Hitler's rede in den Riiksdag De echo in het buitenland MARKTEN IN DONKER AMSTERDAM VRIJDAG 24 MAART INSCHARING JONG VEE WIERINGERMEER Veel aanbod TEELTVERANDERING Kool en bieten Kool en tarwe - R.K. SMEDENPATROONSBOND DE AARDAPPELTEELT Steunmaatregelen in uitzicht Controle STADSNIEUWS STADSSCHOUWBURG FAILLISSEMENTEN VOOR ONZE RECHTBANK Uitspraken Donderdag 23 Maart Ontheffing winkelsluiting UIT DEN OMTREK HUIS ONBEWOONBAAR VERKLAARD Dat al afgebroken is TYPHUS TE VELSEN VEILINGEN IN ZUID-HOLLAND Algemeene vergadering BENNEBROEK BLOEMENDAAL „De tweede acte van het Duitsche drama ia geëindigd, grondwet en republiek begraven en het Derde Rijk geboren Hitler grootere macht dan Mussolini? JAARBEURS 1933 CHRISTIAANS' GOEDERENHANDEL N.V. Zomerkade 53 - Tel. 13250 Zaanenstraat 1 - Tel. 16620 HAARLEMMERMEER Officieele Mededeelinèen Een zware jongen geknipt en door hem een bende onschadelijk gemaakt Hoofdpersoon belooft beterschap Sportiviteit Hoofdman der bandieten Legendarische figuren 9 Voor de bij advertentie bekend gemaakte Eïlegenheid tot inscharing van jong vee oieek groote animo te bestaan. Door een der secre tarissen der landbouworganisaties, die hun be middeling konden aanbieden, werden niet min- Üer dan 700 stuks aangegeven. In totaal zijn ongeveer 4000 hokkelingen op gegeven, terwijl slechts voor ongeveer 3500 stuks plaats beschikbaar is. De gelegenheid tot aangifte is thans gesloten. De dieren zijn groo- tendeels afkomstig uit Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Met het nummeren en schetsen der dieren Vordt dezer dagen een aanvang gemaakt. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holland maken bekend, dat men zich voor het vervangen van kool door bieten dient te wenden tot den heer Valstar, Regee- Hngscommissaris Tuinbouw-Steunwet, Java- straat 80, Den Haag en niet tot het adres der genoeme Organisaties. De Regeeringscommissaris heeft medegedeeld de beschikbare bieten in de eerste plaats te zul len bestemmen voor de vervanging van sluit- kool in de koolstreek van Noord-Holland Als de aanvragen uit deze streek onvoldoende zul len blUken, zal overwogen worden om ook elders in Noord-Holland en Zuid-Holland de hog beschikbare bieten toe te zeggen voor ge- Vallen, dat de sluitkool wordt vervangen Eerst daarna komt vervanging van bloemkool aan de beurt. Hij, die een verzoek als bovenbe doeld inzendt, dient duidelijk te vermelden hoe veel oppervlakte kool en welke soorten hi) m 1932 heeft verbouwd en hij in 1933 hoopt te Verbouwen. Uit voorgaande zal het duidelijk zijn, dat de tarwetelers, die hun verzoek reeds hebben ge richt tot districtsbestuur of directie hunner Tarve-Organisaties, in t algemeen pas in de laatste plaats voor extra bieten in aanmerking kunnen komen en de beslissing daarover nog Wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holland deelen ons mede, dat het recht om meer tarwe te verbouwen, in ge- Val men in 1933 minder kool zal verbouwen dan in 1932, nader als volgt is geregeld: J'len mag als tarweteler niet meer kool ver houwen dan in 1932. Dit geldt voor iedere kool soort, zoowel eerste als tweede gewas. Men kan het recht verkrijgen (aan te vragen hij het districtsbestuur) meer tarwe dan 1/3 van "et bouwland te zaaien, indien men Jn 1933 minder kool verbouwt dan in 1932. Dit recht kan alleen gegeven en geaccepteerd worden voor vervanging van witte, gele, roode en bloem kool. voor bloemkool geldt dit ook als het in 1932 als tweede gewas is verbouwd. Het recht urn met de tarweteelt boven het 1/3 uit te gaan kan overigens niet gegeven worden als men de peelt beperkt van kool, welke als tweede gewas is verbouwd. Dit zelfde geldt voor spruitkool hl heeft men deze als hoofdgewas geteeld Beperking der teelt van spruitkool kan dus nim hier beloond worden met tarwebouw. Tarwe- telers die meer kool als hoofdgewas of tweede gewas (dus ook spruitkool en boerenkool) ver bouwen dan in 1932 kunnen van den tarwesteun Worden uitgesloten. Voor tawetelers, die meer tarwe dan 1/3 van het bouwland betelen en niet Voldoen aan den eisch van een minstens ge lijke beperking der koolteelt geldt hetzelfde. Een en ander ongeacht of de teelt als con- tractbouw of anderszins geschiedt. vangen, berekend tegen f0.25 per 100 K.G. Het minimum beroepsbedrag is f 10.—. Wordt zoodanig bedrag niet tijdig gestort, zoo vervalt ieder recht op beroep. De vraag rijst op welke wijze de verbouwer zijn voorraad moet opgeven. Hiervoor kan het volgende van dienst zijn: 1 Nadere voorschriften. Van lederen voorraad per teler wordt bij de berekening van de tegemoetkoming 1000 K.G afgetrokken. Hieruit volgt, dat voorraden van 1000 K.G. of kleiner niet In aanmerking ko men, dus niet behoeven te worden opgegeven. De teler behoeft bij zijn opgaaf niet de 1000 K.G. af te trekken, dit geschiedt door de Or ganisatie. 