Boycotdag rustig verloopen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het „Anno Santo Het nieuws van heden DE MEESTE JOODSCHE ZAKEN SLOTEN OPNIEUW KWESTIE MET DE STAHLHELM VREDE IN DEN CHACO? DE BAROMETER 1 R.K. STAATSPARTIJ Eerste I Propaganda-vergadering f MAANDAG 3 APRIL 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Alleen te Kiel had een ernstig incident plaats Joodsche onderwijzers met verlof 70.000 man bij de boycot organisatie te Berlijn DE BOYCOT-ACTIE Voor de Joodsche warenhuizen stonden S.A.-lieden op post 35 Joodsche advocaten in Berlijn Visum vereischt Washington slaat gade Manifestatie te New-York Gruwelberichtmaker gestraft Poolsch protest Het Weer Verkiezingen voor de bedrijfsraden Geen joodsche rechters meer in Pommeren HONGAARSCH FASCISME Beslag op gelden van prof. Einstein Bestemd voor hoogverraad Thans in Thüringen ALS NA EEN BOMBARDEMENT Pantserkruiser B van stapel geloopen De Deutschlandin dienst genomen Fransche reactie Ontslagen in Rusland Radicale opruiming onder Staatspersoneel Onderzoek bij Morgan? Bijzonderheden omtrent de pel- grimskaarten voor Rome pelgrims Recht op audiëntie Beide partijen tot besprekingen geneigd Dr. Luther benoemd Heïmwehr te Weenen I Mr. J. v. HELLENBERC HUBAR I en J.ANDRIESSEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Pauselijk schrijven aan Palestina Met een vliegtuig naar Jeruzalem overgebracht Arrestaties in Indië 84 dooden in Ameriki NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18344 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 1 April. De boycot van Jood sche zaken werd, naar het W. B. meldt, overal in Duitschland stipt om 10 uur vanmorgen in gezet. Voor alle Joodsche zaken en voor de huizen van Joodsche advocaten en dokters stelden S. A.- en S. S.-menschen zich op, voor zien van plakkaten, welke het publiek tegen het bezoek dezer zaken waarschuwen. Verschihen- de malen klonk geroep tegen koopers, van wie verscheidenen gefotografeerd werden. In het geheele rijk verloopt de actie in voor beeldige rust en discipline. In talrijke steden waren de Joodsche zaken gesloten. Alleen te Kiel is het tot een ernstig incident gekomen. Hierover publiceert de regeering van Sleeswijk een rapport, waaraan wij ontleenen: De Joodsche advocaat en notaris Schumm heeft vanochtend tegen half twaalf te Kiel een S. S:-man, zekeren Wilhelm Asthalter, in de Kehdenstrasse in den buik geschoten en wel, naar tot nu uit de ontvangen mededeelingen blijken zou, zonder eenig motief. Een opge wonden menigte drong de politie-gevangenis binnen, waar Schumm door revolverschoten werd gedood. Alles heeft zich zóó snel afge speeld, dat de politie de gebeurtenissen niet heeft kunnen verhinderen. De menigte drong ook nog de zaak van den vader van den ad vocaat binnen, waar de inventaris werd ver nield. Te Goerlitz verzamelde zich voor een filiaal van het Karstadt-concern een duizendkoppige menigte, welke op stormachtig wijze de sluiting van deze zaak eischte, welke tot dan toe niet onder de boycot-campagne was gevallen. Daar de opwinding steeds grooter werd, begaf zich een S. A.-deputatie naar de directie der firma en drong er bij deze op aan, de zaak te sluiten. Aan dezen drang werd gevolg gegeven, zoodat het filiaal van het concern sinds den middag gesloten was. BERLIJN, 1 April. (V.D.) Voor zoover valt ha te gaan is te Berlijn sedert vanmorgen 10 uur de boycot volledig uitgevoerd bij alle Joodsche zaken, advocaten en medici. S.A.-af- deelingen trokken door de straten en lieten by alle Joodsche zaken een post achter. Bij de Joodsche advocaten en medici werden groote plakkaten, waarop vermeld stond dat de betrokkene een Jood was, over de naam bordjes geplakt. In de omgeving van de Alexanderplatz, in de nauwe straten van het z.g. Scheunen-kwartier, waar bijna winkel voor winkel Joodsch is en Waar zich vele Joodsche restaurants bevinden, staan huis voor huis de S.A.