Hitier verklaart aan de Joden den oorlog Proclamatie der N.S.D.A.P. Luchtverkeer vergt 15 dooden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Nat. Socialisme en Episcopaat - m Het nieuws van heden TIENDUIZENDEN MASSA VERGADERINGEN VLIEGRAMP IN BELGIE DE BAROMETER Zaterdagochtend om 10 uur zal de anti-Joodsche boycot als een bliksemslag worden ingezet WOENSDAG 29 MAART 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling De strijd moet met de grootste dis cipline worden voltrokken. Buitenlanders blijven verschoond Geen Jodenhaar mag gekrenkt Elf programma-punten DE DUCE SPREEKT Duitsche K.P.D. en Komintern Door de verklaringen van Hitier zijn de vroegere verboden en waarschuwingen niet meer noodig Nazi's en detailhandel Voor meer dan 100.000 toehoorders hield Mussolini te Rome een rede, waarin hij tegen het Vier-M ogendheden-Ver drag stelling nam. Engelsch vliegtuig verbrandde vijftien inzittenden omgekomen Van de lijn Keulen- Londen Vliegtuig vernield Geen terugkeer van den ex-keizer Er is wel veel over gesproken ROMANTISCHE GEVANGENIS Concentratiekamp Joodsche zaken moeten sluiten Bom op een missiepost bij Jehol Relaas van den Amerikaanschen zendeling DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer Japan en de vroegere Duitsche kolonies Wapenuitvoerverbod Mariene Dietrich De Vickers-kwestie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18340 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 28 Maart. De Rijksleiding der N. S. D. P. publiceert een proclamatie aan alle partijorganisaties naar aanleiding van de cam pagne in het buitenland tegen de vervoiging van Joden in Duitschland. In de inleiding der proclamatie wordt ge constateerd, dat het Duitsche volk na een 14- jarige binnenlandsche verdeeldheid zijn stands-, klasse-, beroeps- en confessioneele verschillen politiek heeft overwonnen, een verheffing heeft doorgevoerd, welke het „Marxistisch-Joodsche spook" bliksemsnel een einde bereidde. In jam merlijke lafheid hebben de Joodsch-Marxisti- sche bonzen hun machtspositie ontruimd. Slechts aan de voorbeeldelooze discipline en rust, waarmede de omwenteling zich heeft vol trokken, hebben de bewerkers van ons ongeluk het te danken, dat ze bijna zonder uitzonde ring ongeschoren bleven. Voorts wordt in de proclamatie verklaard: „Nu de vijanden der natie in het binnenland door het volk zelf onschadelijk zijn gemaakt, komt, wat wij reeds lang verwacht had den. De communistische en marxistische mis dadigers en hun Joodsch-intellectueele aan- «tichters, die met hun kapitalen terechtertijd haar het buitenland zijn uitgeweken, ontplooien thans van daar uit een gewetenlooze, lands- verraderlijke „Hetzecampagne" tegen het Duit sche volk. Daar hun het liegen in Duitschland onmogelijk is geworden, beginnen zij van de hoofdsteden der vroegere Entente uit dezelfde „Hetze" tegen de jonge nationale verheffing, als zij reeds bij het begin van den oorlog tegen het toenmalige Duitschland hebben bedreven. Leu gens en laster van een perversiteit, welke de haren doet te berge rijzen, worden over Duitsch land losgelaten. Gruwelsprookjes van vermink te Jodenlijken, van uitgestoken oogen en af gehakte handen worden verspreid met het doel, het Duitsche volk in de wereld voor de tweede maal te boycotten, als hun reeds in het jaar 1914 is gelukt. Millioenen onschuldige menschen, volken waarmede het Duitsche volk slechts in vrede wil leven, worden door deze geweten looze misdadigers tegen ons opgehitst. De Duit sche waren, de Duitsche arbeid zou onder hevig moeten zijn aan een internationale boy cott. De nood in Duitschland is hun dus te klein, zij moet nog grooter worden. MÜNCHEN, 28 Maart. (V. D.) De Nat.