r Centrum-vlot in de bruine rivier VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Londen en Moskou Het nieuws van heden VAN TWEE KWADEN Rouw in Amerika DE BAROMETER 1 R.K. STAATSPARTIJ Eerste Propaganda-vergadering DONDERDAG 6 APRIL 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het geringste gekozen Conferentie van vier te Rome? Mussolini zou Engeland, Frankrijk en Duitschland hebben uitgenoodigd Roosevelt's uitnoodïging Door MacDonald onmiddellijk geaccepteerd Ook Frankrijk naar Washington? Toulouse-zender door brand vernield Excessen tegenPoolsche Joden KERK EN STAAT IN SPANJE Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ Het geschil om Oost- Groenland Denemarken door het Hof van Intern. Justitie in het gelijk gesteld Von Papen en Goering naar Rome Admiraal Moffett, hoofd van het Ameri- kaansche luchtvaartbureau der marine," die bij de ramp met de „Akron" om het leven is gekomen. s Extremistisch complot in Spanje ontdekt Honderdzestig syndicalisten gearresteerd DE OPHEFFING DER SCHVTZBVND IN OOSTENRIJK Een der laatste betoogingen van den thans opgeheven republikeinschen Schutzbond in Oostenrijk in het Wiener Wald. In het midden de bondsleider dr. Julius Deutsch en majoor Eifler OVER DEN HOOGSTEN BERG VAN DE AARDE Markies Clydesdale en de luitenant-vlieger Macintyre spreken voor de microfoon over hun succesvollen tocht over den Mount Everest. Diplomatieke rede van Sir John Simon in het Lagerhuis Het herdiscontocrediet afgelost V Rijksregeering in conflict met de buitenlandsche pers De Duitsche landbouw HAVENSTAD UITGEBRAND Mr. J. v. HELLENBERC HU BAR en J. ANDRIESSEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Twee afzonderlijke commissies zullen de Akron-ramp onderzoeken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18347 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Centrum, dat zooveel jaren lang in het Duitsche politieke leven heeft ge staan als een onwankelbare rots, waarop alle beukende golfslagen machteloos uiteen spatten, wordt sinds de laatste rijksdagverkie zingen, Waarbij het zijn doorslaggevende positie verloor, en sinds de rijksdagzitting, waarin het vóór de machtigingswet stemde, vaak vergeleken met een armzalig vlot, dat stuurloos wordt mee gesleurd in de ziedende bruine rivier, welke ge heel Duitschland heeft overstroomd. In deze verbeelding ziet men de Centrumgroep als een vertwijfelde schare schipbreukelingen samen- klitten rondom het als een wankelen mast ge heven kruis, overgeleverd aan de door de mach tigingswet legaal gesanctionneerde willekeur der Nazi's. Waarlijk, zij, die behagen scheppen in dit verontrustend beeld, mogen daarbij denken aan het scheepje met de Apostelen in den vlie genden storm op het meer van Genezareth, waarin Christus te slapen lag te midden der kleingeloovigen. Misschien zullen zij zich dan afvragen, wie of thans de kleingeloovigen zijn, de mannen van het Centrum of zij, die hen nu met verwijten van lafheid overladen, omdat zij met den wind mee, in plaats van tegen den wind in hebben gestuurd. Principieel is slechts de vraag van belang of het Centrum onder de gegeven omstandigheden vóór of tegen de mach tigingswet, welke Hitier en zijn regeering een welhaast onbeperkte macht verleende, had moeten stemmen. Zij, die de meening zijn toe gedaan, dat het Centrum de laatste kans had moeten benutten en van zijn sleutelpositie gebruik had moeten maken om Hitier den lega- len weg naar de dictatuur te versperren, bewe ren, dat het Centrum smadelijk gecapituleerd heeft voor een thans tot overmacht gegroeide macht. Volgens hen heeft het Centrum door zijn* meegaandheid alle recht op eerbied en waardeering verspeeld en dient het prijs te wor den