NAAR LOONENDEN ARBEID Van de Perstribune Prikkeldraad VRIJDAG 24 MAART Een grootcentraal opgezet werkverschaffingsplan noodig Regeeringscommissaris gevraagd Beweerde verschij ningen Het weer op Zondag Steun aan bloemen- kweekers Koning Kiezer JAPAN VIT DEN VOLKENBOND BOEKENWEEK 1933 Een attentie van den handel DE SWEEPSTAKE Na Beauraing Banneux Het berichtdat Japan uit den Volkenbond zou tredengaf aanleiding tot groote nationalistische betoogingen te Tokio. 50.000 oudstrijders marcheeren voorbij het keizerlijk paleis Voorloopig droog en zonnig, later zachter, vooral overdag VLIEGHAVEN IN DE BILT? Het vraagstuk wordt nog bestudeerd Revolutionnaire propaganda op Staatskosten Niet tegen den godsdienst! Oordeel uit eigen kring Te Aalsmeer en Haarlemmermeer DE BEDRIJFSRADENWET Behandeling in de Eerste Kamer BONDSDAG „ST. RAPHAEL" Op 25 Juni te Haarlem GOLFLENGTE-KAART Prof. dr. A. Eekhof overleden De boternoteering HET NIEUWE RAADHUIS TE ZWIJNDRECHT Officieel in gebruik genomen VOOR DEN OUDEN DAG Nieuwe pensioenregeling bij het Unilever Concern INVOER VAN NAAIGAREN Wetsontwerp ingediend Deze titel is ontleend aan een van die vele pittige stukjes in het orgaan van onze R. K. Staatspartij. Het bewuste artikel in het 12e nummer eindigde aldus: «De R. JC. Staatspartij draagt thans mèt vurige letters in haar vaandel: Arbeid, arbeid en nog eens arbeid voor ons volk!" Dezelfde kreet om arbeid klinkt telkens °P uit de artikelen, in December 1932 en Januari j.l. geplaatst in dit blad onder den suggestieven titel „Alarm over Nederland!" Het verschaffen van arbeid, van produc tieven arbeid, wordt als het eenig middel tot bestrijding der werkloosheid aange wezen en aangeprezen. Inderdaad, de behoefte aan meer arbeid allerdringendst. Tientallen millioenen Worden er thans uitgegeven aan steun, en ook voor werk, dat al zeer weinig nut op levert. Dat geld is natuurlijk niet verloren, Want het gaat via de werklooze personen haar bakker, slager, kruidenier, melkboer, huisbaas 'enz. Maar datzelfde geld kan nog Veel meer nut afwerpen, indien het als loon voor productieven.arbeid wordt uitge geven; dan wordt immers nieuw kapitaal gevormd. En werk schept nieuw werk; er hioeten werktuigen en machines gemaakt Worden om het werk uit te voeren; er zijn Uiaterialen noodig, die gefabriceerd en Vervoerd moeten worden. Dit doet het geld rollen en geld dat circuleert, levert profijt op. Wel staat daar tegenover, dat werkver schaffing of werkverruiming veel meer geld vordert dan steunverleenen zonder ar beidsprestatie; maar dat geld is niet verlo ren, het wordt integendeel omgezet in hieuw bezit. Nieuwe wegen, bruggen, ka- halen, die voor het verkeerswezen nu en in de toekomst van groot belang zijn en het bedrijfsleven in sterke mate ten goede komen, worden geschapen; huizen, die aan het bouwbedrijf werk en aan velen goede huisvesting verschaffen, worden gesticht. Maar bovendien, welk een moreele Winst geeft ook deze werkverruiming! Le diggang maakt van flinke menschen lam- lendigen, ontevredenen, oproerigen. Hoe- Velen zijn er door de werkloosheid al niet haar het communisme afgezakt! En dan de jeugd! Het leed van zoovele jonge menschen, die nog nooit gelegen heid kregen, loonarbeid te verrichten, is hiet te peilen! Daarom ftjqet alles, alles er op gezet wor den, om arbeid voor vele werkloozen te scheppen. Maar hoe? In de aangehaalde artikelen wordt het maken van een groot werkverschaffings plan bepleit; een denkbeeld dat ook mij toelacht. Maar dan moet het ook werkelijK zijn een breed opgezet plan, dat vrijwel alles omvat wat er nog ten behoeve van den publieken dienst gedaan en vervroegd Sedaan kan worden. Ik maak mij sterk, dat er in ons land nog ®eer veel nuttig werk, waarbij tienduizenden