Onder het bewind van Hitier V] u VEREEMGDE KATHOLIEKE PERS St. Willibrordus Debatten over Mac Donald's plan l V Het nieuws van heden RADIO RECORD VELE BURGEMEESTERS KRIJGEN HUN CON Gé DE BAROMETER ZATERDAG 25 MAART 1933 De Machtigingswet van kracht Landbouw-steunwet in de V.S. Het Weer Duitschland verhoogt de invoerrechten Het Poolsche optreden te Dantzig Aanklacht tegen Gereke blijkt juist De verleiding te groot Voor het a.s. H. Jaar 1 1 E Eden pareert Herriot naar Schotland Langere werkweek in Polen VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18^37 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN s Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N. V. Ned. Verzek. -Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm.deRuijterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering Alleen nog S.A., S.S. en Stahlhelm in Beieren, andere afweer- bonden verboden Interview over de joden vervolgingen Journalisten bij Thaelmann Machtigingswet van kracht Op vet en margarine SPIJZIGING DER ARMEN HET PRESIDIUM VAN DEN PRUISISCHEN LANDDAG Van links naar rechtsvice-president Haake (N.S.D.A.P.) president Kerrl (N.S.D.A.P.); tweede vice-president Baum- hoff (Centrum); derde vice-president von Kries (D.N.V.P.) Sedert 1924 een bedrag van 1.2 mill. M. verduisterd Ook IJsland wil het drankverbod opheffen De plechtige opening der H. Deur wordt voorbereid Churchill doet een scherpen aanval op het beleid van den premier 1 HANDELSCREDIETEN tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num 1 mers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" Voortaan 48 inplaats van 46 uur NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 24 Maart (W.B.) De bijzondere afdeeling van de politieke politie heeft heden morgen, bijgestaan door een andere afdeeling, in Spandau een razzia ondernomen. Ongeveer 200 beambten een motorrijwielploeg en een aantal crimineele ambtenaren sloten de kolouïe in. Ongeveer 200 hutten, de groote woonbarak ken met ieder 12 woningen, en twee in dat district gelegen stilliggende fabrieken werden doorzocht. Men vond een groot aantal schiet-, houw- en steekwapenen en onwettig druk- materiaal. Eenige personen werden gearres teerd, doch nadat hun identiteit nauwkeurig was vastgesteld werden zij in voorloopige vrij heid gesteld. MUNCHEN, 24 Maart (W.B.) De commissa- riale Beiersche minister van Binnenlandsche Zaken, Adolf Wagner, heeft een verordening Uitgevaardigd, krachtens welke alle afweer- organisaties, met uitzondering van de S. A., S. s. en Stahlhelm, vóór 31 Maart a.s. ontbon den moeten zijn. De wapenen en munitie dier organisaties moeten afgegeven worden aan de plaatselijken oppersten S. A.-leider. Opnieuw hebben drie sociaal-democratischs afgevaardigden van den Brunswijkschen Land dag hun mandaat neergelegd. In totaal hebben nu acht afgevaardigden van de 17 man sterke sociaal-democratische fractie bedankt. De eerste burgemeester van Cassel is afge treden. Ook de burgemeester van Breslau en Walden burg heeft ontslag genomen. BERLIJN, 24 Maart. Officieel wordt mede gedeeld: Het Rijkskabinet besprak in zijn zitting van heden den politieken toestand. Nadat Rijks minister Dr. Hugenberg namens de overige leden van het Kabinet den Rijkskanselier had bedankt voor zjjn indrukwekkend en succesvol optreden in den Rijksdag, bracht de Rijks minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Prick, verslag uit van de in voorbereiding zijnde maatregelen op het gebied der binnenlandsche politiek. De taak van den voormaligen Rijks commissaris voor de werkverschaffing wordt door de betrokken instanties overgenomen tot een nieuwe definitieve regeling is getroffen. Met de behandeling van de op de agenda staan de sociaal-politieke kwesties, in het bijzonder de reorganisatie van het vakvereenigingswezen, kon