STAD S NIE U WS Van Schijndel's HOLIDAYS FRANKEN'S Haarlem, 27 Maart Man icbijft om: BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen MAANDAG 27 MAART ZONDAGSCHE DRUKTE TE ZANDVOORT ASPIRIN helpt steeds SCHOENENMAGAZIJN Herstel der sociale orde AGENDa MAANDAG 27 MAART 1933 PATER PETRUS NIELEN O.F.M. Bij zijn zilveren priesterfeest Personalia De bollenstreek Diamanten jubileum Kindervoeding GEBRUIK VAN RIJWIELEN Verlaging van gemeentelijke vergoeding BRANDEN In een bedstede Brandend toestel viel COMITé VAN KATHOLIEKE ACTIE Heel mooi weer De H. Landfilm Nat incident Nederlandsche Smalfilmliga HOOFDPIJN als neuralgische aandoening H. O. V. voorstelling Commissie van toezicht op het L.O. BURGERLIJKE STAND KUNST VAN HEDEN KUNSTENAARSCONGRES Rood georiënteerd UIT DEN OMTREK DRIEHUIS HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE VOGELENZANG ZANDVOORT „DE ZOMERSCHOEN" ALLEEN VERKRIJGBAAR- ANEGANG 5 - OPGER. 1836 PRIJZEN VANAF f 7.75 Mr. Kropman spreekt voor den K. R. O. over „De taak der katholieken in Neder land in en door de de politiek" 28 Maart Commissie voor R. K. Jeugdige Werkloozen Over: Weldadigheid naar Vermogen, „Janskamer", Jansstraat 38 rood. MAANDAG, 27 Maart. Vorige- koersen Vorige koersen Heden ik: m De „Middenstandskrant" schrijft: Woensdag 29 Maart zal pater Petrus Nielen, geestelijk adviseur van den R.K. Limburgschen Middenstand, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar geleden tot priester des Heeren werd gewijd. Pater Petrus, Haarlemmer van geboorte, stammend uit een groot middenstandsgezin, vertoeft reeds ruim 31 jaren lang in Limburg, waar hij met de zeden en gewoonte des volks bekend is als weinigen, doch ook de vreugde en de nooden van het Limburgsche volk heeft leeren aanvoelen. Reeds 18 jaren lang werkt pater Petrus voor den middenstand. De moeilijke jaren van de emancipatie van onzen bond heeft hij mee gemaakt eerst als rechterhand van den toen- maligen bondsadviseur prof. Geurts en later, toen hij door den bisschop zelf werd belast met het adviseurschap van den Limburgschen Middenstand, stelde pater Petrus geheel zijn kennis ten dienste van den bond, om dezen te helpen groot maken en te leiden in de banen eener krachtige, katholieke organisatie. Pater Petrus, die thans rector is in de Rec- toraatskerk der Paters Minderbroeders in de Van Laenderstraat te Heerlen, herdenkt zijn zilveren priesterfeest in alle bescheidenheid. Wars van alle uiterlijk vertoon is deze fijne geest steeds geweest en daarom zal onze bond dit feest ook niet vieren met fanfares of trom petgeschal, doch in een dankbare herinnering aan den pater, die steeds voor onzen midden stand en voor de leden afzonderlijk op de bres ging staan, wanneer zijn hulp noodig was. Moge pater Petrus nog jaren lang temidden van ons Limburgsche R.K. middenstanders zijn, de leidsman en de raadgever, de ijverige pries ter vooral, die met de hem eigen Franciscaan- sche blijmoedigheid den geest van solidariteit onder ons R.K. middenstanders van Limburg weet te bewaren. Ad muitos annos! Met ingang van 1 April is onze stadgenoote, mej. B. W. Habich benoemd tot onderwijzeres aan een school voor bijzonder onderwijs te Dordrecht. zoen, dat reeds zoo vroeg in het jaar de trek naar Zandvoort zoo groot is. Want die eerstelingen zijn het, die betere en grootere reclame maken voor ons baddorp, dan welke duur-betaalde advertentie ook. Zij zijn het, die eigenlijk het meest en het mooiste van Zandvoort genieten. Want Zand voort moge in den seizoentijd voor duizenden het ontspanningsoord zijn, wie van onze zee, ons strand, onze duinen houdt, die zoekt het Zandvoort, zooals het nu rust onder de stilte van den schitterenden voorjaarshemel. Op den boulevard was het weer een drukte van belang. Lange rijen auto's stonden te wach ten tot de eigenaars en hun gezelschap van het strand terugkeerden of tot het uurtje verpoo- zing op het terras beëindigd was. Langs het strand, dat door het lage water een heerlijk hard wandelvlak bood, was een bijna zomersche drukte van wandelaars. Vooral het Zuiderbad bleek in den aanbouw een