IN EN OM HAARLEM Prikkeldraad KOOPT NEDERLANDSCH PRODUCT DINSDAG 28 MAART boatoi?«'t06<"!00P«" ia„ HooPea! COUPON De hand met bloed •en pi,/,:00 110.. i, P' "erpojrt PARKEEREN IN DE GROOTE HOUTSTRAAT Hoe het geoorloofd is BESTRIJDING VAN DEN WOEKER Rede mr. dr. G. v. d. Bergh AUTOBUSDIENST HAARLEM—IJMUIDEN Vergunning ingetrokken Dader aangehouden EEN STROP VOOR IJMUIDEN Vischinvoer naar Frankrijk verboden Pastoor J. F. v. d. Meer Statuten Politiek in onze rechts zaal Arbeiders-kerkmeesters iflj. '°-^S Aan de N.V. Philips'Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN. Verzoeke mij Uw boekje over een doelmatige en economische verlich ting: „Licht in Uwe woning" gratis en franco te doen toekomen. 8—11 Naam Adres invullen wal verlangd wordt hilips Gloeilampen- Aan de N.V. Philips'Gloeilampen- opafdeeling Neder- fabrieken, Verkoopafdeeling Neder- i, EINDHOVEN. land en Koloniën, EINDHOVEN. Verzoeke bij mij als verbruiker van minstens twaalf lampen per jaar, een lichtmeting te doen verrichten. o11 behooren. Ik acht aanvulling van het Regle ment trouwens het eenige goede middel om het doelwit van den heer Mooij, hetwelk onge twijfeld een hoogen nuttigheidsgraad bezit, binnen redelijken tijd te verwerkelijken. Met mijn collega van de St. Joseph-parochie geloof ik, dat in alle grootere parochies met een sterke arbeiders-bevolking althans wel eenige mannen uit de klasse der werklieden zijn te vinden, die voldoen aan de vrij strenge eischen van het kerkelijk reglement. Ik moet er den heer M. echter op wijzen, dat dit aantal stellig beperkter is, dan hij klaarblijkelijk ver moedt. Er is nog wel eenig verschil tusschen het lidmaatschap van een verordenend college (gemeenteraad, Prov. Staten), waarvan hü gewaagt, en van een besturend college! Het vorenstaande moge dit hebben aangetoond. En de uit de arbeidersklasse voortgekomen kerke lijke hoogwaardigheidsbekleeders zijn geen voor vergelijking vatbare subjecten, nademaal dezen de vereischte hoogere studiën hebben gemaakt en met niet uit die klasse gesproten dignitaris sen op gelijken voet behooren te worden ge steld. Als de geachte schrijver nog uitroept, dat men de arbeiders (buiten de kerk- en school besturen) overal vertegenwoordigd vindt, zoo kan dit worden beaamd met déze beperking, dat die arbeidersvertegenwoordigers niet steeds zélf tot de werkersklasse behooren. Priesters en andere intellectueelen zijn vaak de beste pleit bezorgers voor onze arbeidersklasse. Moge daarom de heer Mooij het niet als een achter stelling der gewaardeerde werkliedenklasse ge voelen, indien aan zijn overigens redelijk ver langen inzake de samenstelling der kerkbestu ren niet spoedig volledig bevrediging is ge schonken! Velsen. J. H. A. M. ANTEN, Notaris. Maandagavond hield de Groote Houtstraat- vereeniging, onder voorzitterschap van den heer A. v. Weerden, haar jaarvergadering in hotel „Central". De voorzitter richtte een speciaal welkomst woord tot den heer P. H. Kehlenbrink, den se cretaris van de vereeniging, die onlangs een ernstige operatie had ondergaan. Spr. wees op eenige kleine succesjes, door de vereeniging geboekt, als verbetering van puien in de Gr. Houtstraat e.d. Hierna bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging een weinig achteruit was gegaan en nu nog 115 leden telt. Het verslag werd onder dankzegging en onder applaus der leden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het 25-jarig bestaan op 25 Juni 1934 op feestelijke wijze gevierd zal worden en noodigde de aanwezigen uit, initiatief voor de feestviering ter kennis van het bestuur te willen Ijrengen. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer W. J. van Bilderbeek, sloot met een batig saldo van 2076.68 tegen het vorig jaar 1850.23 Voor zijn goede zorgen mocht de penningmees ter een bedankje van voorzitter en leden in ontvangst nemen. De periodiek aftredende bestuursleden P. H Kehlenbrink en J. Voogd werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Over het parkeerverbod in de Groote Hout straat ontspon zich een uitvoerige discussie. De voorzitter deelde uit het onderhoud van de vereeniging met den Commissaris van Politie mede, dat een cliënt rustig zijn auto voor eer. perceel in de Groote Houtstraat mag zetten, waar hij zijn inkoopen doet en dat een algeheel parkeerverbod niet te vreezen valt. De heer Tenckinck was zelf van meening, dat "een alge heel parkeerverbod moordend zou werken voor de zaken in de Groote Houtstraat, aldus spr. Dit houdt in, dat parkeeren gedurende een minuut of twintig voor de zaak, waarin men zich bevindt, wel geoorloofd is. De Commissaris zegde ook toe, dat de politie zoo soepel mogelijk zal optreden. Echter bioscoopbezoekers en in het algemeen menschen, die hun amusement in de Groote Houtstraat zoeken en hun auto gedurende geruimen tijd willen parkeeren, zijn aangewezen op de parkeerplaatsen Ged. Oude Gracht, Nassaulaan en Gr. Markt. Er zullen strooken aan de Groote Houtstraat- leden uitgereikt worden, die de mededeeling bevatten: „Parkeeren geoorloofd, terwijl ge hier uw inkoopen doet." Van enkele leden kwamen nog klachten naar voren over het stukspringen van lampen en schade aan andere lichtbronnen, door het rij den van de zware tramrijtuigen, vooral bij wis sels, veroorzaakt. Het bestuur zegde toe, dat in overweging ge nomen zal worden, wat hiertegen gedaan kan worden. Hiena sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. De afd. Haarlem en Omstreken van de Na tionale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker hield Maandagavond irr de sociëteit „de Nijverheid" haar jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris, waaruit bleek, dat het ledental gedaald was tot 39 personen en 5 vereenigingen, werd goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van den penning meester, die een kassaldo aanwees van f236.30. Na goedkeuring van het verslag van Regenten van het „Fonds tegen den Woeker" werd be sloten f 100 voor dit fonds te bestemmen. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Ch. van Daalen en Mr. P. E. Barbas, werden herko zen. Na afloop der vergadering hield Mr. Dr. G. van den Bergh te Amsterdam een lezing over „De Geldschieterswet en de woekerbestrijding". Spreker werd ingeleid door Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die er op wees dat van alle zijden thans belangstelling en medewerking voor de woekerbestrijding bestaat. De concrete vorm van deze belangstelling is neergelegd in de geldschieterswet, welke door Mr. v. d. Bergh opgesteld en op 1 Maart 1933 in werking is ge treden. Spr. bracht hulde aan Mr. v. d. Bergh, die tenminste een begin aan de woekerbestrijding heeft gëmaakt. Mr. v. d. Bergh, zijn rede aanvangend, dank te allereerst voor de medewerking van alle par tijen, vooral in de Tweede Kamer, waardoor de geldschieterswet tot stand kon komen. Tot zijn eigenlijk onderwerp komend, wees spr. erop, dat de woeker kan bestreden worden in negeatieven zin, dus door wetten,2maar ook in positieven zin, n.l. door alle maatregelen, die de maatschappelijke toestanden kunnen verbe teren. Reeds in de Middeleeuwen is de woeker be streden, n.l. door renteverboden en rentemaxi ma, welke middelen thans niet meer kunnen voldoen. Spr. besprak een modem bestrijdingsstelsel: het Duitsche repressieve stelsel ook in Ned. Indië toegepast waarvan het voornaamste beginsel is, dat slechts wordt opgetreden, als er buitengewone onevenredigheid tusschen de wederzijdsche betalingen bestaat. Deze wijze van woekerbestrijding is echter uiterst ontoe reikend, omdat b.v. niet opgetreden kan worden tegen „leenvrouwen", die zonder contract geld uitleenen, waardoor eventueele vervolging tegen haar onmogelijk is, tegen de „leen- ziekte" (de zucht om altijd te leenen, ook als men geen geld noodig heeft) en tegen den dwang door den woekeraar of den geldnemer uitgeoefend om wissels en accepten te teeke nen. Tot nog toe werd dit stelsel in Nederland toegepast. Daartegenover staat het Engelsch-Amerikaan- sche stelsel waarop de huidige Ned. geld schieterswet is gebouwd waarbij als hoofd beginsel geldt: woeker-contracten te voorko men, n.l. door: le concessioneering van de geldschietersbedrijven; 2e