I De twistappel der politiek Gezagscrisis Centraal fonds voor den landbouw Geen fascisten in Burgerwachten REGEERING GRIJPT IN IN OF UIT DEN AETHER? ZATERDAG 25 MAART Over den afsluitdijk Nieuwe luchtlijnen Alle verweerkrachten in het geweer Maatregelen in voor bereiding Gaat men niet te ver? Officieele tocht R.K. BEDEHUIS TE MIDDENMEER EERSTE KAMER Naar Praag en naar Mannheim LEEKEPREEKEN Wetsontwerp ingediend tot het nemen van buitengewone maatregelen Offers De opvolger van Minister Reymer zal in deze aangelegenheid moeten beslissen Het net der censuur Moeilijke scheiding Posterijen Een rondschrijven van den inspec teur verbiedt het lidmaat schap van tien orga nisaties Audiëntie lyk maakt. HU begrijpt, dat niet kan worden geëescht, dat de wereldlijke gezagdragers allen dezelfde godsdienstige overtuiging hebben ais hij. Aan alle wettig gezag moet gehoorzaamd worden, in zooverre geen bevelen gegeven wor den, waarvan de vervulling tegen zijn geweten indruischt. Maar nu komt de moeilijkheid: wat is wettig gezag? Zoolang er een erfelijk ko ningschap is, is de zaak eenvoudig voor wat be treft het staatshoofd. Maar wanneer de een of andere naar de macht grijpt en den koning wegjaagt, wat dan? En hoe staat het met de andere gezagsorga nen? De vertakking van het gezag in minis ters en lagere ambtenaren, in door het volk zelf gekozen wetgevende lichamen, stads- en ge westelijke besturen, is zóó wijdloopend, dat de onderscheiding wel heel moeilijk wordt. Is hij al dezen gezagdragers eerbied en gehoorzaam heid verschuldigd? En hoe staat het met de Kerk? Hoe kan zij vandaag een politieke party veroordeelen, aan de katholieken verbieden zich daarbü aan ce sluiten en morgen, wanneer die party by een stembus de meerderheid behaalt en een regee ring naar voren stuurt, eischen in zulk een oe- wind het gezag te erkennen? Ziedaar allerlei vragen, die ons katholieke volk tegenwoordig bezighouden, wy laten nu de gevoelens van sympathie en antipathie, die de meesten (vaak onbewust) met voorkeur of af keer in een bepaalde richting trekken en die het oordeel vertroebelen, buiten beschouwing en bepalen ons by de gestelde vragen. Wat moet dan het antwcord zyn? Dit: dat 't inderdaad in woelige overgangstyden, als welke de wereld thans beleeft, dikwyis moeiiyk is den weg in „het gezag" te vinden. Wat vandaag wettig is, wordt morgen overrompeld. En de overwinnaar roept zichzelf als wettig uit. Voor het beginsel mag natuurUjk nooit persoonlyke sympathie of antipathie den doorslag geven. De wyze hou ding van de Kerk is altyd deze geweest' ver oordeel geweld en onthoud u van gewelddadige practijken. Wanneer echter eenmaal een nieu we orde is ontstaan en een bovendryvende par ty de tedgels van het bewind in handen heeft genomen, zóó, dat van een geregelden toestand kan worden gesproken, leg u daarby dan neer. Verzët immers zou de orde opnieuw verstoren en het intreden van de gewenschte rust tegen houden. Zoo heeft de Kerk na langeren of kor- teren tyd het nieuwe gezag, ook wanneer dit uit revolutie was voortgekomen, eikend. Het „langere of kortere" hing af van de waar borgen, welke voor een onbelemmerde uitoefe ning van den katholieken godsdienst werden gegeven. Overigens heeft de Kerk haar leden nooit eenige voorkeur voor een bepaalden staatsvorm of politieke party opgedrongen. Denk maar aan haar houding tegenover de Fransche royalisten en republikeinen. Haar practische lessen zijn altyd deze geweest: ka tholieken, onthoud u van politiek, waar en zoo lang de godsdienst en de rechten van dé Kerk in gevaar kunnen komen. Dit was de les \a Italië tydens de vooroorlogsche vrymetselaars- regeering en in de eerste gevaarlyke jaren van het fascisme. Of wel: oefent uw invloed als ka tholieken uit ter bescherming van geloof en goede zeden en de waarachtige welvaart van volk en land. Wie deze lessen in het oog houdt komt niet gemakkeiyk in moeiiykheid. Een bewind moet tenslotte zelf respect afdwingen door de wys- heid van zyn daden. Geef den Caesar wat des Caesars is. heeft Christus gezegd, of wel kom de wetten na, zoolang zy niet iets ongeoorloofds