IN EN OM HAARLEM IIP Old England naar Glasgow "pit „Willem de Zwijger" te Haarlem DE „VILLA" IN VORM BEKENDE HAARLEMMERS DONDERDAG 30 MAART Haarlems gemeentebestuur en de drukkerspatroons Een Chineesche muur te Haarlem BB» BiiSi Chelsea in de gevaarlijke zone Het mooie lenteweer DE ZIEKTE VAN WEIL siii Bestrijding in het watersport centrum Warmond POGING TOT INBRAAK In de Haarlemmermeer MGR. A. P. F. VAN VELSEN S.J. Rectificatie DE BEDREIGING TE VOGELEN ZANG Bakkersknecht tot 8 maanden ge vangenisstraf veroordeeld Dus negen meineeden! Bollen te Wijk aan Duin Geen kampioensploeg in Londen, maar wel een degradatie- candidaat De eindspurt in de 2e divisie Het Engelsch elftal tegen Schotland Een buitenkansje Leening Zuid-Holland Petrus Loosjes •IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllIIlllllllllllllllllllllllHIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiiiililiiiiiiiiiiiliiiiiHiiiiiii De heer M. H. Groenendaal, lid van den Haarlemschen gemeenteraad, heeft aan B. en W. van Haarlem de volgende Vragen gesteld: 1. Is het Burgemeester en Wethouders be kend, dat de levering van de oproepingskaarten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen is op gedragen aan een firma, die niet voldoet n.b kan voldoen aan de Collectieve Arbeidsover eenkomst, welke geldend is in de Typografie? 2. Zoo ja, willen B. en W. mededeelen waar om deze opdracht is verstrekt en welke maat regelen het college zal nemen om te voorkomen flat drukorders worden geplaatst bij hen, die zich onttrekken aan de bepalingen van de Col lectieve Arbeids-overefenkomst? Klaarblijkelijk houden deze vragen verband niet de motie, die de Haarlemsche gemeenteraad in de maand December aannam met 27 tegen 8 stemmen, waarbij besloten werd, dat al het drukwerk der gemeente Haarlem (daaronder begrepen ook het drukwerk van gemeentebedrij ven) voortaan moet worden gegund aan die drukkerijen te Haarlem, waar het personeel onder de bepalingen werJjK van de in de druk kerswereld geldende collectieve arbeidsovereen komst, dat wil dus zeggen bij georganiseerde patroons. Wij willen niet onderzoeken of de door den heer Groenendaal aan B. en W. gestelde vragen betreffende de levering van de stembiljetten een redelijken grond hebben, wij nemen zelfs aan, dat B. en W. er geen oogenblik aan hebben ge dacht den nadrukkelijk door den Raad uitge sproken wensch voorbij te gaan, maar de vragen van den heer Groenendaal geven ons een onge zochte gelegenheid om op de in de Drukkers- Wereld bestaande overeenkomsten eens de aan dacht te vestigen en de noodzakelijkhed vast te leggen, dat door de Haarlemsche en iedere Overheid aan deze overeenkomst alle mogelijke steun wordt verleend. WW herinneren ons nog levendig den bijna Verbasterenden indruk, dien de woorden van wethouder Slingenberg maakten, toen hij bW de behandeling van de gemeentebegrooting mede deelde, dat B. en W. het gemeentelijk drukwerk wenschen te bestellen, niet uitsluitend bij geor ganiseerde patroons, maar daar waar zij het best en goedkoopst terecht kunnen. Dit a-sociale standpunt had geen raadslid van dit zoo bij uitstek sociaal voelend college ver wacht en het duurde dan ook eenige minuten Voordat de hierboven vermelde motie geformu leerd en aangenomen was. De aanneming van deze motie is juist. Van openbare colleges mag worden gevraagd en verwacht, dat zij de in de Drukkerswereld bestaande overeenkomsten zullen eerbiedigen en de naleving ervan bevorderen. Vroeger was het drukkersvak een vak, waarin geen droog brood kon worden verdiend. Niet alleen de drukker zelf was van den vroegen morgen tot den laten avond in de weer, maar niet zelden hielp ook zijn vrouw mede en trapte de degelpers, zijn dochter hielp het drukwerk pakken en zijn zoontjes veegden na schooltWd de werkplaats aan. Alles en allen moesten helpen om iets te verdienen. De moordende concurrentie in het vak hield de prijzen van het drukwerk belachelijk laag en de loonen van de typografen Waren navenant. De tusschen georganiseerde patroons en tus- schen werkgevers- en werknemersorganisaties gesloten overeenkomsten hebben