!n de cellen van de „Alex" WIJ VRAGEN CORSETTEN DE BIJENKORF FUNKE'S ROGGEBROOD BEZOEK BIJ GOERING MARKTEN EEN EERSTE VERKOOPSTER DINSDAG 28 MAART Geen Jodenvervolging Uitbreiding van het luchtverkeer Arbeiderspers" en S.D.A.P. Gierstraat 81 - Tel. 14651 Stichting „MOEDERHEIL" Adverteert in dit blad Vraagt Uw winkelier Voedzaam, smakelijk en gezond De communistische leiders gezond en wel Goering DE MEINEEDZAAK IN DEN HAAG Een der verdachten heeft bekend BRAND TE WARMOND Werkplaats en broeikas afgebrand Hervatting van den zomerdienst en verkorting der vluchttijden HOOGER ONDERWIJS Wetswijziging tot vermeerdering der inkomsten ARSENAAL TE BOSKOOP Wat werd daar voorbereid? Conflict om een jaarverslag DAMMEN Clubcompetitie 2e klas v. d. Haar- lemschen R. K. Dambond D. L. D. ISt. Jozef I ONFORTUINLIJKE DIEFSTAL De noodlottige aanrijding DE SCHOOL VAN GANDHI Hongerstaking in gevangenis Pastoor E. A. M. Mersel t MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen Clubkampioenschappeh „Haarlemsche Damclub" Damkampioenschappen van Haarlem voor onze afdeeling Alleen allereerste verkoop krachten met groote routine en vakkennis, en reeds als zoodanig werkzaam geweest zijnde, komen in aanmerking. Persoonlijke aan melding met getuigschriften, tusschen 10-11 uur, of schriftelijke sollicitaties met uitvoerige in lichtingen aan' ons personeel- bureau, 5e etage. machinaal gesneden verpakt Onze bijzondere correspondent te Berlijn Schrijft ons d.d. 27 Maart: Ik wandel het statige gebouw binnen, waar eenmaal Paul Löbe zeven jaar resideerde als president van den sedert dien leegge- branden rijksdag. Ik wissel een blik met den Portier, die mij nog kent uit den tijd der ge- 2ellige bieravonden en wij denken beiden het zelfde: wat is er sedert dien veel veranderd! Ik wandel de breede trap naar boven op en 'tel vast, dat de schilderijen uit den keizer lijken tijd, welke na de omwenteling op zolder berden gelegd, hun oude plaats hebben terug gekregen. Tweehonderd buitenlandsche jour nalisten waar komen opeens zooveel vreem de gezichten vandaan? zitten geduldig te Wachten en te rooken: rijksminister Goering neeft als waarnemend minister van binnen- 'andsche zaken voor Pruisen nog dringende be sprekingen met het kabinet en laat zich veront schuldigen. Wij worden begroet door Ministe- riaidirektor Assmann en von Puttlitz. Dr. Hanlstèingl, die de leiding der buiten- 'apdsehe pers voor de N. S. D. A. P. voor zijn tekening genomen heeft en voorloopig in het Paleis van Göring zijn bureau heeft, is met den 'Ükskanselier in een recordtijd van twee uur en een kwartier van Berlijn naar München ge bogen. Vanuit het Bruine Huis verleende nij j® opdracht van zijn chef een interview aan den directeur-generaal van de International News Service, mr. Connoly. Telefonisch wis selden New-York en München met elkaar van ^dachten over de vragen van den dag: natio nale revolutie, amnestie, jodenvervolging, Hit ter's bezoek aan Mussolini en men krijgt uit alt kostbaar telefoongesprek den indruk, dat a°or de rijksregeering alles ir. het werk ge steld wordt, om de hetze in het buitenland te %enstraffen. Deze indruk wordt versterkt door het door tastend optreden van Göring. Wij kennen hem 'Is den oorlogspiloot en frontsoldaat, zijn bree- de borst getooid met den Pour le Mérite en Wij bewonderen hem als vriend en opvolger van JÜn gevallen tijdgenoot von Richthofen. In tegenstelling tot beide zittingen in den tijde- tiken rijksdag is hij ditmaal niet in uniform etl den verrekijker, waarmede hij in de Kroll- ®Pera het voor zich zittend publiek opnam, heeft hij thuisgelaten. Kij valt op soldateske Wijze met de deur in 't huis, vertelt hoe de Amerikaansche, Engelsche, Zweedsche en Ne- herlandsche pers speciaal de soc.-democra- tische organen de laatste weken met systeem eh overleg over gruweldaden berichten brengen, Welke hem achtereenvolgens met verbazing, ontzetting en afkeer vervulden. De revolutie v&n November 1919 moet niet op één lijn ge steld worden met de nationale revolutie van Maart 1933! Hij stelt vast, dat de leugencam- Pagne, welke thans probeert het prestige der nieuwe regeering te schaden, merkwaardig Weel overeenkomst toont met die van Mei 1922 lot Augustus 1923, toen Mussolini in Italië zijn Brootsche overwinning voor hét fascisme be haalde. Met verheffing van stem roept hij ons tee: „Waar zijn de warenhuizen, welke door hbs gesloten werden? Waar zijn de lijken, wel ke in 't Landweerkanaal gevonden zouden zijn? Waar zijn de synagogen, welke beschadigd of vernield werden? Waar zijn de joden, wier ?