Luchtschipverbinding met Indië Moeilijkheden van Roemenië DR. ECKENER'S RAPPORT MAANDAG 27 MAART W.M.S.Schoten 11 HAARL. VOETBALBOND Uitslagen ZWEMMEN NEDERLANDSCHE ZWEM- BOND Jaarvergadering Jaarvergadering van H.P.C. HOCKEY 3e RONDE BLOEMENDAAL- BEKER M.H.C.Gooi (1—0) COMPETITIE 2e KLASSE M.H.C. 2Laren (53) Krommenie 1Alliance 1 (14) GYMNASTIEK Uitvoering Turnlust HONKBAL Aanvang van het seizoen WANDELSPORT H.W.S.V. Jan Passtoors GOLF Foursomes wedstrijd Kennemer Golf Club BILJARTEN Om den Zilveren Fruitmand PATER E. BOSSE t Uitvaart en begrafenis DE WAPENSMOKKELHANDEL Partij revolvers ontdekt MOORDAANSLAG TE OSS Slachtoffer levensgevaarlijk gewond fComfortabele reis in vier of vijf dagen Nog geen definitieve plannen Dr. Eckener Combinatie met Zuid- Amerikadienst Brandweer-miserie Voetbaltribune afgebrand DE KLODDER-PROPAGANDA Te Zaandam geweerd NEDERL. SPOORWEGEN 200 locomotief poetser over compleet OP EEN TREIN GESCHOTEN De dader onbekend Geen hinder van den Moesson Interview met de koningin-weduwe Maria over den toestand DE FILM „HET TEEKEN DES KRUI SE S'* Vertrouwen in Carol Zeereus in de haven gezonken De legitimisten in Hongarije WEENENS ZETTERSSTAKING BEËINDIGD TOEGANG TOT DE DUINEN Te Katwijk en Noord wijk Na een wedstrijd, welke op niet hoog peil stond, heeft Schoten toch kans gezien om een punt mee naar Haarlem te nemen en daarmee alle twijfel die nog bestond om op de onderste plaats te komen, weggenomen. W. M. S. heeft het wind-voordeel, maar de Sehoten-achterhoede staat weer keurig te ver dedigen. Goede Schoten-aanvallen volgen nu en menig gevaarlijke situatie ontstaat voor het W.M.S.-doel. Kedde weet dan aan Schoten de leiding te geven. (01). WJVf.S. werkt hard, maar ziet geen kans om door te breken. In het laatste geval is Staff in vorm. Toch moet hij zwichten voor een hard schot dat na een twijfelen wordt ingeschoten. 11. Hiermede is het rusten. In de tweede helft zakt het spelpeil aanmer kelijk. Schoten, met wind mee, ziet geen kans te doelpunten. W.M.S. werkt hard, maar de Schoten-defensie weet ook van geen wijken. Een hard schot van den links-buiten ketst tegen den paal. Aan den anderen kant worden eenige cor ners goed genomen, maar ook deze hebben niet het gewenschte resultaat. Een hard schot van Oorthuis brengt den keeper van W. M. S. in moeilijkheid, doch deze weet nog weg te wer ken. Het einde komt met gelijk spel. (11). Afd. 1 A Kinheim 2Schoten 2 23 EDO 3—EHS 5—2 RCH 3HFC 3 5—0 DamiatenRipperda 33 Afd. 1 B RCH 5—DIO 2—1 Haarlem 3—Spaamev34 Stormvogels 3EDO 4 62 IVO—RCH 4 0—4 Afd. 2 A Spaamest.Kinheim 3 40 SpaamdamSchoten 3 111 Afd, 2 B Kennemers 3HFC 4 41 Haarlem 5Beverwijk 2 1—0 Ripperda 2DOA 24 Afd. 2 C Spaamev. 2Droste 24 Afd. 2 D SwastikaBl.'daal Vet41 Afd. 3 A KenauKennemers 5 50 VSV 6—Heemstede 2 2—3 EHS 1—RCH 7 1—1 Afd. 3 B DWO 3—WB 3—6 VOG 2—Bl.'daal 3 0—8 Afd. C RCH 8Kennemers 4 22 Kenau 2Heemstede 3 51 Spaarnevogels 3Beverwijk 4 70 Afd. 3 D Beverwijk 3Swastika 2 40 DSK 4Kennemers 8 35 VVH 3—Kenau 3 7—2 Afd. 3 E Kennemers 9WB 2 15 Stormvogels 5EDO 8 120 Bloemendaal 4Thalia 2 72 Afd. 3 F HeemstedeVI. Vogels 2 50 RCH 10—WB 3 4—2 Afd. 3 G Vijfhuizen 2Bloemendaal 5 70 EHS 3Haarlem 6 16 Afd. 3 H Schoten 4Hillinen 2 32 Afd. 3 X Bloemendaal 6EDO 6 05 Afd. 3 J Halfweg 4Zandvoort 4 0—4 Afd. 3 K Haarlem 8VOG 3 23 HFC 7Spaamdam 2 27 EDO 7—Vijfhuizen 3 9—1 In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Zwembond. Nadat de overleden leden, dr. W. E. Merens en L. .Perlie waren herdacht, werden de heeren J. den Boer, G. Langelaar Jr., Van Schagen en Blitz tot leden van verdienste benoemd. Omtrent het officieel orgaan zullen binnen kort voorzieningen worden getroffen betreffen de het financieel gedeelte. De verschillende verslagen werden goedge keurd, terwijl een groot aantal voorstellen van de polo-commissie werden behandeld. Hierna was aan de orde de bestuursverkie zing. In de vacature van mevr. J. E Triebeis - Koens (penningmeesteresse) die aftrad en niet herkiesbaar was, werd gekozen mevr. S. W. de DoodKoenen (Amsterdam). De heer G. Blitz, tweede secretaris, was even