IN EN OM HAARLEM Prikkeldraad ■PSP» Een nieuwe drank: vloeibaar fruit BEKENDE HAARLEMMERS HET BEHOUD VAN ONZE FRUITCULTUUR DONDERDAG 6 APRIL' P. J. M. van Tetering VOOR DEN kantonrechter 'n Vriendendienst Natuurlijke smaak blijft bewaard P. J. M. v. Tetering Een troosteloos lied! DE VLIEGTVIGSPORT TUBERCULOSEBESTRIJDING Gedenkschrift VOORZORGSMAATREGELEN IN WEENEN Personalia KAMER VAN KOOPHANDEL Mia Peltenburg „Lorna' Een sympathieke daad Don Kozakken STOOMGEMAAL „DE CRUQUIUS" W erktuigkund ig-technisch museum? Vereeniging „Haerlem" JUDITH LEYSTER 360 VAN ALLES EN VAN OVERAL Hero bouwde een fabriek, die wat inrichting en product betreft, eenig in de wereld is - De nieuwe fabriek van vloeibaar fruit ^IIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii li ii iiiiiirfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mi i ii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ii minim min immuun Om te respecteeren particuliere redenen heeft de heer P. J. M. van Tetering voor de meeste van zijn bestuursfunc ties bedankt, althans voor die, welke veel van zijn tijd en van zijn arbeidskracht vergden. Door al degenen, die den heer van Tetering persoonlijk kennen of door zijn werk zal dit onverwacht besluit met leedwezen vernomen Worden, omdat in onzen tijd van rationalisatie en „neue Sachlichkeit" een warm hart, een pret tig enthousiasme en wat laaiend vuur, zooals de heer van Tetering in zijn acties wist te leggen, een verade ming en opbeuring zijn, vooral omdat het immer acties betrof, die eveneens iets ongewoons in dezen tijd niet om eigen gewin, maar voor een nuttig, algemeen doel warden ondernomen. Het sociale arbeids- veld dat de heer van Tetering in de laatste tien jaar in Haar lem betreden heeft, omvatte zoo goed als het geheele terrein der Haarlemsche samen- leving: middenstand, Roode Kruis, tubercu losebestrijding, leniging crisisnood, Haar lemsche Orkestvereeniging, Raadslidmaatschap, Koninginnedag en tien dingen meer, hebben z'jn belangstelling gevonden. Maar zonder aan de waarde van zijn andere werkzaamheden te kort te doen, mogen wij zeggen, dat de Mid denstandsbeweging en het katholiek organi satiewezen het meest hebben geprofiteerd van zijn zakelijk initiatief. De Middenstand! Wij herinneren ons nog den tijd, dat hij voor het eerst optrad als voorzitter van de R. K. Hanze, afdeeling Haar lem. De winkelstand had toen in Haarlem niet Veel te vertellen. In sommige openbare licha men werden de winkeliers eigenlijk een beetje Voor den gek gehouden en sommige autoritei ten maakten daar zelfs geen geheim meer van. Sindsdien is daarin een grondige verandering gekomen. Na eerst een reorganisatie in de af deeling der Hanze te hebben doorgevoerd, nam de heer van Tetering het initiatief tot het stichten van de Haarlemsche Middenstands- centrale, een federatie van alle toonaangevende middenstandsvereenigingen in Haarlem en om geving. Deze centrale bracht een nuttige een heid en stevige samenwerking tot stand tus schen de christelijke, algemeene en katholieke middenstanders in Haarlem. Van haar is het initiatief uitgegaan voor menige middenstands actie en ook is dikwijls groot succes daarop niet uitgebleven. Wij mogen zeggen dat de bijna onder den voet geloopen Haarlemsche winkelstand sinds het optreden der Centrale een woordje te gaan meespreken. De organi saties kwamen krachtig voor haar rechten op, beten van zich af, lieten zich gelden. Het ge- Volg was, dat er door de autoriteiten en de vertegenwoordigende lichamen meer rekening gehouden werd met de belangen der winkeliers. Van menige nu in gemeenteraden of Rijks- vergaderzaien doorgevoerde regeling ten voor- deele der winkeliers, is in Haarlem de victorie begonnen en van de meeste dezer acties is de heer van Tetering in zijn functie van onvol prezen secretaris (soms voorzitter-secretaris) Van de Middenstandscentrale de ziel geweest. De