AKKER.CACHET5 De vermiste brigade gevonden Folkloredag in de hoofdstad - De eierenprijzen De wolf gevangen -PROGRAMMA, 0! die zenuwhoofdpijn! ZEER UITGEHONGERD EN VERZIEKT MAANDAG 27 MAART Naar een Nederlandschen Volkskunde-atlas Kerk en volkswezen Tram-maatschappijen Naar een fusie in Noord-Brabant MGR. PAULISSEN TERUG UIT ROME DEKEN BOEKHORST In het Mariapaviljoen opgenomen „QUADRAGESIMO ANNO" Commentaar van dr. Cassianus Hentzen O.F.M. Tweede kerkje in de Wieringermeer De plechtige inwijding door den eere-kanunnik Mgr. van de Ven Volkshulde te Delft Plaatselijke vertegenwoordigers Regeling van het verkeer NA EEN FAMILIE-TWIST Zwager van misdrijf verdacht Academische Examens Dinsdag 28 Maart 1933 IM "AKKERTJES" Ondanks een schrikkelijk lijden de goede militaire geest bewaard Ongedierte als eten IJlbrigades Uitgeputte Ka ja Ellende! Loyaliteitsverklaring Formule voor Nederlandsch en In- landsch marine-personeel in onze Oost? KATHOLIEKE VERKENNERS Speciale reisgelegenheid naar Budapest Voorloopig worden de 10 millioen eieren nog niet uit de markt genomen Met Paschen in zicht De roofoverval te Mijdrecht De daders gearresteerd Nederlander te Berlijn gearresteerd DE BRANDSTICHTING TE BAKEL Vermoedelijke dader aangehouden ZON IN EEN BRANDGLAS Communistisch literator ONDER EEN AUTO GERAAKT Ernstige brand te Meerkerk Spoorwegarbeider gewond Margarine-smokkelaar* gegrepen Sint Lydwina Opwindende jacht door straten en tuinen in het Noorden van Rotterdam Een jas over zijn kop Algemeene belangstelling Het einde der vrijheid! NA DE BERGING VAN DE „ATLANTIQUE" Onder auspiciën van het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap is Zaterdag te Amsterdam een Nederlandsche folkloredag gehouden. Rector Magnificus Prof. Mr. I. H. Hijmans opende de bijeenkomst in een der lokalen van het gebouw der Gemeente Universiteit. Des morgens sprak D. J. van der Ven, die een in leiding hield tot de samenstelling van den Ne derlandschen Volkskunde-atlas. Hoe deze atlas zal moeten worden, daarvan kreeg men een duidelijk beeld op een kleine tentoonstelling, welke ter gelegenheid van dezen Folkloredag was ingericht. Hier was bijeengebracht mate riaal, ter beschikking gesteld door Prof. dr. A. Helbok, leider van de Zentralstelle des Atlas der deutschen Volkskunde te Berlijn. Op verschil lende kaarten is aangegeven, hoe gebruiken als b.v. de rommelpot, het St. Maartensfeest, kloot schieten en schuttersfeesten over het land ver breid zijn. Met afzonderlijke teekens duidt men daarbij aan bepaalde eigenaardigheden in naam, datum, wijze van gebruik of viering. Zoo krijgt men een zeer duidelijk en interessant overzicht, waaruit de wetenschap niet weinig nut kan trekken. Dezelfde overzichten-in-kaart zijn er van andere land- en volkseigenaardig heden, zooals woningtype, kleederdracht, be- drijfstype enz. Des middags sprak dr. F. H. Fischer over de Nederlandsche adat. Na een korte verklaring van het begrip adat als gewoonte en gewoonte recht in Nederlandsch-Indië, waarin het volks- eigene is vervat, ging spr. uitvoerig na het we zen van de Nederlandsche adat, waarbij hij onderscheid maakte in een ethnologische, so ciologische en aesthetische belangstelling. Men beziet het oude niet langer zuiver antiquarisch, maar grijpt het aan als een bron van nieuw leven. De Nederlandsche adat zal het tenslotte zijn, die ons beschermt tegen standaardiseering onzer cultuur naar Amerikaansch model. Vervolgens behandelde dr. P. W. J. van den Berg het onderwerp: „Kerk en Volkswezen". De Kerk, aldus spr., heeft zich als draagster van recht, zede en geloof, bewust aangepast aan het heidensche volksleven, welks gebruiken, ceremoniën en hoogtijdagen het kerstende. De kerkelijke voorstellingswereld werd nu de geestelijke achtergrond van het volksleven. Aan de hand van verschillende voorbeelden toonde spr. aan, hoe ons volksleven op heden nog sterk wordt beïnvloed door de theologie der Middeleeuwen, de leer der scholastieken en anderzijds de puriteinsche theorieën van Voe- tius en de predikanten