STADSNIEUWS Men om: KARIA-STICHTING ZATERDAG 1 APRIL pp m De a.s. verkiezingen BRABANTSCHE BRIEVEN h gin jaren zo'n vruug, zo'n gebenedijd veurjaar 1 TEEKENSCHOOL ST. JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING Uitreiking diploma's en rapporten Diploma-uitreiking Ambachtsschool COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE GIDS VOOR KENNEMERLAND KOFFIEBOOMEN IN STRATEN tt® HAARLEMSCH ZIEKENFONDS J aar vergadering H. O. V. Namiddag-concert KENNEMER FOTOKRING Nationale jubileumwedstrijd Propaganda voor de R.-K. Staats partij JUBILEUM Magazijn „Nederland" Graal-Agenda IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK 't Nieuwe licht poeiert as gouwen strooisel n Wonderlie van den blaauwen hemel r Allen, die wel eens hebben moeten zwoegen om naar een hoogere klas over te gaan, of die een heftige eindspurt hebben moeten nemen om den laatsten victorie-palm, 't einddiploma te halen, kunnen de sfeer begrijpen, die er hing in de „St. Bavo"-zaal, waar Vrijdag aan een driehonderd-tal jongens, die bevorderd waren tot een hoogere klas, het rapport en aan een 43-tal het behaalde einddiploma overhandigd kon worden. Aanwezig waren het bestuur der teekenschool van de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging, de leeraren en ouders der jongens en het gemeen teraadslid de heer De Braak. Na opening met den Kolpingsgroet sprak de waarn. voorzitter, de heer H. J. L. Klein Schip horst, er zijn vreugde over uit, aan 43 jongens het einddiploma te kunnen uitreiken. Zoo'n groot aantal was de eerste keer in de geschie denis van deze school. Hij wenschte hun een succesvolle toekomst toe. Spr. hoopte, dat de jongeren het voorbeeld van deze afgestudeer den zouden volgen, wat vlijt en energie betreft. Hij memoreerde ook het zilveren directeur schap van den heer J. K. C. van Brussel, die altijd zijn uiterste krachten heeft ingespannen om de jongens tot hun einddoel te brengen. Hü bracht hem daarvoor hulde van bestuur en leerlingen. Een gretig gegeven applaus viel hierin spre ker bij. Dan volgde de uitreiking der einddiploma's en rapporten. Na deze korte plechtigheid nam de directeur van de teekenschool, de heer J. K. C. van Brus sel, het woord. Hij wekte de jongens op, het op de school geleerde in de vacantie, die even lang duurt als de cursustijd, bij te houden. Dit is noodig, opdat met succes in de volgende jaren kan worden voortgebouwd. Hiertoe vooral spoorde spr. de ouders aan, hun medewerking te verleenen. Bovenal verzocht hij die vakken ijverig te be werken, die volgens het aangeduide „roode cij fer" een speciale beoefening van den leerling behoefden. Een speciaal aanmoedigingswoord wijdde spr. nog aan hen, die het volgend jaar voor het einddiploma staan. Dan dankte spr. nog het bestuur voor de medewerking door hen verleend. Eenige leerlingen, die het einddiploma be haald hadden, vertolkten hierna nog den dank van hun mede-leerlingen voor al het op school genotene. Tenslotte richtte nog een der ouders, de heer Hetem, een kort dankwoord tot bestuur, direc teur en leeraren, waarbij hij constateerde, dat op deze school heel wat zorg besteed wordt om de jongens tot vakmenschen te maken. Bij het overgangs- en eindexamen aan de Teekenschool van de St. Jozefgezellenvereeni- ging alhier, zijn de volgende leerlingen ge slaagd: Van de eerste naar de tweede klasse namen 48 jongens aan het examen deel. Bevorderd zijn 42 leerlingen, waaronder 1 voorwaardelijk. M. H. Alofs, J. A. van Dam, L. V. P. Ch. L. Franse, J. Groot, A. A. Piek, A. W. Schoo, H. Timmerman, J. A. van der Veldt, C. J. zwarts, J. M. K. van Zijl, j. s. Prank, G. C. van Ho- rick, J. Jelsema, D. Antoniesse (voorw.), T. M. Blom, H. F. Born, J. van Dijk, J. A. Ebeli, W. J. Kok, G. A. A. Dernison, J. A. Kense- laar, w. J. Koelemyer, C. J. Koek, j. H. Kop pen, A. M. van der Maat, G. J. Meyerink, B. P. Nederstigt, P. van der Pols, F. N. Raap, Th. B. G. Schoonebeek, J. Smit, S. Spoor, J. Steenstra, F. J. Tellings, J. M. Verheyde, P. Warmerdam, J. M. van Leeuwen, G. M. Re- deker, J. Th. A. Rooyers, P. H. M. Sweerts, A. Niezen, W. van Kampen. Van de tweede naar de derde klasse namen 49 jongens aan het examen deel. Bevorderd zijn 44 leerlingen, waaronder 3 voorwaardelijk. F. F. Assendelft, S. van Baaren, A. A. Beu- mer, H. J. van Ekel (voorw.), G. J. Klingers, J. van der Kroft, C. Lunenburg, A. Serné, P. B. Spek, G. Vos, A. E. Zoet, H. Zwarter, Chr. J. Luiten, H. A. Beenders, G. A. van