2. Het gaat om consumptie-aardappelen. Hieronder wordt verstaan alle leverbare aardappelen boven de maat van 33 m.M„ dus geen kriel, poters, misvormde, beschadig de. bevroren, knollen, e.a. tarra. Een maat- grens naar boven wordt niet gesteld. De verbouwer dient van den totaal-voorraad dus het getaxeerde gewicht van dit kriel enz. af te trekken. Pootgoed, ook al is het boven 33 m.Ml, be stemd voor eigen bedrijf, moet óók in minde ring worden gebracht, alvorens Ie voorraad op het formulier in te vullen. Van de diverse soorten wordt een aparte opgaaf gevraagd. Pootgoed in kiembakken valt er geheel buiten. 3. De voorraad moet in het bezit en eigen dom zijn van de telers, waaronder ook wordt verstaan hij voor wiens rekening en risico de aardappelen worden verbouwd. In dit laatste geval is niet de verbouwer rechthebbend, maar de persoon, voor wiens rekening hij ze ver bouwde. 4. De hoeveelheid moet opgegeven worden in 100 K.G., met opgaaf van de plaats waar de voorraad zich bevindt. 5. Veranderingen in den voorraad nè 27 Maart (datum der opgaaf) en vóór de controle (vóór 1 April) dienen zooveel mogelijk voor komen te worden. Heeft verkoop tusschentijds plaats, zoo dient deze ten genoege d^r con trole bewezen te worden. Vervoederen op eigen bedrijf kan gewoon doorgaan, maar moet aannemelijk gemaakt worden. 6. Bedrog en te hooge opgaaf, kan uitsluiting ten gevolge hebben. Voor juiste adres-invulling en onderteekening blijft de betrokkene verant woordelijk. 7. De opgaaf dient op de zitdagen te ge schieden. Eventueele afwijkingen hiervan hun nen alleen worden goedgekeurd bij gebleken noodzakelijkheid en mits de opgaaf in «eder geval vóór 1 April op het formulier is ge schied en bij den districtssecretaris ingele verd. 8. Het formulier vraagt ook invulling van: 1. de totale oppervlakte in 1932 door betrok kene met aardappelen bebouwd; 2. de totale opbrengst hiervan; 3. of zij op zand, klei of veengrond zijn verbouwd. Niet voor steun komen in aanmerking en dienen te worden opgegeven voorraden, waar op eventueel op andere wijze overheidssteun wordt verleend. Wij raden de aardappeltelers aan boven staande goed na te lezen, en als zij in het be zit van eigen verbouwde voorraden zijn (geen eigen pootgoed en netto berekend boven 1000 K.G.) er voor zorg te dragen een der zitdagen te bezoeken. Door het bestuur van de in December opge richte combinatie Noord-Holland van den R.K. Smedenpatroonsbond worden a.s. Zaterdag alle R. K. Smedenpatroons uit Purmerend en om liggende plaatsen verwacht om te trachten een kring Purmerend op te richten. De vice-voorzitter van den R. K. Smeden- Patroonsbond, de heer Alders, zal als spreker optreden om den R. K. Smeden het groote be lang der stands- en vakorganisatie uiteen te zetten. Gezien het groote aantal R. K. Smedenpa troons dat in Purmerend en omliggende plaat- een woont en het uitdrukkelijk verlangen van de Kerkelijke Overheid, dat allen zich organi- seeren, vertrouwt het bestuur, dat er a.s. Zater dag om vijf uur in het Patronaatsgebouw Kerk straat te Purmerend vele R. K. Smedenpatroons aanwezig zullen zijn. De voorraden niet verkochte consumptie-aard appelen in Nederland zullen op Maandag 27 Maart worden geïnventariseerd. De minister van Economische Zaken en Ar beid heeft te kennen gegeven voornemens te Sijn de volKsvertegenwoordiging voor te stellen vUf en twintig cent per honderd K.G. con sumptie-aardappelen beschikbaar te stellen, voor zoover die nog in het bezit zijn der ver bouwers. De inventarisatie op Maandag 27 Maart zal hoor de vaststelling hiervan maatstaf kunnen zUn. In Noord- en Zuid-Holland hebben de Tarwe-organisaties deze inventarisatie op zich genomen. In geheel Noord- en Zuid-Holland zullen op dien dag zitdagen belegd worden, Waarop de aardappel-telers zich kunnen vervoe gen om het inventarisatie-formulier in te hullen. Er zal een specialiseering worden ge vraagd al naar de soorten. Van iederen voor- raad zal bij de eventueele uitbetaling duizeno K g, in mindering worden gebracht. Op genoemde zitdagen zullen vertrouwens mannen behulpzaam zijn voor het geven van Voorlichting ter juiste invulling van het inven tarisatieformulier. Kan men onverhoopt den Zitdag niet bezoeken, zoo dient men zorg te tragen op andere wijze (bi) vertrouwensman- Pen en districtssecretarissen der Gewestelijke ïarwe Organisatie) een formulier