Met vetAaal van den dag De landbouw-machtigingswet -lef Erfdeel De St. WiUibrordusstichting te Heiloo Heiligschennis Zaak-Eschauzier R.K. INRICHTING VOOR GEESTES-ZIEKEN BEHANDELING NIET IN DEZE KAMER-ZITTING ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN De voet spreekt: Geef mij maar ROBINSONschoenen DINSDAG 4 APRIL Kruisbeelden vernield Geheel nieuwe methode Eigenaardige ziekte Gouddorst De psychiatrische kliniek „Sana- torium-Glorieux" officieel ge opend door Z. Exc. Min. Ruys de Beerenbrouck Het complex van gebouwen Het Sanatorium-Glorieux Hoe vandalen tot tweemaal toe huishielden in de R.K. kerk te Wateringen De Tweede Kamer zegt haar mee ning over het verstrekkend wetsontwerp Bezwaren Deze kinderen overleden vermoe delijk tengevolge van dysenterie KOLENDAMPVERGIFTIGING Bejaarde man overleden Stat en-Generaal geknot? In hooger beroep K. tot twintig en P. tot vyf jaren gevangenis straf veroordeeld R.K. VOLKSPARTIJ De afdeelingsVoorzitter te Leeu warden neemt onslag Stakende glazenwasschers Onder geen beding. Joseph Hocking De Sint Wi'librordusstichting is opgericht door de Congregatie van de Broeders van O. Vr. van Lourdes, die haar Provinciaal Huis te Dongen en haar Generaal Huis te Oostaeker in België heeft. Oorspronkelijk had zij de bedoeling te Heiloo een inrichting te stichten voor mannelijke gees teszieken, doch toen men daarmee bezig was en de Psychopathenwet tot praktische toepassing kwam, verzocht de minister van Justitie ie Congregatie om als proef op te richten 'n psy- chopathen-iitrichting voor een 40-tal R. K. mannelijke patiënten, die volgens de Psycho- pathenwet ter beschikking van de Regeering gesteld worden. De Congregatie aanvaardde dit voorstel en zoo kwam naast de St. Willibrordusstichting. die de inrichtingen bevat voor geesteszieken, de R. K. Psychopathen-inricbHng „st. Paulus" toi stand; geheel los dus van den oorspronKelljKji) opzet, gescheiden ook wat betreft gebouwen en administratie; echter onder dezelfde directie en bediend door dezelfde Broeder-verplegers. De eigenlijke St. Willibrordus-stichting om vat een viertal paviljoens, eerstens het obser vatie-paviljoen „St. Joseph", waarin de pa tiënten, na hun opname, worden onderzocht er. dat, behalve een operatiekamer en permanen'e bad-installatie een afdeeling bevat voor licha melijk zieken. Dit paviljoen werd in den Kerst nacht van 1932 door brand geteisterd, doch za' na enkele maanden weer gerestaureerd zijn Het is berekend op 120 patiënten. Het St. Aloysius-paviljoen, bestemd voor rustige pa tiënten en gelegen in den rechtervleugel, Kan een 80 patiënten huisvesten. Het derde of St Vincentius-paviljoen, voor min of meer on rustige patiënten, heeft een capaciteit van 130 personen. Thans is gereed gekomen het vierde paviljoen, het Sanatorium-Glorieux, genoemd naar den stichter der Congregatie, pater Ste- Phanus Modestus Glorieux. In aanbouw is nog een voorloopig als kerk te gebruiken gebouw, dat 500 personen Kan ue- vatten en later als lokaal voor feestelijke ge legenheden zal dienen. Vermoedelijk nog dit jaar zullen de twee zij-vleugels, het St. Aloy sius-paviljoen en het Sanatorium-Glorieux ver bonden worden door het eigenlijke hoofdge bouw, waarin directie, administratie, laborato rium, apotheek, geneeskundige bibliotheek en klooster met leslokalen voor de Broeder-ver plegers worden ondergebracht. Aansluitend op dit gebouw.zal aan de achterzijde, a's centraal punt van het geheele complex, dat met ae terreinen een 40 H.A. beslaat, de definitieve kapel verrijzen. Later zullen nog twee pavil joens, een voor toevallijders en een vooy rustige patiënten, worden gebouwd. De St. Willibrordusstichting mèt het Psycho- pathen-asyl, gebouwd door den aannemer P Bot te Heer Hugowaard. volgens de plannen vdn het architectenbureau B. N. A., Thunnis- sen en Hendricks, te Den Haag, zal na vol tooiing zes- zevenhonderd patënten kunnen bevatten en 100 broeders Thans zijn er 300 Patiënten en circa 60 broeders gehuisvest; ter