STADSNIEUWS Haarlem, 28 Maart Men óMjft BEURS VAN AMSTERDAM Wisselkoersen DINSDAG 28 MAART DINSDAG 28 MAART 1933 T COMMISSIES VAN OVERLEG Vergadering gehouden BORDEN VOOR VERKIEZINGS RECLAME Waar ze geplaatst worden HET SLACHTOFFER VAN DEN MOORDAANSLAG Toestand verbeterd VOOR DEN POLITIERECHTER Dierenmishandeling HENRIETTE DINGEMANS NUMANS Tentoonstelling Spruitenbosch- straat 7, Haarlem BIJ DEN TEGENWOORDIGEN BOUW H. M. BAKKER EEN MEINEED-AFFAIRE Verdachten vrijgesproken Leerlingenavond E. A. Cats Brandje BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK 41 boomen gestolen De Haarlemsche Graal Collecte Reclasseering*werk R. K. Vrouwenbond Symphonie-orkest „Euterpe" Schouwburg Jansweg BEVERWIJK HET VERTREK VAN DEN BURGEMEESTER Een huldigingscomité benoemd BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT VELSEN IJMUIDEN ZANDVOORT HOOGVERRAAD IN DUITSCHLAND? Alle communisten in Pruisen uit de gemeenteraden uitgesloten INTERNATIONALE OPLICHTER Vier jaar geëischt FAILLISSEMENTEN AGENDA 29 Maart STOOMVAARTLIJNEN fax m a I* Dezer dagen vergaderde de Commissie van Overleg voor de ambtenaarszaken onder leiding Van haren voorzitter, den heer mr. J. Gerritsz. Behandeld werd een voorstel tot wijziging van de personeelsformatie voor de ambtenaren, werkzaam bij: a. den dienst der gemeente-reiniging, over welk voorstel de stemmen staakten; en b. het bouw- en woningtoezicht, waarvan de verdere bespreking zal worden voortgezet in de commissie voor personeelsaangelegenheden. Bij de rondvraag werden eenige vragen ge steld betreffende de toepassing van enkele ar tikelen van het Ambtenarenreglement, alsmede ten aanzien van de personeelsformatie voor de ambtenaren, werkzaam bij het bedrijf van openbare werken, welke vragen door den voor zitter werden beantwoord. Vervolgens werd gehouden een gecombineer de vergadering der Commissiën van Overleg voor de ambtenaars- en werkliedenzaken, even eens onder leiding van haren voorzitter, den heer mr. J. Gerritsz. De vergadering vereenigde zich na eenige discussie met 't voorstel van B. en W. tot ver laging van de bedragen, welke als vergoeding worden toegekend aan ambtenaren en werklie den, die het hun toebehoorende rijwiel in ge meentedienst gebruiken. Ten slotte werd een vergadering gehouden van de Commissie van Overleg voor de werk liedenzaken. Gunstig werd geadviseerd ten aanzien van "n voorstel tot: a. toevoeging van een functie in de loonrege ling voor de werklieden; b. wijziging van enkele vergoedingen, opgeno men in het z.g. „kleedingrapport" voor het ge- meente-electriciteitsbedrijf c. wijziging van de dienstregeling voor den kraanvoerder van de hoogbaan der schuine ka merovens, gemeente-gasbedrijf. Enkele bij de rondvraag gestelde vragen ten aanzien van aanhangige voorstellen tot wijzi ging der personeelsformatie voor de werklieden, alsmede betreffende de invoering van 't Ambte narenreglement en de behandeling van het re glement voor de Personeelsreserve, werden door den voorzitter beantwoord. Binnen enkele dagen zal alléén voor verkie zingsreclame een 10-tal houten borden koste loos ter beschikking van de kiesvereenigingen worden gesteld. De borden worden geplaatst: op de Groote Markt, de Oostvest, nabij de Amsterdamsche Poort, het Plein, nabij de Tempeliersstraat, Stationsplein, Soendaplein, Frans Halsplein, Kleverpark, plantsoen Hazepaterslaan (Wagen weg), Lieve Vrouwegracht en bij de Zijlbrug. K ',V\. r De toestand van mevr. Zwaarop Woensdag morgen door haar man in haar huis aan de Voorhelmstraat een moordaanslag is gepleegd, is licht vooruitgaande. Zij wordt nog steeds in de Mariastlchting verpleegd. Zij heeft een rus- tigen nacht gehad. Een paardenkoopman te Velsen moest zich gisteren voor den Haarlemschen Politierechter verantwoorden, omdat hij een zijner viervoetige dieren geslagen en getrapt had. De man ontkende het dier mishandeld te hebben; vakkundig ging men zoo te werk als een paard niet te temmen was. De Politierechter was het daarmede niet eens, temeer daar kwam vast te staan, dat de man om acht uur 's morgens al eenige „slok kies" op had. De Officier van Justitie wees verdachte erop, dat hij op