Het Heilig Jaar geopend De Hitlerianen binden in I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS St. Willibrordus De socialisten in Oostenrijk Staatsgreep in Uruguay Het nieuws van heden ONDER HET GELUI VAN DE KLOKKEN BOYCOT DUURT SLECHTS TOT VANAVOND VLIEGRAMP IN CANADA DE BAROMETER ZATERDAG 1 APRIL 1933 De plechtigheden in den St. Pieter Titulescu Het Weer Een troef van Seitz Toestand nog niet te overzien De banken worden niet gesloten! Propaganda-eskader 33 dooden in Amerika ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18343 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866A ABONNEMENTEN? Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866) N.V. Ned. Verzek.'Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm.deRuijterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering Hedenochtend vond de plechtige opening plaats van de Heilige Deur Paus Pius XI Jclopt op de Heilige Deur "bij de opening van het jubeljaar 1925. Paus Pius XI knielt in de Heilige Deur bij de opening van het Jubeljaar 1925. Oproep tot vorming van nieuwe organisatie in plaats van den Schutsbund Dollfuss de voorrang RECORD-WERELDVLUCHT President Terra werpt zich op als dictator VROOLIJK BEZOEK BIJ DUIT SCHLANDS RIJKSKANSELIER .V Bewoonsters van het Spreewald hebben bij Rijkskanselier Hitier een bezoek gebracht. Op onze foto ziet men: Dr. Fricks Goering, Hitier en Kube Voortzetting in versterkte mate als Woensdag de buiten- landsche hetze niet ten einde is Koopers bij Joden gestempeld Vrijwillige sluiting Gemeenteraden en Landdagen Wordt van der Lubbe opgehangen? DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" Plannen der Sovjet-regeering NIEUWE HAARLE COURANT Onze Romeinsche correspondent seint: Door het gelui van de klokktn aller Ro meinsche kerken, dat Vinnacht om één uur feestelijk en indrukwekkend over de stad galmde, aangekondigd, is heden ochtend het buitengewone Heiige Jaar ter hegentienhonderdjarige herdenkint van de Ver- Tossing met de plechtige ceremonie van de Heilige Deur geopend. Reeds in den vroegen morgen begonnen de geloovigen naar Sint Pieter te stroomen en vulden langzamerhand de breede beuken van "de basiliek, terwijl ook een aanzieuijke menigte op het St. Pietersplein bleef wichten in de hoop, van daaruit iets van de iiteressante en schilderachtige plechtigheid te kinnen zien. Rijen van auto's brachten hoogvaardigheids- bekleeders in groot tenue, diplommen, Maltezer ridders, Romeinsche prinsen, die jlaats gingen nemen op de tribunes in het votrportaal van de basiliek. Links van de Heilige Deur, die nu nog een steenen wand was, stond de troon van den Paus; er tegenover de gereerveerde tri bunes voor de souvereinen, voo: de familie leden van den Paus, voor de orie van Malta, de diplomaten, den Romeinschn adel, het Comité voor het Heilige Jaar. De wijde hal van het portaal bood een schitterenien aanblik. Tegen elven werden de grooti hekken, die het voorportaal naar het plein toe afsluiten, dichtgeslagen, en eveneens de dcjren tusschen het portaal en de basiliek geslotin. De pause lijke stoet nadert. In de Zaal der Paramenten an het Vatl- caansch Paleis, waar hij werd ©gewacht door de witgemijterde kardinalen, bekleedde de Paus zich met den pauselijken jiantel en den met edelsteenen bezetten mijter,om zich daar op, voorafgegaan door de bjschoppen en kardinalen en door het pauskrui, naar de Six- tijnsche kapel te begeven en laar voor het Allerheiligste te bidden. Vervolgens hief de Paus het e n i Crea tor aan, en terwijl het paslijk koor de strofen van de hymne voortzet'e, vormde zich de stoet en schreed plechtig iaar het voor portaal van Sint Pieter. Bij den ingang van het portal, nl. bij het trotsche ruiterstandbeeld van ionstantijn den Grooten, besteeg de Paus den draagstoel. De zilveren trompetten schetter^ den triomf- marsch van Longhi; terwijl afen recht staan, komt onder het zijden baldaljjn, geflankeerd door de wuivende pluimen wakers, de Opper priester op de schouders van [e dragers lang zaam nader. In den plechtgen stoet gaan voorop