Het verre Oosten .RADIO-PROGRAMM BRUTALE ROOFOVERVAL ZATERDAG 1 APRIL Rede van oud-minister Welter over de toekomstmogelijkheden van onze industrie in de landen rond den Pacific De Indische politiek Kath. Jongens Centrale Inzegening Eigen Huis" door Z. H. Exc. den Aartsbisschop Toespraak van den Aartsbisschop Pastoor E. A. M. Mersel f Plechtige uitvaart en begrafenis Verteer Uw geld in eigen land! Beroep op het Nederlandsch publiek FRANCISCUS-LIEFDEWERK Jaarvergadering Centraal Verband Zondag 2 April 1933 Maandag 3 April 1933 Alleenwonende man met een blaas pijp op het hoofd geslagen en gebonden Honderd gulden ont vreemd Willibrordusstichting Minister Ruys opent 4 April de psychiatrische inrichting PRIJS CRISIS-BOTERMERK MILITAIRE VEREENIGINGEN Bespreking van Departementen Altijd wat anders. Altijd wat andersZoo zijn we allemaal: we wenschen verandering. Eentonigheid willen we niet. Als we ons krantje openvouwen willen we geen saaie krant, maar nieuwe dingen nieuwsberichten. Een ferme brand doet ons grieze len, een gruwelijke moordaanslag ver vult ons met afschuwzoo'n oor logje maar alstublieft ver van huis, met 'n Oceaan er tusschen, interes seert ons. En komt er niet genoeg dan verzint de dwaasheid van 1 April er nog wel iets bij. Altijd wat andersmaar zelden wat goeds, luidt 't oude gezegde en de narigheden van het dagelijksch lee- vensgebeuren leveren de illustratie er van. Altijd wat andersBest: afwis seling is er noodig en verandering van smaak doet eten, maar laten we eerst elkander toewenschen, en er het onze toe bijdragen, om die laatste zinsnede van „zelden wat goeds" in ons dagelijksch leven minder van kracht te doen zijn. Altijd wat anders.... en wat meer goeds! MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten....75 ct Laxeer-Tabletten... 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct FUSIE TRAMWEGEN In den Gelderschen Achterhoek Nieuw openluchtspel te Tegelen DE LIDWINA-FEESTEN Bedevaart der R. K. vrouwen OPRUIER VEROORDEELD Voorzitter der O. S. P. voor den Dordtschen politierechter pANEERING BAKKERSBEDRIJF Verzet van de verbruikscoöperatie AUTO-BOTSING Een bestuurder zwaar gewond ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN Slachtoffer overleden Es ist nicht wahr! Machinisten-examen MOEILIJKE REDDING Bij een nachtelijken brand JEUGDIGE INBREKERS Acht jongens gearresteerd KIND DOODGEREDEN Vechtpartij tusschen militairen Brigade aangevallen Voor de talrijk opgekomen leden in de In- dustrieele Club te Amsterdam heeft Donder dagavond de heer Ch. J. I. M. Weiter een oe- langrijke rede gehouden over de mogelijkhe den voor onze industrie in het verre Oosten. Volgens spr. zal, wanneer de teekenen niet bedriegen, Nederland ook in de toekomst een belangrijke rol hebben te vervullen. In den breede behandelde spr., volgens een communiqué in „Het Handelsblad", de woelin gen en gistingen rondom den Pacific, bijzonder aan den Aziatischen kant. De Westersche invloed zou daar zeer veel ten goede kunnen keeren. Zoo zal ook China door barren nood gedwongen ten slotte bereid zijn, de Westersche hulp te aanvaarden, die aan het land zoo oneindig veel leed zal kunnen be sparen en zoo ontzaglijk veel voordeel zal kun nen brengen. Het voorbeeld van Japan is er ten bewijze, hoezeer het Westen in staat is leiding te geven aan den groei en de ontwikkeling van Ooster- sche volken. Vervo'gens stond de heer Weiter eenige oogenblikken stil bij de positie van de Ver- eenigde Staten met hun vooruitgeschoven pos ten Hawaï en de Philippijnen in het Verre Oosten. Evenzeer als Amerika heeft naarnaast ook Engeland economisch en politiek grooie belangen in den Pacific. Frankrijk ten slotte, de jongste Pacific-mogendheid, beteekent even eens een niet te onderschatten factor voor de stabiliteit van de positie van het blanke ras in het Oosten. De Nederlandsch-Indische archipel, den Stil len Oceaan in het Zuiden afsluitend, ligt op de grens van twee wereldzeeën en kan wat vrucht baarheid, k'imaat en bestuur aangaat, iedere vergelijking doorstaan. Dit wordt, al dan niet openlijk, eigenlijk wel algemeen erkend. De eerste en belangrijkste voorwaarde, waaraan onze politiek moet voldoen, is in dit verband, dat zij gericht zij op strenge hand having van rust en orde. Een politiek zwakke staat als de onze loopt immers nu eenmaal méér gevaar van inmenging door anderen dan een politiek