deze wijze den ver keerden weg op ging, maar het antwoord was. dat men in het paardenkoopmansvak soms om acht uur in den morgen al een aardig neutje op heeft. Verdachte hield vervolgens een voordracht over het temmen van paarden. Eerst gaat men suikerzoet met het beest praten en als dat niet helpt gaat men schreeuwen en lawaai maken omhet dier te kalmeeren en op z'n gemak te stellen. Er waren maar weinig toehoorders die in dit verband niet aan de meergenoemde „slokkies" dachten Een getuige van het drama had verdachte hooren roepen: „Ik zal je doodslaan!" maar dit was weer een vak-uitdrukking en beteeken- de „ik zal je laten slachten of laten afmaken." Ook dit geloofden maar weinige menschen In de rechtszaal. De Officier van Justitie noemde verdachte's praktijken schandelijk en eischte 30.boete. Verdachte beklaagde zich daarover, omdat hij nog nooit een waarschuwing had ontvan gen. „Hier heb je er dan een!" antwoordde de Politierechter „en zij kost je maar twintig gul den." Het laatste woord was aan verdachte, die mededeelde, het in Amsterdam wel hoogerop te zullen zoeken. Het wordt dus een paard met een staartje.... Men kan er over disputeeren of een tentoon stelling in eigen omgeving beter tot haar recht komt dan in een expositielokaal. In het eerste geval neemt het schilderij deel aan de meubi leering en speelt de rol waarvoor het bestemd is. Dit is het voordeel. Het nadeel is echter, dat vele doeken niet de belichting krijgen, die zij noodig hebben. Hoe uitnemend zich het ruime en smaakvolle inte rieur dezer schilderes ook leent voor een ten toonstelling, meer dan één fraai doek krijgt niet een volle beurt. Dat Is jammer, want haar frissche werk ver dient de aandacht. Zij heeft een ferme techniek, beter gezegd: zij past een cordate werkmanier toe naar gelang de stemming haar inspireert en het onderwerp vereischt. Er zijn vrouwelijke charme en pittige voor dracht. Het bloemstilleven wordt voor haar: 't bekoorlijke geval, om de schoonheid der kleur, om het karakter der bloem. Zij bepaalt zich tot de gevallen alleen zonder deze te betrekken in de omgeving. Zij maakt het gedicht niet in romantischen trant, doch vergenoegt zich, schil derende, om de weelde der kleuren, om de sierlijkheid. Bloemen zijn voor deze schilderes modellen waaraan zij een pure schildersvreugd beleeft. Men vraagt zich niet af, welke hand deze ruikers gebonden heeft, doch men geniet van een gezond naturalisme, zooals men van de bloemen zelf geniet. Zóó gezien geeft dit werk een fraaien indruk. Soms in sterke kleur gegeven (Zinnia's) of minutieus behandeld (Veldbloemen) óf van ge bonden schildering (Witte Dahlia's) is er toch altijd een juiste aanduiding van den vorm, die de bloemen niet als lichte verschijningen laat opleven, doch klaar en markant voordraagt. Dit is de aard, het karakter van haar werk: klaarheid. „Witte Phlox", „Primula's", „Begonia's" en vooral het goudgele „Afrikanen" zijn alle be wijzen voor die klare voordracht. Dan zijn er eenige kleine doekjes „Violen", „Spaansche Kers" en „O.-I. Kers", fijne door werkte dingen, waaromheen de atelier-sfeer, mooi van stofuitdrukking, diep-paars, fluweelig- oranje. Zulke dingen worden onder de vaardige hand kleine preciosa, waarover men praten kan als over verouderde onderwerpen. Maar wat is verouderd als het schoon is? Ik wil geen lans breken voor een potje met Spaan sche kers, maar om zijn fraaie techniek en schoone kleur verkies ik zulk een schilders amusement boven tallooze grofheden en on oplosbare raadsels, die wij bij menigte te zien krijgen. Het doet goed weer eens een tentoonstelling te zien van een schilderes, die haar eigen in zichten volgt en zich niet van de wijs laat bren gen door manieren, die en vogue zijn. Met piëteit bewaart de schilderes een por tretje van wijlen haar echtgenoot Waalco Din- gemans, waarin zij, schetsmatig, een treffende gelijkenis gaf. Zijn werk hangt naast het hare en geeft meer dan een kant van zijn mooi, echt Hollandsch talent te zien. Waalco Dingemans schilderde met voorkeur het paard. Een enkele maal illustratief (Haven gezicht, pastel) doch meestal als stoffage van het landschap. Hij schilderde