men niet gereed komen. LEIPZIG, 24 Maart. (V. D.) Ter gelegenheid Van den verjaardag van Rijkskanselier Adoli Hitier op 20 April a.s. zal de stad Leipzig den Rijkskanselier en Rijkspresident von Hinden burg het eereburgerschap aanbieden en zal een. straat Adolf Hitlerstrasse genoemd worden. Op 20 April zal te Leipzig een groote nationale be tooging worden gehouden en zal de gemeente raad in feestelijke zitting bijeen komen. Zaterdagavond om 6.40 N.T. zal de rede, die Hitier Donderdagavond W den rijksdag gehou den heeft, over alle Duitsche zenders nog eens worden uitgezonden. BERLIJN, 24 Maart. (W. B.) De Rijkskan selier Adolf Hitler is om kwart voor vijf heden middag wederom per vliegtuig naar Miinchen vertrokken. Hij werd vergezeld door den pers chef der N. S. D. A. P. dr. Dietrich. Tot commissariaal burgemeester van Breslau Is benoemd de nationaal-socialist dr. Rebitzki, die in de plaats komt van den „met verlof ge zonden" burgemeester dr. Wagner. HEIDELBERG, 24 Maart. (W. B.) De eerste burgemeester van Heidelberg, dr. Nienhaus. heeft, naar verluidt, namens de stad Heidelberg bij den commissarialen minister van Justitie en Binnenlandsche Zaken de opheffing van het in 1925 voor Baden uitgevaardigde duel-verbod Voor studenten voorgesteld. Aan dezen wensch zal wel onmiddellijk gevolg worden gegeven. BERLIJN, 24 Maart. (V. D.) De sedert 1921 bestaande organisatie van Duitsch-nationalisti- sche Joden, het „Verband Nationdeutscher Ju- den", heeft een circulaire gezonden aan haar leden, waarin o.a. verklaard wordt: „Treedt met de grootste beslistheid op tegen elkeen, die de misdadige poging doet om via omwegen in het buitenland de totstandkoming van de Duit sche toekomst te beïnvloeden. Wanneer thans in Amerika, in Polen, in Nederland en in andere landen van Joodsche en niet-Joodsche zijde pogingen worden gedaan, om de nationale regeering in Duitschland te dwingen' tot het Verrichten of nalaten van bepaalde handelin gen, dan moeten wij als Duitschers deze inti midatiepogingen met dezelfde beslistheid en Verbittering bestrijden als elke Duitsche volks genoot van niet-Joodschen stam". NEW-YORK, 24 Maart (V.D.) In opdracht Van Rijkskanselier Hitier heeft hedenmiddag de buitenlandsche perschef van de N.S.D.A.P., Hanfstaengel, in een transatlantisch telefoniscn interview met den directeur-generaal van de International News Service, J. V. Connoly, Verklaringen afgelegd omtrent de berichten in zake de Jodenvervolgingen in Duitschland. Hanfstaengel verklaarde: „De Rijkskanselier heeft mij de machtiging gegeven te verklaren, dat al deze berichten in hun totaliteit gemeene leugens zijn." In den loop van onze tegenwoordige, natio nale revolutie aldus vervolgde hij die wel de vreedzaamste en rustigst verloopene van de wereldhistorie is geweest, hebben zich onver mijdelijke botsingen voorgedaan tusschen kleine groepen politieke tegenstanders. In geen geval is er eenigerlei discrimineerende behandeling van Joden of niet-Joden plaats gevallen, of zij van Christelijk of ander geloof links of rechts georiënteerd waren. In feite hebben de S. A. in vele gevallen hun eigen leven op het spel gezet, om het leven en de eigendom van politieke tegenstanders te be schermen, onder wie zeer goed ook eenige Joden kunnen zijn geweest. De in Amerika in omloop zijnde geruchten dat Katholieken mishandeld zijn, noemde Hanfstaengel belachelijk. Op geen enkele wijze wordt onderscheid ge maakt tusschen aanhangers en tegenstanders van de regeering. Vraag: „Heeft de afgekondigde amnestie, waarbij nationaal-socialisten en nationalisten, die strafbare daden hebben begaan ter bevor dering van de nationale revolutie, worden vrij gelaten, ook betrekking op nationaal-socialisten die Amerikanen zouden hebben aangevallen?" \Antwoord: Wij hebben geen onderscheid