-Soc. Korrespondenz publiceert de volgende 11 pro gramma-punten voor de afweercampagne te gen de hetze in het buitenland in verband met de vervolging van Joden in Duitschland: 1) In iedere plaatselijke groep en organisatie geleding der NSDAP moeten direct actie-comi tés worden gevormd voor de practische plan matige doorvoering van den boycot van Jood- sche zaken. Joodsche producten, Joodsche art sen en Joodsche advocaten. De comité's van actie zijn er verantwoordelijk voor, dat de boycot geen onschuldigen treft, doch des te krachtiger de schuldigen. 2) De comité's van actie zijn verantwoorde lijk voor de hoogste bescherming van alle bui tenlanders zonder aanzien van hun confessie, hun oorsprong of ras. De boycot is een zui vere afweermaatregel, welke uitsluitend gericht is tegen het Duitsche jodendom; 3) De comité's van actie moeten direct door propaganda en toelichting den boycot popula- riseeren. Principe: Geen Duitscher koopt nog bij een Jood of laat zich door hem en zijn stroomannen waren aanprijzen. De boycot moet algemeen zijn. Hij zal door het geheele volk worden gedragen en moet het Jodendom op zijn gevoeligste plaats treffen; 4) In dubieuse gevallen moet van een boycot van zulke zaken worden afgezien tot door het centrale comité te München een andere be paalde instructie zal volgen. Voorzitter van het centrale comité is partijgenoot Streicher; 5) De comité's van actie controleeren scherp de kranten, ten einde na te gaan in hoeverre z\' deelnemen aan de „vorlichtingsveldtocht" van het Duitsche volk tegen de Joodsche gruwef- „hetze". Doen kranten zulks niet of slechts in beperkte mate, dan moeten zij oogenblikkelijk verwijderd worden uit huizen, waar Duitschers wonen. Geen Duitsche man en geen Duitsche zaak zal in zulke kranten mogen adverteeren. Zij moeten terugvallen in een openlijke ver achting als geschreven zijnde voor de Joodsche rasgenooten, doch niet voor het Duitsche volk; 6) De comité's van actie moeten tezamen met de bedrijfscellenorganisaties der partij pro paganda maken voor den Duitschen arbeid en daarmede de Duitsche arbeiders in de bedrij ven brengen, en deze arbeiders in het bijzon der duidelijk maken, hoe noodzakelijk het is, den nationalen boycot te voeren als afweer maatregel ter bescherming van den Duitschen arbeid; 7) De comité's van actie moeten worden op gericht tot in de kleinste boerendorpen ten ein de in het bijzonder op het platteland de Jood sche handelaars te treffen. Principieel moet er steeds den nadruk op worden gelegd, dat het gaat om een ons opgedrongen afweermaatregel; 8) De boycot moet krachtig worden ingezet. Daarom moeten thans alle voorbereidende werkzaamheden worden verricht. Er gaan instructies af naar de SA en SS, om van het oogenblik van den boycot af door posten de bevolking te waarschuwen, geen Joodsche za ken binnen te gaan. Het begin van den boycot zal op plakkaten en door de pers, door strooi biljetten e.d. worden bekend gemaakt. De boy cot begint als een bliksemslag Zaterdag om 10 uur vjn. precies. Hij zal worden gevoerd tot de partijleiding bevelen zal, de actie te staken; 9) De comité'svan actie moeten direct tiendui zenden massavergaderingen beleggen, ten ein de tot in het kleinste dorp den eisch te pro- pageeren, dat het aantal Joden in alle beroe pen in een juiste verhouding komt te staan tot hun aandeel der Duitsche bevolking. Ten einde de stootkracht der actie te verhoogen, wordt deze eisch voorloopig tot drie gebieden be perkt: a) het bezoek aan Duitsche middelbare en hooge scholen; b) het beroep van arts; c) het beroep van advocaat. 