wijl er behalve de geneesheer-directeur dr. Barnhoorn nog twee doctoren aan verbonden zijn. Als het geheele plan voltooid is, aan zaï de inrichting in staat zijn tot de behandeling en verpleging van alle mogelijke soorten van geesteszieken, in eiken graad. Het thans gereed gekomen paviljoen is de z.g. „aangewezen", ook wel genoemd vrije of open afdeeling; 'n sanatorium voor zenuw- en zielszieken, 'n psychiatrische kliniek dus, zoo als men die ook bij de ziekenhuizen aantreft. Het staat geheel vrij van dè andere gebouwen en dient voor de opname van patiënten, zonder verklaring van krankzinnigheid en zonder voor schrift van de rechterlijke macht. Het groote voordeel van deze „aangewezen" afdeeling is, dat de patiënten, die erin worden opgenomen, niet het stempel van krankzinnig krijgen. Deze open afdeeling, die reeds van den beginne op zeer bescheiden voet aan de St. Willibordus-stichting verbonden was, kan een 104 patiënten herbergen; zij is voorzien van de meest moderne onderzoekings- en verplegings- methoden, alsmede van een Röntgenafdeeling en afdeelingen voor electro-medische en bad- behandeling. Bovendien bevat zij twee groote centrale werkplaatsen, waar a'le soorten ar- beids-therapie beoefend kunnen worden. Deze werkplaatsen liggen in het sou-terrain. Waar ook de Röntgenkamer en donkere kamer zijn ondergebracht. Op de bei-étage bevinden zich het laborato rium en de behandelingskamer, voorzien van de meest moderne electro-medische apparaten, verder is deze étage, evenals de eerste étage, bestemd voor de patiënten; voor de storende patiënten is in deze open afdeeling nog een geheel gescheiden appartement ingericht met dubbele ramen, enz., zoodat naar buiten geen hinderlijke geluiden gaan. De bovenste étage dient tot verblijf üer broeders. Opval'end zijn de betrekkelijk kleine zalen en de verschillende kamers; deze alle zijn, evenals trouwens het geheele interieur, in zachte, vriendelijke, ja huiselijke kleuren ge houden, voorzien van huiselijke gordijnen, enz., zoodat alle gestichtscachet en ziekenhuissfeer er vreemd aan zijn en de patiënten zoo mm mogelyk hun normale omgeving missen. Het zelfde treft den bezoeker ook in de andere pa viljoens. Grenzend aan de za'en zijn de afzon derlijke patiëntenkamers, klasse-afdeelingen en badkamers, zoodat het toezicht gemakkelijkei en beter kan geschieden. Het gebouw 'is van een lift voorzien, welke echter, evenals de ramen en deuren, alleen door het personeel bediend kan worden. De bouwsom van dit vierde paviljoen be draagt ruim twee ton. Vandalen schijnen het in de laatste dagen op de R. K. kerk te Wateringen gemunt te hebben; tot tweemaal hebben in de laatste da gen inbraken plaats gehad, die blijkbaar uit sluitend bedoeld zijn, om heiligschennis te plegen. In het midden der vorige week is, zooals we gemeld hebben, door verbreking van een glas in loodraam toegang tot het kerkgebouw ver schaft. Enkele offerblokken wedden openge broken, terwijl ook verschillende vernielingen werden aangericht. Thans zyn, ten spijt van het verscherpte politietc szicht, de vernielingsdaden herhaald. Het kerkgebouw ligt weliswaar vrijwel midden in het dorp, doch een zeer groot voorplein maakt, dat de inbrekers want het zijn er vermoedelijk meer dan één gemakkelijk werk hebben- Men is den tweeden keer door verbreken van het raam, dat tijdelijk in de plaats was aan- Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den landbouw, bestond er bij zeer vele leden ernstig bezwaar tegen, dit ontwerp nog in deze zitting tot af doening te brengen. In de eerste plaats valt naar hun meening hetgeen hier wordt voorgesteld ver buiten het kacter, waarbinnen na de ontbonding der Ka mer samenwerking tusschen haar en de regee ring nog mogelijk is. In de tweede plaats verzetten naar hun oor deel ook redenen van practischen aard zich tegen een verdere behandeling van het ontwerp op dit oogenblik. Hier is niet sprake van een incidenteelen maatregel tot steun aan een be paalden tak van