°gen blindgeslagen werden?" Hij geeft toe: lP de algemeene opgewondenheid der eerste hagen hebben S.A.-mannen zelfstandig hier en haar hun bevoegdheid overschreden. Bij ver- Bissing werd éen auto aangehouden met een Swart-rood-gouden vlaggetje en moest men ater vaststellen, dat de Roemeensche gezant ®en vaderlandsche driekleur heeft, welke sterk aan die der republiek herinnert! Persoonlijk heeft Goering diens echtgenoote gevraagd, of aii lichamelijk lastig gevallen werd, maar BUmiachend werd hem verzekerd, dat het heele geval de moeite nauwelijks waard was Het gevaar van een pogrom heeft slechts be gaan in het brein van communistische en 6°cialistische agitators, die in het buitenland °pschudding wilden teweegbrengen en hierin °°k deels zijn geslaagd. Hij ontkent niet, dat ®bkele malen de winkels van Woolworth door s A.-mannen onder contróle werden genomen e® dat sommige zakenlui gedwongen werden hp een stuk papier te schrijven: Dit is een "oodsche zaak, koopt in Duitschland bij Duit- Schers! Maar al deze en soortgelijke gevallen berden zoodra zij tot de rijksregeering door dongen nauwkeurig onderzocht en onver biddelijk strenge verordeningen en zware straf ten maakten voortzetting hiervan onmogelijk. Met voldoening stelt Göring vast, dat de „Cen- sjaiverein deutscher Staatsburger jüdischen Dlaubens" en de „Relchsbund jüdischer Front soldaten" in het openbaar geprotesteerd heb ben tegen de volmaakt onjuiste berichten en beweringen, welke in het buitenland werden Verspreid: „De rijksregeering en ik, wij dulden Been jodenvervolging!" Onverbiddelijk streng is de rijksregeering in haar optreden tegen allen, die het staatsbelang bedreigen. Definitief wordt het communisme J® Duitschland uitgeroeid en Europa zal rültschland hiervoor later dankbaar zijn. „Ons r'erk is overweldigend en u kunt gelooven, dat "il allen hard werken, vaak tot vroeg in den Jhofgen, maar wij doen het graag, want een heilig doel staat voor onze oogen: de hene- teg van ons volk!" ,°m ons te bewijzen, dat U.S.A. niet het recht eIt, in zijn joodsche organen te roepen: Juda erklaart aan Duitschland den oorlog, worden 'J in gereed staande auto's naar het Polizei- Pfasidium aan den Alexanderplatz gereden. l3® ieder land zijn enkele correspondenten bbloe uitgezocht. Wij worden hier begroet °or Oberregierungsrat Diel, die kort geleden onderzoek naar den brandstichter van der Pb'oe leidde en deze vertelt ons, dat verschu dde gevangenen, van wie in net nuitemand j 'erlej griezeligs wordt beweerd, uit verschil de gevangenissen (men verzoekt ons deze vangenissen niet nader aan te geven) spe- aai voor ons naar Berlijn zijn getranspor- ®rd. ik ken het labyrinth van trappen en t hen en bureaux in het somber aandoende Qhde gebouw, waar wij vaak met Zörgiebel, ybzesinski of Weiss besprekingen hadden, j., afr zijn zij allen gebleven? Hebben zij het hg voorbeeld van Braun gevolgd en hun bylucht in het buitenland gezocht? v°or ik het weet, sta ik in een klein vertrek öp tegenover Ernst Thallmann, den aanvoer- jj r her communistische partij, door zijn „Ge- en" met „Teddy" aangesproken. Hij heeft stei pet niet bij zich, kijkt onverschillig en ik i vast, dat hij er blakend van gezondheid ziet. was deze man eenmaal de concurrent ,3 Hindenburg als rijkspresident??? Ik had s J hen aanvoerder der „Kommune" voorge- asit aIs een man van f°rmaat, als een volks- lat tetor, zooals de Russische films ons die beeh zien maar de man in dit blauw col- Zelf met een wit overhemd, geschokt in zijo tea V'®rtr°uwen door den gang van zaken akt allerminst op mij een revolutionnairen ruk. op de meeste vragen geeft hij een kort en afwijzend antwoord, maar wij krijgen der. indruk, dat hij beter behandeld wordt, dan veertien jaar geleden de Duitsche officieren door zijn partijgenootenl De gaten in de