IN EN OM HAARLEM Prikkeldraad mIkkM, av»v<.. BEKENDE HAARLEMMERS ACHT HUIZEN IN ASCH DINSDAG 4 APRIL Negen meineedigen voor de Haarlemsche rechtbank? HULP AAN DE BLOEMBOLLEN- CULTUUR Volksmisleiding Aan den dood ontsnapt Beslissing van Minister Verschuur inzake de gevraagde regeerings- hulp WANDELTOCHTJES DOOR DE BLOEMENVELDEN In Hillegom en omgeving 1]P Te Limmen Avondschool Nijverheidsonderwijs DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN L Japansche troepen trekken Jehol binnen, nadat de gouverneur is gevlucht CREDIETVERLEENING AAN BLOEMENKWEEKERS Gemeenten dragen mede in het risico BRAND TE ZAND VOORT Radio-Centrale gedeeltelijk verwoest MOTORVRACHTDIENST Noord-HollandBelgië A. W. Ressing f D. Fuldauer Nationaal Crisis-Comité De jongere beweging Engelsche medici te Santpoort VIJFDE EEUWFEEST DER H. LIDUINA Processie naar Schiedam Vincent Loosjes Banken in den Hout Geweldige brand te Dreumel, aan gewakkerd door den feilen wind, heeft veertig men schen dakloos gehaakt «iimiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiitiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmimii De agent van politie A. Laduc ging op 25 Juni 1932 de bakkerij binnen van den heer F. te Vogelenzang, omdat hij 'n overtreding van de Arbeidswet constateerde. De bakker zou tegen den agent bedreigingen geuit hebben en hem met een mes te lijf gewild heb ben. Te dezer zake moest hij zich voor den Po litierechter verantwoorden. Tijdens de behande ling van dit delict verklaarde de 23-jarige bak kersknecht, die er bij geweest was, dat zijn pa troon geen mes in re hand gehad had. Daar men hem van meineed verdacht, werd er een strafzaak tegen hem aanhangig gemaakt. Bij de behandeling voor de Haarlemsche Recht bank verklaarden negen menschen, dat de agent Laduc gefantaseerd moet hebben en dat de bakker geen mes gebruikt had. Niettemin veroordeelde de rechtbank den knecht wegens meineed tot acht maanden gevangenisstraf, bouwende op het ambtseedig proces-verbaal van den agent Laduc. Van dit vonnis is weliswaar hooger beroep aangeteekend bij het Hof te Amsterdam, maar in betrokken kringen te Vogelenzang heeft het vonnis der Haarlemsche Rechtbank een zóó ontstellenden indruk gemaakt, dat wü ons alleszins verantwoord en zelfs verplicht ach ten het vonnis, al is het nog niet definitief, aan een bespreking te onderwerpen. Niet al leen de eenvoudige menschen in Vogelenzang, maar ook meer ontwikkelden zijn in hun rechtsgevoel geschokt door deze beslissing van de Haarlemsche Rechtbank. Wij hebben ons daarvan overtuigd en ziehier wat een voor naam, zeer ontwikkeld, evenwichtig katholiek ingezetene ons verklaarde. Ja, die meineedenzaak te Vogelenzang, zei- de hy, laat ik die zaak eens beschouwen koel en nuchter als buitenstaander weliswaar, maar toch de kern der zaak, zooals ik haar zie, be- oordeelend: Afgezien van alle franje en bijkomstigheden meen ik de zaak als kern zoo te zien: Is er gedreigd met een mes? De politieagent in zijn ambtseedige verklaring zegt: ja; de verschil lende getuigen verklaren onder eede: neen! Daar staan dus tegenover elkaar: een ambts eed en de verschillende eeden van geloovige menschen. Deze laatsten worden door de rech terlijke macht als waardeloos terzijde gescho ven en een der beslissende factoren voor het vonnis, (misschien wel de beslissendste) is het wettelijke nl. de ambtseed. Maar dan vraag ik me af: waarom worden die getuigen op eed gevergd? Als er toch geen serieuze re kening mee gehouden wordt, is het beter heel dat eed-afleggen maar totaal uit onze rechts pleging te elimineeren. De rechterlijke macht maakt het wettelijk bewijs tot hoofdbewijs, als ik goed zie; doch dan is dit wel het summum van wettelijkheid, maar wij weten ook en dat weet de rechterlijke macht ook: summum jus summa injuria d.w.z. het hoogste recht is het hoogste onrecht. Vervolgens, ik laat zoo mijn gedachten maar eens gaan, wat moet er nu met die diverse ge tuigen die onder eede verklaard hebben, te genovergesteld aan den ambtseed, gebeuren? Zal de rechterlijke macht het blauw-blauw la ten en hen niet wegens meineed vervolgen? Dan laadt ze voor de publieke meening op zich een verdenking van zwakheid, van incon sequentie en dat is ruineus