geestdrift in de Haarlemsche Midden standsvereenigingen deelde zich ook mede aan de andere afdeelingen in het land en bracht ongemerkt nieuw leven in de hoofdbesturen der organisaties. Het was dan ook niet te verwon deren, dat de heer van Tetering spoedig ge kozen werd in het hoofdbestuur van de R. K. Middenstandsvereeniging in het bisdom Haar lem, waar hij de belangrijke functie van pen ningmeester vervulde, en dat hij zitting kreeg in het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond. De Middenstand in Haarlem en die in Nederland heeft sterk geprofiteerd van het vurig temperament en de organisato rische talenten van den heer van Tetering. Niet minder groot zijn de verdiensten van den heer van Tetering op het gebied van het algemeen Roomsche vereenigingsleven in Haar lem. Hier was het vooral de secretaris van het Comité van Katholieke Actie die op den voor grond trad. Hij legde daar, met den voortreffe- lijken voorzitter, den heer H. E. Everard, de- basis voor een solide samenwerking tusschen alle katholieke vereenigingen in onze 'stad. Van elke bijzondere katholieke actie, die in de laat ste jaren is ondernomen, was hij de promotor. En dat niet alleen, maar de opzet en de wijze, waarop hij de feesten afwikkelde, oogstte be wondering bij Katholiek en niet-Katholiek. Wij behoeven in dit verband slechts te herinneren aan de groote kathedraalfeesten, die gevierd zijn ter gelegenheid van de voltooiing van het bouwwerk aan de Leidschevaart en de daarbij plaats gehad hebbende ontroerende manifesta tie van Katholieken uit geheel het Bisdom. Wy mogen ook herinneren aan de Missie tentoonstelling „Mittovos". Bij de slotplechtig- heid van deze laatste feestelijkheden verleende Z. H. Ex. de Bisschop van Haarlem den heer van Tetering het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" en wel niemand was er, die dit een overdreven waardeering van zijn verdiensten vond. Als wij ons het werk van v. Tetering trach ten te herinneren, denken wij nog aan zijn inzamelingsactie ten behoeve van het Roode Kruis, zijn werk voor de Vereeniging Ko ninginnedag, en de door deze vereeniging ge organiseerde feesten voor de leden van het Koninklijk Huis. Als typisch voorbeeld van zijn arbeidslust mag zeer zeker gelden de onlangs gevoerde steunactie ten bate der H. O. V., die ruim 13000 opleverde en de Haarlemsche Muziekvereeniging voorloopig van. den onder gang redde. Wie verstand heeft van vereenigingswerk staat perplex van den arbeid dien de heer van Tetering verzette. Niet zelden gebeurde het, dat de leden van een comité, waarvan hij secre taris was, reeds den morgen, volgende op den avond dat zij vergaderden, de uitgewerkte no tulen dier vergadering of een omvangrijk me morandum over het verhandelde in hun brie venbus vonden. De secretaris had dan gedu rende den nacht aan dit dikwijls lijvig rapport het aanschijn gegeven. Bij de jongste raadsverkiezingen is de heer van Tetering als vertegenwoordiger van den Middenstand in den Haarlemschen gemeente raad gekomen, maar met mede te deelen, dat dit niet zijn meest geliefkoosde baantje is, ver klappen wij geen geheim. Alleen om den mid denstandszetel niet onbezet te laten, blijft hij nu nog lid van den Raad. Voor het vele en belangrijke, dat de heer van Tetering bereikt heeft, zullen allen gewis de fouten of vergissingen, die hij eventueel bij zijn overvloedig werk heeft gemaakt, willen vergeten. Er blijft ons bij dit scheiden een troost: de redenen, die den heer van Tetering tot heen gaan nopen, dienen door iedereen te worden gebillijkt, maar zij kunnen weer spoedig op houden te bestaan. Wij wenschen hem dit van harte toe. Wü zijn er ook verzekerd van, dat de ongunst der tijden spoedig in zijn voordeel zal veranderen en wij verwachten stellig dat wij hem dan weer terug zullen zien in de hitte van het actieve, openbare leven. Want de publieke zaak in Haarlem kan