eens niet herkiesbaar. In zijn plaats werd ge kozen dr. Kolff (Rotterdam). In de vacature- Feenstra werd de heer P. Steenhuis (Gronin gen) gekozen als commissaris, terwijl in die zelfde functie de heer Van Doom werd herko zen. De aftredende leden van de Technische Com missie, de heeren A. S. Sirks, J. W. van Doom en mej. G. Klapwijk werden herkozen. In de Commissie van Beroep was een vaca ture ontstaan wegens het overlijden van dr. W. E. Merens. "Hiervoord werd gekozen mr. G. J. C. Claessens (Amsterdam) tot plaatsvervan gend lid mevr. TriebeisKoens (Amsterdam». Tot lid en plaatsvervangend lid van de Protest en Arbitrage Commissie werden herkozen de heeren G. Langelaar Jr. en L. M. Anthoni. In de Waterpolo-Commissie werden herkozen de heeren J. de Vries en A. J. Braam en mevr. S. W. de DoodKoenen (allen aftredend). In de vacature C. Minnes Jr. en J. den Boer werden gekozen de heeren Verhoef (Den Haag) en Loeven (Den Haag). De voorzitter nam met enkele hartelijke woorden afscheid van mevr. TriebeisKoens, die zeventien jaar lang haar krachten aan het werk van den Bond had gegeven. Het was de bedoeling geweest mevr. TriebeisKoens, die van den Kring Amsterdam reeds bloemen in ontvangt had moeten nemen, een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden. Door bijzon dere omstandigheden was dit geschenk echter niet aanwezig, zoodat dit later in intiemen kring zal worden aangeboden. Mevr. TriebeisKoens had zich zelf voorge nomen, vandaag niet sentimenteel te worden. Zij was door de onverwachte hulde echter zeer verrast. Zij bracht dank aan het bondsrestuur en de leden voor de prettige samenwerking. Z beloofde steeds te blijven werken tot groei en bloei van de Nederlandsche zwemsport. Het applaus van de vergadering steeg tot een luide ovatie, die eindigde in een driewerf hoera. De voorzitter bracht ook aan de andere aftredende leden den dank van de vergadering over. Be sloten werd de volgende vergadering wederom in Utrecht te houden. Er werden tenslotte door verschillende leden opmerkingen en verlangens geuit, waaraan het bestuur overweging toezeg de, terwijl verschillende kwesties ter afhande ling in handen van het Bondsbestuur werden gesteld. Onder voorzitterschap van den heer A. J. J. Verspoor is bovengenoemde jaarvergadering in café-restaurant „De Oude Beuk" te Heemstede gehouden. Na de opening door den voorzitter werd over gegaan tot de trekking van de loterij van een tweetal etsen. Deze etsen waren van de hand van den heer Heuff te Heemstede en het batig saldo kwam ten goede aan dezen, kortelings blind geworden kunstenaar, die altijd een warm H. P. C.-lid is geweest en veel voor de vereeniging heeft gedaan. Het bleek, dat de winnaar van de grootste ets was hij of zij die het lot no. 97 bezat, ter wijl een tweede kleinere ets op no. 7 viel. Vervolgens werden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en door het bestuur aanvaard. Onder de ingekomen stukken bevond zich o. a. een brief van de Brugsche Zwem- en Red dingskring te Brugge (België), waarin H. P. C. werd uitgenoodigd met eenige zwemmers deel te nemen aan het zwémfestijn op 22 en 23 April as. te Brugge. Besloten werd deze uit- noodiging aan te nemen. Alhoewel hiertoe vol gens de gewijzigde statuten niet verplicht, wilde de voorzitter toch de traditie, dat de voorzitter elk jaar een jaarverslag uitbrengt, niet ver breken en had over het afgeloopen jaar een verslag uitgebracht, waarin het wel en wee der club werd besproken en een overzicht werd ge geven van verschillende gebeurtenissen. Het le dental steeg van 212 tot 231 en bedraagt heden 243. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat de heeren van Schaik en Mul zich niet meer als bestuursleden herkiesbaar stelden. De heer E. Molenaar zegt namens de ver gadering den voorzitter hartelijk dank voor dit keurige verslag en tevens de beide aftredende bestuursleden voor het vele werk, dat zij voor H. P. C. hebben verricht. Daar de penningmeester, de heer Jesse, ver hinderd was, werd het verslag van hem door den secretaris voorgelezen. De kascommissie heeft een en ander gecontroleerd en in orde be vonden. De heer van Schaik deelde mede, dat „Het H. P. C.