voor haar prestige als officieele instantie. Dus wel vervolgen! Wat krijgen wij dan te aanschouwen! De eer ste getuige zal weer zijn de bakkersknecht S. Alzoo bij zijn verklaring volhardend weer een betichting van meineed, met weer eerst het proces van meineed tegen den bakkersknecht. In dat proces weer dezelfde getuigen met onder eede dezelfde verklaring. Dat wordt een vi cieuze cirkel. Daar komt de rechterlijke macht nooit uit. De logica gebiedt in zulk geval om het punt van uitgang te herzien en dat punt van uitgang is: de onvoorwaardelijke geloof waardigheid van de ambtseedige verklaring van den politieagent. Er zal dus een discipli nair onderzoek moeten geschieden naar de handelwijze van den agent. Misschien zou kun nen volgen een psychiatrisch onderzoek over zijn persoon. Verschillende elementen in het pleidooi van den verdediger van den veroordeelden bakkers knecht, zouden een dergelijk onderzoek recht vaardigen. Ik denk hierbij aan wat mr. ten Bok- kel mededeelde over de rol. die de agent heeft gehad bij het onderzoek inzake den verleden jaar plaats gehad hebbenden brand te Benne- broek en aan de gebeurtenissen, die zich heb ben afgespeeld bij het constateeren van de overtreding bij den bakker F. M.i. zou de rechterlijke macht daarbij ge voel van zekerheid en veiligheid aan het pu bliek verschaffen en zich verheugen in den roep van eerlijkheid en onpartijdigheid. Nu is er gereede aanleiding te denken, dat de rechterlijke macht de politie door alles heen willen sauveeren en in dezen tijd van gezags crisis de hand boven het hoofd heeft Villen houden. Doch wat wordt er gedacht en gefluisterd! Dit: pas op, want als de politie het in haar hoofd haalt een ambtseedige verklaring over je af te leggen, dan hang je, al heb je ook getui gen van het tegendeel, want de rechterlijke macht dekt door haar vonnis de politiemacht. Dat kan voeren tot politie-terreur. Men zal zeggen: zoo'n vaart loopt het niet in ons land. Mogelijk, maar de kans is aanwezig en de uitspraak van de Haarlemsche Rechtbank heeft het publiek in deze geen geruststelling ver schaft. Zie deze overdenkingen kwamen op na de uitspraak in deze meineedzaak. Vraag: heeft de Haarlemsche rechtbank zich wel genoeg ingedacht in de beteekenis van den eed van geloovige menschen! Bij het katholiek volksdeel van Vogelenzang leeft de meening, al zal men het niet hardop zeggen uit vrees voor moeilijkheden met politie en justitie, dat het in zekeren zin als een trap tegen de ka tholieke levensbeschouwing kan opgevat wor den. Zelfs de schijn ervan kan de rechterlijke macht ontgaan door een loyaal onderzoek naar den bewusten politie-ambtenaar, zijn handels wijze en persoon en dan liefst buiten zijn corps- genooten om en niet door politie-autoriteiten, maar door buitenstaande personen. Tot zoover onze Vogelenzangsche zegsman. Wij herhalen, dat het gezag en de evenwichtig heid van dezen persoon aan zijn oordeel dubbele waarde geeft. De indruk van het Haarlemsche vonnis schijnt wel zeer groot te zijn geweest. In het bijzonder wenschen wij de aandacht te vestigen op de twee laatste zinsneden van zijn mededeelingen. Het is voor katholieken inderdaad onbegrij pelijk, dat aan den eed door negen katholieken afgelegd, zoo weinig waarde is gehecht door de Rechtbank. Voor den katholiek is het afleggen van een eed iets heiligs. En al kan de veronderstelling gemaakt worden, dat een katholiek onder be paalde omstandigheden in staat is een meineed af te leggen, al zou de veronderstelling kunnen gemaakt worden, dat twee katholieken kunnen afspreken voor de Rechtbank een meineed af te leggen, de verondersteliing, dat negen eenvou dige katholieke Vogelenzangers, waaronder door en door brave en eenvoudige burgers, met el kaar afspreken in een futiele zaak als deze een meineed te doen, gaat de grenzen der waar schijnlijkheid ver en ver te buiten. Behalve godsdienstige overwegingen zou ook het men- schelijk opzicht hier een woordje meespreken. Want men denke zich eens in negen katholie ken in een plaatsje ais Vogelenzang, die jaar in, jaar uit van elkaar zouden weten, dat zij meineedigen zijn! Onze lezers, die zelf katholiek zijn, zullen de onwaarschijnlijkheid van deze veronderstelling beamen en