Een nieuwe breuk in het Harzburgerfront Ontwapeningsdebat verdaagd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Japan uitgetreden Brunswijks Stahlhelm in ongenade Het nieuws van heden SCHERP CONFLICT IN BRUNSWIJK TOT WEEK NA PASCHEN DREIGENDE HOUDING DER MARXISTEN DE BAROMETER DINSDAG 28 MAART 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Massa-arrestaties bij de Stahlhelm Het Weer OVERSTROOMING IN NOORD-AMERIKA Volkenbondsrechten en plichten duren echter nog 2 jaar Door het wassen van de Alleghenyde Ohio en de Monon- gahela werd de stad Pittsburgh overstroomd HET OUDE HERLEEFT Eucharistisch Congres te Buenos Aires Het wapenschild Het plan-MacDonald als basis der algemeene beschouwingen Rede van Nadolny HET SPOOKT IN DE STRAAT VAN MESSINA WAAR CHRISTUS LEEFDE De geheele Stahlhelmhulppolitie in Brunswijk door minister Klagges ontwapend Zij „heulden" met links De Stahlhelm ontbonden Seldte's meening over den Stahlhelm DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Verklaring van den Stahl helm in Hannover Verbod der socialistische pers verlengd Mathilde van Saksen f VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18339 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT dédeelingen der Nazi's, die van binnen- en buitenland een onvoorwaardelijk en blind ge loof eischen aan hun verklaringen, ook wan neer deze verklaringen zooals b.v. in zake het anti-semitisme, den brand van het Rijksdagge bouw enz. een uiterst verwarden en verwarren- den indruk maken, is een veelbeteekenende stoutmoedigheid. Of de gebeurtenissen in Bruns- wfjk zuiver als locale incidenten dan wel als 't begin van een scheuring in het Harzburger- front moeten worden beschouwd, dient te wor- Verwachting: Zwakke tot matigen, ver anderlijken wind, later uit Westelijke richtingen, toenemende bewolking, wei nig of geen regen, iets kouder overdag. Hoogste stand: 768.6 te Yarmouth. Laagste stand: 742.8 te Vestmanoer. Zon op: 5.46, onder: 6.25. Licht op: 6.55. Eerste kwartier: 3 April. Het sprak van zelf, dat de nationale feest roes, waarmee Duitsehland onder regie van minister Goebbels de overwinning van Hitier, de nederlaag van den Rijksdag en den dood van de grondwet van Weimar heeft gevierd, niet eeuwig zou kunnen voortduren, maar dat na de verwijdering van het dik-op- gelegde feestverguldsel de gloed-nieuw aaneen gesmede nationale eenheid van nationaal-so- cialisten, Duitsch-nationalen en Stahlhelm reeds aanstonds een bedenkelijke neiging tot scheuren zou vertoonen, zal wel niemand heb ben verwacht. De combinatie van het Harzbur- ger-front heeft altijd een ietw'at geforceerden indruk gemaakt. Het is een soort „mariage de raison", niet gebaseerd op wederzij dsche liefde, maar op w'elbegrepen baatzuchtig eigenbelang. Toen indertijd te Harzburg in Brunswijk de ijzeren bruiloft werd gevierd, bleken de beide partijen al niet bijzonder van elkaar gechar meerd. De stormtroepen der Nazi's en de Stahl- helmers konden het met elkaar niet eens wor den, wie van beide den ander het eerst diende te groeten. Trouwens de bruine Nazivleugel overschaduwde den grijzen van de Stahlhelm daar zóózeer, dat de oud-strijders uit den groo- ten wereldoorlog zich in hun krijgerstrots door de baardelooze dragers van het bruine hemd diep beleedigd voelden. Kort na de bruiloft van Harzburg gingen de partijen dan ook uiteen, om elkander te gaan bevechten als echte-lie- den, die in een scheidingsproces zijn gewikkeld. Von Papen komt de eer toe, als Rijkskanselier de van elkaar hopeloos vervreemde partijen weer bijeen te hebben gebracht. En deze her- eeniging heeft tot resultaat gehad, dat de on bloedige revolutie in enkele weken tijds het pleit in gansch het Duitsche Rijk op daverende wijze heeft gewonnen. Maar toch deden zich zelfs in de eerste dagen van nationale opwin ding teekenen voor, dat wel het eigenbelang der partijen opnieuw wel begrepen werd, maar de onderlinge