STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 6 April t MARKTEN Wisselkoersen DONDERDAG 6 APRIL AGENDA DONDERDAG 6 APRIL 1933 EEN AFKEURENSWAARDIGE HOUDING VAN B. EN W. Afbraak van verkregen goede sociale verhoudingen WEER EEN KEUKENRUIT Inbreker kon echter zijn slag niet slaan DE EMMABLOEMCOLLECTE Opbrengst 8177.47 MUZIEK OPERA- EN OPERETTE CONCERT Voor de Haarlemsche werkloozen DE POOLSCHE SLACHTOFFERS KAMERMUZIEKAVOND VER. „KUNST AAN HET VOLK" Trio Bosmans-Helman-van Wezel Chauffeur vrijgesproken C. G. KROUWELS TELEFUNKEN EN PHILIPS RADIO TEL. 14024 - KONINGINNEWEG 6 Personalia DE VERBODEN OPTOCHTEN Op 1 Mei VAN ONZE RECHTBANK Misschietend schutter Hypotheekbezorger Witte tanden: Chlorodont Werktijd winkelpersoneel van 18 jaar of ouder Op Zondag 9 April R.K. Bond van Technici Dom werkvolk Alcohol en autorijden MET DE BRANDKAST OP STAP MOORD BIJ INDISCHE IJSFABRIEK Succes voor een oud-stadgenoot Geldschieterswet Badhuizen „Witte Kruis" Drie Amsterdammers voor de Haarlemsche rechtbank Een aannemer met sterk voorgevoel English Association VERKEERSONGEVA LLEN Man nam bocht te groot 462e STAATSLOTERIJ HET SLACHTHUIS TE VELSEN Bezwaren bij Gedep. Staten ingediend BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE SANTPOORT 7 April m Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting voor 1933 is door den gemeenteraad een motie aangenomen van de heeren Keerwolf c.s. waarbij de Raad als zijn meening uitsprak, dat het drukwerk der gemeente behoort te worden gegund aan die drukkerijen te Haarlem waar het personeel werkt onder de bepalingen van de in deze bedrijven geldende collectieve ar beidsovereenkomst. B. en W. hebben zich tot nu toe nog niet veel van die motie aangetrokken en naar ge meld heeft de heer Groenendaal zelfs onlangs vragen gesteld omtrent de levering van stem biljetten door niet-georganiseerde drukkers. Thans schrijven B. en W. aan den Raad, dat zij geen respect hebben voor de in de drukkersbedrijven getroffen overeenkomst en dat zij er niet toe willen medewerken om die overeenkomst, welke in het belang van werk gevers en werknemers is, te handhaven. De dringende noodzaak, zoo schrijven zij, om, bij den steeds ongunstiger wordenden financiee- len toestand der gemeente, in elk onderdeel der gemeente-huishouding de grootst mogelijke zui nigheid te betrachten, heeft ons, aldus B. en W., tot de overtuiging gebracht, dat het in de gegeven omstandigheden niet verantwoord is aan den daarbij uitgesproken wensch te voldoen. Naar ons oordeel moet de gemeente bij al hare aankoopen en ook bij levering van drukwerk op de meest goedkoope wijze trachten te slagen en kan en mag zij zich in dezen tijd niet in die overheerschende mate als in de motie wordt uit gesproken, daarbij laten leiden door de vraag op welke wijze de particuliere werkgever de ar beidsvoorwaarden zijner arbeiders heeft gere geld. Wij erkennen gaarne, dat ook de gemeen te in dit opzicht een taak heeft, om mede te werken tot het verkrijgen van goede arbeids verhoudingen, maar die taak is ten deze indi rect en het belang daarvan moet in zekere ver houding staan tot de door de gemeente daar voor te brengen offers. In tijden van buiten gewoon zwaren financieelen druk, uiterst zwaar vooral tengevolge van de directe sociale ver plichtingen van de gemeente, moet op de eerste plaats staan de zorg voor die directe verplich tingen en moet daarvoor wijken de op zichzelf wenschelijke indirecte medewerking van de ge meente voor sociale voorzieningen in particuliere bedrijven. Wij hebben gemeend den Raad van ons stand punt in kennis te moeten stellen, omdat, hoe zeer wij er prijs op stellen bij de uitvoering van onze taak met de door Uw College geuite wen- schen rekening te houden, het belang der ge meente in dit geval zich daartegen verzet en wij, tenzij daartoe genoopt door een formeele opdracht van Uw College, niet voornemens zijn in alle gevallen on» bij de gunning van druk werk te beperken tot de georganiseerde druk kers. Eene minderheid in ons bestuur kan zich met de hiervoor uiteengezette meening niet vereeni gen en wenscht het in de motie uitgedrukte standpunt te handhaven. Dit