men- schen als den heer van Tetering niet missen en, laten wij maar eerlijk onze meening zeggen: menschen met een werklust en een altruïsme als de heer van Tetering kunnen ook zelf de openbare zaak niet missen. Dit afscheid is dus geen: adieu!, maar een oprecht gemeend: au revoir! Aanrijdingaanrijdingen nog eens aanrijding, dat was het troosteloos aspect van een grauwen Woensdagmorgen voor den Kan tonrechter. En -geen der aangeklaagden voelt zich als regel schuldig. Men is er van overtuigd, dat als men reeds zooveel jaren rijdt, een on gelukje iets heel gewoons is en in het algemeen scht men zich niet schuldig aan het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Zoo ook de man, die zich direct na voorlezing van zijn dagvaarding, de „beleedigde onschuld" toonde en hardop tusschen het getuigenverhoor interpelleerde: „Dit is gelogen, jullie kwamen niet uit de kerk, maar uit de kroeg". De man was niet te overtuigen, dat toen hij stilgestaan had achter een anderen stilstaanden auto, om den weg te vragen, het voor hem absoluut noo- dig was geweest om zijn linker richtingswijzer uit te steken en een signaal te geven. Zijn in terpellatie moest zelfs gesmoord worden door 'n bedreiging van den Kantonrechter, dat hij eruit gezet zou worden, als hij nog eens ongevraagd het woord nam. Ook zijn vrouw op de publieke tribune, kreeg een standje van den rechter, dat zij haar mond moest houden. Of het veel geholpen heeft? Met vijf gulden beboet, mopperde het paar in ge- tuigenkamer en gangen van het gerechtshof lustig na en de volgende zaakwas weel een aanrijding. Elli Beinhorn heeft voor haar verrichtingen voor 1932 den Hindenburg-beker gekregen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Noord-Hollandsche Vereeniging tot bestrij ding van de tuberculose op 4 Mei a.s., heeft deze vereeniging een keurig uitgevoerd en vol ledig gedenkschrift uitgegeven, dat samengesteld is door den secretaris, dr. L. C. Kersbergen. In een vijftal hoofdstukken, verlucht met tal rijke foto's en grafieken, beschrijft deze daarin het onstaan, het streven, de organisatie en het bestuur van de vereeniging, terwijl de penning meester, de heer A. W. Michels, in het zesde hoofdstuk een overzicht geeft van de financiën der vereeniging. Uit de grafieken blijkt, dat de sterfte per 1000 inwoners, in Noord-Holland regelmatig is afge nomen en in 1932 6 bedroeg, terwijl in Amster dam ruim 6500 en in Noord-Holland (zonder Amsterdam) ruim 4000 nieuwe patiënten in 1932 bij de districtsconsultatiebureaux der vereeniging werden ingeschreven. Van het gedenkschrift kunnen wij volstaan met hetgeen de eere-voorzitter, jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Hol land in een voorwoord schrijft: „Geen droge opsomming van feiten en data, maar een levendige voorstelling van alle gebeur tenissen, die gedurende 25 jaren het lot der vereeniging hebben bepaald, haar opkomst ge kenmerkt en haar bloei verzekerd". De volgende afgestudeerden van de Middelbare Technische School te Haarlem werden geplaatst in de navolgende betrekkingen: van de afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer H. M. Bakker, als assistent-bedrijfsleider bij de N. V. Balata Industrie te Drachten: de heer J. H. Piët, als teekenaar bij de N. V. Ma chinefabriek „Jaffa" te Utrecht; van de afdeeling Scheepsbouwkunde: de heer J. J. Visser, assistent bij de N. V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. "*•- V. j: Dclclt de spoorwegbeambten in Weenen wegens de loonsverlaging wilden demonstreer en werd het directiegebouw door politie bezet De 97ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, wordt gehouden Dinsdag 11 April, des namiddags te 7% uur in het gebouw der Kamer, Nassauplein 6. De agenda is als volgt: 1. Notulen. 