groote belangstelling van het publiek te trekken. De Kerkstraat kreeg het grootste deel van de vreemdelingen-drukte, in andere deelen van het dorp was daarvan nog niet veel te bemerken. Maar hoe dan ook, het begin is er en dat stemt hoopvol voor het aanstaande seizoen. Menige zakenman zal kunnen zeggen: het glijdt er goed in en dat is al veel en veel meer waard, dan dat er onder ruwe stormvlagen of striemende regenstralen gepiekerd moet worden over: „Wat zal het seizoen ons geven!" Overal heerschte een echte voorjaarsstem ming. Enthousiasten duinden al zonder jas of het volle zomertijd was. En daarnaast heerschte nog de bonte mode. Wil de lentezon ons zoo gunstig blijven, dan zal de wintersche mode echter spoedig voor goed op de vlucht gejaagd worden, al zijn we in deze gedachten niet zoo enthousiast als de eerstelingen, die nu al pootjesbadend door de zee plasten. Ook de bollenstreek had het zeer druk. Velen trokken er op uit om van de ontluikende lenie en de eerste crocusjes te genieten. Vooral de Rijksstraatweg van Haarlem naar Leiden had een druk verkeer te verwerken. De tram moest een viertal extra-diensten inleggen om de vele liefhebbers en liefhebsters van zon en lentelucht te kunnen vervoeren. Ook de tram naar Leiden had het zéér, zéér druk. Zoodat met recht ge sproken mag worden, zoowel voor de Bollen streek als voor Zandvoort, van een veel-belovend begin van het nieuwe seizoen. Zondag 9 April zal het echtpaar Joh. Witte- G E. Verhoek, wonende Heerensingel 119, den dag herdenken, dat het voor 60 jaar in den echt werd verbonden. De bruidegom en bruid zijn respectievelijk 80 en 79 jaar, en genieten nog een goede ge zondheid. Het zal hun op 9 April zeker niet aan belang stelling ontbreken. I De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen Zoete- straat: Maandag 138; Dinsdag 145; Woensdag 141; Donderdag 148; Vrijdag 148; Zaterdag 137 porties. Overtonstraat: Maandag 173; Dinsdag 167; Woensdag 163; Donderdag 151; Vrijdag 176; Zaterdag 144 porties. Byzantumstraat: Maandag 104; Dinsdag 109; Woensdag 105; Donderdag 103; Vrijdag 107' Zaterdag 107 porties. Bovendien werden dagelijks 63 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs. In een gecombineerde vergadering van de commissiën van overleg voor de ambtenaren- en werkliedenzaken, heeft de vergadering zich na eenige discussie vereenigd met het voorstel van B. en W. tot verlaging van de bedragen, welke als vergoeding worden toegekend aan ambte naren en werklieden, die het hun toebehoo- rende rijwiel in gemeentedienst gebruiken. Zondagmiddag ongeveer half drie waren de heer H. B., fruitwinkelier in de Marumstraat 53, en zijn echtgenoote aan den wandel gegaan om een familiebezoek af te leggen. Een half uur later keerde B. naar zijn woning terug, om iets te halen. Daar aangekomen, zag hij zooveel rook, dat hij haastig de deur intrapte. Er bleek brand ontstaan te zijn in de achterkamer. Twee bedsteden en een gedeelte der achter kamer zijn door het vuur, dat in een der bed steden door onbekende oorzaak ontstaan is, uitgebrand. De brandweer bluschte de vlammen met twee stralen op de waterleiding. B. was tegen brand verzekerd. Hedenmorgen 8 uur werd brand gemeld op de Paul Krugerkade 23. De sigarenmaker R., die daar zijn werkplaats heeft, was bezig met een brandend petroleumstoestel bij een droogrek. Hij liet dit vallen, waardoor de stelling in brand vloog. Geholpen door andere personen, wist hi) het vuurtje met een paar emmers water te blusschen. De droogstelling verbrandde geheel en het water richtte veel schade aan. De baby-spuit uit Haarlem-Noord, die ter assistentie aanwezig was, behoefde niet te helpen. Geen prettiger gedachten dan als op Zondap morgen in dezen voorjaarstijd bij 't ontwaken in de vroegte de lentezon door de ramen speelt en den slaapnevel uit het hoofd verjaagt. Dan is de eerste gedachte: weer een fijne dag voor Zandvoort. Het is wel waar, nog geeft zoo'n dag niet voor ieder een overstelpende drukte, maar er zijn toch tal van zaken en bedrijven, die meer be zoek krijgen, dan men verwacht had en waar men een oogenblik