standpunt van B. en W. van Haarlem zal niet alleen alom groote verbazing wekken, maar ver dient tevens scherpe afkeuring. Wij zijn echter overtuigd, dat de Raad de opdracht, waarom B. en W. vragen, zullen geven. In den vroegen Woensdagavond, omstreeks half negen, is bü den heer P. in de Marnix- straat 4 ingebroken. Naar gebleken is, heeft de dader zich toegang tot het huis verschaft door verbreking van een ruit in de keukendeur aan de achterzijde van het perceel. In de beneden-, voor- en achterkamer heeft hij toen twee dressoirs en een boekenkast door zocht. Er wordt echter niets vermist. De dader is blijkbaar gestoord door den be woner, die thuis Was en zich op de bovenverdie ping bevond. De politie stelt een onderzoek in. De Emmabloem-collecte, Woensdag met zoo veel opgewektheid gehouden, heeft een op brengst van f 8177.47 tot resultaat. Weliswaar is dit minder dan de opbrengst van verleden jaar, welke f 8379, bedrceg, maar niettemin is de vereeniging voor de Emmabloem-collecte zeer tevreden over dezen afloop. Zij is zeer dankbaar voor de medewerking, die van alle zijden en standen der bevolking werd onder vonden. Solisten; Hélène Ludolph (sopraan) Paul Perlot (Bariton) Zoo is dan Woensdagmiddag het laatste win- terconcert gegeven door de Haarlemsche Orkest- vereeniging zelf, aan de werkloozen uit Haar lem aangeboden, met welwillende medewerking van beide bovengenoemde solisten. Zooals gewoonlijk waren wederom talrijke muziekliefhebbers naar de Gemeentelijke Con certzaal getogen om nog eens te genieten van 't superieur orkestspel van dit Haarlemsch en semble. En ze hebben naar hartelust kunnen ge nieten van een aardig en gevarieerd programma. Na de opgewekte en luchtige muziek die Ni- colai schreef op Shakespeare's „Vroolijke vrouw tjes van Windsor" was de opera seria aan het woord met Leoncavallo's .Paljas". De heer Paul Perlot uit Den Haag droeg met fraaie stemmid- delen de steeds zoo gaarne beluisterde en be kende proloog. Wel mist men in zijn goed ge schoold baritonaal geluid, de warmte, de draag kracht en de dramatische kracht van de Ita- liaansche vertolkers van deze moeilijke rol, maar we hebben nochtans eerbied voor zijn inderdaad zeer mooie prestaties en ook de aanwezigen toonden hun ingenomenheid met het vertolkte. Een fraaie bloemenmand, den zanger door den heer Luyken van het Ontwikkelings- en Ont- spannings-Comité met eenige hartelijke woor den aangeboden, moest de dankbaarheid der aanwezigen en van het Comité vertolken. Een zelfde bloemenhulde werd de Haarlem sche sopraan Hélène Ludolph aangeboden, die een recitatief en een aria uit de Paljas ten gehoore bracht en samen met den heer Paul Perlot nog het afscheidsduet zong, waarbij bei- Schotersingel: Mannen 2377, vrouwen 1186, schoolbaden 792. Totaal 4355. Hofdijkplein: Mannen 1801, vrouwen 988, schoolbaden 1570. Totaal 4359. Van Egmondstraat: Mannen 1893, vrouwen 1350, schoolbaden 1519. Totaal 4762. wisten aan te passen. De heer Luyken herin nerde er aan, dat het reeds de tweede maal was dat de zangeres voor het Comité optrad en bracht haar ook nog zijn persoonlijken dank. De beide kunstenaars hadden zooals gezegd, zoo wel met hun solistische prestaties als met het duet groot en welverdiend succes. Ook de heer Adam werd, als dirigent der concerten-serie door de H.O.V. in den afgeloo- pen winter gegeven, hartelijk gehuldigd, welke hulde het orkest met hem mocht deelen, en ver eerd met een fraaie bloemenmand. Vol entrain en pittigheid vertolkten de mu sici na de pauze nog een drietal werken, sa mengesteld uit de luchtigere Operette-literatuur, o.a. uit Les Cloches de Corneville van Plan- quette, waarin de heeren Bijvanck en Hart. Nib- brig de zangpartijen van den tenor- en bari ton-solist voor hun rekening namen, een Inter mezzo uit Strauss' Operette „1001 Nacht", en een aantal aaneengeregen fragmenten uit Leo Fall's „Die Geschiedene Frau", waarin de eerste trompettist een moeilijke en belangrijke partij allerverdienstelijk vervulde. Na het daverend applaus kon niet anders dan met een mooie Marsch-toegift worden besloten. Hoe gaarne we overigens Haarlems werk loozen deze prettige middagen