-posten. In de om geving van Hausvogtei- en Doenhoffplatz heb ben de meeste zaken vrijwillig gesloten. In de Friedrich- en Leipzigerstrasse verdringt zich nog steeds een groote menschenmenigte, die sluiting van de nog geopende zaken eischt. Het Warenhuis Israël, enkele kleinere warenhuizen en eenige groote Joodsche schoenenmagazijnen zijn nog steeds open, hoewel zich geen koopers naar binnen begeven. Wanneer buitenlanders een geboycotte zaal willen betreden en zy zich legitimeeren als buitenlanders, laten de S.A.- posten hen ongehinderd passeeren, hoewel de stemming van de menigte tegenover deze bui tenlanders niet al te vriendelijk is. Ernstige incidenten hebben zich, voor zoover bekend, niet voorgedaan. Ook de restaurants en bios cooptheaters, die in Joodsche handen zijn, val len onder de boycot. Uitgezonderd zijn de in Amerikaansch bezit zijnde Woolworth-filialen. De tot nu toe nog geopend gehouden waren huizen van Wertheim, Israël e.d. zijn na één uur vanmiddag eveneens vrijwillig gesloten. Hun voorbeeld werd gevolgd door de meeste andere Joodsche zaken, welke in de ochtend uren nog open waren geweest. Tegen twee uur zag men bijna geen Joodsche zaak meer open. Ook de groote koffiehuizen, zooals Priediger op de Postdamer Platz, café Dobrin aan den Tiergarten en de groote gelegenheden aan den Kurfurstendamm e.d. hebben hun bedrijven ge sloten. Na de sluiting der groote zaken zijn de S.A.-posten in de meeste gevallen teruggeno men. Naar Wolff nog meldt, is vastgesteld, dat zich op verschillende plaatsen te Berlijn com munistische agitatoren onder de discussieeren- de groepen mengden, om ontevredenheid te zaaien. De actie-comité's namen hiertegen ter stond energieke maatregelen. Groot opzien baarde het feit, dat talrijke on der de boycot vallende firma's trachtten, door het aanbieden van aanzienlijke geldsommen aan de boycot te ontkomen. In een geval be droeg de aangeboden som zelfs 500.000 mark. Voor de boycot waren in Berlijn rond 60 70.000 personen georganiseerd. In het Adolf Hitlerhuis, de zetel van de boycot, heerschte een buitengewoon levendige drukte. De eischen der nat.-soc. bedrijfscellenorganisatie inzake de boycot zijn overal volledig nagekomen. BERLIJN, 1 April (V.D.). Voor de Berlijn- sche kamer van Advocaten zijn Zaterdagmid dag eenige honderden advocaten verschenen, om de vereischte legitimatiebewijzen in ont vangst te nemen om toegelaten te kunnen worden in het gerechtsgebouw. De Duitsche advocaten ontvingen direct hun papieren. Daar het niet mogelijk was de verzoeken van de in grooten getale verschenen Joodsche ad vocaten af te handelen, zullen deze schriftelijk worden behandeld. De toelating der Joodsche advocaten tot de Berlijnsche rechtbanken geschiedt in verhou ding tot het percentage van de Joodsche be volking tegenover de overige bevolking. Er zou den in totaal 35 advocaten van Joodsche af stamming worden toegelaten. Staatscommissaris Meinshausen heeft Zater dag de volgende beschikking uitgevaardigd: Teneinde iedere ordeverstoring te voorkomen, moeten de leerkrachten van Joodschen bloede aan alle scholen van Berlfjn direct tot nader order met verlof gezonden worden. De personen die hierdoor getroffen worden, moeten binnen drie dagen te mijner kennis worden gebracht. BERLIJN, 1 April. (V.D.) De Rijksminister van Binn. Zaken zal heden een besluit publi- ceeren, waardoor Duitsche onderdanen bij het verlaten van het Rijk voortaan van een visum moeten zijn voorzien, om de grens te kunnen passeeren. Het visum kan terzelfder plaatse worden verkregen als de visa voor buitenlan ders. WASHINGTON, 1 April. (Reuter.) Naar ver nomen wordt, stond het Staatsdepartement gis teren in telefonische verbinding met den Ame- rikaanschen ambassadeur te Berlijn, in verband