Tentoonstelling: De Vrouw éi- <Ket vetfiaal wn den dag Baby's Verkoudheid V/ICKS EEN EVENEMENT VOOR BERLIJN SCHOONMAAK ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN ROBINSONschoenen zijn met leeren- of met rubberzooi I HET 1 MAANDAG 27 MAART De problemen van het vrouwen' leven en het vrouwenwerk in deze eeuw worden van alle zijden belicht Licht, vlot en boeiend ¥99 Wm Loten vervalscht Gevangenis een.... toe vluchtsoord Padvinders Ratten maken land bouw onmogelijk Hollandsche vondst Bloemententoonstelling Duitsche millionnairs De roode priester bShS^h \De vernieuwde keuken Poolsch militair kruis Scheepvaartverkeer in de Noordelijke IJszee w VAPoR.ua (Van onzen Berlijnschen correspondent.) De Duitschers staan er, niet ten onrechte, voor bekend, dat hun wetenschaopelijke boeken in een verfoeilijk-droge en moei zame professoren-taal zijn geschreven. Maar «et mag daarom ook wel eens erkend worden, dat hun tentoonstellingen licht, vlot en boeiend 2Ün, zonder daarbij oppervlakkig te worden. Weer wapperen de vlaggen op de geweldige tentoonstellingshallen aan den Kaiserdamm, t^aar zooeven de auto-show gehouden werd. Ditmaal is het thema: „De Vrouw", men heeft het, voor het eerst sedert den oorlog, aange durfd, het geweldige complex van problemen, dat het vrouwenleven en vrouwenwerk in deze eeuw is, aan alle kanten te door-lichten en te omlijnen. En daarbij is de tentoonstelling toch hiet tot een beklemmende opsomming van fei ten en statistieken geworden, integendeel, het *s een ware lust, door de hallen te dolen, elke stand is fleurig, geeft concrete voorstellingen, het is als wandelt men door het vrouwenlever: heen; hier de woning, daar de keuken, ginds de kinderkamer, het ziekbed, de school, de ver gaderzaal, het boerenbedrijf, de vrouwenclubs. ®n overal de suggestieve kleuren-illustratie, die aan dorre cijfers leven geven. Naar schatting gaan 65 pCt. van het Duit sche volksinkomen door de handen der vrou wen, der huisvrouwen dan wel te verstaan. Het is interessant te zien, hoe de verschillende la gen der bevolking hun maandelijksch inkomen ferdeelen, welk part voor huur, voor kleeding, yoeding, opvoeding, cultuurbehoeften enz. wordt hesteed. Hier blijkt duidelijk, dat, hoe kleiner verdienste, des te grooter het deel dat voor Voeding moet worden gebruikt. Bij gelijke in komsten geeft echter de kleine burger meer Uit voor kleeding en woning dan de arbeider, die op de eerste plaats aan het lichamelijk on derhoud denkt. Ook in de samenstelling van het voedsel ziet men, dat de arbeider het mees te vleesch noodig heeft (dit geldt voor dat ge deelte der arbeidersklasse, dat nog een week loon verdient boven het beruchte bestaans minimum, dat niet alleen de (ondersteunde) tverkloozen, maar ook vele nog werkenden reeds naar beneden hebben overschreden) ech ter neemt ook hier het groentegebruik toe. °ok in de overige volksklassen is het groente- gebruik, in vergelijking met voor den oorlog, sterk toegenomen. Dit is ongetwijfeld te dan ken aan de actieve groente-propaganda, die door de wetenschap gemaakt werd in de laat ste twintig jaar; de vitamine staat hoog in koers. Bij de afdeeling „vrouw en woning" leert men, dat er enkel in Berlijn, waar van de hon derd families,l.jZeventig' in kletó-woningen leven, 52.700 woningen slechts uit één vertrek be staan?