machtig te Worden en op Maandag 27 Maart volledig m te vullen, te teekenen en in te leveren bij den tistrlctssecretaris. De gegevens, door den aardappelteler (of Koopman, die aardappelen op contract ver bouwd heeft en nog onverkochte voorraden daarvan bezit) op het formulier vermeld, zul len vóór 1 April worden gecontroleerd. De eigenaar is tot volle medewerking verplicht (kuil openen, enz.) Bij gebleken bedrog volgt hitsluiting van den steunmaatregel. Deze con trole zal in Noord-Holland en Zuid-Holland eis regel plaats vinden door de vertrouwens mannen, daarvoor door de districtsbesturen der Tarwe-Organisaties aangewezen Beroep °P hun beslissing staat open. Men dient zich biervoor binnen 48 uur na de controle tot den districtssecretaris te wenden en tegelijk een bedrag te storten, dat 10% bedraagt van den steun, welken men over zijn voorraad zou ont- Nederlandsch Klein-Kunst ensemble „De Hollanders", Dir. Jan van Riemsdijk Dit gezellige ensemble trad gisteravond weer met een gedeeltelijk nieuw programma in onze stad op en de twaalf nummers die in snel tempo elkaar opvolgden, waren stuk voor stuk volkomen beschaafd en het hooren en zien in alle opzichten waard. De liedjes van Hetty Ver beek, Hans Snel, en den zich thans noemenden „Robert Lang", waren meest nieuw, doch van hetzelfde aangename en prettige genre als men gewend was, terwij! de gesproken gedeelten niet veel verschilden van den vorigen keer. Als volslagen nieuwigheid was er een één- acter van mr. Rombout van Riemsdijk, Bie de advocaat", een pretentieloos, doch niettemin komisch gevalletje, waarin Jan van Riemsdijk weer volop gelegenheid krijgt van zijn smeuïge en met zooveel verve voorgedragen boeren-rol te laten genieten. Thans is hij het boertje, dat argeloos en zonder zich daarvan bewust te zijn een advocaat bij den neus neemt. Dank zij de zeer bijzondere, onovertreffelijke creatie, had dit blijspel, evenals het geheele repertoire groot succes en men kwam er dan ook begrijpelijker wijze niet zonder toegift af. 23 Maart 1933 werd door de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem in staat van fail lissement verklaard: Jacobus Theodorus Snoeks, groentenkoop- man, wonende te Haarlem, Duvenvoordestraat 65. Rechter-commissaris: Mr. S. J. Fit. Cura tor: mr. G. E. Mellema, advocaat en procu reur te Haarlem. J. S. B., reiziger, wonende te Rotterdam. „Appèl overtr. Motor en Rijwielreglement" Vonnis Kantonrechter Haarlemmermeer be vestigd. 1 W. F. de H., los werkman, te Hillegom, thans gedetineerd; 2 P. S., los arbeider, wonende te Hillegom, thans gedetineerd; 3 J T., los arbeider, wonende te Hillegom, diefstal in vereeniging, sub. 1 één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek preven tieve hechtenis o.v.; sub 2: twee jaar gevan genisstraf met aftrek preventieve hechtenis o v.; sub 3: acht maanden gevangenisstraf o.v. W. G., koopman, wonende te Landsmeer, thans gedetineerd. Heling. Acht maanden ge vangenisstraf met aftrek preventieve hechte nis o. v. P. A. v. A., fruithandelaar, wonende te 's Gra- venhage. Appèl overtreding motor- en rijwiel- wet. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis o. v. J. J. L., chauffeur, wonende te Leiden. Appèl overtreding motor- en rljwielwet. Vonnis kan tonrechter Haarlem bevestigd. G. S., stucadoor, wonende te de Bilt. Appèl overtreding motor- en rjjwielwet. Vrijgespro ken. G. J. M. A., chauffeur, wonende te Amster dam. Appèl overtreding motor- en rijwielwet. 50 boete subs. 25 dagen hechtenis o. v. S. D., houtbewerker, wonende te Wormer- veer. Oplichting. Drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar en bij? voorwaarde en 25 boete subs. 10 da gen hechtenis o.v. Y. v. d. V„ kellner, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. Diefstal, drie maal gepleegd Twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zeven voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaarde, benevens aftrek preventieve hechtenis. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den in de con sistoriekamer der Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Tematestraat te houden bazar, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan deze Kerk, ingevolge de Winkelsluitings wet 1930 Stbl. No. 460 ontheffing hebben ver leend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op 23 en 24 Maart 1933 na des middags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkoch te medegenomen. In de laatstgehouden gemeenteraadsverga dering van Haarlemmermeer werd op voorstel van B. en W. besloten om een perceel aan den VIjfhuizerweg nummer 518 onbewoonbaar te verklaren. Wel een beetje benieuwd, welk buis dit lot zou troffen, zijn wij eens ou zoek ge gaan. Doch het was ons niet mogelijk om be doeld perceel te vinden. BU nadere informatie bleek evenwel, dat nummer 518 aan genoemden weg reeds in het vorig jaar was afgebroken en ontruimd! Wat gaat de gemeentelijke zorg toch ver, te ver zelfs! Te VelsenNoord hebben zich de laatste da gen verschillende gevallen van Paratyphus B. voorgedaan. In totaal hebben zich sedert 15 Maart 13 gevallen voorgedaan. Twaalf patiën ten zijn in het St. Antonius-ziekenhuis te Vel sen opgenomen. De Directeur van den Gemeentelijken ge neeskundigen Dienst heeft, in samenwerking met den inspecteur van de Volksgezondheid, Dr. Doyer, reeds alles in het werk gesteld om de infectiebron op te sporen doch is hierin tot nog toe nog niet geslaagd. Eerst als deze ge vonden is kan een daadwerkelijke bestrijding van deze epidemie ter hand genomen worden. Intusschen is het onderzoek nog in vollen gang. Omtrent den toestand van de patiënten kan gemeld worden, dat enkelen nog vrij ern stig ziek zijn. Onder voorzitterschap van den heer J. Ba- rendse te Poeldijk, werd Donderdagmiddag te Den Haag de Algemeene vergadering gehou den van de Provinciale Commissie van Veilin gen in Zuid-Holland. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter de ongunstige tuinbouwuitkomsten van 1932, en merkte op dat de fijnere tuinbouw in deze provincie weliswaar later de moeilijkhe den ondervond dan in Noord-Holland het ge val is, doch thans is de toestand des te inge wikkelder gewoorden. Wel wordt gezegd dat we niet zooveel geld hadden moeten leeuen en de tuinbouw meer reserve had moeten houden, doch om de bedrijven op te zetten was veelal een leening noodig; en kon men beter zijn geld beleggen dan in de bedrijven zelve? De toekomst is donker; een krachtige regee ring zal voor den tuinbouw nog kunnen redden wat mogelijk is. De bedrijven kunnen niet stil staan, zware slagen zijn ook in deze provincie toegebracht aan de tuinders. Doch, we hebben met onze producten toch nog altijd een voor sprong behouden op onze concurrenten; en wanneer we eenmaal de kans weer zouden krij gen, dan kunnen we weer herademen. Met een opwekking het vertrouwen niet te verliezen, besloot de heer Barendse zijn ope ningsrede. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren M. Prins (Honselersdijk) S. Schoneveld en W. v. d. Zwet Pzn. herkozen. Het jaarverslag door den secretaris, den heer Q. A. Nederpei te Loosduiren, uitgebracht, ge waagde eveneens van, de ondervonden moei lijkheden. In deze provincie liep de omzet te rug met f 10.474.991.38 en daalde hierdoor tot f 36.270.789.67. Met voldoening wordt gewag gemaakt van de Regeeringshulp die, hoewel niet afdoende, toch aan menig gezin verlichting schonk. De secretaris wekte tenslotte op eerste kwa liteit producten te telen, waardoor alleen nog eenige kans bestaat voor den afzet onzer pro ducten. Na afhandeling der agenda hield de heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland een lezing over: „Handelspolitieke moeilijkheden", waarop een ruime bespreking volgde. Ziekenhuisverpleging Donderdag hield de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging ,3en- nebroek en Omstreken" een algemeene leden vergadering in café „Berg en Dal". Na de gebruikelijke opening door den voor zitter, den heer J. Lemen, sprak spr. tevens eenige woorden van felicitatie tot bestuur en leden bij de herdenking van het tienjarig be staan der vereeniging. In het bijzonder ver meldde de voorzitter den tienjarigen verdienste lijken arbeid van den secretaris, den heer P. van Aalst, arts. Volgden de jaarver slagen van secretaris en penningmeester. Hier uit blijkt o.m., dat in het jaar 1932-'33 door de vereeniging 139 patiënten met 3125 verpleegda- gen uitgezonden werden; een gemiddelde dus van 22.5 verpleegdag per patiënt. De verpleeg- kosten bedroegen 10.820.59. De inkomsten in totaal der vereeniging be droegen 12.867.24 (contributies 10250, sub sidies 2118), terwijl de totale uitgaven be droegen 12.852.13. De toestand der vereeniging was op 31 Januari 1933 zeer gunstig. Het aantal leden bedroeg 4066. Het bezit der vereeniging werd begroot op totaal 9.676.39. Medegedeeld werd, dat de boeken en beschei den van den penningmeester in uitstekende orde bevonden waren. Tot lid der verificatiecommissie werd be noemd de heer Van Waveren. De wijziging van het huishoudelijk reglement bevatte de volgende toevoeging aan art. 1: ,,'t maximum-bedrag zal telkenjare in de voor jaarsvergadering worden bepaald. De in die vergadering getroffen regeling geldt voor de nieuwe patiënten. Wordt goedgekeurd. Het maximum-bedrag blijft dit jaar bepaald op 140.