tewerkgesteld kunnen worden, te doen is; Werk, dat door gemis aan initiatief of ten gevolge van allerlei, an-sich weinig beteeke- hende belemmeringen, ongedaan blijft. Hier stuit een werkverruiming op de traag heid of onverschilligheid van een gemeen tebestuur, elders werpt een polderbestuur allerlei pietluttige bezwaren op; dan weer houdt een klein particulier belang de uit voering op, of stuit een plan af op de te genwerking van een eigenaar, die op een onmatige vergoeding voor zijn eigendoms rechten speculeert. Het zal noodig zijn, dat al deze obstakels Worden opgeruimd, doch daarvoor is aller eerst noodig, dat aan de Regeering ver strekkende bevoegdheden worden gegeven. Er zullen heel wat heilige huisjes tijdelijk ontruimd moeten worden; de tijden zijn te ernstig, de behoefte aan werkverruiming is te groot, dan dat het ondernemen van hieuw productief werk mag afstuiten op gebrek aan medewerking van lagere corpo raties (provinciën, gemeenten, polders) of op het belang van een particulier bij be houd van den vrijen eigendom. De autonomie der lagere besturen, hoe Eerbiedwaardig dit recht ook is (ik onder schat de beteekenis daarvan allerminst), eh het eigendomsrecht mogen aan de nood zakelijke werkverruiming niet in den weg staan. De onteigeningsprocedure, ze moge Goor de Wegen wet laatstelijk nog veel ver eenvoudigd zijn, moet voor deze doeleinden hog meer vergemakkelijkt worden. En om het werken (en voral ook de voorbereiding) vlotter en gemakkelijker te maken, dienen hl het groote werkverschaffingsplan vele Hartiëele plannen van de lagere organen te Worden opgenomen. Centralisatie is hier het middel om aller lei bezwaren uit den weg te ruimen; het beperkte gebied van een gemeente of een Polder leidt er dikwijls toe, dat men al te sPoedig op gebiedsgrenzen stuit, terwijl de Gan noodig geworden samenwerking met Ge bevoegde autoriteit van het aangrenzend Sebied stroef gaat en veel tijd in beslag Peemt. Een groot, centraal opgezet werkverschaf- Hngsplan, omvattende tal van partiëeie Plannen, is daarom een noodzakelijkheid Hier is een taak voor een regeeringscom missaris, die als organisator van het ge- heele werk optreedt, die met zijn staf van Geskundige ambtenaren overal in het land °bjecten voor werkverschaffing opzoekt °verleg pleegt met de betrokken besturen Van provinciën, gemeenten, polders; die °hteigeningen voordraagt, waarover de Mi ester op korten termijn beslist; die over leg met eigenaren pleegt om de schade loosstellingen zoo mogelijk minnelijk te regelen; die onder goedkeuring van den Minister het aandeel van de betrokken pro vincie, gemeente, polder bepaalt in de kosten van uitvoering, nadat een commis sie daarover hêeft geadviseerd. Het is mijn vaste overtuiging dat, als op deze, zij het ook ongewone wijze, de werk verruiming wordt aangepakt, en alle instan ties op korten termijn werken, er spoedig heel veel menschen aan den slag kunnen komen bij werken, die ik spreek uit er varing ongedaan blijven om dikwijls zeer pietluttige redenen. Bovendien heeft deze wijze van uitvoering het voordeel, dat veel kleine werkjes kun nen worden samengevoegd, om onder cen trale leiding door particuliere aannemers (op 't gebied van wegenaanleg, kanaal verbetering, huizenbouw, enz.) te worden uitgevoerd. Een uitgebreide werkverschaffing kost veel geld. Maar de productiviteit (in ruimen zin genomen) der tot stand te brengen werken wettigt het sluiten van geldleeningen daarvoor. Voor zoover die werken aan het verkeer ten goede komen, lijkt mij de dekking van een deel der jaar- lijksche lasten uit een nieuwe verkeers belasting op autobus- en nachtauto- diensten gerechtvaardigd. Het meerder ge bruik dat deze diensten van de wegen ma ken, lijkt mij een motief om boven de be staande