- waar dus 's-middags gekookt wordt en 's nachts geslapen, en dat verder als woon kamer dienst doet. Vele dezer vertrekken zijn den naam niet Waard; het aantal menschen dat zulke een kamer-woningen bewoont, is ongeveer 90.000. Dat zijn treurige cijfers. Ook het hoofdstuk: bescherming der wer kende vrouw, waar eerst de samenhang tus- schen vrouwengezondheid en kindersterfte en dan het catastrophaal zinkende geboortecijfer geïllustreerd worden, geeft aanleiding tot don kere overpeinzingen. Wat het geboortecijfer meer in het bijzonder betreft: wanneer men weet, dat Duitschland hl 1900 nog twee millioen geboorten telde per jaar, en in 1932 nog maar een millioen, waar door dit land den triesten roem van de eer ste plaats onder de kinder-arme landen in Europa inneemt, dan is verder commentaar wel overbodig. Belangrijk is het na te gaan, hoe de vrou wenarbeid zich tot het mannenwerk verhoudt. Het aantal door vrouwen zelfstandig bekleede Posten is in verhouding tot het totaal-aantal te klein, dan dat men hierop thesen voor een overwinnen der crisis zou kunnen bouwen. Bo vendien blijkt dat driekwart- van het aantal Vrouwen op ondergeschikte posten behalve zich- 2elve ook nog familieleden moet onderhouden, geheel of gedeeltelijk. Het overgroote aantal der Werkende vrouwen helpt den man, zij het in het handelsbedrijf, in winkels dus, bakkerijen on slagerijen, zij het op het land (het zijn on geveer 70 pCt. aller vrouwen die in deze zelf standige bedrijven werken, nog ongerekend het groote aantal dochters en andere medewerken de familieleden). Aardig, het levenswerk van oen doorsnee Thüringsche boerin te bewon deren: in dertig jaren van haar leven heeft zij Een aardig hoekje van deze belangwekkende tentoonstelling 23.400 brooden gebakken, 1800 varkens gemest, 2880 kippen gefokt, 9600 uur op de markt ge zeten en 224 kousen gebreid. Natuurlijk hebben de firma's, die daarvoor in aanmerking kwamen, niet nagelaten om op deze show, die door duizenden vrouwen be zocht wordt, hun nieuwigheden voor keuken en huis, woninginrichting en dagelijksche gebruiks voorwerpen uit te stallen. Iedere vrouw, die met min of meer liefde kookt, is uit de levens- middelenafdeeling niet meer weg te slaan, want hier wordt practisch onderwijs in het snel- taarten-bakken gegeven, hier leert de Duitsche landbouw-organisatie aan haar consumenten om boter, aardappelen, honing, groenten, melk enzoovoort van beste kwaliteit te onderschei den van mindere kwaliteit, om deze levensmid delen zoo te behandelen, dat de grootste kwan titeit voedingswaarde en smaak bewaard blijven. Er zijn automatische bordenwasschers te vin den, handige schaven voor het bereiden van rauwe groenten, wondermessen waarmee men standbeelden uit boter kan maken, en andere, die elk soort groente in een minimum van tijd schoon maken, met vlies-dunne schilletjes. Natuurlijk ontbreken ook de model-firma's met hun kleeding voor huis en beroep niet; men ziet een afdeeling van de Lette-school in actie: jonge dames, die al volleerde costuum- teekenaressen zijn, andere, die aan zware weef getouwen de patronen voor nieuwe, moderne stoffen ontwerpen, in wol, in zij, in frotté. Weer andere teekenen, met penseel en palet, de patronen voor behangsel en stoffen-deco- raties. In de kunstnijverheid wordt een ruime plaats ingenomen door de vrouw, door het jonge meisje, die hier haar heele artistieke fan tasie kunnen uitleven. Wat verder vindt men een langen wand vol teekeningen, knip- en plak werk, gobelin-handwerken van schoolmeisjes, het is bewonderenswaardig hoeveel fantasie en vormgevoel hieruit spreekt, en men vraagt zich, af wat er op den duur groeit uit de kin deren, die in hun jeugd zulk oorspronkelijk werk hebben geleverd. Op de eerste verdieping, in de galerij rond de groote hall-ruimte, hebben de vrouwen verenigingen hun tenten opgeslagen. Het zijn er niet minder dan 103, met een ledental van drie millioen! Een heele tribune der vrouwen wereld in haar vele schakëëringen, vereni gingen van huisvrouwen, van boerenvrouwen, van