eischen. Inneriyken eerbied kan een regeering eerst verwachten, wanneer zy zelf respectabel is. Hiermee is tevens de houding van de kerke- lyke overheid tegenover de politieke partyen verklaard. Het kan gebeuren dat een Bisschop of een episcopaat in een bepaald land den on- derhoorigen katholieken aansluiting by een sterk in trek zynde party verbiedt, omdat deze punten op haar programma heeft, welke tegen de christelyke moraal indruischen of gevaar- lyk zyn voor het geloof. Wordt nu zulk een par ty de boven dryvende en bemachtigen haar lei ders de wettige regeering, dan kan het heel goed zyn, dat de katholiek in die regeering het wettig gezag moet erkennen en toch het verbod van aansluiting by die party biyft be staan. Socialistische bladen hebben de laatste dagen weer feilen smaad op de Kerk geworpen inzake haar houding tegenover de nieuwe Duit- sche regeering. Toch is de zaak heel eenvoudig. Wanneer in ons land te eeniger tyd de socialis ten het wettig gezag in handen zouden hebben, zou ook zulk een regeering door de katholieken erkend worden en toch het verbod tot aanslui ting by de roode party blyven bestaan. Zoekt men by de katholieken en speciaal bij de Katholieke Kerk naar een vaste bjn, dan is het wel deze, dat by ons voorop staat: de groo- te waarde van een wettig en liefst blijvend ge zag, ter handhaving van de openbare orde en bevordering van welvaart en goede zeden. Al naar mate tijdsomstandigheden en volkskarak ter zal dit gezag meer gecentraliseerd of ge decentraliseerd zyn; allerlei nuances zyn denk baar; verschillende vormen kunnen goed zyn. Maar voorop sta, dat het gezag ook werkeiyk gezag is, dat wil zeggen, dat het beleid heeft en bestuursvermogen, wysheid om tydig juiste wetten te maken en vooral kracht om de be staande wetten te handhaven. Een goed christen stelt deze gezagsopvatting boven iedere andere politieke voorkeur. HOMO SAPIENS Op initiatief van het comité voor de ver binding van afsluitdykHeerenveen zal, naar het „Handelsblad" bericht, de minister van wa terstaat, vergezeld van de heeren dr. ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van den Rykswater- staat en de hoofdingenieur-directeuren van den Ryksw.st. ir. G. J. v. d. Broek en ir. G. Redeker Maandag a.s. met het comité een excursie ma ken. De minister zal om 12 uur aan het eindpunt van den afsluitdijk aan de Friesche kust arri- veeren om vervolgens over Zürig en Wons naar Bolsward te gaan, waar de minister en het co mité op het raadhuis zullen worden ontvangen. Van Bolsward uit gaat de tocht via Sneek naar Uitwellingerga om de tegenwoordige pontver binding in oogenschouw te nemen. Nadat te Sneek de lunch is gebruikt, gaat de tocht over Spannenburg via Joure naar Heerenveen. Het comité meent, dat deze dag van zeer groote nationale en provinciale beteekenis is, ge zien de groote belangstelling by de geheele Friesche bevolking voor dezen zoo noodzakelyken verbindingsweg. Het R. K. kerkje, toegewijd aan „O. L. Vrouw, Sterre der Zee", te Middenmeer in de Wieringermeer, dat heden wordt ingewijd. Het kerkje, dat 240 zitplaatsen bevat, is gebouwd onder leiding van den architect B. Stevens. Met ingang van 1 April as. wordt de lucht post-dienstregeling opnieuw uitgebreid met de volgende diensten, welke zoowel voor de over brenging van brief als pakketpost zullen worden gebezigd: AmsterdamRotterdamEssen (Mühlheim Haltz) Leipzig—Praag (op werkdagen) van Amsterdam—Schiphol 10 uur 10. Verzending van brief- en pakketpost voor Duitschland en Tsje- choslowakye. Amsterdam—Essen (MühlheimDüsseldorf KeulenFrankfurt (Main)Mannheim (op werkdagen). Aansluiting o.a. naar Zürich. Ver zending van brief- en pakketpost voor Duitsch land en Zwitserland. Het is een veel voorkomend verschynsel in de geschiedenis, dat een economi sche crisis met een geestelyke gepaard Baat. Dikwyis is de eerste zelfs 'n gevolg van öe laatste of omgekeerd, wy hebben zelf zulk een gelyktydige stoffelyke en geestelyke re volutie in den grooten wereldoorlog meege maakt. Niemand zal ontkennen, dat de ma- terieele catastrophe, welke in Augustus 1914 Uitbrak, het