wegenbelasting nog een afzonder lijke heffing toe te passen, doch dan in den vorm van een bescheiden tax op de vrachtprijzen, waardoor de last zou komen te drukken op de werkelijke gebruikers (reizenden en vervoerders van vrachtgoe deren) in verhouding tot het gebruik dat van de wegen wordt gemaakt. Zoo'n vervoerbelasting zou m. i. bij de voorgestelde omzetbelasting goed aanslui ten; de opbrengst zou naar mijn verwach ting, bij een lichten druk, groote sommen opleveren. Natuurlijk zijn er ook bezwaren aan te voeren; géén belastingvoorstel, dat daar aan ontkomt. Maar zijn er andere, betere, minder bezwaarlijke middelen om de kosten van een ruim opgezet werkverschaffings plan te dekken? Ik zie ze nog niet. De voorbereiding en uitvoering van een groot centraal werkverschaffingsplan, dat zal m.i. wel met de belangrijkste taak der komende regeering ziin. Moge zij voor die zware taak de noodige kracht bezitten; kracht om door te zetten, kracht om veel bureaucratische belemmeringen op te rui men. Niet dat met werkverruiming op groote schaal, als hier bedoeld is, de gevolgen van de crisis voor ons land geheel of zelfs voor een groot deel zullen zijn bestreden; daar voor acht ik zelfs een krachtiger handelspo litiek dan dan totdusverre gevoerd is, van veel meer belang, want ten slotte zullen wij voor ons lijfsbehoud in de allereerste plaats onze handelsbalans minder nadeelig moe ten maken. Dat is de beste vorm van werkverruiming, en daarom is het m.i. gebiedende eisch, dat wij onze positie van groot-afnemer tegen over het buitenland zooveel mogelijk uit buiten, zelfs ten koste van groote offers. Maar daarnaast blijft toch ook de uitvoe ring van tal van werken door werkloozen een sterk middel om ons boven de groote ellende van de werkloosheid uit te worste len. KEESTRA. en schrijvers, die in de laatste decenniën aan onze Letterkunde zijn ontvallen, o.a. Penning, Couperus, Van Eeden, Gorter, Van Looy, Emants, Prins, Adama van Scheltema, Leopold, Jacq. v. d. Waals, Haspels, Querido, Carry van Bruggen, Jac. Isr. de Haan, Karei v. d. Woe- stijne, René de Clercq, etc. Deze verzameling schetsen door vooraan staande auteurs, wordt geïllustreerd met goede portretten en fascimilés. Het is een werkje van blijvende waarde en geheel eenig in zijn soort. De omvang zal ongeveer 180 pagina's bedra gen; de oplage het voor Nederland ongekende getal van ongeveer 35.000 exemplaren. Van herdrukken zal nimmer sprake kunnen zijn, zoodat het raadzaam is zich tijdig het be zit van een exemplaar te verzekeren in de week van 29 April6 Mei a.s. Bij gelegenheid van de boekenweek zal door de boekhandelaren aan eiken koopet voor een bedrag van minstens f 2.50 worden uitgereikt een Geschenk-boek, dat dit jaar bizonder fraai verzorgd zal zijn. Het boek zal bevatten typische karakteristie ken van een 25-tal Nederlandsche schrijfsters Lagere prijzen De volgende Nederlanders trokken nog een prijs van 100: Mafftel, Amsterdam; Mazzel- tcf, Amsterdam, Corn. Trooststraat 19, Amster dam; Basso, Den Haag; Richard Hullen, Geer- aertsweg, Hilversum; Huwahejo, Overtoom 470 Amsterdam; Beppy Ambrose, Eemhoeve, Baam; Fifty-fifty, Weresteinstraat 43, Hillegom. United Press In „De Standaard" van Brussel komt een uitvoerig verhaal voor van een nieuwe ver schijning der H. Maagd, welke nu niet te Beauraing, maar in een gehucht Banneux tus- schen Louveignée en Tancrémont in het Luik- sche zou hebben plaats gevonden bij een elf jarig meisje Mariette Béco. De verschijningen zouden Zondag 15 Januari begonnen zijn en geduurd hebben tot 2 Maart. Ook tegenover deze gebeurtenissen stellen we ons, na de dingen van Beauraing met groote gereserveerdheid. In Beauraing is het nu stil. In den laatsten tijd is er niets meer voorge vallen