paleis muren bij Göring zijn aan dit optreden een blijvende herinnering. Men vertelt ons, dat Thallmann als leider der commune, aanspraak heeft gemaakt op een bijzonder gunstige be handeling, maar men maakte hem duidelijk, dat hiervan juist voor hem, die het onheü van Rusland via Duitschland over heel Europa wilde orengen, geen sprake kan zijn. In de volgende cel wordt aan ons voorgesteld dr. Hirsch, hoofdredacteur der thans verboden „Rote Fahne". Hij ziet er heel wat aanneme lijker uit dan Thallmann, kijkt schrander uit zijn donkere oogen en maakt een intelligenten indruk. Hij geeft vlot antwoord op alle vragen en men leest uit zijn blik groote belangstelling voor de buitenwereld. Zelf is hij niet mishan deld, maar hij wil gezien hebben, dat partijge- nooten zwaar gewond uit S.A.-kazernes ge bracht werden, Dr. Diel biedt hem een sigaret aan, maar hij antwoordt beleefd: „Ik heb mijn eigen sigaretten." Wij laten hem alleen en be grijpen, dat het voor zulk een man hard is, overgegeven te zijn aan de macht zijner poli tieke vijanden. Wij wandelen naar beneden er. ik werp door de tralies een blik op de binnen plaats, waar een groepje communisten de ge bruikelijke wandeling maakt. Beneden in de spreekkamer van dr. Diel worden opnieuw eenige vooraanstaande communisten aan ons voorgesteld, Torgler, wiens felle aanvallen in den Landdag in mijn herinnering liggen, Os- sietzki, de schrijver van het „Tagebuch", die al eerder wegens landverraad gevangen zat en tij dens het vorig bewind werd vrijgelaten, Lud- wig Renn, de auteur van het ook bi) ons be kende boek „Krieg". Dit hoogst merkwaardig trio vat de zaak niet al te ernstig op, vindt zoo'n causerie met col lega's een prettige afwisseling en op onze vraag of een hunner onder mishandeling had te lij den, geeft Ossietzki lachend ten antwoord: „Ik heb alleen maar een knoop van mijn vest verloren!" Hij zit klaarblijkelijk in zorg voor zijn familie, want hij zegt: „Ik bevind me nu al vier weken in arrest en heb tot nu toe nog niet mijn vrouw gezien!" Torgler daarentegen verklaart, dat hij juist den vorigen dag een be zoek van vrouw en kinderen heeft ontvangen en hij vertelt dat ongevraagd. „De kost is aan nemelijk en de behandeling kan vergeleken worden met die van de politieke gevangenen tijdens den oorlog. Ludwig Renn schijnt min der content te zijn, want hi, beklaagt er zich over, dat door strenge censuur zijn correspon dentie wordt benadeeld en vertraagd. Onder gewapend geleide worden de gear resteerde communisten weer naar de gevange nis teruggebracht en wij verlaten met een zucht van verlichting den Alex in de overtuiging, dat de rijksregeering niets ongedaan laat om door een streng maar rechtvaardig bewind land en volk te dienen! Omtrent de meineedzaak, waarover reeds de vorige week eenige mededeelingen konden worden gedaan, worden thans nog de volgen de bijzonderheden medegedeeld. In de afgeloopen week zijn door de politie te Den Haag ter beschikking van de Justitie gesteld vijf personen, betrokken bij een mein eedzaak. Het betrof een echtscheidingsproce dure, welke in het laatst van 1931 voor de Haagsche rechtbank is gevoerd. Eischeres was de vrouw van den pensionhouder I. uit de Javastraat aldaar, die tegen haar man een klacht had ingediend. Zij had zich daartoe in verbinding gesteld met den zaakwaarnemer en ex-advocaat mr. K. Z., die verschillende onderzoekingen terzake verrichtte. In November 1931 diende de zaak voor den rechter. Als getuigen verschenen de 42-jarige koop man M. K. uit de Scheldestraat, de 32-jarige buffetjuffrouw C. A. K. uit de Griftstraat en de 58-jarige werkster J. W. wed. van J. de H., eveneens wonende in de Scheldestraat. Allen legden onder eede voor den pension houder zeer bezwarende verklaringen af, met als gevolg, dat de eisch werd toegewezen en het huwelijk door echtscheiding ontbonden werd verklaard. De pensionhouder berustte in deze uitspraak niet. Geruimen tyd Is nog getracht een mid denweg te vinden, en toen dit niet gelukte, diende hij in het eind van 1932 tegen de ge tuigen een schriftelijke klacht wegens meineed in. De politie kreeg de zaak in onderzoek en arresteerde de drie getuigen, die bij haar als ongunstig