gegeven aan de algemeene verachting. Had het Centrum zich op dit allerlaatste mo ment onwrikbaar schrap gezet, zoo redeneeren zij, dan zou het wel door Hitier daarvoor met allerlei folteringen zijn gestraft, maar in ieder geval zóóveel respect hebben afgedwongen, dat niet tal van leden uit zijn partijverband zou den zijn weggeloopen. Deze redeneering heeft ongetwijfeld veel aantrekkelijks, omdat zij simpelweg een beroep doet op een heldhaftig heid, welke, zoo niet nuttig, dan toch schoon is, op een heldhaftigheid, die in de politiek zoo goed als nooit en door zoo goed als nie mand beoefend wordt, omdat schoonheid en politiek nu eenmaal moeilijk met elkaar te rijmen begrippen zijn. Hoe gemakkelijk het echter ook schijnen moge de Centrums-politiek als laffe houdingloosheid te karakteriseeren, een rechtvaardige beoordeeling daarvan eischt meer werkelijkheidszin en minder simplisme, dan de Centrum-verguizers thans ten toon spreiden. Had de Cenrumpartij tegen de machtigings wet gestemd, dan zou deze op illegale manier toch tot stand zijn gekomen. De dreigementen der nationaal-socialisten, vóór de bewuste rijksdagzitting geuit, stonden daarvoor borg. De Centrum-partij zau dan automatisch in een positie zijn gekomen als die der marxistische groepen en zichzelf den pas hebben afgesne den nog eenigen invloed te doen gelden op de Rijksregeering. Zou in een dergelijke situatie de afval van het Centrum geringer zijn ge weest dan thans, nu duizenden Centrum-lie- den heeten over te löopen naar het nationaal- socialisme? Het martelaarschap wordt wel al tijd hoog verheerlijkt, maar weinigen bezitten den moed en den lust om het te ondergaan. Het lijkt ons daarom waarschijnlijker, dat, wanneer het Centrum tot een actieve oppo sitie ware overgegaan, het een nog veel groo- ter aantal leden zou hebben verloren, n.l. al len, die, gedreven door baatzucht, den baan tjes en postjes verdeelende Nazi's in het gevlij wenschten te komen. Bovendien is de vraag ge wettigd, of er na de gematigde regeeringsver- klaring van Hitier nog voldoende reden voor het Centrum aanwezig was om een actieve oppositie voort te zetten. Zou het dan niet be schuldigd zijn van al te straffe en onvrucht bare stijfhoofdigheid? Men moet niet uit het oog verliezen, dat het Centrum reeds onder het rijkskanselierschap van dr. Heinrich Brü- LONDEN, 6 April (Reuter). De Romeinsche correspondent van de „Morning Post" bericht, dat Mussolini de vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk, Duitschland en Italië voor een Vier Mogendheden-Conferentie naar Rome heeft uitgenoodigd voor begin Juni. De resultaten van deze conferentie zouden dan op de Herfstzitting van den Volkenbond besproken kunnen worden. Men hoopt, dat dit in de Vereenigde Staten e«n goeden indruk zal maken. Een bevestiging van dit bericht is echter niet ontvangen. ning sterk in de richtingnaar rechts is ge- evolueerd. Het Centrum heeft sindsdien steeds naar samenwerking met de rechtsche natio nale partijen gestreefd en dat dit streven niet door die partijen werd opgevangen kan men moeilijk aan het Centrum verwijten. Ook dient men te bedenken, dat, wanneer de nationale revolutie, welke zich thans in Duitschland voltrokken heeft, op een fiasco zou uitloopen, de catastrophale gevolgen van een dergelijk fiasco vóór Duitschland en indirect voor geheel de wereld niet te overzien zijn. Het Centrum heeft niets willen doen, dat dit fiasco zou kun nen bevorderen. Daarom heeft het van twee onvermijdelijke kwaden dat gekozen, wat het onder de feitelijke omstandigheden het ge ringste achtte, in de hoop, dat er mettertijd iets goeds uit zou groeien. Mocht deze hoop ijdel blijken, dan valt de schuld daarvoor niet op