ge maakt tusschen welke nationaliteiten of par tijen ook, voor zoover het de instandhouding betrof van orde en rust. Voor zoover mij be kend is, heeft ambassadeur Sackett Washington gemeld, dat sedert 11 Maart geen molestaties van Amerikanen zijn voorgekomen. Ook vroe gere, betreurenswaardige incidenten, zjjn voor gevallen, zonder dat de aanvallers wisten, dat hun tegenstanders Amerikanen waren. Enkele dezer kwesties zijn nog hangende. In eenige gevallen hebben de aanvallers inderdaad am nestie gekregen. Vraag: Doet de Duitsche regeering onder zoek naar de klachten over zoogenaamde mis handelingen en zal zij eventueele schuldigen straffen? Antwoord: Natuurlijk, daarvoor hebben wij onze politiemannen en onze crimineele politie. Vraag: „Zouden bij den tegenwoordigen toe stand mannen als Lion Feuchtwangler en Ein stein naar Duitschland kunnen terugkeeren, zonder lastig 'gevallen te worden?" Antwoord: Deze vraag kan ik niet beant woorden. Daarover moeten de gerechtshoven beslissen. Het is zeer te betreuren, dat deze beide mannen zich in het buitenland zoo afkeu rend over Duitschland hebben uitgelaten." Vraag: „Er zijn hier geruchten in omloop„ dat de regeering alle Joden uit openbare func ties verwijdert. Zijn deze geruchten waar?" Antwoord: „Het beste bewijs voor de onjuist heid van deze berichten is het feit, dat nog' heden vele hooge officieele functies door Joden bekleed worden." Vraag: „Betreurt de Duitsche regeering het, dat de Amerikaansche consulaten in Duitsch land Uit eigen beweging een onderzoek hebben ingesteld naar de berichten omtrent fetuwe- len?" Antwoord: „Volstrekt niet. Integendeel, de nationale regeering begroet een dergelijk onder zoek als de beste wijze om de waarheid om trent den toestand in ons vadéfrland aan het licht te brengen en te verspreiden. Het onder zoek van de Zweedsche, evenals van de Neder- landsche ambassade te Berlijn heeft uitge wezen, dat niet één Jood gedood of gewond is geworden. Ieder reiziger kan zich zelf er van overtuigen, dat nooit zooveel vrede en rust ge- heerscht heeft gedurende al de 14 jaren van socialistische heerschappij als gedurende de laatste weken, met uitzondering van de eerste paar roerige dagen." Vraag: „Hadden de kleine botsingen, die in de critieke dagen der revolutie voorvielen, po litieke of religieuze redenen?" Antwoord: „Politieke natuurlijk. Wanneer u tegen iemand strijdt, vraagt u toch niet, bij welke kerk hij is aangesloten?" Vraag: „Zal Hitler Mussolini een bezoek brengen?" Antwoord: „Dat kan ik u thans werkelijk nog niet met zekerheid zeggen. Wij hebben het op het oogenblik zeer druk met de binnenland sche politiek; desondanks is een dergelijk be zoek niet onmogelijk. Ten slotte zou ik zeer in het algemeen wil len opmerken, dat vele individueele Joden en Joodsche organisatoren onze regeering onder steunen, aangezien zij ingezien hebben, dat het eenige alternatief tegenover de nationale revolutie de communistische terreur-heer- schappij is." Het gesprek van den directeur-generaal Con noly had plaats van uit een kantoor in New- York door bemiddeling van een vertegenwoor diger van de Telegraph-Union in New-York, von Doemming, en duurde 15 minuten. De ver binding was buitengewoon duidelijk. BERLIJN, 24 Maart. (W. B.) De politieke politie heeft eenige Duitsche en buitenlandsche journalisten in staat gesteld een aantal gevan gen genomen communisten in hun cellen te be zoeken, om daardoor te bewijzen, hoe of er in het buitenland wordt gelogen. De journalisten brachten o. a. ook een bezoek aan den vroe- geren voorzitter der K. P. D. Thaelmann, van wien beweerd werd, dat hij met gapende hoofd wonden en andere zware mishandelingen naar de gevangenis was getransporteerd. Thaelmann gaf zelf toe, dat hun geen haar gekrenkt was en dat hij niet over een slechte