daaruit voor zich zelf concludeeren, dat hier vermoedelijk een rechterlijke dwaling heeft plaats gehad. In een Vrijdag 24 Maart aan de vertegenwoor digers van het Centraal Bloembollen Comité verleende audiëntie, heeft de Minis,ter van Eco nomische Zaken en Arbeid medegedeeld, dat Z. E. op grond van de bij de Tweede Kamer in gediende bevoegdheden-wet, voornemens is voor schriften te geven voor den uitvoer van bloem bollen naar het buitenland., meldt het Week blad voor Bloembollencultuur." De voorschriften hebben o.a. betrekking op dei} prijs, beneden welken geen bloembollen uit gevoerd zullen mogen worden. Deze bepaling kan ook van toepassing verklaard worden op alle reeds door het buitenland gegeven orders. Var» de uit te voeren bloembollen zullen hef fingen gevraagd worden, waarvan de opbrengst moet dienen om de saneering van het bloëm- bollenbedrijf te bevorderen. De uitvoering van deze maatregelen zal wor den voorbereid door en onder toezicht staan van een door den Minister te benoemen commissie, onder leiding van een Regeeringscommissa- riSs welke niet bij het bloembollenbedrijf betrok ken is. Over de samenstelling dezer commissie zal overleg worden gepleegd met de organisaties. Hierover schrijft het orgaan het volgende: Het communiqué bevat twee belangrijke fei ten. De regeering is voornemens tegemoet te komen aan den algemeenen aandrang om hulp bij de saneering van het vak en zal de bevoegd heid daartoe ontleenen aan de algemeene be- voegdhedenwet die eerstdaags in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Deze wet, waaraan wij elders in dit nummer de belangrijkste bepalingen ontleenen, zal eenmaal tot stand gekomen den Minister van Economische Zaken en Arbeid in staat stellen voorschriften te geven, die noodig zijn om een loonenden export van bloembollen te behouden en de teelt in goede banen te leiden. De Minister stelt zich dus, evenals het sa- neeringsplan van C.B.C., op het standpunt, dat de saneering van het Bloembollenvak moet aanvangen met saneering van den export. Het tweede feit, dat door de mededeeling van den Minister vaststaat is, dat de maatregelen, die genomen zulen worden, betrekking zullen hebben op den geheelen export van 133. De Mi nister zal bepalen den minumumprjjs waarvoor geëxporteerd mag worden en zegt erbij, dat dit ook zal kunnen gelden voor de reeds geboekte orders. Dit beteekent naar onze meening althans dit, dat van nu af aan de exporteurs rekening zullen moeten houden met een verhoogden ver koopsprijs, liggend boven de productiekosten hier te lande en overeenkomende met den kost prijs, zooals die berekend wordt uit productie kosten plus verkoopskosten. In hoeverre de be rekeningen der thans aan het einde van haar taak gekomen voorloopige commissies-van-inkoop -en-export zullen worden herzien, moet worden afgewacht. Maar voor elk kweeker, of hij exporteur is of niet, is er de ministerieele verklaring, dat de prijzen die in het buitenland gemaakt worden, hooger zijn dan voor eenige maanden werd ge meend. Dit is voorloopis het eenige dat met zekerheid valt af te leiden uit de wel zeer sobere en tot allerlei veronderstellingen aanleiding gevende verklaring. Een zekerheid, die een hart onder de riem steekt van allen, die het komende seizoen met angst en vrees tegemoet zien. Het kan nu niet anders of met spoed moet de uitwerking der regeeringsvoornemens bekend worden gemaakt. Dan zal ook blijken in hoe verre de regeering met de toezegging „om uit de heffing van den export, de saneering van het bloembollenbedrijf te bevorderen," tegemoet komt aan de gevraagde geldelijke steunverle ning aan noodlijdende bedrijven. Ook zal uit die nadere gegevens moeten blij ken op welke wijze de saneering wordt be werkstelligd. Immers, dat zal dan toch moeten gaan langs den weg van opruiming van het te veel, dat oorzaak is dat de prijzen zoo sterk ge vallen zijn als thans. De prijzenval maakt het kunstmatig ingrijpen noodig, vermindering van het aanbod zal de kustmatige opheffing der prijzen overbodig maken. Het bloembollenvak leeft in afwachting van de wijze, waarop de minister aan zijn voornemens uitvoering zal geven. Het bovenstaande was reeds geschreven toen ons van bevoegde zijde nog het vólgende