leeraressen, van vrouwen-bescherming en jeugdverzorging, van vrouwelijke beambten, van verpleegsters, van studenten en wat niet al meer. Hier wordt het duidelijk, dat de vrouw in het vereenigingsleven waarlijk haar man staat! Men vindt hier, naast tal van neutrale vereenigingen, ook de katholieke vrouwenbon den, de katholieke meisjes-padvindstersclub, de andere meisjesorganisaties, die haar leden voor bereiden op den katholieken vrouwenbond. Een organisatie mist men echter met verwondering, en dat is de Graal, die met haar snel-groeiend ledental, en vooral haar beteekenis voor het jonge meisje der grootstad, toch eigenlijk hier had thuis gehoord. De vrouw als moeder, als huisvrouw, als op voedster, als echtgenoote, als zelfstandig wer kend mensch in de maatschappij, als lid van de groote volksgemeenschap elk dezer on derwerpen is waarlijk onuitputtelijk, en toch, hoe gelukkig is men er in geslaagd om op deze show de veelzijdige functies der vrouw in het hedendaagsche leven te concentreeren en te schetsen! De politie te Alexandrië heeft, naar Reuter verneemt, een Armeniër gearresteerd, genaamd Aivazian, die gepoogd heeft een aantal val- sche loten van de Iersche Sweepstake in Egypte te verkoopen. Verdenking is tegen hem gere zen, toen hij een plaatselijken drukker meedeel de een winstgevend zaakje te hebben en daar op houtgravures toonde, die een fascimile bleek te zijn van de Iersche Sweepstake-loten. Hij vroeg den drukker 250 afdrukken van de houtgravure voor hem te maken. De drukker waarschuwde de politie en Aiva zian werd gearresteerd. In het jaarrapport van het Zuid-Afrikaansche departement voor het gevangeniswezen wordt vermeld, dat in de tegenwoordige moeilijke eco nomische omstandigheden de gevangenis door velen vaak beschouwd wordt niet als een plaats van straf, doch als een toevluchtsoord en daar door zorgeloos riskeeren of met opzet er naar streven in de gevangenis te komen, teneinde te ontsnappen aan het onzekere hedendaagsche leven. Het rapport raadt derhalve de rechtbanken aan de veroordeelingen tot gevangenisstraf te verminderen en beveelt lijfstraffen aan ter ver vanging. Een kastijding is veel minder schadelijk dan gevangenisstraf, zoo besluit het rapport, want de gevangenis kan iemand volkomen demora- liseeren en hem tot een misdadiger voor zijn leven maken. De Australische delegatie naar de Wereld- Jamboree van Padvinders, die in Augustus van dit -jaar gehouden zal worden te Godollo nabij Boedapest, en zal worden bijgewoond door den „Chief Scout", Lord Baden Powell, zal uit 82 padvinders bestaan van 18 tot 20 jaar. Na de Jamboree brengen zij een bezoek aan Engeland en zullen in reiswagens een autotocht maken door het land. Ook gaan zij de interna tionale padvinders-chalet bezichtigen te Kan- dersteg in Zwitserland. Op 'het eilandje Tristan da Cunha, ten Zui den van Sint Helena, werd vroeger een beetje tarwe verbouwd, maar nu niet meer. Van een gestrand schip wist een aantal ratten den vas ten wal te bereiken en die dieren hebben met hun nakomelingen, den verbouw van tarwe to taal onmogelijk gemaakt. ±iiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIHU Als u dezer dagen moppert, Dat het nu al weer zoo laat is, Heeft dit niets met klok te maken, i Daar die één brok regelmaat is. Maar het is dat dwaas verzetje, Zoo volkomen vrouwen eigen, Die er altijd in het voorjaar Nooit een lood genoeg van krijgen. Alles moet eerst op z'n kop staan, Voor het neerkomt op zijn pootén. Mopperaars van laat toch zitten, Noemen vrouwen idioten. Het verschikken en verschuiven Maakt de kamer ongenietbaar. Dikwijls hoor je in die dagen Van het eten is nog niet klaar! Schrobben, poetsen, lappen, boenen, Lucht van was, van kalk en verven I Hebben de sanctie om den vrede 1 In de huizen te bederven! A la Hitier gaan de vrouwen Met gepropte schoonmaak-vlaggen I Blij op zoek naar 't communisme Op gebied van stof en raggen! Van een huis te muggenziften Heeft de vrouw het monopolie. i Radicaal weet zij te kuren Met de schoonmaak-wonderolie. Tegen Paschen moet men vrij zijn Van het microscopisch pluisje. En dan blinkt weer, legendarisch, Ieder Hollandsch binnenhuisje! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Hlllllllllllllllllllllltllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllilllllr; Bij uitgravingen op het binnenplein van het douanekantoor te Archangel is, naar Reuter meldt, een groot aantal oude Hollandsche ta bakspijpen gevonden. Het douanekantoor te Archangel is in de 17e eeuw door Hollanders gebouwd. Van Mei tot September zal te Milaan een Internationale tuin- en bloemententoonstel ling worden gehouden, waartoe inzendingen van kweekers uit alle Europeesche landen wor den opgezonden. „Bloemen exporteeren is beter dan kanon nen", luidt de slagzin voor de tentoonstelling. Volgens een bericht in de bladen, aldus Reu ter, zijn er op het oogenblik iii Duitschland 3.174 personen die een millioen mark of meer bezitten. Slechts 49 Duitschers bezitten een vermogen van meer dan 10 millioen mark. In een andere mededeeling wordt verklaard, dat er thans 100.000 paarden meer voor trans portwerkzaamheden gebruikt worden dan in 1914 en zulks ondanks de vervolmaking der motorische vervoermiddelen. Robbie en Topsy dachten veel ple zier te zullen hebben, toen Freddy ze vroeg mee te gaan en naar een wed loop te zien tusschen schildpadden. De twee slangen hielden vlaggen vast aan ieder einde van de baan en de schild padden vertrokken van den start. „Het zal een tijd duren, voor een van hen het eindpunt heeft bereikt," zeide de zeeman, „we zullen maar een wandelingetje maken op het strand en dan terugkomen, om te zien, hoe de race opschiet." Toen ze terugkwamen lagen de slangen op den grond, ze waren te moe om de vlaggen nog langer op te houden. De schildpadden waren zoo ongeveer op de helft. „Arme slangen," riep Topsy uit, toen ze de twee slangen zag, naar adem snakkende, „het moet vermoeiend zijn vlaggen vast te houden voor een wed loop tusschen schildpadden. Het duurt zoo lang." (Morgenavond vervolg). (Ingezonden Mededeeling). Ik kwam zoo onschuldig als een pasgeboren kind thuis, toen mijn vrouw tegen me zei: „O Frans, je bent véél te goed voor me!" Even keek ik verbaasd op en stamelde toen. „Werkelijk?" „O ja! Ik weet zeker dat duizenden vrouwen me benijden „Kom, kom, nu moet je niet zoo overdrijven" zei ik, want ik vind het altijd maar beter aar. den veiligen kant te blijven. „Duizenden is na tuurlijk overdreven. Misschien honderden, oi dozijnendèt zou kunnen „Loodvink is er geweest," zei Mies. „Ik vine, het erg lief van je, dat je dat bedacht hebt! Wat zou Bella graag willen, dat haar man óók eens zoo iets deed, maar die bruut „Wat deed?" vroeg ik, terwijl mijn verbazing groeide. „Je houdt je werkelijk goed, dat moet ik zeg gen," beweerde Mies lachend. „Ik zou het niet zoo kunnen. Ik verraad me oogenblikkelijk Maar in ieder geval is het érg lief van je Er zijn mannen die er nog in geen honderd jaar aan zouden denken „Waaraan denken?" „Kom, houd je nu maar niet langer zoo. Ga maar eens mee kijken!" Ze ging me voor naar de keuken en ik volgde haar en vroeg me af wat ik te zien zou krij genSpoedig wist ik het: er was een nieuwe gootsteen gemaakt en tegen de ook al nieuwe tegels er boven, hing een ook al weer nieuwe koperen geiser „Nou, is het niet keurig, zóó? Die gootsteen was