gevolg was van een jaren lang Verkeerd gevoede en geleide mentaliteit. Een Valsch nationalisme, een gevaariyke waan van tie superioriteit van het eene volk boven het andere, een streven naar wereldmacht wekt Uoodzakelykerwyze een oorlogsgeest. Dan is tie minste aanleiding voldoende om het vuur doen uitslaan. Schakelen wy de enkele jaren van toeval- Ügen, ongezonden voorspoed door oorlogswinst Uit, dan moeten wy constateeren, dat de groo te wereldkryg aan heel de maatschappy niets tian ellende, zoowel stoffelyke als moreele, heeft gebracht; dat wy nu eerst de laatste jaren den ontzaglijken omvang van de ramp goed kunnen overzien en dat er nog wel meer dan een men- schenleeftyd overheen zal gaan eer de sporen Van deze catastrophe zullen zyn uitgewischt. Intusschen zijn we zóóver, dat heel de wereld tien achter ons liggenden oorlog nu erkent als een der grootste rampen, welke de menschheid ooit getroffen hebben. En deze erkenning is winst. Immers, zoolang tie goudkoorts duurde, waren er nog velen, die een oorlog en zyn gevolgen nog zoo kwaad niet achtten. Anderen zagen er ook moreele voordee- len in, n.m. de bevrijding van veel geestelijken tiwang en ouderwetsche vooroordeelen. By de stoffelijke en moreele ruïnes, waarvoor wy ten slotte zyn komen te staan, is het besef einde lijk algemeen doorgebroken, dat de vruchten Van de oorlogswinst schraal zyn en in het niet zinken by den oogst aan materieele en moreele ailende. Die erkenning is heel vaak onbewust en ongewild te vinden in de crisisverschynselen Van de laatste jaren. Het is onmiskenbaar, dat er op allerlei gebied reactie valt waar te ne- Uien. Voor vandaag willen wy ons by één ver schijnsel bepalen, n.m. de crisis in het gezag. Tot de eerste uitingen van den vrede in 1918 behoorden de staatkundige revoluties in tal van landen. Koningskronen rolden over den grond; republieken kwamen er voor in de plaats. En V'aar het staatshoofd gehandhaafd bleef moest tie constitutioneele vorst door middel van zyn Verantwoordelyke ministers duideiyk verkon digen, dat hy „den polsslag van den tyd" had Verstaan, wat zeggen wilde dat de volkswil in de regeering nog meer tot uiting zou komen; dat er naar gestreefd zou worden om de minder be deelden meer van de aardsche goederen te doen Eenieten, in één woord: er ging een democrati sche strooming door de wereld, een verzwakking tius van het centrale gezag, een grootere toe gevendheid aan den volkswil. Deze verschuiving in de gezagsverhoudingen Is vtKit korten duur geweest. In het eene na het andere land bleek de massa niet in staat de Weelde van een grootere macht te dragen. De revoluties gingen in tegengestelde richtin gen. En, merkwaardig verschynsel, waren de eerste omwentelingen op touw gezet en uitge voerd voornamelyk door mannen van middel baren leef tyd, de drang naar nieuwe verande ringen, de roep om een sterker gezag, om een tiictator, kwamen van de jeugd. Dit laatste is niet iets plaatselyks of toevalligs. Wanneer wy öien drang naar een sterker gezag zich ook nog in onze dagen zien uitbreiden en zelfs in ons spreekwoordelijk „vryheidlievend" land waar nemen, dan is het ook hier de jeugd, die de lei- tiing neemt. Het is hier niet de plaats en ook onze be doeling niet om de oorzaken van deze ver- schynselen heel diep na te sporen. Met een enkel woord mogen wy de richting voor zulk een onderzoek aangeven. Degenen, die in 1918 een revolutie maakten en het koninklyk gezag af schaften of verzwakten, verzuimden daarvoor in de plaats nieuwe moreele waarden te stellen. Waar de koning was weggejaagd, was practisch bet eenige verschil tusschen den ouden en den hieuwen toestand, dat het staatshoofd na een bepaald aantal jaren door een ander kon wor den vervangen. Overigens bleef er de regee ring, het parlement en de algemeene verkiezin gen. Al sinds jaren was er een crisis van het Parlementaire stelsel; door partyschap onder groef de volksvertegenwoordiging haar eigen macht; door de juiste maat tusschen wetgeven de, controleerende en uitvoerende macht, tus schen parlement en regeering, uit het oog te Verliezen, was de