2.. Inge komen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeu ring verzonden schrijven aan: a. Tweede Kamer der Staten-Generaal, betr. wijziging Drankwet; b. Octrooiraad, betr. wet bescherming gebruiks- modellen, enz.; c. Destructiebedrijf Overschie N. V. Gekro, betr. bouw destructor te Woerden. 5. Subsidieaanvraag: a. Nationaal Bureau voor Onderwijs op Economischen Grondslag te Am sterdam; b. Vereenigingen van Schilderspa troons te Zandvoort. 6. Inleiding van den heer Th. G. C. Hooy over het wetsontwerp tot hef fing van een Omzetbelasting. 7. Rondvraag. 8. Besloten zitting. De bekende Hollandsche zangeres en onze oud-stadgenoote Mia Peltenburg zal, onder aus piciën van de concertdirectie Johan Koning, een liederenmatinee geven op Maandag 17 April (tweeden Paaschdag) in Diligentia te Den Haag Henk Andriessen zal haar aan den vleugel be geleiden. De E-K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" organiseert op Zondag 23 April een liefdadigheidsuitvoering voor De Stille Armen. Zij heeft hiervoor de medewerking verkregen van haar zustervereeniging „Ons Genoegen" uit Maastricht, die reeds meerdere malen in Haar lem optrad. De Maastrichtenaren zullen opvoe ren het vier-bedrijvige blijspel „Twee Wapens", waarmee zij in hun woonplaats reeds verschei dene succesvolle opvoeringen hebben gegeven, van welk succes eemige bestuursleden van „Alberdingk Thijm" zich persoonlijk hebben overtuigd. De reis- en verblijfkosten voor de Maastrichtsche vrienden komen geheel ten laste van „Alberdingk Thijm", opdat de uitgaven voor deze opvoering niet hooger zullen zijn, dan wanneer A. T. zelf zou spelen. Onze Haar lemsche Rederijkers vertrouwen, dat hun ka tholieke stadgenooten deze dubbele daad van liefdadigheidszin met evenveel sympathie zul len beantwoorden door het koopen van toe gangsbewijzen, waarvan de prijzen vrijwel nie mand zullen afschrikken.. Er zijn kaarten be schikbaar bij de volgende adressen: F. Duijn Sr., Janstraat 16; J. Leeflang, Nagtzaamstraat 36; G. Nielen, Hasselaersplein 35; Boekhandel Hoogeboom, Kloosterstraat 39 en J. Henneman, Tuindorplaan 6, Overveen. Voorts hebben alle andere leden, {ilsook de dames-medewerksters, kaarten ten verkoop aangenomen. Wij behoeven hieraan wel niet toe te voe gen, dat deze liefdadigheidsuitvoering dringend wordt aanbevolen, want er heerschen onder de stille armen toestanden, die met geen pen te beschrijven zijn. Wellicht zijn er onder onze vele stadgenooten, die deze uitvoering niet kun nen bijwonen, doch gaarne iets willen bijdra gen, om de baten zoo hoog mogelijk op te voe ren. Aan elk der bovengenoemde adressen zal hun gift, hoe gering ook, dankbaar in ont vangst worden genomen. Het wereldvermaarde groote Don Kozakken Koor onder leiding van Serge Jaroff, dat on der auspiciën van de N.V. Internationale Con certdirectie Ernst Krauss weer een tournée door ons land zal maken, en zal op Dinsdag 18 April in den Stadsschouwburg alhier concer teeren. Woensdagavond hield de afdeeling Haarlem der vereeniging „Loma" een ledenvergadering in gebouw „Sint Bavo". Besloten werd aan het Bestuur van het Wa terschap de Haarlemmermeerpolder een verzoek te richten, om aan Venneperweg, Bennebroeker- weg, enz. waarschuwingsborden te laten plaat sen. Verscheidene leden stelden zich beschikbaar, om bij de komende verkeersdrukte de verkeers politie belangeloos te assisteeren. Teneinde aan het publiek de juiste toepas sing der verkeersregels te demonstreeren, zul len excursies per rijwiel worden georganiseerd, Mede zal een „Kindermiddag" voor Veilig Verkeer worden gearrangeerd. Tot voorzitter van het Jubileum-comité werd benoemd de heer I. P. Wester: tot afdeelingsbestuursleden de heeren P. C. Wagemaker en J. C. Linnenkamp Besloten werd tot instelling van een auto hulpdienst met brancard en toebehooren. De partij van den heer Veraart floreert ontembaar! De groei schijnt zoowat niet bij te houden door den politieken tuinier, die zich vergenoegd in de handen wrijft, blij-verrast over zóóveel