streng toezicht op deze bedrijven, en 3e strenge eischen te stellen aan leen-contracten. Bij overtreding van de wet kunnen civiel-rechterlijke nietigverkla ring der leencontracten enz.), strafrechterlijke en administratief-rechterlijke (intrekking van de concessie van den geldschieter) sancties worden toegepast. Spr. legde verschillende bepalingen der huidige geldschieterswet uit en besprak al lereerst de lastige vraag: „Wie is geldschie ter?" Als geldschieter zijn b.v. thans de Gemeen telijke banken van leening en gemeentelijke geldvoorschotbanken niet uitgesloten, vooral niet omdat deze banken op niet-commerci- eele basis zijn opgebouwd, in tegenstelling met de (thans) geconcessioneerde geldschieters- bedrijven. Spr. wees op de eischen van toelating, schor sing enz. van die bedrijven en ook op het feit, dat thans geen bijkomstige verplichtingen door den geldschieter aan den geldleener mogen opgelegd worden. Ook het rentevraagstuk is zeer moeilijk: hoe hoog mag de rente zijn? In het Engelsche stelsel is deze moeilijkheid n.l. het rentemaxi mum blijven bestaan, in de Ned. wet heeft men geen rente-grens aangegeven, maar wel de grens tusschen het maatschappelijk toe laatbare en ontoelaatbare. In het ééne geval zal b.v. 10 pCt. rente te hoog zijn en in het andere geval pas b.v. 30 pCt. Door de Ned. wet wordt de geldschieter gedwongen om den woeker te bestrijden, leen vrouwen en consorten worden onmogelijk ge maakt, alleen degelijk beheerde bedrijven mo gen nog slechts onder toezicht van de over heid hun bedrijf uitoefenen. Ook de positieve bestrijding van den woeker zal door de wet aangemoedigd worden. Spr. hoopte dat philantropische en semi-philantro- pische instellingen zullen ontstaan, die de armen zullen helpen en de leenziekte bestrij den. Tenslotte hoopte spr. dat eens de tijd zal aanbreken, dat het particuliere commercieele geldschietersbedrijf overbodig zal worden. Na de lezing werden nog vele vragen door de aanwezigen gesteld, waarna de voorzitter met een woord van hartelijken dank aan den inleider de vergadering sloot. Verschenen is het Provinciaal Blad van Noord-Holland, bevattende de mededeeling, dat Ged. Staten ingetrokken hebben de aan de N.V. Haarlemsche Brockway-Bus-Mij verleende vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst Haarlem—Velsen—IJmuiden en terug. De S.D.A.P. heeft van den minister president onlangs een caricatuur laten teekenen, waarop deze afgebeeld steat met handen, die druipen van het bloed. Dit moet beteekenen, dat Jhr. Ruys de Beeren- brouck een moordenaar is. Zooiets durft dit fijne gezelschap natuurlijk niet openlijk te schrijven, daarom maar een klodder aan iemands vingers, dan snappen de menschen het wel en de lasteraars gaan vrij uit. Onze socialisten hebben altijd een bijzondere voorliefde gehad voor het afbeelden van poli tieke tegenstanders met "bloedhanden. Van vier jaar geleden hebben wij nog een pamflet be waard, waarop de zwaar bebloede hand van Mussolini voorkomt. Die hand zoo viel in het onderschrift te lezen was gedrukt door baron Van Wijnbergen, toen hij te Rome ook een be zoek had gebracht aan den Duce en dit werd zoo misdadig geacht, dat een arbeider daarom niet op „den baron" mocht stemmen. Alleen door het feit van een beleefdheids-visite bij het ongekroonde hoofd van den Italiaanschen Staat, had een Nederlandsch politicus zich on mogelijk gemaakt, aldus de zachtaardige men- schelijkheids-apostel, welke de S.D.A.P. als stemmenvanger gaarne schijnen wil! Men kan er daarom zeker van zijn, dat dezer dagen, behalve Jhr. Ruys, ook minister Deckers, dr. Colijn e.a. met van bloed druipende handen aan de menigte zullen worden vertoond. Men zal dit een smakelooze, ja sinistere ma nier van doen vinden, doch men moet beden ken, dat ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is. Wij zijn dan ook wel geneigd om gezien het gehalte van de roode leiders deze bar- baarsche wijze van doen lijdzaam te verdragen. Alleen moeten we eischen, dat de S.D.A.P. haar serie „mannen met bloedhanden" voortzet. Zij zou kunnen beginnen met den man, die het schoone