volksvertegenwoordiging in Vele landen een caricatuur geworden. De fout Van de revoluties van 1918 was, dat zy door óf frel het gekroonde staatshoofd weg te jagen, ®f wel de macht van het parlement uit te brei den, meenden het volk gelukkiger te maken. De ernstige, bestaande fouten zagen zy over het hoofd. Een tweede aanwyzing moet gezocht worden In de verwarring, in en omniddeliyk na den oorlog ontstaan. De jeugd was het ouderlyk gezag van den vader kwyt; heel de volkskracht Werd óf wel gericht op het voeden en onder houden van het leger, óf wel op het maken van oorlogswinst. Alle normale gezagsverhoudingen, zoowel in openbaar als privaat bestuur, leden on der deze onnatuuriyke oorlogsbelangstelling. De jeugd groeide in bandeloosheid op. Was het Wonder, dat, toen de kinderen uit de oorlogs jaren volwassen werden, zy het juist waren voor zoover zy nog niet grondig waren bedor ven die om een sterker gezag riepen? Ziedaar in het kort de reden, waarom wy in de laatste jaren en nog in deze dagen zulk een sterke reactie waarnemen tegen de revolutie daden van 1918 en tegen den ouden, parlemen tairen regeeringsvorm. Het zou niet op onzen weg liggen op deze ver schijnselen hier in deze rubriek te wyzen, wan- heer de gezagscrisis van onzen tyd ook geen eigenaardige gewetensmoeilykheden en voor Velen onoplosbare vragen omtrent de houding Van de Kerk tegenover deze gezagsrevoluties had opgeroepen. Voor den christen, voor den katholiek, geldt, dat alle gezag komt van God. klet die uitspraak is hy tevreden, wanneer men het hem met dat gezag maar niet al te moei- By de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp, strekkende tot verleening van be voegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den Land bouw. Na hetgeen de Regeering reeds heeft voor gesteld om verschillende onderdeelen van het land- en tuinbouwbedryf door steun te be schermen tegen verlies of tot een redelijk re sultaat te voeren, is zy, blykens de Memorie van Toelichting tot het inzicht gekomen, dat nog andere wegen moeten worden ingeslagen om op meer algemeene en stelselmatige wyze steun te kunnen brengen, zoodat overal, waar dit het allemoodigst is, kan worden opgetre den. Deze gedachte heeft geleid tot instelling van een centraal fonds tot steun aan den land en tuinbouw en tot het scheppen van eene mogelykheid tot algemeene toepassing van bevoegdheden, tot heden slechts voor eenige producten verleend (Landbouwcrisisfonds). Steunverleening door kunstmatige prysvor- ming kan op den duur niet nalaten een toe stand te scheppen, waarby regeling der pro ductie moet volgen. De instelling van een fonds, waaruit de ge heele geldeiyke steunverleening geschiedt, geeft eenerzyds overzichtelykheid hiervan en is tevens wenschelyk om by steun per product cumulatie te kunnen tegengaan. Vooral dient er een grootere bevoegdheid te bestaan om de steunregelingen a. d. eigenaar dige toestanden van teelt, verwerking en han del der onderscheiden producten aan te pas sen. De redenen, die tot het indienen van het ontwerp voerden, zyn niet het minst gelegen m de vooruitzichten omtrent afzetmogelykheid en omtrent pry zen van producten in verband met hun voortbrengingskosten. De Toelichting geeft vervolgens een aantal cyfers waaruit het noodlottig prijsverloop, dat zich reeds heeft voltrokken, biykt ten aan zien van een zestal van onze voornaamste ex portartikelen, t. w. groenten, fruit, aardappe len, eieren, boter en kaas. De export van varkens en varkensvleesch kan slechts zeer beperkt en dan nog met aan- zieniyke verliezen, ten deele gedekt uit een hef fing op de in het binnenland geconsumeerde hoeveelheid, gehandhaafd worden. De boomkweekery zag den export verminde ren van 6% en 7 millioen resp. in 1929 en 1930 tot 414 millioen in 1931 en deze daalde in 1932 zelfs tot 2% millioen gulden. De pryzen van griendhout en riet zyn ge daald tot zoodanig laag peil, dat zelfs de oogstkosten niet meer gedekt kunnen worden. Rogge haalt minder dan de helft van een loonenden prys. Aardappelen komen nog la ger. De suikerbieten zyn tot een waarde gevallen van niet veel meer dan een