behandeling kon klagen. De Donderdag door den Rijksdag met 2/3 meerderheid aangenomen machtigingswet (Wet tot verlichting van den nood van volk en rijk) is Vrijdag door den Rijkspresident ondertee kend en gepubliceerd in het staatsblad. De machtigingswet is hiermede van kracht ge worden. De beide vroegere ministers Severing en Hirsch zijn weer op vrije voeten. Dr. Hirschfelö en staatssecretaris Abegg zouden niet gearres teerd zijn, daar hun verblijfplaats niet be kend is. WASHINGTON, 23 Maart. (V. D.) Het Huis van Afgevaardigden heeft de door president Roosevelt ingediende landbouw-steunwet met 315 tegen 98 stemmen goedgekeurd in den door Roosevelt en den secretaris voor den Landbouw Wallace voorgestelden vorm. Het onderwerp gaat thans naar den Senaat, waar men een vrij sterke oppositie er tegen verwacht 11 Verwachting: matige tot zwakken Oos- telijke tot Zuid-Oostelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets zach- ter overdag Verdere vooruitzichten: Nog droog en iets zachter. 1| Zon op 5.53, onder 6.20. Licht j= op 6.50. Nieuwe Maan 26 Maart. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii BERLIJN, 24 Maart (V.D.) In het Staats blad van Vrijdag wordt gepubliceerd als nood verordening van den Rijkspresident d.d. 23 Maart, dus niet als verordening vallende onder de machtigingswet, de nieuwe regeling voor de vet-industrie. De verordening houdt in hoofdzaak in: 1 De contingenteering der productie van marr garine, palmine e.d. op 50 pCt. van de ge middelde productie over 1932 met directen ingang. 2 De machtiging voor de Rijksregeering dit contingent naar behoefte te verhoogen met 10' pCt. dus tot 60 pCt. der productie van 1932. 3 Buitenlandsch vet van deze soort wordt be last met 25 penningen per pond. er komt dus een belasting op gelijk aan die op reuzel. 4 Voor breede kringen der bevolking zullen kaarten worden uitgegeven voor vet tegen lagen prijs en wel eventueel niet alleen voor werkloozen maar wel voor 25 tot 30 millioen menschen, dus de helft ongeveer der be volking. 5 De grondstoffen voor margarine en con sumptieve! en de surrogaten zullen onder hevig zijn aan een monopolie, ingericht vol gens het maïsmonopolie, zoodat de particu liere handelsmogelijkheid onbeperkt blijft. 6 Alle voedingsmiddelen, dus ook de eiwit- houdende, in het bizonder oliekoeken e.d. zullen onder het maïsmonopolie vallen. 7 De in de December-noodverordening gege ven machtiging tot invpering van een boter- verm.enging inmargarine, wordt, niet opge heven, zoodat de maatregelen ook op dit gebied ieder oogenblik kunnen worden aan gevuld. 8 Er zal zorg yoor worden gedragen, dat de "margarine, onafhankelijk overigens van deze regeling der vetindustrie' in ieder geval voor de werklóózen stééds goedkoop zal zjjn. 9 De regeering krijgt de mogelijkheid verdere maatregelen te treffen voor de technische regeling der margarineproductie en de mar- garineconsumptie. Op deze wijze zgl Duitschland zijn vetbehoef- ten zelf voor ten minste 80 pCt. kunnen be vredigen, terwijl thans nog van 60 tot 65 pCt. moet worden ingevoerd. DANTZIG, 24 Maart. (V.D.) In een perscon ferentie over het ingrijpen van den Volken bond in de jongste kwestie tusschen Dantzig en Polen verklaarde de president van den Se naat dr. Ziehm, dat Polen zijn optreden had Z. Em. Kardinaal VerdierAartsbisschop van Parijs, deelde eenige dagen geleden persoonlijk de spijzen aan de armen uit. getracht te motiveeren met de vrees, dat de omwenteling in Duitschland ook naar Dantzig zou overslaan. De grondwet van Dantzig is echter door den Volkenbond gewaarborgd en kan slechts met toestemming van den Volken bond gewijzigd worden. Een omwenteling zooals in Duitschland is dan ook in Dantzig ondenk baar en zou interventie van vreemde mogend heden ten gevolge hebben. Bij het bezoek bij