STADSNIEUWS No. 1 van lijst 25 Haarlem, 3 April Matthaus-Passion BEURS VAN AMSTERDAM Beleefd verzoek Wisselkoersen MAANDAG 3 APRIL Vee-export naar Frankrijk AGENDA DONDERDAG 6 APRIL 7.40 UUR GEM. CONCERTZAAL MAANDAG 3 APRIL 1933 STRAF VOOR COMMUNISTEN EN O.S.P. Geen 5-minuten toespraken meer ANTI-FASCISTEN BETOOGING MISLUKT Uitgebreide politiemaatregelen TRAMPERSONEEL N. Z. H. De positie van de 2e N. H. Tram Steunfonds voor bewoners van „Patrimonium" GEERTRUIDA CARELSEN Huldiging op haar 90sten verjaardag VERKEERSONGEVALLEN Oude dame ernstig aangereden Broedmachine in brand NAAR DE BOLLENVELDEN Het begin is er DE BOUWNIJVERHEID Sterk verminderd EEN DRUKKE ZONDAG Te Zand voort GEMEENTEZAKEN Personalia Kleingoed MANNENKOOR „CAECILIA" Nieuw bestuur Nuts-Spaarbank Vriendelijk familielid 80.-bij inbraak verdwenen H. Landfilm „De tragedie van den Prins" aan onze weekabonné's om op Maandag, uiterlijk Dinsdag, 't abonnementsgeld af te dragen. De bezorgers zijn verplicht op Woensdag de gelden aan ons 1 1 te voldoen. Wij rekenen op Uw medewerking. ADMINISTRATIE j Ned. Kath. Grafische Bond PROV. KIESKRING VELSEN Jaarvergadering TOONEEL SCHOUWBURG JANSWEG Het parool voor de katholieke kiezers op 26 April Het wordt steeds moeilijker (Ongecorrigeerd) BURGERLIJKE STAND April DRIEHUIS van Joh. Seb. Bach Medew. van: To van der Sluys, sopraan; Annie Woud, alt; Jacq. van Kempen, tenor; Max Kloos, bas; Louis Bogtman, bas; Clavecimbel: George van Renesse; orgel: Piet Halsema; Utr. Stedelijk orkest en een jongenskoor onder leiding van Willem Hespe Kaarten ad f2.50, f 1.75 en f 1.25 pl. rechten bij de firma's Alphenaar en Vernout en Sigarenmag. Frans Hals, Wagenweg en's avonds aan de zaal v. i. a o iii De burgemeester heeft met Ingang van he den ingetrokken de aan de Onafh. Soc. Party verleende vergunning tot het houden van z.g. 5 minuten-toespraken in deze gemeente, op grond van de deze week alhier plaats gehad hebbende wanordelijkheden, waarbij de leden dier partij alsmede leden van de communisti sche partij waren betrokken en die zich niet hebben ontzien om te trachten eene vergadering van andersdenkenden te verhinderen en de open bare orde te verstoren en ten slotte er ook niet tegen opzagen om tot mishandeling en vernie ling over te gaan. Op dezelfde gronden is eene aanvrage van ge lijke strekking van de communistische partij ge weigerd. Zaterdag had een zich noemende Initiatief- anti-fascistencomité een oproep aan alle anti fascisten verspreid om tegen „de bruine ter reur" te strijden. Dat het comité zelf vuurrood was, bleek wel uit de zinsnede in den oproep: (Het fascisme) „is de voorbereiding van den aanval op de Sovjet-Unie, het land dat werke lijk den vrede wil, omdat het geen belang heeft bij roof oorlogen." Voorts werd in het ma nifest opgewekt deel te nemen aan een propa- ganda-fietstocht, door de omliggende gemeenten. Plaats van samenkomst Oostvest hoek Harmen- jansweg Zondagmorgen om 10 uur. Toen wij Zondagmorgen ter gestelden tijd en ter bestemder plaatse arriveerden, bleek, dat de politie uitgebreide voorzorgsmaatregelen getrof fen had. Een tiental agenten te voet, op de fiets en per motor waren onder leiding van een in specteur aanwezig om een scherp oogje in het zeil te houden. De anti-fascisten schenen hiervan eenigszins geschrokken te zijn. Dat hadden ze op (n rus- tigen Zondagmorgen nu juist niet verwacht! In groepjes standen ze met elkaar te praten, zonder dat er zelfs een spoor van initiatief voor een betooging aanwezig was. Op een zeker oogenblik sommeerde de bevelvoerende inspec teur de betoogers te vertrekken, of in ieder