Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen. 1 Ernstig vliegtuigongeluk te Rotterdam. Een protestdemonstratie te Barneveld. m Op naar Wembley! m wmtmm m$m ma koopt, mmm \%v geen mmem VRIJDAG 24 MAART 1933 boekbespreking jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiniiiiiniiuiiiiM^ K ill i:f li?: 1 PRODUCTEN &UJVËN HOOPENl Everton en Manchester City strij den er om de hoogste eer In de tweede divisie STEUNMAATREGELEN Liever geen algemeen Crisisfonds STEUN BOLLENTREKKERS Ernstige bevreemding DE LAGE EIERPRIJZEN Vermindering der kippenstapels DRUIVEN UIT WESTLAND Verzending naar Indië? CRISISWET OVERTREDEN Boterhandelaar veroordeeld ONS EIGEN FABRIKAAT Het houden van vliegfeesten Extra trein T.T.-races Propaganda voor de vliegvelden SMOKKELEN WAT DE KLOK SLAAT Biggen naar Antwerpen ER IS HOLLANDSCH IJS GENOEG Tegen buitenlandsche concurrentie „Er is een m&daad begaan" Negerliedjes DE KLOMPENINDUSTRIE Toestand steeds moeilijker PIUS-ALMANAK voor het jaar Omes Heer en 1933. FOTOREPORTAGE gjiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiitiiniiiHiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinniiiiituiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiniitiinmiiiitiiiiiiiMiMi^ iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinililllrs MACDONALD, de Engelsche premier, is weer thuis van zijn reis naar Rome. De ministerpresident met zijn dochter IshbeJ op den stoep van Downing» street 10 te Londen. NA DE HEROPENING DER AMERIKAANSCHE BANKEN. - Een kijkje in Bowery-bank te New Vork, waar het, evenals in andere Amerikaansche banken, bijzonder druk was, daar velen hun gelden kwamen beleggen, wat gedurende de „bankholiday" niet mogelijk was geweest. EEN SPORTVLIEGTUIG van de Rotterdamsche Aeroclub is Don derdagmiddag in de Waalhaven te Rotterdam neergestort, waarbij de bestuurder gedood en een passagier gewond werd. Het wrak wordt naar den kant getrokken. ■vv: DE LEDEN der Stedelijke Opera te Krefeld, die Donderdagavond te Amsterdam optraden, bij aankomst aan het Centraal Station in de hoofdstad. DE EX-KROONPRINS VAN DUITSCHLAND betreedt de Kroll opers te Berlijn, ter bijwoning van de zitting van den nieuwen Duitschen Rijksdag. OP DE GROOTSTE VRIJE EIERMARKT van Nederland te Barne veld is Donderdagmorgen een betooging gehouden tegen de hooge invoerrechten op dit product in Duitschland. De prachtige papieren mutsen, de toeters en fluiten, en al de andere ingrediëiften, zonder welke een Cup-match feitelijk geen cup-match is; die noodzakelijk zijn voor de supporters om het publiek te laten zien, welke „side" zij met hun liefde omringen, die onmisbaar zijn om kabaai te scheppen, waarbij hooren en zien vergaan al dat schoons hebben de zuinige cluo-aanhangers opgeborgen tot het voigend seizoen, behoudens die van twee clubs uit Lan cashire. Want voor Everton en Manchester City gaat t nu pas recht beginnen. Zij hebben zich den moeilijken weg gebaand naar Wembley. Hun geheele denken, hun enthousiasme en voorbe reiding alles concentreert zich thans op den 22ste n April den grooten dag van hun sport leven! Grijpen wij eerst nog even in de geschiedenis van beide clubs terug, dan zien we, dat de City in het seizoen 1925-'26 ook m de finale kwam, en met 2—1 het onderspit moest delven tegen de Bolton Wanderers. Evertons herinneringen liggen heel veel verder In het grijze verleaen, namelijk In 1905- 06, toen zij met 21 tegen Sheffield Wednesday sneuvelde, na het jaar daarvoor de Cup met 10 te hebben gewon nen van Newcastle United. De met zooveel in tense spanning tegemoet geziene wedstrijden van Ji. Zaterdag leverden de volgende resul taten: Wolverhampton: EvertonWest Ham United 2—1 tl—1). Huddersfield: Manchester CityDerby Coun ty 3—2 (1—0). De zege van de City was in zeker opzicht een groote verrassing. De