Rijkskanselier Hitler was dr. Ziehm gebleken, dat de Rijkskanselier rekening houdt met de door de verdragen geschapen bijzondere posi tie van Dantzig. BERLIJN, 24 Maart.Omtrênt de arrestatie van Dr. Gereke deelt het Wolffbureau nog het volgende mede: Gistermiddag hebben oud-minister von Ken den en „Ministerialrat" Schell, beiden bestuur ders van den „Deutschen Landgemeindetag", zich bij vice-kanselier von Papen vervoegd en verklaard, dat dr. Gereke sedert 1924 een be drag van 1.2 mill. M. verduisterd heeft. Von Papen deelde dit rijkskanselier Hitier mee, met het gevolg, dat Dr. Gereke gearres teerd werd. Hoewel het onderzoek nog niet afgeloopen is, staat thans reeds vast, dat de beschuldiging juist is. Er bestaat geen twijfel omtrent het feit, dat dr. Gereke zich aan zwaar strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. Toen dr. Gereke gearresteerd werd, was hij in zijn werkkamer. Hij had van te voren de rijksdagzitting mee gemaakt Vast staat, dat zijn werkzaamheden als rijkscommissaris van de werkverschaffing met deze aanklacht niets te maken heeft. Tot waarn. rijkscommissaris voor de voed selvoorziening is „Ministerialrat" Raps be noemd. REYKJAVIK, 24 Maart. (V. D.) Onder den invloed van de toelating van bier in de Ver- eenigde Staten, hebben elf leden van het IJs- landsche parlement een voorstel tot opheffing van het drankverbod in IJsland ingediend. ROME, 24 Maart (Reuter). De muur welke aan den achterkant de H. Deur van St. Pieter afsluit, is heden afgebroken. De H. Deur wordt thans alleen nog afgesloten door den muur aan den voorkant, welke werd opgericht bij de plechtige sluiting der H. Deur op 24 December 1925, nadat de Paus de eerste steenen verzegeld had. Deze muur wordt thans zoo ingericht dat hij, wanneer de H. Vader bij de plechtige opening er drie malen slagen op geeft, ineens weg valt. RME INIK LONDEN, 24 Maart (V.D.) Het debat in het Lagerhuis over de buitenlandsche politiek, dat was ingeleid döor de groote rede van Mac- Donald, werd besloten met een rede van den onderstaatssecretaris Eden, die op scherpe wijze Churchill terecht wees, naar aanleiding van diens debat, waaruit men moest afleiden, dat hij meer voor een bewapend Frankrijk dan voor een bewapend Duitschland voelde. Niemand kon ernstig meenen, aldus Eden, dat op een derge- lijken grondslag het herstel van Europa en de handhaving van den vrede voor geruimen tijd mogelijk was. Het was niet waar, dat Engeland had voorgesteld de Fransche legersterkte voor de helft te verminderen. Het Engelsche voorstel hield een vermindering van 694.000 tot 400.000 man in. Ook was het onjuist dat het Duitsche leger verdubbeld zou moeten worden. Het Engel sche voorstel eischte van Duitschland een wijzi ging van het militair systeem, dat het Rijk door het verdrag van Versailles was opgelegd. Enge land was voorstander van een geleidelijke af- afschafing van d= Rijksweer en wenschte invoe ring van den militie-dienstplicht met een oefen tijd van acht maanden. Duitschland heeft dit echter niet geëischt, doch het is eerder een voorwaarde, die Frankrijk herhaaldelijk heeft gesteld. Op het verwijt, dat het Engelsche plan geen cijfers voor het Engelsche leger bevatte, antwoordde Eden, dat niemand zich om de sterk te van het Engelsche leger, dat slechts bere kend was op den overzeedienst, behoefde te be kommeren. Een andere reden waarom Engeland niet veel tot de Ontwapeningsconferentie kon bijdragen, was, dat Engeland reeds in hooge mate ontwapend had. Drieërlei eischen werden van de Ontwape ningsconferentie verlangd: Ontwapening op groote schaal in de geheele wereld, een belang rijke stap voorwaarts ten aanzien van de ge lijkgerechtigdheid en een juiste en verstandige regeling voor den duur van vijf jaar. Europa kon thans de grootste mate van veiligheid be reiken