-nieuws" met het oog op financieele be zwaren in zijn huidigen vorm niet is te hand haven. Overwogen wordt thans om dit orgaan in samenwerking met eenige andere Haarlem- sche Zwemvereenigingen het voortbestaan mo gelijk te maken. De verkiezing van het bestuur heeft vervol gens plaats. De heer Verspoor wordt als voorzitter met bijna algemeene stemmen herkozen. Voorts zal het nieuwe bestuur bestaan uit: mevr. A. Knuytvan Laar, mej. C. Huig en de heeren A. J. Braam, P. van Goor, B. Jesse en S. Bley. Vervolgens gaf de heer A. J. Braam een korte opsomming welke plannen H. P. C. al- zoo in het komend seizoen heeft. De heer dr. Venema gaf hierna een uiteen zetting betreffende de concentratieplannen, die de Haarlemsche Zwembond voorstelt. De heer B. Molenaar onderseunde het enthousiaste be toog van den heer Venema. Het bleek, dat ech ter ook eenige leden zich niet met het plan konden vereenigen. Uitvoerige besprekingen omtrent dit punt van de agenda hadden plaats. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. De gasten waren aanvankelijk sterker. Hun achterhoede sloeg eiken M.H.C.-aanval resoluut af, terwijl de halflinie de voorhoede opstuwde. Deze voorhoede der gasten bracht er echter wei nig van terecht want van de verschillende kan sen, werd er niet een van benut. Bovendien was de M.H.C. verdediging nog door een invaller verzwakt. Een kwartier voor de rust legde M.H.C. er een schepje op. Een der aanvallen had een corner tengevolge welke door Brand benut werd (1—0). Na de rust werd de wedstrijd er niet zacht zinniger op, doch de Musschen hielden stand om het gewonnen terrein te verdedigen. Dit gelukte. Wel kwamen nu en dan fraaie kansen zoowel voor het Gooi als voor M.H.C., doch deze wer den niet gebruikt. Het einde bracht dus een kleine M.H.C.-over- winning. De reserve-Musschen hebben zich door een fraaie zege op het sterke Laren van alle degra datie-gevaar verwijderd. Het Musschenteam speelde en bloc een vlotten wedstrijd waartegen Laren zich slechts met moeite verdedigde. M.H.C. nam zeer verdiend de leiding en wist deze nog tot 20 te vergrooten. Dat echter Laren eveneens van goed hockey af wist, bewezen de opvolgende aanvallen, waarvan Laren er een benutte voor 'n tegengoal (21). De partijen hielden elkaar nu langen tijd in evenwicht. Beide doelen kwamen in gevaar en nadat M.H.C. den voorsprong weer vergroot had (31> wist Laren dezen toch opnieuw gedeel telijk in te loopen (32). Om beurten bleven beide partijen doelpunten. Na 42 voor M.H.C. maakte Laren weer 43 en daarna M.H.C. 53, met welken stand het einde kwam. Op een terrein waarop Hockey tot één der vele onmogelijkheden behoorde, dit was n.l. de tweede thuiswedstrijd pas van Kormmenie, werd deze schijnbaar onbelangrijke ontmoeting ge speeld. Na tien minuten weet IJland aan Alliance de leiding te geven (01), terwijl Goossens uit een voorzet van eerstgenoemden speler dien voor sprong weet te vergrooten (02). Na rust is Alliance sterker dan Krommenie, maar de verdediging, met captain De Vries aan het hoofd, weet aanval op aanval te keeren. Toch slaagt Alliance er in om nog twee goals, resp. door Goossens. en IJland te scoren (04). Eindelijk ziet dan Th. Meyer kans om een tegenpunt te verkrijgen, zoodat dan het einde komt met een 41 overwinning van Alliance, welke ruimschoots verdiend is. De reeks uitvoeringen in den Kennemer Turn kring wordt a.s. Woensdag besloten door de Chr. Gymnastiekvereeniging „Turnlust," die haar demonstraties zal geven in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem, waarbij in te genstelling met de algemeen gevolgde gewoonte het podium als werkgelegenheid zal worden gebruikt. De kleuter-afdeeling treedt dan voor 't eerst in het openbaar op. Ook de veteranen-afdeeling zal een nummer leveren. Voorts staan op het programma: voor de jongs,te meisjes springriet- oefeningen en vrije oefeningen; voor de oudste meisjes knots-oefeningen en brugtumen; voor de jongste jongens loop- en spring-oefeningen, alsmede wandrekken, banken; voor