handen te kort komt. Waren op een vorigen zonnigen Zondag de auto's overheerschend, nu wonnen de fietsers en wandelaars het. Het belooft heel wat voor het komende sei- Aan het bestuur en de leden van het Comité van Kath. Actie, aan de aangesloten vereeni- gingen en aan de directies en hoofden van de R. K. Onderwijsinrichtingen te Haarlem, Bloe- mendaal en Heemstede is door het Comité van Katholieke Actie te Haarlem een circulaire ver zonden, waarin wordt medegedeeld, dat Pater Willibrordus, Procurator der Ned. Congregatie der Paters Assumptionisten de H. Land film in Haarlem zal vertoonen. De film zal de volgende week in gebouw St. Bavo vertoond worden. Pater Willibrordus zal eerst een korte inleiding houden en verder de film expliceeren. Voor de leerlingen der scholen zal de film vertoond worden op Maandag, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag, 3, 4, 5, 6 en 7 April a.s. en wel des morgens van 10—12 uur en des middags van 24 uur. Waar in de St. Bavozaal telkens 550 plaat sen zijn, kunnen dus in totaal 5500 leerlingen deze bijzondere film gaan zien en wel slechts 10 cent per leerling (Sted. belasting in begrepen). Van heden af kan het verlangd aantal biljetten in het gebouw St. Bavo per school worden afgehaald. Zij worden in volgorde van dagen en uren uitgegeven. Wie het eerst komt, het eerst maalt! De bevoegde onderwijsinspec tie zal ongetwijfeld toestemming verleenen. Op de biljetten zal de indeeling (dag en uren) worden aangegeven. Geleidsters en geleiders hebben vrijen toegang. Alléén op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 4, 5 en 6 April zal de film des avonds van 8 tot half 11 vertoond worden voor volwassenen. De bedevaarten naar het H. Land zijn dooi de Paters Assumptionisten opgericht in 1882 en gaan sindsdien steeds nog 2 keer per Jaar Vele Nederlanders hebben zich ook in den loop dier jaren bij deze aangesloten. Het was de 66e bedevaart, welke geheel gefilmd is geworden. De reis dus ook de film gaat vanuit Marseille per boot, de „Maris Stella", over de Middellandsche zee naar Egypte, waar de pelgrims zich te Alexandrië ontschepen. Dan worden bezoeken gebracht aan de steden Cairo, Thebes, Logsor, Karnak. Aan de ri vier de Nijl de pyramiden (koningsgraven), sphynx, aan de tempels en paleizen der Egyp tische koningen. In Palestina aangekomen worden bezoeken gebracht aan Jeruzalem, Bethlehem, Bethanlë, Ain Karem, Nazareth, Capharnaum, Teberiade, Damascus, Baalbek, Beyrouth. Natuurlijk worden ook bezocht al de H.H. plaatsen, die met het leven van Christus nauw in verband staan in al die steden. Men krijgt tevens een idee van het tegen woordige dagelijksche leven der bevolking met haar bezigheden alsmede der voortbrengselen van het land. Op den terugtocht naar Marseille worden de kustplaatsen aan de Middellandsche Zee be zocht, o.a. Smyrna, Mersine, Constantinopel, Athene en het eiland Rhodus. Hedenmorgen half negen fietste de 26-jarige onderwijzeres op het Noorder Buiten Spaarne. Bij het pontje kwam ze in aanraking met een staaldraad, waardoor ze de macht over haar stuur kwijtraakte en in het water reed. De 36- jarige koopman W. sprong haar na en wist haar spoedig op het droge te brengen. Hij heeft haar meegenomen naar zijn huis aan den Spaarndamscheweg, waar zij van droge kleeren voorzien is. Dezer dagen hield de plaatselijke afd. van de Ned. Smalfilmliga haar maandelijksche bijeen komst in de Sociëteit „Vereeniging", die door een groot aantal leden werd bezocht. De spreker van dezen avond, de heer Blok uit Lisse, behandelde enkele onderwerpen uit de praktijk. Aan de hand van speciaal voor dit doel opgenomen films, toonde de heer Blok aan, wat men met diverse voortzetlenzen en filters kan bereiken. Een aantal zeer artistieke vergrootingen van filmbeeldjes trokken veel belangstelling. Om de leden kennis te laten maken met de nieuwe Kodak 8 m.m. film, demonstreerde het bestuur daarna enkele films in dat formaat. De toestellen hiervoor waren welwillend beschik baar gesteld door de firma's Zwartser en Van der Werf. Het was wel een bewijs, hoever de techniek