werd medegedeeld: Uit het communiqué over de besprekingen met den Minister blijkt dat, indien de betref fende crisis-bevoegdheden-wet door de Kamers wordt aangenomen, de saneeringsplannen voor het bloembollen vak in zeer korten tijd vaster vormen zullen aannemen. Indien een en ander geregeld wordt zooals men aan het Departement van Econ. Zaken en Arbeid verwacht, dan zal, kort na Paschen, de regeling definitief zijn en zullen dus dan ook de definitieve minimum-exportprijzen gepubli ceerd worden. Hoewel het moeilijk is om voorspellingen te doen over die prijzen, ligt het volgens onze zegslieden in de rede dat het voorloopige werk der commissie voor de exportprijzen als maat staf zal genomen worden. Hoewel het moeilijk is om voorspellingen te doen over die prijzen, ligt het volgens onze zegslieden in de rede dat het voorloopige werk der commissie voor de exportprijzen als maat staf zal genomen worden. In verband daarmede en met de mededeeling van den Minister, dat de voorschriften die ten opzichte van den export gegeven zullen worden ook van toepassing kunnen worden verklaard op reeds vroeger geboekte orders, is het, zoo deelde men ons mede, gewenscht en noodig, om met de voorloopig vastgestelde minimum-exportprijzen rekening te houden. Voor de lezers onzer courant is het gemak kelijk, indien zij bij een bezoek aan de bloe menvelden niet staan als een kat in een vreemd pakhuis. De V. V. V. te Hillegom heeft reeds in de door haar te verspreiden Gids een goed werk verricht, door een aardig kaartje, waarin de bloembollenvelden staan aangegeven en waarin de voornaamste wandeltochtjes boven dien staan beschreven. En waar dit boekje in 10.000 exemplaren verschijnt, zullen de vreem delingen niet te klagen hebben. Toch kan het zijn nut hebben, dat men in de courant, die men dagelijks leest, een korte beschrijving vmdt van wat men zoekt en daarom voldoen wij gaarne aan dien wensch. Beginnen we met aan te nemen, dat men met den trein aan het station Hillegom arri veert. Men kan dan in verschillende richtin gen gaan; we noemen er 3. Direct linksom langs de gasfabriek Loosterweg II en bij den bewaakten overweg rechtaf de Pastoorslaan ne mend heeft men een mooien, breeden betumen- weg en geniet men aan beide zijden van de bloeiende hyachinten. Men komt dan aan de Weeresteinstraat uit. Slaat men dan rechtsal dan is men in 10 minuten in het dorp langs Hotel Flora, Lunchroom P, Hoogenboom en Hotel Sistermans. Gaat men van het station rechtuit langs het Stationskoffiehuis dan vindt men mede mooie velden en heeft een prachtigen straatweg. Bij den Haspelerbrug wijst de weg zich zelf en 4(olgt men vanaf de elec. tram het dorp weer langs de boven aangegeven pleisterplaatsen tot het centrum. Ten derde kan men vanaf het Stationsplein Loosterweg II (rechtsaf) volgen tot Villa de Driesprong. Daar kan men linksaf de Wilhelminalaan nemen en is dan in 10 mi nuten weder midden in het dorp. Men komt dan over de Molenbrug en aan het Molenduin- tje van waaruit men een schilderachtig gezicht heeft over de velden. Gaat men echter by den Driesprong nog een eindje (een minuut) recht uit, dan kan men links afslaande door den R. K. Arrnentuin gaan (waar men vrij mag wandelen) te midden der velden en over het leuke bruggetje is men ook binnen 10 minu ten uitkomende aan de Hoofdstraat bij de Haven in het midden van het dorp. Komt men per electrische tram met haar mooie en comfortabele rijtuigen en schitterende funtionneerende dienstregeling dan kan men bij Hotel Sistermans (vaste halte en wissel plaats) uitstappen of bij de St. MartinuskerK. Nog een zeer mooie wandeling is vanuit het centrum in de richting Leiden bij café Rustoord over de Veenenburgerlaan die laan opgaan, waar men door de hoogere ligging van den weg een schilderachtig gezicht heeft over de velden en langs Loosterweg III weer door den genoemden tuin de Hoofdstraat kan bereiken. Voor de auto-bussen is een parkeerterrein bij de St. Martinuskerk en eveneens bij de Van Meer beekstraat. Ter vergemakkelijking der bezoekers wijzen we erop, dat de winkels in sigaren, fruit en in confiseursartikelen van 88 ook op Zondag tot 31 Mei mogen geopend zijn. Zoo is Hillegom gereed om weer de duizenden vreemdelingen