County ging naar Wem bley, dat stond zoo vast als een huis. Waaromï Ja, dat wist feitelijk geen mensch, alleen om het feit, dat de County een groote cup-reputa tie had? Doch van die reputatie trok de City zich geen sikkepitje aan. Vrijwel onmiddellijk nam zij het initiatief, en drong de County in de verdediging. Haar aanval met den veteraan McLullan en Tilson speelde bepaald een groot spel, en dreven de ballen naar links en reents door de Derby-gelederen, alsof er geen tegen partij was. Een duister punt kwam in de Man chester-, .side" aldra aan het Jicht, en wel Cann, die over zijn zenuwen heen bleek, en stond te schutteren als een beginneling. Hij gal een paar hoekschoppen weg, zoodat de City-achterhoede de schrik om het hart sloeg. Daarom was t een danige opluchting, toen ue rechtsbuiten Toseland een fraai voor het doel gespeelden bal in het Derby-net kopte. De Deroy-ploeg klaagde steen en been over het veld aan Leeds Road, dat door regen en sneeuw in een modderpoel was veranderd. Noch de in ternationaal Crooks, noch de amateur A. H. Fabian konden de City-achterhoede uit elkaar spelen. Vijf minuten na de hervatting sopte Tilson een pracht van een center van Brook langs keeper Kirby. Vervolgens aanschouwden 4e 51961 toeschouwers 'n beauty van McLullan. Pas daarna begon de County den achterstand floor A. F. Fabian en Crooks in te loopen. In fle laatste minuten kwam Derby op tempe ratuur, doch de City liet begrijpelijkerwijs de Wembley-illusie niet los. Op Molyneux kreeg Everton heusch niet Boo'n malsch kluifje te verorberen. Natuurlijk fle Toffees-club was zoowel technisch, als tac tisch de Hammers volkomen de baas. Dat wis ten de Londenaars trouwens wel van te voren, sn daarom kozen zij eieren voor hun geld. Zx, perbeeldden zich niets, zij wilden geen tegen spel leveren van hetzelfde gehalte, hun tactiek was het spel der tegenpartij af te breken, vol komen. En daar slaagden zij aardig in. Ever ton had weliswaar na zes minuten de leiding genomen door Dunn, doch ondanks de Liver- poolsche superioriteit stond geheel Wolverhamp ton perplex, toen Vicie Watson een minuut, voor half-time een voorzet van Morton langs keeper Sagar kopte. De Toffees keken allermalst op hun Liver- poolsche neuzen. Zoo iets hadden ze nog niet op de viool hooren spelen. Doch daar kwam nog bij, dat de Hammers in de tweede helft nog verbetener terugvocn- ten. Elke Everton-attaque liep letterlijk tegen een muur te pletter. Dixie Dean probeerde op de geraffineerdste wijze gaten te boren, hij kopte, centerde, en maakte schijnbewegingen doch met den wakkeren spil Barnett aan net hoofd toonden de Londenaars zich onvermurw baar. Plots kregen de Hammers de kans van hun leven. Vic Watson, die voortdurend op de loer stond, pikte een bal op, die hij haar links af dwalend zoo verrassend voor de voeten van den rechtsbuiten Wood speelde, dat deze slechts keeper Sagar voor zich had. Geheel West Ham kon hem wel oppeuzelen, toen hij een seconde later den bal over de lat zagen gaan. Poor Wood! Tot vijf minuten voor het eindsignaal hielden de Hammers tegen de overmacht stand, doch toen moesten zij capituleeren. En hoe. Critcheley op den vleugel kreeg een center, 't leek geenszins een gevaarlijke situatie te zullen worden, als de toesnellende Barrett niet geslipt was. Thans kreeg de vleugelman een pracht van een kans, en trapte Everton de poorten van Wembley binnen. Dit is het slot van het Cup-feest. En thans tot 22 April. Beknopt zullen wij thans nog even de com petitie-feiten de revue laten passeeren. Arsenal werd door de Wolverhampton Wan derers met 21 geklopt, waardoor thans Shef field Wednesday de beste uitzichten op net kampioencshap heeft gekregen. Zij drukte Lei- cester City met 41 nog wat steviger onder aan. De situatie aan den staart wordt intusschen bar spannend, daar