der zeventiende en achttiende eeuw. Ook de magisch-godsdienstige invloeden zijn nog vele. De volkszede schetste spr. tenslotte als een machtig vliegwiel tot behoud van de conti nuïteit van godsdienst en cultuur. Na gedachtenwisseling sloot Prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan. In een te Den Bosch, onder voorzitterschap van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterweg van Noord-Brabant, ir. Kersemaekers gehouden bespreking, tusschen de directeuren van de tramwegmaatschappijen Den Bosch HelmondVeghelOss, „De Meierij", de Hol- landsche buurtspoorwegen, de Zuid-Nederland- sche Tramweg Maatschappij, de Maatschappij AntwerpenBergen op ZoomTholen, en de Zuider Tramwegmaatschappij, de staatscommis sie voor het tramwegvraagstuk en de commis sarissen van de te vormen BH.A. (Brabantsche Buurtspoorwegen en Autobusmaatschappijbe treffende het fusionneeren der maatschappijen, is volkomen overeenstemming bereikt. Thans zullen aan den Minister de stukken en gegevens, benoodigd voor de indiening van 'het wetsontwerp door de aanneming waarvan de fusie een feit zal worden, worden toegezonden. Tot directeur en adjunct-directeur van het gefusionneerde bedrijf werden aangewezen on- derscheidelijk de heer v. d. Broek, directeur van de tramwegmaatschappij „De Meierij" en de heer Reynders, directeur van de Tramwegmaat schappij Den BoschHelmondVeghelOss. Een centrale werkplaats zal worden gesticht. Vermoedelijk zal Breda hiervoor worden aange wezen. Z. H. Exc. Mgr. Paulissen is Vrijdag van zijn bezoek aan Z. H. den Paus en Rome in het missiehuis der Afrikaansche missiën te Cadier en Keer teruggekeerd. De Z. E. Pater Knops, die Z. H. Exc. verge zelde arriveerde reeds Donderdag. In den loop van deze week ons in verbin ding stellend met de pastorie van Buitenveldert vernamen wij, dat Deken C. J. Boekhorst on gesteld was en dientengevolge de begrafenis van pastoor Meynema van Amstelveen niet zou kunnen bijwonen. Wy hebben toen echter geen melding daar van gemaakt, omdat ons de geruststellende verklaring werd gegeven, dat de ziekte niet van emstigen aard was. Zaterdagavond echter bereikte ons het bericht, dat Deken Boekhorst die Deken is van het dekenaat Ouderkerk en pastoor van Buitenveldert, in het Maria paviljoen te Amsterdam is opgenomen, hetgeen er op wyzen kan, dat zyn toestand is verer gerd. Zooals bekend, heeft dr. Cassianus Hentzen O.F.M. de niet lichte taak op zich genomen een commentaar te schryven op de laatste sociale encycliek: de Quadragesimo Anno. zyn commentaar is geworden tot een volledige katholieke sociologie. Er is haast geen vraagstuk der sociologie dat daarin niet wordt aangeroerd. Nog lang niet wordt de beteekenis van Quadragesimo Anno tén volle beseft: nog lang niet wordt voldoende ingezien, dat de sociale denkbeelden ook der katholieken op menig punt aanvulling behoeven en dat vele begrippen niet meer toereikend zyn voor den huidigen toestand van het maatschap pelijk vraagstuk. Met name zal de diepere door denking op de „sociale rechtvaardigheid", het inschuiven van het „algemeen belang" in de verhoudingen der sociale groepen, hier en daar verandering brengen in de wyze, waarop het groote sociale vraagstuk van katholieke zijde in zijn nieuwe vormen en afmetingen zal moeten worden bezien. Quadragesimo Anno geeft hier voor verschillende onderdeelen oriënteering. Het eerste deel van dit belangrijke werk ver- schynt in de maand April van dit Jaar, het tweede deel met September, terwyl het derde deel omstreeks einde 1933 gereed komt. De uitgave wordt verzorgd door Teulings's Uit gevers-Maatschappy N.V., te Den Bosch. Het feest van Maria-Boodschap was voor de katholieke bewoners van Middenmeer in de Wieringermeer een bijzondere dag. Het tweede Roomsch-Katholieke kerkje, onder bescherming van Maria, Sterre der Zee, werd dien dag ingewijd door den eere-kanunnik Mgr. H. v. d. Ven uit Scheveningen. Deze plechtigheid werd bygewoond zoowel door geestelijke en wereldlijke autoriteiten als door de eenvoudige bewoners van dit