Steun aan land- en tuinbouw J Oproep om steun MAANDAG 3 APRIL' GARANTIEREGELING Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over een achttal wetsontwerpen Credietverleening aan boomkweekers Vlasbouw Verkoop aardappelmeel Kippen- en eendenhouderij Riet- en griendcultuur Fruitteelt Bloemkweekerij Magere melkpoeder als veevoer? Ter vervanging van ingevoerde eiwithoudende voederstoffen Mgr. L. T. Brans In Juni met buitenlandsch verlof STEEDS FRAAIER Prof. Veraart's candidatenlijst in Groningen Roggeteelt ZILVEREN PROFESSIEFEEST Dinsdag 4 April 1933 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS DE VROUWEN VRAGEN Een verplichting tot het merken van buitenlandsche artikelen Vóór eigen fabrikaat Het socialisme van nu Prof. J. Goudriaan spreekt voor sociaal-d emocratische studenten Onder een autobus KOLEN NAAR ZWITSERLAND Invoerbeperking tot 75 pet. van 1931 VERDRAG MET LUXEMBURG Ten departemente van Buitenlandsche Zaken heeft heden de onderteekening plaats gehad van een vestigings- en arbeidsverdrag tusschen Ne derland en Luxemburg. De zaak-Sneevliet Invrijheidstelling opnieuw geweigerd De Indische financiën Gunstiger verloop van de vlottende schuld Christenplicht Christen te zijn geeft ons eiken dag opnieuw, ons leven lang, reden om dankbaar te zijn. Trotsch mogen wij er desnoods op zijn, maar het is ons niet veroorloofd ons daarop te verhoovaardigen. Wij mogen niet zeggen tot ons zei ven: „Ziet, dat zij wij nu, zoo voor treffelijk, zoo bevoordeeld, zoo ver heven boven anderen zijn wij." Onze Christenplicht gebiedt ons naastenliefde zonder beperking tot eigen geloofs- of rasgenooten; Chris tus' gebod beveelt ons zelfs onze vij anden lief te hebben. Voor broeders, die dwalen te goe der trouw moeten wij bidden, vij anden van Christus en Zijn Kerk moeten wij bestrijden in hun stelsel, maar niet in hun persoon. De waarde van eiken mensch, die een onsterfelijke ziel heeft als wij, dienen wij te eerbiedigen, zijn fouten moeten wij verdragen, zijn tekort komingen vergeven. Bannen wij alle haat uit ons hart en vergeven wij, wat vaak slechts schulden schijnen, opdat onze we zenlijke schulden ons vergeven wor den. Een goede bestrijding van tuber culose kost sommen gelds Voor onze volkskracht ONTSLAG AAN EMPLOYE'S Bij de Ned.-Ind. Landbouw Mij. LET OP UW VENSTERBANK! Vrouw door vallend stuk steen gedood ZES RIJWIELEN GESTOLEN Om een motorfiets te kunnen koopen ORKESTDIRIGENTEN 462e STAATSLOTERIJ Aan het verslag der Tweede Kamer betref fende Credietverleening ten behoeve van boom kweekers is het navolgende ontleend: In het algemeen kon men zich met dit wets ontwerp vereenigen. Intusschen stelden som mige leden de vraag, of het door de regeering becijferde bedrag van ten hoogste ƒ3.500.000 niet wat heel hoog is. Andere leden achtten het aangevraagde maximum geenszins te hoog; zij meenden in tegendeel, dat het nog aan den lagen kant is. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de bepaling van het plan van uitvoering, krach tens welke alle steun zal worden verleend aan kweekers in gemeenten, die 10 pet. van het eventueel nadeelig saldo voor hun rekening willen nemen, in de praktijk aanleiding zal geven tot moeilijkheden. 0 Ook werden door verscheidene leden bezwa ren ingebracht tegen de bepaling, dat indien met gelden, door of vanwege den Staat ver strekt, van een credietnemer gekweekte artike len worden gekocht, de koopsom wordt verre kend met het verleende crediet. Op zich zelf achtte men deze bepaling juist, doch men vreesde, dat het gevolg zal zijn, dat de Staat, teneinde zich een gemakkelijke wijze van te rugbetaling te verzekeren, zijn bestellingen uit sluitend zal doen bij de gesteunde bedrijven, ten nadeele van de niet-gesteunde, welke zich met eigen kracht drijvende hebben weten te houden, doch welke even dringend behoefte hebben aan afname van hun artikelen als de andere. Dit zou men zeer onbillijk achten. Enkele andere leden deelden deze opvatting niet; zij zouden het juist achten, indien de Staat zooveel mogelijk bij de gesteunde kwee kers planten bestelde om den koopprijs met het verleende crediet te verrekenen. Van verschillende zijden werd in verband met deze bepaling geïnformeerd naar de be doelingen der Regeering met betrekking tot het geopperde denkbeeld, om op de Midden-Velu- we een groot Nationaal park te stichten. In dien inderdaad dergelijke plannen bestaan, is het dan juist, dat daarvoor 5 millioen zou moeten worden