de oudste jongens vrije oefeningen en toestelturnen; voor de dames vrije oefeningen, stafzwaaien en toe stelturnen, en voor de heeren vrije oefeningen, hoogrek, springtafel en toestelturnen. Op Zondag 2 April hervat de Honkbalclub Haarlem haar oefeningen. Omdat het terrein aan de Kleverlaan pas in Mei weer in gebruik kan worden genomen, vinden de oefeningen gedurende de maand April op het gemeente- terrein aan den Vergierdeweg plaats. Zondag j.l. heeft bovenvermelde vereeniging met een groot aantal van haar leden deelge nomen aan den 20 K.M. afstandsmarsch, ge organiseerd door de Amstrd. sportclub „De Volewijckers". Hoewel er met een tempo van 6'A 7 K.M. per uur geloopen werden en wij onder de onzen enkele nieuwelingen telden, kwamen allen zon der een spoor van vermoeidheid binnen den vastgestelden tijd aan de startplaats terug. Als belooning voor dezen tocht kwamen allen hierdoor in het bezit van het keurig uitgevoerd 6 c.M. hooge Gero zilveren bekertje. Te Zandvoort is gisteren een foursotpeswed- strijd gespeeld van de Kennemer Golf Club. 9 paren hadden ingeschreven. De eerste prijs is gewonnen door de heeren A. A. Jennings en F. C. Nurse met een score van 73. Zondagavond waren wederom vele biljartlief hebbers in café „De Wijnberg" aanwezig om getuige te zijn van de interessante partijen voor bovengenoemd kleinood. De uitslagen zijn: pt. br\ h.s. gem. H. Damman 350 12 107 29.16 C. Keijzer 130 12 47 10.83 H. Geestman 350 23 67 15.21 Kappel 313 22 46 14.22 H. Damman 276 15 60 18.40 S. Rudelsheim 350 16 87 21.87 P. KobUS 350 15 75 23-33 Kappel 210 14 41 15. Woensdagavond wordt het tournooi vervolgd met de volgende partijen: 8 uur: L. GehrelsGeestman. 10 uur: S. RudelsheimL. Gehrels. Vrijdagavond hadden in de Minderbroeders kerk te Nieuwe Niedorp de Metten voor wijlen den ZeereerW. pater Electus Bosse O. F. M., die in den nacht van 21 op 22 Maart aldaar plot seling overleed. Agens was de Zeereerw. Pater A. Ambrosius, Gardiaan; Cantores de Weleerw. Paters M. Janson en L. Berben. Hierbij werd ook opgemerkt de Zeereerw. Heer Vollering. Pastoor van Waarland. Zaterdag om tien uur vingen de gezongen Lauden aan. Agens was de Weleerw. Pater Ru- dolphus Terstappen uit Vorden, neef van den overledene; Pater G. Ammerlaan, diaken; Pater G. van Duin, subdiaken; terwijl de Eerw. Heer J. Bos, student van het Gr. Seminarie Rijsen- burg als Ceremonarius fungeerde. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Wel eerw. Pater R. Terstappen met dezelfde as sistentie als bij de Lauden. Behalve de vele familieleden woonden bijna alle katholieken van het Rectoraat de plechtige uitvaart bij Onder dezen werd opgemerkt de heer B. Meyer burgemeester van Oude Niedorp. In het Priesterkoor hadden plaats genomen, de Hoogeerw. Pater Regalatus Hazebroek, Custos der Nederlandsche Minderbroedersprovincie en Pater O. Gilissen, pastoor en kapelaan van de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam. De Zeer eerw. Pater B. Reyenberg en Pater Th. Smits pastoor en kapelaan te Haarlem; de Weleerw Pater A. van Houdt van Amsterdam, Kapelaan van Seggelen uit Schiedam. Verder werden op gemerkt de Zeereerw. Heeren Pastoors Vonck uit Tuitjënhom, Brouwers uit Spanbroek en Janssen Schmidt uit De Weere. De Absoute werd verricht door den Zeereerw. Pater Gar diaan. De leden der Derde Orde van het Rec toraat droegen de overledene naar zijn laatste rustplaats op het stille kloosterkerkhof. In dankbare herinnering zal deze echte Min derbroederpriester blijven voortleven bij al zijn oud-leerlingen. Tot aan zijn dood heeft hij ge arbeid als een trouw arbeider in 's Heeren Wijngaard. De recherche te Nijmegen is in samenwerking met dè politie te Wychen bij Nijmegen op het spoor gekomen van een Nederlandsch-Belgische combinatie, welke zich speciaal toelegde op den smokkelhandel van wapens uit België, via Ne derland naar Duitschland. Bij den pluimveehouder van den H. op den Valendries te Wychen werden in de bergplaatsen van v. d. H. een party revolvers met daarbij- behoorende ammunitie gevonden. Van d. H. en diens Belgischen zwager