met de anti-Joodsche campagne. De regeering volgt de situatie van zeer nabij, zoo wordt verklaard. NEW-YORK, 1 April (V.D.) Ongeveer dui zend personen hebben voor het Duitsche Con sulaat-Generaal te New-York een demonstratie gehouden tegen Hitler en Mussolini. Een de putatie werd niet tot het consulaat toegelaten. De politie heeft uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen. De manifestanten droegen roode vlaggen mee. Eenige personen hebben het woord gevoerd. Er werden spreekkoren ge vormd. DANTZIG, 1 April. (V.D.) De politie-presi- dent van Dantzig heeft een ordonnantie uit gevaardigd, waarbij ook besloten ledenverga deringen der nat.-socialisten zijn verboden. Ook de bijeenkomst waarop dr. Goebbels Woensdag of Donderdag van de volgende week het woord zou voeren, kan in verband met dit vergaderverbod niet doorgaan. FRANKFURT a.d. MAIN, 1 April. (V.D.) Een zekere Loewenstein is door de rechtbank tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens de verspreiding van berichten welke de nationale regeering niet welgevallig zijn. De politieke politie te Recklinghausen heeft op verschillende plaatsen te Marl groote hoe veelheden handgranaten en munitie ln bestag genomen. Vijftien communistische functionarissen zijn gearresteerd. Eenig bezwarend materiaal is tn beslag genomen. Te Frankfort a/Oder heeft de eigenaar van een Joodsche textielfirma met zijn echtgenoote een einde aan hun leven gemaakt. Van hun 12-jarig kind konden de levensgeesten weer worden opgewekt. ANTWERPEN, 1 April. (Reuter.) Groepen Joden zijn geposteerd bij de bioscopen, waar Duitsche films loopen. Zij spuwen naar ras- genooten, die deze bioscopen binnengaan. Naar men zegt, ontwijken de meeste Joden bedoel de bioscopen reeds sinds gisteren. WARSCHAU, 1 April. (P.T.A.). De Poolsche legatie te Berlijn heeft reeds voor de vierde maal een stap ondernomen bij het Duitsche ministerie van Buitenl. Zaken, waar een lijst met 32 nieuwe gevallen van excessen tegen Jo den, Poolsche staatsburgers, werd neergelegd. BERLIJN, 1 April. Naar de „Boersenzeitung" uit vakvereenigingskringen verneemt, zal de „Allgemeine Gewerkschaftsbund" onverwijld uit het Internationale Verbond van Vakvereeni- gingen treden. Deze maatregel van de A. D. G. B. staat ln verband met de stappen van de S. P. D. Er moet reeds in het begin der vorige week toe besloten zijn. De betrekkingen tusschen den A. D. G. B. en I. V. V. moeten in den laatsten tijd aanzienlijk losser geworden zijn. De Reichslandbund-president en plaatsverv. rijksvak-adviseur der N.S.D.A.P., Willikens, heeft den rijksminister van binnenlahdsche zaken, dr. Frick een schrijven gezonden, waarin hij uiteenzet, dat de in alle deelen des rijks ge constateerde gevallen van corruptie in het coö peratieve vereenigingswezen in het landbouw bedrijf het onmiddellijk aanstellen van een rijks commissaris voor het coöperatieve vereenigings wezen bij het rijksministerie voor binnenland- sche zaken maken tot een dwingende noodza kelijkheid. Daar in het openbaar de naam van vrijheer von Braun als rijkscommissaris reeds genoemd wordt, verklaren de deskundige land- bouwadviseurs der N.S.D.A.P., dat de heer von iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinjj Verwachting: Meest matige, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, waarschijn- lijk afnemende bewolking met weinig of {E geen regen, iets kouder des nachts, over- dag iets zachter. Hoogste stand: 771.9 te Rennes. I| Laagste stand; 744.6 te Kinn. =E H Zon op 5.33, onder 6.36. Licht H op 7.06. Eerste Kwartier 6.16 v.m. Braun als langdurig lid van het presidium van den Rijksbond der Duitsche coöperatieve land- bouwvereenigingen, Raiffeisen etc. hun vertrou wen voor deze zaak niet geniet. Zij verlangen, dat Granzow uit Mecklenburg zal worden be noemd voor deze moeilijke functie. Tot