zoowel Chelsea als de Wanderers zich buitengewoon inspannen. Op de gebeurtenissen, zoowel boven, als on deraan, komen wij in onzen volgenden brief uit voeriger terug. Weliswaar werd Tottenham Hotspur door Port Vale met 1—1 geremd, doch de situatie blijft voor de Londenaars gunstig, ondanks het feit, dat Stoke City zich van haar beste zijde liet zien door van Swansea Town met 20 te winnen. BATAVIA, 23 Maart (Aneta) In verband met het voornemen der Regeering tot Invoering van een wettelijken maatregel, evenals bij de N. I. V. A. S. reeds geschiedde, waardoor een algemeen crisisfonds zou kunnen worden ge vormd, om door ondernemingen ontslagen em ploye's steun te kunnen verleenen, heeft de Ondernemersbond voor Ned.-Indië een circu laire rondgezonden, betoogend 500.000.— bij een te brengen teneinde een zoodanig crisis fonds onnoodig te maken. Reeds eerder had de Ondernemersbond zijn leden opgewekt om de bestaande crisiscomité's financieel te steunen. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer van het wetsontwerp, houdende steunver- ieening ten behoeve van bollentrekkers in de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Nieuwkoop en Woubrugge, werd betoogd, dat hier geen sprake is van steunverleening aan een noodlijdend be drijf. Het voorstel toch wordt gedaan, den genen, die tengevolge van een mislukten han del in bloembollen schulden hebben gemaakt, de helft dier schulden uit 's Rijks kas te ver goeden. De vraag rijst, of er in den lande niet tal van anderen in even benarde omstandig heden verkeeren en mitsdien op dezelfde gron den aanspraak mogen maken op hulp van overheidswege. Zou daartoe worden overge gaan, dan kwam men tot onmogelijke conse quenties. Het had bevreemding gewekt, dat aan den gekozen vorm van steunverleening niet de voorwaarde was verbonden, dat ook provincie en gemeenten bijdragen zouden verstrekken. Uit Noord-Brabant wordt ons gemeld, dat de gevolgen van de sterk verlaagde prijzen der eieren zich reeds duidelijk beginnen te demon- streeren. In den vrijen handel, zooals die door opkoopers en op de markten wordt uitgeoefend, zijn de prijzen zelfs reeds tot het laagterecord van tachtig eieren voor één gulden gedaald. Deze prijs, die sinds menschenheugenis met gold, is weliswaar een minimum, doch hü typeert niettemin het ernstige van den toestand. Momenteel worden door kippenhouders en landbouwers reeds vele hoenders tegen lage prij zen opgeruimd. Exemplaren van twee-jarigen leeftijd worden in grooten getale als slachtkippen verkocht. Vele kippenhouders houden nog slechts de jonge kippen en de beste legsters over. Zij hopen hierdoor, zij het op ingekrompen schaal, de hoenderhouderij zoo goed mogelijk efficient in stand te houden. Onder deze omstandigheden wijzen de voor teekenen erop, dat met een vrij belangrijke in- slinking van den kippenstapel in de eerstvol gende maanden zal moeten worden rekening gehouden. Dezer dagen zijn aan de Westlandsche vei lingen de eerste druiven van den nieuwen oogst aangevoerd, met een opbrengst van ruim 4 per Kg., terwijl verder de laatste druiven van de vorige oogst uit de koelhuizen zijn gekomen, waarvoor pl.m. 60 cent werd betaald. Het geheele jaar door levert Let Westland dus nu druiven. De voorzitter van den Bond Westland heeft in de algemeene vergadering medegedeeld, dat de Bond zijn proefzendingen van druiven naar Indië heeft doen staken, omdat uit proeven is komen vast te staan, wat de gunstigste verpak kingmethode voor de druiven was, om goede overkomst in Indië te waarborgen. Op deze proeven is geen verlies geleden, maar ook geen winst gemaakt. Nu was aangetoond, dat het verzenden naar Indië mogelijk is, heeft de Bond zich terug ge trokken en voortzetting aan den handel over gelaten. Teneinde evenwel goede resultaten te ver krijgen, zal het noodig zijn