liefde niet al te best w'ilde vlotten. Het geharrewar met de vlaggen, waaraan Hin denburg bij verordening een einde moest ma ken, was in dit verband meer dan duidelijk. Hetgeen thans echter in Brunswijk is gebeurd, lijkt ons een veel ernstiger symptoom van de weliswaar zoo goed mogelijk weggemoffelde, maar niettemin werkelijk bestaande oneenig- heid in de verschillende „nationale eensgezind heid" predikende regeeringsgroepen. Zooals men heeft kunnen lezen, is de uit de „StahlhelnY'-organisatie gerecruteer- de hulppolitie aldaar door de Nazi's ont wapend, terwijl massa-arrestaties onder de Stahlhelmers hebben plaats gehad op grond van het feit, dat zij verdacht worden van contra-revolutionnaire neigingen. Naar van of- ficieele zijde verluidt, zouden Marxistische Reichsbanner-leden en communisten zich in grooten getale bij de Stahlhelm-organisatie heb ben aangesloten om zoodoende weer invloed op den gang van zaken in Duitsehland te krijgen, en de Stahlhelm-leiders ter plaatse zouden zich tegen deze verraderlijke beweging niet alleen niet hebben verzet, maar ze zelfs hebben aan gemoedigd. Rijksminister Seldte, president van de Stahlhelm, zegt, dat hij van niets weet en verklaart, dat, indien de beschuldigingen dei- Nazi's, tegen de Brunswijksche Stahlhelm ge uit, waar mochten blijken, hij voornemens is een grondige zuiveringsactie in zijn organisatie te zullen ondernemen. Dat deze Rijksminister het Waagt ook maar eenigen twijfel te koeste ren betreffende de juistheid der officieele me- Iv Berlijns raadhuis is de oude stadsmanier, die in 1918 was verwijderd, weder opgehangen. den afgewacht. Mocht het werkelijk blijken, dat wij hier te doen hebben met een poging van de plaatselijke Stahlhelm om haar ledental uit te breiden met marxistische elementen en zoodoende haar nu merieke macht te versterken, dan zou dit ver klaard kunnen worden door de wel latente, maar stellig bestaande ontstemming bij de niet-Hitle- riaansche nationaal-gezinde partijen over de wijze, waarop zij stelselmatig door Hitier op het tweede plan worden gehouden, ofschoon hij toch alleen maar met hun hulp aan de macht is kunnen komen. Een pikante bijzonderheid dient bij dit sensationeele conflict in herinnering te worden gebracht, n.l. dat Rijkspresident von Hindenburg nog altijd eere-president van de Stahlhelm is. Dit zal natuurlijk de Nazi's niet in het minst hun houding tegenover mogelijk deloyale Stahlhelmers matigen, want van hun zoo vaak verkondigden eerbied voor den grijzen veldmaarschalk is alleen nog maar zóóveel over, als hun zelf dienstig lijkt. Immers de machti gingswet, die den Rijkspresident niet van rech ten, maar uitsluitend van verantwoordelijkheid wil ontslaan, en de verklaring van Hitier, dat hij bij alle maatregelen zal trachten de innerlijke instemming van Hindenburg te winnen, alsmede de uitlating van de „Völkische Beobachter", dat Hitier den fraudeerenden Gereke natuurlijk al lang aan den dijk zou hebben gezet, indien deze niet de zeer persoonlijke vriend van den Rijkspresident ware geweest, getuigen nu juist niet van heel veel égards tegenover het nog kortelings door den Rijkskanselier op zoo ont roerende wijze toegesproken staatshoofd. Vooral de uitlating van het nationaal-socialistische orgaan mag Von Papen zich wel in de ooren knoopen, want hij geniet het in Nazi-oogen blijkbaar niet geheel onverdachte voorrecht een bijzonder persoonlijke vriend en vertrouwens man van den Heer van Neudeck te zijn. De Commissie tot regeling van het Interna tionale Eucharistisch Congres, dat in 1934 zal gehouden worden te Buenos Aires, heeft hare goedkeuring gehecht aan een ontwerp voor een Wapenschild van het Congres. Het wapen vertoont een gekroonde Arend, die eene Monstrans draagt op een blauw veld met een witte baan. De arend is ontleend aan een wapen van de stad Buenos Aires, blauw en wit zijn de kleuren van Argentinië. Rondom het schild is een