tiende deel der productiekosten. De bollentrekkery heeft enorme verliezen opgeleverd. De bloementeelt, nog kort geleden een bron van winst, is in nood geraakt. Voor de kippen- en eendenfokkery is het heden al zeer slecht en de toekomst uiterst somber. Zuivelproductie en varkensteelt bereiken, trots getroffen ingrypende maatregelen, veels zins niet de grenzen der productiekosten. De tarweteelt is, zy het bescheiden, loonend gemaakt door de Tarwewet 1931. De algemeen bekende feiten, de resultaten van nadere studie, het geheele aanzien van den toestand in den land- en tuinbouw doen besluiten, ten spoedigste en stelselmatig tegen de voortschrydende ontwrichting alle beschik bare verweerkrachten in het geweer te roepen. Van het geheele volk mogen offers gevraagd worden in den stryd tegen de ellende van uit putting en verarming van het platteland. De boeren- en tuindersstand zelf moet in en door organisatie en onderlinge solidariteit tot de taak geroepen worden om geboden steun zoo volledig en doelmatig mogelyk te doen strek ken tot behoud van een zekere welvaart te lande. Thans dienen de gezamenlijke krachten en vermogens, die men in den landbouwenden stand aantreft, de grondslag te zyn van een poging om van het bedryf, zy het in kleineren omvang en met aanpassing aan de nieuwe om standigheden, zooveel doeniyk te redden en voor een zoo groot mogelyk aantal personen een plaats te behouden. De regeering vraagt daartoe in dit voorstel buitengewone bevoegdheden voor regelend, dwingend en steunend optreden, zy is zich daarvan bewust. Offers van vryheid in teelt, in bewerking en verhandeling der geprodu ceerde goederen zullen moeten worden gebracht door alle belanghebbenden of door vereeni- gingen en groepen en ook door individueele personen. DEN HAAG. 24 Maart Ook by de voortgezette behandeling van de P. T. T.-begrooting is natuurlyk de radio kwestie het onderwerp by uitstek geweest, al valt daarvan opnieuw geen belangryk nieuws te melden. De situatie is thans deze, dat Mi nister REIJMER de door hem aan den Radio- raad gevraagde nadere inlichtingen ontvangen heeft. Eene bepaalde beslissing over het „tot zekere hoogte" weren van de politiek in den aether, zal de bewindsman wel aan zyn opvol ger overlaten. Hy sprak althans van het voor bereiden van maatregelen, om volksvergifti ging, ondermyning van de volkskracht en aan tasting van de reeds thans in het Radio-Regle ment neergelegde normen (openbare orde, goede zeden en veiligheid van den Staat) krach tiger te kunnen tegengaan. De beslissing zal dus wel uitvallen in den geest, waarin heden van Katholieke zyde Prof. STEGER zyn rede hield. Deze suggereerde den bewindsman, zyn in de Tweede Kamer ge sproken, althans later in zyn stenogram in- gelaschte woorden „tot zekere hoogte" te wy- zigen en daarvoor in de plaats te stellen „in zekeren vorm". Wel kunnen door de censuur uitzendingen „in zekeren vorm" reeds thans worden belet, maar de richtsnoeren, die de Positieve medewerking zal, zoo niet vrywil- lig geboden, door de overheid moeten kunnen worden afgedwongen. De regeering, die voor bepaalde onderdeelen van het bedryf geldelijken steun verleent, zal de bevoegdheid niet kunnen ontberen om door ingrypende productie-regelingen of -beperkin gen en afzetvoorschriften dien geldebjken steun zoo effectief mogelyk en, waar het kan, overbodig te maken. By de vaststelling der steunmaatregelen en het bepaenl van steunbedragen zal nauwkeurig op marktpositie en conjunctuursverloop gelet worden. By de bepaling der factoren, waarin behoefte voor levensonderhoud van den onder nemer en voor loon voorkomt, zal niet nage laten worden steeds mede in vergelyking te nemen, wat aan noodzakelyke algemeene ver sobering van alle klassen der samenleving mag gevergd worden. Zooveel doeniyk met inacht neming van alle gevestigde belangen, zonder hinder voor het gezonde verloop van het al gemeen herstel van de geheele volkshuishou ding, hoopt de regeering, in samenwerking met een solidairen, in organisatieverband werken den boeren- en tuindersstand, deze wet voor het gestelde doel te benutten. De