het Centrum neer, maar terug op degenen, die haar in de meerderheid van het Duitsche volk hebben gewekt. LONDEN, 6 April (Reuter). De „Morning Post" bericht, dat Maandagavond de formeele uitnoodiging van Roosevelt aan MacDonald on middellijk is beantwoord. Vermoedelijk zal Mac Donald Zaterdag naar Amerika vertrekken, waar hij niet langer dan een week zal blijven. De „Daily Telegraph" bericht, dat MacDonald de vorige week nog niet op een bezoek aan Amerika rekende. PARIJS, 6 April. (V.D.). In Fransche poli tieke kringen acht men het niet uitgesloten, dat ook leden der Fransche regeering tegelijk met den Britschen Minister-President MacDonald naar Amerika zullen vertrekken, of dat Frankrijk althans onderhandelaars naar Amerika zal zenden om met den Amerikaanschen Presi dent den politieken toestand en in het bij zonder de komende Economische Wereldconfe rentie en de schuldenkwestie te bespreken. PARIJS, 6 April. (V.D.). De radiozender Tou louse is Woensdagavond door een grooten brand geheel vernield. Nadere bijzonderheden over de oorzaak en den omvang van den brand zijn nog niet bekend. WARSCHAU, 6 April (Reuter) Het Pool sche Telegraaf Agentschap meldt, dat de Pool sche gezant te Berlijn voor de vijfde maal bij den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath heeft geprotesteerrd tegen excessen tegen Poolsche Joden. Hij legde een lijst over van 20 nieuwe geval len, die gebeurd zijn na de vierde interventie van 27 Maart. ÊUSKIRCHEN, 6 April (W.B.) Op bevel van den regeeringspresident van Keulen is de vice-president van den Rijksdag Esser wederom in hechtenis genomen en naar Keulen vervoerd, teneinde zich te verantwoorden over de ge beurtenissen bij de Kölner Hanwerk-Kammer. MADRID, 6 April (Reuter). Bij de behande ling van het wetsontwerp inzake de religieuze congregaties, heeft de Cortes artikel 21 aange nomen, dat aan de kloosterlingen het recht ver leent onderwijs te geven. EE Verwachting: Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen, nevelig tot half EE of licht bewolkt, droog weer, weinig ver- EE andering in temperatuur. H Hoogste stand: 770.4 te Le Havre. EE EE Laagste stand: 748.0 te Stensele. EE S Zon op 5.26, onder 6.41 Licht op 7.11. Volle Maan 10 April. =j Onder buitengewone belangstelling heeft het Permanente Hof van Internationale Justitie hedenochtend om 10 uur uitspraak gedaan in de zaak betreffende het juridisch statuut van sommige deelen van Oost-Groenland, waarom trent tusschen Denemarken en Noorwegen ge schillen bestonden. Zooals men zich zal herinneren had Noorwe gen op 10 Juli 1931 verklaard te zijn overgegaan tot de inbezitneming van een bepaalde streek op Oost-Groenland. Naar aanleiding daarvan had Denemarken bij het Hof een vordering aanhangig gemaakt tot onwettig-verklaring van de in bezitneming, als zijnde een inbreuk op den bestaanden rechtstoestand. Met twaalf tegen twee stemmen heeft het Hof beslist overeenkomstig de conclusies van de Deensche regeering en de conclusies van de Noorsche regeering, welke hiermede in strijd waren, verworpen. BERLIJN, 5 April (Reuter) Naar wij ver nemen zullen vice-kanselier Von Papen en Rijksminister Goering over eenige dagen een reis naar Rome ondernemen. MADRID, 5 April. (V. D.) De politie heeft gisteren een extremistisch complot "tegen den staat ontdekt. Te Madrid werden 160 syndica listen gearesteerd, terwijl ook uit Sevilla ver scheidene arrestaties worden gemeld. Het com plot zou tot in bijzonderheden zijn uitgewerkt en ten doel hebben gehad een revolutionnaire beweging te ontketenen, voornamelijk in Cata- lonië en Andalusië. LONDEN, 5 April. (Reuter) Bij de behande ling in tweede lezing van het wetsvoorstel in zake een verbod van Russischen