10) De comité's van actie hebben verder tot taak er voor te zorgen, dat iedere Duitscher, welke op de een of andere wijze in relatie met het buitenland staat, deze benut m in brieven, telegrammen en telefoongesprekken de waar heid te verspreiden, dat in Duitschland orde en rust heerscht, dat het Duitsche Volk niets liever wenscht dan in vrede zijn arbeid te ver richten en in vrede met de rest van de wereld te leven en dat hij den strijd tegen de Jood-., sche „gruwel-hetze" slechts voert als zuiveren afweerstrijd; 11) De comité's van actie zijn er verantwoor delijk voor, dat deze geheele strijd voltrokken wordt in volkomen rust en zeer groote discipli ne. Krenkt ook in het vervolg geen Jood een haar. Wij rekenen met deze „hetze" af, een voudig door het beslissend gewicht van deze maatregelen. REVAL, 28 Maart. (V.D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, is door de controle-commissie van de Komintern een bijzondere commissie gevormd onder leiding van Bela Kun, welke de werkzaamheden van Thaelmann als leiaer der K. P. D. zal nagaan. Behalve een onderzoek naar de politieke activiteit van Thaelmann zal ook de financieele toestand der K. P. D. wor den gecontroleerd. De commissie heeft uitge breide volmachten ontvangen. De nieuwe leider der K. P. D., Heinz Neumann, die. naar het schijnt, in Spanje verblijf houdt, heeft instructie ontvangen naar Moskou te ko men, om daar rapport uit te brengen over den toestand in Duitschland. FUERTH, 28 Maart. In den afgeloopen nacht werden te Fuerth ongeveer zestig communisten gearresteerd, die verdacht worden medeplichtig te zijn aan de voorbereiding van een dynamiet- aanslag, die op de stedelijke gasfabriek te Fuerth zou plaats hebben. HAMBURG, 28 Maart. (W.B.) In de loka liteiten der Sovjet-Russische handelsvertegen woordiging alhier is een huiszoeking gehouden wegens het vermoeden, dat zich hier het com munistisch Rijksdaglid Dettmann verscholen had. Resultaat werd niet bereikt. De conferentie van het Duitsche episcopaat te Fulda heeft een herderlijk schrijven aan de Katholieken van het Duitsche Rijk gericht: „De opperherders der Duitsche bisdommen hebben op grond van juiste beweegredenen In de laatste jaren herhaaldelijk een afwijzende houding moeten aannemen tegenover de na- tionaal-socialistische beweging zoowel door verboden als waarschuwingen. Het moet thans erkend, dat door den hoogsten vertegenwoor diger van het Rijk, die tegelijk de autorita- tieve leider dezer beweging is, verklaringen zijn afgelegd, publiek en plechtig, waarin reke ning wordt gehouden met de onschendbaarheid der Katholieke geloofsleer en de rechten der H. Kerk. Zonder de vroeger veroordeelde pun ten terug te nemen gelooft echter het episco paat het vertrouwen te mogen koesteren, dat de vroeger gegeven verboden en waarschuwin gen niet meer noodzakelijk zijn. Van kracht blijft de vermaning aan politieke vereenigingen en soortgelijke organisaties, om in de kerken uit eerbied voor God alles te ver mijden, wat gelijkt op politieke of partij demonstraties, waardoor ergernis zou worden gegeven." BERLIJN, 28 Maart. (W. B.) Door het tot stand komen van overeenstemming tusschen den bond voor den detailhandel en den nat. soc. middenstandsbond is bereikt, dat verreweg wmmw ••«r* n- v'! Buitenlandsche journalisten zijn door Minister Goering in de gelegenheid gesteld de politieke gevangenen te interviewen. In het midden Torgler, rechts van hem Ossietzky en links Ludwig Renn. BRUSSEL, 28 Maart. (Reuter.) Te Woumen nabij Dixmuiden is een Engelsch vliegtuig brandend neergestort, waarbij 15 personen ge dood zijn. Het drie-motorige vliegtuig, dat 1200 P.K. sterk was, had 's middags om 1.36 uur het vliegveld