—. Van de gemeente Haarlemmermeer is op een desbetreffend verzoek de mededeeling om vangen, dat geen subsidie kan worden verleend. Volgend jaar zijn aan de beurt van aftreden de heeren Bonkenburg en Th. Remmerswaal. Reglementen zullen worden gedrukt en aan de leden (per gezinshoofd) rondgereikt. In antwoord op een ingekomen- schrijven deelde de secretaris mede, de kosten van een ziekenauto in geen geval te kunnen ver goeden. In verband met den financieelen toe stand der kas zal dit niet kunnen verantwoord worden. Na langdurige bespreking werd besloten, het voorstel van het bestuur aan te nemen. Er zal volgend jaar door eenige leden een voorstel gedaan worden, om de contributie met één cent te verhoogen, waardoor dan de kosten van het vervoer voor rekening van de vereeni ging komen. Na rondvraag volgde sluiting. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: J. J. Sweers, Bentveldsduinweg 3a, Aerden- üóut; feen poesje; Groeninx van Zoelen, Bóeken- roodeweg 43, Aerdenhout, een bruin lederen beursje, inh. een sleutel, gemerkt A, K. A. 05581; Hage, Noorder Tuindorplaan 14, Haarlem, een rozenkrans; Bijkantoor Bloemendaalsch Week blad te Bloemendaal, een gebreid kindermutsje en een kinderhandschoen; v. d. Abeele, Duin- lustparkweg 16a, Bloemendaal, een bruine da meshandschoen; A. Bersee, Midden Duin en Daalscheweg 15, Bloemendaal, een voetbal en PARUS, 24 Maart. (V.D.) De rede, die Hitler in den Rijksdag heeft gehouden, wordt door de Fransche pers met eenige reserve ont vangen. De „Echo de Paris" schrijft, dat Hitier thans een macht bezit, zooals geen regeering sedert de stichting van het Duitsche R«k ooit heeft gehad. Het „Journal" schrijft, dat de Rijksdag de Nationale regeering officieel van dictatoriale volmachten heeft voorzien. Het blad noemt den Rijksdag, gezien de vele uniformen, een militair parlement en was blijkbaar onder den indruk van de militaire stiptheid, waarmede de zaken werden afgehandeld. Voor de eerste maal heeft Hitier een rede gehouden, die niet heelemaal uit vuurwerk bestond, en die niet uit één stuk gegoten was. Verschillende offi- cleele instanties hadden aan de samenstelling ervan medegewerkt en getracht, den tekst, spe ciaal wat het economische en op de buiten- landsche politiek betrekking hebbende gedeel te betreft, te matigen. De Berlijnsche corres pondent van het blad besluit zijn beschouwing met de opmerking, dat de tweede acte van het Duitsche drama geëindigd is, de grondwet en de republiek begraven en het Derke Rijk ge boren. Uitvoerig bespreekt en speciale correspondent van de „Petit Parisien" den inhoud der regee- ringsverklaring. Hitler, die den Rijksdag als een filiaal van het Bruine Huis beschouwt, heeft den indruk gewekt, dat hij een gunstigen indruk wilde maken. Ten aanzien van de bul- tenlandsche politiek heeft hij een nauwkeurige formuleering vermeden. Omtrent Hitler's op merkingen over de verhouding tot Frankrijk, schrijft het blad, dat hij daarmee waarschijn lijk concessies ten gunste van Duitschland bedoelde, aangezien Hitier de betrekkingen van het Rijk met de andere mogendheden op de basis van volledige gelijkgerechtigdheid wil stellen. Op het gebied der ontwapening heeft Hitier geheel verzuimd de Duitsche eischen te formuleeren, terwijl hij den Volkenbond over het hoofd heeft gezien. Voor Italië heeft de Rijkskanselier een zeer duidelijke buiging gemaakt. Klaarblijkelijk hoopt hij op een bond genootschap met Italië: Resumeerend conclu deert de schrijver in de „Petit Parisien", dat de gisteren afgelegde verklaring nog zeer ver verwijderd was van wat de propagandist Hitier gedurende langen tijd heeft geëischt. De radicaal-socialistische „Ere Nouvelle" concludeert, dat de dictatuur gelegaliseerd is en alle belemmeringen uit den weg zijn ge ruimd. De sociaal-democraten hebben door hun voorzitter Otto Wels slechts een platonisch protest laten hooren en zwijgend den rug ge kromd onder het antwoord van den Rijks kanselier. De met minister-president Deladler nauw gelieerde „République" schrijft, dat Frankrilk niet de minste bedoeling heeft het onderscheid tuschen overwinnaars en overwonnenen te vereeuwigen. Frankrijk wenscht oprecht de Duitsch-Fransche toenadering, Europeesche verstandhouding en gemeenschappelijken strijd tegen de economische crisis. Frankrijk is bereid tot een vergaande gecontroleerde ontwapening op voorwaarde, dat het een controleerbare ga rantie heeft, dat het Duitsdhe Rijk zich niet opnieuw