STADSNIEUWS (De Leidsche Courant Haarlem, 29 Maart BEURS VAN AMSTERDAM MARIA-STICHTING Wisselkoersen WOENSDAG 29 MAART Pastoor H. Wentzel f is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- I gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN Alexander Schmuller *f* AGENDA DINSDAG 28 MAART 1933 Einde van een bescheiden, doch vruchtbaar priesterleven Uitvaart en begrafenis AUTOTOCHT VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN Langs de bloemenvelden Gewetensgeld MUZIEK HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING Amsterdamsch Concertgebouw orkest Dirigent: Bruno Walter Solist: Willem Andriessen HOOFDPIJN MANNENKOOR „DIE SPAERNESANGHERS" Concert voor Werkloozen VAN KALKEN EN TEREN Bloemendaalsche politie mobiel R. K. VOLKSBOND Bestuursraadvergadering Berner-Oberland en Gotthard- gebied VRAAGT PROEFEXEMPLAAR VOOR DEN KANTONRECHTER Klein goed en masse Jeugdige onbezonnenheid Kalk-schoonmaak Bunzings geschoten VERKEERSONGEVA LLEN Geen voorrang verleend Dijbeen gebroken *LV. Hypothecaire Beleggingsbank Een groot verlies voor de muziek wereld in Nederland In vlaag van waanzin BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERLIEDE HEEMSTEDE OVERVEEN VELSEN UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL 30 Maart IEDEREN MIDDAG- VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK ZANDVOORT m Na een langdurig jarenlang voorbeeldig ge dragen lijden is de herder van de Elisabeth en Barbara-parochie heengegaan naar een beter leven. Dinsdagmiddag toch Is pastoor H. J. I. Went zel op 59-jarigen leeftijd ingiet ziekenhuis St. Joannes de Deo, waar hij gedurende de laatste weken verpleegd werd, overleden. Bij dit verscheiden past een woord van eer biedige herinnering aan dit hoogstaand pries terleven. Zeventien jaren lang immers heeft hij als herder in deze parochie gewerkt met de hem eigen bescheidenheid. Zeventien jaren lang voor zijn volk, zijn parochianen gebeden en geofferd aan het Altaar, het brood der waarheid gebroken, de kinderen onderricht en voorbereid tot hun eerste en plechtige H. Communie, de zieken getroost en de stervenden bijgestaan. In de achterbuurten van de St. Anna- parochie te Amsterdam, waar hij acht jaar lang met echten priesterijver heeft gewerkt, had hij geleerd, om uitsluitend en alleen de zielen te zoeken en niet zich zeiven en van daar zijn opvallende bescheidenheid, die het kenmerk is van een vruchtbaar priesterleven. In alle stilte heeft hij gewerkt voor kerk en parochie. In die zeventien jaren werd de kerk verrijkt met een nieuwe communiebank, Kruiswegstaties van Th. Loots en orgel, 't Geschenk van zijn parochianen bij gelegenheid van zijn 12 H-jarig pastoraat maakte hij tot een tegen-geschenk in den vorm van een groote ciborie. Voor de kerk heeft hij zich zelf ook groote offers getroost. Hij kende zoo goed de vele behoeften en de stoffelijke nooden van deze volksparochie in het Schoterkwartier en daarom had hij een afkeer van vragen. Hij wilde zijn parochianen geen overmatige lasten opleggen en daarom dan ook voelde hij er niets voor om de plaatsen- gelden, die zoo laag waren, te verhoogen. Ook voor zich zeiven vroeg hij nooit iets. Wanneer een zijner parochianen hem eens een stillen wenk gaf, om iets te vragen, dan wees hij altijd op den plicht van zijn priester roeping, om juist in deze omgeving een voor beeld te geven van waren levenseenvoud en soberheid. Doch de armen van zijn parochie hebben in hem een milden, soms geheel onbekenden, wel doener gevonden. Ten gevolge van zijn bescheidenheid zullen velen dan ook niet weten, dat hij ook buiten de parochie hier in Haarlem vruchtbaar priester- werk heeft verricht. Allereerst denken wij hier aan het feit, dat hij jaren lang moderator geweest is van de bloeiende vereeniging „Geloof en Wetenschap" hier in Haarlem als opvolger van Monseigneur Bosman. Vervolgens