groeizaamheid: het dagelij ksch bestuur van den Katholiek Demokratischen Bond sprak dezer dagen nog in een communiqué van de katholieke propa gandisten, die in Leeuwarden en Groningen allerwegen katholieken ontmoeten, „die een voortreffelijke gezindheid ten opzichte van den K. D. B. toonden en van den „dagelijks toe- nemenden aanhang van den Bond," terwijl de professor zelf en die kan het weten in een verkiezingsblaadje als vast en zeker voer spelt, dat zijn opvolger op de zoo merkwaar dig tot stand gekomen candidatenlijst weldra zijn triomphalen intocht in de Tweede Kamer zal doen. Wat al schoone verwachting Wat al blijde verzekerdheid! De groei der partij is zóó enorm, dat men in Leeuwarden en Groningen voor de indie ning der candidatenlijst het benoodigde aan tal handteekeningen.... niet eens bij elkaar kon scharrelen! Men wist zich daar echter op waarlijk Ver- aartsche wijze radicaal te redden uit den nood; men liet de lijsten teekenen door.... volbloed socialisten! Zoo werden er op één slag twéé partijen blij gemaakt: de K. D. B. kon z'n lijsten indienen en de S. D. A. P. kreeg gelegenheid 'n handje mee te helpen tot het stichten van verwarring in katholieke gelederen. Niet waar? De eene dienst is de andere waard! Kritikasters (die vindt men nu eenmaal al tijd en overal) hebben doen blijken, dat ze het geval niet heelemaal in den haak vonden, maar ook op deze kritiek waren de heeren Veraart- sianen berekend: Weet u, waarom de K. D. P. de hulp der socialisten aanvaard heeft? Niet, omdat er niet genoeg aanhangers als onderteekenaars hebben kunnen fungeeren, o neen! aanhangers ge noeg! dat zal op 26 April as. wel blijken, propagandisten „stuitten op de vrees, dat een openlijke manifestatie voor die gezindheid tot broodroof in allerlei vorm zou leiden." Is de uitvlucht niet goed? We zullen echter zoo vrij zijn de uitvlucht een uitvlucht te blijven noemen, zoolang de K. D. B. niet met feiten voor den dag komt. Tot zóólang zullen wij de aanvaarding van dezen socialistischen vriendendienst verachte lijk blijven noemen, weinig minder dan maar enkel en alleen, omdat de K. D. B.- verraad aan het Katholicisme. In de Woensdag gehouden vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpol der werd mededeeling gedaan van een van het Kon. Instituut van Ingenieurs ontvangen schrijven, waarin wordt gezegd, dat zou wor den betreurd als de Cruquius zou worden af gebroken; men zou de gebouwen beschikbaar gesteld willen zien voor een werktuigkundig- technisch museum. Het polderbestuur stelde voor, het stoomge maal Cruquius met bijbehoorende gebouwen af te staan tegen een erfpacht van 1 per jaar. De ingelanden wenschten evenwel, dat het polderbestuur met een afgerond voorstel zal komen, daar de polder niet in onkosten mag vervallen. Van bestuurszijde werd er nog op gewezen, dat Rijksmonumentenzorg heeft afgeweken het verzoek de gebouwen in stand te houden. Voor de vereeniging „Haerlem" zal dr. C. Spoelder, rector van het Gymnasium, op Dins dag 11 April des avonds om 8 uur in de zalen van de Sociëteit „Trou moet blijeken" Groote Houtstraat 115, een lezing houden over het on derwerp: „Haarlems Litteratuur enX Beeld". Over deze Haarlemsche schilderes Ioopen de gegevens nogal sterk uiteen. W. P. J. Overmeer verhaalt in zijn „Haar lemsche straatnamen": Judith Leyster werd geboren te Haarlem of Zaandam omstreeks 1600 Zij huwde in 1639 (volgens anderen in 1633) met den schilder Jan Miense Molenaar, een schilder, die tot de volgers van Frans Hals behoorde. Ook zij was een leerlinge van Frans Hals en wordt geacht als een der beste schil deressen uit de oude school van ons land. Andere geschiedschrijvers daarentegen be weren: Judith Leyster was waarschijnlijk een leerlinge van Frans Hals; in ieder geval legde zy zich in het meerendeel harer stukken tos op het zoo nauwkeurig mogelijk navolgen zyner penseelbehandeling