invoer ver klaarde Sir John Simon, dat de Engelsch-Rus- sische handelsbesprekingen een bevredigend verloop hebben. De Britsche regeering zal het oprecht betreuren, wanneer een of andere bij komende gebeurtenis een hinderpaal zou vor men voor een redelijke regeling. De Engelsche regeering heeft ook niet het geringste verlangen, om de vriendschappelijke betrekkingen met Rusland te verstoren. Er kon echter geen twijfel aan zijn, dat voor werkelijk vriendschappelijke relaties geen dege lijke basis is, wanneer het gisteren gepubliceer de Witboek op juiste wijze weergeeft den ma nier, waarop ondanks het zorgvuldige ge duld van den Engelschen ambassadeur een mededeeling aan Groot-Brittannië is gedaan. Er bestaat geen enkel direct verband tusschen het ingediende voorstel en het proces te Mos kou; ik ken echter geen enkel middel, om een ruiterlijk proces te garandeeren en om de op een dwaalspoor gebrachte bewoners van Sovjet- Rusland er van op de hoogte te stellen, wat er gebeurt. Het eenige wat het Huis kan doen is de regeering het middel geven, om den Sovjet autoriteiten op directe en ontwijfelachtige wyze te doen weten, dat de wijze, waarop de gerech telijke vervolging geschiedt, en de ongerustheid, welke deze ons inboezemt, de besprekingen over een handelsovereenkomst onmogelijk maken. De oppositie heeft de verwerping van het ontwerp voorgesteld. LONDEN, 6 April. (V.D.) De machtigingswet tot het verbieden van den invoer van Russische goederen in Engeland is gisterenavond door het Lagerhuis ook in tweede lezing aangeno men met 347 tegen 48 stemmen. Tegen het wetsontwerp stemden slechts de socialisten, terwijl de liberalen van de Samuel-groep zich van stemming onthielden. BERLIJN, 5 April (V. D.) Van welingelichte zijde wordt medegedeeld: Voor een verontrusting van het publiek ten gevolge van het besluit der Rijksbank het z.g. rediscontocrediet aan de crediteuren terug te betalen is niet de minste reden. Zooals bekend werd het herdiscontocrediet door de staatsban ken van Amerika, Engeland en Frankrijk en door de Herstelbank in Juli 1931 tot een be drag van 100 millioen dollars ter beschikking gesteld, toen de Rijksbank ten gevolge van de bankcrisis gebrek aan betalingsmiddelen had en het gevaar bestond, dat de bankbiljetten- circulatie voor minder dan 40 pCt. zou zijn ge dekt. Op 4 Maart liep het crediet weer af. Bij de onderhandelingen over een verlenging kwam het tot moeilijkheden, toen de crediteurbanken wegens de fluctuaties in den dollarskoers bi- zondere garantie eisehten door een speciale goudclausule. Daar het crediet financieel en politiek te duur werd voor de Rijksbank, werd besloten de rest van dit crediet ad 70 millioen aan de crediteuren terug te betalen. De Berlijnsche correspondent van de „N.R.C." meldt: Naar de voorzitter der Vereeniging van de Buitenlandsche Pers te Berlijn hedenochtend in een buitengewone algemeene vergadering be kend maakte, bevindt zich sedert ruim een maand de rijksregeering met deze vereeniging in conflict. Een hooggeplaatst ambtenaar van de nieuwe regeering heeft den tegenwoordigen voorzitter den heer Edgar Mowrer, te kennen gegeven dat de regeering zeer verontwaardigd was over een boek „Duitschland draait de klok terug", het welk Mowrer enkele maanden geleden, dus voordat de tegenwoordige regeering het bewind aanvaardde, heeft gepubliceerd. In verband daarmede werd Mowrer verzocht, om redenen van gezondheid af te treden. Mow rer. die zich bewust was dat in zijn boek niets voorkwam dat een politiek schrijver niet mag schrijven, meende aan zulk een druk niet te kunnen toegeven. In deze omstandigheden probeerde de Ameri- kaansche ambassadeur Sackett met den minis ter van Buitenl. Zaken