nieuwe land. We merkten o. a. op den hoogeerw. Deken Guillonard van Schagen, de zeereerw. heeren Koopman en Van Veen, pastoors te Den Helder; den zeereerw. heer J. Verhoeff, pastoor te Bree- zand; den zeereerw. heer Bakker, pastoor te Me- demblik; burgemeester Peters van Medemblik namens de Wieringermeerdirectie; het gemeen tebestuur van Medemblik, waaronder Midden- meer ressorteert: Rector J. Kok namens den L. T. B.; mr. Van Haastert namens den Ned. Boeren- en Tuindersbond, enz. Om 10 uur vergaderden de belangstellenden zich in het eenvoudig, maar sfeervolle kerkje, nadat Mgr. H. v. d. Ven, met assistentie van genoemde geestelyken de wijding van het ge bouw, uit- en inwendig, had verricht, om daar na de eerste H. Mis in dit godsgebouw op te dragen. Na de H. Mis betrad pastoor Braak, die van uit Slootdorp deze statie bedient, den kansel, om n. a. v. de woorden van St. Lucas: „Ziet gij zult in uw schoot ontvangen en een Zoon baren en gy zult zyn naam Jezus noemen", de be teekenis van dezen dag te schetsen. Spr. wees er op, hoe door Maria God Zyn barmhartigheid aan de wereld schenkt. Dit kerkje is ingewijd onder aanroeping van de Moedermaagd als de Sterre der Zee. Dit is niet de minste titel, die Maria gegeven is; door haar levensvoorbeeld en haar voorbede zullen we ons levensideaal bereiken. Moge God aldus besloot spr., door de voorbede van Maria en om wille van de kracht en de genade, die Zyn Zoon aan het Kruis ver diende, aan allen die hier komen knielen de kracht en de sterkte geven hun levensdoel te bereiken, om hiernamaals God te danken voor wat Hy ons door Maria's voorbede wilde schen ken. Het kerkje, dat van buiten veel op een wit geschilderde boerdery gelijkt, biedt plaats voor 200 personen. Het is van binnen uit gele baksteen opgetrokken, en versierd met een glas- in-lood-raam van Byvoet uit Haarlem. Archi tect is de heer B. J. Stevens te Haarlem. Hieronder volgen de namen van eenige plaat- selyke vertegenwoordigers by de Volksbonden te Delft ter gelegenheid van de herdenking van Willem de Zwijger: Alkmaar: Mr. R. Veendorp, Metiusgracht 6. Amersfoort: C. van Zweeden, Schimmelpen- ninckkade 16. Amsterdam: E. Zilver, Zach. Jansestraat 53 O. Arnhem: A. Th. J. C. Schiebergen, Ridder straat 9. 's-GravenhageW. J. Byleveld, Adr. Pauw- straat 12. Hengelo (O.): Chr. Oranjevereeniging. 's-Hertogenbosch: Mr. Dr. L. van Gorkom, Koningsweg 113. Hilversum: Zie Utrecht. Maastricht: Mevr. D. Bogaert, Wilhelmina- singel 77. Nymegen: A. Esser, Smetiusstraat 2. Utrecht: H. A. Meyboom, Goethestraat 92. Weert: Mr. St. Smeets, Stationsplein. Westland: G. H. de Visser, hoofd der Herv. school, De Lier. Zeist: Ir. J. Knel, commandant der Burger wacht. Zutfen: J. A. Surink, Zuiderhaven 1. Zwolle: Dr. M. H. Werther, p. a. Christ. Ly ceum. Het centrale adres is F. W. C. Blom, Wald. Pyrmontlaan, Rotterdam. Het gironummer 181672 ten name van Mej. Schenk, Rotterdam. Duizenden aanvragen voor deelname kwamen binnen by de Wilhelmus van Nassouwe-commis- sie. De verkeerstechnici van de commissie zyn in overleg met de politie te Delft en na ryp beraad tot de gevolgtrekking gekomen, dat het verkeer op dien dag het beste kan worden ge regeld van het station Delft uit, dat dus het centrale punt van de verkeersregeling zal zyn. Hieruit blykt, dat de commissie in het byzon- der aan hen, die per trein komen, een goede plaats kan waarborgen op de terreinen en in de optochten en aan hen een tydig vertrek kan verzekeren. In het begin van deze week werd by de politie in de Spaamdammerstraat te Amster dam aangifte gedaan,, dat na een familie twist in een woning in de Polanenstraat een jongeman was overleden. Daar deze man veel last had van zenuwen, was men aanvankelyk van meening dat hy tengevolge van overspan ning was gestorven. Men ontdekte echter op het ïyk een klein wondje aan het borstbeen. Naar aanleiding daarvan is een sectie ver richt en het bleek, dat hier inderdaad met een mes, of ander scherp voorwerp, moet zyn ge stoken. Het borstbeen is doorboord en de lon gen zyn