de prelaten en de vertegenwoordigers der verschillende ordes; dan Vlgen de peniten- ciërs, die den langen dunnen tok, symbool van hun ambt, in een krans van bloemen dragen; de gemijterde bisschoppen en latriarchen, waar onder de Oosterlingen zich d>or hun schilder achtige kleedij onderscheidei; de kardinalen, voorafgegaan door hun secretarissen, die een kaars dragen. De Zwitsers taan langszij; op den schouder de gegolfde mi.deleeuwsche slag zwaarden. De Paus draagt jn de linkerhand een brandende kaars, terwij de rechterhand zegent. Het is een oogenblik van waarlijk religieuze Wijding. De Paus, die met zooveel ingetogen plechtigheid nader komt, is lier vóór alles een priester, de opperpriester 'an een negentien eeuwen oude Kerk, die dood van haar goddelijken stichter, waardig net menschdom verlost is, gaat herdenken met een jaar van buitengewone gebeden en boete, de priester, die met een symbolische handeling de poorten der bovennatuurlijke genade komt ontsluiten. Begroet door den aartspriester van St. Pieter, kardinaal Pacelli, en door het kapittel nam de Paus plaats op den troon; rechts van hem de groot-penitenciër kardinaal Laurenti en links kardinaal Verde. Toen het Veni Creator verklonken was, daalde de Paus van den troon af, nam uit de hand van den groot-penitenciër den gouden hamer aan en sloeg voor de eerste maal op het marmeren kruis, dat zich op de deur afteekent. Het liturgische gezang begeleidde de hamer slagen. Aperite mihl portas justitiae: opent mü de poorten der gerechtigheid, zingt de Opper priester ten eersten maal. En het koor ant woordt; Ik zal ingaan en den Heer loven. Bjj den tweeden slag; Ik zal ingaan in uw huis, o Heer," waarop het koor antwoordt: En in uwe vreeze aanbidden in uw tempeL Ten derden male herhaalt de Paus: Opent de poorten, want de Heer is met ons; en het koor zingt: Die sterk is in Israël. Bij den derden slag bezwijkt de dunne steenen wand; een gat opent zich en de arbeiders, die aan de andere zijden wachten, hebben vlug het geheele muurtje omver getrokken en weg ge sleept. De Heilige Deur is open. Het koor zingt „Jubilate Deo omnis terra....De klokken van Sint Pieter beginnen te luiden en spoedig ant woorden uit de verte die van de kerken van Rome. Intusschen hadden de penitenciërs, in den open doorgang geknield, den drempel met ge- wijd water van stof en steengruis gereinigd. De Paus, die op den troon gewacht had, daalde nu weer af en ging, met den mijter op het hoofd, de kaars in de linker- en het processie- kruis in de rechterhand, neerknielen op den gewijden drempel. Zoo geknield, hief Hij de hymne aan: Vexilla Regis prodeunt. En terwijl het koor dehymne vervolgt, schrijdt de Paus door de Heilige Deur als eerste Sint Pieter binnen, terwijl de kardinalen en bisschoppen en de geheele pauselijke stoet hem volgt. In de Sacramentskapel heeft de Heilige Vader daarop de vertegenwoordigers der ver schillende aartsbroederschappen en broeder schappen tot den voetkus toegelaten, die belast zijn met de bewaking van de Heilige Deur. Vervolgens vormde zich weer de stoet en be gaf de Paus, nu met de- tiara gekroond, zich naar de Confessio, onder de jube lende toejuichingen van de tienduizenden, die binnen Sint Pieter, door een wand van het overige gedeelte der basiliek gescheiden had dén gewacht, en eerst nu den Heiligen Vader zagen verschijnen. Een heilige stilte valt echter, als van de loggia in de groote koepelpijlers de kost bare reliquieën der Verlossing getoond wor den, die Sint Pieter bewaart: een groot frag ment van het Kruishout, de zweetdoek van Veronica, de lanspunt van Longinus. Dan geeft de Paus van de hoogte van een bij de confessio opgericht podium den plechtigen zegen aan de dicht opééngedrongen menigte, die een oogenblik nederknielt, om dan met eindelooze toejuichingen den Heiligen Vader, die op den draagstoel zegenend door Sint Pieter gaat, te vergezellen, zoolang hun stem Hem nog kan bereiken. Het Heilige Jaar is geopend. Met hetzelfde ceremonieel, zij het met ge- ringeren luister, heeft intusschen hedenochtend ook de