I m - Mméë KLEURIGE PAASCHTAFELS WAT ZULLEN WE KOKEN? ■Hk EENVOUDIGE COSTUMES BREIWERK Letite^symptojien KNIPPATROON mmmm Pak voor jongens van tien jaar m aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw De Paashtafel mag rijk aan kleuren zijn, we behoeven ons niet te bepalen tot één domineerende kleur. Alle lente-kleuren mogen gebruikt wor den. Lente-kleuren zijn frissche kleuren, zooals het groen, wat men aan pas ontlui kende boomen ziet, het oploopend paars van de crocussen, het zacht rose, carmljn- rood tot oranje der tulpen, zoowel als het ■prekende geel der narcissen. Alle kleuren van het verfpalet mogen prijken op onze Paaschtafel, hetzij uitko mend in gekleurd steengoed, in uw bloem- decoraties of in alles te zamen. Het verfpalet heb ik dit seizoen voor ta feldecoratie gekozen. Het palet maakt u zelf van karton, of dim triplex, de duim- opening en de rondjes waar de eieren in ge plaatst worden, zagen we uit. Het palet krijgt een frissche groene kleur, of wordt bard geel geschilderd met waterverf. De eieren krijgen alle mogelijke tinten en bij het opmaken der tafel worden ze in de gaten gezet. Door de duimopening rangschikken we artistiek eenige takken lentebloesems of knoppen, terwijl een rose of paars lint er om heen gestrikt wordt. Het geheel komt niet vlak op de tafel, doch wordt hier en daar even gesteund, door een klosje of doos je, zoodat de eieren de tafel niet raken en er dan misschien zouden uitwippen. Indien u ongekookte eieren gebruikt voor de decoratie, dan kunt u ze heel goed ge heel kleuren met waterverf, wanneer het ei dan later gebruikt moet worden, een vol genden dag b.v., wascht men de verf er heel vlug af. Ook kan men speciale verf koopen om eieren te kleuren. Nog een aardig middenstuk is een mand met gekleurde eieren in harde tinten, voor al licht paars, donker paars, rose, oranje enz. In de mand komt eerst een rozet van groen crêpe-papier, daarop komen de eieren stijf gerangschikt, een strik en een los toefje kleine bloempjes maken het geheel ven van een ei in een bloem verstopt, de bloem gemaakt van crêpe-papier met een paar lange smalle bladen van crêpe-papier in groen er bij gevoegd. Voor de kinderen die aan tafel aanzitten is het haasjes-motief grappig* misschien is het mogelijk om voor ieder van hen zoo'n beestje te fabriceeren, de teekening is eenvoudig genoeg en een handige vader kan het wel nateekenen, op triplex over zetten, en uitzagen. Het haasje staat op een plankje waar het vast opgespijkerd is van onder af met kleine spijkertjes. Een houdertje komt er weer op voor het ei. Wanneer u moeite heeft met zoo'n houdertje, dan kunt u ook heel goed een eierdopje op het plankje zetten. Het haasje wordt geel-bruin geschilderd met aan beide kanten de afteekening in zwart, het plankje is groen. Deze haas kan een rose zijden strikje omkrijgen. Lijkt het u toch te moeilijk de voorbeelden zelf te teekenen, welnu, om streeks Paschen, zien we allerlei gekleurde prenten, platen en kaarten met voorstel lingen van haasjes, enz. U knipt zoo'n kleurig haasje uit, plakt dit op een stukje hout, zaagt het uit en u bent ook klaar. Geef aan ieder kind naast zijn bordje een haasje met een andere kleur strik en u zult verheugde gezichten zien. Het palet is bijzonder aardig en origineel voor de koffietafel. Voor de verdere versie ringen van eierdopjes kunt u uit bijgaande teekeningen kiezen. Terwijl we verder nog