socialistische strijdlied dichtte, waarin de regel voorkomt: „Ruys de Beerenbrouck moet dood." Dan moest er ook een plaats wor den ingeruimd voor den Oostenrijkschen socia list-moordenaar Adler, indertijd als parade paard aan het bewuste proletariaat vertoond. De galerij zou niet voltallig zijn zonder de Rus sische moordenaars, waarmede de S.D.A.P. het onlangs op een accoordje ter politieke samen zwering wilde gooien. Attentie vragen wij niet minder voor het roode driemanschap Ebert— Noske—Scheidemann, die tijdens de Duitsche revolutie in 1918 van geen genade wisten, toen 300 communisten omsingeld waren. Den zeer bewonderden Calles uit Mexico komt natuurlijk een eere-plekje toe, vlak naast den revolution- nairen „kameraad", die onlangs een Haagschen verkeersagent doodstak. Ook in Spanje en Duitschland zijn roode revolverhelden te vin den en wanneer men nog open ruimte heeft, kan men die aanvullen met hen, die voor eenige jaren met de galg rondliepen voor Colijn en met de marine-makkers, die onlangs hun ge weren afschoten en kanonnen richtten op hun meerderen. Of worden alle gruwelen en daden van ge weld, die Marxisten bedrijven, gerangschikt onder de „onbezonnen handelingen van pro test," welke Ir. Cramer zoo „verduveld" goed doen? NJ3. In het Prikkeldraad van gisteren stond gedrukt, dat de heer Wesseling als no. 2 op de lijst der R. K. V. P. werd geplaatst. Zooals onze lezea keltje we| hier no. INBRj Zondagnacht is ingebroken in de woning van den heer d. H. te Zwanenburg in Haarlemmer meer. De bewoners werden wakker, waarna de inbreker op de vlucht is geslagen. De politie werd gewaarschuwd en niet lang daarna is zekere B. uit Amsterdam aangehouden. Hij was in het bezit van eenige inbrekerswerktui gen, waarmee de deur van de woning van den heer de H. geopend kon worden. Hij wordt er van verdacht in de buurt van Zwanenburg nog verscheidene inbraken te hebben gepleegd. Uit de in zijn bezit zijnde papieren is gebleken, dav B. reeds eenige jaren in de gevangenis heeft doorgebracht. Bij het bestuur der IJmuider Vischhandel Vereeniging is van zijn vertegenwoordigers to Parijs bericht ingekomen dat de Journal Offi- ciel van gisteren een bericht bevat, volgens hetwelk fijne visch uit ons land niet voor I Juni a.s. zal worden toegelaten. Indien dit raadselachtige besluit der Fran- sche regeering gehandhaafd wordt, zal dus niet alleen de Fransche grens nog twee maanden gesloten blijven, maar zullen de exporteurs die reeds op rekening van het nieuwe contingent inkochten, groote schade lijden, doordat de door hen gekochte visch niet kan worden ver zonden. Naar wij vernemen zal het bestuur der IJmui der Vischhandelsvereeniging trachten voor dei reeds ingekochte hoeveelheden visch alsnog in voervergunning te verkrijgen. Door een operatieve behandeling aan den voet is de Zeereerw. Heer J. F. v. d. Meer, pastoor te Driehuis, voor eenige dagen opgenomen in het St. Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-Oost. Wij wenschen Zijn Eerw. van harte een spoe dige en algeheele beterschap. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Autohandel-Maatschappij Haarlem en van de N.V, J. Roosen's bouwbedrijf, beide alhier. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini,in,iiiinnn,,,,mm,,nun,,,, verliezen hun waardigheid uit het oog en put ten zich uit in beleefdheden en complimentjes, want ze zijn bang, dat men hen anders niet aardig vindt en hen voor te deftig houdt. Tot het uiterste wordt in zoo'n staat de vrijheid van het volk gedreven. Die vrijheid verwee- kelijkt de zielen der burgers, zoodat ze, als men maar even van dwang spreekt, boos wor den en dat niet willen dulden. Tenslotte geven ze om geschreven wetten evenveel als om on geschreven wetten, want ze willen niemand en niets hebben, dat hen beheerscht en daar heb je dan het zich vrij ontwikkelende begin, waar uit de tyrannie voortkomt. Is het niet uit een dergelijke mentaliteit, dat gebeurtenissen als die op „De Zeven Provin ciën", voortspruiten? En is het niet een der gelijke mentaliteit, die door de S.D.A.P. wordt gekweekt? Daartegen