bewapent. Wanneer men de verklarin gen van den Rijkskanslier woordelijk mag op vatten, zijn actieve onderhandelingen mogelijk en gewenscht. Het is thans aan Hitier door daden te bewijzen, dat de geest des vredes, die hij gisteren gehuldigd heeft, werkelijk in hem leeft. LONDEN, 24 Maart. (Reuter) De groote in den Rijksdag gehouden rede van den Duitschen Rijkskanselier Adolf Hitler, wordt in de En- gelsche pers uitvoerig gepubliceerd en de be voegdheden besproken, die de Duitsche rijks- regeering door de gisteren aangenomen mach tigingswet heeft gekregen. De pers is van n ening, dat deze bevoegd heden van verder strekkenden aard zijn dan die van Mussolini. De „Daily Telegraph" zegt: Hitler's woorden over de buitenlandsche aan gelegenheden waren opmerkelijk en onder scheidden zich niet van hetgeen de knapste zijner voorgangers in eenzelfde situatie van het land kunnen zeggen. NEW-YORK, 25 Maart (VX>.) De rijksdag zitting van gisteren wordt in de Amerikaan- -ehe dagbladen uitvoerig behandeld. Bijna alle bladen publiceeren de berichten over het ver loop van de zitting op de eerste pagina, doch onthouden zich voorerst van het leveren van commentaar. De Berlijnsche correspondenten wijzen op de overweldigende meerderheid, die de rijkSregeering heeft gekregen. De rede van Hitier heeft hier algemeen een kalmeerenden indruk gewekt. De bladen publiceeren ook het dementi van rijkskanselier Hitier en rijksminister Goering betreffende de zoogenaamde Jodenvervolgingen en mishandelingen van sociaal-democraten. Zoo juist ontvangen een nieuwste collectie Meubelen, Tapijten, Zeil, Vitrages en Gordijn stoffen. - Dressoirs met geheel noten poneelen vanaf 24.75. Uitgebreide sorteering Crapaud- en Fauteuil-stellen. Prima Bouclé en Tapis Beige Karpetten. Vraagt onze rekening-courant-voorwaarden. v/h Westergracht en Julianapark. THANS ALLEEN ALTIJD BETER - ALTIJD GOEDKOOPEK. een paar grijze dameshandschoenen; Logement „Duitsche Karei", de Witstraat, Haarlem, twee kettingen met haken. Aan het bureau van politie te Overveen: een lamp met fitting van een rijwiel, een lipssleutel No. 16326; een dop van een benzinereservoir, een motorhandschoen, een paar handschoenen, een zilveren heeren horloge met dito ketting, een wollen hand schoen, een lederen motorhandschoen, een bruin lederen portemonnaie, een bruin lederen da meshandschoen. Aan den politiepost te Aerden hout: een gebroken gouden ring, een kist spi nazie, een wieldop van een auto, gemerkt Eaton. BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN Het hoofd van het gemeentebestuur vap Haarlemmermeer brengt ter a'gemeene kenni». dat de raad van die gemeente in zijn op 16 Maart 1933 gehouden vergadering heeft vast gesteld een evrordening, houdende bebouwings voorschriften voor perceelen, gelegen nabij de badhoeveboerderij binnen de gemeente Haar lemmermeer en dat deze verordening, met de daarbij behoorende kaart, vanaf 27 Maart 1933 gedurende veertien dagen ten raadhuize te Hoofddorp voor een ieder ter inzage zal liggen AANBESTEDING WEGENAANLEG IN DE BADHOEVEBUURT EN ZWANENBURG Tot en met Woensdag 5 April 1933 is er ge legenheid om in te schrijven voor het maken van een nieuwen weg op het terrein van de Badhoeveboerderij en in het dorp Zwanenburg nabij de nieuwe zweminrichting. Bestek en voorwaarden zijn vanaf Maandag 27 Maart 1933 verkrijgbaar in het kantoorge bouw naast het raadhuis aan het bureau van den gemeente-opzichter, bij wien tevens na dere inlichtingen te bekomen zijn. TE KOOP OF TE HUUR een ruim gebouwd burgerwoonhuis met groo- ten tuin, gelegen op eersten stand te Hoofd dorp tusschen het hotel „de Landbouw" en het kerkgebouw langs den oostelijken hoofdweg no 704. Nadere inlichtingen te bekomen bij den ge meente-opzichter. TE HUUR te Nieuw-Vennep twee middenstandswoningen aan de Venneperstraat nummers 41 en 55 te gen een huurprijs van 5-38 en ƒ6.50 per week (waterleiding inbegrepen) Gegadigden kunnen zich mondeling of schrif telijk aanmelden op het bureau van den ge meente-ontvanger in het kantoorgebouw naast het raadhuis. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Voor den herijk van maten en gewichten zal door den Ijker, chef van dienst, zitting worden gehouden te Hoofddorp in de groote vergader zaal van hotel „De Landbouw" op Maandag 27 Maart, Dinsdag 28 Maart, Woensdag 29 Maart, Donderdag 30 Maart en Vrijdag 31 Maart, telkens van 1012 uur en van 131$ uur. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden een lorgnet; een bos sleutels; een gouden ring; een psalmboekje met gouden slot; een dommekraccht; een stofbril. Verloren een paar zwarte heerenschoenen; een sleuteltje aan een ring; een autoband merk „Ford"; een damesspeld (takje); een nikkelen bril in zwart étui. De burgemeester, Mr. A. SLOB. Hoofddorp, 24 Maart 1933. AMSTERDAM, 24 Maart. Vlscbbericht Aan gevoerd door 13 motorbotters, benevens consig natiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vlschhal De Ruljterkade, Amsterdam. Besom ming der botters 45.68239,44. Handschol per kist 11.50—13.00, kleine Schol 5.50—9.00, Wijting 2.002.90, Bot 4.50, Schar 2.406.00, Kabeljauw per stuk 0.453.20, groote Tongen per K.G. 1.15 1.25, middel Tongen per K.G. 1.061.20, kleine Tongen 0.401.00. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal per pond 0.400.50. Bot per pond 0.120.20. Versche Bokking 1.181.40 per 100 stuks. Harder Bokking 1.283.00 per 100 St. ENKHUIZEN, 23 Maart. Bloemen: William Pitt 0.14—0.15, Bartigon 0.14—0.16, Idem H 0.17, Ibis 0.120.14. Idem II 0.07, La Reine 0.10, Couleur Cardinal 0.14—0.16, Murillo 0.13, Vermilion 0.09 0.11 Flamingo 0.08, Copland 0.100.13, Elisa beth 0.120.14, Rauwenhof 0.10—0.13. Lathyrus 0.13, Narcissen, geel 0.030.08, idem wit 0.08, Anemonen 0.10, Idem H 0.080.09, Idem III 0.05 —0.07, Hyacinten 0,070.14. ENKHUIZEN, 23 Maart. Vlsch 19 vaartuigen met 900 pond Z. N. Bot 12.0018.95, 550 pond Schol 10.006.95. ENKHUIZEN, 23 Maart. Granen. Grauwe Erw ten 10.0012.00, Vale Erwten (groote) 9.00 11.00, Wijker Vale 6.00—8.00, Bruine Boonen 7.00 9.00, Mosterdzaad 17.0019.00, Karwyzaad 9.00, Maanzaad 21.0022.00. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Maart. 15000 K.G. Roode kool 1.602.60, Idem doorschot 1.50 2.60. 26000 K.G. Gele kool 1.501.90, Idem doorschot 1.30—1.60. 20000 K.G. Deensche Witte kool 0.60—0.70. 2800 K.G. Uien: Gele Uien 0.80, Grove 1.00. 15500 K.G. Bleten 0.60. HOOFDDORP, 24 Maart (Boerennoteeringen) Granen en Zaden. Rogge 3.75—4.00, Ch. Gerst 5.00—5.25, Wlntergerst 4.254.75, Haver 4.50 5.00, Dulvenboonen 8.009.00, Paardenboonen 6.0U6.50, Groene Erwten 10.0014.00. Vale Erw ten 7.008.00, Gele Mosterd 14.0018.00, Kana riezaad 5.506.00, Karwljzaad 19.0021.00, Blauwmaanzaad 58.00—60.00. Per 100 K.G. LEIDEN, 22 Maart. Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-vereen. „Lelden en Omstreken" Roode kool per 100 stuks 4.40 8.70; Savoye kool 1.505.10, Peterselie 1.102.50, Prei 0.60—1.50, Radijs 2.106.90, Kropsalade 2.50 6.90, Selderie 1.102.00, Knolselderle 1.50 3.00. Kroten per 100 K.G. 1.00, Kroten gekookt 2.00—4.00, Witlof 7.00—12.00, Boerenkool 5.00— 12.00, Postelein 40.0041.00, Spinazie 5.0010.00, Uien 1.001.50, Wortelen 1.70—8.00, Spruiten I 6.0013.00, Spruiten n 2.007.00. LEIDEN, 22 Maart. Melkveillng .Lelden" Verkocht om ln de week van 25 Maart1 April per dag te leveren 46685 liter melk. Consump- tiemelk 5.75, Industriemelk 2.80 de 100 liter. NOORD-SCHARWOUDE. 24 Maart. Noorder- marktbond. 1000 K.G. Uien: Drielingen 0.80, Uien 1.00. 7200 K.G. Kroten 0.60. 30800 K.G. Roode kool 1.603.20, idem doorschot 1.30—1.70. 100000 K.G. Deensche Witte kool 0.60. 11600 K.G. Gele kool 1.201.70, Idem doorschot 0.70. Doorgedraaid 7200 K.G. Kroten en 76400 K.G. Deensche Witte kool. Voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank had zich wegens heling te verant woorden de 42-jarige koopman M. C. De man zou op 25 Augustus van het vorige jaar een ring met steen, welke van diefstal afkomstig was, hebben gekocht van A v.d. L. Vervolgens zou hij omstreeks de laatste helft van Augustus twee bankbiljetten van ƒ1000, drie van 200 en een van 100, van welke bankbiljetten hij wist dat ze van diefstal af komstig waren, hebben ingeruild tegen biljetten van geringere waarde en tegen zilvergeld. Ten derde was aan verd. ten laste gelegd, dat hij ten geschenke had aangenomen een som gelds, terwijl hij wist dat ook dit geld van diefstal afkomstig was. De rechercheur B. A. de W. werd hierop gehoord. De verdachte betuigde zijn tevreden heid over het optreden van getuige. HU had eerUjk werk geleverd. Getuige verklaarde, dat verd. zUn vrienden, dikwUls „zware jongens" door dik en dun hielp. De verdediger mr. Muller Massis: Is het U bekend, dat verd. zUn vrienden wel eens den raad gaf het inbrekersvak er aan te geven? Getuige: Ja, dat kan ik moeilijk zeggen, bij die besprekingen was ik helaas nooit, da» zouden zU allemaal in het schuurtje zitten. Oot over het karakter van verd. gaf de rechercheur eenige inlichtingen. Verdachte is ijdel maar goedhartig, hij voelt zich graag de „groote man" in de buurt. Mr. Muller Massis: (tot get.) Is U iets be kend over het redden van drenkelingen van verd.? Getuige: Ja, hU heeft een