sterke staat. Tegenwoordig is de handhawirr, van rust en orde niet meer in de eerste plaats een zaak van politie en leger; hier moet in het nieuwe tijdperk dat ook in Ne- der'andsch-Indië reeds is ingetreden, leiding worden gegeven aan de nieuw oprijzende ver langens en aspiraties, die, onder den druk van de wereldcrisis, slechts gedempt klinken, maar daarom niet minder reëele klanken zijn. Na een pleidooi van te blijven vasthouden aan de politiek van de open deur, merkte de oud-minister op, dat ons Indië, gelegen aan den overgang van twee wereldzeeën, als een brug tusschen twee werelddeelen, Azië en Australië, in economisch opzicht een zeer gun stige, in strategisch opzicht een hoogst belang rijke positie inneemt. Deze sleutelpositie lokt by eventueele conflicten als het ware uit tot schending van onze neutraliteit, ook al door de omstandigheid, dat binnen ons gebied rijke olie bronnen worden aangetroffen. Daarom moet Nederland er op bedacht zijn, binnen de gren zen van zijn vermogen te blijven beschikken over de middelen, die noodig zijn om die neu traliteit te handhaven. Zoo kan men de grondlijnen van onze kolo niale politiek, kort samengevat, aldus ken schetsen; naar binnen orde, naar buiten gelijk heid, géén verbonden. Op economisch gebied kunnen wij ongetwij- fe'd een politiek van groote lijnen voeren, in overeenstemming met de krachten die in ons volk leven. Daartoe zal Nederland zich, meer dar tot dusverre, moeten oriënteeren op het Verre Oosten, waar nieuwe welvaartsbronnen op industrieel en handelsgebied op ontginning liggen te wachten. Met voorbeelden staafde de heer Weiter zijn stelling, dat anderen eerder en scherper het belang van Indië hebben ingezien dan wijzelf, Nederland zal in ,de komende jaren hard moeten vechten om zich een plaats te verwer ven, en daarna te behouden, op de markten van het Oosten. Daarom is het zaak, dat wij nu reeds paraat zijn en het terrein verkennen. En wanneer het tot daden komt, iaat men dan in de eerste plaats aan China denken, dit veelbelovende land-in-wording; wanneer wij wachten tot het daar tot volkomen orde is gekomen, zijn wy te laat. Laten wij hopen, dat de Economische Raad. zoodra die zal zijn ingesteld, oog zal hebben voor dit gedeelte van de nieuwe oriënteering van onzen handel en onze industrie. Er is haast bij de zaak, wil Nederland niet geheel achter de netten visschen, die anderen reeds bezig zijn uit te zetten. Vrijdagmiddag te 4 uur had te Utrecht de plechtige inzegening plaats van de centrale der katholieke manlijke Jeugdbeweging, perceel J. W. Frisostraat 1. De plechtigheid werd verricht door Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, den Aartsbisschop. Er waren in verband met de beperkte ruimte weinig gasten genoodigd en wel de volgenden: de H.Eerw. heeren Mgr. D. Huurdeman, Vi caris-Generaal in het Aartsbisdom; Th. J. M. Knuvelder, Deken der stad Utrecht; J. G. van Schaik, Proost v. h. Metr. Kapittel; de z.eerw. heeren B. H. de Groot, rector Amersfoort, voorz. Dioc. Jeugdcommissie en F. A. Frank, directeur K.J.V.; de weleerw. heeren kapelaan H. Wanders, voorz. Jeugdcentrale stad Utrecht en kapelaan P. Popma, voorz. Centrale KJ.C. stad Utrecht. Ook waren aanwezig de heeren H. Ruiter uit Arnhem, seer. A.B.T.B.; de Brabander dir. Hanzebureau; Jos. Veldman, Bond van Werk liedenver.; G. Bruinsma, seer. K.J.C.; G. Peet, Hilversum, voorz. K.JM.V.; J. Zwanikken, secr. Jonge Werkman; Versteeg, namens de R. K. Sportbeweging en P. J. Dieges, namens de R.K. Drankbestr ij ding. Bericht van verhindering zond pastoor de Grijs, IJselstein, oud-voorzitter Bond van Pa tronaten in het Aartsbisdom, terwijl ook be richt van verhindering van de R.K. Vereeniging „De Jonge Werkman" was ingekomen. Nadat Mgr. Jansen de plechtige inzegening had verricht, richtte Hij het woord tot de aan wezigen. Hedenmorgen aldus Monseigneur heb ben wij het H. Misoffer opgedragen, om Gods zegen over dit Jeugdwerk af te smeeken. Wij stellen dit werk onder de bescherming rt.n Paus Plus X. 