Duin, M. Th. Hankel, A. W. Klingers, J. W. Koster, V.W.J. Mekenkamp, J. H. Nijhuis, J. V. Piët, J. J. Plantinga, J. H. Termets, H. van Amersfoort, A. van Bakel, H. A. Brandjes, W. Damiaans, J. A. van den Heuvel, J. Hoogland, A. Hor sten, A. J. Koelemeyer, P. W. H. Kok, J. B. Koster, E. Molenaar, H. E. J. Offermans, C. van de Pieterman, G. de Ruiter, d. J. Schou ten (voorw.), J. B. Snoeks, H. E. Stuur, N. J. van Wees, E. J. van Zijl (voorw.), h. J. Win ter, P. Witkamp. Van de derde naar de vierde klasse namen 53 jongens aan het examen deel. Bevorderd zijn 48 leerlingen, waaronder 3 voorwaardelijk. P. A. Althuisius, R. j. Bhuseker, A. A. Ca- landt, A. Geels, S. Groot, P. J. van Horick, W. Keesmaat, H. B. Kersten, M. Klerk, J. W. Luiten, E. Metselaar, A. Officier, p. m. Oud deken, S. G. Osinga, W. A. de Paus, J. Koop man, G. Op den Kelder, F. chr. van der Burgt, A. A. M. Mol, L. van der Pols (voorw.), H. J. Spanjaart, J. C. G. Turkenburg, L. van Veen, P. j. Velden, J. Winnubst, Th. Beelen, A. Herben (voorw.), J. van Horick, W. H. Hubbers, H. R. van 't Klooster, w. J. Ku- Vener (voorw.), J. W. Meegdes, A. Schotman, J. H. van Engelen, J. Hartendorp, D. van der Keyden, H. M. Huneker, Th. s. Kaasenbrood, J. Koopen, G. W. Krouwels, F. m. de Lange, P. C. van Meurs, B. Morsfeld, a. M. van der Vloet, L. J. Luiten, C. van der Reep, F. J. Ro mein, H. F. Steyl. Van de vierde naar de vijfde klasse namen 49 jongens aan het examen deel. Bevorderd zijn 48 leerlingen, waaronder 1 voorwaardelijk. G. Aling, A. Beers, J. M. van Beusekom, A. J. Boersma, J. J. Bonfrèr, N. Boon, C. J. van Eyk, J. C. M. Geenevasen, C. Heesterbeek, J. Kuurstra, J. Lourenburg, W. L. G. van de Raadt, G. H. van Rossum, S. A. Tukker, P. A. M. Vaumont, J. A. A. van der Veldt, G. J. Veldwijk, P. N. Vinken, M. J. van Aken, C. J. Bakker, N. Goes, A. van der Plas, J. L. ten Brink, A. A. Klein, G. Driehuizen, W. J. Ei sing, S. Geertsma, W. Haasbeek, J. F. van der Heyden, C. Huël, H. M. Huneker, J. de Kok, R. Kramer, j. J. Molenaar, F. Mollema, B. M. Muschter (voorw.), J. L. de Nieuwe, Th. P. M. Rikkers, P. J. Snoeks, C. Terpoorten, W.. Timmerman, A. J. N. Veenendaal, P. Veenstra, W. P. Verhallen, H. W. Vogels, P. Wilhelmus, B. S. van der Schuit, H. M. C. Schoenmaker. Aan het eind-examen werd door 43 jongens deelgenomen. Het einddiploma kon aan alle leerlingen worden uitgereikt. K Aarts, J. van Baaren, J. P. Beelen, D. Boevé, A. A. Bronstring, J. Bijvoets, A. J. J. J. Captijn, A. J. Dijkmans, A. van Heerden, J. van Horick, A. H. J. van der Hulst, C. M. Huneker, H. Jansen, J. H. Pot, E. A. Rings, A. Th. Schous, H. Teeuwen, H. N. Teeuwen, W. Termets, N. W. van Vessum, N. J. de Vo gel, M. J. ten Bosch, E. B. M. Dost, E. W. A. Goossens, P. A. Hetem, G. J. Jansen Hen driks, Th. Nunnink, Th. J. Poelgeest, J. A. Raams, J. Th. Ruigrok, F. J. Smit, H. Ver hulst, A. J. Vinckx, D. J. Willemse. J. A. A. M. van der Veldt, J. Alders, C. V. ten Brink, R. F. Dornseiffen, F. J. van Dijk, P. G. Th. van Kolk, G. Koopman, P. L. M. Kuipers, Th. Schuyt. Vrijdagmidag had in de aula van het Am bachtsschoolgebouw te Haarlem de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen van de dag- en de avondschool, die dit jaar met goed gevolg hun eindexamen hadden afgelegd. De heer W. J. van Tiel sprak als voorzitter der Commissie van Onderwijs de geslaagde jongelui toe. Hij wees in zijn toespraak op de buitengewoon ongunstige tijdsomstandigheden, waaronder zij de school verlieten en de maat schappij ingingen, doch gaf hun den raad, voor al niet den moed te verliezen en met de tanden op elkaar hun strijd om het bestaan tot een goed einde te brengen. Tenslotte wenschte de heer Van Tiel hen geluk met het behaalde succes en dankte de leeraren en bestuursleden voor de moeite, die zij zich getroost hebben om de jongelui tot dit succes te brengen. Vervolgens sprak ds directeur, de heer A. L. Hengeveld, die het eveneens betreurde, dat hij op dezen voor de geslaagden zoo gelukkigen dag, hen niet met een gerust hart de maat schappij kon in zenden, doch hen erop moest wijzen, dat het bereiken van hun ideaal niet gemakkelijk zou gaan, dat het hun veel moeite zou kosten, een plaats te vinden. Maar hij ver trouwde, dat zij zouden toonen, het op school geleerde en de daar opgedane bekwaamheid in de diverse vakken, op de juiste wijze te kunnen benutten en dat zij, zoodra de tijden wat ver