Begrooting van Waterstaat Voor het mgr. schrijnen Ernstige gevallen van meineed Vroegere regeling hersteld Steun aan land tuinbouw \MoeikxcOt, frjuuït tiifc ^C^U€uruUcJft^Vttiurdm 16 oiïdbjwiïtebch. VERKEER EN VERVOER DAnrn-pynrtBAMMA VRIJDAG 24 MAART Nachtelijk drama Zaterdag 25 Maart 1933 door Een luik gevallen EERSTE KAMER Ook de begrooting van Econo mische Zaken en Arbeid z. h. s. aangenomen Zes personen gearresteerd na een echtscheidings procedure Ontmoetingen Een der inzittenden verdronken Minister Reymer Samenwerking tusschen Limburg- sche Mijnen en importeurs van Duitsche steenkool Radiodebat EEN GOEDE VANGST TE ROTTERDAM In plaats van margarine groote hoeveelheid wapenen gevonden De opvarenden op Terschelling aan land gebracht Smokkelaar dood thuis gebracht Een groot aantal wetsontwerpen by de Tweede Kamer ingediend RETRAITEHUIS 30 Maart trekt de verloting BEZUINIGING BIJ DEFENSIE Minder burgerpersoneel MGR. SEIPEL-HERDENK1NG Uitzending door den K. R. O, HET DRAMA TE EGMOND In hooger beroep? Koelhuisboter EET MEER EIEREN Niet zóó bedoeld H.H. WIJDINGEN Minderbroeders medius Deken uit Hem en Venhuizen; fr. Flo- rimundus Schouten uit Gouda; fr Werner Chermin uit Kerkrade; fr. Athanasius Kwaai- taal uit Breda; fr. Annandus Pex uit Den Haag; fr. Juniperus Gronheid uit Delft; fr. Hu- bertus Nieuwenhuijzen uit Amsterdam; fr. Her- bertus Timmermans uit Den Haag; fr. Fulber- tus Laurant uit Wychen; fr. Aquino v. Lieber- gen uit Venlo; fr. Clementius Schoonbrood uit Maastricht; fr. Wulstan Groothuizen uit Alk maar; fr. -Victorieus van der Luur uit Den Haag; fr. Castulus v. d. Eijnden uit Groenlo; fr. Salvinus Duijnstee uit Den Haag. Het H. Priesterschap aan fr. Abdon van Beek uit Amersfoort; fr. Guido Roordink uit Amster dam; fr. Nicetas v. Workum uit Arnhem; fr. Mariophilus Celie uit Nieuwer Amstel; fr. Liva- rius Versteeg uit Hilversum; fr. Aloysius Bode- wes uit Baarn; fr. Gedeon Stol uit Leiden: fr. Clarentius Straathof uit Leimuiden; fr. Massaeus Toussaint uit Kerkrade; fr. Silvanus v. d. Meer uit Rijnsaterwoude; fr. Ascanius Wil- lems uit Sittard; fr. Aemilianus v. Heel uit Amsterdam; fr. Sebaldus Linders uit Mook; fr. Severianus v. Waesberghe uit Rotterdam; fr. Bartholus Colauff uit Den Haag; fr. Sigibaldus Hogenboom uit Oudewater; fr. Tobias Basti- aansen uit Roosendaal; fr. Felix Janszen uit Delft; Ir. Angelus Stokman uit Haarlemmer meer; fr. Trudo de Ruiter uit Amsterdam, allen van de Orde der Minderbroeders. Getuige marechaussee J. V. wist, dat de auto uit. België verwacht werd. Ook hij moest vlug opzij springen om niet overredqn te worden. Hiji heeft eerst een schot in de lucht gelost; toen dit niet hielp, schoot hij op den auto. De Officier van Justitie, mr. E. baron Speijart van Woerden, hield een uitvoerig re quisitoir en eischte tegen verdachte wegens po ging tot zware mishandeling een gevangenis straf van één jaar. De verdediger, mr. L. Pels Rijcken, Breda, drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Vonnis over 14 dagen. De wereld is groot en klein tegelijk. We komen iederen dag menschen te gen, die bij allé verschillen toch ont zettend veel gemeen hebben. Wat ge lijken de menschen op elkaar. De zelfde domheden, dezelfde dagpraat, dezelfde achterklap en dezelfde ge niepigheden. Of 'we in Turkije dan wel in Neder land zitten. En dan opeens komen we een mensch tegen die eerst misschien niet eens zoo opvalt (gelijk de ge maakte, de quasie-uitzonderlijke wèl doet) maar een mensch die ons bij kennismaking een nieuwen kijk op het leven