te Hoeven verlaten met bestemming naar Londen. Het werd bestuurd door den En- gelschman Leleu. bijgestaan door een mecani cien en een radio-telegrafist Verder bevonden zich twaalf passagiers aan boord. Momenteel is een afdeeling gendarmes ter piaatse, om de verkoolde lijken, onder wie dat van een vrouw, uit het toestel te bevrijoen. Ook het parket van Veurne bevindt zich op de plaats des onheils. De passagiers bestonden uit 8 Engelschen, 3 Duitschers en 1 Belg. Het vliegtuig vervoerde verder nog 450 K.G. vracht en mail. Het be hoorde tot den geregelden dienst Keulen—Brus sel—Londen. Op afstanden, varieerend van 30 tot 300 me ter, van de plaats der neerstorting vond men de lijken van vier personen. Vermoedelijk heb ben dezen zich trachten te redden, door in volle vlucht uit het toestel te springen. Deelen van het vliegtuig lagen in een kring van 300 M. middellijn verspreid. BRUSSEL, 28 Maart. (Reuter). De ramp met het Engelsche verkeersvliegtuig is geschied bij Woumen nabij Dixmuiden. Boven Clercken had aan boord van het vliegtuig een ontploffing plaats, waardoor de piloot vermoedelijk ge dood is, daar men het tt-estel plotseling vanaf 200 M. hoogte met een snelheid van 200 K.M. per uur naar den grond zag duiken. De val ging gepaard met een geweldig gekraak, de stukken vlogen 600 M. in het rond. De lijken van twee passagiers, die uit het toestel wilden springen, werden op verren afstand van de plaats der neerstorting gevonden. Het zjju Miss Valeria Thompson, ingestapt te Brussel, en Aubert uit Manchester, die te Keulen was ingestapt. Het ongeluk moet om 2.27 uur hebben plaats gegrepen, daar het horloge van miss Thompson op dezen tijd stil is blijven staan. Brandweerlieden zijn nog steeds druk doen de om de verkoolde lijken der andere inzitten den te bergen. DIXMUIDEN, 28 Maart. (Reuter). Omtrent de oorzaak van het vliegtuig-ongeluk tast men nog volkomen in het duister. Men vermoedt, dat de motoren geweigerd hebben en dat het den piloot niet gelukt is de zware machine in glijvlucht op den grond te brengen. Bij de hevige botsing tegen de aarde moeten de benzinetanks in brand zijn geraakt. Het toestel stond althans onmiddellijk nadat het op den grond was terecht gekomen, in vlam men. Een nader Reuter-telegram meldt, dat het reuzenvliegtuig, genaamd „City of Liverpool" ook geheel vernield is en dat in de lucht een ontploffing moet hebben plaats gehad. Onder de passagiers bevonden zich vier da mes. Volgens de te Londen ingewonnen inlich tingen zijn veertien der slachtoffers Engelschen en is de vijftiende een Belg. zoodat zich, in tegenstelling tot de eerste berichten, geen Duitschers in het vliegtuig bevonden. DIXMUIDEN, 28 Maart. (Reuter.) Men schen, die het verongelukte Engelsche ver keersvliegtuig zagen naderen, bemerkten al spoedig rook aan den achterkant van het toe stel, vervolgens een vlam. Het vliegtuig begon te zweven en maakte plotseling een slag over den kop over 300 Meter. Met groot gekraak sloeg het tegen den grond, op dit oogenblik ontplofte de motor. Een der vleugels kwam 70 M. van de plaats van den val terecht. De ooggetuigen hebben den indruk, dat de piloot tot op het laatst het toestel heeft trach ten te besturen. De namen van 14 slachtoffers luiden: de heer en mejuffrouw Thompson, de heer Roswell, mijnheer en mevrouw Voss, de heer Deardon, mijnheer en mejuffrouw Dibdin, mijnheer en mevrouw Ilrath, de heer Roland, de heer Kreglingen uit Antwerpen, de piloot Leleu en de tweede piloot Brown. De naam van den mecanicien is nog onbe kend. BERLIJN, 28 Maart. (W.B.) In verband met het bericht, dat het stadsbestuur van Bad Homburg een^chrijven heeft verzonden naar