breede rand in de pauselijke geel-witte kleuren. Mgr. Daniel Tigueroa is gekozen tot voor zitter van het Plaatselijk Comité van het Con gres. GENÈVE, 27 Maart (W. B.) De hoofdcommis sie der Ontwapeningsconferentie zette heden de algemeene debatten over het Britsche ontwa peningsvoorstel voort. De Madariaga (Spanje) gaf in verband met het te Rome besproken 4-mogendhedenpact te verstaan, dat hij niet zonder meer accoord ging met de door Musso lini en MacDonald gekozen methodes. Dowgalewski (Sovjet-Rusland) oefende een tot in bijzonderheden afdalende kritiek uit op MacDonald's plan. Hij wenschte te weten, vol gens welke beginselen de Engelsche delegatie de cijfers voor de legersterkten heeft opgesteld. Verder verklaarde hij zich voor de onbeperkte afschaffing der bombardementsvliegtuigen. Sovjet-Rusland wilde veel verder ontwapenen dan Engelands plan. Voorzitter Henderson deelde mede, dat een ontwerp-resolutie in voorbereiding was, om de conferentie - misschien nog heden tot na Paschen te verdagen. Wellington Koo (China) verklaarde niet te kunnen begrijpen, waarom men in het Engel sche plan China slechts 100 militaire vliegtui gen toekent en Japan 500. Massigli (Frankrijk) verklaarde zich bereid, het Engelsche plan te aanvaarden als basis van discussie. In zijn definitieven vorm zal het plan echter rekening moeten houden met zekere stemmin gen, welke in de conferentie hebben plaats ge vonden. Met bevrediging stelde Massigli zekere met de Fransche opvatting strookende punten GENèVE, 27 Maart. (V. D.) Hedenmiddag heeft de secretaris-generaal van den Volken bond officieel bericht van de Japansche regee ring ontvangen inzake Japans uittreden uit den Volkenbond. Overeenkomstig het Volken bondspact, dat voor de opzegging van het lid maatschap een termijn van twee jaar vaststelt, zal Japan dus nog twee jaar lid van den Vol kenbond en in het volle bezit van al zijn rech ten en daaraan verbonden verplichtingen blijven. TOKIO, 27 Maart (V.D.) In verband met het uittreden van Japan uit den Volkenbond heeft de Japansche regeering de volgende in structies gegeven: 1. De betaling van de bijdragen aan den Volkenbond wordt gestaakt; 2. De Japansche delegatie te Genève wordt opgeheven; 3. De behartiging der Japansche belangen wordt opgedragen aan het gezantschap te Bern; 4. Japan blijft vertegenwoordigd ter Ont- wapenings- en Economische wereldconferentie op de wijze als die landen welke geen lid van den Volkenbond zijn. ROME, 27 Maart. (Reuter). Stormen en springvloeden hebben op verschillende plaat sen in de spoorbaan langs de Calabrische kust de rails weggespoeld. Op Sicilië is ongeveer 300 Meter rails van het traject MessinaSyracuse weggeslagen. Enkele gebouwen zijn ingestort. Hoe de hoj van Gethsemane, waar Christus gevangen genomen werd, er tegenwoordig uitziet vast, waarmee het Engelsche plan rekening heeft gehouden. Wat de gelijkgerechtigdheidskwestie betrof, verklaarde de Franschman, dat de gelijkheid nooit door ontwapening, maar slechts door ont wapening mag worden bereikt. De Fransche de legatie wenschte zich de vrijheid te behouden voor de komende beraadslagingen over de mili tair-technische bijzonderheden. Ook Bourquin (België) sprak zich in het al gemeen voor het plan uit. Nadolny (Duitsehland) verklaarde dat de Engelsche stap de inleiding van de beslissende phase der conferentie beteekende. Hij herin nerde aan MacDonald's woorden, dat Duitseh land recht en vrijheid moet worden verleend, wil Europa niet aan de vernieling ten offer vallen. Nadolny zou het zeer begroeten, wan neer ook andere verantwoordelijke staatslieden het inzicht, dat zonder recht en vrijheid voor Duitsehland en de andere ontwapende staten een wederopbouw onmogelijk is, tot grondslag hunner buitenlandsche politiek zouden maken. Hij verlangde, dat nu eindelijk de te Versailles beloofde ontwapening der andere staten volg de. Hij wees er op, dat Duitsehland naar beste