bekend stonden. Voorts is gebleken dat de drie getuigen voor het afleggen van hun verklaringen gezamenlijk een bedrag van 550 hadden ontvangen. Ver volgens werd ook de vrouw van den pension houder I. geb. A. gearresteerd, terwijl de po litie, nadat de drie getuigen in bewaring wa ren gesteld, overging tot de aanhouding van mr. K. Z. terzake van het uitlokken van meineed. Een der aangehoudenen, de werkster J. D. heeft reeds een bekentenis afgelegd. Zaterdag j.l. zijn de beide laatste verdachten, mr. K. Z. en de vrouw van den pensionhouder, voor den officier van justitie voorgeleid. Naar wij vernemen zijn alle verdachten in het Huis van Bewaring ingesloten, behalve mevrouw I. geb. A„ die na een verhoor door den rechter commissaris op vrije voeten is gesteld. Maandagmiddag werd brand gemeld in de schilderswerkplaats van den heer A. J. H. te Warmond. Electrisch cellluloid-reclameplaten waren daar in brand geraakt, waarbij het vuur gretig voedsel vond in groote hoeveelheid benzine en olie, die in de werkplaats was op geslagen. In een oogenblik was de werkplaats met aangrenzende broeikas van den heer v. d. V. in een vuurzee herschapen. Beide gebouwtn brandden tot den grond toe af. De omliggende perceelen hadden veel van het vuur en de groo te hitte te lijden en bekwamen veel water schade. Door het krachtig optreden der brand weer bleef de brand beperkt tot de werkplaats en genoemde broeikas. Vermoedelijk is kort sluiting de oorzaak. Veel van den aanwezigen inventaris was niet verzekerd. Een 15-tal ko nijnen kwamen in de vlammen om. Op Zaterdag 1 April treedt een uitbreiding van den voorjaarsdienst van het luchtverkeer in werking. Daarmede wordt een nieuwe uit breiding aan de luchtverbindingen naar en van Nederland gegeven. In de eerste plaats valt de hervatting van den dienst van de K.L.M. op Hamburg, welke ge durende den winter was opgeheven, te vermel den. De dienstregeling heeft ten opzichte van verleden jaar wijziging ondergaan; de vlucht- duur is verkort, o.a. tengevolge van het feit, dat Bremen niet meer wordt aangeloopen. Voorts geeft de nieuwe dienst te Amsterdam aansluiting naar en van Londen en Parijs. De passage- en bagageprijzen hebben een aanzienlijke verlaging ondergaan, terwijl de thans algemeen op het luchtnet ingevoerde kor ting van 30 pet. op den prijs van het biljet van de terugreis van een retourbiljet ook van Ham burg van toepassing is. Naast deze nieuwe ver binding blijft de Scandinavian Air Express, de snelle transito-verbinding, welke Engeland, Frankrijk en Nederland dagelijks met Scandi navië verbindt, bestaan. Voorts vangt de lijn van de Deutsche Luft Hansa naar het Roergebied naar Midden- en Zuid-Duitschland en Zwitserland weder aan. Ten slotte dient nog de belangrijke verbinding Amsterdam-Rotterdam-Essen'Mülheim - Hallo/ Leipzig-Praag van de Tsjecho-Slowaaksche Luchtverkeers Maatschappij vermeld te worden. Deze dienst, welke thans reeds voor het vijfde jaar in exploitatie genomen wordt, had aan vankelijk met onbekendheid by het reizend pu bliek te kampen, doch mag zich sinds eerver leden jaar in een toenemende belangstelling verheugen. Ook op deze lün is de vluchtduur, dank zy het in dienst stellen van driemotorlge Fokker-verkeersvliegtuigen, ingekrompen. De passagepryzen zijn opnieuw eenigszins verlaagd. Ingediend is een wetsontwerp tot wyziging en aanvulling der Hooger-Onderwü'swet, welk ontwerp strekt tot uitvoering van de overeen komstige voorstellen, welke de Commissie-Wel- ter in haar rapport tot overweging geeft, en heeft ten doel de inkomsten van het hooger onderwüs te vermeerderen. In de eerste plaats wordt voorgesteld ophef fing van de vrystelling van betaling van col legegeld, nadat dit viermaal is betaald, met dien verstande, dat de vigeerende bepaling, dat de verplichting tot betaling vervalt, wanneer de betrokkene het examen met civiel effect heeft behaald, intact biyft. Deze maatregel strekt tot het verkleinen van de marge tusschen de kosten, welke voor den Staat het gevolg zyn van het ondernemen van een studie en de bydragen daarin van den student. Hy vindt zyn verdediging in de on gunstige tydsomstandigheden, welke het Ryk dwingen de uitgaven óók door vermeerdering van inkomsten te beperken. Als tweede maatregel wordt voorgesteld ver hooging van het collegegeld tot 400.