een schitterender geheel krijgen door het arrangeeren van allerlei kleurige schoteltjes eier-gerechten, opgemaakt met sla, tomaat enz. Afwisseling genoeg, de eieren zijn im mers geweldig goedkoop! ANEMOON. af. en uw middenstuk gelijkt op een stijve ö»iuauet uit vroeger jaren. O Jc kan men een vierkante mand ver sieren. De eieren worden uit de mand ge bruikt tijdens den maaltijd, terwijl de palet versiering, wanneer men die toepast, intact moet blijven. Om aan de tafel een frisch kleurrijk ge heel te geven, knippen we een grooten cir kel met geschulpten rand van crêpe-papier en leggen dit onder het middenstuk. Op de eerste teekening zien we van die kleine cirkeltjes onder de eierdopjes. Een bloem (een tulp), kunnen we maken van crêpe-papier. We knippen daarvoor 6 bla den zooals onderaan in fig. B aangegeven. De bladeren worden in de rondte geschikt, het ééne blad even over het andere, terwijl we de strippen van onderen in de hand houden en als de blaadjes gerangschikt zijn, draaien we deze strippen in elkaar. Blijkt dit gedeelte te lang, dan knippen we er een stuk af. Zet de bloem in een eier dopje en zet het ei er middenin en model leer de bloemblaadjes wat. Een andere versiering om bij het bord te plaatsen, is een klavertje-vier, gezaagd uit triplex. Onderaan ziet u één blaadje getee- kend, u trekt dit blaadje viermaal na, tot dat de teekening op uw hout er uit ziet als op fig. C. Het stengeltje wordt er aan geteekend met het reepje gras en dit wordt in één stuk uitgezaagd. Het geheel wordt tegen een vierkant plankje gespijkerd, waarop een houdertje komt voor het ei. We kunnen dit maken van carton en plak ken het dan op het plankje. Of we maken het van hout en zagen het gat uit. Is het niet diep genoeg dan komen er eenige van die uitgecirkelde plankjes op elkaar. Het motiefje wordt frisch groen geschilderd. Daarboven hebben we een voorbeeld gege- Eieren op allerlei manieren Nu de eieren goedkoop zijn verwerken wij ze allicht meer dan in duren tijd. En nu is het heerlijk, dat eieren op zoo velerlei manieren kunnen worden klaargemaakt. Inplaats van de eieren gewoon te koken of te bakken kan men ze bijv. po- cheeren op de volgende manier: Gepocheerde eieren. Men vult 'n kleine ondiepe pan met water, doet er ongeveer 'n eetlepel azijn in en 'n theelepeltje zout. Zoodra het water kookt breekt men een ei in "n kopje, geeft het kopje 'n duwtje, zoodat de inhoud er van ronddraait en laat het ei dan voorzichtig in 't kokende water glijden. Het water mag dan niet verder blijven koken; men draait hef gas dus uit en laat het ei on geveer 254 minuut in het heete water. Het wit moet dan gestold wezen, maar de dooier moet zacht blijven. Men neemt het ei met 'n schuimspaan voorzichtig uit 't wa ter en laat het op de schuimspaan even uitlekken. De randjes rond om kan men dan nog wat bijsnij den. Men kan zulke eieren presen teeren op warm geroosterd brood. iov; In dezen tijd van malaise is het voor ve len noodzakelijk om hun uitgaven aan kleeding en alle verdere bijkomstighe den zooveel mogelijk te beperken. Een groo- te bezuiniging kan gevonden worden in het „zelf maken" van onze japonnen en man tels. Fig. 1040 bestaat uit een rok en een jasje van geruite stof, zooals er dezen zomer veel zullen gedragen worden. We zien de slui ting zich van links naar rechts verplaatsen, wat een heel aardig effect geeft. Wanneer we b.v. een tint in bruine ruit voor