beterd zouden zijn zich als uitstekende vak menschen nuttig zullen maken. Spr. dankte de leeraren, die al het mogelijke hebben gedaan, de jongelui het noodige bij te brengen in een aantal jaren, dat feitelijk veel te klein is, doch ook weer door de slechte tijds omstandigheden, niet grooter kon zijn. Ook dankte hij de bestuursleden, die zooveel van hun kostbaren tijd hadden gegeven om voor de jongens te doen wat zij doen konden. Met een „Jongens, het gaat jullie goed!" nam de heer Hengeveld afscheid van zijn leerlingen. Hierna werd overgegaan tot het uitreiken van de diploma's door het bestuurslid, den heer Rijnierse, die tenslotte ook nog in een korte toespraak de geslaagden gelukwenschte. Een aantal leerlingen dankte namens hun verschillende vakgenooten den directeur en de leeraren voor de vele goede zorgen aan hen besteed. Van de Ambachtsschool werden de volgende leerlingen gediplomeerd: Metaalbewerkers: B. J. A. M. Arons, Haar lem; A. v. Batenburg, Bloemendaal; W. Ben- ning, J. Fortgens, G. Geffen, A. Glas, P. J. G. Heeremans, K. H. K. L. Heuer, allen te Haar lem; Th. Kleef, Bloemendaal: F. Kleyn, W. Koot, R. Linderman, allen te Haarlem; H. P. Luitink, Zandvoort; P. C. Nieuwstad, Haarlem; S. Poortvliet, Bloemendaal; M. Riphagen, A. J. F. v. Roon, J. C. Schuyff, allen te Haarlem; H. B. v. Wijk, Zandvoort; A. Bloemendal, Bloe mendaal; P. Loppersum, Haarlem; H. W. Smakman, Haarlem. Auto-monteurs: J. D. Apetz, D. H. Beuge ling, A. van Eek, D. de Graaf, J. M. v. Haze- broek, allen te Haarlem; F. ,P Hekker, Over- veen; K. G. Hendrikse, Zandvoort; B. J. Hoen derdos, K. van Huis, M. Jansen, L. P. Koele- mij, W. van Schagen, Th. Sorgdrager, C. P. N. Terhorst, allen te Haarlem; J. Visser, Heem stede;. P Westerhof, F. L. Witkamp, M. C. Busking, allen te Haarlem; D. J. Tilanus, Den Haag. Electriciens: H. J. van Aken, Haarlem; J. v. d. Arend, Wijk en Duin; J. Cijs, J. J. v. Doorn, Ch. H. Gart, L. A. de Groot, allen te Haarlem; B. J. Iking, Bloemendaal; Th. de Jong, Haar lem; J. M. v. d. Klugt, Hillegom; L. J. Mal- herbe. H. N. Middendorp, W. Missaar, A. Oude- jans, allen te Haarlem; H. A. Paap, Zandvoort; W. Piepenbrinck, Haarlem; C. A. Spoelstra, Zandvoort; J. Th. Stevens, Haarlem; H. Visser, Heemstede; C. P. J. v. d. Wiel, G. Zeepvat, G. Molenaar, allen te Haarlem. Timmerlieden: H. J. de Geus, Haarlem; G. Hartman, Bloemendaal; H. C. A. Joosten, J. J. Keizer, J. de Kruyf, G. Metselaar, C. de Mon, J. G. Moojen, allen te Harlem; J. Nieuwdorp, Heemstede; W. V. v. Petegem, L. C. v. Roon, H. J. v. Rossum, P. A. Spook, G. Wicherts, allen te Haarlem; G. de Wid, Zandvoort; W. C. v. Zonneveld. P. Bakker, C. J. v. Gaale, P. B. Geeven, allen te Haarlem; W. Homberg, Be verwijk; J. G. Huying, Aerdenhout; J. H. W. Janszen, J. A. v. d. Kamp, K. J. Meyer, allen te Haarlem; J. Molenaar, Zandvoort; F. v. d. Spree, Harlem; L. B. Tiggelman, Haarlem; A. v. d. Valk, Haarl.liede; J. Voetelink, Haarlem. Meubelmakers: A. Aardewijn, F. C. Bosman, beiden te Heemstede; J. H. van Dijk, J. J. Geels, beiden te Haarlm. Schilders: K. Klinkert, Harlem; H. Slagtveld, Zandvoort; H. J. Stegink, R. H. Verkruisen, W. M. v. Warmerdam, allen te Haarlem. Van de Avondvakteekenschool werden gedi plomeerd: Metaalbewerkers: J. de Boer; J. de Graaff; J. Kemp; J. Metselaar; B. v. d. Meije; H. Otte; F. v. Rooyen; Ch. Schoen; J. Slot; K. Vos. Auto-monteurs: R. v. Heulen J. Hout; H. Junge; J. Junge; P. Koek; H. v. Rooden; J. Spilker. Electriciens: H. Dankelman; J. Einmahl; C. v. d. Giesen; H. Greeuw; P. Kernekamp; p. de Looze! A. Schenk; H. Wernik; H. Wildschut. Timmerlieden: G. Bresmouer; E. Bruins; J. Josseaud; A. v. Keulen; J. M. Pel: A. Zuidam; C. Bouwens; W. Bruins; A. Huizinga; j. de Jong; D. Wassenaar; H. Zwaan. Loodgieters: P. v. Baak; J. Brouwer; D. Ris; Th. Spolders; W. Toepoel; M. Wesselink. Meubelmaker: J. Hellingman. Schilders: Th. Apeldoorn; C. Beilschmidt; J. Boeree; J. Bosman; A. Donckerwolcke; C. Kek; J. Vos. Metselaar: P. Dingelhoff; J. E. Verharen. Lithograf en: M. Blokker; P. Boks; J. Bouc- kaert; J. Derr; H. Jansen; G. v. d. Velde; J. Vooges. Schoenmakers: N. G. Gerritsen. Behangers en stoffeerders: F. J. Bakker; J. de Graaff; W. v. Meerveld; F. v. d. Werf. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 4 April, 8 uur: Film van het H. Land in gebouw St. Bavo. 8 uur: Repetitie van de R. K. Zangvereeni- ging „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbriga de „St. Franciscus" in heb Militairengebouw, Zoetestraat 14. WOENSDAG 5 April, 8 uur: Film van het H. Land in gebouw St. Bavo. DONDERDAG 6 April, 's morgens 9 uur: Ver gadering van het Armbestuur der parochie St. Bavo, H. N. 8 uur: Film van het H. Land in Gebouw St. Bavo. 8 uur: Bureauvergadering R. K. Reclassee- ringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: R. K. Commissie voor Arbeidersont wikkeling. Lezing in gebouw „St. Bavo". 8 uur: Ledenvergadering R. K. Bond van Technici in hotel „St. Jan", Jansstraat. R. K. Oratorium bij Brinkmann, Gr. Markt. 8.15 uur: Sopranen. 9.30 uur: Tenoren. 8.15 uur: Repetitie Haarlems Mannenkoor in „Centraal". VRIJDAG 7 April, 8.15 uur: Lezing voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in den Jans schouwburg. 8 uur. Repetitie Mandolineclub „Santa Lucia" in „Centraal", Groote Houtstraat 176. ZATERDAG 8 April, 'smiddags 1.50 uur: Ex cursie van de Ned. R. K. Reisvereeniging naar de fabriek „Draka" te Amsterdam. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791, en bij vast stelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Verschenen is het eerste nummer van „De gids voor Kennemerland", maandblad, inhou dende hetgeen ten gerieve van de inwoners van Kennemerland en de bevordering van het Vreemdelingen Verkeer kan dienen, uitgegeven door Sur-Bu-Ho te Haarlem. Een aardig blad, dat ongetwijfeld veler be langstelling zal oogsten en veelbelovend is voor de toekomst. Uit den inhoud stippen wij aan: Mededeelingen van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Haarlem, IJmuiden, Zandvoort; „Haarlemsche Musea", door G. D. Gratama; „Voorjaar", door J. H.; „Rondom om de oude Sint Bavo" door Drs. A. J. Rijk- hoek; bijzonderheden over een fotowedstrijd: „Ons erfdeel" (een pleidooi om de H. O. V. op een rustiger plaats in den Hout te laten con certeeren; Dienstregelingen van autobussen met routebeschrijving van de autobuslijnen in de stad Haarlem; „Hoe worden wij gezond?" door Bromson en tenslotte een lijst van expe diteurs van en naar Haarlem. Er is verder een stempeltocht georganiseerd om de eigen landstreek in het voorjaar te lee- ren kennen. Inlichtingen bij de redactie, Voor helmstraat 7 rd„ Haarlem. Het stadsbestuur van Rio de Janeiro besloot, in straten en op pleinen koffieboomen te planten, om daarmede het belang van deze boomen voor den handel van het land aan te toonen. De eerste koffieboom wordt in de hoofdstraat geplant. Bovenvermeld ziekenfonds hield dezer dagen zijn jaarlijksche algemeene vergadering, die door den voorzitter, den heer J. W. Lindenbergh, werd gepresideerd. Spr. herdacht in gevoelvolle woorden het overlijden van de medici G. D. Breukelaar, J. A. A. Menalda van Schouwen burg en dr. W. E. Merens. De bijzonder moeilijke tijdsomstandigheden waren oorzaak, dat vele leden in 1932 genood zaakt waren, wegens langdurige werkloosheid, te moeten bedanken. Daarom werd door de in Haarlem werkende ziekenfondsen op 1 Jan. 1933 een regeling voor steuntrekkende verzekerden in het leven geroepen, waardoor voor hen de mogelijkheid werd geschapen, verzekerd te blij ven tegen verlaagde premie. Ondanks de vele uitschrijvingen (om voor noemde redenen) vermeerderde het ledental met netto 750 en telde op ultimo December 1932 15471 verzekerden. Van de 15471 leden waren 11055 verzekerd in de Gemeentelijke Ziekenhuisverzekering en 829 in de z.g. „Eigen Ziekenhuisverzekering" van Haarlemsch Ziekenfonds. Aan medische pharmaceutische en tand heelkundige hulp werd uitgegeven f 155.801.96'/2, verstrekkingen van brillen, breuk- en buikban den, elast. kousen, steunzoolen, tegemoetkomin gen in de kosten bij bevallingen, alsmede de door het bestuur goedgekeurde bijzondere ver strekkingen beliepen f 14.718.17. Deze bedragen vermeerderd met incassoloonen, administratie kosten etc. vormden 98.56 pet. der contributie ontvangsten. Het netto-overschot zal, ingevolge art. 38 in het reservefonds gestort worden. Administratief personeel en agenten werd dank gebracht voor de wijze waarop zij hun werkzaamheden voor het fonds hebben verricht. De administratie van Haarlemsch Zieken fonds onderging verschillende uitbreidingen o.m. door de oprichting der reeds genoemde „Eigen Ziekenhuisverzekering" (geldende voor hen, die niet in de Gemeentelijke Ziekenhuisverzekering kunnen worden opgenomen), alsmede door uit breidingen in de boekhoudingen der door Haar lemsch ziekenfonds geadministreerde zuster instellingen. In het schriftelijk rapport van het accoun tants-bureau Roodenburg en Stegwee, belast met de regelmatige controle, werd den admini strateur hulde gebracht voor de correcte boek houding. Ondanks de tijdsomstandigheden is 1932 voor Haarlemsch Ziekenfonds een jaar van gezon den groei geweest. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging (dirigent Frits Schuurman), geeft Zondag 2 April des namiddags om half 3 een concert in de Ge meentelijke Concertzaal. Solist is Gijs Beths, viool. Het programma vermeldt: Ouverture „Leonore No. Ill" van Ludwig van Beethoven, vioolconcert in E gr. terts van J. S. Bach, huldigingsmarsch uit „Sigura Jorsalfar" van E. Grieg en „Casse Noisette" (op verzoek) suite van P. Tschaikowsky. De uitslag van den Nationalen Jubileum-wed strijd, uitgeschreven door den Kennemer Foto kring, is als volgt: Af deeling Portretten. Klasse A 1 Amateurs: le prjjs K. Hoogeboom te Haarlem, 2e pr. H. Mersel Jr. te Hengelo, 3e pr. H. C. Weisz te Amsterdam, 4e pr. R. H. van Wettum te Hil versum, 5e pr. B. Swanenburg te Gouda. Klasse A 2 Vakfotografen, le prijs M. F. J. Coppens te Eindhoven, 2e pr. Pierre Saaf te Am sterdam, 3e pr. Jos Voeten te Kampen, 4e pr. A. Dingjan te Den Haag. In verband met het kleine aantal deelnemers in deze klasse zijn hier slechts vier prijzen toegekend. Afdeeling: Vrije onderwerpen. Klasse B 1 Senioren, le prijs K. L. F. Goelst te Arnhem, 2e pr. Mevr. T. Haasbroek-Hessels te Amster dam, 3e pr. J. G. Staal, te Hengelo, 4e pr. A. J. van Gelder te Meppel, 5e .pr. K. Hoogeboom te Haarlem, 6e pr. C. J. J. Schaepman te Zwolle, 7e pr. P. Windt te Haarlem, eerv. ver meld. A. Th. van Well te Amsterdam, eerv. verm. E. HooyerDubois te Velp, eerv. verm. G. to Bokholt te Amsterdam. Klasse B 2 Juniores, le pr. J. W. Stieneker te Amsterdam, 2e pr. W. van Ommen te Heem stede, 3e pr. H. v. d. Kroon te Arnhem, 4e pr. J. G. D. Haverman te Leiden, 5e pr. J. C. Uhlenbroek te Heemstede, eerv. verm. M. J. Huizinga te Haarlem, eerv. verm. Jac. Ridders- ma te Arnhem. De Jubileum-Fototentoonstelling, georgani seerd door den Kennemer Fotokring, in de ex positiezaal van het Frans Halsmuseum, Klein Heiligland 62, zal Vrijdag 7 April des avonds om kwart over 8 geopend worden. Door de Alg. R. K. Propagandaclub is een drietal vergaderingen belegd voor de a.s. Twee de Kamerverkiezingen. De eerste propaganda-vergadering wordt Vrijdag 7 April gehouden en als sprekers zul len optreden Mr. J. Hellenberg Hubar, lid der Tweede Kamer en J. Andriessen, voorzitter der R. K. Bouwvakarbeiders; de tweede vindt plaats Dinsdag 18 April met als sprekers mr. J. B. Bomans en Ch. van de Bilt, terwijl op den laatsten avond, Maandag 24 April, pater Bor- romaeus de Greeve het woord zal voeren. Alle vergaderingen vangen 's avonds kwart over 8 aan. Zaterdag 22 April wordt een groote propa- ganda-fietstocht gehouden. Maandag 24 April herdenkt de heer J. W. van Ommeren, letterzetter, den dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. firma Joh. Enschedé Zonen op de afdeeling cou rantzetterij. De aanstaande jubilaris vervult de functie van onderchef op genoemde afdee ling. Het is crisis-tijd, de malaise zegeviert zeggen anderen. Maar de winkeliers trekken zich daar niets van aan en zij bouwen en verbouwen dat het een lust is. Nu was magazijn „Nederland" van de firma Kattenburg Co. weer aan de beurt. En het moet gezegd, de beurt is schitterend gemaakt. Een prachtig pand is aan de Groote Houtstraat 36 opgetrokken, een pand met modern, licht in terieur en etalages om te smullen. Buitenop prijken dikke gouden letters, die slechts een voorproefje vormen van de confectie- en hee renmode-artikelen die binnen in keurige op standen gehangen zijn en goud waard zijn. Gisterenmiddag om half twee werd de nieuwe zaak feestelijk geopend. Namens directeuren en commissarissen der N. V. sprak allereerst di recteur Wessel, die een historisch overzicht der firma gaf. De bakermat van „Magazijn Neder land, thans met vele filialen, was in Haarlem. Tachtig jaar geleden vestigde de heer L. A. Kattenburg hier een bescheiden zaak. De tien zonen van den oprichter kwamen allen in za ken en in 1856 vestigde de oudste zoon het eer ste filiaal in Amsterdam. Eén zoon bleef van dit geslacht slechts over, de heer W. L. Kattenburg, die thans, op Imo gen leeftijd, nog actief in de zaken deelneemt. Met applaus werd deze door de