en geen enkele gebeurtenis kwam ons ter oore, welke de verschijningen van Decem berJanuari zou bevestigen. De studies van erkende kath. hoogleeraren van Leuven hebben den twijfel aan de echtheid nog sterker ge maakt. „De Standaard", die ook tegenover deze hoogleeraren in, een onverwikt geloof aan de echtheid der verschijningen van Beauraing blijft handhaven, komt nu met dit nieuwe ver haal, thans niet uit het bisdom Namen, maar Luik, en het mengt er ook den persoon van den Bisschop Z.H. Exc. Mgr. Kerkhofs in. We hebben alsnog geen melding willen ma ken van dit nieuwe geval, omdat onze inlich tingen niet heenwezen naar geloofwaardigheid in iets bovennatuurlijks. Maar nu „De Stan daard" het geval publiceert en Nederlandsche bladen het verder verspreiden, willen we, met de grootste gereserveerdheid, iets ervan ver melden; alles op gezag voor het katholieke Brusselsche blad, dat ook voor de echtheid van Beauraing streed. De aanduiding der feiten is uit „De Stan daard" als volgt: Een onwetend elf-jarig meis je, Mariette Béco, is de oudste van zeven kin deren. Het gezin is zonder geloof, althans de vader, socialist, noch de moeder gingen ge regeld ter kerke, al hield de moeder nog Pa- schen. Vader had het kind vier maanden ge leden verboden naar den catechismus te gaan. Anders goede menschen. De man kreeg steun als werklooze. Rond 7 uur 's avonds 15 Januari zegt het meisje een verschijning der H. Maagd te hebben gehad in een stukje bosch, dat aan de armen behoort. „Ik ben de Lieve Vrouw der Armen" zegt 't kind gehoord te hebben. Drie maal heeft de verschijning het meisje geleid naar een vliet; de verschijning boog, liet haar rozenkrans in den put glijden en zei: „Ik kom tot opbeuring der kranken" en moet een kapel gevraagd hebben. Er moeten volgens het Brus selsche blad al 25 genezingen hebben plaats gehad. De kapelaan bevestigt dat 't kind en de ouders nu ter communie gaan. Abbé L. Jamin stond al C jaar ais kapelaan te Banneux. Uit een schrijven van anderen aan „De Standaard" zou' moeten blijken, dat de Bis schop, Mgr. Kerkhofs, zich zou uitgelaten heb ben als dat „het geheel der voorgelegde feiten volkomen aansluitend is en gunstig voor de thesis van de waarachtigheid der verschijnin gen." Intusschen kan men uit de aanhalingsteekens van „De Standaard" niet opmaken, welke woor den van den bisschop zelf zijn en welke van den schrijver, die ze overbracht, als gesproken of geschreven tot den plaatselijken geestelijke. In elk geval acht Mgr. Kerkhofs het wen- schelijk, dat nauwgezette feite n-mededeeling van informatieven aard over de gebeurtenissen plaats heeft. Den algemeenen weerstoestand over Europa in het midden der week als uitgangspunt ne mende voor de beoordeeling der kansen aan het einde, valt daarover het volgende op te merken: Over Centraat-Europa en de Baltische landen had zich een krachtig gebied van hoogen druk ontwikkeld, dat ten minste tot Donderdag aan de Oostzijde sterk gevoed werd door een zeer kouden «luchtstroom uit het hooge Noorden. Dientengevolge breidde het zich naar dien kant uit. De genoemde koude luchtstroom bewoog zich verder door Oentraal-Europa naar het Westen en veroorzaakte ook hier te lande koel, doch droog en zonnig weer. In verband met druk- verlaging over Z.W.