het jasje nemen, dragen we er een ceintuur, strik en knoopen bij van bruin peau de suêde. Bij de costumes en mantels zonder kraag zullen dezen zomer weer veel bon ten gedragen worden. De eenvoudige, sportieve jas op no. 1041 vereischt niet veel toelichting. We maken hem met raglan mouwen, een groote pele- rinevormige kraag en een dubbele rij knoo pen. Fig. 1042 is een reisjas, gemaakt van een grijs en staalblauwe ruit. De sluiting ge schiedt door middel van stalen knippen. De das, het mutsje, ceintuur en de biezen op de mouwen zijn van staalblauw satin- ciré, wat den indruk maakt van lakleder. POLA. Gepocheerde eieren met ham. Men neemt hiervoor evenveel plakjes ham als men eie ren wil gebruiken. De eieren worden op de gewone wijze gepocheerd en de ham even gebakken in de koekepan. Dan legt men ge roosterde sneetjes brood op 'n verwarmde schaal, daarop de warme sneetjes ham en hierop de warme gepocheerde eieren. Eiergehakt. De hard gekookte eieren wor den fijn gemaakt en vermengd met 1 of meer rauwe eieren 1 rauw ei op 5 ge kookte eieren bijv. peper, zout, noot en geweekt brood. Men maakt er balletjes van zooals van vleeschgehakt, paneert ze en bakt ze in boter rondom licht-bruin. Men kan hierbij uitstekend jus maken. Gebakken eieren in rijst kan men heerlijk klaar maken als men kleine rijstringen heeft. Men kookt de rijst op de gewone wij ze gaar en droog met water en 'n weinig zout. De vormpjes worden goed ingevet met boter en met rijst gevuld. Men laat de rijst daar ongeveer 'n half uur in om stevig te worden en stulpt haar dan om in 'n plat ten vuurvasten schotel, dien men tevoren met boter bestreken heeft. Men strooit ge raspte kaas over de rijst, breekt in iedere holte der rijstvormpjes 'n ei, strooit daar peper en zout over en zet den schotel in 'n matig warmen oven, tot de eieren gestold zijn. Eiercotéletten. Bij drie hard gekookte eieren heeft men hiervoor noodig: 3 eet lepels geraspte kaas, 3 eetlepels bloem, 1 eetlepel boter, 1 theelepeltje zeer fijngesnip perde ui, 54 theelepeltje fijn gehakte peter- lie, 1 kopje melk, zout en peper. Men roert de boter met de bloem boven 'n zacht vuurtje, voegt er langzamerhand de melk bij en kookt aldus 'n dikke witte saus. De eieren worden goed fijn gemaakt en met de kaas en peper en zout door de saus geroerd. Men laat de massa dan koud worden en vormt er kleine coteletten van. Men klutst 'n ei met 3 eetlepels melk en peper en zout, wentelt de coteletjes hier door, wentelt ze daarna door paneermeel of gestampte beschuit en bakt ze in dampend heet frituurvet mooi licht bruin. Men kan zulke coteletten heel goed in plaats van vleesch, opdienen bij allerlei soorten groente, evenals eiergehakt. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL. Gebreide onderbroek voor jongens van ongeveer 11 jaar Aluminium naalden No. 214 Men begint te breien aan den achter kant bij den boord, waarvoor men 88 st. opzet. Eerst breit men 8 naal den 2 r. 2 aver. In den 9en toer breit men 3 knoopsgaten als volgt: 3 st. breien, 3 st. afkanten, 37 st. breien, 3 st. afkanten, 36 st. breien, 3 st. afkanten', 3 st. breien. In den lOen toer worden boven de afgekante st. telkens weer 3 st. bij opge zet. De aldus verkregen openingen worden later omwerkt met een knoopsgatensteek. Na de knoopsgatentoeren breit men nog 8 toeren 2 r. 2 aver. Verder breit men aldoor r. Voor den bodem breit men nu eerst 49 st. Dan keert