uitgegeven? Aan het verslag betreffende het wetsont werp houdende uitkeeringen ten behoeve van de teelt en de verwerking van vlas over den oogst 1933. Hieraan wordt het volgende ontleend: Vrij algemeen werd instemming betuigd met dit wetsontwerp. Men juichte het toe, dat de regeering de teelt en de bewerking van vlas, die een zoo belangrijke werkgelegenheid schep pen, wil blijven steunen. Ook werd geprezen, dat thans eveneens een vergoeding zal worden gegeven voor het bewerken van den grond. Van verschillende zijden werd er op aange drongen, ook de vlasspinnerij in de steunrege ling te betrekken. Ten slotte achtten verscheidene leden het noodig, te bepalen, dat de werkzaamheden, voor welke steun verleend zal worden, moeten geschieden door Nederlandsche arbeiders, daar zy meenden te weten, dat in sommige deelen des lands voor de vlasteelt en de vlasbewer king niet zelden buitenlandsche arbeiders te werk gesteld worden. Aan het Verslag over het wetsontwerp tot dekking van het verlies op den geforceerden verkoop van 600.000 balen aardappelmeel, wordt het navolgende ontleend: De vraag werd gesteld, wat er met de 400.000 balen aardappelmeel, welke de regeering nog wil verkoopen, zal gebeuren. Worden ze uitge voerd? Welke zekerheid heeft de Regeering. dat deze voorraad buiten den gewonen handel in aardappelmeel zal blijven? Ook werd gevraagd, of het juist is, dat on derhandelingen worden gevoerd met coöpera tieve boerenorganisaties, ten einde aan deze den nog resteerenden voorraad als varkensvoe der te verkoopen. Mocht dit juist zijn, dan drongen verschei dene leden er op aan, dat ook de vrije hande laren in veevoeder in de gelegenheid gesteld zullen worden, in concurrentie met de coöpera ties daarop een bod te doen. Daardoor zou te vens meer zekerheid verkregen worden, dat een zoo hoog mogelijke prijs zal worden be dongen. Aan het verslag over het wetsontwerp hou dende wijziging Garantieregeling 1933 ten be hoeve van de kippen- en eendenhouderij wordt, het volgende ontleend: Hoewel algemeen instemming werd betuigd met dit wetsontwerp, werd de vraag gesteld, of het plan der regeering nog wel uitvoerbaar is, nu Duitschland inmiddels het invoerrecht op eieren zoo sterk heeft verhoogd. Men meen de, dat zonder export de kippenhouderij niet in stand gehouden kan worden, terwijl inper king van den pluimveestapel moeilijk is, daar een kleine pluimveestapel voor de kippenhou ders geen bestaan kan opleveren. Gaarne zou men een uitvoeriger toelichting ontvangen omtrent de plannen der regeering met betrekking tot de eendenhouderij. Aan het verslag over het wetsontwerp tot steun aan de riet- en griendcultuur, oogst 1933, wordt het navolgende ontleend: Verscheidene leden merkten op, dat niet dui delijk blijkt, wat wordt bedoeld met „oogst 1933", voor zoover betreft de rietcultuur. Moet daaronder verstaan worden het in 1932 ge groeide en in den aanvang van 1933 gesneden gewas of het gewas, dat in 1933 groeit, doch eerst in 1934 wordt gesneden? Men vermoedde, dat dit laatste in de bedoeling der regeering ligt. In dat geval drong men er op aan, dat eveneens steun verleend zal worden voor het riet van het gewas 1932, dat thans, (in de eer ste maanden van dit jaar) wordt geoogst en dat in de komende maanden moet worden ge sorteerd. Met betrekking tot de griendcultuur werd de vraag gesteld, of niet een te groot gedeelte van de steungelden, in het bijzonder van die, bestemd voor de 2- en 3-jarige gewassen, aan den handel ten goede komt. gronden, waar de roggeteelt een overheerschen- de plaats inneemt, buitengewoon moeilijk is. Vele leden waren intusschen van meening, dat de voorgestelde regeling te beperkt is, daar zij uitsluitend betrekking heeft op de veen koloniën en de na 1905 ontgonnen gronden. Ook werd gevraagd het bedrag van den steun iets hooger te stellen dan 4 per 100 K.G. Aan het verslag over het wetsontwerp be treffende garantieregeling 1933 ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezeryge- wassen, wordt het navolgende ontleend: Algemeen werd instemming betuigd met het voorstel, ten behoeve van dezen tak van tuin bouw opnieuw een garantieregeling in het le ven te roepen. Verscheidene leden hadden echter ernstige bezwaren tegen de grens van 5 millioen juist. Blijkt meer noodig te zijn, dan kan dit meer dere altijd nog nader worden aangevraagd. Aangedrongen werd op maatregelen tegen loonsverlaging in den tuinbouw, welke door verscheidene leden