opening der heilige deuren door de kardinaal-legaten plaats gevonden in de Sint Jan, Sint Paul en S. Maria Maggiore. LONDEN, 31 Maart. (Reuter.) Titulescu wordt de volgende week te Londen verwacht, waar hij namens de Kleine Entente zal protesteeren te gen het Vier Mogendheden Plan. S Matige tot zwakken Zuidelijke tot Zuid- 5 westelijken wind, half tot zwaar bewolkt j= =j of betrokken, waarschijnlijk eenige re- j§ gen, zelfde temperatuur. H Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. Zon op 5.37, onder 6.32. Licht op 7.02. Eerste Kwartier 3 April. WEENEN, 31 Maart (Reuter) Met volle dige instemming van de regeering heeft Bondskanselier Dollfuss gelast, dat de Repu- blikeinsche Marxistische Schutzbund in het ge heele gebied ontbonden moet worden. WEENEN, 31 Maart. (Reuter.) De ontbinding van den soc.-dem. Schutzbund wordt door rechts zeer levendig begroet en door links scherp becritiseerd, vooral wegens het biyven bestaan der andere weerorganisaties, In een oproep der soc.-dem. partijleiding heet het, dat terstond „Ordnerschafteh" gevormd moeten worden als partij-organisatie. Alle le den van den Schutzbund dienen zich hierbij aan te sluiten. Het aantal „Ordner" zal bin nen acht dagen dubbel zoo sterk zijn als de Schutzbund, aldus de oproep. De soc.-dem. burgemeester van Weenen heeft als Landeshauptman van Weenen verordend, dat de Weensche Heimatschutz terstond ont bonden moet worden. WEENEN, 31 Maart. (V. D.) De politie-di- rectie heeft instructie ontvangen voorzorgen te treffen voor de veiligstelling van het vereeni- gingsvermogen van den republikeinschen Schutzbund. Op grond van de beschikking van den soc.- dem. burgemeester Seits, welke zich richt tegen de Heimwehr van Weenen heeft de politie eveneens instructies ontvangen met betrekking tot de Weensche Heimwehr, welke evenwel niet zijn ten uitvoer gelegd, daar de beschikbare krachten voorloopig bezig zijn met de ten uit voerlegging der beschikkingen van den bonds kanselier. De Amerikaansche piloot Willy Post wil binnen een week de aarde rond vliegen MONTEVIDEO, 31 Maart. (Eigen bericht). In Uruguay kwam het heden tot een staats greep. President Terra heeft aan het sinds lang tusschen hem en den Staatsraad bestaan de conflict een einde gemaakt, door zich tot dictator te proclameeren. Hij heeft terstond het parlement ontbonden en de arrestatie van de 9 leden van den Staatsraad gelast. Als voorzorgsmaatregel is de residentie van den dictator voorloopig verplaatst van het presidentspaleis naar de brandweerkazerne. Oud-president Bruns verzette zich tegen zijn arrestatie door op de politiemannen te schieten, van wie hy er twee verwondde. Zelf maakte hij daarop een eind aan zijn leven. De minister van Financiën is gearresteerd, terwijl een aantal leden der oppositiepartij zich in beschermingsarrest in hun woningen bevin den. Ofschoon de toestand nog niet volkomen te overzien is, schijnt de dictator toch gesteund te worden door leger en politie. (United Press) BERLIJN, 31 Maart (W.B.). De rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda, dr. Goebbels, heeft Vrijdagavond tegenover ver tegenwoordigers der Duitsche pers het volgende verklaard: De Rijksregeering heeft er met bevrediging kennis van genomen, dat de anti-Duitsche gruwelhetze in het buitenland aan het luwen is. Zij ziet daarin een succes van de boycot, waarmee de nat. soc. beweging heeft gedreigd. Zij ziet daarin echter ook, dat het vereenigde Jodendom in Duitschland de mogelijkheid be zit, om deze gruwelhetze volkomen tot staan te brengen. Zij is ervan overtuigd, dat de gruwel hetze haar hoogtepunt heeft overschreden. De N.S.D.A.P. heeft nu besloten de boycot morgen in vollen omvang en met ijzeren disci pline door te voeren. Zij begint 's morgens om 10 uur en wordt morgenavond voorloopig stop gezet tot Woensdagochtend 10 uur. Is op dat oogenblik de gruwelhetze in het buitenland echter volkomen afgeloopen, dan is de N.S.D.A.P. bereid, den normalen toestand te herstellen. Zoo niet dan zal de boycot Woens dag opnieuw beginnen, dan echter met een ge weld en hevigheid, welke tot dan toe ongekend was. In beginsel zal de Rijksregeering het vol gende verordenen: De boycot wordt door de aangesloten organisaties met de meest ijzeren discipline doorgevoerd en zonder eenige wets overtreding. Wij hebben de verantwoording, dat geen onschuldige door de boycot getroffen wordt. Banken worden niet gesloten, daar anders het betalingsverkeer zou stokken. Van de N.S.D.A.P. en haar leiding wordt verwacht, dat geen S.A.