— na ver loop van een voor elke studierichting te bepa len aantal jaren sinds de betrokkene voor het eerst werd ingeschreven, welk aantal jaren den normalen studieduur voorstelt, waarin een stu die kan leiden tot het examen, waaraan civiel effect is verbonden. Deze maatregel beoogt een prikkel in het leven te roepen, om de studie in een onder normale omstandigheden passenden tydsduur te volbrengen. Het schynt niet onbiuyk, dat hy, die langer studeert zonder daartoe door byzon- dere omstandigheden te zyn gedwongen, hier voor een verhoogde bydrage betaald. Ook hier van is, behalve misschien een vermindering van het aantal studenten, een financieel voordeel te verwachten, dat in de gewyzigde tydsom standigheden zyn rechtvaardiging vindt. Er kunnen zich echter gevallen voordoen, waarin de toepassing van dezen maatregel tot een on billijkheid zou leideh. Te denken valt hierby aan een langdurige ziekte, het verrichten van militairen dienst. Daarom wordt in het ont werp de mogeiykheid geopend, in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den minister, van de betaling van de voorgestelde verhooging van het collegegeld voor een of meer jaren dispen satie te verleenen. Ten derde wordt voorgesteld afschaffing van de bepaling, dat in geval van afwyzing voor de eerste herhaling van een examen geen betaling van examengeld wordt gevorderd. Van dezen maatregel mag, naar de minister meent, ver wacht worden, dat de studenten zich na dege- ïyker voorbereiding voor een examen zullen op geven dan thans in sommige gevallen schynt te geschieden. Een bekorting van de studie zal hiervan somtyds het gevolg kunnen zyn. Bo vendien zal deze maatregel vrij zeker vermin dering van het aantal examens ten gevolge heb ben; dit moet van groote beteekenis geacht worden, nu vele hoogleeraren door het groot aantal examens zwaar belast zyn. Ook hier zullen zich bijzondere gevallen kun nen voordoen, waarin het biliyk is, dat, indien een candidaat is afgewezen, voor de eerste her haling van het examen geen betaling wordt ge vorderd. Ten slotte wordt voorgesteld de mogelykheid te openen, voor onderwysbenoodigdheden, die aan studenten worden verstrekt, van hen be taling te vorderen. Te Boskoop heeft een sensationeele inbe slagneming van wapens en patronen plaats gehad. Het was de politie reeds eenige we ken bekend, dat een wapentransport was te verwachten. Op den dag en het tijdstip dat de politie was gemeld, stopte op den Konin ginneweg voor een pakhuis een vrachtauto, waarin vier personen gezeten waren, even als het voertuig, afkomstig uit Rotterdam. Onmiddeliyk nadat met lossen een begin was gemaakt, verscheen de Boskoopsche po litie, bügestaan door politie uit Gouda en legde beslag op wapenen en patronen. Er werden gevonden 70 revolvers en ruim 1800 patronen. Het viertal werd aan een verhoor onder worpen. De Rotterdammers verklaarden dat de wapenen en patronen voor den verkoop aan particulieren waren bestemd. Of dit juist is, dient te worden afgewacht. Naar de „Fakkel", het orgaan der O. S. P. meldt, is een conflict uitgebroken tusschen het bestuur van de S. D. A. P. en den directeur der N. V. de Arbeiderspers, den heer Y. G. van dei- Veen. De oorzaak van het geschil is gelegen in het feit, dat het jaarverslag der N. V. door den directeur toegezonden aan de commissarissen en tevens aan het bestuur der party, door dit laatste buiten weten van den heer Van der Veen, aan de contróle van een accountant is onderworpen. Deze, de heer Wegerif, heeft in een rapport zeer ernstige bezwaren geuit tegen het jaarver slag. Volgens dit rapport was de toestand van de Arbeiderspers in het verslag veel te gunstig voorgesteld. De heer Van der Veen heeft tegen deze han- delwyze van het partybestuur geprotesteerd. Hy is van meening, dat het raadplegen van een accountant buiten het medeweten van de direc tie om, als een motie van wantrouwen is op te vatten, en verklaart, dat, wanneer het bestuur der S. D. A. P. en de raad van commissarissen hun goedkeuring aan het verslag van den direc teur onthouden, hy daaruit de consequenties