werden in arrest ge steld en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Zondagavond omstreeks zes uur begaf de 37- jarige H. W. zich naar Oss. Op den Willibror- dusweg werd hij aangehouden door een per soon, waarmede hij in gesprek geraakte. Plot seling klonk een schot. Toen omwonenden kwamen toeloopen, vonden zij W. met een re volverschot in het onderlijf op den weg liggen. De getroffene is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Vermoed wordt, dat het hier een oude veete betreft. In den loop van den avond heeft de politie den vermoedeiyken dader, v. D. geheeten, gearresteerd. Zooals uit de studiereis van Dr. Eckener naar Nederlandsch-Indië, ter bestudeering van de mogeiykheid eener luchtschepenverbinding tus- schen Neder land en de overzeesche ge westen in het Verre Oosten, duidelqk was, maken de be langhebbende kringen in Ne land, voorna- meiyk de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de Rotterdam- sche Uoyd, ernst vanQ|deze zaak en worden de voorberei dingen actief voortgezet. Thans is Dr. Eckener te Am sterdam aange komen om voor het eerst na terugkomst in Europa met zijn opdrachtgevers de resultaten van zijn reis te bespreken. In een persgesprek deelde hü ons mede, dat de belangrijkste vraag, waarop moest worden geantwoord, was, of een dienst, onderhouden door luchtschepen, tusschen Nederlandsch- Indië rendabel zou kunnen zyn. De factoren, die daarby onderzocht dienden te worden, wa ren o. a. het aantal passagiers, waarop men zou kunnen rekenen, en vooral de hoeveelheid vracht, die men te vervoeren zou krygen. Daar van hing dan weer de grootte van de te ge bruiken luchtschepen af en in verband hier mee moest weer rekening worden gehouden met de snelheid, waarmede men wenschte te varen. Natuuriyk zou het een belangrijke steun zyn, als men ook de luchtpost zou kunnen vervoe ren. Gezien echter de plannen van de K. L. M., om voor het overbrengen van de luchtpost een nieuw type zeer snelle vliegtuigen te gaan ge bruiken, leek het onwaarschünlijk, dat in dit geval een luchtschependienst veel snelle za- kenpost te vervoeren zou krygen. Wel zou de kans groot zyn, dat een luchtschip tegen een lager tarief groote hoeveelheden minder ur gente stukken en vooral groote hoeveelheden kranten, waarvan de porti thans te duur zyn om ze in grooten getale naar Indië te verzen den, te vervoeren zou krijgen. Naarmate de vliegtuigen sneller worden, worden zij minder comfortabel voor passagiers, en Dr. Eckener geloofde dan ook stellig, dat passagiers de reis in een comfortabel luchtschip met ruimte om zich te bewegen en zelfs voorzien van promenadedekken, de voorkeur zouden geven boven de snelle doch weinig ruimte biedende vliegtuigen. Het luchtschip zou bovendien over de reis vier tot vyf dagen doen. Wat de te volgen route betreft, diende on derzocht te worden of men uit Nederland zou kunnen starten en zoo ja. of zulks het ge- heele jaar mogelijk zou zyn. Want de ergste I,vijand van de luchtvaart en ook van het lucht schip zelf blijft mist. Het zou overwogen kun nen worden, of men den dienst op Neder- landsch-Indië zou kunnen combineeren met dien op Zuid-Amerika. Beide diensten zouden aan de Middellandsche Zee een gemeenschap pelijk beginpunt kunnen hebben dat tevens dienst zou kunnen doen als overstapstation van Amerika naar het Verre Oosten. Ook uit com- mercieele overwegingen is het gewenscht de route over Egypte te nemen en daar een tus- schenlanding te maken, uitsluitend voor het opnemen of uitlaten van passagiers en vracht. Deze geheele tusschenlanding zou niet langer dan een kwartier of een half uur benoeven te duren. Verder zou het traject dan gaan over de Roode Zee en van Aden over Colombo in de richting van Singapore. Voor een luchtschip is de reis boven zee te verkiezen, terwijl door het volgen van de landroute men ook herhaal delijk te maken zou krygen met hooge berg- massieven. Het is gewenscht, dat op de route nog één gelegenheid komt om brandstof in te nemen. Een dergelijk station zou het best kunnen worden aangelegd ten Zuiden van de Roode Zee, in de nabijheid van