dringend noodzakelijk werd geacht. Deze leden meenden, dat de regeering zich de bevoegdheid dient voor te behouden, redelijke minimum-loonen voor te schrijven. Aan het verslag over het wetsontwerp be treffende credietverleening ten behoeve van bloemkweekers in Aalsmeer en Haarlemmer meer, wordt het volgende ontleend: Bij dit laatste van de acht snel achtereen door de regeering ingediende wetsontwerpen werden de volgende, ten deele reeds bij de voor gaande wetsontwerpen besproken, algemeene vragen gesteld: 1. Op welke wijze denkt de regeering de aan gevraagde bedragen, in totaal meer dan 20 millioen, te dekken? Is de regeering voorne mens en acht zij het mogelijk op de tot nu toe gevolgde wijze met steunverleening door te gaan of overweegt zij andere middelen, die aan het bedrijfsleven in het algemeen steun kun nen bieden? 2. Is het wel doelmatig de gemeenten mede te laten dragen in de risico's der steunverlee ning, wanneer het gemeenten betreft, die reeds grootendeels met rijkshulp op de been worden gehouden? 3. Is het wel juist voornamelijk de zwakste ondernemingen te steunen in bedrijven, die noodzakelijkerwijze haar productie zullen moe ten inperken? 4. Acht de Regeering het niet noodig in het algemeen de steunregelingen zoo in te richten, dat de noodige verschuiving in de bedryfsver- houdingen kan plaats hebben en wordt daar mede ook steeds voldoende rekening gehouden? Wat dit wetsontwerp in het bijzonder be treft, werd de vraag gesteld waarom de crediet verleening wordt beperkt tot de gemeenten Aalsmeer en Haarlemmermeer. Men meende, dat ook bloemkweekers uit andere gemeenten voor crediet in aanmerking komen, speciaal zij, die van andere plaatsen uit op de Aalsmeer- sche veilingen aanvoeren, hetgeen o.m. met de kweekers van anjers het geval is. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft de Crisiszuivelcentrale 'n regeling getroffen, om de fabriekmatige kaasproductie te beperken Voor niet-ingewijden dient er op gewezen, dat een deel van de ondermelk der boterbereiding dus niet langer zal worden verwerkt tot ma gere kaas, doch als veevoeder aan de boeren zal worden teruggegeven. Het „Handelsblad" meent echter te weten, dat bjj de regeering plannen bestaan, om deze extra-ondermelk geheel of gedeeltelijk te doen verwerken tot minder volumineuze en meer duurzame, magere melkpoeder en dit product dan tegen lagen prijs beschikbaar te stellen als veevoeder, b.v. voor kippen en varkens. Daar door zou in nationaal-economisch opzicht wor den bereikt, dat de invoer van eiwithoudende voederstoffen, als b.v. vleeschmeel, diermeel en vischmeel, walvischmeel, zou kunnen worden verminderd en vervangen door Nederlandsoh product, dat op zijn beurt in de plaats treedt van een voortbrengsel magere kaas waar van ons land thans als gevolg van groote ex- port-moeiiykheden, een teveel heeft. PADANG, 1 April. (Aneta). De Bisschop van Padang, Apostolisch Vicaris, Monseigneur L. T. Brans, vertrekt in Juni a.s. met buiten landsch verlof, vermoedelijk voor den tyd van een jaar. Het is nog niet bekend wie zyn plaatsver vanger zal zyn. Men weet, dat op de candidatenlijst voor professor Veraart in den rykskieskring Leeuw arden, welke in Idaarderadeel werd opgemaakt, maar vyf handteekeningen van katholieken voorkomen, de overige zyn van sociaal-demo craten. In den rykskieskring Groningen is het, naar „Ons Noorden" meedeelt, nog mooier: daar heeft niet èèn katholiek de hjst-Veraart on derteekend. Daarentegen zyn de 30 onderteeke naars allemaal kastelein,... Aan het verslag over het wetsontwerp tot steun ten behoeve van verbouwers van rogge, oogst 1933, ontleenen wy het navolgende: Algemeen werd ingestemd met de bedoeling der regeering, steun te verleenen aan de rogge teelt. Men erkende, dat de toestand van het akkerbouwbedriif op de zand- en veenkoloniale Op 30 April a.s. viert de Algemeene Overste der Zusters Dominicanessen van Voorschoten haar zilveren professiefeest. Daar op dien dag, feest van de H. Catharina van Senen, de plech tigheden van inkleeding en professie plaats hebben, kan het feest op dien datum niet her dacht worden. De viering er van zal daarom ln het Moederhuis plaats hebben op 20 April, doch uitsluitend in intiemen kring. Aan hen, die H. Eerw. persooniyk hun gelukwenschen zouden willen aanbieden, wordt daartoe op Donderdag 27 April de gelegenheid gegeven. HUIZEN, 1875 M. 8 uur KRO Morgen concert 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig Halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 De KRO-Boys onder leiding van Piet Lus- tenhouwer. Jack Mossel, refreinzang I.45 Zenderverzorging 2 uur Vrouwen uurtje 3.00 Solistenconcert m. m. van Annie van EindthovenBollen, sopraan. Theo Al Smit, bas-bariton, A. Ponten Jr., piano 4.00 KRO-orkest onder leiding van J. Gerritsen 5.00 Voordracht door Henri 'T Sas 5.20 Middagconcert 6.00 KRO- Sextet onder leiding van Piet Lustenhou- wer 6.30 Esperanto door P. Heilker 6.50 KRO-Sextet onder leiding van Piet Lustenhouwer 7.10 „Het water lokt" door Fred. Thomas 7.30 Politieberichten 7.40 Verkiezingsredevoering R.K. Staatspartij mr. J. Houber 8.15 Lijdensmeditatie door prof. dr. F. Feron, in de kathedraal te Roer mond 9.30 Vaz Dias 9.35 Concert door een vocaal-ensemble onder leiding van J. Vranken. Phia Berkhout, harpiste 10.30 Gramofoonmuzlek 11.00 Vaz Dias II.05 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8 uur AVRO Gra- mofoonmuziek 10 uur Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Orgelcon cert door Piet van Egmond Jr., Joh. v. d. Ploeg, tenor 11 uur Kook- en bakpraatje door mevr. S. Lotgering-Hillebrand. Zoete schoteltjes 11.30 Voortzetting orgelcon cert 12 uur Lunchconcert door het om roeporkest o.l.v. N. Treep. afgewisseld door gramofoonmuzlek 3 uur Knipcursus door mevrouw Ida de Leeuw van Rees 4.00 Zangvoordracht door Anna Stroink 4.30 Radio-kinderzang onder leiding van Jacob Hamel 5.00 Voor kleinere kinderen, Ant. van Dijk 5.30 VPRO. Jeugdhalfuur. Menschen in den bijbel. Simon van Cy- rene. Ds. D. J. Aris 6.00 AVRO Omroep orkest onder leiding van Nico Treep 7.30 Engelsch voor beginners door Fred Fry 8.00 Vaz Dias 8.05 Gramofoonmuzlek 9.30 AVRO-tooneel. Het moderne Engelsche Tooneel „Justitia" 11 uur Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuzlek 11.15 Kovacs La- jos 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.30 Gramofoon muzlek 4.20 Concert door het radio orkest onder leiding van Franz André 7.20 Concert door het Omroeporkest on der leiding van Arthur Meulemans 9.30 Gramofoonmuzlek. gevraagde platen. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het strijk-orkest van het „Bellevue-strandho- tel", onder leiding van Herald Andersen 2.40 Het strijkorkest van restaurant „Ritz" onder leiding van Arnold Nielsen 7.20 Het Omroeporkest onder leiding van Fritz Mahler 9.30 Jazz (gramofoonmuzlek). BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert van Leipzig 6.30 gevarieerd programma 7.20 Concert door het omroep-orkest onder leiding van Bruno Seidler-Winkler 9.50 Concert van Hamburg. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muziek 7.20 „Vom tlefen Basz bis zum hohen C", populaire muziek onder leiding van Fritz, m. m. van solisten, o. a. Her- bert Ernst Groh 9.50 Concert door het stedeiyk orkest van Flensburg onder leiding van Kurth Barth. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 4.50 Concert 5.50 Concert door het trio van Freiburg 7.20 „Elektra", van Richard Strauss. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van Münster 4.20 Vesperconcert, werken van hedendaagsche componisten 7.25 Concert door het kleine orkest van den West-Duitschen om roep onder leiding van Eysoldt. DAVENTRY. 1554 M. 1.20 Concert door het Commodore Grand-orkest onder leiding van Joseph Muscant 4.50 Concert door het René Tapponier-orkest 9.40 Concert door het Michael Doré-trio 11 u. Lew Stone en zijn band in „Monseigneur". PARIJS (Eiffel), 1446 M. Concert ond. leiding van Henri Busser. PARIJS (Radio), 1724 M. 11.20 Concert door het „Krettly"-orkest 6.40 idem 7.20 Vroolijk programma. MILAAN, 331 M. 4.50 Dansmuziek 6.20 Gramofoonmuziek 8.20 Gevarieerd programma 9.35 Dansmuziek. ROME, 441 M. 4.50 Orkestconcert 8.05 Uitzending uit een theater, f-concert. WEENEN. 517 M. 4.10 Populair con cert door de Rudolf Ledererkapel 6.45 Opera-uitzending 9.30 Concert m.m.v. solisten. WARSCHAU, 1412 M. 5.45 Populair concert 7.20 Populair concert door het omroeporkest o.l.v. J. Oziminskl 9.50 Dansmuziek 10.20 idem. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.05 „Die flo- rentinische Tragödie", naar opera van Os- card de Wilde 7.50 Het Solothurner Man nenkoor o.l.v. Hermann Schalier 8.30 Concert 9 uur Het stedelijk orkest van Solothurn o.l.v. Stephan Jaggl. Naar aanleiding van de groote propaganda campagne, welke de regeering de laatste weken voor het gebruik van het Nederlandsche pro duct heeft doen voeren, heeft het bestuur der Federatie van R.K. Vrouwenbonden namens alle aangesloten leden, ten getale van 60.000, een schryven gericht tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarin op de eerste plaats wordt naar voren gebracht het groote belang, dat de georganiseerde katholieke vrouwen hebben bij het behoud en zoo mogelijk de uitbreiding der werkgelegenheid in ons va derland, wijl vooral de vrouwen de groote el lende ondervinden, welke de werkeloosheid in de gezinnen brengt. Het bestuur betuigt dan ook den minister te gevoelen, dat het een voor name plicht is van alle Nederlanders thans aan het Nederlandsch product de voorkeur te geven, terwijl het de daadwerkeiyke medewer king verzekert voor alles, wat dit streven kan bevorderen. Het is overtuigd, dat de vrouwen, dus ook de leden van den R.K. Vrouwenbond in Nederland, veel kunnen doen, wyi het voor al de vrouwen zyn, die het grootste en belang- rykste gedeelte van het koopend publiek uit maken. Juist om de volle medewerking aan de door den minister ingezette actie te kunnen verlee nen, wyst het hoofdbestuur der Federatie van R.K. Vrouwenbonden er op, dat het zonder meer voor het koopend publiek zeer moeilyk is te weten, welke artikelen Nederlandsche pro ducten zijn. Voor merk-artikelen ligt het uiter aard op den weg der betreffende producenten om door advertenties en andere vormen van reclame op den oorsprong van hun artikel te wyzen. Deze mededeelingen lijken echter het bestuur onvoldoende, terwyi naast de merk artikelen een groote categorie van handelswa ren bestaat, waarvoor het voeren van een merk practisch onmogeiyk is. Het koopend publiek zal, ook al is het met de beste bedoelingen be zield, in onvoldoende mate de Nederlandsche producten koopen, omdat men niet weet en niet kan weten, welken oorsprong de te koop aangeboden artikelen hebben. Het bestuur der Federatie van R.K. Vrou wenbonden geeft daarom den minister in over weging een verplichting tot het merken van buitenlandsche artikelen in het leven te roepen. Het is van meening, dat eerst na het invoeren van deze verplichting, welke reeds in tal van andere landen bestaat, de propaganda-cam- pagne het volle nut zal afwerpen in het belang van de Nederlandsche volksgemeenschap. In de aula van de Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam heeft Donderdag avond prof. dr. J. Goudriaan, buitengewoon hoogleeraar aan deze hoogeschool, in een open bare studentenbyeenkomst, belegd door de so ciaal-democratische studentenclub, gesproken over het onderwerp: socialisme, zonder dogma's. Spr. gaf eerst, aldus ontleenen we aan het handelde daarna de concrete toepassing van desbetreffende verslag in het „Handelsblad", een algemeene visie op het socialisme en be- deze visie. Daarin zette hy uiteen, dat hy niet gelooft in de wetenschappeiyke zekerheid van het socialisme, dat gemeenschappeiyke exploi tatie altijd beter zal zijn dan particuliere ex ploitatie. Dat is een open technische vraag. Spr. is bereid het geloof met de socialisten te deelen, maar hy wil hun de schijnbare zeker heid ontnemen, die voor spr. geen waarschijn lijkheid heeft en voor hen geen waarschyn- ïykheid behoort te hebben. Het ideaal in een betere maatschappij is niet gemonopoliseerd. Men heeft er alle belang bij geen enkelen bondgenoot af te stooten. Laat men er toch mee rekenen dat dit ideaal heil- stukken bevat van het Christendom, van de renaissance, het humanisme en de moderne evolutieleer. Het is een zeer complex ideaal. Spr. meent, dat de perspectieven voor de le venskracht van dit ideaal op het oogenblik niet zoo gunstig staan. Spr. wees in verband hier mee op de merkwaardige controverse, dat de menschheid nog nooit zoo sterk tegen de krach ten der natuur heeft gestreden, en dat de be staanszekerheid sterk is verminderd. Het wetenschappelijk socialisme is een tech- nisch-organisatorisch vraagstuk. Socialisten moeten zijn technici van de maat- schappy. Het is een vraag van technisch-orga- nisatorischen aard om den idealen vrede, vry- heid en welvaart te verwezenlijken. Het socialisme van nu vertoont het dualis me van democratie en revolutie. Democratie en recht op revolutie zyn logisch en moreel onver- eenigbaar. Wie in de revolutie gelooft, gelooft in de macht van het geweld, wie in democratie gelooft, gelooft in de macht van de rede. Troelstra wilde in 1918 het geweld niet, wil de hy dan intimidatie? Intimidatie is ook ge weld. De afwüking