is gevorderd, dat van de nauwelijks 5 m.m. breed Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabL 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. beeldjes een uitstekende projectie werd ver kregen van 1,30 m. breedte. Daar de leden graag een vergelijking wilden maken tusschen de drie gangbare formaten, werd een 9,5 m.m. film gedraaid, door den heer Aufderheide opgenomen in Artis. Deze film was in tegenstelling tot de 8 m.m. films geheel zelf ontwikkeld en afgewerkt. Op deze wijze kunnen de kosten van deze aardige lief hebberij aanmerkelijk worden gereduceerd, terwijl uit deze films bleek, dat amateurswerk zeker niet behoeft achter te staan bij fabrieks werk. Tot slot van dezen avond werd een kort dra ma vertoond, waarbij de heer Blok toonde een geboren explicator te zijn. Naar wij vernemen heeft de directie van het Rembrandt Theater alhier, het plan opgevat Donderdagmiddag 6 April in haar theater aan de Groote Markt een speciale H. O. V.-voor- stelling te geven, waarvan de bruto ontvangst ten goede komt aan de H. O. V. Voor deze gelegenheid heeft zij de bekende film met Maurice Chevalier „Walzertraum" genomen, terwijl de Haarlemsche Orkestvereeni- ging o. 1. van den heer Schuurman haar mede werking zal verleenen. Op het volledig uit te voeren program zullen wü nog nader terug komen, al constateeren wij voorloopig met voldoening deze sympathieke geste, die naar wij hopen volledig aan de ge stelde verwachtingen zal beantwoorden. Een vergadering wordt gehouden Maandag 3 April 1933 des avonds 8.30 uur ten stad- huize. De agenda vermeldt: 1. Notulen, 2. ingeko men stukken, 3. vaststelling jaarverslag, 4. be stuursverkiezing, 5. rondvraag. Geboren: 22 Maart: S. ToornendRam, z. 23 Maart: C. M. J. van LohuizenKor- pershoek z. 24 Maart: F. J. Kamoen— Selhorst, d. H. H. E. S. v. d. Haak—Ha- junga, d. G. A. Heijerman—Hagen, d. 25 Maart: T. SteffensSpijker, z. M. Jan senGeutskens, d. A. BosmanSchneider, z. Overleden: 23 Maart: G. Verpoorte—v. d. Kloot, 55 jaar, Gr. Houtstraat. C. van Sche—Ras, 41 jaar. Bataviastraat. C. van Wulften—Negrijn, 79 jaar, Krelagestraat. 24 Maart: A. B. Koops—Willemsen, 90 Jaar. Edisonstraat. Zaterdag en Zondag is te Amsterdam gehou den een congres, „Kunstenaars in de crisis" ge- heeten, welk congres gehouden werd in het Muzieklyceum aan het Albert Hahnplantsoen te Amsterdam. Hoewel dit congres een neu traal uiterlijk vertoonde, was het in geboorte en samenstelling een rood georiënteerd congres, zooals we gewaarschuwd hebben. Op initiatief van den Socialistischen Kun stenaarskring is dit congres gehouden, dat in zijn bestuurssamenstelling zoowel als in zijn sprekerstal „links georiënteerd" bleef. Alleen communisten en sociaal-democraten met een enkele, die moeilijk te classificeeren was, waren de officieele sprekers: Harmen Meurs, Frans Hannema, Ir. J. B. van Loghem, Jef Last, M. L. Blitz, Jo Sternheim, Pieter Koomen en Paul Sanders. De openingszitting Zaterdag was vrij druk be zocht. We zagen er een bekend Kalverstraat- winkelier, die wel eens een tooneelstuk geschre ven heeft dat viel, we zagen er een diamant- kloover, die een ongelezen roman vervaardigde en van wien al een jaar geleden werd „mee gedeeld", dat hij een nieuwen roman af had. We zagen een variété-man, een telepaath op dit congres van kunstenaars. We zagen een be stuurslid, dat met zijn auto was gekomen. We zagen Zondag ook Wijnkoop. We zagen men- schen van allerlei slag en een collega van Het Volk presideerde: de heer Paul Sanders, die met een bezadigde rede het congres opende. Hij stelde een reeks personen voor om in het defi nitieve congresbestuur zitting te nemen, maar sommigen waren niet aanwezig en een enkele die aanwezig was, weigerde als onvoorbereid. Ten slotte kwam het bestuur gereed en werd de heer Sanders de voorzitter. De uit Duitsch- land gevluchte Joodsche schrijver George Her mann hield een begroetingstoespraak en ge waagde van den nood der Duitsche kunstenaars en hun sombere toekomst. Op voorstel van den soc.