hierin een aanmerkerkelijke verbetering gebracht. Er zWn ta rieven vastgesteld, waaraan de patroons zich op straffe van boeten en royament uit de vereeni- ging moeten houden. Door deze prijsbepaling kan ook den gezellen een behoorlijk loon worden gegeven, waartegenover de gezellen zich hebben verbonden de patroons te helpen om de tarieven te handhaven. Zoo mogen b.v. de georganiseerde gezellen niet bij ongeorganiseerde patroons wer ken en de georganiseerde patroons hebben zich verbonden geen ongeorganiseerde gezellen in dienst te nemen. Omdat nu eenmaal niets op dit ondermaansche Volmaakt is te noemen, laat ook de regeling in de typografie misschien wel wat te wenschen over, mede omdat zij moet worden aangepast aan een maatschappij met geheel ontwrichte verhoudingen. Wij zullen het daarover nu niet hebben, maar zoowel patroons als werknemers stellen den hoogsten prijs op het behoud der getroffen regeling en zeer stellig heeft zij allen belanghebbenden groote voordeelen gebracht. Het mooie drukkersvak is nu tenminste in staat aan patroons en gezellen voor een redelijke pres tatie een behoorlijk bestaan te geven. Iets wat het vroeger, zooals de ondervinding leerde, niet kon. Wij wijzen in dit verband slechts op de loonen, op de regeling van het leerlingwezen in de typografie, de pensioenregeling, de anderi arbeidsvoorwaarden, enz. Alle groote, alle bona fide drukkers en druk kerijen zijn tot de overeenkomst toegetreden, maar het ligt voor de hand, dat beunhazen in het vak er op speculeeren zich zelf te bevoordee- len door drukwerk beneden de geldende tarieven te leveren. In den Gildentijd zou dat strafbaar zijn; thans is het dat nog niet. Maar het ligt zeker niet op den weg van Haarlems gemeente bestuur om die tariefsontduiking in de hand te werken. Integendeel, het zal goed doen de ongeorganiseerden tegen zich zelf in bescher ming te nemen. Want al parasiteeren zij nu op de behoorlijke organisatie der andere patroons, waardoor de tarieven over het algemeen op één peil blijven, dat zij er wel wat onder kunnen gaan, de lagere drukkosten, die zij berekenen, voeren langzaam maar zeker naar hun eigen ondergang. Ook vroeger gebeurde het, dat een drukker bij het opmaken van zijn berekening voor een drukorder slechts in aanmerking nam hoeveel loon hij zijn knecht daarvoor zou moeten uitbe talen, hoeveel inkt en hoeveel papier hij noodig zou hebben, terwijl hij de slijtage van zijn machines maar voor eigen rekening nam. Doch een kind begrijpt, dat dit op den duur tot een catastrofe moet lijden. Langzaam richt zoo'n drukker zich zelf te gronde. Het ligt niet op den weg van het Haar- iiiiiiiiiiiiiiiimmtiiiiiiiiiiiimmiimii lemsche gemeentebestuur om de tariefsbepa lingen der drukkers door ongeorganiseerde pa troons te laten ontduiken, omdat het moet mede helpen, gezonde maatschappelijke toestanden te scheppen. En een gezonde toestand is het, nu in een vak als dat der drukkers èn werkman, èn patroon, een behoorlijk bestaan hebben. Dat moet voor het Haarlemsche gemeentebestuur de hoofdzaak wezen, niet de vraag waar het ge meentelijk drukwerk het goedkoopst wordt ge leverd. Het zou een verkeerde opvatting wezen, als B. en W. van Haarlem meenden, dat de tarie ven der georganiseerde drukkers te hoog zijn. Zij verzekeren den arbeiders een behoorlijk loon en laten den patroons een redelijke winstmarge. Maar ook niets meer. Voor elk bevoegd onder zoeker zullen de gronden, waarop de berekenin gen rusten, ongetwijfeld gaarne worden bloot- ;elegd. Voor rijksinstellingen wordt geen drukwerk meer door ongeorganiseerde drukkerijen gereed gemaakt en alle groote steden doen bij ons weten hetzelfde. Het zou ons spijten als Haarlem in een bij uitstek sociale aangelegenheid als deze een uitzondering zou maken. Tenslotte vermelden wij hier de regeling, die sinds 1928 in Alkmaar is ingevoerd voor de leve ring van het gemeentelijke drukwerk. Daar wordt door B. en W. ieder jaar op voorstel van het bestuur van het federatiedistrict één druk kerij aangewezen als centrale voor het te leveren drukwerk aan de gemeente. Deze regelt alles en is