bedoeling van de instelling van het fonds is volgens art. 2: Ie. om den steun aan land- en tuinbouw zooveel mogelyk tot één geheel te maken. De voordeelen hiervan zyn: a. productiever aanwending van de beschik bare gelden door de mogelykheid van korting by cummulatie van steun; b. betere samenwerking van de verschillende organen, die thans ieder voor hun eigen pro duct opkomen; c. meer centralisatie in de leiding, waardoor gemakkeiyker productieregelend kan worden opgetreden; d. inperking van het groot aantal behee- rende en adviseerende organen, die met de hun ten dienste staande apparaten veel geld kosten. 2e. vereenvoudiging van de totstandkoming der verschillende in het leven te roepen steun maatregelen. Na de vaststelling van deze wet kan alle steun aan land- en tuinbouw verder binnen de begrootingsgrenzen door de regee ring worden geregeld. Eenmaal per jaar wordt de begrooting van het Crisisfonds vastgesteld. Ook het Crisis-Zuivel-Fonds en het Stabili satiefonds (Crisis-Varkenswet) worden in het Algemeene Crisisfonds opgenomen, terwyl, om toch den steun van de Tarwewet 1931 voor een belangryk deel aan den algemeenen landbouw steun ten goede te doen komen, artikel 12, sub 3, de gelegenheid schept een percentage van het bedrag, dat het karakter van steun draagt, in het algemeene steunfonds te doen vloeien. Een by K. B. in te stellen Centrale Commis sie zal een voorname taak hebben by de wets- uitvoering. Subcommissies daaruit of leden daarvan zullen zoo noodig door andere advi seerende krachten aangevuld of by gestaan naar den aard der gesteunde productie, de be hoefte aan speciale organisatie voor de „we gen", waarlangs de goederen gevoerd moeten worden en de wyze, waarop zy hun bestem ming moeten bereiken, de lynen van het verder gevorderd beleid mede vaststellen. Op kleiner gebied en in onderdeelen zullen gewesteiyke en plaatselijke organen regelend en uitvoerend hebben op te treden. Controlecommissies volgen moeten, blyken verandering noodig te hebben. Het is althans verbazingwekkend, wat thans nog door het net der censuur wordt doorgelaten. Dat men kan volstaan met strenger dan vroeger aan de bestaande regelen de hand te houden, gelyk Prof. Steger meende, zouden we dan ook niet willen onderschryven. De uitzendingen in den geest van „Teun de Klepperman" achten wy voor het in ons volk levend houden van ge zonde opvattingen voor het gezag funest. En toch konden deze, al hield de Controlecom missie de teugels strak, biykbaar met de be staande bepalingen nog niet worden tegenge houden. De theoretische staatkunde kan men met den katholieken hoogleeraar een onmisbare weten schap noemen, waarover ook door den aether de uitwisseling van de wederzydsche gedach ten behoort te kunnen plaats hebben, omdat uit de botsing der meeningen nu eenmaal de waarheid tenslotte ontspringt. Maar tegen misbruiken, tegen het uitbuiten van dit mid del van communicatie van allerlei laag-bij-den- grondsch politiek gestook, dient gewaakt. En zelfs al wil men dan de uitzending van poli tiek als zoodanig niet verhinderen op den Indischen kortegolfzender geschiedt dit intus schen wèl dan moeten in ieder geval groo- ter waarborgen in het Radio-Reglement ge legd, dat de politiek, die tóch al niet in al te best daglicht staat, niet verlaagd wordt tot een onderling, onverkwikkelyk krakeel in de huiskamer. Er waren nog andere meeningen. De Chris- teiyk-Historische senator VAN DER HOEVEN verklaarde namens heel zyn fractie, dat de po litiek geheel uit den aether dient gebannen te worden. Dat heeft en daar steekt veel waar heid in met de vryheid van gedachten- uiting, welke in verschillende onzer grondwet ten besloten ligt, niets te maken. Die grondwet- telyke vryheid is veeleer bedoeld als een waar borg, dat niet aan den een belet wordt, wat men den ander toestaat. En weert men de politiek uit den aether, dan treft die maatre gel allen gelijkelyk en heeft niemand zich over achteruitzetting te beklagen. De sociaal-democraat DE ZEEUW ontken de dit laatste en betoogde, dat voor de S. D. A. P. de politiek een veel grooter beteekenis heeft dan