dusverre is het resultaat ontvangen van de verkiezingen voor de bedrijfsraden uit 127 mijnen in het Ruhrmyngebied. Deze uitslag luidt: N.S.B.O. (Nat. Soc. Bedrijfscellen Organisa tie) 43.262 stemmen. Vrije vakvereenigingen 43.170 stemmen. Christelijke vakvereenigingen 32.442 stemmen. R.G.O. (Revolutionnaire Vakvereenigingsorga- nisatie) 13.375 stemmen. Duitsche arbeiders 5817 stemmen. Zwart-wit-rood te zamen met Stahlhelm 2275 stemmen. Overigen 1058 stemmen. HirschDunker 63. Van 25 mijnen moet het resultaat nog bn- nenkomen. Op 5 mijnen zal later worden ge kozen. Bij het presidium van het Oberlandsgericht te Stettin is Vrijdag een delegatie van den nationaal-socialistischen Juristenbond versche nen, welke eischte, dat tot herstel van het volle vertrouwen in de Duitsche rechtspraak, de Joodsche rechters uit de gerechtshoven zouden verdwijnen. De president van het Oberlandes- gericht zeide toe dezen eisch te zullen inwilligen. Den Rijkscommissaris voor het toezicht op de prijzen is meegedeeld, dat eenige slagers de vleeschprijzen verhoogd hebben met de moti veering „Douane-maatregelen der regeering Hitier". De rijkscommissaris heeft den hoogsten autori teiten der landen verzocht tegen dergelijke on rechtmatige prysverhoogingen, die met een leu genachtige en het volk ophitsende motiveering geschieden zoo scherp mogelijk op te treden, de schuldigen ter, verantwoording te roepen en eventueel hun zaken voor onbepaalden tijd te sluiten. De leider der Hongaarsche fascisten, Zol- tan Mesko, is te Berlijn aangekomen, om een bezoek af te leggen bij Hitier BERLIJN, 1 April. (W.B.) Het bankconto van prof. Einstein is „gesperd" wegens diens anti-Duitsche hetze in Amerika. Tegelijkertijd werden 85.000 mark aan effecten en 5000 mark baargeld in beslag genomen. Dit geld zou die nen voor voorbereiding van hoog- en landsver- raad. Professor Einstein zal binnenkort op uitnoo- diging een college geven aan de universiteit te Brussel. WEIMAR, 1 April. (V.D.) Naar officieel be kend wordt gemaakt, heeft het Ministerie van Binn. Zaken van Thüringen zich genoodzaakt gezien, voorloopig ieder verkeer met de lei ding van de Stahlhelm-afdeeling Saaie (Thü ringen) te staken. Dezelfde mededeeling is ge geven aan de districtsbureaux in Oost-Thü ringen. Tot motiveering van dezen stap wordt ge zegd, dat de gouwleiding van de Stahlhelm zich den laatsten tijd heeft gekeerd tegen de maat regelen van het Ministerie van Binn. Zaken op een toon, welke het Ministerie onder geen en kele omstandigheid kan dulden. De relatie zal pas worden hervat, wanneer de gouwleiding verklaart, dat zij in de toekomst de tegenover de landsregeering geboden vormen in acht zal nemen. BERLIJN, 1 April (V.D.). Het Rijkspers bureau van de Stahlhelm, Bond van Front soldaten, deelt mede: Door een persbureau worden berichten ver- Nog een foto van de verwoesting, welke de explosie in een chemische fabriek te Londen in de omgeving hiervan aanrichtte spreid van de Thüringsche regeering, volgens welke de verhouding van deze regeering tot de Stahlhelm, Bond van Frontsoldaten, opnieuw wordt geregeld. De bondsleiding van de Stahlhelm zal in verband hiermede direct de beslissing der Rijksregeering verzoeken, daar zij op het stand punt staat dat zulk een regeling een groote, het geheele Duitsche Rijk omvattende Rijks- bond niet de zaak is van afzonderlijke lands- regeeringen maar alleen van de Rijksregeering. Volgens mededeeling van de organisatie in Brunswijk van de Stahlhelm zijn alle Stahl- helm-leiders, welke zich daar tot nu toe in arrest bevonden, Zaterdagmiddag in vrijheid gesteld. Het Stahlhelmverbod in Brunswijk is opgeheven. WILHELMSHAVEN, 1 April. (W. B.) Sedert de vroege ochtenduren stroomden duizenden naar de werf alhier, waar het pantserschip „Deutschland" plechtig in dienst zou worden genomen en de