door een overeenkomst te onderteekenen, waardoor de bewapeningswedstrijd beëindigd zou worden. LONDEN, 24 Maart (V.D.) MacDonald's rede in het Lagerhuis over de internationale politiek, is door de Engelsche pers vrij gereser veerd ontvangen. Terwijl de rcchts-conserva- tieve Morning Post" MacDonald verwijt, dat de geheele Odytsee naar Rome en Parijs weder om heeft geleid tot niets dan vrome verklarin gen en wenschen, doch niet tot tastbare resul taten, eischt de „Times" een verklaring, tot hoever men bij de toepassing van artikel 19, het bekende revisie-artikel van het Volken bondspact, denkt te gaan. De Britsche Minister van Buitenlandsche Za ken Sir John Simon en de onderstaatssecretaris Eden, reizen vanmorgen bij gunstig weer per vliegtuig naar Genève, zoodat zij nog aan de middagzitting van de Ontwapeningsconferentie kunnen deelnemen. GENèVE, 24 Maart. (V. D.) De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, die vanmorgen per vliegtuig uit Londen is vertrokken, is vanavond te Genève aange komen, waar hij zal deelnemen aan de beraad slagingen in de algemeene ontwapeningscon ferentie over de ontwerp-conventie, welke de vorige week door MacDonald is ingediend. De besprekingen werden aangevangen met een toespraak van Titulescoe, die het woord voerde namens de Kleine Entente, welke zich bereid verklaarde over het Engelsche voorste) te onderhandelen, doch eischte, dat rekening moet worden gehouden met de veiligheid en rechtsgelijkheid. Aanklacht tegen Dr. Gereke blijkt gegrond. Duitschland verhoogt de tarieven op vet en margarine. Voorbereiding tot het H. Jaar. Debatten in het Lagerhuis naar aanleiding van MacDonald's groote rede. De heffing op olie voorloopig uitgesteld. Buitengewone maatregelen in het belang van den Landbouw; een wetsontwerp ingediend dat oprichting van een Centraal Fonds beoogt. Officieele tocht over den afsluitdijk. De Eerste Kamer nam de P. T. T.-begrooting z. h. st. aan. Debatten in de Eerste Kamer over het tot zekere hoogte weren van politiek in den aether. Geen fascisten in Burgerwachten. De bevolking van Urk verontwaardigd over het stopzetten der uitkeeringen. Uit Duitschland uitgeweken Israëlieten vesti gen zich in ons land. Groote heidebrand achter het geniekamp te Soesterberg. De volkshulde te Delft ter herdenking van Wil lem den Zwijger. Mgr. A. van Velsen repatrieert voor herstel van gezondheid. TILBURG PARIJS, 24 Maart. (Reuter). De oud-premier en burgemeester van Lyon, Edouard Herriot, d'e een goed schrijver en een kenner der litteratuur is, is naar Reuter verneemt, benoemd tot Doc tor Honoris Causa aan de universiteit van Glasgow. Herriot is voornemens 21 Juni naar Schot land te vertrekken en zal na het ontvangen van de doctorbul aan de universiteit, van zijn verblijf in Engeland gebruik maken om aan de talrijke uitnoodigingen, die tot hem zijn ge richt, te voldoen. WARSCHAU, 24 Maart. (Reuter) Het parle ment heeft besloten de 48-urige werkweek in te voeren in plaats van de 46-urige, welke thans bestaat. Deze twee extra uren zullen tusschen Maan dag en Vrijdag aan den arbeidstijd worden toe gevoegd, daar de Engelsche Zaterdag niet wordt aangetast. De reden van deze uitbreiding van den werk tijd is, dat Polen in een ongunstige positie wordt geacht te staan tegenover andere landen, die de conventie van Washington voor een 48- urige werkweek hebben geratificeerd. De autoriteiten meenen, dat deze twee extra uren per week of twaalf dagen per jaar, aan de industrie ten goede zullen komen. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw Stofzuiger, met 2 jaar Uw eigendom. W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17 HAARLEM TELEF. 12897 i wwwimnll/i r Hoogste stand op Zaterdag 1 uur nun.: 768 Vorige stand: 768

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1