-dem. kunstenaars kring werd een motie aangenomen tegen de vervolging van vooruitstrevende en Joodsche kunstenaars in Duitschland. De eerste woord voerder Zaterdag was de heer Harmen Meurs, die al onmiddellijk sterk ten velde trok tegen het kapitalisme, tegen heel de bestaande maat schappelijke verhouding enz. Des avonds sprak Ir. J. B. van Loghem o.a. over het dialectisch materialistisch denken en de opvoering van den kameraad in den strijd voor een betere samenleving. Jef Last wees ver volgens de letterkundigen naar Rusland heen. Jo Sternheim hield een referaat uitsluitend over tooneeltoestanden. M. L. Blitz sprak na mens cabaret-artisten, Piet Koomen voerde het woord over kunst journalistiek, Joris Ivens over den kunstenaar in Sowjet-Rusland, Paul San ders wees in een slotreferaat alle philanthropie af. Er moet werkverruiming komen. Lange dis cussies zijn gehouden. In de resolutie kwam een zinsnede voor hou dende: dat een afdoende verbetering slechts mogelijk is bij een intensieve verheffing van, het cultureel en economisch peil der massa. Hierop diende de heer Voskuil een motie in, waarin hij er op wees, dat in een kapitalistische maatschappij geen verheffing van het cultureel en economisch peil meer mogelijk is, zoodat de taak van eiken kunstenaar is te streven naar de marxistische gedachte. Hoewel de meeste aanwezigen het ermede eens waren, werd de motie op veler aandrang teruggeno men, omdat ze op dit congres ondienstig was. Uit 't gesprokene bleek, dat de meesten er voor waren. Alleen de heer Sternheim verklaar de niet namens de Tooneelkunstenaars ervooi te kunnen stemmen. Een dame zong nog tijdens de vergadering van Zondag een tweetal revolutionnaire liede ren van Hans Eisler, die voor katholieken schrijnend moeten genoemd worden. Er waren echter geen kath. kunstenaars aanwezig. Trou wens, men zag er weinig vooraanstaande kun stenaars. Men heeft nog zooveel mogelijk het marxis me weggemoffeld, maar in de eindconclusie kwam dit toch naar voren. Het was een quasi-neutraal, maar in wezen rood georiënteerd kunstenaarscongres van com munisten en sociaal-democraten. Turnen Het voorloopige bestuur der op te richten turnvereeniging alhier zet, daar het aantal heeren, dat instemming heeft betuigd met het geopperde plan voldoende is, de zaak voort. Dinsdag 28 Maart, te 20.30 uur wordt een bijeenkomst gehouden in het „Huis te Velzen" aan den Hagelingerweg, teneinde onderling na der van gedachten te wisselen. Alle turnlief- hebbers worden verwacht. Burgerlijke stand. Geboren: H. Heeren— Geleijn, d.; A. StrobbeDobbelaar, d.; L. Bol huisNap, d. Ring vermist Aangifte is gedaan van het vermissen van een gouden ring door een be woonster van de Van Merienlaan. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij L. M. Bierman, Meerweg 19, een paspoort; P. Brouwer, Kerklaan 5, een portemonnaie met inhoud; H. van Dort, Cruquiusdijk Haarlem mermeer, een koopmansbeurs met inhoud; B. Wever, Meer en Bosch, Achterweg, een pols band dameshorloge; N. H. Pronk, Zandvaart- kade 11, een duimstok; N. Bank. Billitonstraat 2, een zeiltje van een kinderwagen, Roozen, Kerklaan 46 b, eenig geld; Wijkhuizen, Bin nen 205, een papiermand; Sloof, Lindelaan 12, een pullover; Koediefslaan 101, een patrijs; Bureau van politie Raadhuisstraat 27, een ceintuur, haak van een vrachtauto, een paar gymnastiekschoenen en een vulpotlood; C. Flo- ris, Drieheerenlaan 15, een witte duif. V. V. V. De Vereeniging tot verfraaiing van Heemstede en Bennebroek en tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer in deze gemeenten hield haar jaarvergadering in Hotel „v. Ree". Na opening door den voorzitter volgden ver schillende jaarverslagen. Dat van den secre taris maakte melding van grootere activiteit als gevolg van ruimere geldmiddelen door de sub sidie der gemeente Heemstede, daar voor 1933 een subsidie van f 600 is toegestaan. Aan de exploitatie van de kiosk aan het Sta tionsplein te Haarlem zal dit jaar 125 wor den bijgedragen. Het batig saldo op de rekening van den penningmeester verminderde van 989.79 tot 216.47 als gevolg van de vele uitgaven in ver band met de propaganda en vooral door de bijdrage in de