ge val de straat vrij te maken. Dat bracht den schrik er voor goed in! De betoogers sprangen op him fietsen en reden in een lange gesloten colonne, begeleid door motorpolitie, langs de Am sterdam sche Vaart in de richting Halfweg. De politie bleef aanwezig tot de grens van Haar- lemmerliede, de overweg van den Haarlemmer meerspoorweg. Toen men tamelijk dicht bij Halfweg genaderd was, ontmoette men „geestverwanten" uit Am sterdam, die borden met de bekende „vredelie vende" leuzen op hun fietsen bevestigd hadden. (Toen onderweg een officier van het Ned. leger per motor passeerde, had men natuurlijk ook even blijk gegeven van zijn „fascistische ge neigdheid", in wat voor termen behoeven wij niet te vermelden!) Te zamen met de Amsterdamsche collega's (eveneens uiteraard communisten en O.S.P.-ers) overlegde men- aan den kant van het rijwiel pad wat men zou doen: doorrijden of terug- keeren. Men verkoos het verstandigste en keerde naar Haarlem terug, waar het in de omgeving van de Amsterdamsche Poort nog eenigen tijd rumoerig was, zeer tot schade van het toch al niet-geringe verkeer daar ter plaatse! Vrijdagavond vergaderde het personeel der Noord-Zuid-Hotlandsche Tram, georganiseerd in „St. Raphael", in het gebouw „St. Bavo", onder leiding van den heer L. Geers. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en leidde de vergadering in met de mededee- ling dat deze vergadering den leden was in uit zicht gesteld op 21 Maart, toen door hem ver slag der gehouden conferentie met de directie werd uitgebracht en eenige der aanwezigen iets meer wilden weten over den inkoop van het voor malige personeel der 2de Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij en de daardoor nood zakelijk gevonden aanvulling der bestaande loonregeling. Onder de voorgelezen mededeelingen was er een, waarbij nog eenige discussie in zeer ge- pasten vorm plaats had: men vond het n.l. op een vorige vergadering gewenscht voor te stel len de personeelsvertegenwoordiging bij de con ferenties uit te breiden. Voorts werd er de nadruk op gelegd, dat het geenzins de bedoeling was de thans aange wezenen te vervangen integendeel bedoeld werd alleen: uitbreiding. Van een en ander zal het hoofdbestuur in kennis worden gesteld. Daarna kwam aan de orde candidaatstelling voor het onderlinge ondersteuningsfonds. By acclamatie werd de heer Geers opnieuw als no. 1 op de lijst geplaatst. Deze dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en memoreerde het feit, dat hy nu zijn 3de lustrum in deze ver trouwenskwestie weer ging aanvaarden. Als no. 3 werd geplaatst de heer Harre. No. 2 en no. 4 werd opengelaten, Want deze plaatsen zullen worden ingevuld door de leden v. d. Prot. Chr. Bond, omdat deze verkiezing steeds ge combineerd met laatstgenoemden bond plaats vindt. Daarna kwam aan de orde de pensioeninkoop van het personeel der 2de N.-Hollandsche. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting, het beteekende een toetreding van een honderd tal personeel-leden, waarbij als alle dienstjaren vanaf het 25ste jaar werden medegeteld, dit een nadeelig saldo van 126.000 zou beteekenen. Dit beteekent voor deze personen een verhooging der 8*4 pet. met 6 pet.. Wanneer het geheele personeel dus ongeveer 1100 personeelleden bereid zouden gevonden worden hiervan een derde der 6 pet. te dragen, dan zou mogelijk de andere twee-derden op andere wijze gevon den kunnen worden. Hierover werd veel gedis cussieerd en tenslotte nog geen definitieve be slissing genomen. Men wenschte ook nog an dere mogelijkheden onder het oog te zien. Over de loonregeling werden breedvoerige