-Europa woei bij ons en in de omgeving een vrü sterke Oostelijke wind. Het afstroomen van deze droge en koude lucht naar 'het Westen heeft tengevolge, dat de de pressies, die ten Z.W. van de Britsche eilanden en van IJsland liggen, niet naar het vaste land kunnen doordringen. Zeer waarschijnlijk zal de secundaire depressie, die ten Z.W. van de Brit sche eilanden ligt, naar het Zuid-Oosten trach ten door te dringen, hetgeen ten gevolge heeft, dat de vrij sterke Oostenwind nog wel tot het einde der week zal aanhouden, en al mocht hij verzwakken, de Oostelijke richting zal behou den. Doordat in Oost-Europa de temperatuur iets stijgt en ook de hoogere luchtlagen wanner worden, zal de temperatuur tegen het einde der week iets hooger worden, vooral overdag, en zal het weer voorloopig nog droog en zonnig blijven. Een nieuwe depressie, die ten Oosten van New-Foundland tot ontwikkeling kwam, kan aan het einde der week nog niet zoover in onze richting zijn doorgedrongen, dat daarvan re genweer is te verwachten. (Nadruk verboden) Te bevoegder plaatse hebben wij geïnfor meerd, hoe het staat met het plan voor 'n vlieg- haven in De Bilt. Destijds werd reeds enkele maanden ge leden een bericht elders gelanceerd, waarin de conclusie lag besloten, dat de landerijen be- hoorend aan een ingezetene in de gemeente Oostbroek, hiervoor gebruikt zouden worden. Het comité, dat de plannen voor een vlieg- haven in studie heeft, is ijverig aan het werk. Nadrukkelijk werd verklaard: „er wordt niet Bericht wordt, dat de Minister van De fensie heeft bepaald, dat ook de jonge lieden die zich vrijwillig aanmelden voor de vooroefeningen, vooraf moeten verzekeren geen lid te zijn eener socialistische organisatie. Bijv. niet van de Arbeiders Jeugd Centrale, be kend onder de letters A. J. C. Deze beslissing valt te begrijpen, schrijft „De Standaard". „Maar," zoo gaat het blad voort is het niet vreemd, en toont het niet hoe allengs 6et be sef van het gevaar der revolutionnaire propa ganda ging slijten, dat deze zelfde organisatie subsidie ontvangt van den Staat? „Daar is trouwens nog meer revolutionnaire propaganda op Staatskosten. Wij vinden in de bladen vermeld de opvoering van een z.g.n. lee- kenspel: De Roep dqr Stad, een stuk van de communiste mevr. Roland Holst, opgevoerd voor een jeugdig publiek in een „volkshuis" te Rotterdam, gesubsidieerd door de gemeente. De directeur van „Ons Huis", dr. Proost, zei- de bij den aanvang van de vertooning, dat de grondgedachte dezer volkshuizen moet zijn: de menschen tot ontwaking en ontwikkeling te brengen van hun innerlijk leven. Daartoe behoort dan stellig niet het zingen van nationale liederen, want de N. Rott. Cour. vermeldt, dat dit daar verboden is. Mevr. Roland Holst zal echter de paedagoge zijn. Tot de boerenjongens en meisjes wordt in haar leekenspel gezegd, dat zij slechts werken voor de pacht, die telkens weder opeischbaar is, of voor de hypotheek, die nooit wordt afgelost. Zoo lokt dan de stad, en daar leeren de jon gens en meisjes ten slotte door allerlei verlok kingen heen „de kameraadschap". Een kame raadschap die beteekent, dat muiterij wordt toe gejuicht en die de burgerlijke orde een gif acht, „dat het bloed besmet". Men ziet, welke geest hier heerscht. De verslaggever van het .Handelsblad" be greep er blijkbaar niets van en vindt dit wek ken van „gemeenschapsgevoel" wel mooi. De „N. Rott. Crt." stelt echter terecht de vraag, met welk recht een dergelijke geest van Overheidswege wordt ondersteund. Communistische propaganda, vriendelijk uit gelokt en betaald door de Overheid. Dat de Communisten, zooals de „N. Rott. Crt." veronderstelt, bij deze argeloosheid lachend toe zien, komt ons niet onwaarschijnlijk voor. De tijden zijn er echter waarlijk niet naar, om op deze dingen niet te letten." De „Notenkraker", een officieel orgaan van de S.D.A.P. bevat een schandelijk versje, waarin o.a. deze laffe lasterpraat voorkomt: „Land van de priesters met knuppel en [zwaard, Zalvende grutters met horens en staart, Glurende bidders om batiger slot, Lust voor het oog van een hardsteenen god Het lied van je vroomheid; je hebzucht en [moord, Dat zetten de duizend maal duizenden [voort." En dan zijn er nog booze lieden die een ge baar van twijfel durven maken, wanneer de S.D.A.P. telkens weer plechtig verzekert, dat zij heelemaal niet tegen den godsdienst is! De S.D.A.P.