pantserkruiser B, die „Admiral Scheer" zal heeten, te water zou worden gela ten. De heele stad is rijk bevlagd; overal zag men marcheerende colonnes bruinhemden, Stahlhelm en andere vereenigingen. Aan boord van de „Deutschland" staat de bemanning aan getreden, die grootendeels uit die van de „Em- den" is gerecruteerd. Na een toespraak van den commandant van het schip, kapt: ter zee von Fischel, werd de oorlogsvlag geheschen, terwijl de bemanning het geweer presenteerde en de muziek het Deutschland-lied speelde. Om kwart over 12 is het pantserschip B in stroomende regen, maar niettemin onder groo te geestdrift der menigte, vlot van stapel ge loopen. PARIJS, 1 April. (Reuter.) In Fransche ma rine-kringen houdt men zich druk bezig met de vraag, of men tot het op stapel zetten van een nieuw slagschip zal overgaan. Het door het parlement goedgekeurde vloot- aanbouw-program voorziet in den bouw van vier lichte kruisers van 7600 ton. De contrac ten voor de constructie zijn reeds geteekend, doch de schepen zijn not steeds niet op stapel gezet. In marine-kringen is men namelijk van mee ning, dat lichte kruisers niet veel zullen kun nen uitrichten tegen de „slagschepen in zakfor maat" van Duitschland. De marine-commissie van de Kamer h^t hieromtrent inmiddels een beslissing genomen door een voorstel goed te keuren, waarbij wordt bepaald, dat slechts twee lichte kruisers zul len worden gebouwd en in plaats van de twee anderen één slagschip van 26.000 ton, van het zelfde type als de „Dunkerque". HELSINGFORS, 1 April (Reuter.) Volgens berichten uit Moskou neeft de Sovjet-regeering bevel gegeven tot het beginnen van een bezui nigingscampagne, vooral bij de openbare li chamen. Reeds zouden 154.000 beambten by verschil lende instellingen ontslagen zyn, waardoor aan loonen 380 millioen roebel per jaar wordt uit gespaard. Naar gemeld wordt zaï het ambtenarencorps nog verder worden ingekrompen. WASHINGTON 1 April. (Reuter.) Wanneer de Senaat haar daartoe de bevoegdheid geeft, hetgeen niet onwaarschijnlijk is, zal de Se naatscommissie inzake beursoperaties een on derzoek instellen aangaande het bankhuis J. P. Morgan en Co. ROME, 1 April. (Reuter.) Van het officieuce filminstituut Luce zijn gisteren twee directeu ren, een adviseur en een zaakgelastigde ver oordeeld; nog 4 personen zijn gearresteerd. Ongeveer 7 millioen lire zou verduisterd zijn. 11 Onder voorzitterschap van Z. Em. Kardinaal Marchetti, kardinaal-vicaris van Rome, had de zer dagen te Rome een vergadering van het Centrale Comité voor het Heilig Jaar plaats. Ter vergadering, waar ook Mgr. Dr. B. Eras als comité-lid aanwezig was, werd meegedeeld, dat alle pelgrims, die als pelgrims naar Rome komen, en als dusdanig beschouwd willen wor den, om ook de voorrechten daarvan te genie ten, voorzien moeten zijn van een pelgrimskaart waarop de handteekening staat van 'n kerke lijke autoriteit in het eigen land, of van ie mand, die te Rome die autoriteit vertegenwoor digt. Als vertegenwoordiger der Nederlandsche Kerkelijke autoriteit te Rome, treedt op Mgr. Dr. B. Eras, procurator van 't Nederlandsche Episcopaat en rector van het Nederlandsch Col lege (Via Salvator Rosa). De pelgrimskaart is verkrijgbaar tegen betaling van 2 Lire, doch moet te Rome door het Centrale Comité van het Heilig Jaar worden afgestempeld tegen be taling van een zeker bedrag, dat dient voor bestrijding van de onkosten van dit Comité. Iedere pelgrim, die voorzien is van zulk een pelgrimskaart, heeft, behalve andere voorrech ten, recht op audiëntie bij Z. H. den Paus en op bijwoning van bijzondere kerkelijke plechtig heden, welke plaats hebben tijdens zijn verblijf in Rome, b.v. op Paaschdag de plechtige Paus- Mis in den St. Pieter. Priesters, die met bedevaarten naar Rome komen, hebben te Rome jurisdictie om biecht te hooren voor hun landgenooten, voor