geraakt. Verschillende aanwyzingen brachten de politie ertoe 'n 28-jarigen zwager van den overledene thans te verdenken den noodlottigen steek te hebben toegebracht. Hy is aangehouden doch ontkent gestoken te heb ben. Maandag zal hy aan de justitie worden over geleverd. UTRECHT. Bevorderd tot semi-arts de hee ren C. A. Evers, E. P. F. Valsen en F. Vriezen- dorf en tot arts de heer Chr. J. van Dorssen. Theor. tandheelk. examen le ged. de heer JV. O. Remmen. HUIZEN, 296 M. 8.00 KRO. Morgen concert, 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje, door Pastoor L. H. Perquin, 12.00 PolitieDerichten, 12.15 KRO Sextet, o.l.v. P. Lustenhouwer, 1.45 Zender" verzorging, 2.00 Middenstandscursus, J. G. van Neerven, „De Moderne Zakenman", 2.35 Vrouwenuurtje, 3.30 Modecursüs door Mevr. H. Coppens-Geurs, 4.30 KRO-Boys, o.l.v. P. Lustenhouwer, refreinzang Lotte Fer nandez en Jack Mossel, 6.30 Esperanto cur sus door P. Heilker, 6.50 Gramofoonmuziek, 7.00 Pater J. Gavadino S.J. „Karl Marx", 7.20 Gramofoonmuziek, 7.30 Politieberichten 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 Lijdensmedi tatie door Prof. Dr. F. Fei-Qn, uit de Kathe draal te Roermond, 9.30 Vaz Dias, 9.35 KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen, Maria van Baslldes, alt, 10.30 Vaz Dias, 10.35 Liede ren-recital door Maria Baslides, a.d. vleu gel Fred. Boshart, 10.55 KRO-orkest O.I.V. J. Gerritsen, 11.30 Gramofoonmuziek. HILVEERSUM, 1875 M 8.00 AVRO Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding, 10.30 Kamermuziek door het Hermann-Trio, bestaande uit; Heinrich Hermann, Fritz Hermann, Rudolf Hermann, resp. viool, cel lo en piano, 11.00 Kook- en bakpraatje door Mévr. R. Lotgerlng-Hillebrand. „Eierge- rechten", 11.30 Voortzetting kamermuziek, 12.00 Lunchconcert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Tusschenspel van Gramo foonmuziek. 2.15 Zenderverzorging, 2.30 Gramofoonmuziek, 3.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees, 4.00 Piano recital door Julia Noach, 4.30 Radio-Kin derzang, o.l.v. Jacob Hamel, 5.00 Voor klei ne kinderen, Mevr. Ant. van Dijk, 5.30 V PRO, Jeugdhalfuur, Menschen in den bij bel, Ds. B. J. Aris. Petrus, 6.00 AVRO, Om roeporkest o.l.v. Nico Treep, 7.00 Pianodu etten door Ethel Bertlet en Rae Robbertson» 7.30 Engelsch voor beginners, door Fred. Fry, 8.00 Vaz Dias, 8.05 Gramofoonmuziek, 8.10 Toegewezen als verkiezingshalfuur aan de SDAP, 8.40 Ensemble „Russia", inter mezzo; Draaiorgelmuziek, 10.00 AVRO-Ra- diotooneel „Justitia", o.l.v. Kommer Kleyn, 10.50 Kovacs Lajos en zijn orkest, refrein zang Bob Scholte, 11.00 Vaz Dias, 12.00 Sluitdng. BRUSSEL, 509 M. 11.20 Concert door het kleine orkest van 't NIR, o.l.v. P. Lee mans, 5.50 idem, 7.20 Populair concert door het radio-orkest o.l.v. Karei Walpot, 8.20 Concert door het Omroep-symphohle-or- kest oJ.v. Jean Kumps. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijkorkest van „Bellevue Strandhotel" o. I.v. Herald Andersen, 2.20 Het Omroeporkest oJ.v. Launy Gröndahl, 10.35 Dansmuziek door de band van etablissement „Lorry" o. l.v. Olfert Werner. BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert van Leipzig, 5.20 Vioolrecital door Palma van Paszthory-Erdmann, 6.55 Concert door het omroeporkest o.l.v. Bruno Seidler-Winklei 9.50 Concert van Mühlacker. HAMBURG, 372 M. 1.30 Gramofoon muziek (Duitsche dansen), 5.40 Gramo foonmuziek, cabaret-programma, 8.20 „Uns Modersprak singt", Platduitsche liederen- avond, 10.45 Gramofoonmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek, 3.50 Concert van Berlijn, 4.50 Margarete Pohland, sopraan, zingt liederen, 10.20 Concert van Hamburg. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Popu lair concert o.l.v. Wolf, 12.20 Concert door het orkest van den Westduitschen omroep o.l.v. Kühn, opera- en operettemuziek, 4.20 Vesperconcert o.l.v. Wolf. DAVENTRY, 1554 M. 1.20 Concert door het Commodore Grand-orkest o. 1. v. Joseph Muscant, 3.20 Concert door het Bre- arly Strijkkwartet, 4.05 Populaire Gramo foonmuziek, 10.50 Lew Stone en zijn band in „Monseigneur". PARIJS, (Eiffel) 1724 M. 11.20 Con cert door het „Krettly"-orkest, 6.40 Idem, 7.20 Concert, 8.05 „Paljas", opera van Le oncavallo (gr. pl.). MILAAN, 331 M. 4.20 Gramofoonmu ziek, 5.10 Dansmuziek, 8.20 Gevarieerd pro gramma, 9.35 Dansmuziek. ROME, 441 M. 4.50 Concert door het omroeporkest, 7.35 Gramofoonmuziek. WEENEN, 517 M. 4.15 Populair con cert door de Karl Hawranek-kapel, 7.20 „Die Gebrüder Strauss", het Jozef Holzer- orkest, m.m.v. sol., 9.35 Dansmuziek d. Jean Litwins Syncopaters en de Los Pamperos- tango-kepel. WARSCHAU, 1412 M. 5.45 Populair concert, 7.20 Populair concert door het omroeporkest o.l.v. J. Oziminski, 8.50 Mo- zartconcert door het omroeporkest o.l.v. J. Oziminski, 9.45 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 6.30 Concert door een strijkkwartet, 9.10 Dansmuziek door Jimmy Mack and his Boys, 9.35 „Das mikrophon hat Ausgang", gevarieerd pro- gramma. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst I Ondervindt 't zelf en neem lof 2 Volgent recept von Apotheker Dumont AMBOINA, 25 Maart (ANETA). Omtrent den avontuurlyken tocht van de brigade-Gerissen kan het volgende worden gemeld: Sergeant Gerissen was 14 Februari met 14 minderen en 16 dwangarbeiders vertrokken voor een verkenning van de zyrivieren van de Digoel, de Mendobo, Kaoh en Moejoe. Deze tocht zou twaalf dagen duren. De brigade zou by de samenvloeiing van de Kaoh en de Moejoe de brigade-Overeem aflos sen. Toen sergeant Gerissen op 26 Februari nog niet ter plaatse was verschenen, wachtte ser geant Overeem 2 dagen. Hy zocht vervolgens 6 dagen naar de vermiste brigade om tenslotte naar Tanah Merah terug te keeren. ingesproken. Geen wanklank had zich voor gedaan. De brigade verdwaalde by de Moejoe als ge volg van bandjirs, welke groote draaikolken in de smalle Moejoe deden ontstaan. Vlotten werden gemaakt, welke kapseisden. Een man werd verloren gewaand, doch is later in half bewusteloozen toestand, zich vast houdende aan 'n overhangenden boomtak, aan getroffen. De houding der geïnterneerden was rustig. Zy leefden met de verdwaalden mede. Sergeant Gerissen en drie fuseliers, werden per „Fomalhout" naar Ambon gebracht. Zij waren, ondanks hun iyden, blymoedig, en ga ven blyk van een goeden militairen geest. Uit Tanah Merah werden ylbrigades uitgezon den, die de streek vanuit het Noorden en Zui den afzochten, en elkaar by de Kaoh-rivisr ontmoetten. Vervolgens keerden zy over land naar Tanah Merah terug op een valsch bericht van Papoea's dat de brigade-Gerissen terecht zou zijn. Dr. Schoonheyt, die met de Noordeiyke yibri- gade was meegegaan werd by de Kaoh-rivier achtergelaten met verwonde voeten. Toen de geneesheer op een vlot met vier Pa poea's de rivier afdreef, vernam een inboor ling dat de verdwaalde brigade, waaronder eenige dooden, aan den oever van de Kaoh-ri vier gezien was. Hierop zond de plaatseiyk militair comman dant, eerste luitenant Schollen, nieuwe hulp brigades uit het Noorden en het Zuiden naar Moejoe uit. De brigade-Gerissen was inmiddels 18 dagen te laat. Men had weinig hoop de brigade te kunnen redden in verband met de vele band jirs. Een kaart van de verloren brigade werd ge vonden. Op 16 Maart bracht een hygende Kaja na een vierdaagschen marsch te Tanah Merah een brief van sergeant Gerissen aan, waarin deze mededeelde, dat de brigade veel zieken telde. Er waren echter geen döoden. Het eten bestond dagelijks uit een handvol sago en ongedierte. De standplaats van de brigade was Niboeng, 40 K.M. van de monding van de Kaoh. De „Fomalhout" vertrok hierop met een hoe veelheid blikken melk naar de monding van de Koah-rivier, waarop drie motorbooten op 17 Maart de brigade-Gerissen haalden. Ook Dr. Schoonheyt werd afgehaald. De leden van de brigade waren in lompen gehuld, zy waren lichameiyk uitgeput en uit gehongerd en leden aan buik- en nierziekten, terwyi velen grotoe been- en voetwonden had den. De forsche Gerissen brak in een zenuwhuilen uit toen Dr. Schoonheyt na vijf dagen op een vlot te