Doorn, waarinw&e voormalige keizer verzocht wordt, voor het geval eener verandering van woonplaats naar Duitschland zijn intrek te nemen in het Homburger slot, heeft het Wo'.ff- bureau voeling genomen met de „Generalver- waltung" van het vroegere koningshuis. Ver klaard werd, dat wel is waar den laatsten tijd zeer veel gesproken is over de vraag van een terugkeer des keizers, doch dat de keizer niet het voornemen heeft te kennen gegeven, naar Duitschland terug te keeren. In geïnformeerde kringen wordt er op gewe zen. dat de terugkeer des keizers afhankelijk zou zijn van de toestemming der rijksregee- ring en dat in officieele kringen deze kwestie vermoedelijk thans niet op het tapijt zal wor den gebracht, omdat zooals de rijkskanse lier reeds in zijn regeeringsverklaring zeide - alle in eenigerlei opzicht met de kwestie dei monarchie samenhangende dingen voorloopig niet actueel zijn. In het prachtig gelegen kasteel Hohenstein in Saksen zullen 150 politieke gevangenen worden ondergebracht het meerendeel van alle bedrijven in Duitsch land ook in economisch opzicht onder nat. soc leiding komen. Van de ongeveer 670.000 detailbedrijven in Duitschland zijn er meer dan 400.000 aangeslo ten bij den bond. Deze bond is derhalve de voornaamste organisatie van een groot aantal afzonderlijke vakbonden van den Duitschen detailhandel. De bond is door een aantal ge delegeerden in den voorloopigen economischer rijksraad vertegenwoordigd. Krachtens de thans verkregen overeenstemming zullen 51 pet. van de bestuurszetels worden afgestaan aan nationaal-socialisten. Ook de eerste voorzitter wordt een nationaal-socialist, n.l. Paul Trende- mann uit Berlijn. STUTTGART, 28 Maart. (V.D.) In het con centratiekamp op den Heuberg -zijn thans reeds 1500 politieke gevangenen ondergebracht. Zij zullen eerst op het terrein zelf te werk wor den gesteld bij den aanleg van wegen. Het kamp is ingericht door den gepension- neerden politie-ehef Reich uit Stuttgart, die er tot Zaterdag jX de leiding heeft gehad. Thans staat aan het hoofd de gepensionneerde majoor Kaufmann. BERLIJN, 28 Maart. Uit het Ruhrgebied wordt gemeld, dat de nationaal-socialisten uit voering hebben gegeven aan hun voorgenomen actie tegen de z.g.n. gruwel-propaganda in het buitenland. Te Essen, Duisburg, Bochum en andere steden in het Rijngebied, alsmede in verschillende steden in Westfalen. zijn vanmor gen de warenhuizen, eenheidsprijzenmagazij- nen en Joodsche zaken gesloten. Tot incidenten is het bijna nergens gekomen Alleen te Wittem werden eenige winkelruiten van Joodsche za ken des nachts ingeworpen. Te Gleiwitz hebben verschillende Joodsche winkeliers vanmiddag eveneens hun winkeis ge sloten. Hetzelfde wordt uit andere steden in Opper-Silezië gemeld. Ook hier deden zich geen incidenten voor. Te Wittenberg stelden S. A.-lieden posten op voor de Joodsche winkels, om het publiek het koopen te beletten. Ook hier werden de Joodsche winkels toen door de eigenaars ge sloten. Ook te Glogau, Schwerin, Warthe, Eberswal- de, Augsburg enz. moesten Joden hun zaken sluiten en hun employé's het salaris van te voren betalen. BERLIJN, 28 Maart (W.B.) In de laatste weken is in verschillende landen en gemeen ten het zonder verdooving slachten van en bloed onttrekken aan dieren volgens joodschen ritus verboden. De rijksregeering wil thans hieromtrent een wettelijke bepaling voor het geheele rijk uit vaardigen, waarschijnlijk reeds in de eerstvol gende dagen. PEKING, 28 Maart. (V. D.) Een Amerikaan- sche missie der Methodistenkerk te Taoto Wying, binnen het gebied van den Chineeschen Muur. is Vrijdag j.l. door Japansche vliegtui gen gebombardeerd, waardoor