gunnen, we ho pen toch van harte, dat ze een volgenden win ter althans niet meer op deze wijze van de prestaties onzer Haarlemsche Orkestvereeniging zullen behoeven te genieten. Dat zou deze maken tot een dubbel zoete her innering, welke we allen van harte wenschen. J. E. In den Stadsschouwburg werd gisterenavond het Winterseizoen besloten met een kamermu ziekavond, waarop het Trio „Bosmans-Helman- van Wezel" optrad met een trits werken van Beethoven, van Henriëtte Bosmans zelf en van Maurice Ravel. Een betere bekroning van de kunstavonden had de Vereeniging zich nauwe lijks kunnen wenschen. Drie kunstenaars van den eersten rang samenwerkend in het strenge verband, dat de uitvoering van dergelijke ka mermuziekwerken vereischt. Daarom was ook het programma zoo'n verheugenis. Want tot de stiefkinderen der openbaarheid behooren ook de vier strijk-trio's van Beethoven, opus 3 en 9, het laatste met drie kleinere trio's. Opus 3 in c moll was gekozen als de heerlijke inleiding van dezen schoonen avond. Wel was het jam mer, dat de instrumenten nogal wat tijd noodig hadden om op temperatuur te komen in de wat overmatig warme schouwburgzaal, zoodat noch de heer Helman, noch de heer van Wezel aan vankelijk de toongeving bereikten, welke in het Allegro con brio tegenover de nogal stevige pianopartij vereischt was. Doch dit euvel werd allengs „beseitigt" en reeds in het Andante Cantabile, met de prachtige variaties, doch vooral in het Menuetto ontwikkelden de instru menten hun vollen klank, en was niet slechts de rhythmische maar ook de dynamische een heid bereikt, welke van deze drie kunstenaars zulk een onberispelijk ensemble maakt. Het Trio van 1921, van de pianiste zelf, is een brilliant en logisch geschreven werk, met eenigszins Spaansch-Franschen inslag. De bei de hoekdeelen zijn in uiterst levendig tempo gehouden, de beide middendeelen zijn een An dante Moderato en een Lento. In het voorlaat ste frappeeren vooral de ostinato's der piano partij, welke een uitstekend effect maken. De heer Helman liet in het slot-Allegro blijkbaar 'n pizzicato vallen, en de componiste merkte het zoowaar. In het Lento vooral kregen we een fraai gespeelde piano-partij te hooren, met don ker getinte bastonen, zooals we die ook opmerk ten in de ernstige passacaglia uit Ravel's Trio in a kl. terts, dat na de pauze werd verklankt. Een werk, dat nog niet zoo oud is, we meenen van 1915, het eenige werk door Ravel tusschen 1914 en 1920 geschreven, op het in 1917 voltooi de Tombeau de Couperin na. De Finale is bui tengewoon levendig, bijna oorlogszuchtig van karakter. Het tempo ervan werd door de kun stenaars met felheid opgevoerd en tot culmina tie gebracht. Aan eenheid van opvatting en homogeniteit van klank laat het Trio Bosmans-Helman-van Wezel niets te wenschen over. Met liefde ver vult elk hunner de solistische momenten, om weer met bescheidenheid terug te treden wan neer het samenspel dit eischt. De kunstenaars hadden groot succes met hun zuiver kunstzin nige vertolking en mej. Bosmans werd staande gehuldigd voor haar toonschepping, waarmee het ook ons een genot was kennis te mogen ma ken. Het Trio Bosmans-Helman-van Wezel "org- de voor een avond, dien we niet licht zullen vergeten. J. S. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht de chauffeur J. F. 3. uit Den Helder, die in den avond van 1 Sep tember roekeloos en onvoorzichtig gereden zou hebben op den Amsterdamschen Straatweg. Hij1 zag een auto-driewielerfiets, waarmee een Fool- sche oorlogsinvalide met zijn vrouw en 3 kinde ren een reis door Europa maakte, te laat, waar door het wagentje vernield werd en de man en twee kinderen om het leven kwamen. Tijdens de behandeling der zaak kwam vast te staan, dat het wagentje zoo goed als niet ver licht was, maar ook dat de remmen van den vrachtauto niet in orde waren. De Officier van Justitie eischte tegen ver dachte één maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. v. Zutphen, pleitte ech ter vrijspraak, waarmede de rechtbank zich he denmorgen accoord verklaarde. iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voor het examen costumière zijn geslaagd de