te ontvangen. Hopen we, dat het weer hiertoe ook zal meewerken. De stand van het bollengewas laat zich inde gemeente Limmen goed aanzien. De crocussen zijn zoo goed als uitgebloeid. Het mooie gladde loof dat men overal ziet glin steren voorspelt een goed gewas. Thans zijn het de hyacinten welke reeds hier en daar door de kale heggen een wazigen tint verspreiden. Weldra zullen wij hun schitteren de kleurenpracht kunnen bewonderen. Op verschillende punten in het dorp zien we reeds de goudgele tinten der narcissen ko men, alsmede het hemelsblauw der seilla's. Een wandeling door de binnenwegen, welke in den afgeloopen winter wederom flink onder handen zijn genomen, loont wel de moeite. Ver wacht kan worden, dat met Paschen het ge- heele dorp één kleurig tapijt zal lijken. Aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nij verheidsonderwijs alhier zijn bevorderd van klasse I naar II: W. J. F. Brakel, W. J. Coert, P. v. Egmond, P. de Grood, G. H. v. Heerden, H. Meegdes, E. A. Jelloen, A. J. Schweitzer (voorw.), M. Hentenaar, J. v. den Bogaard, J. A. Boesaard, F. Bootsman, L. de Bok, M. C. Kuyl, D. Bosch, F. v. Es, A. J. v. Gelder, J. Godde, H. Hoenderdos, P. F. Hut, J. A. Le- naarts, W. Lenaarts, J. Oonk (2e j.) H. D. Pigge, C. Wijnstra. Van II naar II: H. Koopmanschap, H. de Kier, J. G. Kuntze, J. H. Logmans, G. E. Moen, A. N. Mulder, R. Mulder, J. A. v. Paradijs, P. Pull, J. Rob, M. C. v. Aalst, P. Beeldman, P. P. Din- kelbach, D. J. Driessen, J. M. M. v. Duffelen, C. H. v. Bilderbeek, J. J. Giesbergen, G. v. den Haak, H. ten Hove, H. J. Jonker, H. J. de Looff, J. A. Maters, M. v. Molenbroek, H. T. v. Poete ren (voorw.), Jb. F. Schiffer, A. Sloof, L. Suman (voorw.), H. Twiest, A. de Zwart, W. C. H. Zwemmer. Van III naar IV: J. Boerrigter, H. J. J. Brave, P. G. Briene, J. Hoogendorp, M. Kamminga, G. Karman, A. P. Koel, F. J. Mey de Bie, M. J. v. Noort, V. J. Planting, W. H. v. IJ. du Chattel, F. H. Visser, H. W. Bernard, W. Bouwens, J. Eijkhout, C. Geutskens, A. N. Giebels, C. Hart man, C. W. E. Hoekstra, J. S. Holster, W. F. v. Honschooten, B .v. 't Hul, M. J. Lands Johann, C. H. Lodders, J. Ie Noble (voorw.), J. Plevier, A. W. Schreuder (voorw.), B. J. Stolte, A. Ver meulen, D. Zuidam Van IV naar V: A. Driessen, H. la Duk, E. Dijkstra, W. H. v. Gorkum, A. Halewijn, P. J. v. der Ham, W. J. Hilgeman, A. J. F. Hofstee, N. J. Jansen, W. B. Koops (voorw.), W. Mars, Jb. Molléma, C. v. Oudolf, H. J. J. Poen, A. Pro voost, A. J. v. der Putten, J. v. d. Putten, W. Roest (voorw.), A. Snel, J. H. Steenkist, P. Steijl, E. A. v. der Valk, C. A. v. Wilsum (voorw.), A. v. Wijngaarden. 4B: H. Baars, J Baars, J Baartze, J. L. A. Croes, G. Elzinga, K. v. Elzwijk, H. L. Heugens, T. H. v. der Kaag, J. A. Kooyman, J. v. der Schaar, G. Smidt, J. Trap, P. v. Velzen, T. M. Visser, A. J. C. de Vries, A. F. C. de Zwart, J. L. Ploeger. 4C: J. Boelhouwer, C. Bogaert (voorw.), J. v. d. Born (voorw.), C. J. Cassée, C. H. v. Deelen (voorw.), H. Droogendijk (voorw.), H. W. den Hertog, A. F. Horeman, H. A. Janzen, D. Kas- tercum, J. G. v. Koten, H. J. T. Tennekamp, L. Prins, J. A. Verharen, J. de Vos, M. Wesseling, G. Wielart, A. J. de Zaaier. Diploma's uitgereikt aan: W. M. v. den Berg, G. v. den Boogaard, J. P. Cornet, H. J. Eken, P. v. - J. R. v. Gaale, J. C. M. Harmes, A. J. Hazelaar, A. J. Heus, H. C. C. Jongkind, C. P. Koek, A. de Kruyff, A. v. Paradijs, C. F. Prins, P. Prins, W. Roosma, P. Schneiders, T. J. Schuitemaker, W. Vallentgoed, C. P. Venema, G .C. Verhage, H. W. v. der Voet, N. W. C. Warmerdam, C. J. v. Wijland, L. Zuiderveld, J. Bestenbreur, W. Bosch, W. Claudius, K. Hollander, T. P. Hubers, H. Hulsbergen, M. A. Koopman, T. Kuperus, G. v der Linde, C. M. O. Meijer, J. J. v der Munnik, L. A. Okker, H. Poorter, J. J. Steen, J. de Vries, C. F. v. Zutphen. 