van de democratie begint dan, wanneer men tot daden overgaat of met daden dreigt. Daarom wykt ook de vereeni- ging, waarvoor spr. thans optreedt, van de democratie af, omdat zy heeft gedreigd in het adres aan de bioscoopdirecteuren tot maatre gelen te zullen overgaan, wanneer de milita ristische demonstraties niet uit de journaals worden geweerd. Dat zijn middelen der bar baren. Het geval met „De Zeven Provinciën" was niet geoorloofd. Men gaat niet, omdat zijn loon is verlaagd, eenige weken met een oor logsschip op stap. Het gaat om het moreele besef dat hervor mingen moeten komen, niet uit angst. Het al gemeen kiesrecht is niet gekomen uit angst voor de roode Dinsdagen, maar uit het moreele be sef, dat deze menschen niet langer mochten worden uitgesloten. We moeten ons hoeden voor alle overdreven reactie; in verband hiermee wees spr. er op, dat het z. i. onjuist is, leden van bepaalde par tijen van de weermacht uit te sluiten. Juridisch technisch brengt het geen oplossing, maar mo reel ook niet. Men moet de deur van het va derhuis wyd open stellen, om hun den weg naar de deugd gemakkeiy'k te maken. Spr. besloot zyn rede met de conclusie, dat zyn gezichtspunt dus polair tegengesteld is aan dat van de dogmatici. Zaterdagmiddag te ongeveer kwart over twee heeft op den Eikbosscherweg te Hilversum een tragisch ongeval" plaats gehad, dat aan een negenjarigen jongen het leven heeft gekost. De 9-jarige D., woonachtig aan den Eikbos scherweg, reed met een rijwiel, dat te hoog voor hem was, in de richting van de kom der gemeente. De jongen, die rechts van den weg reed, zat op de stang van de fiets en stond op de pedalen. Hy verloor plotseling het be heer over het stuur, daar hy met de Knie tegen een actentasch stootte, welke aan het stuur hing en waarin een zware blokschaaf zat. Dit geschiedde juist op het moment, waar op een der bussen van dé lijn UtrechtHilver sum passeerde. Een botsing was niet te ver- myden. De bus, welke juist aan een halte even daarvoor had gestopt, had slechts een matige vaart. De chauffeur R. poogde nog ae bus naar links te doen uitwyken, hetgeen hem ook gedeeltelijk gelukte. De bus kwam zelfs met een der electrische palen ln aanraking, welke afknapte. Toch was een overryden niet te voorkomen. Het rechter-voorwiel drukte de borstkas van den jongen in. De dood trad bijna onmiddellyk in. Nadat de doktoren Z. en P. van den G.G.D. dit hadden geconstateerd, werd het lyk naar de ouderlijke woning vervoerd. Den chauffeur treft volgens ooggetuigen geen schuld. De Zwitsersche regeering heeft, volgens het „Handelsblad", ingaande 1 April den kolen-in voer uit België en Nederland beperkt tot 75 pCt. van den invoer uit deze landen in 1931. Dit beteekent voor Nederland een teruggang van 50 pCt. van onzen kolenuitvoer naar Zwit serland in 1932. Als reden waarom slechts Nederland en Bel gië door dezen maatregel worden getroffen, wordt opgegeven dat Zwitserland met deze lan den een passieve handelsbasis heeft. Waarby echter niet in aanmerking wordt genomen de onzichtbare factor op deze balans van het vreemdelingenverkeer uit Nederland en België. In zyn pleidooi, Zaterdag gehouden, voor de Vyfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank, betoogde de verdediger van den heer heer Snee vliet, mr. dr. B. J. Stokvis, dat het wel in de lyn van verdachte ligt, om een opruiend artikel te schrijven, maar dat hy te veel „real-politike'r' is, om zich daaraan te wagen. Wel kunnen er menschen zyn, die zich aan het manifest erge ren, maar het opwekken van ergernis is niet strafbaar. Het is maar goed, dat Van Maerlant, Baen- dale, de schrijvers van de Geuzenliederen, Von del e. a. dichters niet meer leven, zij zouden anders ook wegens „opruiing" in de beklaagden banken plaats moeten nemen, die te klein zou den zyn voor dit illustere gezelschap. De wet gevers, die hebben ingezien hoe onbegrensd het begrip opruiing is, hebben juist gehandeld door het in hun wetsboeken niet strafbaar te stel len. Een onbevangen oordeel over een politiek delict is zeer moeilyk. Wanneer men Sneevliet psychologisch wil taxeeren, moet men dat op een andere methode doen, dan de Officier heeft gevolgd. PI. heeft een groot aantal brieven gekregen, waarin de verontwaardiging wordt uitgesproken over de wijze, waarop de Officier den persoon van verd. heeft aangetast. Verd. heeft indertijd in Indië meer dan ge noeg gelegenheid gehad om op te ruien, dóór had hij grooter invloed op leger en vloot. Hier echter had hy geen contact met de militairen. Uit een en ander concludeert pl. tot vry- spraak. Voor het voor pl. ondenkbare geval, dat verd. toch zou worden veroordeeld, bespreekt mr. Stokvis de strafmaat. Dit feit, S. ten laste ge legd, is als het strafbaar is oneindig ge ringer dan dat waarvoor de O. S. P.