hebben geleefd een halven dag voor de hulpbrigade aankwam. Dr. Schoonheyt verklaarde dat hy nooit de blikken vol ellende van de ter neer liggende soldaten zal vergeten. Sergeant Gerissen had den zieken steeds moed BATAVIA, 25 Maart. (Aneta). De „Java- Bode" verneemt, dat de commandant der Zee macht uit Nederland de uitnoodiging ontving om ook hier het Europeesche personeel der marine een verklaring te doen teekenen naar Nederlandsch model. Hiertegen bestaan echter bezwaren, aangezien het inlandsch personeel er dus buiten zou vallen, hetgeen een onge- wenschte verhouding zou scheppen. Derhalve is deze verklaring het Europeesche personeel der marine nog niet voorgelegd. Naar alle waarschijnlijkheid zal daarmede worden gewacht op het ontwerpen door de Indische regeering van een algemeene regeling ten aan zien van een formule waarin nader bepaalde verplichtingen voor ambtenaren die contact onderhouden met politieke organisaties zullen worden vastgelegd. Eenige dagen geleden hebben wy een bericht opgenomen, waarin werd melding gemaakt van een speciale reisgelegenheid naar Budapest in verband met een internationale bijeenkomst aldaar van katholieke Verkenners. Men verzoekt ons thans, hieraan toe te voe gen, dat deze speciale reisgelegenheid naar Budapest uitsluitend voor het Britsche en Ne derlandsche contingent der Verkenners bestemd is. Andere belangstellenden kunnen zich om inlichtingen wenden tot de reisbureaux. De Vereeniging van Nederlandsche Eier- exporteurs te Apeldoorn deelt ons het volgende mede: Ook deze week behoefde van de regeling om zoo noodig tien millioen eieren uit de markt te nemen, tegen een aan de kippenhouders uit te betalen minimumprijs van anderhalven cent voor eieren van 58 tot 60 K.G. nog geen gebruik te worden gemaakt. De marktprijzen bewogen zich zonder uitzondering hooger en het aantal opge slagen eieren is dan ook nog gering, terwyl het zich laat aanzien dat in de eerstkomende twee weken de Paaschvraag onze eierenprijzen nog wel zal ophouden. Niettemin is de Vereeniging van Nederland sche Eierenexporteurs en de met haar in dezen samenwerkende vereenigingen bereid, onmid dellijk in te grijpen indien daaraan behoefte bestaat. Belanghebbenden (burgemeesters, marktcommissies of pluimveehouders) hebben zich dan slechts telefonisch tot een der be stuursleden te wenden. Voor nè, Paschen is een organisatie in voor- breiding, welke in staat zal zijn, zoolang er van regeedingszyde in dezen nog geen maatre gelen zijn getroffen, voldoende hoeveelheden eieren voor opslag in koelhuizen en voor kal ken uit de markt te nemen, teneinde er van verzekerd te zijn dat voor de eieren, op de vrije markten verhandeld, een redelyke prys wordt verkregen. Het ligt in de bedoeling ook na Paschen door te gaan met het publiceeren van het aantal eieren dat wekelyks, indien althans noodig, tot een minimumprijs zal worden opgeslagen, aan gezien gebleken is dat daardoor de abnormale daling van den eierenprys, voor zoover dit mo gelijk is, wordt geremd. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag). Zaterdagavond zyn gearresteerd en naar Mij drecht overgebracht twee personén, die er van verdacht werden in den nacht van 12 op 13 Maart j.l. een roofoverval te hebben gepleegd op de 57-jarige alleenwonende caféhoudster mej. C. H. De verdachten zyn de 22-jarige schipper H. R. uit Zaandam, die vroeger te My- drecht heeft gewoond en de te Amsterdam wo nende schipper J. B. K. Uit het onderzoek is gebleken, dat de politie de juiste daders in handen heeft. J. B. K. heeft reeds bekend, doch H. R. heeft verklaard niets met de zaak uitstaande te hebben. Naar wij vernemen is gisteren door de Ko- ninklyke Marechaussee uit Helmond in samen werking met de gemeente-politie uit Bakel, als verdacht van de brandstichting te Bakel in den nacht van Woensdag op Donderdag, aangehou den een zekere Van R. uit Bakel. Na een voor loopig verhoor is hij Vrijdag naar Helmond overgebracht om vandaag voorgeleid te wor den voor den Officier van Justitie te Roermond. De in de