geeft, een nieuwen zin ervan doet verstaan, een accoord aanslaat van het levensspeeltuig, nog nimmer door ons gehoord. En ineens breekt als 't ware de zon door op een regendag. We zien in een nieuwe wereld, u-e ontdekken mooie dingen in een samenleving vol lee- lijkheid, we ontdekken bovenal plot seling in ons zelf het betere dat naar boven komtBlonde droom en werkelijkheid tegelijk. Er zijn schóone oogenblïkken in 't leven wanneer men een innerlijk goed mensch ontmoet. Den Haag, 23 Maart Het repliekenstaartje van het debat over Economische Zaken en Arbeid had niet heel veel om het lijf, al namen er nog vier sena toren aan deel. „Wij zijn geen partij van marionetten!" verklaarde fier de sociaal-demo craat HERMANS aan den Christelijk-Historicus TER HAAR, die in een tweede pleidooi voor het versche kadetje betoogd had, dat zelfs sommige sociaal-democraten dien ontbijtwensch deelen. Deze leden der S.D.A.P. zullen dan ten aanzien van de vraag, of terugkomen op het verbod tot levering van bepaalde broodsoorten vóór 10 uur tot wederinvoering van den bak- kersnachtarbeid leidt, een optimistischer stand punt innemen dan Minister VERSCHUUR. Want over die vraag loopen de meeningeh uiteen. Den nachtelijken bakkersarbei'd zelf wenschte niemand terug. En daartoe komt het volgens den Minister ongetwijfeld. Er is bij vervroegde levering van klein brood eene scheiding in het bakproces noodig, waarbij dit klein brood het eerst bereid wordt. Met als gevolg; meer werk en duurder product. Boven dien zou daardoor een niet gewenschte ver schuiving in het gebruik plaats vinden ten koste van het goedkooper groote brood. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee is een Pandervliegtuig van de Nationale Lucht- vaartschool, dat even tevoren van het vlieg veld was opgestegen, in de Waalhaven gestort en gezonken. De inzittenden, de studenten Cre mers en Muntinga, leerlingen van de Lucht- vaartschool, waren in het toestel gezeten. Roei- booten schoten onmiddellijk toe om hulp te verleenen. Het gelukte den te hulp snellen den om den heer Muntinga nog uit het zin kende vliegtuig te trekken. Hij werd eerst naar het vliegveld Waalhaven vervoerd en daarna naar het ziekenhuis Coolsingel. Hij had een ernstige hoofdwonde bekomen, terwijl zijn lin kerarm gebroken was. De heer Cremers is met het toestel in de diepte verdwenen. Het aangekondigde bezoek van de filmspeel ster Hertha Thiele, heeft in verband hiermede geen doorgang kunnen vinden. In November 1931 is voor de Haagsche recht bank een echtscheidingsprocedure behandeld. Na getuigenverhoor is daarop de scheiding uit gesproken, doch de man berustte daarin niet en diende een klacht bij de politie in. Na een nauwgezet onderzoek dat geruimen tijd in beslag nam, is de politie tot de over tuiging gekomen, dat in deze zaak inderdaad meineed Was gepleegd. Op grond hiervan is zij er de vorige week dan ook toe overgegaan om een drietal personen die in de echtschei dingsprocedure als getuigen waren opgetreden te arresteeren als verdacht van meineed. Deze personen zijn Maandag j.l. in het Huis van Bewaring ingesloten. Voorts is in verband hier mede nog een vierde persoon gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid. Ook deze mans persoon is inmiddels reeds in het Huis van Bewaring ingesloten. Vervolgens heeft de politie de gescheiden vrouw eveneens gearresteerd. Laatstgenoemde bevindt zich thans nog op het politiebureau in verzekerde bewaring. Tenslotte heeft de politie termen gevonden om ook te arresteeren den zaakwaarnemer mr. Z., die