zal trekken. Reeds spoedig zagen de onderste borden van van eerstgenoemde vereeniging hun partyen verloren. Ondanks dit feit droeg de wedstryd als zoodanig een spannend karakter. Met zeer veel enthousiasme werd er om de begeerde winstpunten gestreden. De gedetailleerde uitslag is als volgt: D. L. D. St. Jozef A. Bronsting—Th. Schuit 0—2 J. BronstingH. Springveld 02 N. KoomenF. van Musscher 02 P. Klaver—H. Belterman 11 Th. Bronsting—G. van Rooy 2—0 C. Castricum—W. van Leeuwen 20 J. de Gier—J. v. d. Pol 1—I J. HeusW. Keyzer 02 H. Bakkenhoven—H. Rooze 02 J. GoekelJ. Luiten 02 Totaal 6—14 Maandagmiddag heeft een vrachtauto met vee geladen, die blykbaar was ontvreemd op de Rot- terdamsche veemarkt, in snel tempo rijdend na- by de Mallegatsluis naby Gouda, een luxe auto aangereden. Den bestuurder werd gelast te stoppen, de man biykbaar vreezend in arrest te worden ge steld, wilde in alleryi zich verwijderen. Een vechtparty ontstond met als resultaat, dat een van de twee inzittenden werd gear resteerd en naar het politiebureau werd over gebracht. De vrachtauto werd naar de markt gebracht en voor het politiebureau gestationneerd. Nadat een politie-inspecteur uit Rotterdam was gearriveerd, heeft men pogingen aange wend om den tweeden schuldige eveneens op te sporen. Wegens de verspreiding te Den Helder van opruiende manifesten, welke in verband met de muitery op „De Zeven Provinciën" waren uit gegeven door de Anarchistische Alarmgroep, zyn op 20 Maart 1.1. enkele leden van deze groep door de Alkmaarsche Rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Naar aanleiding hiervan bereikt ons het be richt, dat de veroordeelden R. D. en L. B. uit protest tegen hun veroordeeling en gevangen houding in voedselstaking zyn gegaan. By in formatie hieromtrent aan het Huis van Bewa ring heeft de directeur zich van het geven van positieve inlichtingen meenen te moeten ont houden. Te Rotterdam is op 64-jarigen leeftyd over leden de Pastoor der St. Barbara-parochie aan den Crooswykscheweg, de Zeereerwaarde Heer E. A. M. Mersel. Geboren 1 Februari 1869 te Rotterdam, werd de thans overledene in 1892 priester gewyd. In 1906 stichtte hy de parochie, waarvan hy tot aan zyn overiyden, dus zeven en twintig jaar lang, de geesteiyke herder is geweest. IJMUTDEN, 28 Maart. Ryksvischafslag. Tarbot 1—1.20 per Kg., Tong 0.751.30 per Kg., Zetschol 27 per 50 Kg., Kleine Schol 4.80— 24 per 50 Kg., Schar 2.508 per 50 Kg., Gullen 2.75—6.50 per 50 Kg., wyting 3.50—4.40 per 50 Kg., Versche Haring 1.501^5 per kist. van Dinsdag 28 Maart: Loggers: K.W. 43 f 1180; K.W. 44 f 732. Versche Haring: L. T. 451 f 440. De wedstrijden werden Maandagavond jJ. voortgezet. De uitslagen laten wy hieronder volgen. Hoofdklasse J. v. d. Giessen wipt van M. G. Teunisse; J. P. van Eyk wint van Kleen; J. van Looy wint van H. van Lunenburg Jr.; H. Greeuw—J. Balk afgebroken. Tweede klasse T. Kerkman wint van J. Wielenga; W. J. A. Matla remise met J. Otter. Derde klasse L. Kisch wint van B, Henneke; J. Klaverstyn remise met O. T. Glaser; K. Oiy wint van J. C. Bom; J. Merts remise met L. Kisch; H. O. Sou- verein wint van J. van Petegem; W. Jonkhof remise met H. W. O. van Rhoon; J. L. Froon- hof wint van I. Ravensbergen; J. J. Groenewoud wint van J. Klaverstyn. De wedstrijden werden Maandagavond j.l. voortgezet. De uitslagen laten wy hieronder volgen: Hoofdklasse J. W. van Dartelen wint van H. A. van Abs; J. van Berkum remise met W. Stroo; H. W. Zit man wint van W. Stroo; J. P. van EykJ. van Berkum uitgesteld. P. J. van DartelenJ. B. Sluiter Jr. afgebroken. Derde klasse H. G. J. Andriessen wint van A. Russ; P. J. Byry wint van B. Henneke; B. Gabriël remise met A. Smit; Th. C. v. d. SluysJ. Zurel afge broken; Ph. G. Amelung Jr.G. Eising afge broken. AMSTERDAM, 27 Maart. Kipeieren: hoogste prils 2.70, mlddelprys 2.002.20, laagste prijs 1.90, eendeteren 1.70. Dagaanvoer 200.000 stuks. Handel gewoon. ALKMAAR, 27 Maart. N.V. Alkmaarsche Ex portveiling Andijvie 1.304.10, Bloemendaler kool 1.204.00, Bloemkool 12.00, per 100 stuks. Bieten 0.601.40, Gele kool 1.402.70 per 100 K.G. Kropsla 5.20—10.50, Knolselderle 1.00—3.30, per 100 stuks. Prei 0.80—3.80, Rabarber 8.00 12.00, Raapstelen 3.003.30, Radijs 1.804.50, per 100 bos. Spinazie 0.591.10, Spruiten 2.00 7.00, per 100 pond. üien 0.60—1.50, Wortelen 0.70—1.60, per 100 K.G. Witlof I 4.50—6.50, idem II 1.503.50. per 100 pond. BOVENKARSPEL (Station), 27 Maart. „De Tuinbouw" Aardappelen: Sutton 0.20, Due 0.200.25, Ideaal 0.15, Blauwe 0.30, Eigenh. 