verantwoordelijk. De centrale distribueert het werk onder alle in de stad wonende georga niseerde drukkerijen naar rato van het aantal op iedere drukkerij aan het handelsdrukwerk werkende gezellen. De gemeente betaalt den tariefsprijs. De prijken worden van ieder stuk werk door een commissie uit de drukkers ge controleerd. Deze regeling werkt tot tevreden heid van gemeente en drukkerijen en wordt door de Federatie als een voorbeeld in het land gesteld. De Chineesche muur, die dezer dagen weer in het brandpunt der internationale belangstelling stond, is in oude tijden veel omstreden geweest. Het gaat er op lijken, dat wij een dergelijken muur in onze stad bezitten. Verleden jaar liet de heer Florijn in de Groote Houtstraat een schoone .jonkvrouw schil deren op zijn muur, die door den nieuwbouw van Vroom Dreesmann was vrijgekomen. Toen de schilder het hoofd van de reclame juffrouw bewerkte, kwamen metselaars een muur bouwen tegen den muur met het haast- voltooide schilderstuk. De dame werd dus aan het oog onttrokken en nieuwsgierige stadgenoo- ten, die overal bijstaan, vermaakten zich door dit kostelijk geval. In den nieuwen muur bleef een open ruimte, waarin straks een etalage zal moeten komen. Hoe was dit eigenaardige geval mogelijk? zal men zich afvragen. Men weet, dat V. D. een grondruil met de gemeente hebben gedaan. De Paardensteeg ver dween en een stuk van het Verwulft werd af gestaan. De officieele overdracht van deze gronden vindt echter eerst plaats, wanneer het geheele gebouw van V. D. gereed is en dat zal nog wel eenige maanden duren. De plaats waar de muur gebouwd werd, was dus op dat oogenblik nog eigendom van V. D. Straks zal de gemeente eigenaresse worden. Er ligt een rooilijn in de Groote Houtstraat en dus moest het gebouw van V. D. terug, waardoor het huis van Florijn naar voren springt. "i iÜH In de dezer dagen gehouden vergadering van den gemeenteraad van Warmond werd het vol gende prae-advies van B. en W. voorgelezen. Naar aanleiding van een schrijven van het bae teriologisch Laboratorium „Rattin" waaruit mo ge blijken dat de verschillende plassen in War mond besmet zijn door ratten, en in verband daarmede gewezen mag worden op het ontstaan van gevaar als de verspreiders van de Weilsche ziekte, wil het ons College voorkomen dat het bestrijden van deze rattenplaag een eerste ver- eischte is, met het oog op de watersport die op onze plassen zoo veelvuldig wordt uitgeoefend. Bij een door B. en W. gehouden bespreking met eenige genoodigden uit de omliggende gemeen ten, bij welke bespreking ook tegenwoordig was Mr. E. E. Menten te Warmond, werd door laatst genoemde voor deze bestrijding namens de Kon. Roei-, Zeil- en Motorsportvereeniging „De Kaag" toegezegd een bedrag van 500. Wat het Poelmeer onder deze gemeente betreft, ook de kosten van ontsmetting daarvan nam de heer Menten voor zijn rekening, zoodat de totaalkosten geraamd op 1500, met laatstge noemd bedrag kunen worden verminderd. Voor de ontsmetting van het Zweiland, de Leede, de Sprietlaak, enz. resteert dan een bedrag van 1300. Getracht zal worden van personen en vereenigingen die daarvoor in aanmerking ko men een vergoeding van de kosten van ontsmet ting te krijgen, zoodat B. en W. voorstellen uit de gemeentekas een bedrag van 400 beschik baar te stellen onder beding dat het restant door anderen wordt bijgedragen. Waar men eenparig van oordeel was dat hier door niet alleen een nuttig maar noodzakelijk werk werd verricht, werd met algemeene stem men besloten het gevraagde bedrag te voteeren. Bij den caféhouder de H. aan den Nieuwe- meerdijk is een poging tot inbraak gedaan in de Haarlemmermeer. Terwijl de heer de H. en zijn echtgenoote zich in het café bevonden, hebben ongenoode gasten zich met behulp van een ladder toe gang tot de bovenverdieping van de woning we ten te verschaffen. Door het gestommel werden de kinderen in de slaapkamer wakker en op hun hulpgeroep kwam de heer de H. naar bo ven loopen, waarop de inbrekers ijlings aam-de achterzijde van de woning het hazenpad kozen. Het bleek, dat nog niets werd vermist. De politie werd