exploitatiekosten van de kiosk aan het Roemer Visscherpletn. De overeen komst met den exploitant werd gewijzigd, zoo dat de geldelijke bijdrage voor de vereeniging dit jaar op 50 komt. Gememoreerd werd de uitgave van een nieu wen gids en een kaartje van Heemstede en Bennebroek. De kascommissie dechargeerde den penning meester onder dankzegging van zijn beheer. De aftredende bestuursleden werden herko zen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Jac. Moolenaar, ge kozen werd de heer A. J. J. Verspoor, archi tect, te Heemstede. De heer E. Steger bracht een buitengewoon goed verzorgd verslag uit over het congres der A.N. V.V.V., te Zwolle gehouden. Tot afgevaardigden werden voor dit jaar be noemd de heeren dr. E. A. M. Droog en E. Steger. Het bestuur deed mededeeüngen van plan nen omtrent een lichtreclame voor „Heem stede als Woonplaats". Voorts van de oprich ting van den „Gids voor Kennemerland", een Haarlemsche uitgave, waarop een ieder zich kan abonneeren, liefst door bemiddeling van de V.V.V. Bij de rondvraag werd aangedrongen op ver betering der rijwielpaden langs de Heemsteed- sche Dreef. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de afdeeling Heemstede van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", alhier. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 20 t. m. 25 Maart ge nomen 621 douchebaden en 42 kuipbaden. Aan 20 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 15 volwassenen gebruik gemaakt. Bloemendaalsche Burgerwacht De uitsla gen van de door de Bloemend. Burgerwacht, vendel Vogelenzang, gehouden competitie- en carton wedstrijden (wiriterseizoen) luiden als volgt: Competitiebuks le klasse: C. F. Visse 451 p., 2. H. J. van Tongeren 443 p., 3. G. Mooijekind 440 p., 4. R. Monkel 438 p., 5. P. Langendonk 433 p., 6. H. Lensen 428 p., 7. A. Lagendijk 418 p., 8. A. v. d. Ploeg 403 p.; 2e klasse: 1. Th. Warmerdam 427 p., M. Broers 405 p., 3. W. Zoet 395 p., 4, A. Prins 390 p., 5. L. v. d. Hulst 362 p., 6. M. Mooijekind 357 p., 7. W. Beliën 340 p. Cartonbuks le klas: H. J. van Tongeren 90 c„ 2. H. Lensen 83 c., 3. R. Monkel 82 c„ 4. A. v. d. Ploeg 74 c., 5. A. Lagendijk 70 c.; 2e klasse: 1. Th. Warmerdam 77 c. Competitie pistool: 1. H. J. van Tongeren 528, 2. R. Monkel 522, 3. C. Eldermans 517, 4. G. Mooijekind 514, 5. A. v. d. Ploeg 505, 6. C. F. Visse 497, 7. P. Langendonk 496 p. Carton pistool: 1. C. Eldermans 47, 2. H. J. van Tongeren 45, 3. R. Monkel 43, 4. G. Mooije kind 40, 5. A. v. d. Ploeg 40. Als slot van het winterseizoen werden Zater dagavond in de schietzaal van het R. K. Ver- eenigingsgebouw de eindwedstrijden gehouden. Prijswinnaars waren: buks personeel: 1. H. J. van Tongeren 43—41, 2. R. Monkel 43—32, 3. A. Prins 42—39, 4. J. Visse 42—38, 5. L. V. d. Hulst 4228, 6. P. Langendonk 42. Geluksbaan: 1. A. Lagendijk 39, 2. N. van Kessel 38, 3. M. Mooijekind 34, 4. Th. Warmer dam 34, 5. A. Prins 31. Huizen van O. H. Door den heer H. Kees man en een zevental andere leden van Onder ling Hulpbetoon is bij het bestuur een aan vrage ingediend, om te besluiten tot den bouw van een vijftigtal eenvoudige middenstands woningen op Plan Noord. Doel van dit voorstel is, gebruik te maken van den lagen prijs der bouwmaterialen. De woningen zouden uitsluitend bestemd zijn voor leden van O.H. De huurprijs zou niet meer mogen bedragen dan f 3.50 a f 3.75 p. week. De voltooiing dezer woningen zou geschieden door leden van O. H., zoodat er ook nog een kant van werkloosheidsbestijding aan dit voor stel zit. Al het werk, zooals het maken van deuren en ramen zou op Zandvoort geschie den. Het werk zou voltooid worden na den winter van 1933—'34. De meerderheid van het bestuur heeft af wijzend op dit voorstel beschikt. Niet parkeeren B. en W. herinneren ei aan door een mededeeling, dat het parkeeren van auto's op het Badhuisplein ook gedui\ de de maanden Maart en April verboden is. Bloemententoonstelling De vereeniging Zondagmiddag heeft Mr. G. C. J. D. Kropman voor de microfoon van den K.R.O. uitgesproken de zesde en laatste van de reeks voordrachten, welke in verband