5C: B. v. Andel, T. P. Bos, H. Dekkers, A. P. Formanoy, J. v. Gooien, C. J. v. Gijn, G. J. Nij- man, J. J. B. Rooijers, H. Veringa, C. v. Viersen, H. J. Weyers. In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp, houdende credietverleening ten behoeve van bloemen- kweekers te Aalsmeer en Haarlemmermeer zegt de Minister, dat de aangevraagde gelden zullen worden gebracht ten laste van den Crisisdienst van het Leeningfonds1914, hiervoor zal nader dekking worden gezocht. Voor credietverleening acht de Minister het bijzonder doelmatig, de betrokken gemeenten mede te doen dragen in het risico. Het ligt niet in de bedoeling der regeering voornamelijk de zwakste ondernemingen te steunen. Aan de steunverleening worden geen voor waarden verbonden, welke de noodige verschui ving in de bedrjjfsverhoudingen zouden in den weg staan. Zooveel mogelijk zullen de steun regelingen juist toegepast worden om ge- wenschte verschuivingen te bevorderen. De onderhavige credietverleening is tot de ge meenten Aalsmeer en Haarlemmermeer beperkt, ook omdat alleen voor dit centrum verzoek om credietverleening is ingekomen. Maandagmiddag om half drie ontstond een begin van brand, dat zich dadelijk zeer ernstig liet aanzien, in de radio-centrale van den heer Geuzendam aan de Groote Kwint te Zandvoort. De vlammen woedden vooral hevig in het voorgedeelte van het perceel, waarin de toon zaal was gevestigd en in de serre, die als eta lage voor radio qn radio-artikelen was inge richt en waar het vuur in den grooten voor raad van licht brandbare stoffen gretig voed sel vond. De vlammen, die door den dikken rook ach ter de groote glazen der serre speelden, lieten van buiten den brand zeer ernstig aanzien. Op de drukke Groote Kwint hadden de vlammen echter niet lang vrij spel. De brandweer was dadelijk ter plaatse en sloot twee slangen aan op de waterleiding. On der leiding van den opper-brandmeester, den heer L. N. van den Bos, werden toen dadelijk alle maatregelen genomen, om verdere uitbrei ding van het vuur te voorkomen. Ook de motorspuit was uitgerukt en werd even aangezet. Dit gescniedde echter hoofdza kelijk,met het oog op een eventueele uitbrei ding van den brand en het gevaar, cat daar door voor belendende perceelen zou bestaan. Toch kon niet voorkomen worden, dat de ge- heele Êl-nedenverdieping uitbrandde en dat ook de voorraad in de serre-etalage geheel door de vlammen verteerd werd. De dikke rookwolken, die zich door den aard van het brandende materiaal ontwikkelden en die zich een uitweg zochten door reeds gespron gen vensterruiten, deden een oogenblik een zeer groot gevaar vermoeden. De brandweer had echter het gevaar spoedig beperkt en wist de bovenverdieping te behou den. Ernstige ongelukken kwamen niet voor. Een brandweerman werd licht gewond door val lend glas. Op het terrein van den brand waren o. a. ook aanwezig burgemeester Van Alphen en de heer Lovink, commissaris van politie. Als vermoedelijke oorzaak van den brand wordt aangenomen kortsluiting in de centrale, daar de vuurhaard zich in de nabijheid van die inrichting bevonden moet hebben. De uitzending is natuurlijk gestoord. Wij vernemen, dat eerstdaags een wekelijk- sche motor-vrachtdienst geopend zal worden tusschen Haarlem, Antwerpen en Bussum. On dernemer is de heer P. Huig, de zoon van den bekenden expediteur van dien naam. De lijn zal heeten: „Noord-Holland—België-lijn". De ligplaats der booten zal komen aan het Spaarne, bjj den expediteur Vink. Het kantoor is ge vestigd: Spaarne 84. Haarlem is centraal gelegen, zoo vertelde ons de heer Huig, ten opzichte van Noord-Holland en Groningen. Van Haarlem uit zullen gemak kelijk de uit België ingevoerde goederen gedis tribueerd kunnen worden naar Velsen IJmui- den, Alkmaar, Helder, Friesland en Groningen (Afsluitdijk). Op onze vraag of de heer Huig inderdaad verwacht, dat er voldoende explooi voor den dienst zal zijn, wees hij ons op de verzending van bloembollen, de behoefte van verschillende fabrieken hier in Haarlem, waarbii de goed- koopere zeevrachten in Antwerpen een belang rijke rol spelen. Omgekeerd is er uit België een groote invoer yan hardsteen, vlas e.d, Te Haarlem is, op 66-jarigen leeftijd over leden de heer A. W. Ressing, oud-directeur van de gemeente-electriteitswerken te Amsterdam. Als zoodanig werd hij in 1899 benoemd. Hij was de eerste directeur van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf, dat toen pas werd opgericht, naast den particulieren concessionaris Electra. In 1920 werd hem eervol ontslag verleend. In den ouderdom van 51 jaar is te Haarlem overleden de heer D. Fuldauer, leeraar