-man, S.S.-man en boycotpost een zaak binnengaat. Verwacht wordt, dat de pers een waarschuwing tegen alle communistische provocateurs uitvaardigt. Deze zijn, wanneer zij tot handtastelijkheden of on wettelijke handelingen aansporen, terstond in handen der politie te stellen en zullen volgens de bestaande strenge wetten worden gestraft. BERLIJN, 31 Maart. (W.B.) Hedenmorgen kwamen in Annaberg (Saksen) sterke S. A.- afdeelingen voor de joodsche winkels samen, die iederen kooper, die uit deze winkels kwam, een stempel op het gezicht drukten met het in schrift: „Wü verraders koopen bij Joden!" Volgens een bevel van de nat.-soc. partij mo gen de Joodsche winkels eerst morgen sluiten. BERLIJN, 31 Maart. (V.D.). De Bond van Duitsche Warenhuizen heeft al haar leden-fir ma's, die getroffen worden door de bepalingen van de boycot, aanbevolen onmiddellijk hun zaken te sluiten tot Maandagavond 3 April. BERLIJN, 31 Maart. (V.D.) Het Partijbe stuur der S.P.D. vergaderde heden over het uittreden van den partij-voorzitter Otto Wels uit het bureau der Tweede Internationale. Het partijbestuur publiceert de volgende ver klaring: „Het bestuur acht de houding van Wels juist, aangezien de besluiten van het bureau der S A. I. naast politieke ook organisatorische maat regelen betroffen, die zonder de medewerking der Duitsche sociaal-democratie tot stand zijn gekomen. De verantwoordelijkheid voor aldus tot stand gekomen besluiten moet de Duitsch sociaal-democratie afwijzen". BELGRADO, 31 Maart. (V.D.) Hedenmor gen verscheen in de straten van Belgrado een extra-editie van de „Novosti" met een groot opgemaakt bericht op de voor-pagina, dat op Hitier een aanslag was gepleegd en dat hij bij het verlaten van zijn woning door drie revol verkogels was gedood. Te Belgrado ontstond groote opwinding. De kranten werden denver- koopers uit de handen gerukt en de Duitsche legatie ontving tal van verzoeken om inlichtin gen en condolaties. Inmiddels bleek het blad op de binnen-pa- gina geantidateerd te zijn op Zaterdag 1 April en bleek het geheele bericht slechts te zijn bedoeld als een „April-grap". In verband hiermede had de Duitsche ge zant een onderhoud met den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, bij wien hij tegen de hou ding van het blad „Novosti" protesteerde, ter wijl hij bestraffing van de schuldigen eischte. De Minister verklaarde maatregelen tegen de schuldigen te zullen nemen. BERLIJN, 31 Maart. De door de rijksregee ring uitgevaardigde „voorloopige wet tot Gleichschaitung" van de landen met het Rijk wordt thans gepubliceerd. Eerstens worden de landsregeeringen gemach tigd buiten de in de landsgrondwetten voor ziene procédés om landswetten uit te vaardi gen. De landdagen en autonome gemeenteraden worden met uitzondering van den Pruisischen Landdag, ontbonden, voor zoover dit niet reeds gebeurd is. Zij worden voor 15 April opnieuw gevormd volgens de stemmenaantallen, die bij de jong ste verkiezing voor den Duitschen Rijksdag binnen ieder land op de kieslijsten zijn uitge bracht. Hierbij worden de op de kieslijsten der communistische party gekomen zetels niet toe gekend. Het aantal zetels der verschillende landdagen wordt beperkt. De nieuwe landdagen gelden per 5 Maart 1933 als voor vier jaren gekozen. Voortydige ontbinding is niet toegestaan. Een ontbinding van den Rijksdag heeft zon der meer de ontbinding ten gevolge van de volksvertegenwoordigingen der landen. De gemeenteraden worden eveneens ontbon den. zy worden vóór 3 April opnieuw gevormd volgens het aantal geldige stemmen, die vol gens de verkiezingen voor den Duitschen Rijks