wel niet noodig, maar hij is toch veel net ter dan die oude. En met dien geiser ben ik zoo in m'n schik „Maar wie heeft dat allemaal besteld?" vroeg ik onthutst. „Nu, dat ik óók een vraag," meende Mies. „Jij natuurlijk! Wie anders? Je bent een schat," en ze gaf me een zoen. „Maar ik weet nergens van," protesteerde ik: „hoe kom je er bij, dat ik zoo verkwistend zou zijn, om „Toen de man kwam, dacht ik, dat het een verrassing voor me was van jou," legde ze uit. „Dan heb je verkeerd gedacht," antwoordde ik, resoluut. „Die man is verkeerd geweest en ik zou wel eens willen weten, wie het moet be talen. De oude gootsteen was nog uitstekend en in de keuken hebben we geen geiser noo dig „Maar dan zou ik wel eens willen weten, waarom Loodvink hier is gekomen," zei Mies. „Dat zou ik ook wel eens willen weten." Mijn stem klonk ijzig. „Eerst dacht ik ook heusch, dat hij verkeerd was," verklaarde Mies, „maar hij zei, dat hij hier moest zijn en het nummer en de naam klopten. Daarom dacht ik natuurlijk, dat |ij hem had gestuurd om mij te verrassen. Ik vind kleine verrassingen zoo aardig." „Ik hoop, dat Loodvink er ook zoo over denkt," zei ik grimmig; „want hij zal heusch zijn verrassing hebben als ik morgen naar huis toe ga! Als ik tijd had, ging ik vanavond nog „Och, maak nu geen scène bij hem," pleitte Mies. „Je zou je maar belachelijk maken. Hij zou misschien nog denken, dat je niet betalen kon." „Ik kèn het ook niet betalen!" riep ik. „Toch zullen we het wel moeten," beweerde Mies. „Per slot van rekening is het ook onze schuld, of beter gezegd, mijn schuld, want ik heb hem aan 't werk laten gaan. Maar ik zie het al, ik heb me in je vergist. Ik dacht, dat je dat kleine bedrag wel voor me over had, om dat ik meende, dat je van me hield. Ik dacht, dat je me verrassen wilde, maar je bent al net als alle andere mannen. Je geeft niets om ipe; je taalt er niet naar om het me 'wat geriefelijk te maken bü mijn werk, je...." Ze kreeg een zakdoek en begon te huilen. „Hoor eens," zei ik, „het heeft geen zin om te huilen. Als ik toevallig op het oogenblik niet zoo kort bij kas was, zou ik er niet eens wat van gezegd hebben. Maar in ieder geval is het Loodvink z'n schuld toch óók. want hij is aan het verkeerde adres gekomen en daarom zal hij wat van den prijs moeten laten vallen." „Dus je bent niet boos en je zult het niet laten weghalen en den ouden gootsteen weer De Bulgaarsche afgevaardigde, Roussinoff, die bekend staat als de „roode priester", is vol gens Reuter, met een anderen arbeidersafge vaardigde gearresteerd, onder beschuldiging van communistische activiteit in de militaire barak ken nabij Plovdiv. Zij zullen voor den krijgsraad worden ge daagd. Elf soldaten en 15 burgers zijn onder dezelf de beschuldiging gearresteerd en de arrestatie van een derden afgevaardigde is aanstaande. De arrestanten worden er van beschuldigd getracht te hebben communistische „cellen" onder militairen te vormen en hen te bewegen geweren en munitie te stelen voor de commu nistische partij, welke in Bulgarije een ionwet- tige organisatie is. Reeds waren 40 geweren gestolen, doch deze zijn thans door de politie opgespoord. De afgevaardigde Roussinoff was vroeger priester op een dorp. Hij werd betrokken bij communistische activi teit, legde zijn kerkelijke waardigheid neer, knipte zijn lange haren en baard, die alle Bul gaarsche priesters als teeken hunner waardig heid dragen, af en werd arbeidersafgevaardigde. Sindsdien was hü dikwijls betrokken bij in cidenten in het parlement. laten plaatsen, dat leelijke ding, waar ik zoo'n hekel aan had?" „Natuurlijk niet," zei ik, verteederd door haar tranen. Ze borg haar zakdoek weg en gaf me weer