voor de andere groepen. Erkent hy daarmede, dat het zeer wel mogelyk is, zy- ne levensbeschouwing langs den weg der ra dio te verbreiden zonder dat men zich op zuiver politieke paden behoeft te begeven (wat de V.A.R.A. vrywel uitsluitend doet), van den anderen kant achtte hy het onmogelyk uit te maken, wat nu precies geestesstrooming, le vensbeschouwing en wat politiek is. Men moet toegeven, dat hier inderdaad de scheidingslyn vaak moeiiyk te trekken zal zyn. De Chris- telyk-Historische afgevaardigde van der Hoe ven, die altyd merkwaardige droog-humoris- tische betoogen houdt, zag hier de zaak be slist te eenvoudig. Volgens zyn meening is er tusschen een cultureele en een politieke uitzending een verschil als tusschen een kom metje boschbessen en een olifant! Als de kwestie zóó simpel was, waren er in de Staten- Generaal heel wat minder woorden gevallen. Beperkte mr. FOCK zich ten aanzien van dit vraagstuk tot een aandringen op spoed, 0e heer VAN CITTERS verkondigde (ook alweer na mens zyn fractie), dat de beste oplossing is, de politiek als regel uit te sluiten en alleen als veiligheidsklep te behouden de mogelykheid van een speciaal verlof tot politieke uitzendin gen by byzondere gelegenheden, b.v. by verkie zingen. De rechtsche partijen, aldus jhr. v. Citters, hebben zich tot nog toe van zuiver politieke uitzendingen onthouden, doch, gaat de VARA door als tot nog toe, dan zou een defen sief moeten worden ingezet en zou het er niet aangenamer op worden. In den omroep naar Indië is de politiek reeds uitgesloten. En wat de begripsbepaling betreft, zou de practyk wel vanzelf duidelyke lünen gaan trekken. Ook na de vergadering van vandaag weet dus de Nederlandsche luisteraar nog niet precies, waar het heengaat. Minister Reymer moge „voorbereiden", het is best mogelyk, dat zyn opvolger verder wil doortasten in de richting-van d. Hoeven. Deze sena tor maakte ook de niet ongezonde op merking, dat wel eens gezegd wordt: wie geen politiek wenscht, schakelt niet in of zet zyn toestel af!, maar dat dit advies de spiytzwam in het huisgezin brengt, wy kunnen ons best voorstel len, dat inderdaad, zoolang er politieke uitzen dingen zyn, in sommige gezinnen, vooral in niet- katholieke, politieke tegenstellingen worden ge schapen, waar die vroeger ontbraken. De andere onderwerpen werden door de radio- kwestie, om een toepasseiyke technische term te gebruiken, „weggeblazen". De heer IJSSELMUIDEN waarom wachtte hy niet op 's Ministers antwoord? leverde een door den heer Reymer niet geaccepteerde critiek op de methode, waarmede by de poste ryen bezuinigt wordt. De liberaal SMEENGE klaagde, dat de hooge kosten van de luchtpost In een aantal gemeenten van ons land heb ben de commandanten der burgerwachten de volgende circulaire ontvangen: 's Gravenhage, 20 Maart 1933. „De Inspecteur der Burgerwachten maakt be kend, dat blijkens schryven van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken van 16 Maart 1933, Afd. Kabinet No. 170, inge volge het door de Regeering ingenomen stand punt op gelyksoortige gronden als waarop tot revolutionnaire groepen van links behoorende personen niet worden toegelaten als lid van de Burgerwacht, ook personen, welke lid zyn van een fascistische vereeniging, van het lidmaat schap van de Burgerwacht behooren te worden uitgesloten. Hetzelfde geldt voor personen, wel ke deelnemen aan tot dergelyke vereenigingen behoorende organisaties, aangeduid als „mili tie" en „weer", „garde" of anderszins. „Dientengevolge moet het derhalve voor le den der Burgerwacht op straffe van verlies van het lidmaatschap van dit instituut verboden worden geacht lid te zyn (eventueel te blyven) of te worden van, dan wel deel te nemen aan fascistische vereenigingen of organisaties als bovenbedoeld. „Als zoodanig zijn te beschouwen volgens bovengenoemd schryven van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken: a. de Algemeene Nederlandsche Fascisten- bond „De Bezem" (Baars-groep) b. de Algemeene Nederlandsche Fascisten- bond (Haighton-groep) c. het Nederlandsch Verbond van Nationalis ten; d. het Verbond van