om de plannen flink op te zetten, en ook in Indië eerst maatrege len te nemen voor den afzet. De tijdsomstandig heden bemoeilijken een en ander wel aanzien lijk. Voor den Kantonrechter te Delft heeft; zich Woensdag te verantwoorden gehad de boterhan delaar A. de Vr. aldaar, die de Crisiszuivelwei had overtreden. Een inspecteur dezer wet en een rechercheur van politie hadden in een pakhuis van verdachte een inval gedaan en daarbij ver schillende blikken margarine aangetroffen, die niet van het vereischte stempel waren voorzien. De inspecteur deelde mede, dat verd. ongunstig bekend staat en dat vermeed wordt, dat hij zich aan diverse frauduleuze handelingen schuldig maakt. Zoo bestaat het vermoeden, dat hij des nachts Duitsche margarine in zijn pak huis binnensmokkelt. Verdachte had getuige bovendien reeds en kele malen bedreigd. In verband met den ernst van het feit en ver dere antecedenten, werd de V. tot 200 boete subs, twintig dagen hechtenis veroordeeld. Naar de „Nederlandsche Exploitatie tot het houden van Vliegfeesten" te 's Gravenhage mee deelt, heeft zij van een gemeentebestuur hier te lande bericht ontvangen, dat het College van B. en W. besloten heeft nadat het door een persbericht kennis had genomen van de op richting van een Nederlandsch concern de besprekingen met een buitenlandsche vlieg- combinatie af te breken en aan een Nederland sche firma de voorkeur zou geven, opdat de eventueele baten hier in 't land zouden blijven. Zooals we reeds eenigen tijd geleden meldden, zullen er vanaf Amsterdam, Rotterdam en Den Haag extra treinen loopen naar de T. T.-races. Thans is door de Nederlandsche Spoorwegen ir» overleg met de T. T.-commissie, besloten ook «en extra-trein in te leggen vanaf 's-Hertogen- bosch, daar van verschillende zijden hierop werd aangedrongen. Deze trein zal stoppen in Nij megen, Arnhem, Zutphen, Deventer en Zwolle en omstreeks acht uur in Hooghalen en Assen aankomen. Om 19.20 uur zal de trein weer uit Assen vertrekken. De vervoerprijzen zijn zeer laag gesteld. De A, T. O. zal extra-bussen laten loopen van Elburg, Oldebroek, Wezep en Zwolle naar As sen v.v. en van Leeuwarden naar Assen v.v. Om het bezoek aan de vliegvelden Schiphol en Waalhaven te propageeren, heeft de K. L. M. oesloten voor beide vliegvelden een fotowed strijd voor amateurs te organiseeren. Het parket van Antwerpen houdt zich bezig met een smokkelzaak als gevolg van een aan klacht van een bewoner van Zundert, een her bergier-varkenshandelaar, die door een paar Nederlanders werd bedrogen doordat hij er in had toegestemd, dat 33 biggen per luxe-auto in België zouden worden binnengesmokkeld. Dit gelukte, doch in plaats van ze af te leveren te St. Lenaerts, zooals overeengekomen, verkoch ten de smokkelaars ze te Antwerpen. Op de markt te Rijckevo.'sel heeft de oorspronkelijke eigenaar ze teruggekocht. Het tolbeheer be moeit zich thans met deze zaak. Anderzijds wordt gemeld, dat de twee bedriegers op het oogenblik ongesloten zitten te Aken in ver band met een andere smokkelzaak. Dezer dagen werd door de afdeeling Amster dam van oen Nederlandschen Bond van Con- sumptie-ijsbereiders een bijeenkomst gehouden, waarin besproken werd de kwestie van de be reiding en verkoop van concumptieijs door buitenlanders in verband met het feit, dat er geruchten in omloop zgn, dat in het komend seizoen het aantal buitenlandsche ijsbereiders en verkoopers belangrijk zal worden uitgebreid. De vergadering nam een motie aan, waarin in overweging wordt genomen, dat het aantal Hollandscne ijsbereiders en verkoopers te Am sterdam ruimschoots voldoende is om te voor zien in de behoefte van het publiek en dat het oestaan van de Hollandsche ijsbereiders en ver- xoopers door den arbeid van buitenlanders ern stig wordt geschaad. Het gemeentebestuur van Amsterdam wordt