met het gebeurde in kennis ge steld, die een onderzoek instelde. „Onze Mail", officieel orgaan van het Katho liek Indisch Bureau, schrijft in het laatst ver- ischenen nummer: Wat reeds lang dreigde, is geschied: een Aneta-telegram uit Batavia meldt, dat Z. H. de Paus op voorstel van de Congregatio de Pro paganda Fide goedgunstig heeft beschikt op de bede van Mgr. A. van Velsen, om ontslag we gens gezondheidsredenen als Apostolisch Vica ris van Batavia. Na reeds eenige maanden ge leden de waarneming van het bestuur van het Vicariaat in handen van den H.E. Pater Ant. van Hoof te hebben overgegeven en zich in de gezonde omgeving van Ambarawa te hebben te ruggetrokken, heeft Mgr. zich door het uitblij ven der beterschap tot dien stap gedrongen ge voeld. Nog geen volle tien jaar zijn sinds zijn verheffing tot Apostolisch Vicaris van Batavia, tit. Bisschop van Aezani, verloopen, doch deze jaren zullen in de geschiedenis der Javamissie als dubbel staan aangeteekend. Ongekend hoog is de bloei der missie geweest onder de stuwende en beschermende kracht van zijn bestuur; ge noeg zij er aan te herinneren, dat het ééne Vi cariaat Java uitgroeide tot een Vicariaat en 4 Apost. Prefecturen, bediend door 7 verschillende Orden of Congregaties; dat een bloeiend klein seminarie werd opgericht en de eerste Inheem- sche priesters het werk onder hun landgenoot-en begonnen; dat het aantal scholen vermeerderde van ongeveer 50 over heel Java tot ongeveer 400 alleen in het tegenwoordige Vncariaat, met als bekroning de A.M.S. te Batavia. Mgr. Antonius Petrus Franciscus, van Velsen werd 8 Februari 1865 te O verveen geboren en na de voorbereidende studiën op het College der Jezuïeten te Sittard den 26sten September 1885 in de Sociëteit van Jezus opgenomen. Tij dens zijn studiejaren moest hij zich tot twee maal toe om gezondheidsredenen naar Davos begeven, de eerste maal onder geleide van zijn vroegeren leeraar, vaderlijken vriend en later mede-missionaris Pater G. Jonckbloet. Zijn twee de verblijf aldaar herstelde hem zoo volledig, dat hij reeds 8 September 1895 kon worden priester gewijd en in 1897 naar Indië kon ver trekken. In een bericht in een onzer vorige numimers hebben we reeds medegedeeld, dat het den heer Kaart, directeur van den Jans,schouwburg, ge lukt is, het Nationaal Vlaamsch Tooneel in zijnen schouwburg één enkele voorstelling te laten geven van het Vlaamsche stuk van Paul de Mont „Willem de Zwijger," dat als huldeblijk van Vlaanderen aan Prins Willem van Oranje speciaal werd geschreven en opgevoerd ter gele genheid van de Willem de Zwijger-herdenking. De voorstelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. om 8.15 uur in den Jansschouwburg. Haarlem zal hierdoor in de gelegenheid zijn kennis te maken met de beide tooneelstukken, het Nederlandsche en het Vlaamsche, die voor de herdenkingsfeesten geschreven werden. In tal van groote steden in ons land behaal den de Vlamingen met dit werk 'n groot succes, o.m. te Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Gro ningen, waar het, ter gelegenheid der officieele huldiging, opgevoerd werd. Onze foto stelt een tooneel voor uit het werk: Willem de Zwijger (links), Hembyze, schepen van Gent, (midden) de jonge Oldenbameveldt (rechts). Overal waar het stuk werd opgevoerd heeft men het prachtige spel van Staf Bruggen (Wil lem de Zwijger) hoog geprezen. Zijn eerste en eigenlijk eenige standplaats als gewoon missionaris was de Minahassa op Cele bes; en met recht en reden kan men zeggen, dat deze missie haar bloei en vooruitgang te danken heeft aan den ruimen blik en de onver moeide werkkracht van Pater vani Velsen. Spoe dig overzag hij den toestand en stond het bij hem vast, dat degelijke missioneering onmoge lijk was zonder voorafgaande oplossing der schoolkwestie; en daar deze culmineerde in het totale gebrek aan onderwijskrachten, vatte hij het stoute plan op, de opleiding van onderwij zers voor zijn persoonlijke rekening te nemen, zonder dat het gewone missionariswerk er on der mocht lijden. Toen heeft men dan ook jaren lang het wondere schouwspel beleefd van een „wandelende school"; bij gebrek aan tijd en meer nam Pater van Velsen zijn heele school mee op zijn visitatie-reizen, de jongens te paard, schoolbehoeften in een tweede kar, en na het H Dienstwerk in een of andere dessa werd de les ter plaatse voortgezet, tot men weer te Wd- loan teruggekeerd, de meer geregelde wijze kon hervatten. Zoo vormde de missionaris zijn eer ste helpers; zelfs heeft de Normaalschool van Woloan in den loop der volgende jaren met de uitzending van een 25-tal onderwijzers andere missies, Borneo, Flores, enz. kunnen helpen. Tusschen al dit werk door vond Pater van Vel sen nog tijd om verschillende Maleische leer- en leesboeken samen te stellen, ja zelfs de ge regelde uitgave van een maandblaadje „Geredja Katholik" te verzorgen, terwijl hem van 1911 tot 1921 het bestuur der heele missie van Ce lebes op de schouders drukte. In dit laatste jaar werd Celebes definitief overgedragen aan de Missionarissen van het H. Hart en vertrok Pater van Velsen naar het Vincentiusgesticht te Buitenzorg, dat hij als Directeur bestuurde tot hij te midden van zijn jongens de hooge benoe ming ontving tot Bisschop van Batavia. Toen had de regeering zijn verdiensten reeds erkend door het verleenen van het officierskruis der Orde van Oranje Nassau. In Mei a.s. zal Mgr. in het vaderland arri- veeren, om er door een operatie genezing te vin den van zijn oogkwaal. Wij begrijpen, dat het Monseigneur een zware opoffering zal kosten zijn geliefd Indië onder deze omstandigheden te moeten verlaten en vra gen onzen lezers om een gebed voor zijn alge heel herstel, opdat het hem gegeven mag zijn nog vele jaren van zijn welverdiende rust te kunnen genieten. In de aankondiging van de bestuursraadver gadering van den R.K. Volksbond, opgenomen in ons nummer van gisteren, stond abusievelijk, dat deze vergadering Maandagavond zou zijn. Zij vindt nl. reeds hedenavond plaats in gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht de 23-jarige bak kersknecht P. S. te Vogelensang, verdacht van meineed. Hij zou voor den politierechter verklaard heb ben, dat zijn patroon een agent, die wegens een arbeidsovertreding proces-verbaal opmaakte, niet met een mes achterna gezeten zou hebben. Dit werd in strijd met de waarheid geacht, om dat de agent van politie A. Laduc in zijn ambtseedig proces-verbaal zelfs het mes om schreef. Negen getuigen verklaarden zich echter tegen den agent, zoodat hier negen meineeden gepleegd zouden zijn, indien de rechtbank den bakkersknecht veroordeelde. De officier van justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte de feiten bewezen en veroordeelde verdachte tot acht maanden ge vangenisstraf. De verdediger mr. ten Bokkel had vrijspraak gevraagd. Hooger beroep is onmiddellijk aangeteekend Wil men deze zaak thans consequent behan delen, dan zal men straks negen meineed-zaken voor de Haarlemsche Rechtbank moeten be handelen. De veroordeeling van de rechtbank is op grond van het ambtseedig proces-verbaal van den agent Laduc en van de bewijsvoering tij dens de zitting. De stand der bolgewassen te Wijk aan Duin is goed te noemen. Met Paschen zullen de vel den wel in bloei staan. De laatste jaren worden veel bollen geteeld aan den Zeeweg, richting Wijk aan Zee, zoodat men tevens bij mooi weer kan genieten van het zeestrand. Teruggaande door Bankenlaan, Groeneweg, Rijksstraatweg en Hofland, zal men kunnen genieten van de bollenvelden en dan tevens een bezoek kunnen brengen aan Slot Assumburg. De Creutzberglaan wordt heden van een klinkerdek voorzien, zoodat deze laan voor auto's niet te berijden is. Op heden staan de narcissen reeds in vollen bloei. De heer Florijn wil nu verbouwen en hij heeft daartoe reeds een plan ingediend bij Openbare Werken. Wij vernamen, dat er aan merkingen op de teekeningen zijn. En dat laat zich ook begrijpen. De apotheker heeft zich n.l. op het stand punt gesteld, dat de muur, op bijgaande foto duidelijk zichtbaar, verdwijnen moet! Hij wil den ingang van zijn zaak hebben op de plaats, waar V. D. een étalage gaat bouwen! Hij meent daarop recht te hebben en zal er heftig voor