een zoen. Toen ik den volgenden middag thuis kwam. hoorde ik Mies in de kamer praten. Terwijl ik m'n jas uittrok luisterde ik onwillekeurig. „Het is prach- tig," hoorde ik ik gaf er wat voor, als mijn I man het óók wil- ItJ de laten maken. Maar ik hoef hem er niet eens om te vragen." „Je moet er ook niet om vragen,"' zei Mies. ,Maar dat moét ik toch wel," beweerde Bella „Hoe kan ik anders aan geld komen?" „Laat Loodvink het maken, zonder dat je er wat van zegt! Dat heb ik ook gedaan." „Maar wat zei je man den wel?" vroeg de bezoekster. „O, dat heb ik handig aangelegd," zei Mies weer. „Ik deed net, alsof ik had gedacht, dat hij Loodvink had gestuurd om mij te verras sen." „Maar wat zei hij dan wel, toen 't bleek, dat hij nergens van afwist?" „Eerst deed ik, alsof ik hem niet geloofde, en toen zei ik, dat de man zich in 't adres moest hebben vergist. En ik huilde ook een beetje. Waarom doe je het ook niet zoo?" „Ik durf niet. Bovendien, stel je eens voor, dat je man naar Loodvink gaat en hoort, hoe de vork in den steel zit." „Loodvink is erg meegaand," verzekerde Mies. „Ik heb alles met hem afgesproken. In dat geval zou hij zeggen, dat het gedeeltelijk zijn en gedeeltelijk onze schuld was en zou hij net doen, of hij de rekening wat verlaagde „En als hij je nu eens verraadt?" „Dat doet hij niet, want ik heb hem beloofc dat hij op de zelfde manier ook nog een geiser voor de badkamer mag leveren Dat weet ik dus al vast. De militaire commissie uit de Poolsche Sejm heeft, naar Reuter verneemt, een verandering aangebracht in de statuten van het Poolsche militaire kruis, waarin wordt bepaald, dat de staat er voor moet zorgen, dat houders van deze onderscheiding altijd een zoodanigen werk kring hebben, dat zij in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Wanneer zij niet meer tot werken in staat zijn zullen zij gerangschikt worden onder de personen met een uitstekenden staat van dienst en wordt voor hen gezorgd. Zij krijgen bovendien een vermindering van 80 procent op alle spoorwegtarieven. In den loop van dit jaar zal, naar Reuter meldt, de met den ijsbreker „Sibirjakow" on dernomen tocht van Archangel naar Wladiwo- stock uit de Noordelijke IJszee naar den Stillen Oceaan met een anderen Sovjet-ijs- breker onder leiding van den bekenden Pool- vorscher Prof. Otto Schmidt herhaald worden. Naar Prof Schmidt aan een Reuter-corres- pondent mededeelde zijn reeds voorbereidingen getroffen voor een regelmatig scheepvaartver keer in de Noordelijke IJszee over den grooten Noordelijken zeeweg. Tevens zullen geologische expedities het rijke petroleumgebied aan de monding van de Chatangy onderzoeken en het kolengebied aan den benedenloop van de Lena, teneinde verzekerd te zijn van voldoende voor raden petroleum en steenkool als brandstof voor het scheepvaartverkeer langs den Noor delijken zeeweg. Aan de kust van de ijszee wordt een wijdvertakt net van meteorologische posten en radio-stations ingericht en vliegtui gen zullen worden gebezigd om den toestand van het ijs waar te nemen. Het geheele bedrijf van den Noordelijken zeeweg komt onder lei ding eener nieuwe organisatie, die deel uit maakt van den raad van Volkscommissarissen. Teere maagjes kunnen niet veel inwendige medicijnen verdragen. Behandel daarom baby's verkoudheid „uitwendig" met Vicks VapoRub. Als U borst en keel met deze verdampende zalf in» wrijft, zal de kleine dreumes spoedig beteren. ill I .f op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f Oflflfl bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor jCfï bij een ongeval met 9C/1 ^Lj„ve^ ^n^oot. f 125.' duim o^wi^vmlS f 50. Alle dbonne S ongevallen \eTzekeró. voor een der volgende uitkeeringen T OUUU.m verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen T f OU.