von Neurath om het geschil bij te leggen, daar het noch in het be lang van de regeering, noch in het belang van de vereeniging was. Deze en nog verdere pogingen van andere zijden ondernomen, bleven zonder gevolg. Na wekenlang vergeefs op ant woord te hebben gewacht, kreeg de vereeniging van rijksminister Goebbels bericht dat de regee ring er bij bleef, dat zij de vereeniging vol komen zou moeten boycotten, tenzij Mowrer aftrad. In overleg met het overige bestuur, bood nu voorzitter Mowrer zijn ontslag aan, maar de vergadering nam met 60 tegen 7 stemmen een motie aan, waarin Mowrer wordt verzocht zijn ontslagaanvraag in te trekken en als voorzitter aan te blijven. Mowrer deelde mede. dat hij in deze omstandigheden zal aanblijven. In den loop van het daarop volgend debat kwam uit, dat de zooeven aangenomen motie van vertrouwen in den voorzitter in de toe komst de werkzaamheid van het bestuur vrij wel onmogelijk zou maken, omdat de vereeni ging, als zij geboycot werd, geen reden van bestaan meer heeft. Dat de meerderheid van de vereeniging noch tans voor de motie heeft gestemd, geschiedde uit de overweging, dat deze vereeniging ook dan, als zij voor den door de regeering op den voorzitter uitgeoefenden druk zou zwichten, evenzeer haar reden van bestaan zou verliezen, zoodat zij ook in die omstandigheden kwalijk meer voor de vrijheid van journalistiek werk zou kunnen opkomen. De dagen van de Vereeniging der buiten landsche pers te Berlijn schijnen in allen ge valle geteld. In een volgende vergaderjng zul len besluiten worden genomen over de zelf- ontbinding der vereeniging. BERLIJN, 5 April. (W. B.) Zooals reeds kort gemeld werd, heeft de voorzitter van den Duit schen Landbouwraad, dr. Brandes, in tegen woordigheid van de rijksministers von Papen en Hugenberg een groote rede gehouden. Het herstel van de rentabiliteit van den land bouw aldus spreker is niet alleen van be lang voor het grootgrondbezit, maar voor den geheelen Duitschen landbouw. Men heeft be rekend, dat de landbouw aan belastingen, rente en lasten rond 350 millioen mark per jaar Kan betalen, men vergt echter een bedrag van 1.550 millioen, zoodat er een tekort is van 1.200 mil lioen. Rekent men de miniatuur-bedrijven mee, dan wordt dit tekort nog 200 millioen hooger. Dit is de zeer ernstige toestand, waarvoor de nationale regeering zich gesteld ziet. Door ver laging van lasten en renten alleen of door verhooging der prijzen kan het tekort niet wor den weggewerkt; de twee methoden moeten worden gecombineerd en daarbij moet men vooral uit zijn op een verlaging der lasten en renten. Dat zal met hardheden gepaard gaan, maar een ineenstorting van den landbouw zou nog veel erger hardheden meebrengen. De inkomsten van den landbouw zijn van 10.2 milliard mark in 1928/'29 tot 7.3 milliard in 1931/'32 gedaald en zij zullen in het loopen- de jaar nog slechts 6.5 milliard bedragen, hoe wel het kwantum der productie met 5 pet. is gestegen. Wordt deze koopkracht-vermindering van den landbouw bestreden, dan zullen arbeid en afzet toenemen. Dat is voor de volksgemeen schap belangrijker dan goedkoope margarme. Overproductie behoeft niet voor te komen, wanneer alle takken van landbouw maar over de geheele linie worden gesteund en niet enkele onderdeelen in het bijzonder. Het doel moet daarbij zijn, niet alleen de levensmiddelen voor de menschen in zoo voldoende mate als moge lijk is te produceeren, maar ook het veevoeder. Want van vrijheid op voedingsgebied kan geen sprake zijn, zoolang de veevoederbasis in het buitenland ligt. Wanneer het veevoeder in het binnenland wordt geproduceerd, wordt veel op deviezen bespaard en kan veel meer werk gelegenheid worden gevonden. Eerst