blijven strijden. Dit recht zou kunnen bestaan als de over dracht van gronden aan het gemeentebestuur heeft plaats gevonden. Men zou er de gemeen te dan op kunnen wijzen, dat zij van parti culieren terugtrekking tot de rooilijn verlangt en zelf een muurtje daarbuiten plaats. De vraag is echter hoe de overeenkomst met V. D. is en het komt ons toch ook voor. dat men maar niet een muur gaat oouwen, als daartoe geen toestemming is van Bouw- en Woningtoezicht Een eigenaardige kwestie, die wel niet spoe dig haar beslag zal hebben, omdat er veel ju ridische mogelijkheden en ook onmogelijkheden bij te pas komen. Zou de geschilderde juffrouw, thans voor het oog verborgen achter den Haar lemschen Chineeschen muur nog eens in al haar glorie en frischheid te voorschijn komen? Wie wat bewaart, die heeft wat! Een waar woord, en als men er nu maar geen ijdel woord van maakt, dan is men, zij 't niet van alle, toch zeker van veel gemak voorzien. Zoo snuffelden we nog even in ons foto-mate riaal om er een luchtfoto op te diepen van Hampden Park, het imposante Sportpark van het Vereenigd Koninkrijk. Deze foto geeft een prachtig beeld van de accomodatie. Het speelveld ligt nog verlaten, doch de tribunes zijn reeds dicht bezet, terwijl voor de tallooze poorten onafzienbare men- schenrijen en queue staan, om aanstonds een deel te vormen van de circa 150.000 menschen, welke dit Sportpaleis kan herbergen. Een zelfden onvergetelijken aanblik zal Hampden Park ook a.s. Zaterdag bieden, wan neer good old England naar Glasgow komt om AU Scotland te ontmoeten. Dit is voor den Schot zoowel als voor den Brit een der glans punten van het seizoen. In deze match weer spiegelt zich de felle na-ijver, die des te inte ressanter wordt door haar wisselende kansen. Wij zouden U een reeks uitslagen kunnen op sommen van de laatste jaren, doch volstaan slechts met die van het laatste seizoen, toen Engeland met 31verloor. Hoewel in, goede beteekenis, heeft dit kwaad bloed gezet. Die sfeer moet u kennen, trouwens u kunt haar wel aanvoelen, doordat Engeland zich het voornaamste landsdeel waant van het Koninkrijk. En dan een nederlaag. Het groot ste probleem voor deze dagen is, welke kerels men zal afvaardigen om het geschokte even wicht te herstellen. Officieel hebben de heeren van de Keuze-Commissie hun besluit nog niet kenbaar gemaakt, doch vermoedelijk zal de vol gende 'slands-elf zich naar Glasgow laten rij den Moss, Arsenal, d.; Hapgood, Arsenal; Cooper Derby County, b.; Copping, Leeds United; Ro berts, Arsenal; Strange Sheffield Wednesday, m.; Bastin, Arsenal; Pickering, Sheffield Uni ted; Hunt, Tottenham Hotspur; Starling, Shef field Wednesday; Hulme, Arsenal, v. Indien deze ploeg werkelijk wordt afgevaar digd, zou dit getuigen van een verandering in den gedachtengang en een breken met de oude sleur. En thans tot de competitie. Want Londen beleeft op het oogenblik sen- sationeele dagen. Het geheele competitie-beeld heeft zich de laatste weken dermate gewijzigd, dat Londen.... geen kampioens-elftal zal her bergen en waarschijnlijk wel een degradatie- candidaat. De Arsenal is er de laatste weken finaal uit! Na het falen tegen de Wolverhampton Wande rers kreeg men opnieuw een nederlaag te in- casseeren tegen Newcastle United. De Tyne- siders speelden een fijn, geestdriftig spel, het welk hen met de „interval" al een 20-voor- sprong bracht. Zeker, de Londenaars gaven zich geenszins gewonnen en wisten zelfs na elf mi nuten door Hulme den achterstand in te loo pen, doch de krachtige Newcastle-backs vonden 't toen welletjes. Zoo werd de Arsenal een ge slagen team, en mogelijk ook onttroond. Want de oude Villa-club toont de laatste weken een prachtigen, constanten vorm, waardoor wij wreer een nieuwe sensatie in voetbal kunnen beleven, dat na drie kwart jaars den kop te hebben gehad Londen in de eindspurt wordt voorbij gestreefd door Birmingham. Ziet u zelf. Arsenal 35 20 7 8 47 p. 97—50 Sheffield Wed. 34 20 6 8 46 p. 71—50 Aston Villa 33 19 6 8 44 p. 78—57 Newcastle Unit. 33 19 4 10 42 p. 60—45 West Bromwich A 33 17 6 10 40 p. 69—56 Wanneer U dit lijstje