't Is heden een vreugdevolle dag voor ons allen, nu wij onze eigen centrale voor het man lijk jeugdwerk bezitten. Dit werk heeft de sympathie van alle direc teuren en priesters; zij staan verbaasd over de reeds behaalde successen en over het enthou siasme, dat de jeugd bezielt ten opzichte van deze nieuwe richting. Wij koesteren de beste verwachting voor het welslagen van het werk. Hier is daarvan de hoofd- en werkcentrale; hoofdcentrale zal dit blijven zoolang geen an dere wegen zijn te volgen; werkcentrale zal dit huis zijn voor de geesteiyken zelf, die by dit werk betrokken zijn om hier geest op te doen Hier wordt de werkwqze aangegeven, de lijn, die de directeuren hebben te volgen. Vanuit het Aartsbisdom komen de directeuren naar hier met hun bevindingen. Deze centrale was noodig voor dit groote werk. Moge Gods rüke zegen hierover dalen, daar het van zooveel belang is voor de katholieke jongemannen. Het contact met de Jeugd-Standsorganisa- ties is van den beginne gezocht; voor de wel willende medewerking tot nu toe van hun zyde reeds ondervonden zijn wij zeer dankbaar. Moge God door zijn zegen met dit werk zyn, aldus sloot Monseigneur. Na deze rede was het woord aan den Z.E. heer de Groot, die namens de Diocesane Jeugd commissie een woord van gelukwensch sprak tot Monseigneur, tot directeur van den Berg en de aanwezige besturen. Daarna sprak de heer H. Ruiter, waarna de heer van den Berg dankte. De officieele plechtigheid was hiermede ten einde. Vrijdag vond te Rotterdam de plechtige uit vaart plaats voor wijlen pastoor E. A. M. Mer sel, in leven stichter'van de St. Barbara-kerk te Crooswijk. Nadat in de vroege morgenuren hon derden parochianen tot intentie, van him over leden herder ter H. Tafel waren genaderd, 'be gonnen half tien de Lauden, waarby agens was kapelaan E. Determeyer, uit Velsen-Noord, neef van den overledene. Onder de talrijke geestelijken, die op het priesterkoor hadden plaats genomen, merkten wij op Mgr. H. J. M. Taskin, proost van het Kathedraal Kapittel en president van het Groot Seminarie te Warmond en de Deken van Rotterdam kanunnik J. W. van Heeswyk. De kerk was tot in de uiterste hoeken met geloovigen gevuld. Te ongeveer tien uur begon de plechtige H. Requiem-Mis, welke werd opgedragen door Ka nunnik J. W. van Heeswük, deken van Rotter dam met assistentie. Het versterkte zangkoor voerde de Grego- riaansche gezangen uit. Na de H. Mis deelde pastoor Th. Vis aan de geloovigen mede, dat op uitdrukkeiyk verlan gen van den overledene geen ïykrede zou wor den gehouden. In de plaats daarvan werd ge zamenlijk voor de zielerust van pastoor Mersel een Rozenhoedje gebeden, waarna de Absoute werd verricht door den Deken van Rotterdam. Alsdan werd een indrukwekkende stoet ge formeerd, die het stoffelijk omhulsel van den ontslapen herder zou vergezellen naar de laatste rustplaats. Voorop gingen de jongens van het Clubhuis „De Vogels" met hun omfloerst vlag- gedoek. Achter de ïykkoets volgden een aantal vertegenwoordigers van de R.K. Vereeniging van Hooger Politie-personeel in Nederland en van de parochieele organisaties, alsmede vele leden van onderscheidene afdeelingen van de R.K. Vereeniging van Politie-Personeel „St. Michaël", de meesten gekleed in uniform. Ook op het R.K. Kerkhof te Crooswyk was de belangstelling byzonder groot. Onder de daar aanwezigen bevonden zich ook de heer H. Stulemeijer, burgemeester van Schiedam, en de Rotterdamsche wethouder F. L. D. Nivard. Na de absoute in de kapel volgde tenslotte de byzetting in het priestergraf. Men schrijft ons: In en onlangs gehouden algemeene verga dering van de groep van „Horecaf" „Eerste Rangs- en Grootbedrijf" omvattende vrijwel alle vooraanstaande hotels en retaurantsbe- dryven in Nederland, maakte de Duitsche de viezen-verordening, welke Duitschers, die zich naar het buitenland wenschen te begeven, ver biedt om meer dan een vastgesteld bedrag aan geld of geldswaarde over de grenzen mee te nemen, opnieuw een punt van bespreking uit. Deze maatregel van de Duitsche regeering heeft reeds gedurende het vorige jaar zeer sterk zyn invloed doen gelden op het Nederland- sche hotelwezen en zal zeker niet nalaten ook het komende seizoen aanzieniyke schade te be rokkenen. Nu alle pogingen by en door onze Regeering gedaan om verandering te verkrygen in deze voor ons land zoo nadeelige bepaling, biykbaar vruchteloos zijn gebleven, gingen er ernstige stemmen op om vanuit het bedryf zelf daartoe stappen te doen. Hoewel de Nederlandsche hotel-industrie steeds de bevordering van een internationaal tourisme heeft voorgestaan, wordt thans met klem aangedrongen, thans mede een ernstig beroep te doen op het Nederlandsche publiek om voor zoover het plannen mocht hebben de