aanwezigen begroet. Vroeger kwam de confectie uit Duitschland; als een der eersten nam de firma echter later Nederlandsche coupeurs en Nederlandsche kleermakers in dienst. Thans is deze goede ge woonte nog gebleven! Dank bracht spr. aan den architect, den heer Heyneken; aan den bedrijfschef in Haarlem, den heer Voogd en diens echtgenoote; aan het personeel, dat een fraaie electrische klok schonk en aan allen, die bij den bouw betrokken waren. Namens de commissarissen sprak de heer La- zard, terwijl de heer W. Kattenburg als oud- Haarlemmer vriendelijke woorden er aan toe voegde. Namens de Haarlemsche Middenstandscen trale en de Groote Houtstraatvereeniging bo den resp. de heeren C. ten Boom en A. van Weerden gelukwenschen aan, terwijl tenslotte de architect en de heer Voogd dankten voor de gebrachte hulde. Er waren zeer veel bloemen. Nieuws voor de week van 17 April Graalhuis „Veronica", Emmastraat 24 ZATERDAG: De dadenclub van Zondag is verzet op Zaterdag 8.15 uur. ZONDAG: Het clubhuis is den geheelen dag gesloten, behalve 's avonds voor de Kamper foelie-club. WOENSDAG: om 7.30 uur, dadenclub. DONDERDAG: De dadenclub is verzet op Vrijdag, 7.30 uur. VRIJDAG: om 7 uur, inkleedingscursus. Graalhuis „St. tanislas Kostka", Middenweg 116 ZATERDAG: Vergadering voor al degenen, die Zondag zilveren trompetten vérkoopen, om 8.30 uur examen voor degenen, die den inwij- dings-cursus gevolgd hebben. ZONDAG: Om 9.30 uur zijn degenen, die meegaan naar de repetities in Schiebroek, ge zamenlijk aan 't Clubhuis. MAANDAG: De turnclub van de kruiskinde- ren is van Woensdag op Maandag verzet. DINSDAG: Algemeene H. Communie in de parochie St. Bavo-Noord. DONDERDAG: Algemeene H. Communie in de parochie Ste. Liduina. VRIJDAG: Algemeene H. Communie in de parochie H.H. Elis. en Barbara. Algemeen nieuws: ZONDAG 2 April zijn de 3 Graalhuizen den geheelen dag gesloten. OverDe relletjes en de houding der twee chauffeurs. In uw veelgelezen blad van gisteravond las ik het verslag over de relletjes, welke zich tijdens en na afloop der vergadering van het ..Verbond van Nationalisten" der afdeeling Haarlem heb ben voorgedaan. Het trof mij, dat u van meening was, dat de chauffeurs een soort complot hadden gesmeed, om geen der deelnemers per taxi te vervoeren. Ik durf dan ook wel met zekerheid verklaren, dat hier van geen complot sprake was, maar wèl de vrees, dat bij een eventueel vervoer der deelnemers, de ruiten der vervoerende taxi's het hadden moeten ontgelden, waar dan ook de groot ste kans voor bestond. Het is u misschien onbekend, dat de chauf feurs hiervoor aansprakelijk gesteld worden en deze de schade hadden moeten betalen, daar de ondervinding geleerd heeft, dat men van de passagiers dienaangaande niet te veel moet ver wachten. Het zal u dan ook wel volkomen dui delijk zijn, dat de een voor den ander zich hier niet aan waagde. Bovenstaande meende ik ter uwer kennis te moeten brengen, daar de taxi-chauffeurs onnoo- dig niet zwarter gemaakt moeten worden. L. MOL, Secr. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius". Over: De Emmabloem-collecte Vrouwen en Meisjes van Haarlem en Omstreken. Nogmaals een ernstig woord tot U allen, die zich nog niet opgaven als bloemverkoopster en toch daartoe in de gelegenheid zijn. Heltp ons de opbrengst der Emmabloem-collecte groot ma ken en vooral tot de ouderen richten wij het drin gend verzoek ons te helpen voor den verkoop langs de huizen. Dankbaar kunnen wij getuigen dat vele dames en jongedames zich reeds opgaven, dochc dit aantal is nog niet groot genoeg, vooral niet voor de buitenwijken. En de dubbeltjes uit die wijken kunnen wij absoluut niet missen, wil de op brengst weer op het oude bedrag. n.l. 10.000. komen. En dit bedrag heeft de Vereen, tot bestr. der t.b.c. zeker noodig, wil zij haar arbeid zonder bezuinigingen blijven voortzetten, aangezien de overige inkomsten der Vereen, een dalende lijn vertoonen. Wij twijfelen niet of iedere vrouw en meisje z,al haar plicht begrijpen en ons helpen, indien zij daartoe gelegenheid heeft en zich nog heden op geven als bloemverkoopster om ons ter zijde te staan in den grooten strijd tegen de volksgeesel, de tuberculose. Het adres voor aangifte is: Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. Namens het Emmabloemendag-comité A. DEL BAERE-JISKOOT, Alg. Presidente. G. VAN WAARD, Secretaris. ULVENHOUT, 28 Maart '33 Menier, In gin jaren heb 'k zo'n vruug, zo'n gebenedijd veurjaar be leefd. Zoow gaauw as ge 'smer- gens oew oogen opendoet, dan staat 't zonneké d'n violetten ender al open te brokkelen in gou wen schemer. 