ziet, komt u tot de overtuiging, dat de Villa werkelijk er het beste voorstaat, waarbij U bovendien nog de opmer king zal maken, dat ook de Wednesday niet kansloos is. Dezerzijds hebben we echter in de ze ploeg door haar weinig constanten vorm weinig vertrouwen, daar zij bijvoorbeeld nu pas ook weer van Portsmouth met 30 verloor. In de onderste regionen is Chelsea dan in de gevaarlijke zóne beland. Reeds geruimen tijd hebben we 't voorspeld en de 2—1-nederlaag op Stamford Bridge tegen West Bromwich heeft 't vonnis voorloopig onderteekend. Zwarte wolken drijven momenteel over de Chelsea-side. En werkelijk is de ploeg dan ook buitengewoon zwak, ondanks het feit, dat zij vermeent steun te vinden in een aantal klinkende namen. Het team is echter te weinig eenheid; er zijn spelers met zulke uiteenloopende stijlen, dat zij zich eenvoudig niet op elkander kunnen instellen. De trainer zit intusschen met de gebakken peren. Temeer, daar de andere candidaten ware dui vels zijn in menschen-gedaanten. Leicester City, het zwakke City-team, dat men tot niets anders in staat achtte dan ne derlagen in hun boekje te schrijven, klopte re soluut Leeds United met 31. Zoo vergaart de een na den ander de punten, en zien we 't er op uit draaien, dat Chelsea aanstonds het kind van de rekening wordt. Poor Gallacher! Poor O'Dowd! Thans lijkt 't een vaststaand feit, dat de Spurs en Stoke City het volgend seizoen hun opwachting in de eerste divisie komen maken. De spits in de tweede af deeling is als volgt: 34 20 6 8 46 p. 61—29 33 18 9 6 45 p. 86—44 35 17 8 10 42 p. 72—50 Stoke City Tottenham Hotspur Bury Beide teams consolideerden hun positie door overwinningen resp. Stoke City met 31 en de Spurs met 3—2, hoewel de Londenaars de objectieve toeschouwers niet geheel en al te vreden stelden door hetzelfde brillante spel als in vorige ontmoetingen. Maar de zege kwam binnen, dat was hoofd zaak, en de boog kan nu eenmaal niet altijd ge spannen zijn! De Commissie voor samenstelling van 't En- gelsche Elftal heeft de volgende spelers doen aanschrijven voor Glasgow: Hibbs, Birmingham, d.; Cooper, Derby Coun ty; Blenkinsop, Sheffield W„ b.; Strange, Shef field W.; Hart, Leeds United; Weaver, New castle United, m.; Hulme, Arsenal; Starling Sheffield W.; Hunt, Tottenham Hotspur; Pi ckering, Sheffield United; Arnold, Fulham, w. Het mooie lenteweer der laatste dagen is een voor den tijd van het jaar ongewoon en tot op zekere hoogte abnormaal verschijnsel. Wel kan de maand Maart in sommige jaren eenige lente dagen brengen maar het is Veel meer een ge woonte, dat zij ons tal van koude dagen en buiig weer met Noord-Westelijken wind geeft. Daarbij komt, dat wij nu reeds de tweede periode van mooi en rustig weer in deze maand beleven. Het ligt dan ook voor de hand te denken, dat daar iets bijzonders achter steekt. En dit is ook werkelijk het geval. Wanneer wij in Maart koud en buiig weer hebben is de oorzaak een over geheel Europa waaiende krachtige en koude luchtstroom, die uit het hooge Noorden komt. De hoogste lucht- drukking vindt men dan boven den Atlantischen Oceaan, de lage drukking boven Oost- en Mid den-Europa. Men moet daarbij wel in aanmer king nemen, dat in het voorjaar groote massa's koude lucht door het Noordpoolgebied naar het Zuiden gespuid worden, een geheel normaal verschijnsel. De nu heerschende luchtdrukverdeeling hooge druk over Midden-Europa, lage over den Atlantischen Oceaan is dus geheel in strijd met den voor dezen tijd normalen toestand, daar zij gepaard gaat met Zuidelijke winden over de westelijke deelen van Europa en de afstrooming van koude luchtmassa's uit het hooge Noorden, indien deze al mocht plaats hebben, langs een geheel anderen weg leidt, die niet over West-Europa voert. De gewone weg voor deze koude Noordelijke luchtstroomen is in dezen tijd van het jaar over Groenland en de Westelijkste deelen van Europa. Gewoonlijk baant deze koude luchtstroom zich eerst een weg over Groenland naar het Zuiden, terwijl een warm-vochtige luchtstroom langs de Westkust van ons werelddeel loopt. Er vormen zich dan in het