aan de R.H.B.S. te Velsen. De heer Fuldauer was doctorandus in de nieuwe letteren en heeft enkele jaren geleden een bundel schetsen uit gegeven „Van stad en land". Zy'n stoffelijk overschot is Dinsdagmiddag te Muiderberg ter aarde besteld. Het vertrek van het Joles-ziekenhuis te Haarlem zou om 2 uur geschieden. Personeel C. en A. Brenninkmeyer, te Haar lem f 34.60. Anton van Duinkerken zal voor de leden van Geloof en Wetenschap te Haarlem een voor dracht houden over „De jongere beweging." De bijeenkomst vindt plaats Vrijdag 7 April om kwart over acht in den Jansweg-Schouw- burg. Voor het afleggen van een tweedaagsch be zoek aan het Provinciaal Zieljenhuis nabij Santpoort zijn vandaag uit Engeland aange komen een viertal inspecfeurs van het Staats toezicht op het Krankzinnigenwezen in En geland, benevens een aantal medici en ver pleegsters. Het gezelschap, dat uit twee-en-dertig per sonen, allen behoorende tot de Royal Medice- Psychological Association, bestaat, heeft spe ciaal de reis naar Santpoort gemaakt, om de moderne verpleegmethoden en de actievere therapie aldaar in oogenschouw te nemen. Dr. Pameyer, inspecteur van het Staatstoe zicht op het Krankzinnigenwezen in Neder land, heeft de buitenlandsche gasten officieel namens de regeering verwelkomd. Zooals wy reeds gemeld hebben wordt ter vie ring van het vijfde eeuwfeest der H. Lidulaa Dinsdag 2 Mei een Haarlemsche processie naar Schiedam gehouden. Om half 7 wordt in de kerk van de VH. Li- duina te Haarlem-Noord een H. Mis voor de processiegangers opgedragen en de H. Commu nie uitgereikt. Voor pelgrims uit Beverwijk vertrekt de be- devaartstrein om 7.33 uit Beverwijk. In Velsen moet overgestapt worden, waar de trein om 7.39 afrijdt. Vervolgens overstappen op het sta tion te Haarlem. Vertrek van Haarlem om 8.03, van Heemstede-Aerdenhout om 8.08, van Voge- lenzang-Bennebroek om 8.13, van Hillegom om 8.17, van Lisse om 8.21, van Noordwijkerhout om 8.26 en aankomst te Schiedam om 9.03. Na aankomst te Schiedam wordt zooveel mo gelijk in gesloten rijen van vier gezamenlijk naar de St. Liduinakerk getrokken, waarin om 10 uur een Pontificale Hoogmis door Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van den Bisschop van Haarlem, zal worden opge dragen met predicatie door den Hoogeerw. heer H .C. J. Sondaal, Deken van Haarlem. Des middags om 2 uur geeft prof. dr. A. M. A. A. Steger een lezing over „Het leven van de H. Liduina" met tableaux van Frank Luns in de gehoorzaal van den R.K. Volks bond, terwijl om 4 uur een plechtig Lof met Reliquien-processie gehouden wordt. De pelgrimstrein vertrekt om 6.12 uit Schie dam en arriveert om 6.47 te Noordwijkerhout, om 6.52 te Lisse, om 6.56 te Hillegom, om 7 uur te Vogelenzang-Bennebroek, om 7.04 te Heem stede-Aerdenhout en om 7.09 te Haarlem. De pelgrims van Velsen en Beverwijk moeten daar overstappen en vertrekken om 7.33 uit Haarlem en om 7.50 uit Velsen. Vincent Loosjes werd te Haarlem als zoon van den bekenden romanschrijver Adriaan Loosjes in 1787 geboren. Hij volgde zijn vader in diens boekhandel op en schreef, evenals deze, eenige boeken. In 1817 verscheen van zijn hand de dicht bundel „De Veldslag bij Waterloo" en „Dicht proeven", waarin behalve enkele zeer bekende volksliederen, ook het vroeger algemeen gezon gen: „Oranjesnuifje" is opgenomen. Het belangrijkste werk van hem is wel: „Ge denkschriften wegens het vierde eeuwgetijde der boekdrukkunst" (1828). Voorts schreef hij nog eenige zedekundige werken en in 1928 een vertaling van „La mort de Socrates" van Lamartine. Ook was hy jarenlang redacteur van de „Al gemeene Kunst- en Letterbode" en overleed op 4 April 1841 te Haarlem. Voor ons ligt no. 1 van het Verkiezings orgaan „Stemt Rood" der S. D. A. P. Daarin komt o.m. een beschouwing voor onder het hoofd: „Zorgt, dat Uw kinderen kunnen leeren!" Regeering Ruys ontneemt hun de gelegenheid!" Wij lezen: „Voor twee derden van de Nederlandsche jeugd is het verplichte anderwijs gedurenae zeven jaren het eenige, wat zij aan ontwik keling mee krijgt in het leven. Volgens de laat ste cijfers hebben wij ongeveer een half mil- lioen meisjes en jongens van 14 tot 18 jaar, die het in de barre wereld maar verder moeten vinden zonder eenige leiding of ontwikkeling. Dit totale gemis aan verder onderwijs by twee van de drie kinderen van ons volk, zal op den duur onze volksgemeenschap in geestkracht en arbeidsvermogen achterop doen raken bij de ons omringende volken met betere onderwijs voorziening." De ons omringende volken zouden een betere onderwijsvoorziening hebben dan wy! 