besprekin gen gehouden. Mededeeling werd gedaan, dat hierop ook de aandacht was gevestigd op de gecombineerde bestuursvergadering, welke 15 Maart had plaats gevonden. Van de rondvraag werd een druk gebruik ge maakt, o.a. werd opnieuw' de volle aandacht ge vraagd voor het hulppersoneel bij de dienstver- deeling. Alle vragers werden op bevredigende wijze door den voorzitter beantwoord. Men schrijft ons: Dezer dagen hield het fonds tot ouderlingen steun aan de bewoners der huizen van de Wo ningstichting „Patrimonium" zijn 11e jaarver gadering. De voorzitter sprak in zijn openings woord zijn spijt uit, dat er zoo weinig leden en bewoners gehoor hadden gegeven aan den op roep tot deze vergadering. Uit de verslagen bleek, dat het fonds een zwaar jaar achter den rug heeft. Ofschoon de stand der kas nog geen reden tot bezorgdheid geeft, is het meer dan ooit noodig, dat de be woners tot het fonds toetreden. Gelukkig kon het bestuur tot nu toe aan alle aanvragen op bevredigende wijze voldoen. Voor het loopende jaar zijn de vooruitzichten ook nog somber, daarom zal het bestuur het op prijs stellen, indien alle bewoners niet-leden eens ernstig in overweging namen of het toe treden tot het fonds niet een plicht is jegens hun gezin en ook jegens hun medemensch. Want al is men er voor zichzelf nog zoo van overtuigd, dat men het fonds niet noodig zal hebben, dan kan men toch tegen een geringe contributie medehelpen de zorg van anderen te verlichten. De verslagen vermelden de volgende cijfers. Aantal leden 180 (vorig jaar 197). Op 1 Januari 1932 was in kas 1413.63, ontvangen werd 1078.05*4. Uitgegeven werd een bedrag groot 1427.87. In kas op 31 December 1932 1067.81*4. In vorige jaren werden de uitgaven min of meer door de inkomsten gedekt, thans is de kas pl.m. 300 achteruitgegaan. Het aantal gezinnen dat uitkeering ontving bedroeg 26. De verkiezingen hadden een vlot verloop. De aftredende bestuursleden, de heeren Joh. Vis ser en A. Scholten werden herkozen, evenals de voorzitter, de heer J. H. Niemöller. Tot leden van de controle-commissie werden benoemd de heeren Th. Keesing, A. Kuijt (herkozen) en A. J. Uittenboogaard. Maandag 10 April viert mej. A. G. de Leeuw haar negentigsten verjaardag. Mej. de Leeuw heeft onder den naam van Geertruida Carelsen vele boeken geschreven en voorts heeft zij ge publiceerd in verschillende tijdschriften. Ter gelegenheid van haar verjaardag heeft zich een huldigingscomité gevormd, waarvan eerevoorzitter is K. J. L. Alberdingk Thijm (Lodewyk van Deyssel). Mej. de Leeuw zal 10 April gehuldigd worden in Restaurant Hildebrand, aan de Dreef, waar des middags van 3—5 uur receptie gehouden wordt. In de Gen. Cronjéstraat heeft een onbe kend gebleven fietser een 65-jarige dame, mevr. P. v. P., dusdanig aangereden, dat ze kwam te vallen en uit haar mond bloedde. Er waren geen getuigen, die gezien hebben, hoe het onge val heeft plaats gehad. Ze hebben de vrouw alleen zien vallen met haar 'beenen boven op het rijwiel. De wielrijder is vermoedelijk eveneens gevallen. Doordat een zoon van de getroffene zijn moeder zoo lang vond uitblijven, kon men eindelijk de gegevens omtrent de identiteit van de aangeredene vaststellen. Ze is per ziekenauto van Mathot naar het Gasthuis gebracht, waar een dokter een ernstige hersenschudding constateerde. De toestand van de patiënte is zeer ernstig. De wielrijder is nog onbekend. In de Da Costastraat 16 had K. B. in zijn kippenhok een „kunstmoeder" met 80 kuikens geplaatst. Door onbekende oorzaak is deze in brand geraakt en zoo ook een gedeelte van het kippenhok. De vlammen zijn met