krachten heeft medegewerkt aan het vredes werk door de onderteekening van het Locarno- pact, het Kelloggpact en van de verklaring van 11 December, waarbij plechtig werd beloofd, dat van aanwending van geweld als middel van nationale politiek zal worden afgezien. Odk wil Duitsehland toestemmen in de door Mac-Do- nald voorgestelde uitbreiding van het Kellogg pact. Duitsehland heeft genoemde overeenkom sten echter geteekend, om de voorwaarde te vormen voor de ontwapening der anderen. Duitsehland wil de ontwapening, evenals Mac Donald, om wille van den vrede. Nadolny wees verder op Hitler's regeerings- verklaring, waar hij sprak over de Duitsche bereidheid, om ieder volk de hand te reiken, dat het treurige verleden voor goed wil af sluiten. In een korte bespreking der militair-techni sche voorstellen in het Engelsche plan, ver- BRUNSWIJK, 27 Maart. (V.D.) Naar offi cieel vanwege het Brunswijksche staatsmi- \isterie wordt medegedeeld, is op bevel van den Brunswijkschen minister van Binnenl. Zaken Klagges, order gegeven, dat in het ge heele land Brunswijk de Stahlhelmhulppolitie moet worden ontwapend. Minister Klagges deelt hieromtrent officieel mede: De Stahlhelm, afdeeling Brunswijk, heeft sedert eenige dagen heele scharen leden van de ontbonden en verslagen Marxistische orga nisaties opgenomen. Heden heeft deze bewe ging van toetreding tot den Stahlhelm een .massaal karakter aangenomen. Honderden voormalige rijksbanierleden, sociaal-democraten en communisten trokken in deels gesloten af- .deelingen en onder bescherming van de Stahl helmhulppolitie naar het wachtlokaal van den Stahlhelm in het gebouw van het plaatselijk ziekenfonds. Voortdurend werd „Frei Heil, Front Heil, en Rot Front" geroepen. Voor /iet gebouw en in de aangrenzende straten school den opgewonden massa's communisten en so ciaal-democraten samen, uit wier midden drei gende kreten tegen Adolf Hitler en tegen de NSDAP opstegen. Terwijl de Stahlhelm dit duldde, nam het roode gepeupel, dat sedert weken zich niet meer uit zijn schuilhoeken gewaagd had, een dreigende houding aan tegen nationaal-socia- listen en Hitlerjongens. Het kwam zelfs tot klaarde Nadolny te hopen, dat op alle gebieden nog verder strekkende resultaten worden be reikt, met name op luchtvaartgebied. Verder verklaarde hij zich bereid een overgangspe riode naar de gelijkgerechtigdheid te aanvaar den. Ter wille van de Duitsche eer en veilig heid dient MacDonald's plan echter in zoover te worden gewijzigd, dat voor alle staten de zelfde wapensoorten verboden of toegestaan zijn. Wil de conferentie niet alle aan Duitseh land te Versailles verboden wapensoorten af schaffen, dan moeten de practische gevolgen daarvan voor de ontwapende staten zonder meer uit het gelijkgerechtigdheidsbeginsel voortvloeien. Verder verklaarde Nadolny. dat geen staat een legerstelsel kan worden opgedrongen, het welk niet beantwoordt aan zijn bijzondere be hoefte. Overigens achtte Nadolny het Engel sche plan een doelmatige basis voor een af te sluiten conventie. Duitsehland is bereid, er over te discussieeren. Tenslotte deed Nadolny een beroep op de conferentie, eindelijk moed te vatten voor de oplossing van het ontwapeningsprobleem, om op deze wijze een duurzamen, rechtvaardigen vrede van alle volken tot stand te brengen. Tenslotte werd met 42 stemmen een reso lutie aangenomen, waarin in hoofdzaak wordt verklaard, dat de Britsche ontwerp-conventie de grondslag zal zijn voor de komende onder handelingen. De delegaties worden er in uit- genoodigd eventueele amendementen vóór 20 April a.s. in te dienen. Tenslotte werd het woord gevoerd door Sir John Simon. 