bij de echtscheidingsprocedure betrok ken is geweest. Ook deze bevindt zich sinds Woensdag in verzekerde politiebewaring. De vraag of er nog meerdere personen bij deze zaak zijn betrokken is nog bij de politie in onderzoek. druk door den heer IJSSELMUIDEN gevraagde verbindendverklaring van collectieve contrac ten in de Rijksbestekken moest hij, al is hij daarvan zelf een principieel voorstander, af wijzen in verband met de tijdsomstandigheden, welke geen „bevriezing" van arbeidsvoorwaar den van overheidswege dulden. De begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie brengt weer een radiodebat, dat heden vast door prof. KRANENBURG werd ingeleid. De vrijzinnig- democratische hooggeleerde, die ook de werk wijze der controlecommissies gispte en aan drang op een beroepsinstantie, bestreed op nieuw het zendtijdenbesluit, dat den zendtijd over vier geestesstroomingen vierendeelde zon der consequent rekening te houden met de sterkte dier stroomingen. Bovendien is het met den „vrijzinnigen" omroep zóó gesteld, dat deze geen uur zendtijd vrijwillig afstaat aan libe ralen of vrijzinnig-democraten, en ziet de heer Kranenburg binnen de socialistische geestes- strooming grootere verschillen orthodox- marxisme en religieus-socialisme! dan er bestaan b.v. tusschen een religieus-socialist en een godsdienstig georiënteerd aanhanger zijner eigen partij. Bij Waterstaat kwamen natuurlijk weder de gebruikelijke wenschen naar voren. De grootere vraagstukken waren de organisatie van heel het verkeer en de veiligheid van het verkeer. Over het verkeer- en vervoervraagstuk heeft o.a. de katholieke senator Mr. JANSSEN een beknopte beschouwing gegeven. Hij wacht met belangstelling het aangekondigde ontwerp tot breideling van overmatige concurrentie in het vervoerwezen af. Want in die richting zal ge streefd moeten worden. De betrokkenen blijken ook wel tot samenwerking voor dat doel be reid, maar toch zal daarbij, omdat de belangen ook bij samenwerking zullen blijven uiteenloo- pen. overheidsleidlng niet kunnen achterweg? blijven. De heer Janssen wenscht met behoud van het oude, waar dit niet kan worden ge mist. ook een ruime plaats te gunnen aan het nieuwe. Daarom heeft hem zeer gespeten en Minister Reymer haalde in zijn antwoord daarop terecht het modewoord „symptomatisch" weer voor den dag dat de Tweede Kamer zich zoo schrap zette tegen de opheffing van de lijn ZwolleBlokzijl. Want naast de crisis en naast de concurrentie van onder veel lichter lasten werkende andere vervoermiddelen, druk ken op de spoorwegep de verliezen van niet rendabele en nooit meer rendabel wordende ondergeschikte lijntjes. Ook de heer Ter Haar wijdde aan dit vraag stuk zijn aandacht. Hij wenscht voor de con- cessieverléening aan autobusondememlngen, welke hij met genoegen zou zien uitbreiden óók tot- het vrachtverkeer, één centraal orgaan in plaats van de elf colleges van gedeputeerden, die thans over de concessies beslissen. Centraal zal trouwens ook de verkeersinspec- tie geregeld worden, welke een der nieuwig heden is van de door den Minister aangekon digde wijziging van de Motor- en Rijwielwet en het Motor- en Rijwielreglement. Dit wgzi- gingsontwerp heeft den Minister dezer dagen uit handen der betreffende commissie bereikt en het voorziet voornamelijk in een deugde lijker uitvoering van art. 22 der wet. Zoo zal ook een scherper contrdle op de voertuigen zelf worden geoefend. In verband met in de pers verschenen be richten aangaande een overeenkomst tusschen de Limburgsche mijnen en de