en daarin slaagde zy vaak voortreffelijk. In het algemeen is haar schil derwijze minder krachtig dan die van Fr. Hals. Zij was reeds tijdens haar leven zeer bekend en woonde eerst te Amsterdam, later te Heem stede. Hier te lande bevinden zich schilderijen van haar hand in het Rijksmuseum te Amsterdam en in het Mauritshuis te Den Haag en voorts een portret van den schilder Vincent Laurens van der Vinne uit 1651, door haar geschilderd in het Frans Hals-museum te Haarlem. Judith Leyster overleed in Februari 1660 te Heemstede. In Haarlem is een straat naar haar genoemd. Als je in een appel bijt, komt er sap uit en zooals iedereen wel weet, is dat sap eigen lijk het hoofdbestanddeel van het fruit en bestaat het voor een zeer gering gedeelte uit Vaste stoffen. Pers je er dus het sap .uit en vang 3e het op, dan heb jle vloeibaar fruit. Doodeen voudig, wat? Als het werkelijk zoo doodeenvoudig was ge feest, zou het niet tot 1933 geduurd hebben, eer er vloeibaar fruit in den handel verkygbaar Was. Dat fruit uit te persen was, wist men na tuurlijk al lang, maar hoe dit uitgeperste sap ëoed te houden, tegen gisting en bederf te be waren, zonder het zün waardevolste eigenschap- Pen te doen verliezen, dét wist men nog niet. Dat is nu uitgevonden door de bekende Hero- eonserven fabriek te Teteringen bij Breda; uit gevonden tengevolge van de allerbenardste tijden, die we tegenwoordig doormaken en waar- Van we nu door deze uitvinding, tenminste voor Wat de fruitcultuur betreft, althans een op leving kunnen tegemoet zien. Wat is die uitvinding? Ja, dat zegt dé direc tie van de fabriek begrijpelijkerwijze niet, maar Zóó weinig bang schijnt ze te zijn, dat haar ge heim bekend zal raken, dat ze het niet eens noodig geoordeeld heeft, er patent op aan te vragen. De N.V. Hero Conserven, die zich naast de fabricage van geconserveerde vruchten en groenten voor het binnenland, ook bezig hield met den export van vruchten in den vorm van half-fabrikaten, zag dezen export in de laatste jaren sterk terugloopen tengevolge van allerlei door het buitenland genomen beschermings maatregelen. Dit deed als vanzelf de vraag ont staan, met welker beantwoording de Hero zich sedert 1931 bezig hield, hoe het mogeiyk zou zijn, meer dan tot dusver Nederlandsch fruit dienstbaar te maken aan het verbruik in eigen land, een vraag, die was opgekomen gedurende een gesprek van de directie met den heer Val- star, voorzitter van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland. Het resultaat van de onderzoekingen der di rectie van de Hero is geweest, dat in 1932 op het terrein van de maatschappij, naast de be staande fabrieken een geheel nieuwe fabriek verrees, die, wat inrichting en product betreft, eenig in de wereld is. In die fabriek wordt namelijk op groote schaal vloeibaar fruit gemaakt, dat zonder dat er ook maar iets aan het zuivere vruchtensap is toe gevoegd, niet aan gisting en bederf onderhevig is, dat zün natuurlijken smaak behoudt en jarenlang bewaard kan worden, zonder dat het iets van zün voedende en verfrisschende eigen schappen verliest. Het feit, dat geperst fruit totnogtoe steeds op de een of andere wyze houdbaar moest wor den gemaakt, deed afbreuk aan de voedings waarde zoowel als aan den smaak bij de nieuwe werkwijze worden geen conserveerende middelen gebruikt en blijven voedingswaarde en smaak dus gelijk aan die van het natuurlijke produkt. Het drinken van dit vloeibare fruit staat dus niet alleen gelijk met het eten van versche vruchten, maar is zelfs nog gezonder en ver- sterkender, daar de onverteerbare en dus voot het menscheiyk lichaam nuttelooze bestand- deelen er door de persing uit verwijderd zijn. Het is bekend, dat volgens de wet tegenwoor dig geen dranken in den handel mogen worden gebracht, zonder dat op het etiket de samen stelling ervan vermeld is hoe uitzonderiyk dit nieuwe product, dat onder den