moeten echter de melk- en vet-prijzen stijgen, eer men zich met de veevoeder-prijzen kan bezig houden. Een algemeene renteverlaging is noodig De voorwaarde hiervoor is echter, dat het niet meer voorkomt, dat willekeurige bedragen voor wille keurige doeleinden tegen een willekeurige rente worden geleend. Dit geldt vooral ook voor de huishouding der gemeenten. Wat de toekomstige handelspolitiek betreft, zoo ging dr. Brandes voort, eischt de landbouw autonome contingenten en tarieven, omdat dit de eenige doeltreffende middelen zijn om te beletten, dat de Duitsche markt door buiten landsche goederen wordt overstroomt. Naar Frankrijks trant moet in alle te sluiten handelsverdragen een catastrofe-clausule wor den opgenomen, die de Duitsche regeering het recht geeft tot contingenteeringen en tarief- herzieningen over te gaan. NEW-YORK, 5 April. (V. D.) Naar de Ame- rikaansche consul te Honduras mededeelt, is de havenstad Tela voor drie vierde door een grooten brand vernield. De materieele schade is zeer groot. Vrijdag 7 April, 's avonds 8J4 our, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat SPREKERS: Lid Tweede Kamer Voorzitter R. K. Bouwvakarbeidersbond. Toegang vrij voor R. K. Kiezers. Geen debat. Radicale maatregelen ten behoeve van den Duitschen landbouw voorgesteld. Havenstad in Honduras door brand grooten- deels vernield. Rouw om de „Akron". Twee commissies van onderzoek. Diplomatieke rede van Simon over de anti- Kuslandwet. Het Permanente Hof van Intern. Justitie heeft heden uitspraak gedaan in het geschil om Oost-Groenland en Denemarken in het gelijk gesteld. Vice-Kanselier Von Papen en Minister Goering zullen binnenkort een bezoek aan Rome brengen. MacDonald gedurende het Paasch-reces naar Amerika? Extremistisch complot tegen den staat in Spanje ontdekt. 160 syndicalisten gearresteerd. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de landbouw-machtigingswet. Internationale juweelendief te Athene gearres teerd. Uitvoer van kaas naar Duitschland. Een onderzoek naar de ziektegevallen te Tien deveen. Plannen van de K.L.M. voor een extra Indië- vlucht in 4 y, dag en voor estafette-vluchten. De Bedrijïsradenwet in de Eerste Kamer. De redders van de „Atlantique" gehuldigd. Vier mannen te Eindhoven aangehouden, die een clandestienen handel in vuurwapenen dre ven. Uitspraak in de zaak Reens en Vrijburg, In hooger beroep bevestiging van het vonnis tegen den moordenaar van Marietje van Os ge- eischt. Liduinafeesten te Schiedam. NEW-YORK, 5 April (V.D.). De Amerikaan - sche marine heeft in verband met de ramp van de „Akron" de vlag halfstok laten uithangen. Captain Heinen van de vlieghaven Lakehurst verklaarde, dat de „Akron" evenals het lucht schip „Shenandoak" tengevolge van verticale buien in een depressiegebied is vernield. Beide ongevallen waren, volgens door Duitschers op gedane ondervinden, te vermijden geweest. Het onderzoek van het ongeluk van de „Shenandoah" is deskundig niet goed gevoerd. De marineleiding en het Congres hebben me degedeeld, dat twee van elkander onafhankelijk staande commissies van onderzoek zijn samen gesteld. De geredde eerste officier van de „J 3" ver klaarde, dat dit luchtschip tijdens de noodlan ding aan de kust van New Yersey door plotse linge horizontale buien naar zee is gedreven, eenige malen tegen het watervlak is geslagen en ten slotte is gezonken, nadat de romp was opengescheurd. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw Stofzuiger, met 2 jaar Uw eigendom. W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17 HAARLEM TELEF. 12897 Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m.: 762.5 Vorige stand: 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1