vacantie door te brengen aan den Run of elders in Duitschland, deze plannen alsnog te wyzigen en de Nederlandsche gulden in Nederlandsche hotels uit te geven, waartoe, by de thans zoo buitengewoon verlaagde prijzen, des te meer aanleiding bestaat. Donderdagavond kwam het Centraal Verband van S.F.L.'en in het bisdom Haarlem byeen in het Franciscushuis aan de Zoetestraat te Haar lem. Na een openingswoord en eenige mededee- lingen van den Voorzitter, Pater A. Went, kreeg de energieke Directeur van het Utrechtsch St. Franciscus Liefdewerk, pastoor A. van Nuenen O.E.S.A., het woord, om te spreken over een eventueel op te richten „Nationaal Don Bosco Verband". Deze uiteenzetting gaf aanleiding tot een zeer geanimeerde gedachtenwisseling. Vervolgens bracht de Verbandssecretaris, H. W. M. van Os, zün jaarverslag uit. De reke ning en verantwoording over 1932 van den Ver- bandspenningmeester, den heer J. C. Wolf, werd, na rapport der kascommissie, goedge keurd. Zijn begrooting voor 1933 werd hierna aangenomen. De Algemeen Directeur van het mannehjk jeugdwerk in het Bisdom Haarlem, de W. E. heer J. Mol, deed vervolgens eenige mededee- lingen over zijn kortelings gecreëerde functie. Spr. uitte zijn groote sympathie voor het S. F. L. en gaf als zijn overtuiging te kennen, dat dit instituut onveranderd diende verder te ar- HUIZEN, 296 M.: 8.30 KRO: Morgenwij ding door pastoor F. C. Beukering. N. C. R. V.: 9.30 Gewijde Muziek, 9.50 Kerkdienst uit de Evang. Gem. (Weteringkerk), te Amsterdam. Ds. P. van VU.»organist, Jac. v. d. Bijl, 12.15 KRO: „Wij en de rijpere Jeugd", door Mevr. A. Schelfhout v. d. Meulen, 12.30 KRO-sextet onder leiding van P. Lustenhouwer, 2.10 J. Bechtold „Rehabilitatie" van Magdalena's, 2.30 De Harmonie „Semper Crescendo", onder lei ding van Adr. van Nisselrooy, pianist H. C. Willems, 4.00 Ziekenlof uit Bloemen- daal. NCRV: 5.Kerkdienst uit de Ger. Kerk te Leiden, 6.30 Orgelspel door Aart Smink, 7.00 Gewijde muziek, 7.45 KRO: G. J. Rooymans: „De fabel der krulsvertrap- ping door de Hollanders in Japan." 8.10 Voetbaluitslagen van de R. K. F., 8.15 De KRO-Bovs onder leiding van P. Lustenhou wer Jack Mossel, zang. 9.00 Vaz Dias, 9.05 KRO-orkest onder leiding v. Joh. Ger ritsen, Anna el Tour, zang. 9.45 Volkslie deren door Anna el Tour, 10.00 KRO- orkest onder leiding van J. Gerritsen, An na el Tour, zang. 10.40 Epiloog door het KRO klein koor onder leiding van Jos. H. Plekkers. HILVERSUM. 1875 M.: 8.30 VARA: S. S. Lantinga: Zieke kamerplanten, 9.Doe het veilig, ir. R. A. Gorter: Aan welke eischen moet een goede beveiliging van cirkelza gen voor algemeen werk voldoen? 9.15 Voet- balmededeelingen, 9.17 Zondagmorgentoe spraak door G. J. Zwertbroek, 9.37 Orgel spel door J. Jong, 10.VPRO: Orgelspel, 10.05 VCJB-spreekkoor, Amsterdam onder leiding van A. v. d. Vies, op tekst van Hennette Roland Holst, 12.AVRO: Filmpraatje door I. J. Jordaan, afgewis seld door zang door de gemengde zang- vereeniglng „Streven naar Kunst", 2. Boekenhalfuurtje door P. H. Ritter Jr. Recente boeken van Willem van Oranje, 2.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Abonnementsconcert door 't Concertgebouworkest onder leiding van Dr. J. Mengelberg. Soliste: Marguerite Long, piano, 4.AVRO-tooneel „Het mo derne Eng. tooneel." „De tweede Mevr. Tanqueray", 4.45 Gramofoonmuziek, sport uitslagen van Vaz Dias, 5.VARA: Kin deruurtje, 6.VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot, 6.50 Uitzending voor den Alg. Bond van Handels- en Kantoor bedienden: „De wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit". 7.10 VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot, Henriet- te van Bremen, sopraan, 8.00 AVRO: Vaz Dias, 8.15 Concert door Marek Weber en zijn orkest, 9.Clinge Doorenbos, 9.20 Marek Weber, 9.45 Gramofoonmuziek, 10.Leer lingen en oud-leerlingen van Mevr. Rosa Schonberg te Amsterdam. Het omroepor kest onder leiding van Nico Treep, afge wisseld door Gramofoonmuziek, 12.— Slui ting. BRUSSEL, 509 M.: 11.20 Concert door het Radio-orkest onder leiding van Franz André, 6.20 Gramofoonmuziek, 9.20 Half uurtje Hot Jazz (gr. pl.), 10.Concert door het Max Alexys-orkest. KALUNDBORG, 1154 M.: 11.20 Het omroeporkest onder leiding van Fritz Mah- Ier, 2.45 Het Omroeporkest onder leiding van Emil Reesen. 7.20 Harmoniemuziek onder leiding van Th. Drying. 