licht en ruimte in zijn doeken. (Paarden op Schouwen). Een blijde toon overheerscht. Zijn werk heeft een zonnigen kant, die 't zeer sympathiek maakt. Merkwaardig is echter hoe een zijner laatste studiën, „Ploegende Paarden" een nieuw ele ment vertoont. In dit voortreffelijke doek is een tragische bouw, een spanning, die sterker is dan in zijn andere schilderijen! Het „paard" werd hierin hoofdzaak, overheerscht. De com positie culmineert in het „paard". Voor mij is dit doek het beste van al zijn geëxposeerde werk. Fijne dingen observeerde hij te „Bolsward" en „Franeker". Rake krijtschetsen teekende hij van korenvelden met wijde verschieten en in een geestig, blank aquarel gaf hij „Drinkende Kal veren" waarin een zeer fraai licht. Waalco Dingemans was een optimistisch- getinte kunstenaar, een naar het Haagsche ge oriënteerde impressionist, die blij door het leven ging. Zijn werk past zich zeer goed aan bij het werk van Henriette Dingemans. In beiden is het opene, dat verblijdend is. In beider werk ontbreekt het pathos, dat opdringt en poseert. Beiden hebben genoeg aan het geval en blij ven er frisch bij. Zij gevoelen niet den drang om verborgen stemmingen te schilderen en zijn geen schilders van maneschijn. Zij dichten geen sonnetten. Henriette Dingemans schildert bloemen omdat ze zoo mooi zijn, zoo verrukkelijk mooi. Een echt, gezond schildersideaal. HERMAN MOERKERK. hangt het al of niet mooi worden van Uw kamers in hoofdzaak af van..uw behang! Wanneer U een aardig ameublement hebt, en U kiest er een mooi, modern behang bij, dan worden Uw kamers juweelen van ge zelligheid en smaak. Wilt U zelf behangen? Wij snijden gratis de randjes voor U af. Ook hebben wij vertrouwd, vakkundig per soneel te uwer beschikking. Mogen wij U onze staalboeken eens bezorgen? EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 aan den Jansweg ter gelegenheid van de „Wil lem de Zwijger Herdenking" door het Natio naal Vlaamsch Tooneel uit Gent een opvoering worden gegeven van „Willem de Zwijger", his torisch tooneelspel in 8 tafereelen. De voorstellingen, door dit gezelschap gege ven te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en elders, behaalden een groot succes. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den loodgieter B. te Beverwijk en zijn knecht T. wegens meineed resp. tot één jaar en tot acht maanden gevangenisstraf. In hooger beroep voor het Hof te Amsterdam requireerde de procureur-generaal bevestiging van het von nis. Het Hof wees heden arrest en sprak beide verdachten vrij. Een bakker te Velsen sloot in Maart 1931 met een ovenbouwer te Amsterdam een contract, waarbij overeengekomen werd, dat deze hem voor f 1000.— een oven zou leveren. In dit bedrag waren alle kosten inbegrepen. De lood gieter B. liet in opdracht van den aannemer door zijn knecht enkele werkzaamheden ver richten en nadat de oven klaar was presen teerde B. een rekening van f 41.bij den bak ker, de quitantie was echter gesteld op naam van den aannemer te Amsterdam. De bakker ontkende een afspraak met den loodgieter of zijn knecht te hebben gemaakt, waarbij hij zou hebben toegezegd te betalen. Het geval kwam voor den kantonrechter te Haarlem en de loodgieter en zijn knecht verklaarden onder eede, dat het loodgieterswerk voor rekening van den bakker was. Tegen beiden werd toen een vervolging wegens meineed ingesteld. Als ver dediger trad op Mr. Mendels. De jaarlijksche leerlingen-uitvoering van den bekenden viool-leeraar E. A. Cats zal plaats vinden op Zaterdag 1 April a.s., des avonds 8 uur in de tuinzaal van het Gem. Concertge bouw. Voor dezen avond zijn introducties verkrijg baar. Hedenmorgen omstreeks half 12 ontdekte een kantoorbediende, werkzaam in het kantoor van den heer J. W. van Santé aan de Nieuwe Gracht, dat in de achtergelegen werkplaats Rol- steeg 14, brand was ontstaan. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die het- vuur met. één slang op de waterleiding bluschte. In de werkplaats was niemand aanwezig. De oorzaak is vermoedelijk het wegwerpen van een brandende sigaret. Daar door de sterke rookontwikkeling de brand zich ernstig liet aanzien, was de brand weer met groot materiaal uitgerukt, dat echter niet behoefde op te treden. De schade is gering. Geboren: 24 Maart: E. v. d. Berghv. d. Ven z.; E. E. HoekmaPiszczolka z.; E. C. Veldhuizenv. Eunen z.; W. B. PlasKrause d. 25 Maart: J. M. PaapRuigrok d.; M. A. ZandvlietHulsebosch z.; J. J. v. ElkViesel- man z. 26 Maart: E. J. J. v. Lemel—v. But- zelaar z.; C. DooijesSmink d.; C. W. v. Zee landJansen d.; M. A. E. de Boerv. Rijn z.: E. P. RondeMeijer z. 27 Maart: G. Hom burg—Dreijer z.; A. A. Olderom—v. d. Hidde z.; M. A. v. VeenLemmers 2 d. Overleden: 25 Maart: J. BenitParé 83 j„ Westerhoutpark; C. v. Huizen 74 j„ de Clercq- straat. 26 Maart: A. C. Bos—Schaar, 44 j„ Koudenhorn. De Graalrepetities voor het groote Lydwina- spel zijn in vollen gang. Zoo worden Donder dagavond om 8 uur alle Haarlemsche Graalle- den, die meedoen in het défilé in de Anthonius- schöol aan de Zijlvest verwacht, om daar tot half tien te repeteeren en Vrijdag moeten allen die meedoen in de rol van de heilige vrouwen komen in den Doele, waar dan voor haar van 8—half 10 repetitie zal zijn. De collecte, georganiseerd door het Genoot schap tot Zedelijke Verbetering der Gevange nen, heeft in totaal bijna 1200 opgebracht. Een 22-jarige Velsenaar was werkloos, kreeg te weinig steun naar zijn zin en om nu in de levensbehoeften van zichzelf, zijn vrouw en twee kinderen te voorzien, was hij op de ge dachte gekomen Kerstboompjes te verkoopen De boompjes had hij zich evenwel op ongeoor loofde wijze verschaft, n.l. door ze te stelen uit tuintjes, uit een gemeentelijk park en uit de „Neethof". In de „Neethof" had hij net ge daan, of hij tuinman was en maar eventjes 41 boomen gerooid en weggehaald uit een goed omrasterd gedeelte. De opzichter van de „Neethof", die als ge tuige gehoord werd, nam de taak van den po- litie-rechter eventjes over en ondervroeg den verdachte over de manier waarop hij die 41 boomen had buitgemaakt. De officier van justitie vond den diefstal zeer brutaal. Bovendien was het natuurschoon in de „Neethof" zeer geschonden door het verdwijnen van de 41 boompjes, die een lust voor het oog v/aren. Eisch: vier maanden gevangenisstraf. Verdachte had bovendien nog zelf kwitanties opgemaakt, om te doen voorkomen, alsof hij de boompjes had gekocht. Omdat de man een schoon strafregister heeft, wilde de politierechter eerst een reclasseerings- rr.DDort over hem inwinnen. Woensdag 29 Maart zal de laatste thee-mid dag gegeven worden om kwart voor 3 uur in „De Kroon", Groote Markt. De serie wordt besloten met een lezing over Ludwig van Beethoven, aan den vleugel ge ïllustreerd door mej. Suze Proot. Het bestuur hoopt velen aanwezig te zien op deze interes sante bijeenkomst. Bij besluit van de algemeene ledenvergadering van het Haarlemsch Symphonie-Orkest „Euter pe", directeur J. A. Meng, is het bestuur als volgt samengesteld: A. de Bruin, voorzitter, W. Heerding—Wolff, le secr., adres:' Oosterpark straat 37 te Zandvoort; mej. G. Spaan, 2e secr.; mej. J. Luijte, le penningm.; mej. C. Wortel, 2e penningm.; de heeren P, de Beer, commissaris; L. v. d. Weiden, commissaris; H. LambooU, mu- ziek-commlssaris. Het Schouwtooneel. dir. Adr. van der Horst en Jan Musch, zal Donderdag 30 Maart a.s. nog een enkele voorstelling geven van het groote succes-blijspel „Elias weet het beter", met Jan Musch in zijn bekende creatie van Elias. Zaterdag 1 April a.s. zal in den Schouwburg Gisterenavond werd in de veilingzaal van het gebouw „Kennemerland" aan de Breestraat een vergadering gehouden van afgevaardigden der plaatselijke vereenigingen en instellingen, ten einde plannen te bespreken voor de huldi ging van burgemeester jhr. J. C. Strick van Linschoten, die tegen 1 Juni op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn ambt heeft verkregen. De bijeenkomst stond onder leiding van mr. A. Moens, die in zijn openingswoord met vol doening constateerde, dat het initiatief van het voorloopig comité, om den burgemeester bij zijn vertrek een hulde te bereiden, met groote in stemming was ontvangen. Uit alle kringen der bevolking, die in de uit- genoodigde vereenigingen en instellingen ver tegenwoordigd is, werd