scheidingsgebied tusschen deze twee luchtstroomen depressies, die ongestadig weer veroorzaken. Beide luchtstroomen verplaat sen zich gaandeweg in Oostelijke richtng, waar van het gevolg is, dat de koude Noordelijke stroom meer en meer West-Europa overstroomt. Dan krijgen wij het bekende koude voorjaars weer. In den laatsten tijd kwamen dergelijke koude luchtstroomen hier bijna niet voor. Dit kan wijzen öf op een aanzienlijke verzwakking van de afstrooming van koude lucht uit het pool gebied, öf op een zoodanig gewijzigde verdeeling van de Iuchtdrukking over Europa en den At lantischen Oceaan, dat de koude luchtstroomen een anderen weg dan de gewone zoeken. In beide gevallen geloof ik, dat wij te doen hebben met een verschijnsel van langeren duur en met de daaruit voortvloeiende kans, dat het weer nog langeren tijd een abnormaal karakter zal dragen. Reeds eenigen tijd geleden heb ik gewezen op de kans, dat de le^te sterk vervroegd zou worden. De tegenwoordige weerstoestand is daarmede niet in tegenspraak. De geleidelijke daling van den barometer in de laatste dagen voorspelt een spoedige verandering maar dan toch niet in den zin van het doorkomen van een kouden Noor denwind. (Nadruk verboden). De inschrijving op ƒ1.400.000 4 pCt. obliga- tiën ten laste der Provincie Zuid-Holland, deel uitmakende der 4 pCt. Leening 1933, nominaal 2.000.000 groot, waarvan reeds is geplaatst ƒ600.000, zal zijn opengesteld op Maandag 3 April bij de Incassobank en de Ned.-Ind. Han delsbank, tot den koers van 100% pCt. Houders van obligatie (n) der 5 pCt. Leening 1932, nominaal 1.000.J00 groot, welke leening per 27 April 1933 is aflosbaar gesteld, kunnen bjj de inschrijving op de 4 pCt. Leening 1933 een recht van voorkeur uitoefenen, in dier voege, dat de aanmelding bij de inschrijving op het daarvoor bestemde inschrijvingsformulier van elke obligatie der 5 pCt. Leening 1932 aan spraak doet ontstaan op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag der 4 pCt. Leening 1933. Na de sluiting der inschrijving op de 4 pCt. Leening 1933 is het vorenomschreven recht van voorkeur vervallen. Op het bedrag der 4 pCt. Leening, hetwelk niet moet dienen voor toewijzing op inschrij vingen met voorkeursrecht, worden vrije in schrijvingen aangenomen. Indien de vrije inschrijvingen het bedrag mochten overtreffen, hetwelk na de toewijzing op de inschrijvingen met recht van voorkeur, beschikbaar zal blijken, zal de toewijzing op de vrije inschrijvingen systematisch geschieden. De betaling der toegewezen obligatiën moet ten in ontvangstneming der definitieve stuk ken geschieden aan het kantoor van inschrij ving op Woensdag 19 April, onder bijbetaling van 2 voor 18 dagen rente 4 pCt. Op denzelfden datum moeten de obligatiën der 5 pCt. Leening 1932, waarmede het voor keursrecht is uitgeoefend bij het inschrijvings kantoor worden ingeleverd ter verkrijging van dp toegewezen 4 pCt. obligatiën der Leening 1933, waarbij per obligatie moet worden bijbe taald 1.78. De obligatiën zijn voorzien van half jaarlijk- sche coupons vervallende 1 April en 1 Oc tober. Petrus Loosjes, een bekend letterkundige historicus, werd op 20 November 1735 te West- Zaandam geboren. Hy kreeg eerst onderwijs in Latijn en Grieksch van zijn ouderen broeder Comelis Loosjes en studeerde daarna aan de kweek school voor Doopsgezinde predikanten te Am sterdam. Achtereenvolgens was hij predikant te Den Hoorn (Texel), te Monnikendam en tot zijn dood toe te Haarlem. Hier publiceerde hij zijn zeer geroemde „Va- derlandsche letteroefeningen" en zijn hoofd werk: „Vervolg op Wagenaar's Vaderlandsche Historie", dat hij van 17761811 in maar even 47 deelen uitgaf. Dit werk bevatte de geschiedenis van Ne derland over de tijdvakken van 1752 tot 1774 en van 1786 tot 1806. Voorts schreef hij nog „Redevoeringen voor Nederlands jongelingschap" (1767) en „Leer zame samenspraken over eenige dieren, vogels en visschen" (1769) en bovendien talrijke bij dragen in verschillende tijdschriften en verta lingen uit het Engelsch. Hij stierf op 12 Januari 1813 te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5