34 mogendheden hebben zich voor de nieuwe Engelsche methode verklaard. De Engelsche regeering voelt zich hierdoor aangemoedigd, voort te gaan op den ingeslagen weg. Thans moet gewerkt worden aan een algemeen ont wapeningsverdrag. De vaststelling van den ont- wapeningscoefficient is de onvermijdelijke laat ste stap. Simon besloot met op te wekken, niet door overdreven eischen nieuwe tegeneischen van andere mogendheden uit te lokken en daar mede het geheele werk der ontwapening in ge vaar te brengen. Duitschlands bijdrage zou kunnen bestaan uit de erkenning, dat het slechts door een com promis en langs etappen bevrediging zijner wenschen zal kunnen vinden. De ontwapeningsconferentie is tenslotte ver daagd tot 25 April. mishandelingen van Hitlerjongens door Stahl- helmleden. Minister Klagges zag zich toen gedwongen in te grijpen. Schupo werd ontboden en naar het ziekenfondsgebouw gezonden, terwijl SA en SS de pleinen en straten in de omgeving af zetten en schoonveegden De Stahlhelmhulp politie werd ontwapend. Van honderden in bur ger gekleeden, die zich in het gebouw bevon den, werden de namen genoteerd,- terwijl heele pakken ingevulde inschrijvingen bij de Stahl helm in beslag werden genomen. Onder de ir. beslag genomen papieren bevinden zich leden lijsten van gesloten Schufo-formaties en plaat selijke soc.-dem. groepen en verder materiaal waaruit blijkt, dat de Stahlhelmleiders bewust de Marxisten in hun organisatie bijeenbrach ten. Verscheidene in het gebouw aanwezige Stahl helmleiders en alle daar aangetroffen in burger gekleede personen zijn gearresteerd verdacht van voorbereiding van een contrarevolution- naire onderneming. Nader seint men ons, dat de Stahlhelm in het land van Brunswijk officieel ontbonden is, aangezien deze organisatie overwegend Marxis tisch is en dus een gevaar oplevert voor het nationaal herstel. BRUNSWIJK, 28 Maart. (W. B:) Over de sensationeele gebeurtenissen te Brunswijk wordt nader gemeld, dat in totaal ongeveer 1350 per sonen in het wachtlokaal van de Stahlhelm hulppolitie in arrest zitten. Het wachtlokaal was gevestigd in het gebouw van het bureau van het plaatselijk ziekenfonds en, daar er geen andere ruimte beschikbaar was voor een zoo groot aantal gearresteerden, bleven de 200 Stahlhelmers en 1150 marxisten voorloopig in dat gebouw opgesloten, nadat de politie na eenige uren talrijke personen weer op vrije voe ten had gesteld. Al deze personen worden ver dacht van voorbereiding tot contra-revolutie. De gearresteerde marxisten bestaan uit leden van de Rijksbanier, sociaal-democraten en communisten; onder hen bevindt zich de Rijks- banierleider Hedermann, die reeds heeft toe gegeven met den Stahlhelm onderhandeld te hebben over een algeheele opneming van zijn verboden organisatie in den Stahlhelm. Over de plannen, die de leiders van den Stahlhelm op het oog hadden met hun actie, bestaat thans nog geen klaarheid. Toen de Stahlhelmhulppolitie zag, dat zij omsingeld was, in arrest zou worden gesteld en ontwapend zou worden, sloeg zij de- geweren stuk, waarmede zij bewapend was. Wat geschieden zal met dit groote aantal gearresteerden, staat nog niet vast, evenmin voor welken rechter zij gebracht zullen worden. Voorloopig worden zij onderworpen aan een verhoor, dat bij dit groote aantal personen na tuurlijk zeer lang zal duren. De minister voor de politie heeft nog in den loop van den nacht de landsautoriteiten be volen den Stahlhelm het recht te ontnemen om tot de hulppolitie te behooren. De Stahlhelm hulppolitie wordt geheel ontwapend en haar legitimatiebewijzen worden ingetrokken. De Rijksminister van arbeid, Seldte, Rijks leider van den Stahlhelm, verklaarde naar het W. B. meldt, over de gebeurtenissen in Bruns wijk, dat hij nog niets gedetailleerds vernomen had. Het is waar, dat in den laatsten tijd een zeer sterke stroom merkbaar was om zich aan te sluiten bij de nationale weerbaarheidsorga nisaties. De woorden van den Rijkskanselier, dat hij alle volksgenooten langzaam voor zich wilde winnen, hadden natuurlijk het gevolg dat de menschen thans probeeren opgenomen te worden in de nationale organisaties. Bij den Stahlhelm ging dat in stormtempo en, om niet het overzicht