hebben wij ook aan Pastoor Wentzel te danken, dat de Paters Augustijnen in Overveen zijn gekomen en het R. K. Lyceum hebben opgericht. Krachtens opdracht immers van Monseigneur Callier z.g. moest hij zoeken naar een religieuze orde of congregatie, die bereid was, een R. K. Lyceum te beginnen voor Haarlem en omstreken en na vele onderhan delingen met den Hoogeerw. Provinciaal slaagde hij er in 1920 in, de Paters Augustijnen bereid te vinden tot dit mooie werk. In 1921 werd met den bouw van het R. K. Lyceum begonnen. Dankbaar dan ook blijft dit werk van Pastoor Wentzel in de gedachtenis der Paters Augustij nen voortleven. Ook de religieuze Congregatie van Benne- broek en in het bijzonder het St. Lucia-gesticht hebben zijn priesterlijken steun ondervonden. Zoo kunnen wij getuigen, dat hij van de zijnen niets heeft gevraagd doch vóór de zijnen ontzettend veel heeft gewerkt en gebeden. Dit jaar hoopte hij nog de 25ste bedevaart van Haarlem en omstreken naar Heiloo te mogen meemaken, doch het werd hem niet gegeven. Toen hij zelf niet meer bidden kon en daar over klaagde, verklaarde hij toch ■#Dg, dat hij zijn vertrouwen stelde in de woorden van het Stabat Mater: „Christe cum sit hinc exire Da per matrem me venire Ad palmam victoriae". „Moge ik o Christus eens behalen Als mijn levenszon gaat dalen Door uw Moeder palm en prijs". De parochianen, zijn familie, vrienden en medebroeders in het priesterschap zullen zeker bidden, dat deze laatste wensch in vervulling moge gaan. Hij ruste in vrede. Hieronder laten wij nog eenige biografische bijzonderheden volgen: Hermanus Josephus Ignatius Wentzel werd 20 April 1874 te Amsterdam geboren en priester gewijd 15 Augustus 1897. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot kapelaan te Goes 18 De cember 1897. te 'sGravenhage (H. Willibror- dus) 2 September 1900 en te Amsterdam (H Anna) 25 Mei 1906. 30 Augustus 1913 werd hij belast met het pastoraat van IJmuiden, tot tenslotte 6 April 1915 zijn benoeming vo'gde tot herder van de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara. Donderdagochtend komen alle kinderen der lagere scholen biechten. Donderdagavond van 69 uur biechtgelegen heid voor de overige parochianen. Vrijdagochtend om half 8 gezamenlijke Paaschcommunie voor de schoolkinderen. Vrijdagmiddag om 2 uur zal het stoffelijk overschot van den Z.E. Heer Pastoor worden overgebracht van het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" naar de parochiekerk. Onmiddellijk- na aankomst in de kerk zal het Rozenhoedje wor den gebeden voor de zielerust van den overleden Herder, en hebben de parochianen gelegenheid hem voor de laatste maal te zien. Van 34 uur zal de kerk gesloten zijn, omdat in dat uur alleen de schoolkinderen zullen ko men bidden en defileeren langs het lijk. Vrijdagavond om half 8 beginnen de plech tige Metten. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Naast de dezen zomer te houden boottochten voor de lichamelijk gebrekkigen zal door „Snel- verband" als een extra-verrassing, dus tevens als een uitzondering op den gewonen gang van zaken, een autotocht gehouden worden voor hen, die zich reer slecht kunnen voortbewegen. Deze tocht zal plaatsvinden Zaterdag 8 April aA. en geschiedt met 2 comfortabele reisauto's en eenige luxe apto's. Plaats en tijdstip van vertrek: Parklaan, tusschen Kruisweg en Ke naupark, des middags precies half twee, terwijl het gezelschap des avonds ongeveer 6 uur weer op dezelfde plaats terug is. Tijdens den tocht, waarvan de route nader zal worden vastgesteld, zullen versnaperingen en een verfrissching worden aangeboden. Vanzelfsprekend eiccht deze tocht ook weer financieele offers. Nog meer dan anders doen wy een dringend beroep op de medewerking van het Haarlemsch publiek om op de intee- kenlijsten der leden te teekenen of hun bij drage te willen zenden aan