men het werk om haalt den len steek af, breit nog 9 st., keert het werk om, breit 15 st., (den len st. afhalen) keert het werk om, breit 20 st. enz. Bij el- ken toer 5 st. meer breiend, tot men weer alle steken op de naald heeft. Verder breit men recht door, nog ongeveer 100 toeren, tot aan het kruisje. Voor het kruisje breit men: 42 st., 1 st. meerderen, 4 st. breien, 1 st. meerderen, 42 st. breien. Volgenden toer overbreien. In den daarop volgenden toer breit men: 42 st., 1 st. meerderen, 6 st. breien, 1 st. meerderen, 42 st. breien, 1 toer overbreien. Zoo gaat men door, tot men tenslotte tusschen beide meerderingen 28 st. heeft. Deze 28 st. wor den afgekant vo<jr het kruisje. Op de overi ge steken, aan weerskanten, breit men nog ongeveer 20 toeren, waarna men de pijpen afwerkt met 10 toeren 2 r. 2 aver. De voorkant wordt op de zelfde manier gebreid, echter zonder bodem. Dus na den ooord breit men gewoon recht door. Na 90 toeren verdeelt men het werk in tweeën voor 'n split je. Men breit dan op beide helften nog 20 toeren, waarna men alle steken weer op één naald neemt. De pij pen worden precies eender ge breid als bij de achterhelft. Bij het aan elkaar naaien van beide helften laat men, aan den bovenkant, 'n stukje open voor de kleppen. Het aantal toeren en ste ken is bij dergelijk werk nooit precies op te geven. Dat kan men het beste zelf bepalen, ook indien men het patroon wil wijzigen voor een groote ren of kleineren jongen. Heel veilig is men wanneer men eerst een proeflapje breit en dit goed uitstrijkt. Men kan dan precies uitrekenen hoeveel steken er op 'n centi meter komen en uitmeten hoeveel steken en toeren men noodig heeft. DORA. Als de eerste lente- symptone.n merkbaar worden, vogels beginnen te kweelen, de crocusjes hun kopjes uit het gras opsteken, dan worden er plannen gesmeed voor de voorjaarsschoonmaak. Bij de schoonmaakplannen komen ideeën voor vernieuwingen. Gordijnen behooren wel tot die dingen welke vaak voor ver nieuwing in aanmerking komen, we geven ook daarom juist eenige voorbeelden van gore n-vernieuwingen, te zamen gebracht met andere bijkomstige stoffeering. Cretonne kunnen we dit seizoen weer in zeer groote verscheidenheid wat kleuren en ontwerpen betreft koopen, zoowel in bloem als moderne figuurpatronen. We behandelen hier speciaal cretonne, daar deze stof zoo uitnemend geschikt is om te combineeren met de verdere aan kleeding. Menige kamer zal een zomersch aanzien verkrijgen door een los overtrek voor stoel of crapeaud, passend bij de gor dijnen. Onze eerste teekening laat u zoo'n com binatie zien, een bedsprei van dezelfde cre tonne gemaakt, een aardig kussenovertrek over uw vaal geworden kussen, een lampe kapje van hetzelfde materiaal en met ruim aangezette volants. De tweede teekening laat u iets derge lijks zien, een lange smalle kist kunt u er mee overtrekken en beleggen met een ma trasje gevuld met kapok, alles overtrokken met dezelfde cretonne als voor de gordijnen, en verdere stoffeering gebruikt. De kist kan als berg- en zitplaats dienst doen en kan geplaatst worden in de zitkamer, de slaapkamer of in de hal, onder een raam. De kleine teekening daarnaast, laat u een goede wandindeeling zien, speciaal waar zich twee ramen aan één kant bevin den. De dam in 't midden krijgt een spiegel zonder lijst welke daar vlak opgeschroefd wordt. De gordijnen van de ramen vormen aan den spiegelkant een