past verzet. Een woord van protest tegen de wijze, waar op mr. Drilsma de politiek in de rechtszaal brengt, is daarom dunkt ons ons, in den ern- stigen tijd, dien wij beleven, niet van onpas. Het gezag ontvange den krachtigen steun van allen, die wars van revolutie zijn. In een van ophitsing druipend verkiezings pamflet, dat in de laatste dagen bij de Haarlemmers in de brievenbus wordt ge stopt, geeft de S. D. A. P. haar antwoord op de vraag, wat de oorzaak is van de muiterij op i,De Zeven Provinciën". Maar niet „het wan beleid der Regeering," zooals het in dat Schriftuur heet, doch de jarenlange, stelsel matige ondermijning van het wettig gezag door S.D.A.P. en Marxisten van allerlei slag, heeft ellende over honderden Europeesche en In- landsche schepelingen gebracht. Hoe zekere militaire vakorganisaties daarin zijn geslaagd, Is in de laatste maanden herhaaldelijk in de kranten uiteengezet. In dit verband hebben wij het in hooge mate betreurd, dat een der advocaten, de heer mr. Hrilsma, verleden week in de Haarlemsche rechtszaal op gevaarlijke en onverantwoorde lijke wijze, den opstandigen en buitenwette- lijken geest, die onder een deel van ons volk beerscht, in een zijner pleidooien aanwakkerde. Het betrof een geval van huisvredebreuk te Zaandam. Daar was een veertigtal arbeiders op een cacaofabriek ontslagen. Eenigen hunner kregen een toelage, een soort vacantietoeslag, daartoe de werkgever echter niet verplicht was; Snderen kregen dien niet. Zij drongen toen Wederrechtelijk het fabriekskantoor binnen om van den directeur het geld op te eischen en Verwijderden zich, ondanks herhaalde somma tie, niet. Deswege stond een drietal arbeiders Voor de Haarlemsche Rechtbank terecht we- Bens huisvredebreuk. De organisatie, waartoe fcij behoorden, had hun optreden afgekeurd en Selfs geweigerd hun een verdediger toe te voe- Ben (een bewijs, dat het nogal ernstig was), Waarom mr. Drilsma voor hen pleitte. Het was een mooie zaak om een indrukwek kend pleidooi te houden, waarin clementie Wordt bepleit en dat kon op velerlei manieren Eeschieden, maar de verdediging van mr. Drils ma was er naast en er een sprekend voorbeeld Van, hoe in ons volk een „Zeven-Provinciën"- Eeest wordt gekweekt. Mr. Drilsma toch had maar weinig woorden Van afkeuring over voor het gedrag der be klaagden; hij legde des te meer nadruk op de Provocatie, die door den werkgever zou zijn Bepleegd. De heer Drilsma meende zelfs, dat de arbeiders geen misbruik van macht hadden Semaakt en zeide andere voorbeelden van machtsmisbruik te kunnen noemen. Hier in terrumpeerde de Officier van Justitie den plei ter, zeer begrijpelijk, ineteen verwijzing naar het (Ingezonden) In het nummer van dit blad van den 14en Maart j.l. komt een lezenswaardige beschou wing voor van de hand des heeren Mooij, ar beider-kerkmeester der parochie van St. Joseph te Velsen, omlijst met een redactioneele uiteenzetting. Ik veroorloof mij, om het ge wicht der zaak, het aangeroerde onderwerp nog even dieper te beschouwen dan in de korte redactioneele toelichting mogelijk bleek. Voorop sta, dat de lezing der bijdrage des heeren Mooij mij onverdeeld genoegen ver schafte, al moest ik hier en daar dan ook een vraagteeken plaatsen of een kantteekening stellen. Tot staving van zijn zienswijze, dat het wen- schelijk is om in de parochieele kerkbesturen, in veel ruimere mate dan tot heden het geval placht te zijn, arbeiders te doen benoemen, beroept mijn geachte collega-kerkbestuurder zich op art. 9 van het Algemeen Reglement voor de parochiale Kerkbesturen in het Bis dom van Haarlem. Hij citeert dit artikel echter onvolledig en onjuist. Het luidt letterlijk: „De kerkmeesters worden benoemd uit de achtenswaardigste en bekwaamste mannen der parochie." In de volgende artikelen worden omstandig heden aangegeven, die iemand niet-benoem- baar of vin het kerkmeesterschap uitgesloten doen zijn. Nu beschik ik niet over zulk een indrukwek kende-: staat van dienst als kerkmeester als de hier Mooij, maar ben toch juist lang ge- g als lid van het Kerkbestuur van een der ndere parochies van Velsen