Aden. Natuurlijk zou men kunnen besluiten, uit economische over wegingen, tot den bouw van kleine luchtsche pen, die dan echter minder brandstof wouden kunnen menemen en misschien meer tusschen- landingen zouden moeten maken. De atmospherische en klimatologische om standigheden, zooals dr. Eckener die had be studeerd, zouden geen beletsel vormen om den dienst het geheele jaar door te onderhouden. De vluchten naar Zuid-Amerika kon men op het oogenblik zonder overschatting werkelijk per fect noemen. In het afgeloopen jaar waren tien vluchten gemaakt en vertrek en aankomst wa ren geschied precies volgens de aangekondigde dienstregelingen met de regelmatigheid van een trein. De Braziliaansche zoowel als de Spaan- sche regeering waren thans overtuigd van de soliditeit van een dergelyken dienst en interes seerden zich levendig voor de instandhouding ervan. De Spaansche regeering had terreinen met ankermasten laten aanleggen te Barcelona en te Sevilla, terwijl in laatstgenoemde staa bovendien een luchtschepenhangar wordt ge bouwd. Zoodra deze voltooid is, zal de dienst op Zuid-Amerika waarschijnlijk het geheele jaar door worden onderhouden. Maandagnacht omstreeks half vier is de groote tribune in het Be-Quick stadion, aan de ver lengde Heerenstraat, onder de gemeente Haren, door brand zoo goed als geheel verwoest; alleen de beide vleugels staan nog overeind. Doordat het stadion zich bevindt in de ge meente Haren, even buiten de grens van de gemeente Groningen, mocht de Groningsche brandweer geen assistentie verleenen, zonder overleg te hebben gepleegd met den burgemees ter van Haren, doch deze laatste was evenmin als de brandweer in Haren telefonisch te be reiken, hoeveel moeite de commandant van de Groningsche brandweer ook deed. De overdekte tribunes, cantines en kleed kamers zyn totaal verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. Des middags was nog voetbal gespeeld tus schen Be-Quick en Velocitas, zoodat men vreest dat vermoedelijk een gaskachel is blijven bran den of een sigaret achteloos is weggeworpen. Door den sterken wind liep eerst nog een villa gevaar door het vuur aangetast te worden; men kon dat evenwel verhinderen. Het stadion is tegen brandschade verzekerd. Er kon niets wor den gered. Nadat den laatsten tijd door communisten op schoorsteenpijpen van fabrieken te Zaandam geschilderd was om de aandacht te vestigen op den candidaat Lou de Visser, van de C.P.H., in verband met de a.s. verkiezingen, hebben de fabriekseigenaren door aanbrenging van prik keldraad getracht deze hoogteschilders te be letten deze ontsiering aan te brengen. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. betrapte de politie een persoon, die bezig was de schoorsteen van de firma Albert Heyn aan de Oostzijde te bekladden. De man vluchtte echter in een bootje over de Zaan en ook een schot van den politieman om den dader tot terugkeering te dwingen, mislukte. De sterke arm zette evenwel haar onderzoek voort en na gekomen te zijn aan den westelijken oever van de Zaan, ontdekte zij nabij het Lyceum een nat spoor, hetgeen gevolgd werd en dat leidde naar de bakkerij „Ons Belang", aan de Boten- makersstraat. Daar vonden zij den 20-jarigen J. B., de juist bezig was zijn natte kleeren uit te trekken. De man was erg van streek en be kende den nachtelijken schilder te zyn geweest. Proces-verbaal werd opgemaakt. De directie der Ned. Spoorwegen heeft, naar het „Leidsch Dagblad" bericht, reeds eenigen tyd te Maastricht proeven laten nemen om het poetsen van locomotieven, dat tot dusver door locomotiefpoetsers plaats had te vervangen door poetsspuitwagens. Dit apperaat bestaat uit een reservoir van ongeler 140 liter inhoud, hetwelk voor hoogstens een vierde gedeelte met olie ge vuld wordt. De overblijvende ruimte wordt daarna gevuld met samengeperste lucht tot 5 atmosfeer. Op depots waar men niet de beschik king heeft over een luchtcompressor, wordt het reservoir gevuld door aansluiting aan de trein- leiding van een of andere locomotief. Sinds korten tijd is deze nieuwe poetsmethode ingevoerd op alle depots van