emmers wa ter gebluscht. De brandweer, die aanwezig was, behoefde geen hulp te verleenen. De bruidstijd voor de bloembollenstreek ls weer daar. De zomersche dagen van de afge- loopen week hebben reeds verscheidene velden doen kleuren. De eerste bloeiende velden lokten Zondag reeds velen, zoo meldt onze correspon dent te Noordwijk. Vele auto's, zoowel uit de richting Den Haag als uit de richting Haarlem zochten de tusschen de in bloei komende vel den gelegen wegen en den hoog gelegen Koe- pelweg, van waaraf men een mooi uitzicht heeft over den geheelen omtrek. Hier en daar ziet men nog een crocusveld nakieuren, de vroege narcissen staan in bloei; reeds ziet men een enkel hyacintenveld kleu ren. Het begin is er. Den eerstvolgenden tijd is er veel te genieten. De volgende route kunnen wij den bezoekers van Noordwijk aanbevelen. Vanuit de richting Haarlem volgt men den Gooweg tot het Boerenburgerlaantje, volgt daarna dit laantje, den Boerenburgerweg, de IJmuiderstraat, de Van Panhuysstraat, den Duinweg, de Prins Hendrikstraat en gaat dan den Ouden Zeeweg volgend eerst een kijkje aan zee nemen. Den Ouden Zeeweg terugne mend volgt men den Rembrandtweg, den Beet- hovenweg en komt dan op den Koepelweg met het daarlangs gelegen hoogen duin, van waar af men Kilometers in het rond de bloembollen- velden overziet. Vervolgens volgt men den Ou den Zeeweg, de Beeklaan en den Heerenweg in de richting Katwijk. Vanuit Den Haag neemt men deze route in omgekeerde richting. De bouwnijverheid is, volgens de statistische gegevens, in 1932 sterk afgenomen. Niettemin waren op 31 December 1932 totaal 32814 wonin gen beschikbaar, d.i. 1043 meer dan op 31 De cember 1931. Voor een huurprijs van beneden 4.waren totaal 4597 woningen beschikbaar tegen 4644 in 1931. Er werden nog 14 onbewoonbaar verklaarde woningen bewoond tegen 24 in 1932. Wat de bouwnijverheid zelf betreft: in 1932 werden 1238 bouwwerken voltooid, d. i. 390 min der dan in 1931. Gesloopt werden 83 bouwwer ken, d. i. 68 minder. Voltooid werden in 1932 1145 (1550) wonin gen, 47 (28) winkels en 42 (44) nijverheids- en handelsinrichtingen. De cijfers tusschen haak jes verwijzen naar 1931. Het totaal der bouwsommen van de werken, waarvoor bouwvergunning verleend werd, be droeg in 1932: 2.958.133.50 tegen 70.183.80 in 1931, d. i. 4.060.237.50 minder! Nog eènige sterk sprekende cijfers: vergun ning werd verleend voor nieuwbouw en her bouw van: 1932 1931 Woningen 498 1393 Andere perceelen 27 38 Totaal 525 1431 Vergunning werd verleend voor verbouw van 1932 1931 Woningen 195 222 Andere perceelen 115 203 Totaal 310 425 De gemeente zelf bood in 1932 eveneens min der werkgelegenheid aan. In December waren 227 arbeiders door de gemeente (direct of in direct bij uitbesteed werk of werkverschaffing) te werk gesteld tegen 374 in December 1931. Hoewel het weer niet bijzonder mooi was, vergeleken bij de voorafgaande zonnedagen, toch was er Zondag een gezellige drukte van vreemdelingen in Zandvoort te constateeren. Duidelijk bleek, dat vooral de Amsterdam mers hun plannen voor dezen Zondag op Zand voort hadden gesteld. Trein en tram brachten geregeld nieuwe bezoekers. De eerstelingen kwamen in de morgenuren al per fiets met groote gezelschappen. Het stijve briesje had hun plannen niet doen verstellen. En had men in de morgenuren tegenwind, bij den terugtocht hielp het windje. In het middaguur nam het aantal auto's weer zeer sterk toe. Bij het vreemdelingenbezoek was vooral de nieuwe boulevard in trek. De zee bood dan ook een mooi gezicht met de schuimende golven- ry'en, onder een donkeren hemel, zoo nu en