't Eerste veugeltje, klaar wakker, pittig-ge- zond, zit dan al, mee duveloogskes, te spieën in d'n kalen noteplèèr en as de eerste zonnepiek op de onderste takken van dieën knoesterigen boomreus kraffelt, fluit da kriele-schepseltje z'nen goeienmergen deur 't takkenbosch van den kollesalen kruin. Gin vezeltje is er aan da levensgulzige dings- ke of 't trilt van levensgenieting. Z'n stertje schokt op en neer van verwaandheid, z'n vlerks- kes zet ie bol, om grooter te schijnen terwijl z'n kopke, parmaantig mee de twee ingezette dia- mant-oogskes, schokkend en schuddend, den omtrek aftuurt, sjuust of ie de zaak van de Lente inspekteert. Ik denk 't zoowdikkels, as ik naar da kleine trut speur: net menschen! As 't huilie goed gaat, da veugelengespuis, zoow as nou, knopkes, versch als spinazie, zaaikes, malsch as jonge dop-ertjes, slootwater peerlend als de locht, dan hebben ze 'n praats, 'n verbeelding, ami- co, as pas-beginnende èèr- pelzak-broekemannen. 'k Bedoel 't jonge goed, da z'n eerste „ballonbroek" hee gekregen van moeder, welke broek gedragen schijnt te worren gelijk mee 'n groot „vraagteeken", 'nen z.g. hokkiestok. Maar, ochirrekes, as 't 'n bietje teugenzit, as d'n grond hard-bevoren is, 't water onder 'n ijskorst staat, dan, dan kunde ze onder oew petje vangen, die parmaantige veugeltjes van vandaag. Enis 't mee d'n mensch niet krek zoow? Maar daar wou 'k 't nie over g'ad heb ben! 't Is 't schoone veurjaar, 't malsche tij da- d-in m'n zielement klatert vandaag en dat mot er 's uitschuimen, 'nen keer! Want ge kunt maar ten haalve beseffen, hoe schoon 't op d'n buiten is. 't Nuuwe, wemelende licht poeiert as gouwen strooisel uit de pure, blauwe lochten, die strak gespannen staan achter 't bottende hout van poppelieren, linden en iepen. M'nen wingerd ,die heel d'n winter as 'n reuzenspinneweb aan m'n achtergevel zat ge kleefd, dood en dor als stofrag, dieë is nou pok- kelig en bulterig al van 't nuuwe, persende le ven da deur z'n takken-aders woelt. Prille lila- kopkes, pèèrs as 't deurschijnende velleke van 'n borelingske, dijen uit die „dooie" houtvezels, die openscheuren van de levenskracht. Elk zo'n pèèrs, levend puntje, dat in z'n vliezig velleke de kiemkracht bergt van nuuwe raan- ken mee overdaad van blaren, is 'n wonderke van den blaauwen hemel, waaruit 't leven om laag huivert in 't dansend zonneblank. 'k Heb m'n akkers opengeploegd. 'k Ben er deurgetrokken mee Bles, die hinnekte van le- vensplazier. Zwaar riekte-n-ie nog naar d'n stal, waar m'n goeie, pèrdje maandenlang moest schuilen veur d'n winter. Maar eenmaal op de velden begost ie te glaanzen van gezondheid. Z'n blinkende bruine vel, rosgloeiend onder de zon, snukte over z'n trillende lijf. Z'n nekspie ren klopten onder de huid, z'nen stèèrt stond fel aan 't achterènd, van ingehouwen kracht, die ie nie genogt spuien kon aan de ploeg, zoow malsch as 't blaankwitte mes d'n smeuïgen èèr- de scheurde in zwarte, wasemende voren. Dof kloste z'nen tred over de stille weareld. As zui veren bellekes, zoo rinkelde z'n koperen hoofd stel, da piekte in de zon. Hoog trok ie z'n bee- nen uit den vetten èèrde, om z'n knieën los te wrikken van 't lange staan in d'n düsteren stal. Wa genoot da goeie beest van d'n arbeid! Nou en dan wuifde-n-ie z'nen bonten pluim- stèèrt, zoodat de toppen m'n handen kietelden. Dan gong z'n hoofd mee 'nen ruk en mee zul ver gerinkel naar benejen en hinnekend schoot dan z'nen lach over de stille velden, die te asemen lagen onder den vruchtbaren drang, die uit de èèrde kroelde. Zwermen van veugels krioelden in den open-gerejen grond. Staken d'r bekpinnen in de zwcetpeerlende èèrdeklui- ters en fratten d'r bollende buikskes rond aan kiemekes van onkruid en ongedierte, waarmee ze mijn veul zwaren wie-arbeid uit de handen namen. En as ge daar dan zoow over oewen eigen grond baggert, amico, onder 'n veurjaarslocht, die ge deur oew longen spoelen voelt achter oew perdje, da-d-as éénen bonk van levens kracht d'n èèrde omgooit dat de kluiters weg- kaantelen, as ge zoow gaat naar de zon toe, van de zon af, steeds over en weer, zoowdat er gin haandvolleke eerde van al die bunders over blijft of ge hebt 't in z'n zielement gekeken, as ge zoow oewen rijkdom klont veur klont ziet