bedrijf. Het ontwerp orecgt een geheel nieuwe methode van het bestrijden van de gevolgen van de economische crisis voor den landbouw. Het houdt het kader in voor een Regeeringsprogram op dit gebied voor een min of meer langdurige periode. Het kan toch geen enkel nut hebben, zulk een Kader vast te leggen en het daarin passende program te bespreken op een tijdstip, waarop geen en kele zekerheid bestaat omtrent de denkbeeioen van hen. die binnen korten tijd het tegen woordige kabinet zullen vervangen. Vele leden hadden aanvankelijk overwegende bedenking tegen het verleenen van zoo groote bevoegdheden, als hier gevraagd, aan de Uit voerende Macht. Vrijwel alles wordt overgelaten aan het goedvinden van de Administratie. Blij kens elders opgedane ervaring opent dit de mo gelijkheid van willekeur in allerlei vorm. Deze kwade kans. welke aan schier elke intensieve bemoeiing der Overheid met het economische leven verbonden is, zou aanvaard moeten wor den. indien zou vaststaan, dat een ingrijpen, als in het ontwerp wordt beoogd, gebiedend gebracht voor het eerder vernielde glas in lood raam, naar binnen gegaan. De vandalen hebben toen kruisen van den muur gerukt en vertrapt, evenzoo eenige ver guld koperen kandelabres. Een offerblok werd geforceerd, doch zonder resultaat. Verschillen de vernielde kruisen en kandelabres werden later in een sloot naast het kerkgebouw terug gevonden. Vermoed wordt dat de daders goed bekend zijn met de plaatselijke situatie. Naar aanleiding van een oproep. Zondag door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer J. Goense gedaan, hebben verschillende personen zich beschikbaar gesteld om een al- taarwacht te vormen. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Te Tiendeveen onder de gemeente Beilen zijn eenige eigenaardige sterfgevallen voorgekomen. Het vierjarig zoontje van den heer H. Bosman uit Zwinderen, dat met zijn broertje bij J. Kroe seen in Tiendeveen logeerde, werd Donderdag middag plotseling ziek. Maandagmorgen was 't jongetje reeds overleden, nog voordat 'n dokter bij het ventje was geweest. Het broertje is Vrij dag ziek geworden en Zaterdagmorgen over leden. Ook de overige leden van het ezin zijn ongesteld. Bij hen vertoonen zich dezelfde ziek teverschijnselen, n.l. koorts en diarrhee. Het tweejarig dochtertje van den heer D. Mulder ij, buurman van J. Kroesen, overleed Zaterdag on der dezelfde omstandigheden Men vermoedt hier te doen te hebben, aldus meldt „De Tele graaf" met dysenteriegevallen. De oorzaak wordt gezocht in het gebruik van drinkwater uit de wijk, waaruit beide gezinnen het water be trokken. Toen omwonenden Maandagmorgen bemerk ten, dat het ongewoon stil bleef in het huis van de familie Schaal te Warfum, waarschuwden zij de politie, die zich met geweld toegang tot de woning verschafte. Binnengekomen ontdekte zij, dat de beide bewoners door kolendamp be dwelmd te bed lagen. Een nader onderzoek toonde aan, dat de tachtigjarige heer Schaal reeds was overleden. De toestand van zijn iets jongere zuster is zeer ernstig. noodzakelijk is-. Daarvan waren zij echter voorshands niet overtuigd. Naar hun meening mist het ontwerp, dat als geheel bezien econo misch halfslachtig is en in de onderdeelen tee- kenen van slordigheid en oppervlakkigneid ver toont. zoozeer de kenmerken van ernstig be raad en deugdelijke voorbereiding, dat uit het feit zelf, dat zulke ingrijpende bepalingen wor den voorgesteld, allerminst tot de noodzakelijk heid van het tot stand komen dier bepalingen kan worden geconcludeerd. Andere leden meenden in elk geval in de hui dige zeer bijzondere omstandigheden aan theo retische bezwaren van dezen aard geen over wegende beteekenis te mogen toekennen. Eenige leden stelden de vraag of aan opge worpen bezwaren niet eenigszins tegemoet zou kunnen worden gekomen, door in het ontwerp het voorschrift op te nemen, dat de regeering periodiek, bijv. om de drie maanden, aan de Kamer een volledig verslag overlegt van de door haar krachtens deze wet verrichte werk zaamheden en gedane uitgaven. Ook waren er leden, die meenden, dat een oplossing gevonden zou kunnen worden in dezen zin, dat aan de wet een betrekkelijk korte gel digheidsduur, bijv. van 9 maanden, wordt ge geven. Sommige leden zagen ook in de financieele regeling, welke het ontwerp bevat, een ver korting van de bevoegdheden der Staten- Generaal, welker budgetrecht zij door de voor genomen fondsvorming ernstig aangetast achtten. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat een algemeene regeling tot voorziening in de bestaande economische moei lijkheden reeds veel eerder had behooren te zijn voorbereid. Reeds eind 1931, bij de behan deling van de Rij ksbegrooting voor 1932, werd daarop vanuit de Kamer aangedrongen. De verschillende partieele steunmaatregelen, welke werden getroffen, alsmede de gebrekkig toege paste Crisis-invoerwet zijn gebleken alle be zwaren van lapmiddelen te hebben. Reeds lang bestaat behoefte aan een stelselmatige rege ling van het geheel van onze economische be langen. Nu vele bestaansbronnen geheel dreigen op te drogen, moet naar nieuwe productie mogelijkheden worden gezocht. Leidende en stimuleerende organen waarin het bedrijfsleven vertegenwoordigd is, moeten worden ingesteld Ook in- en uitvoer moeten worden geregeld. Uiteraard kon dit ontwerp de hierbedoelde leden geenszins bevredigen. Wijl echter de niet in zoo korten tijd tot stand kunnen wor den gebracht als noodzakelijk zou zijn, willen zij mede kunnen strekken ter voorziening in den hoog gestegen nood in land- en tuinbouw, meenden zij hun medewerking aan de totstand brenging van de thans voorgestelde regeling niet te moeten onthouden. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft hedenmorgen arrest gewezen in de strafzaak tegen den 33-jarigen techniker J. A. J. H. K en den 21-jarigen kantoorbediende J. G. W P., de beide verdachten van den moord ge pleegd op den heer Echauzier op 9 Mei 1931 Het Hof heeft verdachte K., met vernietiging van het eerste vonnis, schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en moord en hem ver oordeelde tot twintig jaren gevangenisstraf. Verd. P. werd wegens opzettelijke vryheias- berooving den dood ten gevolge hebbende ver oordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf, met af trek van een jaar preventieve hechtenis. „Ons Noorden" verneemt, dat de heer J. J. van den Akker zijn lidmaatschap van de R.K. Volkspartij heeft opgezegd en tevens heeft be dankt als voorzitter van de afdeeling Leeuwar den der R. K. Volkspartij. De redenen, die hem .daartoe hebben genoopt, heeft hij, naar 't blad werd medegedeeld, neergelegd in een schrijven, waarbij hij zijn opzegging kenbaar maakt, de mogelijkheid latend die in een vergadering, huishoudelijk of openbaar, nader uiteen te zetten en toe te lichten. Ongeveer vijftig glazenwasschers, in dienst bij de firma's Drop en P. v. d. Steur hebben het werk neergelegd in verband met eischen van loonsverhooging, regeling van de vacanties en het vaststellen van bepalingen betreffende het aannemen van personeel. Een structuurwijziging van den landbouw volgens een vast plan, dient volgens andere leden, haar complement te vinden in een niet minder systematische regeling van andere tax- maatregelen, welke zij noodzakelijk achtten, ken van bedrijf, in de allereerste plaats van de industrie, welke onder de bronnen van volks bestaan wel de allereerste plaats inneemt. Wordt het ontwerp in dezen geest aangevuld, dan zal het de regeering in staat stellen het geheele Nederlandsche productie-apparaat te beheerschen. Daarbij zal dan tevens de vraag onder de oogen gezien moeten worden, of ons handelspolitieke stelsel van eenzijdig vrijen invoer te handhaven is. Elke maatregel, strekkende tot organisatie van de productie zal vruchteloos blijven, zoolang de invoer uit het buitenland de gelegenheid blijft behouden het prijspeil te drukken. Reeds is veel kost bare tijd verloren gegaan, doch door een energiek optreken kan nog veel worden goed gemaakt. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat werkelijke steun voor den land- en tuinbouw ook van deze regeling niet is te wach ten. Met maatregelen als de in het ontwerp be doelde is misschien te bereiken, dat de boeren en tuinders het naakte bestaan redden. De be drijven zal men daarmede echter niet uit hun verval kunnen opheffen. Waar onze landbouw is gedesorganiseerd tengevolge van het nage noeg geheel ophouden van den uitvoer van z.g.n. veredelde producten, is het zeker noodig. dat de voortbrenging daarvan wordt beperkt tot die hoeveelheden, welke in het binnenland kunnen worden geplaatst, vermeerderd met het weinige, waarvan uitvoer nog mogelijk is. Door vele leden werd aangedrongen op in stelling van één of meer beroepsinstanties ten behoeve van hen, die zich door maatregelen, krachtens deze wet ingenomen, in hun rech ten gekrenkt gevoelen. Naar men meende, be staat daaraan vooral behoefte, wijl aan den Minister en de te zijner beschikking staande organen zoo ver gaande bevoegdheden worden verleend. Zeer veel leden zouden onder geen beding zóó ver strekkende bevoegdheid aan de Regee ring verleend willen, zien. Wat de bij wijze van voorbeeld ter sprake gebrachte stopzetting van de margarine-industrie betreft meenden deze leden, dat daaraan niet mag worden gedacht, gezien de nadeelige gevolgen, welke daaruit zouden voortvloeien voor de arbeidende fa brieksbevolking, voor onze nationale scheep vaart en over het algemeen voor een groot dee' van ons economisch leven zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indië. Betwijfeld werd, of het nemen van maat regelen ter bevordering van verbetering van de kwaliteit wel binnen het kader van het wets ontwerp valt. Inschakeling van den Economischen Raad werd algemeen noodig geoordeeld, opdat ook het algemeen economisch inzicht voldoende tot zijn recht kome. Ook werd een regeling be pleit, waarbij de centrale commissie een on derdeel van den Economische Raad zou vormen. Hei Maurits, ouwe jongen Het is altijd een eigenaardige gewaarwor ding oude vrienden weer te zien. De tijd draait weer in razende vaart ettelijke jaren te rug. Er schieten ons weer gebeurtenissen, per sonen en toestanden te binnen, die we vergeten dachten. Maurits Blok keek dan ook verrast op bij het hooren van die woorden. Het gebeurde niet vaak, dat de gasten den hotelportier met „ouwe jon gen" betitelden. Hij ging rechtop zitten en keek den vreemdeling strak aan. Het was een klein mannetje met flets-blauwe oogen en een hei- geruit costuum, dat hem een paar maten te wijd was. Toen draaide de tijd terug naar hun beider kinderjaren en Maurits herkende zijn ouden schoolkameraad Pons Franken. „Fons! Ben jij het werkelijk?" riep hij ver heugd uit en kwam bedrijvig uit zijn hokje ge- loopen om den ouden vriend de hand te. schud den. Een breede grijns trok over Fons' gezicht, toen hij Maurits een weeke hand aanbood. „Jonge, jonge, jij bent ook nog niet veel ver anderd!" zei hij, Maurits van top tot teen op nemend. „Nog altijd de rustige, onverdroten wer ker, ja, ik zie het!" Maurits lachte. „Jij bent niet veranderd," antwoordde hij, „maar grooter ben je niet veel geworden. Al getrouwd?" „Jij wel, hé," zei de ander, „kon ik wel denken. Maar trouwen, jongen, dat is niets voor mij. Tenminste voorloopig niet." „Nou, nou," lachte de hotelportier, „je bent toch ook al de veertig gepasseerd!" „Wie weet, wie weet," zei Fons, „maar een andere kwestie: heb je een kamer voor me?" Maurits dook hulpvaardig weg in zyn por tiershokje en begon in het boek te bladeren. „Nummer 40," zei hij, ,,'n uitstekende kamer." Maurits Blok was geen uitblinker geweest. Op school behoorde hij al tot degenen, wier naam zelden genoemd werd. Ongemerkt ging ny van de eene klas naar de andere. Hij verliet de la gere school, om jongste bediende te worden op een kantoor, maar hij was niet voorbestemd cm op dat-kantoor te blijven totdat hij directeur zou zijn. Als