0.70. Aanvoer 1672 baal. Roode kool 0.902.50 per 100 K.G., aanvoer 3225 K.G. Gele kool 0.901.70, aanvoer 2885 K.G Witte kool 0.60, aanvoer 500 K.G. Bieten, kleine 0.60. Aanvoer 11350 K.G, BODEGRAVEN, 28 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 86 wagens, 3707 stuks, le soort 25.0026.50, 2e 8. 21.0024.00. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Maart. 25000 K.G. Roode kool 1.803.50, idem doorschot 1.50 2.90. 58000 K.G. Gele kool 1.102.40, idem doorschot 0.701.70. 18000 K.G. Deensche Witte kool 0.60—0.80. BEVERWIJK, 27 Maart. Bloemenveiling „t Centrum" Wm. Copland 511 ct., Sanders 612 ct., Wm. Pitt 1015 ct., Bartigon 715 ct„ Victors 1014 ct., Le Nótre 1217 ct., Rau- wenhof 815 ct., La Franchise Idem, City of Harlem 1223 ct., Elizabeth 12 ct., Centenaire 8 13 ct., Murillo 513 ct., v. d. Hoef 1325 ct., Ti- tiaan 1012 ct., Couronne d' Or 1220 ct., Peach Blossom 1017 ct., Electra 1020 ct., l'Aurore 713 ct., Theeroos 1220 ct„ Ada 1220 ct., Ibis 7—13 ct., La Reine 5—11 ct.. Witte Valk 8— 16 ct., Oostenrijk 614 ct„ Hermann Schlegel 5—14 ct., Prins 1015 ct., Brilliant Star en Cram. Brillant 59 ct., Rose la Reine 612 ct., Nar cissen 212 ct.. Anemonen 1042 ct., Hyacinten en Crocussen 720 ct. BEVERWIJK, 27 Maart. Coöp. Tuinbouw, Vrije Groenten- en Fruitmarkt W.A. Aardbeien 60 ct. per schotel. Rabarber 713 ct., Radijs, Raap stelen en Selderij 35 ct., per bos. Spinazie 16 20 ct., Witlof 7—13 ct.. Spruiten 13%—16% ct., Aardappelen, üien, Sjalotten, Nero, roode Bieten en Peen 1—3 ct. per K.G. Knakpeen 95 ct., Spi nazie 65115 ct.. Boerenkool 2540 ct. per kist. Prei 4%7 ct. per bos. Aardbeien 67 ct.. Knol len 1—2 ct., Roode en Gele Bewaarkool 2—4% ct. per stuk. BEVERWIJK, 27 Maart. RE. Coöp. Tuinders- vereeniglng „Kennemerland" Boerenkool 0.30 —0.50, Spinazie 0.60—1.20, Sla 1.001.10, per kist. Rabarber 0.090.15, Radijs 0.040.05, Raap stelen 0.03%—0.04, Prei 0.03—0.09, Selderie 0.04— 0.05, per bos. Witlof 0.06—0.14, Spruiten 0.10— 0.13, Uien 0.01—0.02. per K.G. Roode kool 0.03 —007, Gele kool 0.03—0.05, Knollen 0.01—0.05. Wortelen 0.010.02 per stuk. ROTTERDAM, 28 Maart. Veemarkt. Ter vee markt waren aangevoerd 172 paarden, 1571 ma gere runderen, 360 vette kalveren, 81 graskalveren, 14 varkens en overloopers, 6 bokken of geiten. 1057 vette runderen, 1732 nuchtere kalveren. 157 schapen of lammeren en 8 biggen. Prijzen per K.G.: Koeien 0.12—0.15. 0.200.24. 0.27—0.29: Ossen 0.140.16, 0.19—0.21, 0.24—0.25; Stieren 0.130.16, 0.170.18, 0.200.22; vette kalveren 0.250.30, 0.35—0.40, 0.450.50. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien 105.00215.00, Stie ren 40.00250.00, Graskalveren 20.0045.00, Werkpaarden 100.00230.00. Slachtpaarden 90.00 180.00, Hitten 40.0090.00, nuchtere Kalveren (fok) 7.00—14.00, nuchtere Kalveren (slacht) 3.00 —5.00, Kalfkoeien 115.00—235.00. Pinken 50.00— 85.00, Vaarzen 80.00125.00, Biggen 5.0010.00, idem per week 0.400.80. Overzicht. De aanvoer van vette koeien en os sen was zeer groot, handel tamelijk, prijzen gelijk aan die van gisteren: een best beest ging 1 ct. boven noteering. Stieren tamelijke aanvoer, flau we handel, onveranderde prijzen. Vette kalveren groote aanvoer, handel iets beter, doch prijzen iets lager; een enkel best kalf ging tot 2% ct. boven noteering. LEIDEN, 28 Maart. Veemarkt. Aanvoer 232 varkens, waarvan 211 zware en 21 lichte. Prijs zware 0.320.33. lichte 0.300.32. Handel vlug. NOORD-SCHARWOÜDE, 28 Maart. Noorder- marktbond. 1900 K.G. Uien: Drielingen 0.80, Uien 0.80, Grove Uien 1.00. 150 K.G. Peen 0.60. 2400 K.G. Kroten 0.60. 106000 K.G. Roode kool 150 8.30, idem doorschot 1.002.20. 124500 K.G. Deensche Witte kool 0.600.70. 