te verliezen, was men overal over gegaan tot afdamming. De selectie eischt na tuurlijk veel tact van den betrokken leider. Hij, Seldte, was van oordeel, dat de landsleider van den Stahlhelm in Brpnswijk (die overigens te Wolfenbüttel vertoeft) met deze gebeurtenissen in de hoofdstad niets te maken had. Hij kende hem sinds lang als een betrouwbaar man. Wanneer de gebeurtenissen zich werkelijk zoo afgespeeld hadden als de eerste berichten meld den, dan zou hij, de minister, heden onmiddel lijk drie commissarissen naar Brunswijk zen den, om daar den boel te zuiveren. De minister zeide nog, dat eenige dagen ge leden, dus vóór en onafhankelijk van de ge beurtenissen in Brunswijk, de Stahlhelm-leiders naar Berlijn waren geroepen voor een verga- dering, die Zaterdag zou plaats hebben, juist Arrestatie van Stahlhelmleiders in Brunswijk, wegens het opnemen in hun organisatie van socialisten en communisten; Stahlhelmhulp politie ontwapend. Japansche nederlaag bij den Grooten Muur? Er zouden 1000 dooden zijn. Japan officieel uit den Volkenbond getreden. Ontwapeningsconferentie tot 25 April verdaagd. MacDonald's plan als discussie-basis. Ontkenning van de berichten over Duitsche J oden vervolging. Aardverschuiving in Peruaansch dorp; 120 be- dolvenen. Pastoor L. Dekker Pater J. Lubke C.ssR. t De Generaal-Overste van de Sociëteit der Afri- kaansche Missiën overleden. Ontslagname voorzitter R. K. Arbeidersparty. Maandag 3 April nummering der candidaten- lijsten voor de a.s. verkiezingen. Noorsche legatie in Den Haag; geen gezant, doch een zaakgelastigde. Wijziging van de Pakketpostwet. De Winterswijksche predikant wegens beleedi- gende brieven tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Groote vuurwapen-smokkel te Enschedé. O om te spreken over de nieuwe aansluiting van leden. Inzake het gebeurde in Brunswijk schrijft de „Braunschweigische Landeszeitung" o. a.: „Wanneer niet alle teekenen bedriegen, zijn wij Maandag in Brunswijk te nauwemood op het laatste oogenblik aan een bloedige cata strophe ontsnapt. Honderden Marxisten, die zich reeds Stahlhelmleden waanden, hadden zich bewapend. In totaal waren volgens de po litie tegen middernacht in het gebouw van het plaatselijke ziekenfonds behalve 200 Stahlhelm leden 1100 sociaal-democraten en communisten geconcentreerd. Men kan op zijn vingers uit rekenen, wat deze concentratie van verbitterde Marxisten voor gevolgen zou hebben gehad. BRUNSWIJK, 28 Maart. (W. B.) De situatie in het gebouw van het bureau van het plaat selijk ziekenfonds, waarin zich de gearresteerde leden van den Stahlhelm bevinden, is in den afgeloopen nacht slechts weinig veranderd. Het groote gebouw staat nog steeds onder scherpe bewaking der politie. Incidenten zijn niet voorgevallen. De actie neemt een kalm verloop. Op het dak is een zwart-wit-roode vlag geheschen en van den voorgevel van het huis waait een groote Haken kruis-vlag. HANNOVER, 28 Maart. (V. D.) Met betrek king tot de ontwapening van de Stahlhelm hulppolitie in Brunswijk deelt de Stahlhelm- leiding van Hannover mede, dat ook hier de toeloop van personen, die tot dusverre in andere kampen streden, buitengewoon groot is. Nieuwe leden worden echter eerst na een onderzoek van weken aangenomen. BERLIJN, 28 Maart (W.B.) Het verbod der sociaal-democratische pers in Pruisen is voor onbepaalden tijd verlengd. JERUZALEM, 28 Maart (Reuter). Joden heb- hen het initiatief genomen om alle Duitsche goederen en films in heel Palestina te boycot ten, uit protest tegen de jodenvervolging m Duitsehland. DRESDEN, 27 Maart (W.B.) Na een korte ziekte is hier vanmiddag overleden prinses Mathilde, hertogin van Saksen, de zuster van wijlen koning Frederik August II van Saksen. Prinses Mathilde vierde nog op 19 Maart ji. in volle gezondheid har.r 70en verjaardag. Hoogste stand op Dinsdag I uur n.m.: 762 Vorige stand 765

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1