wentelen, weerszijden 't schurende mes, as Onzenlieveneer z'n kleinste, schonste schepsel tjes in zwermen achter oew aan stuurt as duu- zenden knechtjes in oewen arbeid, as ge op 't lest zat wordt van zonnelicht da-d-oewen rug en oewen kop gloeien gaan van weldaad, as 't gloeiend rood aan oew oogharen hangt van 't overdadig licht da-d-ievers te tintelen en te daansen hangt tot over d'n horizon, boven de bosschen, tusschen d'n zweetenden èèrde, as dan deur die lichtende stilte van d'n middag d'n tijd gekliefd wordt met den koperen slag uit d'n kerketoren, 'nen slag die nadreunt in oewen van-zon-versuften kop, dan amico, dan valt d'n winter as tien jaren van oew af, dan klokt en dan bruist 't veurjaar deur oew zielement, ge gaat dan zwaar van gloeiend leven, dat oew aders zwellen doet, lijk 't „dooie" hout van m'nen wingerd. Ja, 't is zwaren arbeid, onze stiel, maar 'k zou 'm nie gèren ruilen veur glacéën hand- schoentjesarbeid, te verrichten in d'n schaduw van kamers die naar pampier stinken. En as dan d'n avond vallen gaat, 't zonneke rossig gloeien gaat boven de bosschen, zinkende en zinkende; as 't eindelijk tusschen de roest bruine dennenboomen staat te schemeren in roodkoperen gloei, de naaldenkruinen in 't dich' te bosch van onderen vergoud worden as he- strooisel uit de pure, blaauwe lochten, die strak gespannen staan achter 't bottende hout van poppelieren, linden en iepen. M'nen wingerd, die heel d'n winter as 'n reuzenspinneweb aan m'nen achtergevel zat ge- melschen blossem, de raanke boompilèèren, fonkelend in vlammig beweeg, dieën gouwen hemel schragen, dan is 't, of ons dürpke te smeulen ligt, zoo zeeft den rossen avondgloed, deur de muljoeneri dennenstammen, over de velden naar de huizekes. Dan laaien de vlammen uit de bolle kerkra men; dan happen de blinkende meulenwieken deur 't rossig avondlicht, gloeien de bloedrooie daken op flakkerend-witte laand-huizekens, dan is de Westerender éénen schulp van gruu- nig pèèrlmoer, overglaanst van 't avondzonne goud, dat op èèrde ligt. Dan zijn 't nog de mearels, die prachtig flu- weelen veugels, die zingen as nachtegalen, in 't purper van de dennenkruinen, die nouw vast aan d'n hemel gaan zitten. Matter glaanst nouw Bles z'n koper tuig. Flu- weeliger is z'n natte huid, waarop d'n weer schijn van d'n avond kleurig schampt. Slap z'n vel nouw, over z'n moeie korpus. Nat kleven z'n manen aan z'nen kloppenden nek. Blaauwig glaanzen z'n groote oogen van moei- heid. Trillen z'n neusgaten van de gegeven in spanning. En zoow valt d'n milden avond over 't suf- gestoofde laandschap, over mensch en dier, die nog beven van den zwaren veurjaarsdag in har den arbeid. As dan 't zonneke eindelijk, vlugger en vlug ger, achter de weareld is gebogen, die nouw te rusten ligt in grijzen schemer, dan valt d'n avond kil op oew vel. Dan verlangen me allebei, Bles en ik, weer naar onzen stal en Bleske klet tert z'nen lesten hinnik over de verlaten vel den, die zoetekensaan verdrinken in d'n diepe ren avond. En dan, amico, dan wacht er wéér 'n uurke van lekker genot. D'n makkelijken, rieten zurgstoel bij 't platte- buiske, waar Trui en ik stillekes denken o .er d'n verganen dag mee z'nen arbeid, over dn dag van mergen, over de kinders, overja, da's erger, over d'n aanstaanden schoonmaak. En 't is dan heel dikkels, da Trui iets zegt, 'n antwoord op 'n vraag waar'k sjuust over te peinzen zat. Neeë, na zooveul jaren samen één leventje te hebben geleefd, dan kunde zoo 's avonds, moei van 't werk, heel gezellig praten, zonder oewen mond open te doen Net zoow lang tot oew koppen schommelen van den slaap en Trui eindelijk zegt: „Hoe denkte gij er over, Dré?" „Ja, Trui, me gaan naar bed, meid, 't is mooi gewiest vandaag!" En dan, amico, na zo'nen dag, volgepompt as ge zijt mee d'n veurjaars-dennengeur, die heel d'n dag over 't laand zoefde, da ge 'r verzadigd van wier, dan motte oew eigen heeli heel snel toedekken, waant aanders slaapt ge al, veur ge tijd had oew dek goed tot aan oew ooren te trekken! Zo'n maand Mèèrt, neeë, die kan 'k m'n eigen bekaanst nie meer herinderen. En 't feest van den Fielpollee, ik ben vol zie ik. Vol van 't vruuge veurjaar,. Vol van 't genot van te leven nouw, barstens-vol en dus da'k er weer over schrijven moest, waant waar 't hart van vol is...., ozoow! Veel groeten van Trui en as altjj, gin horke minder van oewen toet a voe Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9