dan bestraald door het schitterende zonnetje. Des avonds was de dorpsrust spoedig teruggekeerd. Het College van Curatoren van het Stedelijk Gymnasium geeft als aanbeveling voor de vaca- ture-Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen in het college van curatoren: 1. Mr. Dr. P. A. Bijvoet, 2. Mr. A. J. L. Liesker, Griffier bij het Kanton gerecht, beiden wonende te Haarlem. B. en W. stellen voor het le gedeelte van het kohier van de straatbelasting en dat der pre cariorechten dezer gemeente, belastingjaar 1933, vast te stellen tot een totaal bedrag van 248.922.65. B. en W. stellen voor de balansen per 31 De cember 1931 en de verlies- en winstrekeningen over 1931, betreffende de 318 en 74 arbeiders- en van 81 middenstandswoningen, voor den bouw waarvan bij zijne genoemde besluiten aan de alhier gevestigde Woningstichting „Patrimo nium" financieele steun werd verleend, goed te keuren. B. en W. stellen voor de balans per 31 Decem ber 1931 met de verlies- en winstrekening over 1931, betreffende de 86 middenstandswoningien aan de Spaamelaan, de Zonnelaan en de Tuin wijklaan van de Woningbouwvereeniging „Tuin wijk", goed te keuren. Nadat twee weken geleden een bestuursver kiezing had plaats gehad, werd in de dezer da gen gehouden repetitie van bovengenoemd Man nenkoor, op eenigszins plechtige wijze als nieuw benoemd voorzitter geïnstalleerd Dr. E. Düster- beck, ter vervanging van den heer B. A. Koper, die gedurende een reeks van jaren zijn beste krachten aan dit koor gaf, doch thans het oogenblik gekomen achtte, zijn plaats als voor zitter aan een jongere kracht beschikbaar te moeten stellen. Thans is het bestuur als volgt samengesteld: Dr. E. Dilsterbeck, voorzitter; J. A. Dal, 2e voorzitter; M. Smorenburg, plaatsv. voorzitter; M. Blom, le secretaris; J. A. Steenkist, 2e se cretaris; H. Slinger, le penningmeester; A. Doomebos, 2e penningmeester; C. P. S. Duik, bibliothecaris; W. C. Bergisch, archivaris; B. A. Koper en N. van Deenen, commissaris. Het vergelijkend overzicht der Nuts-Spaar bank te Haarlem over Maart 19331932 is: Aantal behandelde posten 12869, v. j. 12374; aantal inlagen 8477, v. j. 8407; aantal terugbe talingen 4392, v. j. 3967; ingelegd 458.568.95, v. j. 475.483.78; terugbetaald 445.524.98, v. j. 480.289.93; meer ingelegd 13.043.97, v. j. minder 4.806.15; aantal boekjes 197, v. j. 181; aantal afbetaalde boekjes 162, v. j. 138; spaar - busjes op 31 Maart 1933 in omloop 3272. Gele digd in Maart 1933 169 busjes met totaal inhoud 4.881.60. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Maart 1933 395. Een bewoner van perceel Tulpenstraat 27c is door zy'n inwonenden zwager van een geld kistje dat 60 aan bankpapier bevatte „be vrijd". Het vriendelijke famiüelid heeft met een vriend „de blommetjes buiten" gezet. Beide zyn aangehouden, doch de zwager is weer op vrije voeten gesteld. De vriend is echter in ar rest gehouden. Zaterdagavond tusschen kwart over negen en half elf is vermoedelijk door insluiping, uit een woning aan de Santpoorterstraat uit een kast in de achterkamer zeven bankbiljetten van 10 en 10 gulden aan kleingeld ontvreemd. Niet op Donderdag a»s. Men verzoekt ons mede te deelen, dat, in verband met het bid-uur in alle kerken van Haarlem, Donderdagavond de H. Landfilm niet vertoond zal worden. Ter gelegenheid van de Willem de Zwijger herdenking zal door de Haarlemsche Tooneel- club op 4 en 6 Mei in den Stadsschouwburg worden opgevoerd een nieuw Hollandsch Too- neelwerk: „De tragedie van den Prins", door dr. P. H. Schroder, onder regie van Kommer Kleyn. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmn .mm....L De afd. Haarlem van den Neó. Kath. Grafi- schen Bond houdt Dinsdag 4 April haar 21e jaarvergadering in gebouw „St. Bavo", Smede- straat. De agenda vermeldt o.a.: installatie nieuwe leden; jaarverslagen secretaris en penningmees ter; bestuursverkiezing wegens periodieke af treding van de heeren O. J. Selhorst, H. Berg man en W. Oling, die zich allen herkiesbaar stellen; verkiezing kascontröle-commissie. Zaterdagmiddag had te Haarlem een jaarver gadering plaats van de R. K. Kiesvereeniging in den Prov. Kieskring Velsen onder voorzitter schap van den heer J. J. Bisschop. Bijna alle kiesvereenigingen in den kieskring waren te genwoordig. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m., dat er een organisatie is tot stand geko men voor R. K. gemeenteraadsleden en dat het bestuur daaraan zyn medewerking heeft ver leend door de R. K. gemeenteraadsleden bijeen te roepen, op welke vergadering een voorloopig bestuur was gekozen. Uit de kasopname bleek, dat er een saldo was van 606.30. Besloten werd dit jaar geen con tributie te heffen voor den Prov. Kieskring, doch alleen voor de Kamer-Centrale Haarlem ten bedrage van 10 ct. per lid. Besloten werd bovendien nog een bijdrage te verleenen aan de Kamer-Centrale voor de Kamerverkiezingen van 150. In de bestuursvacature werd gekozen in de plaats van den heer G. P. Langendyk de heer C. J. Maas te IJmuiden-Oost. De kiesvereeni ging Spaamwoude en Haarlemmerliede werd tot kascommissie benoemd. De heer Stokman zegt, nooit meer gehoord te hebben van den Bond van R. K. gemeente raadsleden, nadat een voorloopig bestuur werd gekozen. Spr. zou het jammer vinden, als er nu weer niets van terecht kwam. De voorzitter gaf in overweging zich te wen den tot het Centraal Adviesbureau voor Ge meentepolitiek, Laan van Meerdervoort 65, Den Haag. De afgevaardigde van Jan Gyzenvaart vraagt inlichtingen omtrent een kwestie met het be stuur der kamercentrale; de heer Verkerk omtrent de tarieven van het Provinciaal Elec- trisch Bedrijf, hetgeen eenige bespreking uit lokte en waarmede de Statenleden op de hoog te zullen worden gesteld. De voorzitter sloot met den wensch, dat alle Katholieken op 26 April zullen stemmen op de lijst der R. K. Staatspartij. „Willem de Zwijger" Nationaal Vlaamsch Tooneel - Gent Histo risch drama in 8 tafreelen door Paul du Mont. Nu het tegen het einde van deze maand 400 jaar geleden zal zijn, dat Willem van Oranje in Dillenburg het levenslicht aanschouwde, wordt op ons tooneel deze Vader des Vaderlands weer eens tot het leven teruggeroepen. Het kan dan ook niet anders, dan ons nationaal gevoel stree- len, als een gezelschap uit een naburigen staat, die met onze historie zoo nauw gelieerd was, gemeen dheeft ons te moeten onthalen op een Willem de Zwijger, ondergedoken in een zee van oranje en blauw. We zijn voor deze geste zeer erkentelijk en apprecieeren haar dubbel, wijl de schamele opkomst van het publiek goede reden geeft, te vermoeden, dat deze daad aan het ge zelschap veel geld zal kosten. Men scheen hier van overtuigd, want het applaus was extra har telijk en zeer krachtig. Inmiddels lijkt ons Paul du Mont meer een romancier dan een tooneelschrijver, want de eer ste vijf tafreelen doen meer denken aan een roman dan aan een tooneelstuk. Het zijn alle fraai gezegde volzinnen en dialogen, waarnaar men luistert met alle aandacht, die de ingewik kelde constructie ervan vereischen. Het geheel is echter volkomen toegespitst op Willem den Zwijger en op hem alleen. Men wordt gedwon gen in hem den brillanten staatsman te herken nen en om dat terdege te laten