9.55 idem, 10.20 Dansmuziek door de band van rest. „Wivex" onder leiding van Teddy Petersen. BERLIJN, 419 M.: 11.20 Concert door het stedelijk orkest van Flensburg onder leiding van Kurth Bartj, 2.50 Concert on der leiding van Werner SchmidtBoelcke, 7.50 Concert door het Omroeporkest van Berlijn onder leiding van Bruno Seidler- Winkler, pijn. 940 Populaire en dans muziek door het Hans Heinrich Drans- mann-orkest. HAMBURG, 372 M.: 12.20 Concert door het Stedelijk Orkest van Flensburg onder leiding van Kurt Barth, 2.20 Concert door een militair orkest onder leiding van Paul Prager, 4.35 Concert door een mannenkoor onder leiding van Dietrich Osterthun, 7.20 „Der Tanz in der Oper", concert door het Philharmonieorkest van Hamburg onder leiding van Richard Richter. KöNIGSWUSTERHAUSEN. 1635 M.i 11.20 Concert door het stedelijk orkest van Flensburg onder leiding van Kurt Barth, 2.20 Vroolijk programma, 4.20 Concert van Rome, 10.20 Concert van Berlijn. LANGENBERG, 472 M.: 12.20 Concert onder leiding van Eysoldt, 3.50 Concert van Mühlacker, 7.55 „Sage und Marchen in der Deutschen Oner", met medewerking van solisten, 9.40 Populaire- en dansmuziek onder leiding van EyEoldt. DAVENTRY, 1554, M. 1.20 Concert door Reginald King en zijn orikest 2.50 Uit The Queen's Hall. Londen: Uit zending van het tweede deel van Bach's MatthSus-Passion 5.50 Vioolconcert door René Chemet 9.25 Concert door het Gershom Parkington Kwintet. PARIJS (Eiffel), 2446 M. 12.50 Concert door het Jean Ibos-orkest 7.50 Gramo foonmuziek. PARIJS (Radio), 1724 M. 11.40 Gewijde muziek 12.20 Gramofoonmuziek 5.50 idem 7.20 Music-Hall-programma. MILAAN, 331 M. 6.30 Gramofoon muziek - pl.m. 7.20 idem 8.05 Uitzen ding uit het ,.Scala"-theater. „Rompicollo", operette van G. Pietri. ROME, 441 M. 4.20 Uitzending uit het „Augusteo" te Rome. Svmphonle-orkest onder leiding van Bernardino Molinari 8 05 „II Toreador", operette van Caryl en Monockton. WEENEN. 517 M. 4.20 Concert door het Otto Römisch-orkest7.20 „Rin-Rip", romantisch-comische onerette van Meühac, Gille en Farnie, muziek van Robert Paln- ciuette 8.55 „Frühling", operette van Franz Lébar 5.55 Dansmuziek door de Isy-Geigerkapel. WARSCHAU, 1412 M. 1.40 Mandoline concert 3.45 Gramofoonmuziek 5.20 Populair concert 9.50 Dansmuziek 10.20 idem. BEROMÜNSTER, 460 M. 6.50 Orgelcon cert uit de St. Nicolaaskerk te Freiburg, door prof. Jose Gogniat 7.00 Volksliede ren door het Vrouwenkoor Bümpliz onder leiding van Walther Aeschbacher 7.45 Gramofoonmuziek, Offenbach-programma 9.00 Gramofoonmuziek (Hylton en Whlteman). HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.0b Schrift lezing en meditatie 8.15 Gramofoon muziek 10.30 Morgendienst door J. Valk 11.00 Lezen van Chr. lectuur: „Conflic ten" van E. M. F. Kleyn 11.30 Gramo foonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Orgelcon cert uit de H. E. L. kerk. Kloveniersburg wal, Amsterdam, door Jan Zwart 2.00 Schoolzang dóór de leerlingen van de A. R. Franckenschool te Rotterdam, o. 1. v. J. C. Blok 2.35 A. J. Herwig: „Zaaien en uit dunnen en verdere verpleging van een 1-jarige plant" 3.15 Knippen en naaien 3.30 Stofversleren en modevakopleiding 3.45 Zenderverzorging 4.00 Bijbelle zing door ds. C. B. Schoenmakers. Zang J. H. Smit: Duyzendkunst 5.00 Een Kwin tet o. 1. v. P. v. d. Hurk 6.30 Vragen uurtje 7.30 Politieradioberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Het NCRV- klein-orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk. Karin Maria Kwant, sopraan. Bram Hemerik, cello 9.00 Prof. dr. A. v. Veldhuizen: „Het uitspreken van een preek" 9.30 Vervolg concert 10.00 Vaz Dias 10.45 Gramofoonmuziek HILVERSUM, 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Orgelspel door Cor Steyn VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.15 W. v. Capellen draagt voor: „De eerste" 10.30 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 11.45 Willem van Capel len draagt voor: .Agent Sapogof" 12.00 VARA-orkest o. 1. v. Paul Duchant 2.00 Zenderverzorging 2.30 Gramofoonmuziek 2.45 Rollen Numan draagt voor: „De ring" 3.15 Gramofoonmuziek 3.45 Orgel spel door Joh. Jong 4.45 Hetty Beek vertelt kindersprookjes 5.15 Muzikaal allerlei. Evert Brantenaar, viool. Riek Har donk, zang. Felix Pels, hobo. Barend Ben den, piano. Jan Vogel, Celesta en piano. Greta v. d. Wal, viola de gamba 7.00 Muzikaal babbeltje, door P. Tiggers 8.00 PTT-kwartiertje. L. J. A. M. Lammers: „Nachtpostvervoer" -8.15 „Tien meisjes en geen man", operette 9.15 Vaz Dias 9.30 VARA-orkest o. 1. V. Hugo de Groot 10.00 VARA-tooneel, o. 1. v. W. v. Ca pellen: „Opoe beurt pensioen", door G. Pilger 10.30 VARA-orkest o. 1. V. H. de Groot 11.10 Gramofoonmuziek 11.15 Orgelspel door Cor Steyn 11.45 Gra mofoonmuziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 4.20 Dansmuziek uit het Palais „St. Sauveur" te Brussel 6.20 Gramofoonmuziek 9.30 idem. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijkorkest uit hotel ,,d' Angleterre" o. 1. v. Max Skalka 2.50 Het omroeporkest o. 1. v. Fritz Mahler 8.10 Operettecon cert door het omroeporkest o. 1. v. Emil Reesen 10.10 Dansmuziek door de band van restaurant „Nimb" o. 1. v. Jens War- ny. BERLIJN, 419 M. 5.30 Populair con cert door de Alfred Brox-kapel 6.55 10 minuten voor muziekliefhebbers 7.10 Het Philharmonie-orkest van Berlijn o. 1. v. Eugen Jochum pl.m. 9.30 Dansmu ziek door de Arno Berger-kapel. HAMBURG, 372 M. 12.55 Gramofoon muziek 1.30 idem 5.15 Gevarieerd programma 9.40 Concert uit café „Wal hof". KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. I.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert van Berlijn 6.55 Populair concert door de Kirschke-kapel 10.20 Populair con cert van Leipzig. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert o. 1. v. Eysoldt 4.20 Vesperconcert 7.35 „Das Spitzentuch der Koningin", operette van Johan Strauss, m. m. V. so listen 9.50 Populair concert door het kleine orkest van Munster. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Regineld Floort 2.05 Gramo foonmuziek 11.15 Harry Roy en zijn band In café „Angais" 11.45 Dansmuziek. PARIJS (Eiffel)1446 M. 7.50 Fransche operettemuziek onder leiding van Maurice Bax. PARIJS (Radio), 1724 M. 11.20 Concert door het Omroeporkest. Operafragmenten 12.55 Concert door het Omroeporkest 6.40 idem 7.20 „De barbier van Sevilla", operette van Rosini. MILAAN, 331 M. 6.20 Gramofoonmu ziek 7.05 idem 8.20 Orkestconcert plm. 9.20 Gramofoonmuziek. ROME, 441 M. 4.50 Concert door het „Pro-Arte"-kwartet 7.35 Margherlta Cossa zingt liederen 9.30 Orkestconcert onder leiding van Marchesini. WEENEN, 517 M. 4.35 Concert door de Franz Eber-kapel 7.30 Gevarieerd programma 9.45 Dansmuziek door de Astoria-band. WARSCHAU, 1412 M. 5.45 Populair Concert 7.35 „Nuit d'amour", fantas tische operette van Welentow 10.05 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 6.25 Gramo foonmuziek 8.50 Een uurtje vroolijk- heid. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS beiden. Aan het S. F. L. statuut zal zynerziids niet geraakt worden. De beide periodiek aftredende bestuursleden, kapelaan P. M. Simons (Den Haag) en H, W. M. van Os (Haarlem), werden bij acclamatie herkozen. Wegens het vergevorderd uur moest een cau serie van den heer J. A. Sleüffers (Den Haag) tot een volgende vergadering worden uitge steld. Na een korte rondvraag trokken de afgevaar digden, om elf uur naar hun haardsteden te rug. Vrijdagavond heeft te Posterenk, nabij Wilp, gemeente Voorst, een brutale roofoverval plaats gehad. Vermoedelijk zijn twee mannen het huis van den alleenwonenden ongeveer 50 ja rigen J. Vis binnengedrongen en hebben hem, terwijl hij reeds te bed lag, aangevallen, zy sloegen hem met een hard voorwerp, vermoe- deiyk een blaaspijp op het hoofd, sleurden hem vervolgens uit het bed naar de keuken, waar zij den man aan hand enen voeten bon den en hem een zak over het hoofd deden. De indringers moeten daarna uit een kastje een bedrag van ruim f 100 gestolen hebben. Een buurman van V., die de woning passeer de en gestommel hoorde, ging kijken en zag met behulp van een zaklantaarn door een spleet van de deur V. hevig bloedend en ge heel ontkleed op den grond liggen. Een ontboden geneesheer achtte overbren ging naar het ziekenhuis te Deventer noodza kelijk. Rijks- en gemeentepolitie stellen een uitge breid onderzoek in. Naar wij vernemen, zal op Dinsdag 4 April a.s. Z.Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken, de psy chiatrische inrichting der St. Willibrordusstich ting te Heiloo officieel openen. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend dat voor de week van 2 t.m. 8 April de prijs van het crisis-botermerk op 1 per K.G. en van de vervoervergunning voor de buitenlandsche boter op ƒ0.90 per K.G. is vastgesteld. Door den Minister van Defensie zijn eenige militairen van land- en zeemacht ten Depar- temente ontboden voor een bespreking over de nieuwe vormen van het vereenigingsleven van militairen, behoorende tot het beroeps-personeel der land- en zeemacht. Bij Apofh. en Drogisten De Minister van Waterstaat heeft aan het Gemeentebestuur van Doetinchem medege deeld, dat de voorgenomen fusie van de diverse tramweg-mijen. in den Gelderschen Achter hoek thans zoover is voorbereid, dat de be slissing grootendeels hiervan afhankeiyk is. of de Geldersche Tramweg-Mij. bereid is de door de Regeering gestelde voorwaarden te aan vaarden. By informatie hieromtrent by den directeur der Geldersche Tram ingewonnen, bleek, dat deze voorwaarden inmiddels zyn aanvaard, zoo dat verwacht mag worden, dat nog vóór den zomerdienst de algeheele fusie zal zyn tot stand gekomen. Naar wy vernemen zullen in het a.s. seizoen in het Openlucht-theater „De Doolhof" te Te- gelen wederom gedurende een 12-tal Zondagen openluchtspelen gehouden worden. Opgevoerd zal worden het Middeleeuwsche stuk „Die Se- venste Bliscap van Maria" naar de bewerking van den bekenden schrijver Willem Smulders. De opvoeringen worden gegeven door „De Ver- eenigde Haagsche Spelers," onder regie van Pirre Balledux. In tegenstelling met de vüf voorafgaande jaren is dit de eerste maal, dat het Tegelsche Openlucht-theater door vreemde krachten wordt bespeeld. Het Centraal Bureau van R. K. Vrouwen bonden heeft een oproep verspreid tot deel name aan de Bedevaart der Katholieke Vrouwen naar Schiedam op 25 April a.s. Het bureau verzoekt aanvragen om deelnemerskaarten te richten aan het Centraal Bureau, Mariaplaats 33 bis, Utrecht. Ter herinnering hierbij een overzicht der kaarten met den prijs: Entreekaart voor de kerk 75 ets. (dit is bedoeld als bydrage in de nood zakelijke onkosten, welke een bedevaart met zich brengt); Lunchkaart 60 ets.; Lezlngkaart 40 ets. Vrijdag stond voor den politierechter te Dordrecht terecht de heer P. J. S., voor zitter der O.S.P., beschuldigd van opruiing te Sliedrecht op 3 Maart j.l. gepleegd. Volgens de dagvaarding zou verdachte in een openbare vergadering hebben gezegd: „Wanneer de generaal zegt schiet, de kapitein zegt schiet, dan hebben zy (de arbeiders) er voor te zorgen dat zij hun wapens niet hebben te keeren tegen hun eigen kameraden, maar tegen den generaal en de ministers." Verdachte gaf toe deze woorden ongeveer te hebben gezegd, d.w.z. woorden van ongeveer gelijke strekking. Getuige Tienstra, inspecteur van Politie te Gorkum, was op die vergadering te Sliedrecht aanwezig geweest, en hij bevestigde dat ver dachte bovengenoemde woorden had gesproken. De Officier van Justitie, Mr. Kronenberg, was van oordeel, dat verd. zich zeker, door zyn optreden op die vergadering, aan opruiing had schuldig gemaakt en had aangespoord tot ge welddadig verzet tegen het openbaar gezag. De opruiing ligt volgens den officier er dik boven op en daarom moet vooral ook in verband met den tegenwoordigen toestand, daartegen streng worden opgetreden. Na het pleidooi kreeg verdachte gelegenheid zichzelf te verdedigen, waarvan door hem een ruim gebruik werd gemaakt en waarby hy zeide, er geen behoefte aan te hebben onnoodige offers te brengen en dus op dezen weg niet zou voortgaan. D» politierechter veroordeelde verdachte con. form den eisch van den Officier tot een gevan genisstraf van twee maanden. De heer S. teekende tegen dit vonnis terstond hooger beroep aan. De Officier vond geen aanleiding, in afwachting van de behan deling in hooger beroep, de gevangenneming van den heer S., die niet in voorarrest zat, te gelasten. Te Utrecht hield de bondsraad van den Cen- tralen Bond van Nederlandsche Verbruiks coöperaties een vergadering, ten einde zich een oordeel te vormen en een standpunt te bepa len, ten opzichte van de saneeringspogingen die in het particulier bakkerybedryf worden aangewend. Aan de hand van de verschillende documen ten gaf het lid van het bondsbestuur, K. de Boer. een overzicht van de maatregelen, die men van die zyde had genomen in den vorm van een saneeringscontract, afgesloten tusschen meelfabrikanten en bakkersbonden en van de verhoudingen in het bakkerybedryf en de maalindustrie, die tot dit saneeringscontract hebben geleid. Vastgesteld kon worden, dat de moeiiy'kheden in het bakkerijbedrijf een gevolg- zijn van de onmatige