middelmatig jongmensch had hij nog ver scheidene baantjes, totdat hij portier werd in hotel „Centrum". Na een jaar verdiende hij twee-en-dertig gulden in de week en dacht er over om te trouwen. Toen hij zijn ouden vriend Fons Franken ontmoette, was hij een veertiger en bezadigd vader van twee schoolgaande jon gens. Hotelportier is een baantje, waarvoor bepaal de eigenschappen noodig zijn, doch je behoeft er geen wiskunstenaar of meester in de rechten voor te zijn. Maurits had zich goed ingewerkt, zat den geheelen dag gemoedelijk in zijn kleine hokje en liet verder de wereld draaien zooais zij dat verkoos. Hij was echt verrast, toen hij Fons ontmoette en gedurende de eerste dagen dat zijn oude vriend in het hotel logeerde, spraken ze veel over vroeger en over den tijd waarin ze elkaar uit het oog hadden verloren. „Wat ik zooal doe?" had Fons gezegd, terwijl hij Maurits een dikke sigaar aanbood, „wel, ik ben voor zaken naar het oude Holland gekomen. Ik ben tegenwoordig in zaken en ik woon nog steeds in Londen. Weet je nog wel dat ik naar Londen ben gegaan, toen jij bij Grutter Co. was? Nou, ik moet je eerlijk zeggen, Maurits, ik ben Holland ontgroeid. Daar kun jij natuur lijk niet over oordeelen, maar als je, zooals ik bijna je heele leven in het buitenland bent ge weest, dan merk je pas hoe klein en benepen Holland eigenlijk is. Jij bent zeker nooit in het buitenland geweest, wel? Nou, dan heb je wat gemist hoor! Zoo'n stad als Londen, jongen, met zijn Tower en zijn Crystal Palace, ach, daar kun je Amsterdam nog niet mee vergelijken. En zie je, de menschen zijn daar ruimer van geest, niet zoo bekrompen en achterbaksch. In zoo'n land is fortuin te maken. Maar je moet er ook kunnen aanpakken. Ik ben schoenmaker geweest in een geweldige werkplaats, waar ze per dag duizenden paren schoenen repareerden. Ik heb in een wasscherij gewerkt, gezwoegd, me om hoog gewerkt tot ik een aandeel in de onderne ming had. En toen niet uitgerust en op pen stoel gaan zitten. Nee, aanpakken, werken. Ge woon in een overall, midden tusschen de knechts. Dat is de opkomst van de zaak ge weest. Maar de verdienste bevre- j'""" digde me niet. Ik T\/y deed na verloop D't- van tijd mijn i aandeel over en ZWOCgêV ging in den nan- del. Groothandel. Weer werken, aanpakken. Reizen, verre landen bezoeken. Ja, m'n jongen, zoo word je wereld burger." Twee dagen later verzocht een rechercheur den hoteleigenaar te spreken. Het resultaat van dat gesprek was dat Maurits het gastenboek moest iaten zien. „Juist," zei de rechercheur, „Dien moeten we hebben. Oplichting in Brussel, oplichting in Londen, verdacht van hazardspel en nog een paar andere ongure zaakjes. Verscheidene na men hield hij er op na, maar voor de variatie gebruikte hij hier zijn waren naam. Laten we dien meneer Fons Franken eens in zijn kamer gaan opzoeken." Ontzet greep Maurits zich aan de tafel vast. Onderwijl werd op kamer 140 de gezochte ge vonden en gearresteerd. „Ja, ik had wel moeten vermoeden, dat er iets niet in den haak zou wezen," zei Maurits later tot zijn vrouw. Ik denk niet zoo diep na, hé, maar weet je wat me zoo frappeerde? Dat hij maar steeds sprak van werken, zwoegen, aanpakken. En nu moet je hem op school ge kend hebben. Hij was zoo lui als een varken." H. E. Uit Fransch-Equatoriaal-Afrika komt zeer veel goud naar het moederland. In het afgeloopen jaar werd meer dan 9 cwt. goud van daar geëxporteerd. Sedert het begin van dit jaar is de productie verhoogd en de uitvoer nog verder gestegen. Freddy had Robbie geleerd een voudige dansmuziek op zijn harmo nica te maken en op zekeren dag, toen ze aan het strand waren, be greep Robbie, waarom Freddy hem die lessen gegeven had. Hij speelde een wals, toen plotseling Freddy op stond, op zijn teenen ging staan en als een balletdanser begon te dansen. „Schitterend," riep Topsy, „ik wist niet, dat Je dat ook kende." Freddy had echter niet lang ge danst, of Creepy en Crawly, de twee slangen, begonnen mee te dansen. Robbie liet de harmonica uit zijn handen vallen, toen hij de twee slan gen zag. „Kijk, Topsy," riep hij uit, „de slangen dansen ook." „Ja," antwoordde Topsy, „is het niet vreemd! Ik wist heelemaal niet, dat slangen dansen konden." „Ga door met je muziek," riep Vrij dag, „ga door, Robbie." (Morgenavond vervolg). (Ingezonden Mede deeling). Uit het Engelsch van i Tien duizend pond in vijf jaar! De gedachte er aan alleen, leek al onmogelijk. Maar dat was nog niet alles. Wat had ze er aan om eigenares van de plaats te zijn, als ze de middelen .niet had om haar te bewonen, zooals een de.