ultkomén, wor den al de andere hem omringende figuren tot „niet veel zaaks" gedegradeerd. De Zwijger denkt, doet en praat en de anderen repliceeren bescheiden of zwijgen Na het vijfde tafreel komt er meer handeling, worden althans sporen van een climax waarge nomen, waaruit het aanvangen van een drama valt af te leiden. Dat men er niet van onder den indruk komt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat alles zoo ontzettend cerebraal is en het cordiale zoo zwak is vertegenwoordigd. Zelfs de over- groote zachtzinnigheid van Willem den Zwijger vermag niet het aplomb en de onhandigheid van de omringende edelen en staatslieden te ver bergen, al geven we grif toe, dat ze voornamelijk gehandicapt werden door den tekst, die hen practisch als onontbeerlijke figuranten behan delde. Diezelfde tekst was ook de oorzaak, dat de Prins in het vierde tafreel voor zijn moeder doo- delijke vermoeiheid en verslagenheid demon streert, en geen drie minuten later weer vif en monter is. Dat alles méér te camoufleeren met intensie ver spel van allen, was misschien wel mogelijk geweest. Krachtig spel gaf, behoudens de hoofdpersoon, Staf Bruggen (tevens de leider), ook Philips II van Spanje (Herman van der Meulen). Alleen vragen we ons af of déze figuur in déze ver tolking psychologisch wel geheel verantwoord was. Want zijn zyn woorden als van een op recht, eerlijk idealist, zyn houding en gebaren zijn gelijk aan die van een sluipmoordenaar. Het was verder angstwekkend te zien, hoe Alva (An- toon van der Plaetse) zich zijn schrikbewind in Holland heeft aangetrokken. In ieder geval het was en meesterlijk staaltje van grimme en in dit opzicht wedijverde hij met de anderen om den voorrang, want dat was, evenals de aan kleeding der personen, prima verzorgd. Een der merkwaardigste tafreelen is wel het vijfde, waar men in de vlakte vóór Leiden ge legerd is, en waar in een minimum van tijd, zich een tooneelstuke op zichzelf afspeelt. Men vliegt met een dusdanige snelheid over de ge beurtenissen heen, dat men nauwelijks den tijd heeft de beteekenis ervan te realiseeren. Er zijn nog enkele van deze „vrijheden". In het laatste tafreel wordt bijvoorbeeld het voor lezen van de ban direct gevolgd door het doo- delyk schot, terwijl naar ons beste weten, in In een heden te Den Haag gehouden zitting van het Centraal Stembureau heeft de loting plaats gehad voor de nummering van de voor de as. Tweede Kamer-verkiezingen ingediende candidatenlijsten. Hierbij kreeg de lijst der R. K. Staatspartij no. 25. Het Fransche Staatsblad bevat een besluit betreffende het verbod van invoer van runde ren en schapen afkomstig uit Nederland. 1580 de ban over Willem den Zwijger werd uit gesproken en hij eerst in 1584, twee dagen vóór hij met de souvereiniteit van Holland en Zee land werd belast, werd doodgeschoten. Dit alles vindt naar ons inziens de oorzaak in dezen eenen fout, dat men teveel heeft wil len „vertellen" van Willem den Zwijger en men daardoor geen acht heeft geslagen op de ver snippering, die er het gevolg van was. Desniettemin heeft dit gezelschap, gezien de uiterst moeilijke omstandigheden waaronder het werkte, een groote zorg aan de uitvoering be steed en daarom is het nog een alleszins accep tabele vertooning gewordena En dat, ondanks 'n zeer wispelturige, komische gramophoon, die met vaderlandsche liedjes een stemming trachtte te kweeken. Het publiek was dermate onder den indruk van het geheel, dat het bij het Wilhelmus, dat aan het eind gespeeld werd, opstond, 4n tegen stelling met het Wilhelmus bij het begin van den avond. Misschien is dit, behoudens het