de fractiegroep Maastricht, welke ongeveer 100 locomotieven omvat. Als gevolg daarvan zyn 25 poetsers over compleet gekomen. Daar op de gezamenlijke locomotiefdepots der Ned. Spoorwegen ongeveer 1000 locomotieven in bedrijf zyn, beteekent dit vermindering van exploitatiekosten van plm. 350.000 per jaar. Naar schatting komen hier door in het geheel 200 locomotiefpoetsers over compleet, waarvoor tewerkstelling in andere functies gezocht moet worden. In het grensgebied tusschen Kleef en Gogh is Zaterdagavond met een revolver geschoten op een der personenrijtuigen van den trein NijmegenKeulen. De coupé, waarin twee da mes uit Geldern zaten, werd door een kogel ge troffen. De beide passagiers bleven gelukkig buiten schot. De revolveraanslag werd van zoo naby ge pleegd, dat kruitaanslag op het portier merk baar was. De dader bleef onbekend. De spoor wegdirectie heeft een groote belooning uitge loofd op aanhouding van den aanslagpleger. Wat den dienst op Nederlandsch-Indië betrof, leverde zelfs de beruchte West-moesson geen moeiiykheden op. De moesson is voornamelijk zeer nat en het gevolg zal voornamelijk zyn. dat een luchtschip op dit traject drie- a. vier duizend ton meer waterballast zal moeten mee nemen, zoodat de omvang van de luchtschepen voor dezen dienst niet te klein kan worden. Overigens kan men zeggen, dat men op dit tra ject, vergeleken met het traject naar Zuid- Amerika, slechts met zwakken wind te maken heeft, met uitzondering van het gedeelte ten Zuiden van de Roode Zee. De wind die er is, zal men natuuriyk moeten uitbuiten om de snel heid zooveel mogelyk op te voeren. Zoo zal men tijdens den Zuid-West-moesson zonder veel last den heenweg dicht onder de Britsch-Indische kust varen, doch op den terugweg ter vermy- ding van dezen moesson en teneinde de heer- schende winden zelfs zooveel mogelijk uit te buiten, zoover mogelijk Zuidelijk koersen, alsof men op de Afrikaansche kust aanhield, om pas ten Zuiden van de Perzische Golf met een scherpen draai in de richting van de Roode Zee te varen. Inmiddels zijn de plannen nog in het sta dium van studie en calculatie. Wat tenslotte definitief besloten zal worden en óf en wanneer men tot definitieve proefnemingen en even tueel zelfs proefvluchten zal overgaan, staat nog niet vast. Dr. Eckener zet vandaag de be sprekingen voort en keert hedenavond of mor genochtend naar Duitschland terug. Op initiatief van enkele R. K. Jongeren-Or ganisaties te Utrecht wordt Vrijdag a.s. te acht uur in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen een vergadering belegd in verband met het protest, dat van verschillende zijden is gerezen tegen de film „Het Teeken des Krui- ses". Enkele geestelijken en leeken zullen op deze vergadering het woord voeren, met als algemeen onderwerp: „De waarheid omtrent de film „Het Teeken des Kruises"," BOEKAREST, 24 Maart. (Reuter) De ko ningin-weduwe Maria van Roemenië heeft een interview toegestaan, waarin zij als haar mee ning te kennen gaf, dat een betere economi sche verstandhouding tusschen de volken moet worden bereikt, want dat thans geen enkel land het kan stellen zonder een goede ver houding tot andere landen. „Ik begrijp niet," zoo sprak koningin Maria, „waarom alle Europeesche landen, gesteund door Amerika, geen eenheidsfront vormen te gen het bolsjewisme, dat mij een gemeenscnap- pelijk gevaar lijkt voor de beschaving. Bolsje wisme beteekent slavernij en Europas ideaal was vrijheid zoowél als broederschap. Mijns in ziens zyn de landen in hun politiek te zelf zuchtig. Vaderlandsliefde moet niet agressief, doch verzoenend zyn. Elk mensch moet eerst opkomen voor zyn eigen land. doch zonder net oog te verliezen voor de algemeene welvaart der menschheid en met een werkelijk, geen schynverlangen naar broederschap en goede verstandhouding. Daar ik een geboren optimiste ben," zoo ver volgde de koningin, „kan ik niet aannemen, dat Europa werkelijk achterwaarts in plaats van voorwaarts gaat. Ik geloof eerder dat Europa een pijnlijke wedergeboorte ondergaat, die zich nog moet aanpassen aan de verschrik kelijk moeilijke