40200 K.G. Gele kool 1.202.20, idem doorschot 1.001.30. Taaie- Gele kool 1.30—2.90. Doorgedraaid 73600 K.G. Deensche Witte kool en 2400 K.G. Kroten. PURMEREND, 28 Maart. Veemarkt. Atn- gevoerd werden: 3 stapels kleine boerenkaas 375 Kg. 19.50 per 50 Kg. handel vlug; 1611 Kg. boter: weiboter 1.301.35, melkboter 1.35—150 per Kg„ 634 runderen, waaronder 210 vette en 401 melk- en gelde koeien. Vette koeien 0.52— 058 per pond, handel stug; melk- en gelde koeien 80—185 per stuk, handel stug; 23 stie ren 0.43—0.46 per Kg., handel stug; 24 paar den 60—140 per stuk, handel matig. 89 vette Kalveren 0.61—0.80 per K.G. Handel stug. 833 nuchtere Kalveren 3.0010.00 per st. Handel vlug. Fokkalveren 5.00—14.00 per stuk. Handel vlug. 268 vette Varkens 0.30—0.34 per K.G. Handel matig. 107 magere Varkens 7.00— 21.00 per stuk. Handel stug. 127 Biggen 7.00 12.00 per stuk. Handel matig. PURMEREND. Aanvoer 625 Schapen 6—20, matig; 30 Bokken 3—10, matig; Piepkuikens 0.80—0.92% per Kg.; Kipeieren 1.90—250; Eendeieren 1.60 per 100 stuks; Kievitseieren 0500.30 per stuk; Oude kippen en hanen 0.40—0.48% per. Kg.; Eenden 0.30—0è90 per stuk; Konynen 0.70—2.40 per stuk; Dui ven 0è40 per stuk. PURMEREND, 27 Maart. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken" Witlof I 10.00—15.00, idem II 4.50—9.00, per 100 K.G. Bloemkool 8.0012.00, Roode kool 4.607.20, 8a- voye kool 7.608.40, per 100. Boerenkool 0.25 per kist van 6 K.G. Spinazie 0.651.20 per mand van 6 K.G. Sla 3.60—7.00 per 100 krop. Andijvie 0.55—0.85 per 4 K.G. Radijs 2.00—4.80, Peterselie 8.00, Selderij 12.00, Raapstelen 2.00550 per 100 bos. Wortelen 0.33 per zak. Prei 1.906.50 per 100 bos. ROTTERDAM, 27 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 642 koeien en ossen, 323 vette kalveren, 245 schapen of lammeren, 949 var kens en overloopers. Prijzen per halve Kg.: Koeien 12—15, 20—24, 27,5—29; ossen 14—16, 1921, 2425; vette kalveren 20—30, 3540, 5052,5, overj. lammeren 8—14 per stuk, var kens 14,5, 15, 15,5 per pond. Aardappelenpryzen: Brielsche eigenheimers 4090, Zeeuwsche blauwe 801.30, Zeeuwsche eigenheimers 40—60, Zeeuwsche bonte 80—150, Westl. ronde 0.02,5—0.03 per Kg., Bravo's 1— 1.50, Poters 40—70, Redstar 70—1.10 per H.L„ Winter Malta's 0.06—0.07 per Kg., Voeraard- appelen 0.30—0.35 per H.L. Met redehjken aan voer, kalme vraag. Vlas: 12530 Kg. blauw schoon 40—60 ct. p. Kg., 5500 HoU. geel 40—55 ct. per Kg., 1100 Kg. dauwroot 35—45 per Kg. De markt was zeer slap Er was weinig kooplust, slechts een ge deelte verkocht. De pryzen opnieuw lager. Overzicht veemarkt: De aanvoer van koeien en ossen was groot, de handel was langzaam en pryzen ondergingen geen verandering. Stieren niet genoteerd wegens te weinig aanvoer. Vette kalveren ruim aangevoerd met redehjken han del De prijzen van le en 3e soort waren iets hooger, die van de 2e soort bleven gelijk. Een best kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was ge ring, de handel was willig en de pryzen wa ren iets minder vast.Varkens matig aange voerd, de handel was aanvankelyk willig, doch werd later kalmer; de pryzen waren iets vas ter ingezet, maar vermoedeiyk met minder goe den afloop; een prima varken ging nog tot een halven cent boven noteering. Zouters niet aan gevoerd. Reclame Pitriet Serre-Ameublement 43.75 Rotting Tuinstel, onverslijtbaar6.90 Theemandjes, groote keuze vanaf 0.65 KIEST de firma JAC. VAN WEERT voor het repareeren van Uw Mandenwerk, Tuin-Serremeubelen, enz. Door een geheel nieuw systeem van werken zijn wij veel voordeeliger, bovendien solider gemaakt en vlugger klaar. Telefoon 751 Gironummer 102534 Verloskundige Kliniek voor gehuwde en ongeh. Moeders Afz. Afd. voor gehuwden. Verpleging to 3 klassen door Eerwaarde Zusters. G1NNEKEN Aanvragen te richten aan het Secretariaat Valkenierslaan 5 of sot den Geneesheer-Directeur. Spreekuur voor verloskunde en gynaecologie Dinsdag en Vrijdag AMSTERDAM MEVROUW, denkt U aan de GROOTE SCHOONMAAK Denkt U dan óók aan de OEROUDE STOOMERIJ en VERVERIJ, welke sedert Ao. 1868 gevestigd was GED. OUDE GRACHT 11, tegenover Postkantoor TEL. 15990. (Neemt U vooral van dat nummer goede nota, het is Uw eigen belang). BETER ADRES voor ALLES wat voor SCHOONMAAK in aanmerking komt, is er niet. Aflevering als NIEUW; concurreerende prijzen. HOEKSEMA, vert. C. R. A. Hoeing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3