-er E. Smedes, ijveraar voor een Europeesche vredeswacht, laat zich in een pas verschenen brochure, alles behalve malsch uit over de politieke en de redactioneele leiding zijner party. Over de houding by de muiterij op de Zeven Provinciën, heet het: „Het hoofddoel van de S.D.A.P., de democra tische planmatige organisatie van productie en distributie, laat ze op den achtergrond drin gen door haar zwakheid ten opzichte van het bandeloos individualisme. Dat is op zichzelf al een contradictio in terminis; het samengaan van socialisme en bandeloos individualisme. Al schreeuwend en blèrend beschuldigt „Het Volk" alles en iedereen, behalve de eigen re gentenklasse. Deze leiders hadden hun plicht als gidsen en raadgevers indachtig moeten zyn en by het eerste uitbarsten van relletjes by de Marine in Indië moeten seinen, dat zy loon- eischen zouden steunen, maar waarschuwden voor muiterij tegen een democratisch staatsge zag." „Dit klinkt iets anders dan de taal van Cra mer, de Zeeuw, Wibaut en Albarda," merkt de (Chr.) „Rotterdammer" op. Over de redactioneele leiding in de S.DAP, schrijft de heer Smedes, leeraar Middelbaar On- derwys: „Merkwaardig is, dat toen „Het Volk" klein was, we groote hoofdredacteuren hadden. Maar nu het groot wordt, is de hoofdredacteur gees- telük een klein kereltje Wat de party noodig heeft, hoog noodig heeft, is een hoofdredacteur van wie ze iets leeren kan, een superieure geest van groot formaat, met een wüde geestehjke horizon. Iemand, die schryven kan, iemand, die sty 1 heeft." „Deze opmerking is niet nieuw, ook niet on der partygenooten," aldus vervolgt de „Rot terdammer" zyn commentaar. „Na groote ge beurtenissen had men vroeger de series artike len van Tak en van Troelstra. Thans komt het er meer op aan de sensatie-artikelen over buiten en binnenland goed te rangschikken, en nieuwe soortgelyke plannen uit te broeden. „De leeraar middelbaar Smedes en de hoog leeraar Goudriaan oordeelen in wezen precies gelyk." stil gezeten"; dat het comité meerdere terrei nen in studie heeft; dat het overtuigd is, dat ten oosten van de gemeente Utrecht moet ge zocht worden, omdat de exploitatiemogelijkhe den in die richting sturen; dat het comité ten opzichte van het daarvoor geschikte terrein, geen absolute keuze heeft gedaan. Het is van meening, dat het voor het bestu- deeren van dit vraagstuk nog geruimen tijd noodig heeft en het durft in geen geval ver klaren, dat definitief slagen mogelijk is, omdat nieuwe perspectieven inzake het terreinvraag- stuk ook nieuwe moeilijkheden scheppen. Ingediend is een wetsontwerp tot credietver- leening ten behoeve van bloemenkweekers te Aalsmeer en Haarlemmermeer. Voor deze cultuur stelt de Regeering be schikbaar een crediet van ten hoogste 600.000. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De gevolgen der huidige economische omstan digheden, waardoor reeds verschillende bedrijfs takken van land- en tuinbouw werden ont wricht, hebben zich ook doen gelden in den Aals- meerschen tuinbouw, waartoe ook gerekend worden de bloemkweekerijen in de gemeente Haarlemmermeer. Uit verzamelde gegevens blijkt dat in Januari 1933 de opbrengst met ongeveer 43 pet. terug gegaan is, vergeleken met het jaar 1930. Hoe wel de cijfers voor 1932 nog niet bekend zijn, behoeft het geen betoog, dat de doorsnee- prijzen in dat jaar, vergeleken met 1931 weder beduidend lager zyn. Uit de beschikbare gege vens blykt, naar de Minister meent vol doende, dat de toestand in de Aalsmeersche bedrijven ernstige zorgen baart. Door de ge ringe opbrengst der producten beschikken vele kweekers thans niet meer over