steenkolenhan- delsvereeniging vernemen wij van bevoegde zijde, dat inderdaad de samenwerking, die vroeger tusschen de Limburgsche mijnen en de importeurs van Duitsche steenkool heeft be staan en die sinds 1 April 1932 was verbroken, weder is hersteld. Uitgangspunt van de thans getroffen rege ling is handhaving van ieders aandeel in den tegenwoordigen afzet van steenkool op de buitenlandsche markt. De regeling geldt voor den tijd van 2 jaar en heeft evenals de vroe gere het doel, bij den verkoop van steenkool in Nederland een ongezonde concurrentie te vermijden. De overeenkomst houdt rekening met de komende onderhandelingen betreffende het Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag, doordat zij een bepaling inhoudt, volgens welke zij buiten werking kan worden gesteld indien de Duitsche regeering onzen invoer van steenkool verder mocht beperken. Woensdagavond zagen eenige rechecheurs van de centrale recherche op het Stieltjesplein te Rotterdam een auto staan met drie mannen er bij, die bezig waren eenige doozen uit den auto te laden. De politiemannen meenden, dat zij hier met een geval van smokkelen van ongebanderolleer- de margarine te doen hadden en grepen dus in. Bij onderzoek bleek, dat de margarinedoozen een groote partij wapenen bevatten. Niet min der dan 63 revolvers en 63 pakken, elk inhou dende 25 doosjes met 24 stuks patronen. Wat de bedoeling is geweest met deze revolvers staat nog niet vast. Vermoedelijk was het plan om ze in Rotterdam aan den man te brengen. De mannen bij den auto werden aangehou den. Het waren de 30-jarige monteur C. F. ct. uit Dordrecht, een sigarenwinkelier van het Ncord Eiland te Rotterdam en een werkloos koopman uit Katendrecht te Rotterdam. De mannen zijn op het hoofdbureau in bewaring gesteld. Vastgesteld werd, dat de wapens en de munitie uit Zwijndrecht kwamen. De auto is in beslag genomen. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is het bergingsvaartuig „Holland" van de reederij Doeksen met de 65 geredde opvarenden van het Fransche stoomschip „Madeleine" in de haven van Terschelling aangekomen. De geredden waren tengevolge van de door gestane vermoeienissen zeer vermoed. Zij wer den ondergebracht in hotel Nap, waar direct een maaltijd voor hen gereed werd gemaakt. Wij hebben met den eersten machinist van het gezonken schip een onderhoud gehad, die ons het volgende relaas deed van de ramp: De „Madeleine" toebehoorende aan de ree derij „Les Doris", was op weg van Boulogne sur Mer naar Aalesund in Noorwegen. Het schip had een lading zout en steenkool en 200 ton water aan boord. Woensdagavond omstreeks 10 uur begon het schip in de ruimen I en II plotseling water te maken. Op welke wijze het -schip testis géwor dén, weten wij niet aldus onze zèftman. De mogelijkheid bestaat, c'at wij op iets zijn ge- stooten, doch zekerheid daaromtrent bestaat niet. Onmiddellijk werden noodseinen gegeven, daar het water in de ruimen snel steeg. Hoe wel onmiddellijk de pompen in werking wer den gesteld, kwam steeds meer water in het schip. Tegen half 12 was het schip zoover ge zonken, dat de bemanning, die 65 koppen telt, in de reddingsbooten moest gaan. De zee was vrij rustig, hoewel er een tamelijke bries stond. Tegen één uur in den nacht kwam het ber gingsvaartuig „Holland" en heeft allen uit de reddingsbooten overgenomen. Nog vóór midder nacht is de „Madeleine" gezonken." De chef-machinist en ook de andere opva renden waren zeer goed te spreken over de wijze, waarop zij aan boord van de „Holland" werden ontvangen en zij waren blij, na