spontaan alle mede werking toegezegd, terwijl velen bereid waren de plannen van het voorloopig comité finan cieel te steunen. Ook degenen, die buiten dit vereenigingsverband om voor het beoogde doel willen bijdragen, worden daartoe in de gelegen heid gesteld. Mr. Moens heeft vervolgens het voorloopige plan aan de vergadering voorgelegd, dat na ampele bespreking de goedkeuring der afge vaardigden kon verwerven. Ongeveer 80 afgevaardigden waren ter ver gadering aanwezig, die gezamenlijk het alge meen huldigingscomité zullen vormen. Voor de uitvoering der plannen werd een uitvoerend comité benoemd, waarin bij acclamatie de le den van het voorloopige comité zitting kregen. Het uitvoerend comité wordt dus gevormd door den heer W de Groot, deken J. M. Lucassen, mr. A. Moens, ir. J. H. Telders en den heer G. W. Stoutenbeek, waaraan nog zullen worden toegevoegd afgevaardigden van de drie plaat selijke vakcentrales, te weten de R.K. Volks bond, Beverwijksche Bestuurdersbond en de Christelijke Bestuurdersbond en een vertegen woordigster uit de Vrouwenorganisaties. Nadat de voorzitter nog -enkele vragen had beantwoord, werd de bijeenkomst met een woord van dank voor de medewerking gesloten- Eerste aardbeien Uit Heiloo werden aan de Vrije Veiling alhier de eerste aardbeien aangevoerd. Burg. Stand. Geboren: P. W. A. Warmer dam— Beliën, d. J. M. W. Berger—Everard, d. M. A. VeldkampHoekstra, z. M. L. H. ten Hagen—van Baars, z. A. C. Vissers— Zens, d. Ondertrouwd: A. G. H. van der Molen en J. A. Schmidt. Ch. M. W. Bernhard en D. H. E. Alberts. Overleden: W. F. Tscheuschner 15 jaar, over leden te Haarlem. M. J. von Hemert, ge huwd met A. M. Breitenstein, 64 jaar. Tuinbouw en Plantkunde De afd. Bloe- mendaal en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een bui tengewone vergadering op Dinsdag 28 Maart in café „Rusthoek". Vertoond wordt de film „De Rubbercultuur in Beeld", welwillend ter beschikking gesteld door den heer W. Siewertsz van Rustma. Reddingsbrigade voor drenkelingen Boven genoemde vereeniging hield Maandagavond een vergadering in café-restaurant „Lommeroord". Na opening deelde de voorzitter mede, dat hij een benoeming als voorzitter om bijzondere re denen niet meer kon aanvaarden. In zijn plaats werd als voorzitter gekozen de heer L. C. Band en als bestuurslid de heer Hilleganger. Den scheidenden voorzitter wordt dank gebracht voor het vele werk dat hij voor de Heemsteedsche brigade in al die jaren heeft verricht. Een voorstel om hem tot eerelid te benoemen, werd met een luid applaus begroet. Uitvoerige besprekingen volgden over de a.s. zomercampagne. Algemeen was men van oordeel, dat er weer eens extra hard geoefend moet worden. Besloten werd in den loop van dezen zomer een zwemfeest te houden. Hiervoor werd een commissie van voorbereiding benoemd. Om den onderlingen band nog meer te ver sterken zal er in de maand April een gezel lige avond georganiseerd worden. Na een geanimeerde rondvraag volgde slui ting. Teekenen der tijden De woningstichting „Goed Wonen" alhier biedt een woonhuis aan de Emmastraat te huur aan. Dit is iets bijzon der typeerends. De huizen zijn in den duur- sten tijd (tusschen 1914 en 1918) gebouwd en van toen af tot nu toe werd er om gevochten door de huurders zoo er eens een leeg kwam. Een lijst van gegadigden van boven de 100 was heel gewoon. De tijdsomstandigheden kunnen heel wat veranderen! Tramtreinen Gedurende den bloementijd zullen de tramtreinen der N. Z. H. uit drie wa gens bestaan; bovendien worden verschillende extra-diensten ingelegd. Het komt ons voor dat het hypermoderne vervoermiddel der elec- trische trams den trek naar de bloemhollen- velden beduidend zal bevorderen. E.H.B.O. Heden, 28 Maart, is het tien jaar geleden dat de brigade Santpoort van E.H.B.O. werd opgericht. Wijlen de heer Danieëls, oud secretaris der gemeente Velsen, en de heer de Boer, Tokohouder, waren de initiatiefnmeers. Mej. Zuidwijk en de heer Slebas zijn vanaf de oprichting lid, zoodat ook zij jubileeren. Zaterdag j.l. verrichtte een tweetal leden, de heeren rSïebos en Zonneveld, actief werkr toen zij door de Reinaldastichting „Bethanië" te