dag op 5 Maart binnen het gebied van de be paalde gemeente is uitgebracht. Daarby bhj- ven stemmen buiten beschouwing, die op kies lijsten der communistische partij zijn uitge bracht. Hét aantal zetels wordt beperkt. De nieuwe gemeenteraden gelden per 5 Maart als voor 4 jaar gekozen. De gemeenteraden in Pruisen biyven onge- wyzigd. BERLIJN, 31 Maart. (V.D.) De ryksregee- ring heeft, naar de „D. A. Z." meldt, een wet opgesteld over ophangen en het voltrekken van de doodstraf, welke wet op 29 Maart is geda teerd en die door rijkskanselier Hitier benevens in vertegenwoordiging van den rüksminister van justitie door den vice-kanselier von Papen is onderteekend. Volgens paragraaf 1 van deze wet is para graaf 5 van de verordening van den rijkspresi dent ter bescherming van volk en staat van 28 Februari ook van toepassing op daden, die in den tijd tusschen 31 Januari en 28 Februari zijn begaan. Paragraaf 5 van de verordening van 28 Februari stelt de doodstraf in voor een geheele reeks van zware misdaden, waaronder de brandstichting in den Rijksdag ook valt. Paragraaf 2 der verordening bepaalt: Wan neer iemand wegens een tegen de openbare veiligheid gerichte misdaad ter dood veroor deeld is, kan de regeering van het Ryk op het land door welks autoriteiten het vonnis moet worden uitgevoerd, bevelen, dat de voltrekking door ophangen geschiedt. Hiermede zqn de legislatieve voorwaarden geschapen voor de door den rijkskanselier in zijn Rijksdagrede reeds aangekondigde executie van den brandstichter in den Rijksdag. NEODESHA (Kansas) 31 Maart. (Reuter). Een vliegtuig, dat een ploeg Canadeesche sport- menschen vervoerde, is naby Neodesha neerge stort. Vier personen werden gedood, tien zwaar gewond. REPUBLIKEINSCHE SCHUTZBUND IN OOS TENRIJK ONTBONDEN. De anti-Joodsche boycot in Duitschland duurt slechts tot hedenavond, doch wordt Woens dag in versterkte mate voortgezet, wanneer de hetze in het buitenland dan niet volkomen ge ëindigd is. Wijziging der Duitsche Landdagen en Ge meenteraden overeenkomstig den uitslag der jongste Rijksdagverkiezingen. Staatsgreep in Uruguay. Toestand nog niet te overzien. Stijgende werkloosheid; indexcijfers van Ja nuari j.L Inzegening „Eigen huis" van de Kath. Jongens Centrale te Utrecht door Z. H. Exc. den Aarts bisschop. Rede van oud-minister Welter over de moge lijkheden voor onze industrie in het Verre Oos ten. Uitvaart en begrafenis van Pastoor E. Mersel te Rotterdam. Fusie tramwegmaatschappyen in den Gelder- schen Achterhoek. Versnelde bruggenbouw; twee wetsontwerpen ingediend. Meer boter door de margarine. Beperking van de kaasproductie. Minister Ruys de Beerenbrouck zal 4 April de psychiatrische inrichting der St. Willibrordus- stichting te Heiloo openen. De Nederlandsche delegatie wederom naar Berlijn vertrokken voor nieuwe besprekingen. O TILBURG MOSKOU, 31 Maart (Reuter). De Sovjet autoriteiten zijn voornemens een sterk vlieg- eskader te vormen, dat het Maxim Gorki-es- kader zal worden genoemd. Het „vlaggevliegtuig" van dit eskader zal een zeer groot vliegtuig zijn, dat plaats biedt aan niet minder dan 40 personen en waarin een bioscoop-installatie en een drukpers zal komen. Het Maxim Gorki-eskader zal behalve dit groote vliegtuig bestaan uit verscheidene klei nere machines en een luchtschip met een ca paciteit van 6500 kubieke meter. Men is voornemens met dit eskader tot in de meest afgelegen deelen der Sovjet-Unie door te dringen, wair cultureele en opvoedende pro paganda zal worden gemaakt. Ook voor prac- tische doeleinden zullen deze machines worden gebruikt, n.l. voor het zaaien van koren en het helpen bij de oogstcampagne. NEW-ORLEANS, 31 Maart. (Reuter.) Thans wordt gemeld, dat de tornado in Texas en Ar kansas 33 menschenlevens heeft gekost. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw Stofzuiger, met 2 jaar Uw eigendom. W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17 HAARLEM TELEF. 12897 Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 758 Vorige stand 759

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1