naam Perl sedert Februari j.l. in den handel is en reeds grooten opgang heeft gemaakt, is, kan wel hier uit blijken, dat, na nauwkeurig onderzoek door de daarvoor aangewezen regeeringsinstanties, aan Hero bij Koninklijk besluit werd toegestaan dezen drank zonder eenige nadere aanduiding omtrent de samenstelling in den handel te brengen. En dat in-den-handel-brengen schynt nogal wat te willen zeggen, want voor dit jaar is de fabricage gebaseerd op een verkoop van vijftien miljoen flesschen! Is het wonder, dat allen die by de fruitteelt in ons land zijn betrokken, het totstandkomen dezer nieuwe fabriek met groote vreugde heb ben gezien, vooral ook om de omstandigheid, dat er alleen Nederlandsch fruit zal worden ver werkt en dus onze fruitcultuur in de gelegen heid wordt gesteld een aanzienlek gedeelte van haar product, dat anders tengevolge van de moeilijkheden met den uitvoer de binnenland- sche markt zou drukken, buiten de markt te houden? Reeds nu, hoewel de fabriek nog maar kort in werking is, is reeds een gunstige in vloed op de prijzen van het Nederlandsche fruit, in het bizonder van appelen, merkbaar geweest. Immers, appelen en ook peren worden in den laatsten tijd met veel meer zorg gekweekt dan dat vroeger het geval was en vooral Amerika heeft daartoe den stoot gegeven, door appels en peren aan te voeren, keurig verpakt, prach tig van kleur, gelijk van grootte, alle vruchten precies even ryp, waardoor men koopers lokte, die voor dit kostelijke product graag een goe den prijs betaalden. Maar, zooals Mr. Niemöl- ler, secretaris van het Centraal Bureau van de Veilingen, die aanwezig was op een bijeenkomst van de Nederlandsche pers, toen deze dezer dagen door de directie der Hero-fabrieken in de gelegenheid werd gesteld de nieuwe fabriek te bezichtigen, opmerkte, het heeft niet lang geduurd of de fruitcultuur in ons land, die een oogenblik door den Amerikaanschen concurrent in de schaduw dreigde te worden gesteld, heeft zich aan de gewijzigde omstandigheden aange past; er is krachtig aangepakt om den achter stand in te halen en, al blijft er altijd ruimte voor verbetering, het Nederlandsche fruit staat weer aan de spits. Onder leiding der veilingen worden de vruchten op tijd geplukt, coöperatief gesorteerd op kleur en grootte en in uniform teld, maar dètt weet ik er nu toch wel van, dat het bestaat uit het zuivere sap van appelen en nog twee andere vruchtensoorten, vermengd met een beetje suiker. Dat is alles! De smaak is de natuuriyke fust verpakt de eerste kwaliteit van ons fruit kan wedy'veren met het Amerikaansche. Toch is het bij de beste zorgen niet mogehjk een oogst binnen te halen, die uitsluitend uit prima fruit bestaat; appelen en peren zyn en worden nooit fabrieksarti- kelen den invloed van weer en wind, van zonne- schyn en regen kan men niet ontgaan. De geheele oogst zal dus nooit uitsluitend tafel- ruit kunnen opleveren; al tijd zal een deel, door afwij king in kleur, vorm of door lichte beschadiging, niet als prima fruit verkocht kun nen worden. Ook dit deel van den oogst kon evenwel als versch fruit nog wel een afzetgebied vinden, maar het is duideiyk, dat, hoe meer de fruitcultuur vooruitgaat, hoe nadeeliger de invloed van dit minder mooie fruit op den prijs van het betere zal zyn. Om dus het prima fruit aan het Nederlandsch publiek tegen loonende prij zen te kunnen verkoopen (naar het buitenland ver zenden gaat door de zware invoerrechten en de contin- genteeringen niet meer) is het noodzakeiyk het fruit, dat niet aan alle eischen voldoet, uit de vruchtensmaak, de goudgele kleur is de natuur- consumptiemarkt te nemen. Daartoe nu stelt de nieuwe Perl-fabriek in staat. In den afgeloopen herfst heeft dez« op de Nederlandsche fruitveilingen reeds meer dan drie miljoen K.G. fruit afgenomen, om daarvan haar nieuwe product te bereiden, waardoor de prüzen voor de Nederlandsche