de Penningmeeste- resse der Boot-commissie, Mej. A. van Donse laar, Spijkermanslaan 2a, alhier. Opgaven voor deelname hieraan kunnen vóór Vrijdag a.s. uiterlijk 6 uur, des avonds ge daan worden bü een der onderstaande adres sen: J. B. Heystek, Gasthuislaan 163; mej. 4. van Donselaar, Spijkermanslaan 2a; Mej. G. Bout, Hofdijkstraat 50; A. J. Spoor, Brouwers straat 86; R. Blok Jr., Rozenstraat 5 en aan het secretariaat: C. Visser, Regulierstraat 25. Bij den inspecteur der directe belastingen, alhier, is 147.76 aan gewetensgeld ingekomen. Het laatste „Bach"-concert in dit seizoen bracht als hoofdwerk de Vijfde Symphonie van Mahler, voor drie jaren geleden nog door dr. Mengelberg in Haarlem uitgevoerd. Gaarne hadden wij eens een werk uit de eer ste trilogie gehoord (zijn de teede en de derde Mahler-Symphonie wel ooit op „Bach" ge speeld?), omdat de vijfde op het Adagietto na zoo zwaarmoedig en onbevredigend van karak ter is. Eerst die lange treurmarsch als een inleiding voor het „Stiirmisch bewegt", dat echter geen climax brengt. De uitingen van smart moeten pas hier tot hun volle recht komen, doch on danks de fel contrasteerende onderdeelen boeit en voldoet het tweede deel lang niet in die zelfde mate als het eerste. Het is een echt raadselachtig stuk muziek, beeldt weliswaar het voortdurend zwenken van een door smart verstoord gemoed zeer scherp uit, doch kan na de treurmarsch den hoorder in dit onderwerp van strijd, dood, vernietiging, enz. enz., moeilijk in nog sterkere mate doen verdiepen. Dan komt een lang, bruut en gedurfd ge schreven Scherzo, niet bepaald geestig en voor naam van inhoud, maar het is dan ook een onderdeel der trilogie van smart en vertwijfe ling! Dat trilogie-karakter heeft Mahler echter niet weerhouden om hierop een Adagietto te laten volgen, fijn van klank en teeder van ka rakter, iets wat met het gegeven blijkbaar wei nig te maken heeft en toch juist daardoor ge lukkig een welkome verademing schenkt. En dan tot slot de Rondo-Finale, een wonder van vorm. De inhoud is daarentegen niet even redig aan de structuur. Het slot-koraal impo neert wel, doch als geheel schenkt de finale geen groote voldoening, bekroont zij het ge weldig-opgebouwde werk niet, zooals men on willekeurig verwacht. De Finale werd door Bruno Walter evenals door Mengelberg zoo hoog mogelijk opgevoerd. Het ging in één onstuimige vaart voort en werkt daardoor wel verbijsterend. Men krijgt ontzag voor de spelers. Dezen geven vooral hier mede een verbluffend staaltje van hun orkest routine. Te meer bewondert men het orkest, daar het, gewoon aan de geijkte opvatting van Mengel berg, thans een ander uitmuntend Mahler-diri gent had te volgen, die ondanks de minutieuse voorschriften door den componist zelf gegeven, toch nog zijn eigen stempel op het werk drukte, Dit bijzonder inzake klankverhoudingen en het op den voorgrond plaatsen van thema's. Walter dirigeert Mahler's muziek niet alleen met groote kennis (alles uit het hoofd), doch blijkbaar ook met een groote voorliefde. Prach tig beeldt hij door zijn gebaar, dat somwijlen zeer sober, maar immer expressief is, het ka rakter der muziek uit. Het is by hem een ge heel opgaan in de sfeer dezer, nog steeds niet- alledaagsche kunstuitingen. Voor de pauze ging de Ouverture „Oberon" van Weber, gratieus en ragfijn van klank voor gedragen en vertolkte onze Hollandsche pianist Willem Andriessen het vierde Pianoconcert van Beethoven. Dit fraaie, poëtisch geschreven werk droeg Andriessen met voornaam stijlgevoel, fraai van klank en onberispelijk van techniek voor. Walter vojgde den solist in de finesses, waardoor een prachtig geheel werd verkregen. Het was een artistiek musiceeren op verrukke lijke, bijna intieme wijze. Voor solist, dirigent en orkest langdurig, spon taan applaus. O. K Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 labl, 70 ct>< en oranjtzakjet van 2 tabi. A 10 cis. Het mannenkoor „Die Spaerne Sanghers" directeur de heer Lieven Duvosel zal Donder dagavond 30 Maart in de Gemeentelijke Con certzaal een concert geven voor werkloozen en hun huisgenooten. Aan dit concert zal mevr. Co Veurman— Nienhuis (sopraan) haar medewerking ver- leenen. Aan den vleugel de heer Jac. Zwaan. Het volgend programma zal worden uitge voerd: 1. Die Allmacht, Fransch Schubert. (Sopraan, solo, koor en piano). 