negen Chinee- sche mannen, vrouwen en kinderen, allen non combattanten, werden gedood. De leider der missie, de Amerikaansche geestelijke Kauto en zijn echtgenoote ontsnapten als door een won der aan den dood. De Rev. Kauto deelde mede, dat op 24 Maart des ochtends te negen uur een Japansch vlieg tuig boven de missie cirkelde, waarop duidelijk zichtbaar een groote Amerikaansche vlag woei. Het vliegtuig liet een bom vallen op een af stand van nauwelijks twintig voet van het woon huis, waardoor twee groote gaten in den grond en in een in de nabijheid staanden muur wer den geslagen. Ongeveer een uur later, naderde een tweede vliegtuig en liet twee bommen val len, waarvan één het verblijf van de in de missie opgenomen Chineezen trof. De Amerikaansche consul-generaal te Tient sin, Lockhart, heeft een uitvoerig rapport van het gebeurde opgemaakt en naar het Staatsde- partement te Washington gezonden, waar men bij de Japansche autoriteiten de noodige stap pen zal doen. ZATERDAG A.S. BEGINT IN DUITSCHLAND EEN ALGEMEENE BOYCOT TEGEN DE JODEN. Prof. Einstein te Antwerpen. Mariene Dietrich van een paard gevallen. De instortingsramp in Peru bevestigd. Ex-keizer niet voornemens naar Duitschland terug te keeren. Verboden van het nat.-socialisme door het Duitsche episcopaat herroepen. Vliegramp in België; 15 dooden. Frankrijk en het Duitschland van Hitier. „On gerustheid ongerechtvaardigd." Een onderzoek naar de gebeurtenissen in Bruns- wijk. Verklaring der Stahlhelm. Stahlhelm- verbod wordt ingetrokken. Hoofdkwartier der Engelsche fascistische partij te Londen door communisten bestormd. De Eerste Kamer heeft aanvaard de begroo ting van het Zuiderzeefonds en de wijziging der Drankwet. Schrikbarende daling der inkomens. Gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over den terugloop van het Natio naal vermogen. Dr. J. Meyer Ranneft benoemd tot vice-presi dent van den Raad van Ned.-Indië. Deken C. J. Boekhorst bediend. Pastoor H. Wentzel f De heropbouw van het gedeeltelijk verbrande Dominicaner-klooster te Zwolle waarschijnlijk in September gereed. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Westelijken wind, toene- H mende bewolking, aanvankelijk nog droog, later eenige kans op regen, des nachts minder koud, overdag kouder. H Hoogste stand: 766.6 te Clairmont. S Laagste stand: 737.6 te Seydisfjord. Zon op 5.44, onder 6.27. Licht bp 6.57. Eerste Kwartier 3 April. 5 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiii TOKIO, 28 Maart. (V. D.) De Japansche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Oetsjida, de Minister van Marine Offoemi en de Minister van Oorlog Aarki hebben Maandag een bespre king gehouden. Besloten werd den keizer van Japan een verordening voor te stellen inzake een formeel bestuur van de vroegere Duitsche koloniën door de Japansche regeering. Deze verordening zal binnenkort door den keizer worden geteekend. WASHINGTON, 28 Maart. (Eigen bericht). De buitenlandsche commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft over het voorstel, den president te machtigen tot het uitvaardi gen van een wapen-uitvoerverbod naar een of ander land, een gunstig rapport uitgebracht. (United Press) SANTA MONICA Califomië), 28 Maart. (Reuter). Mariene Dietrich moet het huis hou den tengevolge van een lichte verwonding, op- geloopen bij den val van een paard tijdens een filmopname. LONDEN, 28 Maart. (V. D.) De Engelsche ambassade te Moskou is er van in kennis ge steld, dat nog twee Russische employé's van Vickers zijn gearresteerd. k£! iL Hoogste stand op Woensdag 1 uur nun.: 759 Vorige stand 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1