krachtige ap plaus wel het beste -bewijs voor het behaalde succes. L. V. Geboren: 29 Maart: L. MeijerOverweel, z. 30 Maart: J. E. Kiekens—Olijerhoek, z. 31 Maart: E. v. Kilsdonk—Kooijman, d. M. C. SpoorGlas, d. C. WessellusKorre mans, z. Overleden: 31 Maart: T. P. Beitsma, 54 j„ Zomerkade C. DieksOpbroek, 79 j., Pres. Steijnstraat W. L. Hengeveld, 62 j., Wilsons- plein Z. Noorloos, 63 j„ Vrouwehekstraat A. W. Ressing, 67 j„ Uit den Boschstraat 1 April: c. Aartman—Flasmeijer, 68 j„ Kamper laan. Sociëteit „St. Bavo" Gemengd Koor „On der Ons", 8 uur A. R. K. A.-groep „Matheus" 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur R.K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur H. Landfilm, 10 en 2 uur. Stadhuis Vergadering der Commissie v. Toezicht op het Lager Onderwijs, half 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meis jes lederen dag van 10 tot 12, van 2 tot 4, en van 8 tot 9 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Geebouw „St. Bavo" H. Land-film, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 St. Caecilia, 8 uur R.K. Kraamverzorging, 23 uur Cursussen RJK. Volksbond, 8 uur Grafische Bond, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Ledenconcert H. O. V., kwart over 8 uur. Café-restaurant „Gebr. Brinkmann" English Association Lezing Dr. Van Amerongen, 8 uur. Hotel Lion d'Or Lezing Dr. J. Adriani: Taak en beteekenis van den Armenraad, 8 uur. St. Josephsgezellenhuis Jansstraat Zang club, half 9 Zelatricenvergadering, half 9 Utile Dulci, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvragen bij mej. H. Siemons, Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag 10—12, 2—4, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. Grondverkoop De bloembollengronden der N. V. Hooggraaf zijn dezer dagen in eigendom overgegaan aan den aannemer T. Winter te Bunnik, voor een bedrag van f 100.000. MAANDAG, 3 April. Vorige koersen heden Londen 48)4 8.4914 Berlijn >9 01 59.co Parijs 9.78* 9.74 Brussel 34.58 34.57)4 Zwitserland 47.88 47.85 Weenen Kopennagen 37.90 37.ee Stockholm 44 85 47.85 Oslo 43.45 45.00 New Vork (cable) 2.47* 2.47* Rome 12.75 12.72)4 Praag 7 37H 7.37)4 Madrid 21.00 21.00 3m03Ü Vorige koersen Heden Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 4*4 Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl. 1932 4V* N Ind 1928 KB 5% Duitschl (Youngleen.) Banken 10154 ma 103 103 9954 S9% 10C 74 100% 93)4 93X 44)4 45% Cert. Handel-Ml). Industrieën Calvé Delft Als Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kilch Accoustlek Ned. Ford Indnstr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8. Steel «••••••••••••a Mijnbouw Boeton Mtlnbouw Alq Exploratie Redlane Lebone Petroleum Oaboes Kon OUe Perlak Peudawa Continental OU 61 60)4 50)4 5# 60 60 86*4 84)4 49K 48 2854 29 14 15 111)4 108 154 154 108 107)4 654 656 13H 13)4 28(56 ^754 3 3H 854 854 UK UK 12,14 123)4 109 108 16 16 138 134)4 82 81 4)4 4H 554 556 Shell Union OQ Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Sllau Allied Intercontln Rubber Vorige koersen Heden 456 454 5154 33 19)4 14 13 22H 22 22 K« D6 52 31 19)4 14 13 23 Scheepvaart Java Ch. Japan 33 Holl. Amerika Ujn 3 Dito Gem. Elgend. 2)4 Kon. Ned 1254 Scheep vaart-Uni$ 48 Suiker EL V. A. 17954 Jav. Cultuur 124 N. I 8 79 Poerworedjo 454 Vorstenlanden ,4° Actions idem £7*ou Tabak Dell Batavia 132 Oude Dell 112 Oostkust 14 Senembab 124 32 2* 2)4 1254 48 179 125 79 454 40)4 27.00 128 11254 14 123 Spoorwegen Union Pacific Wabasb Erie Kansas City South, South, Rallw. 69)4 ®)4 156 8 H BH 6)4 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2