zoover zij in hun eigen land van hun eigen bisschop jurisdictie hebben. Zij mogen echter geen biecht hooren in de patriarchale basilieken St. Pieter, St. Paul, St. Jan en Maria Maggiore. De priesters-pelgrims kunnen in Rome de H. Mis lezen op vertoon van een „celebret", hun gegeven door hun eigen bisschop. Dit „ce lebret" moet echter gegeven zijn voor den tijd van de pelgrimage, niet in het algemeen. Dit „celebret" behoeft niet, zooals anders steeds het geval is, door het Romeinsche vicariaat gevi seerd te worden. ASUNCION, 1 April. (Reuter.) In het parle ment las president Ayala een boodschap voor, waarin hij met name verklaarde: wij willen de vijandelijkheden (tegen Bolivia) staken, wanneer ons de verzekering wordt gegeven, dat zij niet zullen worden hervat, voordat alle geschillen aan een scheidsgerecht zijn onderworpen en een internationaal onderzoek is geopend, ter vast stelling van de verantwoordelijkheid voor den oorlog. De balans der krijgsoperaties aldus de boodschap is gunstig voor Paraguay. Uit La Paz wordt gemeld, dat Bolivia het initiatief der groote mogendheden wil aanvaar den en voorstelt, dat gehandeld zal worden op grond van de werkzaamheden der neutrale commissies. BERLIJN, 1 April (V.D.). De Rijkspresident heeft den vroegeren president van het direc torium van de Rijksbank dr. Luther benoemd tot ambassadeur te Washington. WEENEN, 1 April (V. D.) De bondskanse lier heeft het beroep tegen de ontbinding van de Heimwehr te Weenen goedgekeurd. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiimimiiii Vrijdag 7 April, 's avonds 8K «ur, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat SPREKERS: I Lid Tweede Kamer Voorzitter R. K. Bouwvakarbeidersbond. Toegang vrij voor R. K. Kiezers. Geen debat. MM IIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM llllllin II) HM UI mini iiiniiiiiiiiitT Pauselijk schrijven aan Palestina met een ex tra-vliegtuig naar Jeruzalem overgebracht. Bijzonderheden omtrent de pelgrimskaarten voor Rome-pelgrims. 84 dooden bij de tornado in de V. S. Vrede in den Chaco? Thans kwestie met de Stahlhelm in Thüringen. Massa-ontslag in Sovjet-Rusland. Dr. Luther ambassadeur te Washington. De boycotdag in Duitschland rustig verloopen. Beslag op gelden van prof. Einstein te Berlijn. Cambridge heeft met Zy4 lengte van Oxford ge wonnen. Invoerbeperking van onze kolen in Zwitser land. Voortgezette behandeling van de zaak-Snee vliet; invrijheidstelling weder geweigerd. Magere melkpoeder als veevoer? Gunstiger verloop der vlottende schuld van Ned.-Indië. Doodelijk ongeval te Hilversum Mgr. L. Brans, bisschop van Padang, vertrekt in Juni met buitenlandsch verlof. Herderlijk schrijven van Mgr. Aengenent over het vijfde eeuwfeest van Sinte Lydwina. JERUZALEM, 3 April (Eigen telegram). De H. Vader heeft een boodschap gericht aan Palestina in verband met het Heilig Jaar. Het Pauselijk schrijven werd met een extra vlieg tuig uit Rome door Cav. Ferrata naar Jeruza lem overgebracht. Een eskader van katholieke piloten van het Engelsche luchtcorps vlogen het vliegtuig uit Rome tegemoet en vormden een eere-geleide. Ferrata overhandigde het schrijven in een bijeenkomst van kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders te Jeruzalem. (United Press). CALCUTTA, 1 April. (Eigen bericht.) Bij een poging, om ondanks het verbod een vergadering der Congrespartij te houden, zijn 51 personen gearresteerd, o. w. de echtgenoote van den be kenden Indiër Sengupta. Het totaal aantal arrestanten der laatste dagen bedraagt thans rond 1200. (United Press) NEW-ORLEANS, 1 April. (Eigen bericht). Het aantal dooden tengevolge van de tornado in het zuiden der Vereenigde Staten bedraagt thans 84. (United Press) Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.: "59 Vorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1