aardige afsluiting voor den spiegel, terwijl nog een beter ge heel verkregen wordt door een zelfde kuif boven den spiegel aan te brengen als bo ven de ramen. Voor ieder raam kan een half cirkelvor- W w Heupwijdte 86 c.M., lengte 52 c.M. Voor de broek 1.40 M. stof van 70 C.M. breedte 1.20 M. voering, 7 groote knoopen, 2 knoopjes. Wanneer ge voor het broekpatroon een rechthoek opzet, welke 63 c.M. lang en 60 c.M. breed is, dan kunt ge alle aangegeven maten hierin afteekenen, waarna ge het patroon op de vaste lijnen uitknipt. Van den zak, welke op het patroon is afgetee- kend, maakt ge even afzonderlijk een pa troontje, door dit na te radeeren. Hierna legt ge het patroon van voor- en achter kant op de stof, waarna ge het met 'n 154 cJM. naad uitknipt, terwijl onder en boven aan 3 c.M. bij geknipt wordt. Men begint met de zakken. Hiervoor knipt ge 4 stukken voering volgens het patroon, waarna ge voor den inkijk op deze stuk ken een stukje stof stikt, dat 17 c.M. lang en 6 c.M. breed wordt. Vervolgens legt ge 2 van deze stukken op den voorkant van de broek, goede kanten op elkaar, waarna ge de 15 c-M. van de zakbreedte Jangsstikt. Dan kunt ge den zak naar den verkeerden kant toe omhalen, waarna ge verder den in slag op den zijnaad aan den bovenkant van de broek even omrijgt. De beide andere stukken worden aan den achterkant van de broek vastgestikt, waarna ge de voorkan ten op de achterkanten kunt stikken, met uitzondering van de 15 c-M. voor den ingang van den zak. Nu kan men aan den achter kant het 15 c.M. lange en 154 cM. breede heup naadje instikken, waarna ge den achternaad en 6 c.M. van den voornaad dicht stikt. Hierna ver bindt ge ook den kruis naad; voor- en achter naad komen hierbij op el kaar Voor het split knipt ge 3 stukjes voering en 2 stukjes stof. Links zet ge ln den vorm van 't split eerst een stukje voering tegen. Hierna stikt ge 'n stukje stof en een stukje voering tegen el kaar voor de knoopsgaten, terwijl dit ge lijk met eerstgenoemd voeringstukje wordt tegengestikt. Ook voor den rechterkant stikt ge stof en voering tegen elkaar en stikt dit aan voor de knoopjes. Dan kunt ge de broek bovenaan en aan de pijpen op de vereischte lengte omrijgen. De voe ring stikt ge in elkaar, waarna ge ze bo venaan en aan de pijpen langs zoomt; ook langs 't split. Hierna wordt de broek ste vig opgeperst, ook de vouw in de pijpen, waarna ge op de daarvoor bestemde plaat sen de knoopen aanzet. En nu het patroon voor het jasje: jas eupwijdte 86 c-M., lengte jas ongeveer 65 cM., mouwlengte 48 c.M. Benoo- digd: Voor de jas 2.50 M. van 70 c-M. breedte, 1.80 M. voering, 4 groote knoopen, een gesp. Ge maakt het patroon op de aangegeven maten; mouw- en kraagpa troon zijn gemakkelijk te maken, voor het jaspatroon zet ge een rechthoek op, welke 65 c.M. lang en 60 cJVI. breed is, dan kunt ge alle aangegeven maten er in afteekenen. Van het tegenbeleg maakt ge dan even apart een patroontje. Hierna legt ge alle patronen op de stof, waarna ge ze met een naad uitknipt, terwijl ge onderaan de jas en de mouw nog 4 cM. extra voor 'n zoom aanknipt. Ge begint midden achter den 4 c.M. diepen plooi naar beide kanten in te rijgen, waarna ge het puntige rugstuk op kunt stikken. Aan den voorkant worden de tegenbeleggen op den goeden kant van de jas langs gestikt tot aan het streepje, dus 6 cJM. voorbij den hoek. Hier geeft ge een knipje, waarna ge het geheele tegen