't Zoü wat! België besteedt van zijn heele begrooting voor het onderwijs 13 pet., Frankrijk 6 pet., Denemarken 21 pet., Nederland 22 pet. Alleen voor het Lager Onderwijs werd hier in het jaar 1932 107.000.000 uitgegeven. De S- D. A. P. wil invoering van den acht jarigen leerplicht. Kosten 7 millioen of meer! Waar zijn die millioenen te vinden? In de bla den der Arbeidspers, ja, maar de Staat heeft ze niet. Minister Terpstra zeide in de Eerste Kamer op 15 Maart j.l. o.m. het volgende „Ik geloof, dat, wanneer men nagaat, wat in Duitschland, België en andere landen per leer ling voor het onderwijs wordt besteed, blijken zal, dat ons land aan de spits staat". En verder; „Ik heb eens laten nagaan wat een ambachts school gemiddeld aan overheidskassen kost. Daarbij is mij gebleken, dat netto (dus na af trek van het schoolgeld van ruim 13 gemid deld) in 1931 een leerling in doorsnee aan de publieke kas 400 per jaar kostte! Ik heb ook laten nagaan wat het nijverheids-onderwijs in het buitenland kost. Ik zal daaromtrent nu geen cijfers noemen, maar ik kan wel verzekeren, dat wij ook in dit opzicht op een duurte-eiland zit ten!. Wanneer wij op deze wy'ze doorgaan, moet er een punt komen, dat wij niet verder kunnen en krijgen dan voor velen de opleiding, waarop ook het schoolbestuur te Rotterdam, dat ik zooeven citeerde, wees, de opleiding van de straat, die geen opleiding is. Ik zou dus, gezien de omstandigheden, er voor willen pleiten, dat men zich niet keere tegen de twee-jarige am bachtsschool, maar het goede daarvan inzie!" Socialisten kritiseeren veel en beloven nog veel meer! Maar.Nu ja, ze dóen ook veel heel veel. Alleen: het goede doen ze niet! Op verschillende mooie punten van onzen Hout zijn vanwege den Dienst van Hout en Plantsoenen verscheidene leuningbanken ge plaatst, welke een mooi uitzicht geven en de wandelaars uitnoodigen er even van te genie ten. Omstreeks middernacht is in de Oude Dorps straat in de gemeente Dreumel een geweldige brand uitgebroken. Het vuur ontstond, vermoe delijk tengevolge van een defect in den schoor steen, in de woning van den landbouwer J. van Oort. Aangewakkerd door den vrij feilen wind breidde de brand Ach snel uit. Doordat de uit steen opgetrokken boerderijen alle met riet ge dekt zijn, sloeg het vuur in zeer korten tijd naar een zevental andere huizen over, n.L naar de boerderijen van Krijn Sas, G. Hol, H. Broeders, H. Sas, Gez. Van Echteld en M. Luyten en ver der naar het winkelpand van de Weduwe Ver- brugge, winkelierster in kruidenierswaren, tabak, sigaren enz. Binnen een kwartier stonden al deze huizen als een fakkel te branden. De brandweer van Dreumel, die over een haddspuit beschikt, kon tegen de vuurzee niets uitrichten en moest zich beperken tot het nat houden van het eerstvol gende, op ongeveer 50 Meter afstand gelegen^ huis. Het gelukte haar dit perceel tegen het overslaan van vuur te vrijwaren, waardoor een verdere uitbreiding van den brand werd voor komen. De acht genoemde huizen brandden tot den grond toe af. De bewoners moesten voor het1 grootste gedeelte in nachtgewaad vluchten. Zij werden, ongeveer veertig in getal, voorloopig bij buren en familie ondergebracht. Ondanks het nachtelijk uur waren nagenoeg alle bewoners van het dorp naar de plaats van den brand gekomen. Ook de burgemeester, de heer A. A. J. van Erp, was ter plaatse aanwezig. Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats ge had. Wél is het ongeveer drie maanden oude kind van den heer Van Oort nauwelijks aan den vuurdood ontsnapt. Men had het kind in de wieg onder den afsteek van de boerderij gezet. Daar vond een der brandweèrlieden de baby, toen de wieg reeds vlam had gevat. Het kind was echter ongedeerd. De schade, die op ongeveer tachtigduizend gul den wordt geschat, wordt door verzekering ge dekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5