voldoende mid delen om hun bedrijven gaande te houden, ter- wül bovendien de banken de credieten opzeg gen of beperken. Vele kweekers zyn niet meer in staat rente en aflossing der hypotheken te betalen, welke tot een totaal van 10.000.000 op de Aalsmeersche en Haarlemmermeersche bedryven zyn geplaatst. De niet betaalde schul den aan den middenstand beloopen reeds meer dan 500.000. Vele der tuinbouwbedrijven in Aalsmeer en Haarlemmermeer zijn reeds zoo verarmd, dat zy zich zonder hulp niet meer staande kunnen houden. Behalve de belangen van de werkgevers loopen ook de belangen van ruim 15000 werknemers ernstig gevaar. Ondanks de belangryke aanpassing aan de zeer lage bloemenpryzen, welke zich naast la gere arbeidsloonen, uit in lagere huren, vermin derde materialenpryzen, stilstand van nieuw bouw en een sterkere versobering van de leef- wyze, komen er geleidelyk meer kweekers in groote financieele moeilykheden. Aangezien Aalsmeer en Haarlemmermeer als bloemency- trum een zoo byzondere plaats innemen, meent de minister, dat een hulpverleening voor de handhaving daarvan ten volle gerechtvaardigd is. Met een renteloos voorschot ad 600.000 zullen de bedrijven voor directen ondergang behoed worden. Dit regeeringscrediet wordt ter beschikking gesteld van de gemeentebesturen van Aalsmeer en Haarlemmermeer. Zeer waarschynlyk zal de volgende week in de Eerste Kamer de Bedryfsradenwet in be handeling worden genomen. De Bondsdag van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" zal dit jaar gehouden worden te Haarlem op Zon dag 25 Juni a.s. De groote middagby eenkomst vindt plaats in het Krelage-huis te Haarlem, alwaar kapelaan C. Venings uit Utrecht, zoon van het hoofdbestuurslid den heer H. J. C. Ve nings van bedoelden bond, de feestrede zal uit spreken. Van den K. R. O. ontvingen wy een golf lengte-kaart, welke onze eigen omroep gratis beschikbaar stelt aan alle nieuwe abonnés op den K. R. O.-gids en degenen, die een nieuwen abonné opgeven. Gistermorgen is te zynen huize te Oegst- geest overleden Prof. Dr. A. Eekhof, gewoon hoogleeraar in de geschiedenis van het Chris tendom en van de leerstelling van den Chris- telyken Godsdienst, benevens geschiedenis van Gereformeerd Protestantisme aan de Leidsche Universiteit. De Leeuwarder-botemoteering is vastgesteld op 47 cent per K.G. De gouden tijd voor Koning Kiezer is weer déér: Een halfduizend liefhebbers voor een Kamerzetel (het kunnen er ook duizend we zen, want wij zijn den tel kwyt), dienen zich nederig bij Zyn Majesteit aan. Drie en vyftig partijen dingen om zyn gunst; erkennen haar schatplichtigheid; offreeren nederig haar cyns. Al wie het weet en wie weet het niet tegenwoordig? heeft zich gehaast een party te stichten met een program, uitgeschreven in het waarachtig belang van Koning Kiezer. De goeieriken! Demokratische lijmstokken zyn rijkelijk uit gezet; nationalistische klokspijs is er voldoen de voor een diner met zeven gangen; fascisti sche vogelaars zijn op het appèl met en zon der „bezem", doch allemaal voorzien van slag netten. „Snyders, de generaal", heeft een ex tra portie cosmetiek in zijn snorrepunten ge zet en het groot tenue aangetrokken; mijnheer Lampetje, dien je maar eens in de vier jaar hoort noemen, is weer present; professor Ver aart dient zich o, wonder vriendelyk aan en lacht naar iedereen behalve naar den heer Meertens van het vrye karnbedryf, omdat het niet boteren wilde tusschen hen beiden. Plaat selijke praatsvaars dringen naar voren; men schen, die het „zoo raak kunnen zeggen" hup pelen kittig aan het lijntje; de eeuwige vit- ters stellen thans eindelijk „de daad", waar naar men hun zoolang vroeg, zy wipten op een lijst om Koning Kiezer en zyn land te red den van den ondergang. Gewillig staan