kast vol medailles. Verd.: Ik heb ook een medaille van de koningin gekregen, met een getuigschrift. Ook rechercheur J. C. L. gaf hierop inlich tingen. HU had samen met zUn collega de W. een onderzoek in deze helingszaak ingesteld. Ook volgens hem was verd. een goedhartig mensch. Op St. Nicolaas had verd. steeds pak jes in de buurt rondgestuurd. De Officier van Justitie, mr. Bosch, zeide. dat verd, in relatie staat met de geheele mis- dadigerswereld van Amsterdam. HU heeft een net van spionnen en vooraf bespreekt hU de inbraken en geeft hU aanwUzingen. Op deze wijze heeft hU hier ongeveer twintig jaar lang gewerkt. NatuurlUk heeft de man ook zyn goede zijden. De arrestatie van verd. is te danken aan den Uver en het doorzettingsvermogen van de rechercheurs L. en de W. Spr. brengt hun namens de justitie dank en hulde. De instruc tie was zeer moeilük, doch dank zij bet vak kundig werk van de beide rechercheurs kon de kluwen worden ontward. De rechter-com missaris heeft veel werk gehad om de leugens van verd. en zya twee mede-verdachten, die hierna terecht zullen staan, te ontzenuwen. De Officier achtte, nog afgezien van de be kentenis, de heling bewezen. De zware inbraken te Amsterdam zijn opgehouden na de arrestatie van verd. en zUn medeverdachten. Nu de justitie de kern in handen heeft, is de mis- dadigersbende ineengezakt. Spr. wilde hier een strenge straf vorderen, hy requireerde drie jaar gevangenisstraf. Na de pauze was het woord aan Mr. Muller Massis. Verd. heeft, zoo zeide pleiter, op ridderlUke en ruiterlijke wUze bekend. Geenszins wil pL verd. voorstellen als een heilig boontje, doch men moet niet vergeten, dat de bekentenis niet noodgedwongen was. HU wil zUn relaties met de Amsterdamsche onderwereld verbreken en hij kan dit, omdat hij een bloeiende zaak heeft. Zijn bekentenis moeten we dan ook als een keerpunt ln verd.'s innerlUk leven beschouwen. PI. was van meening, dat verd. niet wist. dat de ring van diefstal afkomstig was. Wat het geld betreft merkte pl. op, dat de verkla ringen van den hoofdgetuige, den inbreker, ln stryd zyn met verd.'s bekentenis. Moreel ls bewezen, wat hü bekend heeft, doch wettig is dit naar pl.'s meening niet bewezen. De Offi cier, aldus pl„ schildert verdachte af als een tweeden professor Moriarty, die een leger spionnen en handlangers tot zUn beschikking heeft en vanuit zUn hoofdkwartier de hande lingen van zijn trawanten bestuurt. Mün cliënt is een fantast, maar zoo roept pl. uit fantaseerde meneer de Officier hier ook niet? (Deze schudt ontkennend het hoofd) Verdachte is niet het type van een misdadige'- hU heeft zeer veel goede eigenschappen, doch hU ls een deskundige heeft het pl. ver zekerd een psychopaath. Verd. is een ij de ie romanticus en een fantast; we mogen hem dan ook allerminst een Al Capone noemen, doch veeleer een Don Qulchote of een Tartuffe. Pl. legde verschillende zeer gunstige verkla ringen over, verd. heeft een bloeiende zaak waarin bü in tien jaar voor een half millioen omzette. Voorts is hU een zeer bekwaam vak man. Uit den militairen dienst is hU wegens zielsgebreken afgekeurd, doch pl. wil ln dit geval niet aandringen op een psychiatrisch onderzoek. Een strenge straf zou verd. niet kunnen dragen, pl. drong met klem aan op clementie. De verdachte sloot zich hierbU aan. Vonnis 6 April. Hierop stond de tweede verdachte in deze zaak terecht. Vervolgens stond een koopman, die vroeger procuratiehouder in de zaak van den vorigen verd. was, wegens heling terecht. De Officier van Justitie zag in verdachte den compagnon van den vorigen verd. HU was ervan overtuigd, dat deze verd. precies op de hoogte was van de gestes van zijn compagnon. Niet voor niets worden zU steeds in één adem als helers genoemd. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen, hg requireerde ook tegen hem een gevangenisstraf van drie jaar. Mr. F. A. Kokosky zeide, dat men hier de persoonlykheden van de beide verdachten niet door elkaar moet halen. Al zijn zU compagnons in een rywlelzaak, dan zün ze nog geen com pagnons in een helingzaak. De preventieve hechtenis is door de rechtbank opgeheven, daar bU het onderzoek geen verdere feiten zUn gebleken, die het langer insluiten van verd. wettigen. Het Hof heeft de beschikking van de recht bank bevestigd, zoodat verd. op vrUe voeten bleef. De zaak is in nog precies hetzelfde stadium, verd. heeft niet bekend en bezwarende omstan digheden zUn niet aan het licht gekomen. Welke moeite men ook gedaan heeft, het Is niet gelukt een bewijs voor verd.'s schuld te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3