-gelijke plaats bewoond behoorde te worden? Waar zou zü, een meisje van nog geen 22 jaar, al dat geld vandaan moeten halen? Ze was te onrustig om te blijven zitten en liep van de eene kamer naar de andere. Het drong weer opnieuw tot haar door hoe zuiver van architectonische verhoudingen elke kamer was, hoe schitterend het uitzicht uit elk ven ster van het huis. Dit was het huis van haar geslacht; van de Trevanions. Ze hadden hier eeuwen achtereen, generatie na generatie, ge woond en nu moest zij, de laatste loot van den ouden stam, het verlaten. Ze herinnerde zich de gelofte aan haar ster venden vader, dacht aan den glans in zijn oogen, toen zij deze had afgelegd. Het was waar wat hil gezegd had.... omdat zij haar toch niet zou kunnen houden. Maar de vreug de, die de belofte den stervende bereid had, maakte dat zij zich er aan gebonden voelde. Zij zou de belofte houden! Hoe. dat wist ze niet; ze had er geen flauw idee van wat ze zou ondernemen om haar te vervullen, maar hou den zou ze haar, hoe dan ook! Ze kwam eindelijk weer in de portiek en keek uit over het iandcchap. De zon ging on der en de heele lucht in het Westen gloeide in rood goud. In het weelderig geboomte kwetter den overal blijde vogels, bloemen bloeiden en geurden overal in het rond. Ze dronk de heer lijke atmosfeer van den zaligen zomeravond met diepe teugen in en ze klemde haar handen ineen en fluisterde tegen zichzelf: Ja, ik zal aet doen; ik zal het doen! Kijk eens hier, deerntje.... Ze hoorde op eens de stem van den ouden Jack. die haar uit haar droomen wakker riep en zag hem pal naast zich staan. M'n Jong en ik hebben d'r nog ereis over gepraat. Niet dat ik er een steek voor voel voor wat-ie zegt, maar dat doet er nou niks niemendal toeik heb 'n hoop voor m overdat weet je wel. Hij heeft gezeid, dat-ie -docht, dat je, omdat je een Tre- vanion bent, misschien je naam niet zou wil len veranderen in Beel. Niet dat Beel geen goeie naam is, waarachtig'niet. Maar jelui zijn nou eenmaal zulke eigengereide lui. En nou beeft me jongen gedocht, dat als je met hem wilt trouwen, dat-ie stappen zou kunnen doen om zijn naam van Beel in Trevanion ver anderd te krijgen. Begrijp-ie? Ik zal d'r nou niks meer van zeggen, maar denk er es over na, deerntje. Dank u, mr. Beel, antwoordde Nancy koud. Je zult er wel ereis over denken, niet waar? Maar je mot niet denken, dat ik er een snars om geef. Ik vin 't verkeerd, kolossaal ver keerd. Wat het 'nnaam te beduiden? Wat ben nen ouë families waard? Niet zooveul. Dat heb 'k me jong een paar minuten geleden ook ge beid. Daar he-je nou dat jong, die John Trefry, die het ook 'n ouë naam. Hoort tot 'n familie, die haast net zoo oud is as de jouwe. Zijn va der was arm, en had het net zoo hoog in de bovenkamer als de jouwe, neem me niet kwa lijk. En wat koopt-ie d'r voor, al zeg ik het zelf? Zijn zoon werkt in een elektriek bedrijf voor drie pond in de week. Dat is alles wattle van z'n ouë naam kan doen. Maar ik heb te gen me jong gezeid, dat ik 't tegen jou zou zeg gen en ik heb 't gezeid. Goeienavond. Goeienavond. Nancy bleef het tweetal na kijken tot ze uit het gezicht waren Ze waren nauwelijks verdwenen )f ze hoorde wéér voet stappen en toen ze zich omdraaide, zag ze den jongen man over wien oude Jack het zooeven had gehad. John Trefy, die al lang een stille aanbidder van Nancy was, richtte zijn schreden naar het huis. HOOFDSTUK