producenten al dadeiyk zeer gunstig werden beïnvloed. Het is toch voor de bereiding van Perl wel noodig eerste kwaliteit fruit te verwerken, fruit dat goed rijp en gezond is, maar het uiteriyk der vruchten legt geen gewicht in de schaal, zoo dat het prima tafelfruit voortaan niet meer de concurrentie zal hebben van het weliswaar goede, maar door zijn uiterlijk niet zoo aan- trekkeiyke fruit. Wat is nu eigeniyk het nieuwe product Perl? Heel precies heeft de directie der Hero-fa brieken het, om begrypelijke redenen, niet ver- lijke, zonder bijmenging van eenig kleurmiddel verkregen ....het eenige geheim is de wyze waarop dit sap, alweer zonder er iets aan toe te voegen, houdbaar gemaakt wordt, een ge heim, dat je niet ontdekt, ook al kan je de heele fabriek vr« bezichtigen. Allereerst worden de aan de fabriek aange voerde vruchten zorgvuldig gewasschen, waar na ze in speciale persen, onder een druk van 700 atmosferen worden uitgeperst, een druk, zóó groot, dat aan sap een gewicht van 80 pet. van dat van het oorspronkelijke fruit wordt verkregen. Dit sap wordt in groote, in koele kelders geplaatste bakken vergaard, waar het wordt geklaard, doordat de grovere bestand- deelen er bezinken. Vervolgens wordt het sap weer uit de bakken gepompt en door filters, die evenals alle machines, waarmee het sap in aan raking komt, met het oog op de zich daarin bevindende zuren, inwendig zijn verzilverd, in groote tanks geperst, die van 10.000 tot 37.000 liter kunnen bevatten. Vervolgens wordt het sap ingedikt (geconcentreerd), waardoor het niet meer gist en tot op één twaalfde van het volume wordt teruggebracht. Voor deze indik king is geen conserveermiddel noodig, zoodat het sap niet van smaak verandert. Drie miljoen K.G. van deze strooperige massa kan in de tanks bewaard worden. Dit indikken geschiedt niet, zooals men wel licht zou denken, door verhitting hoe het dan wel geschiedt is het eerste deel van het fa brieksgeheim. Het tweede deel is de steriele af tapping van het weer verdunde sap in de flesschen. Niet alleen worden de flesschen, na zorgvuldig te zyn schoongemaakt, door ver hitting steriel gemaakt, waarvoor zy een uur en veertig minuten in een tot 100 graden ver hitte ruimte verbiyven, maar ook worden zy in een geheel steriele ruimte onder steriele con dities met het reeds steriele sap gevuld, waar door het dan ook mogelijk is het sap desnoods jarenlang te bewaren, zonder dat het de minste verandering ondergaat. De beide vulmachines, ingenieuse toestellen, waarin de flesschen on der absoluut steriele omstandigheden worden gevuld en gesloten, kunnen ieder 2500 flesschen per uur vullen; de aanvangscapaciteit der fa briek is dan ook vüftien miljoen fleschjes, die natuurlijk door bijplaatsing van meerdere vul machines aanmerkeiyk kan worden vergroot. Reeds nu, na nog maar zoo kort geleden in den handel te zijn gebracht, blijkt Perl zeer in den smaak te vallen (er zijn al handelaars, die voor de zesde en zevende maal hebben na besteld); wat zal het dan worden, als het war me seizoen komt en deze zoo verfrisschende en gezonde drank de beste blijkt om den dorst te verslaan? Jammer maar, dat de populariseering door sommige caféhouders wordt tegengewerkt, door dat ze een fleschje Perl, waarvoor ze toch aan de fabriek niet meer dan 11 cent betalen, voor niet minder dan 35 cent willen verkoopen, wat dus een winst van meer dan 200 pet. beteekent en meer dan het dubbele is van het bedrag, waarvoor men een fleschje in den winkel kan koopen. Het is evenwel niet twyfelachtig, of deze ge zonde, verfrisschende en voedzame drank zal spoedig algemeen gewaardeerd worden, niet alleen door de fruit-telers, die er hun door in- voerbelemmeringen verloren afzetmogehjkheid door terug winnen, maar ook door het publiek, dat iets eoeds altyd wel weet te waardeeren. ARTHUR TERVOOREN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5