de vermoeienissen van den nacht, thans goed on der dak te zijn. De geredden hebben, behalve hun kleeding, nagenoeg niets kunnen redden. Alles is met het schip in zee ondergegaan. In den nacht van 6 op 7 Februari jJ. werd de 23-jarige gehuwde J. Valentün te St. Wille- brord, op een kruiwagen dood thuis gebracht. Het lijk vertoonde schotwonden in den rechter slaap en het achterhoofd. Spoedig ging het ge rucht, dat 's nachts op een smokkeltocht in een vrachtauto, bestuurd door den chauffeur J. B. te Rucphen. V. zou getroffen zijn door de scho ten van surveilleerende grensbeambten. In verband hiermede had zich voor de recht bank te Breda te verantwoorden genoemde J. B., wien ten laste was gelegd dat hij in den nacht van 6 op 7 Februari gepoogd heeft eerst den commies G. J. v. D. en daarna den mare chaussee J. V. met een voorbijrijdenden vracht auto omver te rijden. Door snel opzij de te sprin gen voorkwamen beiden dit misdrijf. - Verdachte B. erkende met een vrachtauto tè hebben gereden, geladen met suiker voor M. V. te St. Willebrom. Hij verklaarde niet van plan geweest te zijn te stoppen en ook de naast hem zittende J. V. wilde dat niet. Volgens hem, verdachte, waren zestig of zeventig schoten ge lost. Bij een der laatste was V; tegen hem aangevallen, maar hij dacht dat nij bewusteloos was. Hy wist niet of men een dokter had ge waarschuwd, maar de broer M. V. had last ge geven hem naar zijn huis te rijden op een krui wagen. Getuige D„ commies, verklaarde, dat hij opzij was gesprongen, toen de auto nog 4 5 M. van hem verwijderd was. Hg had, toen de auto snel voorbij reed, een vijftal schoten in de lucht ge lost, als een waarschuwing voor den verderop staanden marechaussee en ook voor den chauf feur. De trekking van de groote verloting, welke werd georganiseerd met ministerieele en bis schoppelijke goedkeuring ten bate van het is bouwen Mgr. Schrijnen-Retraitehuis voor de Nederlandsche mijnstreek heeft zonder uitstel plaats op 30 Maart a.s. ten overstaan van nota ris J. W. Dolmans te Heerlen. De waardevolle prijzen en prachtige winstkans, door deze ver loting geboden, hebben haar een groote popu lariteit geschonken. Wij verwijzen nog naar en kele bijzonderheden vervat in een advertentie in dit blad. Blijkens een legerorder is bij beschikking van den Minister van Defensie, teneinde te doen nagaan, in hoeverre bij de onder het dep. van Defensie ressorteerende diensten en inrichtingen enz. van de landmacht de organisatie van het burgerpersoneel (ambtenaren, werklieden, enz) kan worden verminderd, een commissie van onderzoek ingesteld. In de commissie zijn benoemd: de gep. luit. kolonel der artillerie, J. Kloosterhuis; de luit. ter zee le kl. J. W. A. A. Heijdt, werkzaam bij net dep. van Defensie; en de hoofdcommies bij het dep. van Defensie B. J. Hoogewooning. De opdracht aan deze commissie luidt: le na te gaan: a. hoe de organisatie als bovenbedoeld voor de verschillende diensten, inrichtingen, enz. van de landmacht zou behooren te zijn; b. welk personeel den dienst zou behooren te verlaten; c. welk personeel eventueel in de plaats zal moeten komen van personen die voor vrijwil lige dienstverlating in aanmerking wenschen te komen. 