- doodelijken afloop I ZtOV.' een voet of een oog» auim oi wijsvinger vv. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL bi] een breuk van f A by verlies van 'n been of arm# tU.m anderen vinger Sjt'iiiiimmmiiiiiuiiimmiiiuiiiikiin ppjjJJ^J^^fON xouHtimmniiiHiiiiiiiuuuiiiuiuiiiuiiiHiiuiuiiuuiiiiiuiiUuiiiuiiii; 67 Dit incident gaf aan de overigen tijd om te hoop te loopen en een dichten kring te vor ken, waaruit het onmogelijk was te ontsnap ten. „Ha, ha!" sarde BikanelEindelijk! Ik °en u gevolgd van den tempel van Kali tot Daya.Daér ben ik in deni ngoederen wagen Sekropen, na mij bij den stationschef als ge heim politiebeambte te hebben gelegitimeerd.. Ik ben te Pesjaver aangekomen tegelijk met h en ik heb u ingehaald in den nacht, terwijl 6Ü als varkens laagt te snorken! „En nu heb ik u in mijn machtU allen, ®h mèt u den schat. Maar niemand van de vluchtelingen luister de naar hem; omhelzingen, dankbetuigingen, Gemoedsuitstortingen onderling namen al hun aandacht en heel hun geest in beslag. En Pen- nyless bood als practisch man had hij ook dééraan gedacht den uitgehongerden spijs en drank aan. Intusschen verkeerden zij in onmiddellijk doodsgevaar en schreeuwde Bikanel zijn man nen, met 'n geluid als dat van een huilend wild dier, toe: „Maar pakt hen dan levend!.. Vooruit!De mannen, door Bianel opge hitst, drongen voordurend dichter op, zoodat de Europeanen naar hun wapenen grepen. „Den schat!Hoort ge mij niet'.... den schat moet ik hebben", huilde de bandiet. „Dat zal het losgeld zijn voor u allen, of liever: voor de afschuwelijke folteringen, die gij zult on dergaan als ge hem niet vrijwillig uitlevert.." Nu was het geheele kamp in rep en roer ge raakt en werden honderden vervloekingen den Europeanen naar het hoofd geslingerd. De oud-Brahmaan had eenige duizenden mannen gemaakt tot bezetenen, gereed om de vreemdelingen in stukken te scheuren. En hoe kalm de groep zich ook hield, de eerste botsing kon een doodelijke losbranding tengevolge hebben. Plotseling scheen Berar een wanhopig be sluit te nemen. Hij haalde onder zijn kaftan een groot stuk witte zijde te voorschijn, ont rolde het en liet het voor zijn vrienden uitwap peren, als om hen te beschermen. Op de fijne stof waren vijf breede, roode handen geteekend: van boven twee, van onder drie, in schuinsche richting. Dat was een getrouwe copie van de vlag, waaronder Mokrani, de „gekke Mollah" den heiligen oorlog predikte tegen de Engelschen. De echte vlag en deze copie ervan waren de eenige exemplaren van dit soort, die in Britsch- Indië bestonden. Met donderdend geluid deed Berar nu zijn stem hooren. Zóó, dat heel het rumoer er door tot bedaren kwam: „In naam van mijn meester, den poendit Krisna, beveel ik u, deze blanken onmiddellijk en onvoorwaardelijk in vrijheid te stellen!.... Gij hoort mij, geloovigen? De poendit beveelt!Wee dengene die het wagen zou het besliste bevel te weerstreven van den driemaal heilige en driemaal gebo rene, die beveelt over alle geloovigen: Brah manen, Muzelmannen en Boeddhisten!" De Europeanen begrepen en gevoelden dat Berar zijn laatste troef uitspeelde, dat zij, na een mislukking van deze poging, reddeloos verloren waren.,.. Er ontstond een gemompel, een nieuw ru moer. Maar dit werd gevolgd door stilte. De wapenen werden gestrekt, de hoofden werden gebogen, de alvermogende invloed van den kluizenaar der heilige pagode had gezegevierd over het blinde fanatisme. Berar had over wonnen door het zinnebeeld en het woord van zijn meester. Doch wat is dat?.... Welk nieuw satanisch bedenksel komt toch nog trachten deze