stijging van de bedrijfs- capaciteit, die eenige malen die van de bevol kingstoename overtreft. Tegen dit euvel richt zich de saneering niet, doordat de mogelyk- heid van de oprichting van nieuwe bedrijven open biyft. Zelfs zal de oprichting van nieuwe bedrijven worden gestimuleerd, doordat de sa neering onmiskenbaar de tendenz bevat tot verhooging van den broodprijs te geraken. De bondsraad stelde zich daarom op het standpunt, waar de coöperatieve beweging in het leven is geroepen om de belangen van de verbruikers te dienen en deze saneering van het bakkerijbedrijf niet in het belang is van de consumenten in het algemeen en niet is in het belang van de georganiseerden consumen ten in het byzonder, dat het daarom de taak is van de coöperatieve beweging tegen deze sa neering zoo scherp mogeiyk stelling te nemen. Tot dit standpunt werd met algemeene stem men besloten. i Op den gevaarleken hoek van den weg te Nytap nabij Drachten, heeft Donderdagavond een aanryding plaats gehad tusschen een groo te vrachtauto van den beurtdienst Drachten- Amsterdam en een luxe auto, bestuurd door den heer S. N. Fedder, uit Bolsward. De luxe-wagen werd tötaal vernield. De bestuurder raakte ach ter het stuur bekneld. Met geknesude armen en een gebroken been is hij naar zyn woning vervoerd Beide wagens kwamen na de botsing tegen een telefoonpaal terecht en aan dit feit is het te danken, dat zy niet in de langs den weg loopende sloot zyn gereden. De telefoon paal is tot den grond toe afgeknapt. Beide be stuurders beweerden geen signalen te hebben gehoord. Het uitzicht op den hoek is zeer slecht. De vrachtauto werd licht beschadigd en kon de reis voortzetten. De speler Gerritse van Gelria die Zondag 19 Maart in den voetbalwedstrijd Gelria II—Theole II ernstig werd verwond, is Donderdagavond in het ziekenhuis te Velp, tengevolge van een nierbloeding, overleden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht deelt mede, dat bij haar het vol gende telegram is ingekomen van de Industrie- und Handelskamer für den Regierungsbezirk Aachen: Wy achten het onzen vaderlandschen plicht tegen de gruwelberichten, die in het buitenland over Duitschland verspreid worden, met alien nadruk stelling te nemen, daar deze geens zins met de feiten in overeenstemming zyn. Wij verzoeken in het belang van de wereld huishouding Uwe handelskringen en de Pers hiervan in kennis te willen stellen. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma B de heeren A. Diederiks, Rotterdam; P. Louter, Haarlem; H. de Roos, Capelle a.d. IJsel. Vrydagnacht ontdekte een agent van politie te Leiden brand in de bovenverdieping van net café van den heer K. op den hoek van de Nieuwstraat. Na veel moeite slaagde hy erin de bewoners, die in diepe rust lagen, te wek ken. De vader moest zyn kindje van de trap werpen, waar het door den agent werd opge vangen. De heer K. zelf en zyn schoonmoeder konden door een raam der bovenverdieping het brandend perceel verlaten. De agent liep verwondingen op. De bovenverdieping is uitgebrand. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. In den laatsten tyd zyn te Enschede tal van inbraken gepleegd, zonder dat het de politie gelukt is de daders te vatten. Thans is geble ken, dat deze inbraken zyn gepleegd door jon gens beneden de 20 jaar, die in twee benden werkten. Acht jongens werden gearresteerd- Vijf hunner zijn ter beschikking gesteld van de Justitie. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur is op den Holterbroekerweg te Zwolle het vyfjarig zoontje van den heer Vrijburg door een vrachtauto over reden. Het ventje kreeg de wielen over het hoofd en een der beenen. Het werd naar het Sophiaziekenhuis vervoerd, waar het Vrydag- avond aan de bekomen verwondingen is over leden. BANDOENG, 31 Maart. (Aneta). Het leger bestuur ontving een telegram, meldende dat te Singkel een vechtparty heeft plaats gevonden tusschen Menadoneesche en Timoreesche fuse liers. Bij deze vechtparty werd een Timorees ge dood en een andere zwaar gewond. BUITENZORG, 31 Maart. (Aneta). De Gou verneur van Atjeh en Onderhoorigheden meldt, dat gistermorgen een brigade marechaussee op den weg Tangse-Lam Meulo, afdeeling Pidie, werd aangevallen door een gewapenden At- jeher. Een Europeesch sergeant, genaamd Vo gelsang, werd licht gewond. De aanvaller werd neergelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10