nabyheid van Berlijn woonachtige Nederlandsche literator Nico Rost, is, naar de „Telegraaf" meldt, Zaterdagmorgen door de Duitsche politie gearresteerd. Nico Rost is een schryver, die met communistische kringen in nauwe verbinding staat. Zyn groote belang stelling voor Russische literatuur bracht hem naar Moskou en de laatste jaren was hij in de nabijheid van Berlyn gevestigd en hield hy zich hoofdzakelijk bezig met het vertalen van Russische boeken. Reeds eenigen tyd geleden is bij hem een huiszoeking gedaan en werden zijn papieren in beslag genomen. Bij deze gelegenheid gaf men hem van be voegde zijde den raad Duitschland te verlaten en zich opnieuw in Nederland te vestigen. Op grond van familie-omstandigheden meende Ni co Rost aan dit voorstel geen gevolg te moeten geven. Zijn arrestatie vond plaats, naar aan leiding van een brand, die in de buurt van zijn woning was uitgebroken. Wie den man kent, weet, dat wel is waar zyn beginselen diame traal tegenovergesteld zyn aan die der tegen woordige Duitsche regeering, maar dat hy in geen geval tot een brandstichting in staat is Zondagmiddag is de graanmalery van den heer A. Benschop te Meerkerk totaal afgebrand. Een groote hoeveelheid fourage en opgeslagen brandstoffen zyn mede een prooi der vlammen geworden. Het belendend perceel, dat door den heer B. wordt bewoond, bekwam veel brand- en waterschade. De stoomspuiten van de brand weerposten te Noordeloos en Arkel werden ont boden. De schade, welke tien twaalf duizend gulden bedraagt, wordt voor zoover het de pan den betreft door verzekering gedekt. Vermoe delijk is de brand ontstaan doordat kinderen met een brandglas hebben gespeeld. Op den hoek Bloemendaalscheweg—Weversin- gêl te Amersfoort heeft Zaterdagochtend te on geveer zeven uur een vry ernstige aanryding plaats gehad. Een door S. bestuurde luxe-auto, welke naar omstanders meedeelden zeer snel T Zand kwam afrijden, reed juist op den hoek van pension St. Joseph den spoorweg arbeider V. aan. De man werd door ylings toe geschoten voorbygangers onder den auto uit gehaald, welke daarvoor moest worden opgevy- zeld. Dr. Batenburg, die zich juist in St. Joseph bevond, verleende de eerste hulp en achtte op name in het ziekenhuis noodzakelyk. Zaterdagnacht heeft de gemeente-politie van Bakel in samenwerking met de Ryksveldwach- ters van Deurne en Gemert, te Bakel een party Duitsche margarine, tezamen 530 pond, die een zestal fietsers in doozen op hun fietsen hadden gebonden, in beslag genomen. Tegen de zes personen, waarvan er vyf uit Helmond en een uit Boxtel afkomstig waren, werd procesverbaal opgemaakt, Het eeuwfeest eener stille in den lande, eener eenvoudige vrouwe het eeuwfeest van een heilig meisje gaat katholiek Nederland straks vieren. En „de Graal" roept met een mach tig elan allen op naar een grootsch graalspel in het Xerxes-stadion te Schiebroek nabij Rotterdam op Zon dag 30 April. De katholieke vrouwelijke jeugd van Nederland zal dan de gedachte nis eeren van een heilige, door wier stil gedragen voorbeeldig lijden Ne derland werd opgeheven in de hoo- gere geestelijke orde van Gods voor zienigheid. De stilte en de openbaarheid wil len elkander ontmoeten en het zal een grootsch gebeuren worden wan neer de stralende jeugd van den jon gen dag haar zal eeren, die voor eeuwen een der genadebronnen werd voor ons vaderland. De rust voor de menschen en de honden is in Rotterdam weergekeerd, want Zaterdagmor gen in alle vroegte is de uit de Diergaarde ontsnapte jonge Canadeesche wolf gevangen en veilig en wel naar de plaats, waar hij thuis hoort teruggebracht. Het merkwaardige is, vertelt het „Handels blad" dat het dier is gevonden in een drukbe volkt stadsgedeelte,waar men tot nu toe nog niet aan had gedacht. Volgens de eerste be richten meende men het dier te moeten zoe ken in de omgeving van den Bly dorperpolder en de randgemeenten Overschie, Hillegersberg en Schiebroek. Daar is dan ook gelyk bekend reeds eenige malen een onschuldige hond gevangen. Men heeft zelfs op het dier staan wachten