met de a.s. verkiezingen op zes achtereenvolgende Zondagen te Huizen zijn gehouden. De redevoering, welke ook in druk is uitge geven door het Algemeen Secretariaat der R.K. Staatspartij, was getiteld „De Taak der Katho lieken in Nederland in en door de politiek". Na gewezen te hebben op den groei van het katholieke leven in de laatste veertig jaren en de vooraanstaande plaats in de maatschappij, die de Katholieken zich hebben veroverd, gaf hij als reden van dezen vooruitgang aan het historisch besef van eenheid en samenwerking, gegroeid in de drie eeuwen van miskenning, welke aan deze emancipatie vooraf gingen. Thans moeten wij onze sociale positie benutten als grondslag voor onze geestelijke kracht, waar mee wij hopen, tegen alle andere krachten in, de wereld te hervormen. Deze overgang van het defensief tot het offensief wordt ingeluid door het verschijnen van de pauselijke encycliek Quadragesimo Anno. Het moedige woord is door Pius XI gespro ken: de wereld hervormen! Tot deze taak wor den alle katholieken ter wereld opgeroepen, ook wij, katholieken van Nederland, vooral wij, die een gesloten eenheid vormen, niet benauwd door internationale verwikkelingen noch door nationale tweedracht. Herstel der maatschappelijke orde, aldus luidt het bevel van de encycliek. Deze encycliek beteekent een omwenteling, zeker, een vreedzame omwenteling, maar des niettemin een omwenteling, 'n radicale afbraak van het individualisme (negatief) en een op bouw van een geordende maatschappij, berus tend op rechtvaardigheid en naastenliefde. Het is allernoodzakelijkst, aldus de Paus, dat deze omwenteling ook in daden zich uite, m.a.w. een sociale en juridische orde scheppe, waar door heel het economische leven als in nieuwe vormen wordt gegoten. Spr. verklaarde, dat het program van de Staatspartij aan dezen encycliek beantwoord de. Het richt zich op de volgende vier punten: 1. de dringende noodzakelijkheid om allen, die aan de voortbrenging direct of indirect deelnemen, in rechtvaardige verhouding te doen deelen in de vruchten en ook degenen, die door arbeid deelnemen, te brengen tot voldoend eigen bezit; 2. eensgezinde samenwerking in organischen vorm van allen, die in bedrijf en onderneming werkzaam zijn; 3. verwerping èn van de vrije concurrentie èn van de economische dictatuur, als leidend be ginsel voor de volkshuishouding; 4. opbouw eener sociale en jturidische orde ning, doortrokken van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. In concrete maatregelen leiden deze begin selen tot verderen uitbouw van de organische samenwerking in bedrijf en onderneming, re geling van het pachtvraagstuk onder volledige erkenning van het sociaal karakter van den grondeigendom, invloed van den staat op het beleid der Nederlandsche Bank, wettelijke be palingen ten aanzien van de openbaarheid van het bankbedrijf, wettelijke regeling van de openbaarheid ten aanzien van concerns, trusts en kartels. Mr. Kropman sloot met een opwekking aan alle luisteraars, om mede te werken aan de ver werkelijking van het grootsche werk van Pius XI: Herstel der Sociale Orde. Flora" heeft het plan om haar tienjarig be staan op een schitterende wijze te vieren en wel met een groote bloemententoonstelling op 14, 15, 16 en 17 Juli. De groote moeilijkheid is echter, om in dien tijd van het seizoen een geschikte ruimte te vinden. Waarschijnlijk zal een afzonderlijk ten toonstellingsgebouw worden opgericht. Crisis-Comité Het Crisis-Comité richt een extra oproep tot de ingezetenen van ons bad dorp. De geldmiddelen hebben heel dringend aanvulling noodig, daar het helaas noodzake lijk is, dat er veel hulp verleend moet worden. Sociëteit „St. Bavo" Gemengd Koor „On der Ons" 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur; Bestuur R. K. Grafische Bond, 8 uur. Hotel Central Groote Houtstraat Jaar vergadering Groote Houtstraatvereeniging, half 9 uur. „De Nijverheid" Jansstraat 85 Jaarverga dering Nat. Ver. tot bestrijding van den Woe ker, half 8 uur. St. JozefgezeUengebouw, Jansstraat 59 Damclub T. E. P., 8 uur Rederijkerskamer „St. Genesius", 