2. a. O, Lied, Lieven Duvosel. b. Meidans, Lieven Duvosel. (Sopraansolo en piano). 3. Kerstverlangen. Lieven Duvosel. (Mannenkoor). 4. Aussohnung, Lieven Duvosel. (Sopraan, koor en piano). 5. Marche „Des Janessaires", Cretsy. (Koor (La garde passé) uit de opera Les Deux Averes). 6. Le Moulin Juli. Massenet. (Mannenkoor). 7. a. Lamento, Henry Duparc. b. La Vie Antérieux, Henry Duparc. (Sopraan cn piano). 8. Sous les Tilleuls, A. Wormser. (Mannenkoor). De aandeelen van kalkfabrieken zullen de komende weken ongetwijfeld stijgen en daaraan zullen de roode broeders vooral debet zijn. Waar mogelijk worden schoone verkiezingsleu zen op straten en pleinen geschilderd, waardoor het stadschoon nu niet bepaald gediend wordt. De prachtige lente-dagen hebben velen reeds naar zee gelokt en de breede zeeweg te Bloe- mendaal is reeds getuige geweest van honder den fietsers en duizenden automobilisten. Het rijwielpad op den Zeeweg werd door pro pagandisten van de O.S.P. als operatieterrein gebruikt om te kalken. Wilde men mooier gra tis reclame? Van Bloemendaal tot aan zee in- plaats van het schitterende panorama, in plaats van de heerlijke natuur, in plaats van de historische duinen, leelijke, groote kalklet- ters: O. S. P. Veel plezier hebben de kalkers er echter niet van gehad, want de Bloemendaalsche politie heeft voor het natuurschoon te waken. Ter wijl de kalkers verderop het rijwielpad letter den, teerde de politie diezelfde letters weg. In dit verband deelde de commissaris van Bloemendaal mede, dat kalkers rustig thuis kunnen blijven, want dat onmiddellijk nadat het toch klaar is, de reinigings-brigade ter plaatse zal zijn. De strengste orders zijn dien aangaande gegeven. Intusschen is het teekenend, dat sommige menschen natuurschoon in politiek, of beter in kalk dompelen. Maandagavond houdt de R. K. Volksbond een bestuursraadvergadering voor de besturen der onderafdeelingen. Aan de orde komt de agenda van de Centrale Vergadering te Den Haag. In „De Leeuwerik" waren leden en introdu- cé's van de Ned. Reisvereeniging voor Katho lieken, afd. Haarlem, bijeengekomen om te luisteren naar den heer P. Dieges, die een lezing hield over Vierwoudstedenmeer en 't Gotthard- gebied. Hij ving aan met Zwitserland te schilderen zooals Schiller het weergeeft in zijn Wilhelm Teil-sage: Het land met zijn eindelooze, onaf zienbare verten en verre horizonten. Ieder mensch zoekt graag naar iets, dat hij niet heeft. Naar Zwitserland trekken we om de bergen en blijven er enthousiast luisteren naar het jodelen der bergbewoners. Bergen willen we zien, aldus spr., als we terwille der natuur de landsgrenzen overtrekken. Wat Zwitserland onderscheidt van elk ander berglandschap, dat is, dat de betrekkelijk kleine oppervlakte zoo velerlei biedt. Spr. verhaalt dan het ontstaan van Zwitser land aan de hand van een sprookje. Toen O. L. Heer de aarde geschapen had, hield HÜ van al het schoons, dat Hij overal had neergeplant, nog een paar kleine stukjes over. Toen Hij nog eens zijn Scheppersoog over ai Zijn werk liet gaan, ontdekte Hij een klein stukje woest vergeten land. Dit bedeelde Hij met het overgeblevene en zoo ontstond Zwit serland, met zijn hemelhooge bergen, lieflijke dalen, den plantengroei van ons Noorden, de flora en fauna van het Sub-Tropische Italiaan- sche land. Spr. behandelde vervolgens iets van de ge schiedenis van Zwitserland, even