IV DE VERKOOP Vergeef me, dat ik Je zoo onaangediend kom opzoeken, Nancy, begon de jonge man, terwijl hij dicht op haar toekwam. Ik hoop, dat ik je niet stoor. Nancy begroette hem met een flauw glim lachje, hoewel ze er eigenlijk naar verlangde om alleen te zijn; maar zijn bezoek was haar toch welkom en de klank van echte sympatnie in zijn stem deed haar prettig aan. Zooals de oude Jack Beel gezegd had, was John Trefry een afstammeling van een ver armd geslacht. Vele Jaren geleden waren de Trefry's, evenals de Trevanions, menschen van beteekenis geweest in het graafschap. Er was een admiraal Trefry geweest in de dagen van de Armada en sindsdien had de fa milie zich steeds verheugd in de achting van de heele streek. Maar deze dagen waren voor bij, speciaal voor John's tak van de familie. Hij zelf was niet veel meer dan een employe bi) een electrlsch bedrijf. John Trefry had uiterlijk niets opvallends en evenmin was hij althans volgens de alge meene opinie in eenerlei richting bijzon der begaafd. Als jongen was hij op het gym nasium geweest en alhoewel hij nooit als be paald knap beschouwd was, had hij de school behoorlijk afgeloopen. Hij had altijd groote liefhebberij in electro-techniek getoond en zoo had hij, toen hij van school kwam, een baantje gekregen bi] een plaatselijk electriciteitsbedrijf. Schitterende vooruitzichten had h(] daar niet; hij zou het er hoogstens tot adjunct-bedrijfs leider kunnen brengen; een betrekking, die niet veel meer dan vergulde armoede betee- kende. Al jaren was John op Nancy verliefd, maar hij had nooit zijn gevoelens durven uiten. De oude Trevanion had hem met meer on derscheiding behandeld dan andere menschen in de buurt ooit hadden gedaan, dat was waar; maar hij had nooit den aanstaanden man van zijn dochter in hem gezien. Als de jonge man met dat stoutmoedige idee voor den dag had durven komen, zou "e oude heer nem onge twijfeld de deur hebben uitgegooid. De trot- sche, oude Trevanion beschouwde het als vast staand, dat zijn dochter moest trouwen met iemand van stand en fortuin: iemand, die haar ouden naam waardig was en er weer een nieuwen luister aan zou kunnen verleenen. John Trefry, die dat wist, had gezwegen en zich tevreden gesteld met Nancy in stilte en uit de verte te aanbidden, terwijl hij de geheime hoop koesterde, dat een of andere Deus ex Ma china het nog eens mogelijk zou maken, dat de droom zijner jeugd in vervulling ging. Het meisje beschouwde hem als een goeden, harte- lijken vriend en was op dit oogenblik heel blij met zijn ongeveinsde deelneming. Misschien had ik niet moeten komen, zei John aarzelend maar ik kon niet anders - Het is heel vriendelijk van je om aan me te denken. John, antwoordde het meisje. Je stoort absoluut niet; zooals je ziet, ben ik al leen. Ik was bang dat Dat wat? viel het meisje hem in de rede. Ik dacht, dat er mischien een heele boel menschen zouden zijn, Wat voor menschen? Ik heb geen vrien- deri. De oude Jack Beel en zijn zoon zijn net hier geweest. Ze kwamen hier om er aan te herinneren, dat alles hier nu van hen hoort! John Trefry zei een oogenblik niets. Hij wist, evenals iedereen in de streek, dat Jack Beel een hypotheek had op Trevanion Court en er op blufte, dat hij hier heer en meester zou worden. De oude schurk, riep John eindelijk. Ik heb een gevoel als zou ik hem kunnen ver moorden. Waarom? Om op den dag van je vaders begrafenis te komenen.... en ik kan er eenvoudig geen woorden voor vinden! Hij vertelde, dat hij van plan is om Tre vanion Court aan den jongen Jack te geven. Het is schande! En die knul komt hier zeker wonen? Ik vermoed van wel, zei het meisje, ter wijl ze eventjes huiverde. John Trefry bleef een poosje zwijgen en vroeg toen opeens: En wat ben jij van plan te gaan doen, Nancy? Nancy antwoordde niet direct. Niettegen staande haar belofte aan haar vader, had ze nog geen bepaalde plannen gemaakt. Alles leek haar nog zoo onwezenlijk. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9