in het moerasland onder Overschie om tot de ontnuchterende ontdekking te ko men, dat men een haas had gezien. Tot in Voorburg toe heeft men tegenover een wat schichtigen hond gestaan met netten en tou wen en kisten. Maar Zaterdagmorgen om zes uur heeft een bewoner van de Noordmolen- straat in die straat een grysachtig bruin dier zien lopen, dat in een poortje, dat naar de tui nen achter de huizen leidt, verdween. De di rectie van de Diergaarde en de politie werden gewaarschuwd en deze mededeeling sloot aan by een bericht, dat men den eersten dag na de ontsnapping al had gekregen, n.l. dat de wolf op den Noordsingel en in het. nporden van de stad was gesignaleerd. Onmiddellyk rukte men nu uit met een net, waarin anders apen gevangen worden en een kist, die op een sleeperswagen werd getrans porteerd. De politie was spoedig ter plaatse en onder leiding van inspecteur Alberda werd on middellijk het blok huizen, begrensd door de Noordmolenstraat, de Erasmusstraat, het Noord plein en de Tollenstraat, afgezet. Een aantal agenten en burgers ging de tui«tjes in en daar begon een geagiteerde jacht op den wolf, die behendig en sieriyk over de schuttingen sprong. Zooals te begrijpen is, wekte het rumoer de nog sluimerende omwonenden en al spoedig ver schenen dan ook menschen in nachtgewaad en nog niet geheel voltooid toilet voor hun ra men, op de veranda's en loodsjes, die met aanmoedigende kreten het werk van de jagers volgden. De jong wolf wist nerhaaldelyk aan zyn achtervolgers te ontsnappen. Men dreef hem echter danig in het nauw, maar telkens weer wist hij met een juist afgemeten sprong het volgende tuintje te bereiken. De spanning steeg ten top, toen eenige mannen het dier in een hoek van een tuintje hadden weten te dringen en hem vast hadden. Het wachten was op de oppassers van de Diergaarde, die den gevangene zouden overnemen en juist toen de oppassers kwamen, lieten de mannen het dier weer los en met een paar fiksche sprongen was de wolf een paar tuintjes verder. Er wa ren juichkreten opgegaan, maar nu zag men allerwegen teleurgestelde gezichten. De jacht begon opnieuw en weer deinde het enthousiasme mee met de kansen, die werden gemaakt. Ten slotte anderhalf uur nadat het dier was gesignaleerd sprong de wolf een even boven het niveau van den tuin ge legen veranda op, maar onmiddellyk was hy er weer af en zat op een plaatsje tusschen den tuin en het huis. De bewoner, die yverig had meegejaagd, bevond zich nog een tuin of vyf van zyn woning, waar hy geagiteerd stond te roepen, dat de deur van zyn keuken gesloten moest worden. Inmiddels was een jonge man in den tuin gekomen en ging op den wolf af. De wolf schrok, wilde over de schutting sprin gen, maar daar wachtte hem een nieuwe schrik, want? daar verscheen een hofod boven den rand van de schutting. De jongen in den tuin, de 21-jarige C. v. d. Berg, nam deze gelegenheid waar om het dier zyn jas over den kop te gooien en het by den nek te grypen. De wolf was gevangen! Een van de eersten, die er bij waren, was dr. Kuyper, de directeur van de Diergaarde, en weldra verschenen ook de oppassers. Zoo goed en zoo kwaad als het ging werd de gevangen vluchteling onderzocht en hy bleek slechts een onbeduidende wond aan den rechterachter- poot te hebben opgeloopen. Uitgeput of ver hongerd is het dier niet. maar zooals te be- grypen is, is het jonge dier zeer schichtig. On der daverend hoera van de bewoners is het dier naar buiten gebracht en in de kist gezet, waar in hy naar de Diergaarde is gereden. Op straat stonden vele nieuwsgierigen op het resultaat te wachten en toen dan werkehja de wolf verscheen, juichte men ook daar, toen rustig en wel het transport naar de Dier gaarde begon. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onzd vorige oplaag). B. K.B. is toegekend de De Ruytermedaille brons aan P. M. de Baar, matroos, M. van Tel lingen, lichtmatroos en A. Wijgerse, tremmer, al len in dienst van L. Smt en Co.'s Internatona- len Sleepdienst te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6