aanstippend den titanenstrijd van de bergbewoners in het begin der 14de eeuw, waaruit de eed-verbonden afstammen. De geboortegrond van Zwitserland aldus spr. is het Vierwoudstedenmeer, waar die vrijheidsoorlog op zijn hevigst heeft gewoed en waar talrijke gedenkteekenen hier aan en aan de Wilhelm Teil-legende herinne ren. Ook op de Staathuishoudkunde van het huidige Zwitserland wierp spr. nog even het licht, waaruit hij ten slotte constateerde dat dc democratie daar zeer ver gevorderd is. Vervolgens maakte spr. met zijn toehoorders nog een tochtje langs het Vierwoudstedenmeer, een weidsche beschrijving geifend over al het mooie, dat daar te genieten Talt. Na de lezing illustreerden eenige fraaie filmp jes, bestaande uit natuuropnamen, op decora' tieve wijze het gesprokene. Een talrijk aandachtig gehoor schonk een gul applaus aan het gehoorde en geziene. iiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijn Er zijn massa's van die dagelijksche zonden tegen de wetten, die door den kantonrechter naar waarheid en billijkheid gestraft moeten worden. Het zijn dan vaak één persoons-zaakjes, die in film-tempo aan het oor van het toeluisterend publiek voorbijgaan. Meestal dingen waarvan niet veel meer, dan een waarschuwing, een les voor den volgenden keer blijft hangen. Zoo kreeg een arbeider, die zijn rentekaart was kwijtgeraakt en niet kon beloven er zorg voor te dragen, dat dit in de toekomst niet meer zou voorkomen een boete van 4.te vervangen door 4 dagen hechtenis en een ernstige waar schuwing, dgt bij herhaling een hoogere straf zou worden opgelegd.. Een vader, die zijn vrouw blanco crediet gaf, om al dan niet haar kinderen naar school te sturen, terwijl de vrouw de zuster, die haar daarover onderhouden had, grove scheldwoorden naar het hoofd geslingerd had, kreeg 3. boetee of 3 dagen. Een broodbakker die de registers van door hem verwerkte producten niet bijgehouden had 10 boete of 10 dagen brommen." Verder waren er nog de diverse verkeersover treders, waarvan een professor, die 65 K.M. ge reden had in de bebouwde kom, 15 boete kreeg. Een andere, die een file auto's, die hij be weerde niet gezien te hebben, links gepasseerd was op de Houtbrug, terwijl hij op de Gasthuis- vest had moeten wachten om de file gelegen heid te geven te passeeren, moet 10 boete be talen of 10 dagen „zitten." Een andere snelheidsmaniak, die een fantas tisch verhaal ophing en het hem ten laste ge legde voor het grootste gedeelte ontkende, kreeg 15 of 15 dagen. De man was hevig verontwaardigd en denkt vermoedelijk wel ernstig over „hooger beroep." Op den Osdorperweg te Haarlemmermeer was Dinsdagmiddag een 13-jarige jongen achter een snelrijdenden vrachtauto gaan hangen. Hij verloor échter zijn evenwicht en kwam met een smak op den weg terecht. In bewusteloozen toestand is hij naar zijn huis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De O. S. P. had vannacht de door haar naar voren gebrachte candidaten in witte kalklet- ters cnder de aandacht van het straatbewan- delende publiek gebracht. Hedenmorgen is ech ter de reinigingsdienst onmiddellijk begonnen het geschilderde weg te vagen. Dezer dagen heeft de bloemist A. D. te Aals meer op een hem toebehoorend stuk land 2 bunzings geschoten. In de afgeloopen week waren ter plaatse reeds circa 120 kippen het slachtoffer van deze dieren geworden. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor 12 kwam een. auto van den ontsmc^ingsdienst. die vanuit de Hoof manstraat, over den Zijl- weg de Duvenvoordestraat in wilde rijden in botsing gekomen met een vrachtauto, die van af de Zijlstraat in de richting van het viaduct reed. Beide wagens zijn ernstig beschadigd. Tegen den chauffeur van den ontsmettings auto is proces-verbaal opgemaakt, daar hij geen voorrang verleend had. Dinsdagmiddag struikelde de 85-jarige H. B. op den Jansweg en kwam zoodanig te valen, dat hij zijn dijbeen brak. Hij is door den Ongeval- lendienst voorloopig behandeld en per Mathot ziekenauto naaf het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. In de gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders werd het verslag over het jaar 1932 uitgebracht en werden de balans en de ver lies- en winstrekening goedgekeurd. Het divi dend werd vastgesteld op 5'A%. De aan de beurt van aftreding zijnde commis saris, de heer H. Molster, werd herkozen en ver klaarde zijn herbenoeming aan te nemen. Na een langdurige ziekte is hedenmorgen op 52-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden de bekende musicus en violist Alexander Schmul ler. Alexander Schmuller werd in 1880 te Moryr in West-Ruslando geboren. Op zeer jeugdigen leeftijd begon hij zijn vioolstudie en reeds als 10-jarige knaap trad hij met succes in het openbaar op. Zijn muzikale opleiding voltooide hij bij Auer te Petersburg en vervolgens trad hij met groot succes als solist op verschillende plaatsen in Rusland op. In 1908 vestigde hij zich te Berlijn, waar hij eveneens groote suc cessen boekte. In 1914 kwam hij op uitnoodiging van Dr. Röntgen als hoofdleeraar voor viool- en en- semblespel aan het Conservatorium naar Am sterdam. Behalve als hoofdleeraar, in welke functie hij zeer gewaardeerd werd vooral als paedagoog, is Schmuller in ons land zeer be kend geworden door het naar voren brengen van de vioolcomposities van Bach. Verschillen de moderne vioolcomposities heeft hij hier ten doop gehouden, o.a. van Hindemith en Pro- kowjeff. Als Rus van geboorte had hij groote bewondering voor het werk van de jonge Rus sische componisten. Zijn heengaan beteekent voor de muziek wereld in Nederland een groot verlies. In een vlaag van waanzin heeft de 44-jarige weduwe K. L. de B. te Haarlemmermeer zichzelf met petroleum overgoten en in brand gestoken. Ondanks het feit, dat men dadelijk toesnelde en de vlammen doofde, kreeg mej. De B. nog dus danige brandwonden, dat zij in emstigen toe stand naar een ziekenhuis te Amsterdam moest worden overgebracht. Ondertrouwd: 28 Maart: A. B. J. v. Hoof en E. M. A. Jutjens J. V. Emmer en A. de Haan. Geboren: 25 Maart: F. A. Tollenaar—Goos- sens, z. 26 Maart: M. de Boer—Peereboom, z. A. Burgerv. Dansik, d. 27 Maart: A. S. v. LeeuwenPhilippo, z. H. A. Piers Raijmakers, d. M. P. Raves—Roestenberg, d. M. v. BeekumMagré, z. 28 Maart: W. F. J. SlentersBlank, z. Overleden: 26 Maart: S. J. Zegers Veeckens— Huygens, 83 j., Schoüwtjeslaan S. S. v. Dru- nen—Rijnberk, 80 j., Hoofmanstraat 27 Maart: T. de Kamper, 64 j., Keizerstraat. benoemd, bestaande uit 7 leden, die verder de plannen zal uitwerken. De beide aanwezige Hotelhoudersleden stelden hun beschikbare za len voor dit doel disponibel, de Makelaarsleden zullen medewerken, door, zoo mogelijk, mate riaal te verschaffen, enz., enz. Aangevraagd zal worden of de Neutrale or ganisatie ter plaatse hierbij wil medewerken. Weder werd een nieuw lid geïnstalleerd. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht de distributie der groente, welke op de veilin gen den minimum-prijs niet haalde. Hierover zal een voorstel worden ingediend bij den Cen- tralen Raad. Rioleeringswerken Plein B. en W. hebben het opruimen van het Noordelijk hoofdriool en het maken van een nieuw riool met bijkomen de werken in het Plein te Halfweg gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. W. Cor- nelissen, aannemer te Halfweg. Overzicht werkloosheid Bij het einde der vorige week stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling in deze gemeente inge schreven 90 personen, waarvan 89 werkloozen en 1 werkzoekende. Burg. Stand. Geboren: H. J. Spoor—Bak ker, d. Getrouwd: D. Veefkind en J. C. M. Schilp- zand. Overledeii: J. C. J. Theunissen, 74 jaar, on gehuwd. Personalia. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer H. B. S. P. Slagter, alhier. WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING Het Hoofd-comité voor de Willem de Zwijger herdenking deelt het volgende mede: Het zal reeds bekend zijn, dat de herdenking van het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Willem I Van Oranje ook in deze ge meente gevierd zal worden. Daartoe is samen gesteld een hoofdcomité, bestaande uit onder- geteekenden, terwijl* verder zijn samengesteld vier sub-comité's n.l.: Sub-comité IJmuiden West, voorz. Ds. J. W. Swaan, seer. A. ten Broeke; sub-comité IJmui- den-Oost, voorz. Ds. C. W. J. Teeuwen, secr. P. G. A. Suurenbroek; sub-comité Velsen, Velsen- Noord, voorz. Ds. Dr. D. J. v. Katwijk, secr. J. Deinum; sub-comité Santpoort-Driehuis, voorz. Pastoor J. F. v. d. Meer, secr. G. de Jonge. Het ligt in de bedoeling door een algemeene huldiging door alle kringen der bevolking op 24 April a.s. eenigszins feestelijk te herdenken de nagedachtenis van den grondlegger van ons onafhankelijk volksbestaan. De sub-comité's zijn reeds eerder begonnen met de samenstelling van een programma, ieder voor haar afdeeling, waar in een ruim deel is gereserveerd voor de school jeugd. Deze programma's zullen binnen kort worden gepubliceerd. Verder is het de bedoeling in het park Vel- serbeek in den namiddag van 24 April een al gemeene herdenking door de bevolking te doen plaats vinden, bij welke gelegenheid het woord zal worden gevoerd door den Ed. Achtb. Heer Mr. F. L. J. E. Rambonnet, Burgemeester de zer gemeente. Voor de uitvoering van deze plannen is evenwel geld noodig. En hoewel het comité zich ten zeerste bewust is van de moeilijke tijdsomstandigheden meent het toch in dit ge val een beroep op de ingezetenen te mogen doen. In enkele deelen der gemeente zal daar toe aan de leerlingen der openbare en bijzon dere scholen een gesloten enveloppe worden medegegeven, die kan dienen om een gave voor dit doel aan de kinderen mede te ge ven, terwijl in andere deelen een huiscollecte zal worden gehouden. Het Hoofd-comité wekt alle ingezetenen op, door het geven van een kleine bijdrage de herdenking te helpen welslagen en op den dag van de herdenking de nationale vlag uit te steken. R. K. Vereeniging voor den Middenstand. Bovengenoemde vereeniging hield dezer dagen weer haar maandelijksche vergadering. Voor deze vergadering bestond nogal belangstelling, daar buiten enkele leden, die bericht van ver' hindering hadden gezonden, alle leden tegenr woordig waren. Na opening en ingekomen stukken, waar onder er één was van de firma „Gooi en Sticht te Hilversum, betreffende de amendementen van het Hoogw. Episcopaat, werd besloten er een aantal voor de leden te bestellen. Voorts werd besloten de Amendementen ter sprake te brengen bij de rondvraag op den Cen- tralen raad. Hierna was het bestuursvoorstel aan de beurt van bespreking. Het bestuur stelde voor om de plaatselijke actie te beginnen met een Midden stands-Tentoonstelling, welke voorstel door een der bestuursleden op uitvoerige wijze werd uit eengezet, wat tot resultaat had, dat alle aan' wezigen het bestuur hun volle medewerking toe zegden. i Hierna werd een Tentoonstellings-commissie Gebouw „St. Bavo". Grossiers kleinhandel, 8 uur. Kath. Kinderuitzending Bisdom Haarlem, 3 uur. Jaarvergadering Bouwvak- bond, 8 uur. Haarlemsche Inkoopcombinatie, 8 uur. Gecombineerd personeel bakkers, half 8. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Josephs-Gezellengebouw, Jansstraat. Verplichte vergadering, half 9. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Bestuursraad R.K. Volksbond, 8 uur Esperanto. 8 uur Pro za, 8 uur Bestuur Woningbouwvereeniging „De Spaarnestad", 8 uur. St. Joseph's Gezellenhuis, Jansstraat Ont wikkelingsclub, 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van IC 5 uur. vragen bij mej. H. Simons. Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zater dag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Burg. Stand. Ondertrouwd: A. C. Kuilman en B. W. L. Thiele. J. F. Demmers en E. Veldman R. van den Outenaar en T. Stolk. W. Schouten en E. T. C. Kempe. K. H. Haak en R. F. de Bakker. Gehuwd: G. Bakker en G. Teekman. J. Bronsema en M. Opdendrees. Th. A. Immers en D. M. Pastoor. Overleden: Geertje Prins, 47 jaar, echtgen. van J. Groen. Anna Catharina Portegies, 6 m. d. van Wed. BalmPortegies. Adriana Jo hanna Schillemans, 7 m. d. van Th. J. Schille- mans. Lijutje de Raadt, 77 jaar, wed. van A. Zevenbergen. Werkverschaffing en wegenverbetering B. en W. hebben aan den raad verschillende voor stellen gedaan om enkele voorname verkeers wegen in onze gemeente te verbeteren. Deze ver beteringen zullen worden aangebracht onder toezicht der Ned. Heidemaatschappij in samen werking met den dienst van Publieke Werken. Voor verbetering komen het allereerst in aan merking de Noord-Boulevard (Zeeweg), de Bou levard Paulus Loot en het aanleggen van het parkeerterrein aan het einde van de Bredero- destraat. Overleg zal gepleegd worden met de Rijks inspectie voor het te werk stellen van werkloo zen bij den aanleg van den weg in Plan Noord, zoodat gemeentelijke werkverschaffing meto rijkssubsidie by het uitvoeren een voltooiing kar^,. bespoedigen. De Commissie van Bijstand in P. W. adviseert het wandelpad aan den Boulevard Paulus Loot aan de zeezijde een meter breeder te maken en te brengen op vijf meter, het wandelpad aan de landzijde, dat minder druk begaan zal worden, kan dan een meter smaller genomen worden. Een lid van de commissie is er tegen, dat de uitvoering van het parkeerterrein aan de Bre- derodestraat in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. De kosten zullen bedragen: Voor den Zuid-Boulevard 12.500 loon en 6500 materiaal, totaal 19.000. Voor denNoord-Boulevard (Zeeweg): loon 4700, materiaal 450, totaal 5150. Voor het parkeerterrein aan de Brederode- straat loon 3500, materiaal, 6000; totaal 9500. In totaal een bedrag voor wegenverbe tering van 20.700 en 12.950 of 33.650. WOENSDAG, 29 Maart. Vorige koersen heden Londen =.48)4 a.48 Berlijn 59.15 Parite 9.75)4 9.75)4 Brussel 34.59 34.60 Zwitserland 4?-89 47.90 Weenen Kopenhagen 37.80 37.75 Stockholm 44.90 44.75 Oslo 43.45 43.50 New York (cable) 2.48)4 2.49JU Rome >2.75 12.75 Praag 7*37)4 7*37)4 Madrid 21.05 21.00 Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 6 Nederland 1919 101)4 4Yj Nederland 1916 103 Nederland 1931 99)4 5 Nederl 1932 100H N Ind 1920 AB ?2)4 6V4 Duitschl (Youngleen.) 49 Banken Koloniale Bank Indische Bank i,,'4 Cert. Handel-MU59 Industrieën Onliever Calvé Delft Alg Kunstztlde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Ktlch Accoustlek Ned Ford Industr Buitenland Anaconda Bethlehem 8teel O 8. Steel O S Leather intern Nickel 50)4 30)4 16 112 1H 105)4 6% 13H 28)4 3)4 8)4 MUnbonn Boeton Mitnbouw '2 Alg Exploratie Jfl Kedlang Lebong 110 Petroleum Gaboes 17 Kon Olie 138 Perlak 61 Peudawa4)4 Continental OU 444 10H4 103 99)4 100H 92)4 47 61 52 59 49 .9)4 15)4 U2« Hi 104)4 13% 28% 3)4 8X 12 123 108 17 138 81 444 5H Shell Onion OU Vorige koersen Heder 4)4 4% Rubber A'dam Rubber 52)4 Bandar 33 Dell Batavia Rubber 19)4 Serbadiadi 14)4 Silau 13 V I. O. O. 23 Allied 22 Intercontin. Rubber Hl» Scheepvaart Java Cb Japan 34)4 Holl Amerika Liln 2)4 Dito Qem Elgend2)4 Kon Ned Stoomb. 13 Scheepvaart-Unie 48)4 Suiker H. V. A. 177 Jav Cultuur 122 N I S O 78 Poerwbredlo JH Vorstenlanden 39)4 Actions Idem 28-00 Tabak Dell Batavia Oude DeU Oostkust Senembab 143H 121 14 133 Spoorwegen Onion Pacific 73 Waoasb 'g Brie g* Kansas City South. South. 52J4 32 21 14 13 23 22 1)4 34 H 3 2« 13 48)4 i79X 122 79 4* 39)4 28.00 138 115)4 14 127 IK 5)4 9 7)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2