2e. hare bevindingen telkens, naarmate zulks mogelijk is, aan den minister mede te deelen. De veiligheid bij de Spoorwegen leidt altijd tot een debat over de onbewaakte overwegen, al bracht de liberale veteraan SMEENGE ook even de steeds maar opgevoerde snelheid de? treinen, die hem zenuwachtig maakt, iter sprake. Vooral mr. HEERKENS THIJSSEN besprak het overwegen-euvel en noemde verschillende beruchte punten. De minister zegde daarover nadere overweging toe b.v. over de gevaarlijke kruising bU Nootdorp. De heer Reymer staat overigens op het standpunt, dat de hoofdfout de roekeloosheid van het publiek zelf is. Hij heeft al eerder gewezen op de ongelukken, die zelfs bij de bewaakte overwegen aanhoudend plaats hebben. Als dit een argument moest zijn, om nu maar het aantal onbewaakte uit te breiden, noemde de heer Heerkens Thijssen dit een „in een onbewaakt oogenblik" geop perd argument. Als symptoom van de roeke loosheid der autorijders en zoo bedoelde Zijne Excellentie het heeft de verwijzing echter waarde. Professor DE SAVORNIN LOHMAN heeft, al begint hij langzamerhand te vreezen, dat men hem voor een monomaan verslijten zal, de verhouding tot België weer even in het ge ding gebracht. De verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland, waarmede, omdat het ook een Nederlandse!» belang is, een aanvang ge maakt wordt, heeft zijne instemming, mits zij in geen enkel opzicht eene principieele ver breeding van het kanaal over zijn volle lengte beteefcent. Minister Reymer kon de geruststel lende verklaring afleggen, dat, vóór het zoover is, in ieder geval de Staten-Generaal in de zaak zullen gekend worden. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijkorkest van restaurant „Wlvex" onder leiding van A. Bendix 2.50 Het omroep orkest onder leiding van Emil Reesen 7.20 Hündel-concert door het omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl 9.35 Louis Preil's orkest 10.45 Idem 11.25 Idem. BERLIJN, 419 M. 3.20 Populair con cert door een harmonie-orkest onder lei ding van Carl WOitachach 5.20 Ein filmgesprkch ueber Kunst und Geschaft, o. a. K&the von Nagy voor de microfoon 7.25 ..Funkkarussell" pl.m. 9.30 Dans muziek door Oscar Jóost-kapel. De K. R. O. zal op Zondag 26 Maart 10.45 v.m. heruitzenden een Mgr. Dr. Seipelherden- king uit de Staatsopera te Weenen, met me dewerking van het Weensch Fhilharmonisch orkest onder leiding van Clemens Kraus, het Staatsoperakoor o. 1. van Prof. F. Grossmann, solist Richard Mayr. De herdenkingsrede van F. Schreyvogel zal worden voorgedragen door P. Hartmann. Het programma vermeldt o. a. „Eroica" sym- phonie no. 3 s dur van Beethoven. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon- muzlek 3.50 Concert door het Omroep orkest onder leiding van José Eiben- schtitz 6.50 Vroolijk programma 9.50 Dansmuziek van Berlijn. KöNIGSWUSTERHAUSEN. 1635 M. 1.20 Gramofoopmuziek 3.50 Concert van Hamburg 6.55 Concert 10.20 Dans muziek van Berlijn. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Middag concert onder leiding van Wólf 4.20 Vesperconcert 9.50 Concert onder leiding van Wolf 11.20 Meesters der Jazz (gr. platen) DAVENTRY. 1554 M. 1.20 Concert door het Commodore Grand Orkest on der leiding van Joseph Muscant 5.05 Orgelconcert door Harold Ramsay 10.00 Concert door het Radio Militair Orkest onder leiding van B. Walton O'Donnell 10.55 Ambrose en zijn orkest in het Mayfair Hotel. „Het Vol:;" weet te melden, dat de procureur- generaal hij het gerechtshof gelast heeft hooger beroep in te stellen in de zaal tegen den jacht opziener te Egmond, die op 7 Maart j.l. van rechtsvervolging werd ontslagen. Zooals men weet, werd de jachtopziener ver dacht van zware mishandeling van een jongen inwoner van Egmond, den dood ten gevolge hebbend. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat men tot en met Woensdag a.s., des avonds 8 uur, boter in erkende koelhuizen kan opslaan onder de bepalingen van de binnenkort tot stand te komen koelhuisboterregeling. PARIJS (Radio), 1724 M. Populair con cert door het Omroeporkest 4.10 Dans muziek door het omroeporkest 8.20 Gra- mofoonmuziek 9,05 Cabaret-programma. MILAAN, 331 M. 4.30 Orkestconcert onder leiding van Ugo Tanslnl 6.20 Gra- mofoonmuziek 6.50 idem 7.50 „Rom- picollo". operette van Nicola Riccl. ROME, 441 M. 4.50 Orkestconcert 7.20 Gramofoonmuziek 8.05 Uitzending uit een theater. De Rechtbank te Den Bosch behandelde heden de strafzaak tegen een viertal inbrekers uit Eindhoven, die in December 1932 en Februari 1933 te Eerstel, Hapert, Veldhoven en Valkens- waard, ruiten hadden /ernield en diefstallen hadden gepleegd, waaronder een van een partij eieren, waarvan zij onmiddellijk een flink aantal opaten. De Officier van Justitie eischte tegen den 29-jarigen grondwerker L. A. S. twee jaar en twee maanden gevangenisstraf, tegen den 25- jarigen schoenmaker P. T. B. een jaa en vier maanden gevangenisstraf, tegen den 22-jarigen arbeider A. L., wegens medeplichtigheid en heling één jaar gevangenisstraf en tegen den 18-jarigen C. D. een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Naar we vernemen, heeft de rechtbank de voorloopige hechtenis van den heer Sneevliet, die gearresteerd is wegens opruiing, gister we derom met dertig dagen verlengd. Over: De Joden en de o.s. verkiezingen. In het avondblad van „Het Volk" van 15 dezer 1.1. las ik een ingezonden stuk van „Ben Mous- jee", die, als „Israëliet", zijn geloofsgénooten aanspoort bij de a.s. verkiezingen op de candi- daten der S.D.A.P. te stemmen, aangezien de S.D.A.P de eenige partij zou zijn, die de Joden in daadwerkelijke bescherming neemt. Ik voel me gedrongen tegen deze meening met klem te pro- festeeren en den Joden dringend aan te raden, vooral niét te stemmen op socialistische of com munistische candidaten. Hoe zou een waar Jood er toe kunnen komen zijn heil te zoeken by een partij, die God zoo niet uitbant, dan tóch slechts duldt? De eenige waarlijk goede raad, dien ik den Israëlieten zou willen geven is deze- breng uw stem, althans ditmaal uit, op de can- didaten der R. K. Staatspartij, de partij, die ten slotte denzelfden God aanbidt als gij Des te meer R.-K. leden in de Kamer, des te beter voor de Joden, want het program van de R. K. Staats partij zal geen anti-semitisme dulden. Ja,, daar altijd tégen strijden, nu en altijd, wetende, dat eiken vorm van anti-semitisme indruischt tegen alle gevoel van menschelijkheid niet alleen, maar ook hoogst onwelgevallig is aan den God, dien zij als katholieken aanbidden en Wiens wetten zij hebben te beleven. WEENEN, 517 M. 5.00 Populair con cert door het Weensch Symphonie-orkest onder leiding van Max Schönherr 6.00 Zang door het Don-Kozakkenkoor onder leiding van Maxim Orloff 7.35 „Eine Ballnacht", operette van Oscar Strauss 9.50 Dansmuziek door de Jazzkapel Frank Fox. Warschau. 1412 m. 7.20 populair concert door het omroeporkest onder lei ding van St. Nawrot 9.26 Pianorecital door E. Horodyskl. Chopln-programma 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.20 „Figaros Hochzeit", opera-comlque van Mozart. De 30-jarige van W. werkzaam op de N. V. Machinefabriek „Holland" te Bergen op Zoom is hedenmorgen om ongeveer elf uur door een openstaand luik van de eerste étage gevallen en kwam daarbij met het hoofd op den vloer terecht. De man was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vadei van één kind.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6