-er Schmidt terecht stond en Schmidt werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf conform den eisch. Velen in den lande vinden het vreemd, dat verd. in voorloopige hechtenis zit. Daarom wil pl. nogmaals met klem aandringen op de onmiddellijke invryheidstelling van verdachte. Hierop krijgt de heer Sneevliet de gelegenheid voor het laatste woord. Hy zegt, dat de geheele zaak door den officier buiten en boven alle pro porties is gebracht. Ik kan me indenken, dat in deze tyden andere normen voor opruiingszaken worden aangelegd, maar die normen moeten groeien. Anders komt men tot een tendenz pro ces. Door den officier is er een tendenz gelegd, doch door myn gevangenhouding heb ik daarop niet kunnen antwoorden. Ik strijd als politiek man voor myn rechten met eerlijke wapenen. Ik zal mij bekorten, want ik heb een vast ver trouwen in de Nederlandsche rechters. Wanneer de officier een zóó zwakke dagvaar, ding uitbrengt en zóó spreekt in zyn requisitoir, zou het mij interesseeren te weten, welke macht het parket op dezen weg heeft gedreven. Wel moet ik toegeven, dat ik van dit parket ook uitingen van menschelijkheid heb onder vonden. Toen ik echter anderhalf jaar tegen me had hooren eischen en naar de cel werd terug gebracht, werd ik door een veldwachter op hond- "sche wijze verhinderd myn familie een oogenblik te spreken. De officier heeft my een laag soort haat ver weten en daarbij b.v. aangevoerd, dat ik de hulp van de I. R. H. (Internationale Roode Hulp) voor myn verdediging heb afgewezen, maar ik had toen reeds een verdediger en bovendien was dat een persoonlijke opvatting, die niets te ma ken had met haat. Vervolgens bespreekt verd. zijn zgn. „gevaar- lykheid". In Indië, aldus spr., had ik invloed. Uitvoerig bespreekt hy de geschiedenis van den luitenant-agent-provocateur, die verd. in Indië twee maal bezocht. Verder behandelt verd. de bedoeling van het manifest. Met klem dringt hy aan op een onmiddellyke invrijheidstelling, welk verzoek door de recht bank wordt afgewezen. Het vonnis zal 13 April te 1.45 uur worden uitgesproken. BATAVIA, 1 April. (Aneta.) Wy vernemen, dat over het tot dusver verstreken deel van het jaar 1933 de vlottende schuld, zoowel in Ned.-Indië als in Nederland, een wat gunstiger verloop heeft gehad dan in het overeenkom stige deel van het jaar 1932. In de laatste weken heeft de rekening van den Lande bij de Javasche Bank steeds credit aangewezen. y Vanwege de Nederlandsche Centrale Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose is dezer dagen in een persconferentie de aandacht ge vestigd op de moeilijkheden, waarmede tegen woordig de tuberculosebestrijding te kampen heeft, doordat het Rijkssubsidie zoowel als de bijdragen van particulieren verminderd zijn. Een goede bestrijding, zoowel profilactisch als preventief kost veel geld. En juist in dezen tyd van het minder vloeien van economische mid delen zou een sterke actie gewenscht zyn, omdat in een tijd van economischen nood de tuberculose juist het hoofd opsteekt. Het is dus thans dubbel noodig, waakzaam en actief te zijn. Reeds in 1930 heeft de Vereeniging, by welke 800 organisaties zyn aangesloten, de aandacht der Regeering gevestigd op het be staande gebrek aan verplegingsmiddelen. Het vorige jaar is te Arnhem besloten een com missie samen te stellen, die wegen zal hebben te zoeken om een meer doelmatige verpleging in het leven te roepen, o.a. met medewerking van vakvereenigingen en door middel van coöperatieve verzekering. De Centrale Vereeniging zou ook gaarne meer preventieve hulp verleenen. Eenige jaren geleden is zij reeds begonnen met de opleiding Van T.B.C.-verpleesters en het begin van een ver- pleegfonds is gevormd, dat dienen moet voor gevallen, waarin preventie in hooge mate naar voren treedt. Dat aan deze preventieve zorgin den tyd het noodige ontbreekt, vélt Hieruit te concltflre- ren, dat de verschillende sanatoria tot voor kort wachtlysten moesten samenstellen voor patiën ten, voor wie er geen plaats was, terwy) deze instellingen nu vele open bedden hebben. Dit kan geen andere oorzaak hebben, dan dat men tegen een tijdige verpleging opziet door gebrek aan middelen. Wordt er niet meer hulp geboden, dan zal de T.B.C. zeer zeker in omvang toenemen, waar door onze volkskracht belangryk wordt onder mijnd en zal een achterstand ontstaan, die in vele jaren niet in te halen is. SOERABAJA, 1 April. (Aneta.) De Ned.