Bloemendaal werden opgeroepen, .Een arbeider, wetkzaam' aan dén nièüwbouvr van die stich ting, stortte van een steiger op den beganen grond. Hulp van E.H.B.O. van Haarlem en Overveen was niet te bereiken en daarom werd door deze heeren hulp verleend. Naar wij vernemen, wordt Vrijdag het laatste examen door een tweetal doctoren afgenomen, waarna het tweede lustrum herdacht wordt. Hiervoor is dan ook alle reden aanwezig, daar de brigade zeer dikwijls met succes haar ar beid verleend heeft. PLANNEN ZWEMINRICHTING V.Z.V. Belangrijke verandering Ofschoon voor het vereischte kapitaal, benoo- digd voor den bouw van een open zwembad, op een klein bedrag na is ingeschreven en, zooals bereids door ons is medegedeeld, de vereischte vergunning van den Minister van Waterstaat was verkregen, deelt men ons van bestuurszijde van de Velser-Zwem-inrichting mede, dat men thans officieel het bericht heeft ontvangen, dat wellicht binnen afzienbaren tijd de sluisput, waarin de zweminrichting zou worden opgericht, zijn bestemming zal krijgen en de Spuisluis dus zal worden gebouwd. In verband hiermede heeft de Commissie van voorbereiding unaniem be sloten, mede in verband met de financieele verantwoordelijkheid tegenover de obligatie houders, niet met den bouw aan te vangen. Onnoodig te vermelden, dat de teleurstelling groot was! Het bestuur is daardoor echter niet ontmoedigd en heeft zich terstond met B. en W. dezer gemeente in verbinding gesteld, teneinde te trachten de noodige medewerking te bekomen om een open zwembad op het land te stichten, door b.v. het beschikbaar stellen van een perceel grond in het centrum der Gemeente. Het resul taat is hoopgevend en er is alle reden aan te nemeni dat de verlangde medewerking zal wor den verkregen. WAT KAN IK ER AAN VERDIENEN? Men schrijft ons: Op 22 Maart werd, zoo als reeds gemeld, door een Urker botter (U.K. 172) een zwaar anker met zeven vadem ketting alhier aangebracht, welke men uit zee had opgevischt. Het Staats- visschershavenbedrijf heeft per electrische kraan het anker met ketting dat tezamen 12000 K.G. woog, op den wal Z.-zijde Visschershaven gezet. Vervolgens werd bericht gezonden naar de Strandvonderij om het van hier weg te halen. Deze laatste nu wil het niet accepteeren, aange zien er meer kosten opkomen dan de waarde is. De Wet zegt daarentegen: Alle op zee ge vonden of gevischte voorwerpen moeten bij de strandvonderij worden afgegeven. Het wordt nu een beetje al te erg. Wanneer men het gevondene moet afgeven volgens de Wet goed, maar dan moet de andere partij niet zeggen: als ik er wat aan kan verdienen. De schipper van de U.K. 172 mag intusschen blij zijn dat men hem van zijn vrachtje verlost heeft. Helmbrand Zondagmiddag heeft over een oppervlakte van 30 a, 40 vierkante meter een helmbrand gewoed in de duinen nabij de Z.Z. Visschershaven. Door de brandweer is het vuur gebluscht. Leider Volksbad. Hoewel de oproep voor leider van een Volksbad, het Zuiderbad aan Zandvoorts strand, slechts in de bladen ver schenen is, die op ons baddorp of in de omge ving verschijnen, hebben zich voor die betrek king in korten tijd 108 sollicitanten aangemeld BERLIJN, 28 Mrt. (V D.) De Rijkscommis saris voor het land Pruisen, vice-kanselier Von Papen, deelt door bemiddeling van den offi- cieelen Pruisischen persdienst mede: De Pruisische Commissaris van Binnenland- sehc Zaken (Rijkscommissaris) heeft bij bij zonder decreet van 20 Maart bepaald, dat de vertegenwoordigers der Communistische partij in Duitschland niet mogen deelnemen aan zit tingen van gemeenteraden, daar zij allen ver dacht worden van hoogverraad. Zij mogen der halve niet tot de zittingen worden uitgenoo- digd. Een bekende internationale oplichter van Roemeensche origine, heeft in hooger beroep voor het Hof te Amsterdam terecht gestaan wegens valschheid in geschrifte en gebruik ma ken van dit valsche geschrift. De man had op 16 September 1931 twintig gestolen traveler chéques, ieder groot 50 dollar, uitgegeven door de American Express Comp. en staande op naam van M. Cislee, aangeboden bij de fa. Oyens en Zn. te Haarlem. Hij had de chéques afgeteekend en het geld ontvangen. In December van dat jaar werd hij te Nice gearresteerd en zeven maanden later uitge leverd aan de Nederlandsche justitie. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den man tot drie jaar en zes maanden gevangenis straf. Hij hield daar, evenals voor het Hof, zijn on schuld vol. De bankbediende herkende hem echter pertinent evenals een hotelhouder te Haarlem, waar hij gelogeerd had. De grafologen dr. J. Schrijver en Ch. J. van Ledden Hulsebosch verklaarden, dat de hand- teekening onder de chéques gezet waren door verdachte. De man is reeds in verschillende groote ste den van Europa voor soortgelijke feiten veroor deeld en de procureur-generaal mr. van Ha- rinxma thoe Slooten, vond de opgelegde straf wel reeds zwaar, doch nog niet hoog genoeg. Zoo spoedig internationale oplichters Nederland tot hun werkterrein kiezen, dient hier streng tegen te worden opgetreden. Nederland moet gevrijwaard worden van dergelijk gespuis. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis, doch met dien verstande, dat vier jaar gevan genisstraf aan verd. wordt opgelegd. De verdediger, mr. F. Pauwels, zeide, dat hij betrekkelijk weinig vertrouwen in het werk van grafologen heeft. Uitveorig schetste pl. het leven van verd. Steeds weer wordt hij, omdat hij geen papieren heeft, over de grenzen gewezen. In Frankrijk heeft hij reeds zeven maanden In de gevangenis doorgebracht vóór hij werd uitgeleverd. Met klem dringt pl. aan op clementie in den vorm van aftrek van het voorarrest. Arrest 11 April. (Ongecorrigeerd) Uit' die langereeks, met een zeergroote ver*- scheidenheid van aanbeveling, is door B. ert W. eqrst een keuze van een dertigtal gemaakt. Uit dat dertigtal is weer een nadere keuze gedaan en zoo zijn door B. en W. op de voor dracht in alphabetische volgorde geplaatst de heeren S. Attema te Zandvoort, C. L. Bolwidt te Zandvoort, J. van de Ven te Vogelenzang en Th. J. Verzeylbergh te IJmuiden. De Commissie van Bijstand in Publieke Wer ken stelt vooral als voorwaarden en eisch een volledige kennis, om met personeel en publiek te kunnen omgaan en het bedrijf zelfstandig te kunnen besturen en bevelen aan de heeren C. L. Bolwidt en S. Attema, die ze verzoeken op de voordracht te plaatsen. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 23 Maart: R. M. Peersman, koopman, Den Haag, Bunschotenschestraat 73. W. M. Bodaan, schoenmaker. Katwijk aan Zee, Sluisweg 5. A. van den Burg, rijwielhandelaar. Monster, Choorstraat 12. W. J. A. Jacobs, koopman en isoleerder, Den Haag, Wolmaranstraat 325. Cur. L. G. Hortensius, Den Haag. H. Mathlener, Den Haag, Vlierboomstraat 182. P. M. Th. van Oostveen, koopman, Den Haag, Nieuwstraat 4. P. Steeg, koopman, Hoorn. 24 Maart: H. Smit, manufacturier, Glimmen. N.V. J. K. Hammingh's Vereenigde Fabrieken, Groningen. A. Lukken, kruidenier, Groningen, Billiton- G. Vrieling, reiziger, Groningen, Tulnbouw- dwarsstraat 26a. J. F. Jansen, caféhouder, Boxtel. P. A. J. v. d. Sande, koopman, den Dungen. M. van Es, bierbottelaar, Gorinchem, Kerk- stcc§ 7. Nalatenschap van W. Hoving, Zuidlaren. A. Stoffer, winkelier, Koekange gem. de Wijk. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Bakkersbond, 6 uur St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 afdracht Grafischen Bond, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Haarlemsche Bachvereeniging Concertgebouworkest on der leiding van Bruno Walter Solist: Wil lem Andriessen. 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" Ned. Reisvereeniging voor Katholieken Lezing over Zwitser land, kwart over 8. St. Josephsgezellengebouw, Jansstraat Utile Dulci, 8 uur Zangclub, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1> Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo". Grossiers kleinhandel. 8 uur. Kath. Kinderuitzending Bisdom Haarlem, 3 uur, Jaarvergadering Bouwvak- bond, 8 uur. Haarlemsche Inkoopcombinatie, 8 uur. Gecombineerd personeel bakkers, half 8. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Josephs-Gezellengebouw, Jansstraat. Verplichte vergadering, half 9. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat I, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. Over: „Weldadigheid naar Vermogen" „Janskamer," Jansstraat 38 rood Wilt ons van tijd tot tijd gedenken En zoo mogelijk iets schenken, De groote waarde van het leven, Ligt niet in 't hebben, maar in 't geven: Postgiro 212793 Telefoon 13235 of 15445. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 26 Maart: Bodegraven, s„ Antwerpen; Lingestroom, s„ Londen; castor, m.s„ Hamburg Martha Halm, s„ Norrköping; Delfland, s„ La Plata; Iris, s„ Gothenburg; Ulys ses, s„ Hamburg; Vliestroom s„ Huil: Xluntzar, s. Bilbao (voor Velsen); Krakow, s„ Gdynia; Rietfontein, s., Hamburg; Orpheus, s., Kopen hagen. 27 Maart: Maasstroom, s., Bristol; Yorkmoor, s., Bassein (voor Zaandam); Mavls, s„ Londen; Eugenia, s„ Montevideo; Bowling, s., Leith; Wis consin, s., Vancouver laatst Havre: Magdalena, 6., West-Indië; Rhein, s„ Hamburg; Daga, s., Rangoon (voor Zaandam). Vertrokken 26 Maart: Sommerstad, m.s., Ham burg; Laura Lauro, s„ Balha Blanca. 27 Maart: Castor, m.s., Point l'Abbe; Haarlem, s., Hamburg; Midsland, s., Tyne; Magdalena, s., Hamburg. AMSTERDAM, aangekomen 20 Maart: Bodegra ven, Antwerpen, stukgoed, Surlnamekade, Vrachtmail; Lingestroom, Londen, stukgoed. Handelskade, Holl. Stoomboot Mij.; Castor, Ham burg, ledig, Fosfaatfabriek, d'Arnaud Co.; Martha Halm, Norrköping, hout, Houtbaven, Gebr. Scheuer; Delfland, La Plata, graan, Engelsche boelen, Wm, H. Mtiller Co.; Iris, Gothenburg, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor: Uiysses, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, odem; Vliestroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij.; Krakaw, Gdynia, rails, J. P- Coenhaven, Baltica; Rietfontein, Hamburg, stuk goed, Javakade, Holl. Afrika Lijn. 27 Maart: Orpheus, Kopenhagen, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Maas stroom, Bristol, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboot MIJ.; Mavis, Londen, stukgoed, Han delskade, General Steam Transport Cy.; Euge nia, Montevideo, lijnzaad, Houthaven, Furness; Bowling, Lelth, stukgoed en steenkolen. Zeebur gerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Wisconsin, Vancouver laatst Havre, stukgoed, Handelskade, d'Arnaud Co.; Magdalena, West-Indlë, stuk goed Javakade, Wambersie Zn.; Rheln, Ham burg, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es, Van Ommeren. KON. HOLL. LLOYD ZEELANDXA, uitreis, 26 Maart n.m. 6 uur v. Oporto. FLANDRIA, 25 Maart van Amst. te B.-Alres. DINSDAG, 28 Maart. Vorige koersen heden Londen «.4? c.48X Berlijn -J0.14 59.15 Parijs 9.75)4 9.75)4 Brussel 31.60 34.57)4 Zwitserland 47.87)4 47.87)4 Weenen - Kopenhagen 38.00 37.75 Stockholm 45.10 45.C0 Oslo 43.45 43.25 New York (cable) 2.4SH 2.48)6 Rome 12.75 12.75 Praag 7.37)4 7.37)4 Madrid 21.oo 21.00 Vorige koersen Heden Staatsieenlngen 5 Nederland 1919 101)4 4Vi Nederland 1916 103 4 Nederland 1931 99)4 5 Nederi 1932 loC» 4 Vt N Ind 1926 AB 91)» 5% Dultschl (Youngleen.) Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-M11 101)4 103 99)4 IOC* 92)4 Industrieën ünllevei Calve Delft ALg Kunstzilde Van Berkel'e Pat Nieuwe Phillpe KUch Accoustiek Ned Ford Industr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel S Steel S Leather intern Nickel 63 61)4 :2H 59 8b3) 10X 30)4 16 I13H 12 IX 05X 7 14X <8% ah MQnbon» Boeton Mijnbouw Alg Exploratie Red lang 122 Jidue LeboAg 111 Pet rolenm taboes Ton One "erlafc Peudawa Continental OU |7 40H .1 4»» 5h li)» 28X 3)4 8)4 12 121 110 .7 38 I 4»4 5)4 Shell Union Oil Vorige koersen Heden 4)6 4)4 Rubbet A'dara Rubber Bandar Oen Batavia Rubber Serbadjad] Silau V. 1. G. O Allied Intercontm Rubber Scheepvaart Java Ch Japan Holl Amerika LU» Dito Gem Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Suiker 6. VA. .........i Jav Cultuur N 1 8 O Poerworedlo Vorstenlanden Actions idem i Tabak Dell Batavia Oude Oell Oostkust Senembab 52H 34 20 15H 13 23 2X 12)4 49 178 122 78)4 4X 40 27.00 145 124)4 14)4 134 spoorwegen Union Pacific wapasb Erie Kansas BitSouth South Rallw 73)4 I h SH 9 52* 13 19)4 14M 13 23 22 I* 34X 2H 13 48H 177 122 78 4* 39)? 28.00 143X 121 14 133 73 IX -X 8H fcX

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2