dames Leni Joosten en Bep Kuiper, leerlingen der Mariaschool alhier. De burgemeester deelt ons mede, dat aan geen enkele politieke partij, van welke rich ting ook, vergunning zal worden gegeven tot het houden van optochten op den dag van 1 Mei, aangezien deze dag samenvalt met de viering van den verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana. (Gisteren vermeldden wij reeds dit besluit, dat thans officieel ter kennis gebracht wordt.) Een 18-jarige arbeider vermaakte zich door met een windbuks op een flesch te schieten. Hij schoot echter mis, waardoor een jongen op een aangrenzend erf een kogeltje vlak onder zijn oog kreeg en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De Officier van Justitie eischte voor deze on handigheid 14 dagen gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdachte heden morgen tot 1 maand gevangenisstraf voorwaar delijk, met een proeftijd van 3 jaar en f 15 boete. Een 40-jarige beroepslooze man te Lisse, werd er van verdacht in het begin van Januari )1. een bewoner van Lisse bewogen te hebben tot afgifte van een trapnaaimachine onder voor geven, dat hij den man buiten een duren notaris om een hypotheek op zijn huisje kon bezorgen. De hypotheek kwam nooit en de naai machine werd door verdachte in geld omgezet. De Officier van Justitie eischte wegens op lichting zes maanden gevangenisstraf, waar mede de rechtbank zich hedenmorgen eens ver klaarde. De preventieve hechtenis zal worden afgetrokken. In verband met het besluit van B. en W. van Haarlem, waarbij is toegestaan, dat alle winkels op Zondag 9 April a.s. geopend mogen zijn, vestigt de hoofdinspecteur van den Arbeid, hoofd van het 6e district der Arbeidsinspectie, ir. J. H. J. Huygens, er de aandacht op, dat voor dien dag afwijkingen van de bepalingen van het Winkelwerktijdenbesluit kunnen wor den toegestaan, mits verzoeken daartoe, onder opgave van de gewenschte werktijd-indeeling, ten spoedigste bij hem worden ingediend. Aan de eventueel te verleenen vergunningen zullen voorwaarden worden verbonden, ter compen satie van den te verrichten Zondag-arbeid. De aangekondigde ledenvergadering van he denavond gaat wegens herdenking van het H. Uur niet door. Drie ontslagen werklieden van een cacaofa briek te Koog aan de Zaan meenden recht te hebben op vacantie-geld. De patroon was tot uitkeering daarvan niet verplicht, het was een persoonlijke goedheid. De domme arbeiders drongen het privé-kan toor van den directeur binnen en eischten on der groote woorden en bedreigingen betaling van het niet-verdiende geld. Wegens huisvrede breuk stonden zij daarom 14 dagen geleden te recht. De Officier van Justitie eischte tegen ieder drie maanden gevangenisstraf, de recht bank maakte er hedenmorgen één maand van. Een makelaar had op een avond een aardig glaasje gedronken en toen hij1 een café in de Groote Houtstraat verliet en zijn auto wilde in stappen, werd hij geobserveerd door twee agen ten. De auto werd nu niet bepaald eenvoudig op gang gebracht. De agenten arresteerden den chauffeur dan ook, omdat zij meenden, dat deze onder den invloed van sterken drank was. Verdachte was niet dronken, maar toch niet in staat om behoorlijk te rijden. De Officier van Justitie eischte conform het vonnis van den kantonrechter 14 dagen gevangenisstraf. De rechtbank maakte er hedenmorgen een den staat voordeeliger straf van, n.l. 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Daarenboven een boete van f 500 en ontzegging om gedurende zes maanden een motorrijtuig te besturen. hoogte, terwijl de sterkste verdachte het appa raat wentelde en optilde. De inspecteur van politie Jelsma, verklaarde bij den aannemer verschillende sporen van den inbraak gevonden te hebben. In het kantoortje waar de brandkast had gestaan, werden ge reedschappen en stukjes ijzer gevonden, terwijl overal gipssporen te zien waren. De auto, waarmede de kast veroverd werd, werd terug gevonden in Amsterdam. In de garage, waar deze was ondergebracht, kwamen de ringen en het geld ook te voorschijn. De buit was overigens niet bijzonder groot, want de aannmer scheen een soort voorgevoel van den inbraak te hebben gehad. Hij