tijden, teweeggebracht ooor den oorlog en de sociale en economische om wentelingen." Overgaande op den toestand in Roemenië, zeide de koningin, een vast vertrouwen te neb ben in Roemenië's toekomst. „Het Roemeensch volk bezit een enorme vitaliteit, doch is op het oogenblik ten prooi aan een financieele en economische crisis, waaruit het zich slechts moeizaam omhoogwerkt. Verborgen kracht is een karakteristieke trek van het Roemeensche volk en komt sterk tot uiting in de wijze, waarop het het bolsjewisme weerstaat, dat zich voor de deur bevindt.' De koningin uitte vervolgens haar verbazing en verontwaardiging over de in het buitenland verspreide valsche berichten betreffende naar verhouding tot haar zoon, koning Carol. „Ik ben van meening." zoo vervolgde zy ..dat ik geen politieke rol meer heb te spelen. Ko ning Ferdinand en ik hebben innig samenge werkt. Nu Carol het hoofd is, berust de ver antwoording op hem en spreekt het vanzelf, dat ik als moeder en koningin vurig wensch, dat mijn zoon in zyn moeilijke taak zal sla gen, daar ik, zoowel als het volk, in hem alle hoop heb gesteld en geloof dat zijn sterke natuur hem de moeilijkheden zal helpen over winnen. Te trachten, den natuurlijken band tusschen mij en mijn zoon te verbreken, zou een misaaad zyn; geen intriges zullen in staat zijn dit te bewerkstelligen." SEATTLE, 25 Maart. (Reuter) Op de reede van Seattle is het 14.000 ton metende mailschip „President Madison" gezonken, waarbij ver moedelijk een groot deel der bemanning is om gekomen. Het schip zonk tijdens herstel-werkzaamheden en wordt thans door ]|chters drijvende gehouden. De schade wordt op 250.000 dollars geschat. KOPENHAGEN, 25 Maart. (V.D.) Het motor schip „Fremad" uit Augustenburg is ten zuiden van Moën door brand vernield. De bemanning wist zich in de reddingboot in veiligheid te stel len. Het wrak is door een Deenschen vlieger gevonden en zal tot zinken worden gebracht. BOEDAPEST, 25 Maart. (V. D.) In een druk bezochte vergadering van de Legitimistische Organisatie las Graaf Joseph Karolyi een door de aanwezigen staande aangehoord „schrijven van Zijne Majesteit Koning Otto" voor, waarin deze Graaf Karolyi de vertegenwoordiging der ,uit de overgeërfde Hongaarsche grondwet voortspruitende rechten en belangen" toever trouwt. Vervolgens huldigde Graaf Karolyi zijn voorganger Graaf Apponyi en ontwikkelde net program van het legitimisme. In het land moest een stemming gekweekt worden, waar door de uitvoering van dat plan mogelijk werd. Dit moest geschieden langs vraedzamen weg en met grondwettige middelen. Karolyi wees op de noodzakelijkheid van een nauwe verbinding met Oostenrijk. Men moet niet bang zijn voor den op den muur geschilderden dui vel, het oude Oostenrijk, dat niet meer be staat en waartegen de strijd zinneloos is W plaats daarvan kan men beter zijn aandacht wijden aan de andere tot de tanden gewapende gevaarlijke nabuurstaten. WEENEN, 25 Mrt. è,V.D.). De staking der Weensche zetters is beëindigd. Vanavond zal het werk weer worden hervat, zoodat de Zon dagsbladen in gewoon formaat zullen ver schijnen. Deze snelle beëindiging van de staking wordt waarschijnlijk eenerzijds veroorzaakt door het feit, dat eenige bladen toch konden verschijnen, anderzijds door de omstandigheid dat zich on der de zetters zoovele werkloozen bevinden, dat een handhaving van de staking voor langen tijd nauwelijks mogelijk was. Vanmiddag verzamelden zich in verschillends districten van Weenen werkloozen, met het doel de binnenstad in te trekken. De politie maakte echter aan deze demonstratie spoedig een einde Tweehonderd arrestaties vonden plaats. Na eindelooze besprekingen is thans de vol gende regeling getroffen voor het betreden vah de duinen te Katwijk en Noordwij k. Er zulle0 twee soorten duinkaarten verkrijgbaar wordeh gesteld, p.l. kaarten van 10 cent, die alleen ëel" dig zyn op het grondgebied van Katwijk oh Noordwijk en kaarten van 20 cent, die voor de duinen in beide gemeenten geldig zijn. Ver moedelijk gaat deze regeling op 1 April in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 12