zij gereed: één wenkje en zy vliegen door het vuur. Wenschen? Sjouw waschlijsten aan; je krijgt er hun zegen op. Vermindering van belasting; af schaffing van jachtrecht; vrij ontbijt met kof fie en een banaan; regeeringsbioskoop met gra tis toegang; hanengekraai-verbod; opheffing der grensbewaking; vrijhandel; tariefmuren; gesloten ramen by radio-muziek, afschaffing van het leger; staatspensioen; socialisatie; al- gemeene dienstplicht; achturige arbeidsweek; ongedwongen spel van maatschappelyke krach ten; permanent-wave voor iederen radio-om roeper; enz. enz. Gy hebt maar te kikken, Koning Kiezer, en Uw Kamer-dienaars schieten toe! Neem de grootste blaffers; de nydigste byters; ze kwis pelen van vriendelyke toegenegenheid en eten uit de hand.... tenminste tot 26 April! Laten wij thans onze kans waarnemen. Nu zijn onze a.s. woordvoerders geheel en al oor. Het ijzer is momenteel heet van goeden wil; laten wij het smeden voor het is afgekoeld! Kritici zullen mogelyk bits opmerken, dat alleen de gekken in vreugd» plachten te leven by „veel beloven en weinig geven." Maar daar zyn zij dan ook kritici voor, om niet te zeggen: Kritikasters! Waarom zouden we niet van het leven *pro- fiteeren, zoolang er te profiteeren valt. Al is het dan ook meer van beloften-heer- lykheden! Heden is in tegenwoordigheid van den Com missaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, jhr. mr. dr. A. van Karnebeek, het nieuwe raadhuis te Zwyndrecht in gebruik genomen. Tusschen den bestaanden en den nieuw aan te leggen rijksweg RotterdamDordrecht Antwerpen, terzyde van de hoofdstraat, in het nieuwe gedeelte genaamd Burgemeester de Bruïnelaan, ligt het nieuwe raadhuis. Het lang- gestrekte gebouw, waarvan de gevels in brui ne baksteen met mooie warme kleur zyn opgetrokken, is door een stil plein van den ryweg voor doorgaand verkeer gescheiden. Vele geschenken werden aangeboden. Het raadhuis is gebouwd door het Architec tenbureau Granpé Molière, Verhagen en Kok te Rotterdam. Met ingang van 1 April is door Van den Bergh's Fabrieken, Anton Jurgens' Vereenigde Fabrieken, de Hartog's Fabrieken, Lever's Zeep My. en andere tot het Unilever-Concem behoo- rende ondernemingen in Nederland een pen sioenregeling getroffen ten behoeve van haar mannelijk personeel. Deze regeling omvat een ouderdomspensioen, dat afhankelyk is van de gestorte premiën geaccumuleerd met de interest en van den leeftyd, waarop het pensioen ingaat, hetgeen reeds op 60-jarigen leeftijd mogelyk is. Deze pensioenregeling is op verzekerings- v ttnschappelij ke basis gefundeerd. De directie acht de insteliing van een zoo danige pensioenregeling een gezonde commer- cieele oplossing van een der moeilykste proble men, die het hedendaagsche grootbedrijf onder de oogen heeft te zien. Immers hierdoor wor den gelyktijdig met de arbeidsprestaties ten gunste van den werknemer de fondsen gevormd, waaruit de toekomstige onproductieve lasten kunnen worden bestreden, welke voortvloeien uit die arbeidsprestaties. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot Regeling van den invoer van naai garen. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister van Economische Zaken en Arbeid, dat gebleken is, dat de dreigende abnormale invoer van Rusland, waarop reeds by de vorige behandeling dezer contingenteering werd ge wezen, is tegengehouden. Belangrijke vergunnin gen voor invoer uit dat land werden aange vraagd, hetgeen wel wyst, dat opheffing van deze contingenteering niet wenschelyk kan worden geacht. Ten einde te voorkomen, dat via andere landen Russische garens zouden worden ingevoerd, is thans in het onderhavige wetsontwerp een bepaling betreffende het be- wys van herkomst opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5