verklaarde, 's middags een auto gezien te hebben, waaruit drie personen stapten. Om half zeven ging hij uit, maar hij nam voor alle zekerheid zijn portefeuille met veel geld uit de kast en borg die tusschen zijn kleeding op. Slechts een paar ringen en eenige gouden tien tjes bleven achter. Het voorgevoel bleek juist te zijn geweest, want om half twaalf 's avonds kwam zijn zoon bij kennissen vertellen, dat de brandkast ver dwenen was. De voordeur van het huis vertoonde sporen van braak, terwijl de achterdeur wagenwijd open stond. Er moest door verdachten nog gezocht worden naar een auto met breede portieren, omdat de brandkast nu eenmaal niet verkleind kon wor den. Een buurman van den aannemer had op den bewusten avond wel rare geluiden gehoord langs den waterkant, maar hij had er niet voldoende aandacht aan geschonken. Drie personen waren daar bezig, hij dacht met houtjes hakken. Ook een andere bewoner uit Haarlemmermeer had den auto op den weg zien staan, er was niemand in. Bij den aannemer werd door ver schillende personen zacht gesproken; hij hoorde hanzen en stommelen alsof er een zwaar voor werp werd verplaatst. Hij ging kijken en een persoon kwam naar hem toe en zei: „We heb ben een zwaar karwei". Hij herkende echter een der verdachten, deze vroeg een sigaret en merkte op: „Je moet ons niet storen. Maar het spijt me voor jou". Getuige was daardoor heelemaal in de war geraakt en ging naar huis. Verd. van M. bekent de brandkast gestolen te hebben, terwijl van G. bekent ze te hebben vervoerd. Verd. J. S. verklaart echter van de geheele zaak niets af te weten. Hij was „boven zijn thee" en mocht niet meer chauffeeren. Hij werd als onbruikbaar in den auto achtergela ten. Een boerenknecht verklaarde echter, dat hij drie personen met een zwaar voorwerp had zien loopen. Daaruit zou blijken, dat S. wel degelijk bij het transport was. In het huis van Bewaring heeft verdachte van G. een' briefje geschreven aan v. M. om maar voor de waar heid uit te komen, omdat de rechters toch niet zouden aannemen, dat hij de kast alleen vervoerde. De Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, was de Rechtbank zeer dankbaar dat zij ook ter plaatse de zaak heeft willen opne men. Hij bracht hulde aan de politie te Haar lemmermeer, die direct na de aangifte naar Amsterdam ging en nog juist op tijd de ver dachter» kan laten arresteeren. Er ia volgens spr. veel onwaarheid gezegd in deze zaak. Daarom stelde hij de dagvaarding ruim op. Spr. ging de getuigenverklaringen uit voerig na en eischte tenslotte tegen van M. als de hoofdschuldige drie jaar, tegen van G. één jaar en tegen S. als medeplichtige 1% jaar ge vangenisstraf. De verdedigers betwistten verschillende dee len der bewijsvoering. Uitspraak over veertien dagen. By vonnis van den Landraad te Tebing Tinggi, waarbij onze oud-stadgenoot mr. P. Th. J. van Tetering als Griffier optrad, werd de Chinees Leng Tjan Jing, die verdacht werd den Batakker Johan Hoeta Hajan den 6den Oc tober 1932 bij de ijsfabriek te Pematangsiantar vermoord te hebben en dit ook in het gerech telijk vooronderzoek volledig bekend had, ver oordeeld wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbend, tot een gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaren. Als verdediger van den verdachte werd, het geen wel een bijzonderheid is, mr. van Tetering aangewezen, die aldus voor de eerste maai op trad. Verdachte had zijn aanvankelijke beken tenis later herroepen en er op gewezen, dat hij in zijn verbouwereerdheid een bekentenis afge legd had. Van zijn vonnis ging hij in beroep bij den Raad van Justitie te Medan, waar hij eveneens bijgestaan werd door mr. van Tetering. Hier werd hij van hetgeen hem ten laste gelegd was, geheel vrijgesproken, terwijl hij onmiddellijk uit de preventieve hechtenis ontslagen werd. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de N.V. Handel maatschappij in roerende goederen „Vesta" v.h. firma C. Eeuwens en Cie. te Amsterdam, om toelating als geldschietbank, bedoeld in art. 6 der Geldschieterswet; het bedrijf zal worden uitgeoefend in het perceel aan de Beuken straat 14. Ieder kan tegen de inwilliging van dit ver zoek bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. j Drie knappe Amsterdammers van nog geen I dertig jaar en met een bezet strafregister, togen in den avond van 4 December 1932 met een auto naar Haarlemmermeer om daar hun slag te slaan. Ze drongen het huis binnen van een aannemer en trachtten daar de brandkast te forceeren. Toen dit niet goed lukte, namen ze de kast met drieën op en zetten haar in den auto. Verderop werden de breek-pogingen met beter succes bekroond en de brandkast verdween onder Amstelveen in het water. De recherche is echter vindingrijk, met het gevolg, dat het drietal Donderdagmorgen in het beklaagdenbankje van de Haarlemsche Rechtbank moest verblijven. Drie verdachten, drie veldwachters, drie ver dedigers en een boordevolle publieke tribune. Zulke „kraakies" hebben altijd veel belangstel ling en de behandeling ervan voor de recht Het aantal genomen baden in de afgeloopen bank wordt door velen als „college" beschouwd, maand Maart was: j Er was inderdaad wat te leeren, want ver- Badhuis Koudenhorn: Mannen 1162, vrouwen dachten moesten uitvoerig vertellen en demon- 576. Totaal 1738. j streeren hoe ze te werk waren gegaan. Op een Leidscheplein: Mannen 1726, vrouwen 968, gegeven moment verdrongen alle autoriteiten den zich uitstekend aan elkanders voordracht schoolbaden 843. Totaal 3537. zich om het brandkastje van halve menschen- Dr. J. van Amerongen heeft voor de leden van de English Association een bijzonder in teressante lezing gehouden over Shakespeare's „Merchant of Venice". Niet alleen als spreker, maar vooral ook als voordrachtkunstenaar heeft de heer van Amerongen bij het zeer talrijke gehoor groot succes geboekt In een interes sante causerie sprak hij over Shakespeare en zijn tijd en legde er den nadruk op, dat de schrijver rekening had te houden met den smaak van zijn publiek. Daarom draagt de fi guur van Shylock alle sporen van het hevig woedende anti-semietisme dier dagen. Veel van Shakespeare's tijdgenooten zooals Marlowe hebben eveneens de jodenfiguur als een dankbaar thema gekozen. Aardige bijzon derheden vertelde spreker over het too- neelspel dier dagen; over den weerzin, die er bestond tegen het uitbeelden van de Shylock- figuür. Pas later heeft men ten volle de waarde ervan leeren kennen, toen men er het tragisch karakter in ontdekte. Spreker gaf daarna ver schillende brokstukken uit het drama, waarvan in het bijzonder de rechtszaal-scène een groo- ten indruk maakte. De heer R. Peereboom vertolkte de gevoelens van alle aanwezigen met den voordrager har telijk dank te zeggen voor den zeer leerzamen en belangwekkenden avond. Woensdagmiddag om half 5 duwde de 60- jarige stucadoor M. een handwagen met lad ders van den Raamsingel tegen de Raambrug op. Zooals dit wel vaker gebeurd, nam hij een groote bocht. Daardoor kwam het, s dat een vrachtauto van een zaad- en grindhandel, die vanaf de brug den Raamsingel opreed, in aan raking kwam met de ladders. Door den schok viel de man achterover, kreeg een wonde aan het achterhoofd en een hersenschudding. Hij werd, na door een lid van den Ongeval- lendienst bijgestaan te zijn, per Mathot-zieken auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd Den chauffeur treft geen schuld. (Niet officieel) 2de klasse, 4de lijst Trekking van Donderdag 6 April 1933 HOOGE PRIJZEN No. 19372 f 1000.— No. 10888 100.— Prijzen van f 35. 107 129 634 906 1371 1482 1908 2509 2573 3057 3223 3658 3788 4147 4351 4387 4561 4652 5097 5155 5182 5202 5229 5254 5453 5983 6684 6727 6811 6991 7173 7254 7577 7650 8437 8571 8767 8879 8951 9241 9556 9825 10000 10085 10297 10558 10583 10782 11145 11160 11241 11530 11600 12108 12204 12347 12411 12624 12754 13027 13032 13130 13268 13655 13680 13922 13974 14346 14702 14847 15072 15100 15191 15341 15416 15571 15831 16598 16649 16689 16951 17051 17252 17463 17591 17592 17595 17616 17678 17686 17936 18112 19415 19486 19491 20034 20446 20755 Naar we vernemen heeft de heer Tusenius, lid van den Raad van Velsen, bezwaren bij Ged. Staten ingediend tegen het Dinsdag ge nomen raadsbesluit inzake den bouw van een slachthuis. Ondertrouwd 5 April: G. W. Vermolen en G. M. v. Acken; J. J. H. Meunier en W. B. M. Winter; D. Tel en L. Schomers; W. Jaspersen en M. F. v. Maurik; K. Groot en S. J. v. Es; W. v. Duijn en J. H. Wassenaar; N. P. v. Eg- mond en G. Burbach; G. W. Koel en N. Eek; H. J. Weisz en M. Z. Sulmann; A. Balk en A. Molterer; P. A. Heijerman en T. Renout. Getrouwd 5 April: H. J. Zoet en J. Kerne kamp; P. H. Meijers en A. M. Schaap; J. M. Loomen en C. M. Maerten; Z. Kruijswijk en B. Schrijers; J. H. Bernard en C. P. M. Huis in 't Veld; C. Luiting en C. F. Horeman; C. Mooij en M. J. Linthorst; J. v. d. Wetering en A. J. Koopman. Geboren 3 April: M. EkmanTroost z.; P. M. de Jong—Dito d.; 4 April: A. M. W. Meijer Reckman d.; F. M. Lak—Schaap z.; M. C. J. v. d. KlijValentijn d; M. T. v. d. Kroef v. d. Wel z.; 5 April: M. T. Mullensv. Dijk z. Overleden 3 April: A. BootsScholten 73 j., Burgwal; 4 April W. BoesmansGoeden 83 j., N. Groenmarkt. Werkloozenvoetbal Dank zij de welwillende medewerking van het Heemsteedsche Sport- parkbestuur beschikt de Heemsteedsche werkloo- zen-Voetbalclub nu ook over een terrein, dat iederen Vrijdagmiddag voor hen disponibel is. Het bestuur der Cricketclub M. H. C. was zoo welwillend geheel belangloos zijn kleedhuis be schikbaar te stellen, terwijl de fietsen, ook die van de bezoekers, gratis geplaatst mogen worden in de gemeentelijke rijwielstalling. Het bestuur van de H. W. V. C. rekent er natuurlijk op, dat alles een ordelijk verloop heeft. Reeds morgen (Vrijdag) zal er een wedstrijd gespeeld worden tegen een combinatie van werkloozen uit Bennebroek. Belangstellenden hebben gratis toegang. Tevens doet het bestuur een beroep op hen. die iets kunnen bijdragen voor het aanschaffen van kleeding, schoeisel en ballen (goede ge bruikte voetbalschoenen zijn ook welkom). De secretaris, de heer J. Moijekind, Orchidéënlaan 25, zal een en ander gaarne in ontvangst nemen. Aanbesteding Woensdagmorgen had ten Raadhuize alhier, de aanbesteding plaats van het maken van een kleedhuisje met bijkomende werkzaamheden nabij de tennisbanen in Groe nendaal. Ingekomen waren 4 biljetten. Laagste inschrijfster was de firma Gebr. Broertjes, Heemstede, voor 2324. De beplanting aan de Kerklaan Nu de oude beukenboomen aan de Noordzijde van de Kerklaan allen zijn verdwenen, en de al zware Lindenboomen, van de Heemsteedsche Dreef daarvoor in de plaats zijn geplant, begint men al een overzicht te krijgen van wat deze oude laan in de toekomst belooft te worden. En zoover het nu te constateeren is, zal het een heele verbetering geven. Allereerst is deze laan veel verbeterd voor het verkeer. Midden over het veel te breede paa langs de Noordzijde is men nu bezig een gazon aan te leggen van circa 3 M. breed. Midden in dit gazon zijn de boomen geplant, zoodat er langs den rijweg een rijwielpad komt van 3 M., terwijl er aan de andere zijde der boomen nog een ruim voetpad over blijft. Voorloopig wordt langs de grasranden een afrastering geplaatst van lage paaltjes en IJzerdraad, wat zeker noodig is voor de school jeugd van een viertal scholen, die dagelijks de laan moet passeeren. Een versiering is dit echter geenszins. R. K. Kiesvereeniging Woensdagavond sprak mr. Bomans over de as. verkiezingen. Na in vogelvlucht diverse landen onder de loupe genomen te hebben, wat de politiek be- Gebouw „St. Bavo" Lezing mevr. Ellen Russe, 8 uur Rechtskundig Bureau, 6 uur Proza, 8 uur Hoofdbestuur RIL Groen ten en Fruithandelaren, 2 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelconcert door George Robert, 3—4 uur. St. Joseph's Gezellenhuis Jansstraat Ontwikkelingsclub, half 9. Gem. Concertzaal Chr. Oratoriumvereeni- ging Matthaus Passion, half 8. Rembrandt-theater Matinee ten bate der H. O. V., half 3. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Oprich tingsvergadering R.K. Kapperspatroons, half 9. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. Iederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Propaganda-vergadering R. K. Kiesvereeniging, kwart over 8 Voet- balvereeniging „Graficus", 8 uur „Alber- dingk Thijm", 8 uur Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Schouwburg Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap" Voordracht Anton van Duinkerken: „De Jongere Beweging", kwart over 8. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. Iederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruisf' ge vestigd Kinderhuis vest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 2—3 uur, St. Bavo, Smedestraat 23; Donderdag van 2—3 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 77.30 uur Clubhuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis". Spreek uren van de Zusters: Iederen dag van 22.30 uur in de wijklokalen: Clubhuis Raadhuis straat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat 1; Leid- schevaart 2. treft en tevens in het licht gesteld te hebben, den grooten politieken invloed, welken de R. K. Staatspartij in Nederland op het Staatsbestuur uitoefent, gaf hij een beschou wing over ons land. Als men naar onze buren kijkt, zijn wij nog een uitverkoren volk, waarvoor we God op de eerste plaats en de R. K. Staatspartij op de tweede plaats dankbaar moeten zijn. Om onze dankbaarheid te toonen voor hetgeen, wat de R. K. Staatspartij in de laatste dertig jaar heeft tot stand gebracht, is niet beters te doen dan 26 April a.s. te stemmen op lijst 25 en no. 1: Ch. v. d. Bilt. Spr. gaf ook een zeer mooie beschouwing over wat we zouden willen noemen, de zelfoverwin ning. We zijn, aldus spreker, gekomen tot den tijd, dat „ik diqn" de hoofdopvatting van onze samenleving moet zijn. Al het gezag komt van God en omdat wij katholieken dat als een dogma aanvaarden, is het vanzelfsprekend, dat wij 26 April a.s. stemmen op de Roomsche lijst, omdat de R. K. Staatspartij is de partij, die de Christelijke beginselen tracht door te voeren en als grootste wet aanvaardt. Willen we de zegenrijke werkzaamheid van de Staatspartij bevestigd zien, dan dienen we eensgezind, schouder aan schouder te strijden voor ons ideaal, dat is: Roomsche kracht, Roomsche macht. nv HAARLEM, 5 April. Groentenmarkt. Brusselsch Lof 0.080.14, Knakpeen 0.080.10, per K.G. Spinazie 0.30—0.90, Andijvie 0.350.60, Raapste len 0.350.75, Gele kool 0.600.75, per kist. Bloemkool 2.253.90 per krat. Roode kool 0.06 0.10, Knolselderij 0.020.05 per stuk. Sla 3.00— 6.00 per 100 krop. Prei 0.020.05, Peterselie 0.03 0.10, Selderij 0.050.15, Rabarber 0.100.17 per bos. DONDERDAG, 6 April. Vorige koersen Heden Londen 8.46 8.48 Berlijn 58.62X 58.52J* Parijs 9.74H 9.74J4 Brussel 34.55 34.5714 Zwitserland 47.83H 47.85 Weenen Kopenhagen 37.80 37.85 Stockholm 44.8244 44.85 Oslo 43.30 43.50 New York (cable) 2.47Xe 2.471» Rome 12.70 12.70 Praag 7.3744 7.37J4 Madrid 21.00 21.00 Vorige koersen Heden Staatsleentngen 5 Nederland 1919 10144 IV, Nederland 1916 103 4 Nederland 1931 9944 5 Nederl 1932 10C% 4'A N Ind 1926 AB 92*> 5% Dultschl (Youngleen.) 44 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-Mil 60 49 59 Industrteén Onliever 8044 Caivê Delft 46 Ale Kunstzijde 29 Van Berkei's Pat. 1454 Nieuwe Philips 110 Kücb Accoustlek Ned Ford 1074i tndnstr Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 0 8 Steel 0 8 Leather Intern Nickel 1-44 8'Hs 3X« 844 Mijnbouw Boeton Mijnbouw HJ4 Alg. Exploratie '22 Redlane Lebone 10'X Petroleum Ga boes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU 16 13/ 81 4MJ 5 46 101X 103 99 lOUh'f, 92h 40 59 50 5914 8414 4714 2814 14H 110 154 1(814 7% 14X 2914 M 8X 11H 122 108 16 13114 81 4 55» Shell CTnlon OU Rabbet A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Serbadjadl Sllau V 1 G O Allied tntercontm. Rubbei Scheepvaart Java Ch Japan Holl. Amerika Lijn Otto Gem Elgend. Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Onie Vorige koersen Heden 444 444» 5244 32X 1914 1344 13 23 22 iMt 33 3 214 1244 4744 Suiker a. V. A. 177 Jav. Cultuur 119 N I 8 0 78 Poerworedjo 444 Vorstenlanden 39 Actions Idem 27.00 l'abak Dell Batavia 122 Oude Dell 11014 Oostkust 14 Senembab 121 spoorwegen anion Pacific 6714 Waoasb 11M» Erie 4X Kansas City South. South. Rallw. f exdlv. 5314 3414 20 1414 13 24 22 144» 32 2% 254 1244 4854 179 118 77 444 39 27.00 122 11244 14 122 63§ 144 4 854 554

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2