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van W tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meis jes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4, en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St Bavo" Bestuur Bakkersbond, 6 uur St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 afdracht Grafischen Bond, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Haarlemsche Bachvereeniging Concertgebouworkest on der leiding van Bruno Walter Solist: Wil lem Andriessen, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" Ned. Reisvereeniging voor Katholieken Lezing over Zwitser land, kwart over 8. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat Utile Dulci, 8 uur Zangclub, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10—5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat t Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. (Tehuis: Teylerplein 2) Weekagenda van 27 Maart tot 1 April: MAANDAG 27 Maart: 10—10.30 ontspanning, 10.3011 lichtbeelden, 1112 ontspanning, 2—5 ontspanning, 3.304.30 gymnastiek in het lo kaal Teylerplein. DINSDAG 28 Maart: 1010.30 ontspanning, 10.3011.30 Esperanto en praat-uurtje, 2—3 E.H.B.O., 35 ontspanning. WOENSDAG 29 Maart: 10—10.30 ontspanning 10.3011 vraag-halfuurtje, 1112 ontspanning, 's middags 2 uur voetbalwedstrijd. DONDERDAG 30 Maart: 'smorgens een mor genwandeling van een 20 K.M. in groepen van 6 man. Vertrek 7 uur vanaf Teylerplein. In de morgenuren is de zaal gesloten, 25 ont spanning. VRIJDAG 31 Maart: 10—11 Nederlandsche taal, 1112 ontspanning, 25 ontspanning. ZATERDAG 1 April 1011 gelegenheid om werk te maken, waarna tot 12 uur ontspanning. Geldschieterskantoor Door de Maatschap pij „Vesta", gevestigd te Amsterdam, is bij B. en W- aangevraagd volgens de bepalingen van. de Geldschieterswet, om in het perceel Groöte Krocht 23, kantoor te mogen houden voor het bedrijf van een particuliere geldschietersbank. Bestuur van Onderling Hulpbetoon. Bij enkele candidaatstelling zijn de heeren H. Bluys, vice-voorzitter, A. J. Hollenberg, secre taris, M. van den Borch en J. J. Dijkstra, com missarissen, als bestuursleden herkozen. Het huis komt uit zijn winterslaap, De schoonmaaktijd is ingetreden. Vindt g'iets wat overtollig is, Kom, deel het ons dan daadlijk mede! Karpet of kleeren, wat 't ook zij. Is er voor ons nog niet wat bij? Postgiro 212793; telefoon 13235 of 15445. Londen 8.50)4 8.49)4 Berlijn 59.21 59.17)4 Partis 9-15)4 9.75)4 Brussel 34.61 34.57)4 Zwitserland 47.87)4 48.02)4 Weenen Kopennagen 38.00 38.00 Stockholm 45.05 45*00 Oslo 43.69 43.50 New Vork (cable) 2.48)4 2.48)4 Rome 12.75 12.75 Praag 7.377 37)4 Madrid 21.00 21.00 Staatsleenlngen 6 Nederland 1919 1 Vb Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl 1932 4(4 N Ind 1926 AB 5% Duitschl (Youneleen.) Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel-Mt). 102 103 99* 100)4 91)4 49* Industrieën Unilever Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Ktlch Accoustiek Ned Ford Industr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U 9 Stee) U S Leather Intern Nlcke) MUnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Redjane Lebons Petroleum 3a boes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU 63)4 53)4 60 9344 54 30 16)4 1124 Ui 1084 7K« 14 294 34 84 12 122 112 16 42 14 44 5*4 10144 103 99)4 100* 91* 504 63 53 £04 894 52 31 164 113* 1C6* 7 14)4 -8% 3* 8)4 12 122 UI 17 404 81 4* 5H Vorige koersen Heden Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar V. I. G. O. Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Cb Japan HoU Amerika Lijn Dito Gem Elgend. Kon. Ned Stoomb. scheepvaart-Unie Suiker 3. V. A N 1 8 U. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia oude Dell Oostkust Senembab Spoorwegen Union Pacific ■V abash Srle Kansas City South- South. Railw. 4'Me 4*i 54 52* 34 34 204 20 15K 15)4 13 13 244 2S 22 22 14 344 34* 2K 3 24 2* 124 12* 50 49 180 178 124 122 79 78* 4K 4* 41 40 27.50 27.00 145 145 124* 124* 14 14* 133 134 74 78* IV. 1* 54 5* 8K 9 6* 6#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2