zege praal ongedaan te maken? Bikanel is thans geen mensch meer van woede; hij is een beest geworden dat zelfs de lafheid heeft afgelegd. Berar triomfeert en die Europeanen mèt hem? Welnu, dat zal niet voor langen tijd zijn! Bikanel haalt uit den heupgordel van een der Afridi's een lang pistool te voorschijn, vliegt op Berar toe en lost hem het schot in de volle borst onder den kreet: „Dood aan den bedrieger!.... Dood aan den valschen fakir! Dood aan den valschen zendeling van den eerbiedwaardigen poendit!" Levensgevaarlijk getroffen wankelt de fakir, bedekt met de eene hand het bloed dat bij stroomen te voorschijn komt, terwijl hij in de andere de vlag blijft houden en met bevende stem tot Pennyless zegt: „Meester!Ik heb het geheim des bloeds verradenik ben ge straftik sterfmaar gij allen zijt ge redNeem de vlag van poendit Krishna.... houd haar in de hoogtegoed zichtbaar.... zij zal u beschermen.... en u vrij maken". Nu wilden allen zich om hem heen verdrin gen om te trachten het bloed te stelpen, de wonde, zoo mogelijk, te verbinden en zijn leven te redden. Maar dit maakte Bikanel letterlijk krank zinnig van woede, en niet wetende hoe de laat ste levensoogenblikken van zijn vijand nog het best te vergiftigen, schreeuwde hij met 'n dui- velschen lach uit: „Spaart toch uw medelijden, onnoozelen! Wordt niet de slachtoffers, de medeschuldigen en nog veel minder de schuldenaars van Berar den thoega!" En daar niemand, behalve Pen nyless deze woorden begreep, ging Bikanel, nu vlak voor majoor Lennox en in de onmid dellijke nabijheid van den doodelijk getroffen Berar, voort: „Hertog van Richmond, gij moet weten dat deze man de moordenaar is van uwe echtgenoote! „Luitenant Taylor, gij moet weten dat hij uw vader heeft geworgd". En terwijl hij deze wooiden sprak, sprong Bi kanel op en steekt de hand uit om zich mees ter te maken van de heilige vlag. Maar op datzelfde oogenblik werd een ge weldige knal gehoord, en de bandiet plofte neer als 'n logge massa, het hoofd doorboord met 'n kogel. Berar had in zijn doodstrijd zijn laatste krachten verzameld om den revolver uit zijn ceintuur te halen, op zijn doodsvijand te mik ken en hem neer te vellen. Met zijn reeds half door den dood omsluierde oogen staarde hij naar de wit-roode vlag en zeide met nog goed verstaanbare stem: „In den dood en in het levenben ik.... alleen'n blind werktuig geweest „Ik betreur noch het goedenoch het kwadeik sterf en ga met vreugde het Nir vana 1) binnen! Alsnu liet Mahmoed sabel en geweer in het zand vallen en trad, ten teeken van vrede, on gewapend op de gevangenen toe. Met eerbied boog hü zich voor de vlag en zeide: „Vreemdelingen! Wij hadden u ter dood ver oordeeld, en slechts ééne macht ter wereld kon u redden". „Deze macht, wier eerbiedwaardig zinnebeeld gij thans bezit, wil dat gü blijft leven en de vrijheid herkrijgt." „Leeft dus, en keert in vrijheid terug naar t Britsche grondgebied". Hij liet twee gezadelde paarden komen en stelde deze ter beschikking van de belde offi cieren, die zien aanstonds met eenige moeite erop omhoog werkten. Allen wisselden een sprakeloozen groet, en de kleine groep bewoog zich de In den wind wapperende vlag voorop, in de richting der voorposten. Tien minuten later waren zii weder bij het eskorte en kwamen weldra in het Britsche kwartier, waar hun een geestdriftige ontvangst wachtte. Zij bevonden zich van nu af buiten bereik van alle gevaar en in staat om nieuwe avon turen te gaan beleven. Maar waarvan er allicht geen zóó schokkend en dramatisch zou zijn, als dat hetwelk hier beschreven werd. EINDE. 1) De hemel van Brahmanen en Boeddhis ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3