werkzaam, om ;cherper nog dan voordien in te zien, dat het iezit van bepaalde kwaliteiten in onze dagen en kerkbestuurder hoogelijk te stade komt. oo zou men dan ook m.i. in 't algemeen mo rn eischen, dat de kerkmeester vooreerst een d secretaris-administrateur en vervolgens in financieel expert zij. De zakelijke opzet n eenig parocheel werk of lichaam beslist elvuldig mede over deszelfs levensvatbaarheid. Ongetwijfeld kan men de noodige voorlich- ing bekomen. Maar vooreerst zal men niet eeds beseffen, dat de omstandigheden het wenscht maken deze te vragen en vervolgens 't toch in elk geval beter zélf van alle zaken, elke moeten worden afgedaan, voldoende op hoogte te zijn. Om bij het redactioneele oorbeeld der publieke leening te blijven: men ,1 niet slechts moeten kunnen beoordeelen, >f in eenig geval aan een emissie boven een nderhandsche leening al dan niet de voorkeur ent te worden gegeven, maar ook de oogen- likkelijke „markttechnische" positie, welke oor de emissievoorwaarden van beslissende be- ;eekenis is, naast en met den bankier moeten unnen overzien. Men bedenke overigens ter dege, dat het terkbestuur de parochie in burgerrechtelijken sin volledig vertegenwoordigt. Dientengevolge rebben vooral de kerkbesturen, welke scholen in andere instituten onder hun beheer hebben, lerhaaldelijk te doen met allerlei wettelijke en dministratieve voorschriften, welker kennis itermate gewenscht is. Onmiskenbaar is daar evens, dat bij noodige besprekingen met ge- eentelijke en andere autoriteiten eenig gezag Isook eenige invloed aan de zijde van hen, ie voor het kerkbestuur optreden, waarde ebben. Nu is het niet bepaald noodig te achten, dat .11e leden van een kerkbestuur voldoen aan e vereischten, welke ik mocht aanduiden, aar alleszins wenschelijk ware het m.i., dat |het Algemeen Reglement in dien zin werd ngevuld, dat bij bestaande vacaturen in de iesturen van parochies, welker zielental een epaald minimum te boven gaat, de bij den isschop in te dienen voordracht zoo mogelijk ;al moeten bevatten de namen van 2 personen, ie hetzij als deskundige in financieele aange legenheden, hetzij als deskundige in boekhoud- undige en administratieve zaken kunnen wor- .en aangemerkt. Natuurlijk tenzij het betrok- :en kerkbestuur reeds een financieelen en een dministratieven (met het secretariaat belas- en) deskundige onder zijn leden telt. Het is geenszins noodzakelijk, dat de admi nistratieve deskundige accountant en de finan cieele expert bankier zij! Er zijn verschillende ambten en beroepen, welker dragers of beoefe naren genoegzame kennis van geldelijke en administratieve aangelegenheden bezitten. Onder onze vooraanstaande zakenlieden zijn mede personen te vinden, die als deskundige in den een of anderen zin mogen worden aan gemerkt. Een droevig verschijnsel moet' het ongetwij feld worden genoemd, dat bij een tamelijk groot aantal kerkbesturen de pastoor niet alleen de functie van voorzitter vervult, maar ook als secretaris-administrateur en penning meester moet optreden. De voorschriften van het Algemeen Reglement, op werkverdeeling j ingesteld, kunnen dusdoende geen toepassing vinden; de geestelijke leidsman der parochie, die in onze dagen zijn volle werkkracht heusch Iwel aan andere zaken kan geven, is dienten gevolge noodeloos overstelpt met administra tie ven en soortgelijken „rompslomp". Al zal er m.i. in het waarachtig belang der parochie allereerst, waar noodig, moeten wor den gestreefd naar een behoorlijke bezetting der „kwaliteitszetels", zoo is met het voren staande toch geenszins gezegd, dat er voor ar beiders in onze kerkbesturen geen plaats zou zijn. Ik moge den heer Mooij verzekeren, dat ik het een voorrecht zou achten met en naast een arbeider in het college, waarvan ik deel uitmaak, te zetelen. Zelfs zou ik het toejuichen, indien het meergemelde Reglement voor schreef, dat in parochies, waar de arbeiders een aanzienlijk percentage der katholieke be- vplking uitmaken, zoo mogelijk ten minste één der, kerkmeesters tot de arbeidersklasse moet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5