- Inóische Landbouw My. verleende ontslag aan tachtig employé's. Dezen zullen slechts verlofs- emolumenten en vryen overtocht genieten. Van drie ontslagen administrateurs zal een slechts een lyfrente van 50.per maand ont vangen. Zondagavond is de ongeveer vyftigjarige mej. Bylsma uit de St. Jacobstraat te Leeuwarden, toen zij in de Nieuwestad liep te wandelen, door een groot stuk hardsteen van een vensterbank, dat naar beneden viel, aan het hoofd getrof fen. De getroffene was op slag dood. Het slacht offer was gehuwd. De recherche te Groningen heeft aangehou den den 20-jarige G. E. H. verdacht van het stelen van een rywiel. Bij het onderzoek is aan het licht gekomen, dat de jonge man de laatste weken nog een vyftal rywielen heeft gestolen. Hy was van plan van de opbrengst der gestolen karretjes een motorrywiel te koopen. De Bond van Orkestdirigenten in Nederland heeft Vrydag 31 Maart een examen gehouden te Amsterdam ter verkryging van een 'diploma als orkestdirigent. Er waren 11 candidaten. Af gewezen 5. Geslaagd dé volgende heeren: Joh. Pala, Den Helder; C. Disseldorp, Amsterdam; Jac. Broer, Andyk; B. Roemer, Hoog Karspel; J. Beekhoven, Amsterdam en P. N. Soosen, Krommenie. (Niet officieel) 2de klasse, 1ste UJst Trekking van Maandag 3 April 1933 HOOGE PRIJZEN 1500.— 9249 1000.— 71 1120 2145 400.— 15548 200.— 2331 18809 100.— 203 14156 14665 Prijzen van f 35. 142 262 386 456 527 551 693 727 796 872 905 911 1006 1017 1332 1375 1417 1419 1508 1525 1554 1602 1768 1807 1917 1928 1940 2026 2066 2115 2187 2345 2359 2480 2497 2521 2553 2582 2632 2649 2679 2828 3138 3161 3234 3265 3284 3330 3413 3419 3446 3456 3474 3483 3516 3630 3804 3806 3827 3832 3985 4076 4164 4167 4213 4273 4309 4316 4339 4423 4452 4457 4581 4624 4672 4750 4752 4778 4895 4904 5045 5085 5102 5113 6212 5332 5373 5418 5477 5497 5684 5773 5807 5846 5849 5883 6191 6192 6286 6407 6412 6424 6551 6579 6630 6655 6708 6718 32 62 678 615 929 936 1428 1441 1831 1862 2148 2154 2529 2543 2899 3126 3355 3399 3508 3509 3368 3961 4275 4291 4480 4513 4782 4827 5157 5161 5524 5571 5927 6175 6469 6496 6748 6776 6779 7099 7132 7379 7439 7656 7666 7938 7955 8274 8330 8745 8867 8888 8916 9090 9091 9355 9445 9687 9689 9878 9901 6789 7154 7457 7708 8100 8377 6794 7161 7467 7739 8115 8419 6822 7270 7488 7802 8131 8467 6878 7087 7096 7316 7332 7365 7514 7521 7580 7862 7863 7920 8142 8240 8265 8612 8632 8700 8968 8971 9015 9031 9276 9278 9291 9318 9594 9612 9624 9637 9834 9850 9857 9859 8926 8929 9103 9153 9461 9497 9727 9731 »o«o 9945 10015 10105 10145 10178 10201 10204 10259 10271 10401 10409 10424 10472 10517 10526 10610 10620 10624 10668 10669 10725 10740 10744 10779 10825 11003 11133 11155 11169 11185 11301 11369 11371 11471 11502 11516 11622 11657 11680 11728 11771 11913 11922 11978 11988 12001 12007 12105 22156 12177 12212 12250 12262 12310 12322 12344 12380 12382 12436 12472 12567 12577 12649 12738 12789 1299S 13004 13030 13133 13192 13229 13231 13240 13269 13340 13428 13491 13580 13588 13603 13615 13638 13672 13694 13727 13772 13813 13874 13901 13932 13947 13991 14068 14097 14113 14116 14167 14188 14249 14259 14276 14309 14316 14340 14386 14569 14585 14608 14661 14826 14908 14985 14990 14994 15019 15023 15045 15119 16186 15215 15283 15329 15331 15414 15439 15486 15552 15560 15618 15760 15777 15843 15866 16011 16105 16170 16223 16232 16248 16251 16279 16291 16301 16307 16343 16345 16365 16390- 16474 16476 16504 16609 16614 16650 16668 16700 16809 16859 16968 17065 17133 17138 17193 17222 17242 17278 17311 17350 17360 17431 17522 17527 17705 17730 17780 17804 17806 17820 17872 17894 17915 17928 18079 18097 18152 18171 18205 18326 18329 18366 18392 18396 18400 18419 18448 18463 18688 18732 18759 18937 18938 18944 18950 19035 19067 19069 19082 19117 19133 19157 19175 19265 19286 19317 19321 19337 19406 19422 19446 19516 19598 19606 19607 19633 19709 19721 19806 19870 19926 19927 19935 19940 19976 19977 20105 20130 20157 20170 20267 20322 20345 20444 20508 20525 20563 20618 20626 20653 20718 20818 20825 20830 20880 20889 20923 20929 20958 20968 20983

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6