verzocht, aldus de motie, maatregelen te willen treffen ter voorkoming van een en ander, terwijl het afdeelingsbestuui opgedragen werd met alle wettige middelen krachtig te blijven ijveren voor bestrijding van de concurrentie door buitenlanders. Onder dezen titel heeft de heer D. de Boer Ez. te Wormerveer een open brief in brochu revorm gepubliceerd inzake de bekende Wor- merveersche brandstichtingsaffaire en naar. aan leiding van de vragen, gesteld in de Tweede Kamer door mej. C. Fr. Katz en den heer J. E. W. Duys. In dit geschrift wordt scherp stel ling genomen tegen de politie-autoriteitec en de deskundigen. Het is het conc. bur. J. Beek gelukt de ver maarde negervertolkers Marion Kerby en John Niles, die hier twee jaar geleden met hun „ne- gro-exaltations, Kentucky mountain tunes, etc. etc.," zulk een doorslaand succes mochten oogsten, begin April wederom voor een toumée naar Holland te engageeren. In deze twee jaar heeft Marion Kerby in de Stovall Plantages aan de Mississipi Delta een schat van negervolksliederen verzameld, zoo dat zij nu met nieuwen rijken buit tot om komt. Definitief zijn reeds vastgesteld de concer ten in Den Haag op Donderdag 13 April, i« Diligentia; in Utrecht op Donderdag 20 April in het Geb. v. K. en W.; in Amsterdam op Za terdag 22 April in de kleine zaal van het Cone gebouw. Het Tweede Kamerlid Fleskens heeft aan den Minister van Economische Zaken en .Arbeid cU volgende vragen gesteld: 1 Is het den Minister bekend, dat de toestand in de klompenindustrie steeds moeilijker wordt! Is Zijn Excellentie bereid dezen tak van nij verheid hetzij door contingenteering van den invoer, hetzij door het treffen van bijzonder! maatregelen te steunen, ten einde te voorkomen, dat tal van klompenmakers hun werkplaatsen zullen moeten sluiten en met hun arbeiders aan de werkloosheid worden overgeleverd? KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 67st6 Jaargang, No. 25. ti Is een aflevering vol afwisseling, die deze week weer voor ons ligt. Herman Moerkerï geeft bij reproducties van Raffaello Santi de geschiedenis van diens werk, in het vervolg artikel van Rusland wordt de „Gisting der gees ten" behandeld en hiernaast vinden we noS twee rijk met foto's verluchte series „God ze- gene het eerzame handwerk", „werkende werk- loozen" en „De maskerstoet van Imst." Johan Peerdeman schet6t een episode uit bei leven van een neger: „Een neger begrijpt niet..." en Emmy Tollenaar de ontmoeting van „Avond jurk en smoking". In de Witte Raaf vertelt Wim Snitker „Ho« broeder Smaragaus en broeder Zephyrinus el kander in het leven hielden" en teekent Reiniel de Muntel „Rozier Valstar". Jaarboek voor Katholieken vaA Nederland. Wederom is de welbekende en oud-vertrouw de Pius-Almanak verschenen, de negen en vijf tigste jaargang! Men moet de bescheiden boekskes gezien hebben, welke 'n goede vijftig jaar geleden de Pius-almanakken uitmaakten, om dit lijvig boekdeel, waarin nagenoeg niets ontbreekt, dat voor den katholiek wetenswaardig kan zijn, ten volle te kunnen waardeeren en te beseffen- welk een opbloei en uitgroei van het katholieke leven in Nederland er in deze ruim vijftig jarige periode heeft plaats gehad. Voorzoover zulks maar eenigszins mogelÜB was (want nog steeds wordt niet van alle in stanties de vereischte medewerking ondervon den) is deze almanak weer zoo nieuw moge lijk bijgewerkt en aangevuld; de sinds enkel' jaren ingevoerde nieuwe indeeling van de Pa rochiën naar de dekenaten heeft goed vol daan en behoeft niemand eenige moeilijkheid te baren, aangezien achterin op roode blad zijden de namen der parochiën alphabetic c* vermeld staan onder verwijzing naar de b®" treffende pagina. De Drukkerij „Ons Blad" te Alkmaar heef» deze uitgave weer uitstekend verzorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 4