beleg naar den verkeerden kant toe om haalt en ze daar stevig op de jas vastrijgt. Hierna kunt ge schouder-, zij- en mouw naden dichtstikken en met een warme bout platpersen. Vervolgens wordt aan den on derkant van de mouw de 4 c-M. breede zoom ingeregen, waarna ge ook den onder kant van de jas op lengte af kunt rijgen, nadat ge u er even van overtuigd hebt, dat deze gelijk hangt. Hierna zet ge de mou wen in, waarvoor ge den mouwnaad 4 5 cM. meer naar voren neemt dan den zij naad. Den kraag stikt ge dubbel, waarna ge dezen aan den achterkant van de jas opstikt en den anderen kant overzoomt. Bij de revers zoomt ge kraag en revers tegen elkaar in, zoodat de naad platter wordt. De voering- jas stikt ge in elkaar, waarna ge deze langs tegenbeleggen, hals, onderkant en onder kant der mouwen tegen zoomt en ook langs de armsgaten even vast zet. De knoopsga ten maakt ge in de linkerhelft, op 19 cM. en 36 c.M. vanaf den onderkant en 3 cM. vanaf den kant. Hierna wordt de jas flink geperst, ook de aangegeven breuklijn, waar na ge de knoopen aanzet. Dan maakt ge een ceintuur, die ge 90 c.M. lang en 12 c.M. breed knipt, dubbel stikt en 15 c.M. onder het armsgat in den zijnaad vastmaakt. Nogmaals verzoek ik de lezeressen bij de aanvrage van het een of ander patroon een enkele maat, zooals bovenwijdte, heup wijdte en lengte bij te voegen DINY. mig plankje komen, gebeitst in een ge- wenschte kleur, hetwelk rust op een van den wand af draaibaar houten raampje. De plankjes kunnen neergeklept worden, wanneer men de gordijnen wenscht te slui ten. De halfcirkelvormige verhooging voor den spiegel op den grond geplaatst vormt een goed geheel met de raam-plankjes en is in één zelfde kleur gebeitst. De teekening geheel onderaan laat u nog een variatie zien van effen en gebloem de cretonne. Voor de effen deelen kunt u ook linnen kiezen. Het spreekt vanzelf, dat men de lappen cretonne, voor de bedspreien, met randen, ruiten, cirkels, strooken enz. aan elkaar zet, om de gewenschte grootte te verkrijgen. Een bedsprei op die manier gemaakt zal heel voordeelig uitkomen. ANEMOON. DE VROUW m HAAM HUISHOUDING M '012. IOHO Van alle m deze rubriek voorkomende modellen, of van welke andere door onze lezeressen lneezon- den teekening ook. leveren wl) door ons Patronen- kantoor patronen tegen de volgende lage prijzen: Blouse l 0.45 Costuum Kinderjurk (t.SJ.) 0.35 Mantel o.60 t 1.— Men geve ons daarvoor de volgende maten op: a. Bovenwijdte, te meten rondom langs den rug, onder de armen door en boven do buste langs, niet te strak. b. Borstwydte, op dezelfde wijze te meten als de bovenwijdte, maar nu o v e r de buste been. o. Borsthoogte, van kuiltje ln den bals tot de taille d. Rughoogte, van het midden nekpunt tot de taille e. Heupwijdte, rondom de heupen, geme ten 20 oM onder de taille f. Schouderbreedte, dit Is de lengte van den schouder, van den hals tot het begin van den arm. g. Mouwlengte, te meten bulten langs den arm. over den gebogen elleboog tot aan den pols h. de geheele lengte, uit den halskull gemeten. Opgave van de letters met daarachter de maat ls voldoende, eveneens opgave van het nummer van het verlangd» kleedlngstuk Patronen worden echter alleen toegezonden, wanneer bij de bestelling het verschuldigde be drag in postzegels is ingesloten. Alle bestellingen richtte men aan: HET PATRONENKANTOOR, Postbus 1, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10