Nationalisten; e. het Nieuw Verbond van Nationalisten; f. het Verbond van Nationaal-Solidaristen in Nederland; g. de Nationaal-Socialistische Arbeidersparty (NSDAP) h. de Nationaal-Socialistische Party (NSP); i. de Nationaal-Socialistische Beweging; j. de Nationale Unie. „Bovenbedoelde uitsluiting en verbod gelden evenzeer voor het lidmaatschap van of de deel neming aan vereenigingen en organisaties, die zyn ontstaan door uiteenvallen of samenvoegen van genoemde vereenigingen en al dan niet onder anderen naam optreden. „Ik verzoek u zich volgens het bovenstaande te willen gedragen. In verband hiermede vervalt myn circulaire d.d. 31 Maart 1931 No. 193/0. De Wnd. Inspecteur, Res.-Luiteiiant- Kolonel, Adjudant B.D. van Harë Majesteit de Koningin, (W. g.) FROGER." De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" teekent hierby o. m. aan: Deze circulaire heeft een groote ontsteltenis gewekt in de kringen der Burgerwacht. Indien de regeering dit besluit handhaaft, mag men de gevolgen voor dit instituut, dat ten doel heeft het staatsgezag in oogenblikken van revo lutionnaire woeling steun te verleenen, fataal noemen. „Mijn geheele voer- en vaardienst en mijn oeconomische nooddienst" zoo zeide ons een commandant der Burgerwacht „zul len al dadelijk geheel ontwricht zyn. Meer dan eens is gedurende het laatste jaar aan den in specteur der burgerwachten de vraag gesteld, of nationaal-socialisten en fascisten van be paalde groepen tot de Burgerwacht konden worden toegelaten een vraag, die ongetwy- feld wel eens aan het oordeel van den minis ter van Defensie zal zyn onderworpen en wy hebben daar tot dusver het antwoord op gekregen, dat zulks toegestaan werd onder de voorwaarde, dat niet verzuimd werd den eed af te nemen, die luidt: „Ik zweer trouw aan het wettig gezag, gehoorzaamheid aan de wette- lyke voorschriften en onderwerping aan de tucht van de Burgerwacht." De statuten van een der nu in den ban gedane vereenigingen is zelfs Koninklyk goedgekeurd. Men vrage zich nu eens af, wat de aanschryving, welke wy ont vingen, voor de instelling beteekent. Velen van onze beste menschen zullen wy moeten ver liezen en tegeiyk zouden wy wellicht van een groot deel der particuliere geldelyke bijdragen verstoken zyn." De socialisten en communisten zullen in hun vuistje lachen. De door hen gehate Burgerwacht gehaat door hun slecht revolutionnair ge weten wordt er ernstig door getroffen, en de garde der nationaal-socialisten, ingesteld om de door communisten en socialisten bedreigde orde in openbare vergaderingen te waarborgen en ongewapende, uniformdragende leden dier beweging discipline, tucht en een flinke hou ding by te brengen, is als staatsgevaariyk ge brandmerkt. op Indië en andere grootscheepsche eigenaar digheden van dezen modernen tyd een ver slechtering van de binnenlandsche postbezor ging en andere hinderlyke bezuinigingen b.v. een veel te veel gesloten zyn van het post kantoor te Hoogeveen tengevolge hebben, zyn party- en fractievoorzitter, oud-gouvemeur- generaal FOCK leverde een pleidooi voor een speciaal commissioriaal spoed-onderzoek naar de mogelykheid van een postverbinding op Indië met kleine Pandervliegtuigen. Over dit zoogenaamde plan-Asjes wacht de Minister nog het rapport van de K.L.M. af. Men mag daar inderdaad benieuwd naar zyn. Want de tegen woordige verbinding met de groote Fokkers levert per reis heen en terug een verlies op van niet minder dan dertigduizend gulden! Wat het instellen van een instantie betreft, waarby men in beroep kan komen van beslis singen der radio-controlecommissie, herhaalde minister Reymer, dat deze zaak beter nog niet dadelyk beslist wordt, nu de commissie-Kooien (die advies uitbracht omtrent rechtsbescherming tegen de Overheid) van oordeel was, dat zy beter kan worden gevat in het tweede kader van de administratieve rechtspraak in het alge meen. Zonder hoofdeiyke stemming werd de P.T.T.- begrooting goedgekeurd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alléén Vrydag en Zaterdag audiëntie verleenen. Minister Reymer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5