I Zoekt gij betrouwbaar 1 fwF I Plaats dan een „Omroeper" I Personeel vlV L voor 75.000 gezinnen. Van de Zesdaagsche te Parijs. K.N.A.C.-Hand- boek AFRIKA -AZIE-EUROPA HET ZOOVEEL BESPROKEN gebouw „De Bisschop" op den Dam te Amsterdam wordt thans afgebroken. Een aardig doorkijkje vanuit „De Bisschop". Een vraagbaak op automobilistisch en toeristisch gebied LEERT ZWEVEN Zweefvliegschool bij het Uddelermeer VERVENERS VRAGEN HULP Loonsverlaging aangekondigd HET ROTTERDAMSCHE ZEE-HOSPITIUM Vijf-en-twintig-jarig bestaan Goedkoope zeereisjes REIS DOOR ONS LAND Georganiseerd door de Zwitsersche Bondsspoorwegen KUNSTENAAR EN ARBEIDER Een grootsch opgezette tentoon stelling te Venlo HAAGSCHE SPELERS Christus verworpen LANDRENTE VERKIEZINGSDRUKWERKEN Geen verspreiding door post beambten SPECIALE VLUCHTEN VAN DE K. L. M. Naar het Iberisch Schiereiland en Noord-Afrika VERLIES AARDAPPELMEEL Per rijwiel met „Sachs"-hulpmotor gj!iii)iimijWiiiii»iimiiiiiiiiuiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiinimiiiiiHiiiiiniiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[miiiHiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiii|nj piiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiuiiiiiumiiiiiiiiiimtiiiimiiiimiiiminiiiiiniiiHHiimimilinnurninnug DE EERSTE BEGROETING van een der deelneemsters met haar paard, voor het vertrek van den grootcn terreinrit, welke de rijvereeniging „Hors" uit Amsterdam, in de omgeving van Bussum heeft gehouden. PIJNENBURG neemt enkele oogenblikken rust bij den Parijschen Zesdaagsche, terwijl zijn helpers bezig zijn hem te verzorgen. EEN COLLECTIE PRIJSWINNAARS op de groote dashondententoon- stelling, die in Tattersall's Knightbridge (Eng.) deze week geopend is. DE DEUTSCHE LUFTHANSA heeft voor haar empToyées een uniform ingevoerd, zulks in navolging van de K.L.M. EEN PRACHTIG EXEMPLAAR op de groote Paaschvee-tentoonstelling, welke Donderdag op de veemarkt te Amsterdam gehouden is. Van de Kon. Ned- Automobiel Club ontvingen w(j dezer dagen het Handboek 1933. Zooals men weet is het vorig jaar dit boek voor het eerst in gewijzigd en vergroot formaat verschenen, aangezien het oorspronkelijke jaarboekje in hoofdzaak gegevens over Club-aangelegenheden bevatte, terwijl het Handboek een gids zou moeten zijn, een vraagbaak op automobilistisch en toeristisch gebied. De het vorig jaar in verband daarmede reeds sterk gewijzigde inhoud, is in deze nieuwe uit gave nog aanzienlijk uitgebreid en waar noodig verbeterd. In de afdeeling Toerisne zijn de provinciale kaarten en de plattegronden der steden tot het laatst toe bijgewerkt. Op die plattegronden zijn de doorgangswegen in rood aangegeven, waar door het somwijlen lastige zoeken naar den juisten weg kan worden vermeden. Tevens zijn bij de steden opgaven vermeld van de parkeer terreinen en de daarvoor geldende gemeente lijke voorschriften en bepalingen. Geheel nieuw is een uiterst overzichtelijke tabel van de on derlinge afstanden tusschen de voornaamste plaatsen in ons land, waarbij rekening is ge houden met de openstelling voor het verkeer van den nieuwen afsluitdijk. Ook een volledige lijst van voor het publiek opengestelde land goederen met de voornaamste voorschriften welke voor het bezoek zijn vastgelegd, maken het Handboek voor hem, die het eigen land wenschte te leeren kennen tot een veiliger gids. Van de voornaamste steden en dorpen zijn uit voerige gegevens vermeld. Voor de toeristen zijn als nieuwtje verschillende tochten met uitge werkte kilometer-afstanden en kaartjes opge nomen. Ook voor hen, die per automobiel naar het buitenland willen gaan, bevat het boek alle inlichtingen welke zij daarvoor noodig mochten hebben. Een aantal uitgewerkte week-end tochten in de nabijheid van ons land hebben tevens een plaats gevonden, evenals opgaven omtrent de buitenlandsche betalingsmiddelen, de interna tionale telegraafcode, internationale kenteekens, spanning- en gewichtstabellen voor banden, maten en gewichten in de verschillende landen enz. In een kalender zijn alle data vermeld van de voornaamste automobiel en motorwedstrijden In binnen- en buitenland, welke in dit jaar worden gehouden, terwijl iedere week een korte kernachtige spreuk den lezer nuttige wenken geeft op verkeers-gebied- Uit alles blijkt, dat dit nieuwe Handboek, zijn voorganger verre overtreft en een nuttig en practisch boekwerk ts, dat in geen automobiel mag ontbreken. Aangaande de plannen der Nationale Lucht- paartschool om dezen zomer, bij voldoende deel name, een Centrale Zweefvliegschool op de Ve- tawe te stichten, vernamen wij, dat het waar schijnlijk mogelijk zal zijn een geschikt terrein daartoe te verkrijgen nabij het Uddelermeer (bij Garderen). Het ligt voor de hand dat deze zwemgelegenheid een welkome verfrisaching zal bieden aan de zwevers, die daardoor 'n attrac tie zal worden voor het zweefkamp. De leer lingen zullen ten deele worden ondergebracht in een zomerhuis voorzien van slaapkamers met vaste waschtafels, terwijl ook kampgelegenheid aanwezig is. De kampeerders zullen hun maal tijden ook gebruiken in het zomerhuis. Een ten nisbaan zal ter beschikking zijn van de zwevers. Personen boven achtt'en jaar, alsmede vrou welijke leerlingen kunnen als externe leerlingen worden aangenomen. De zweefcursussen zullen volle zeven zweefdagen duren en voor de inter nen een matig bedrag kosten, met inbegrip van degelijke Hollandsche voeding, ligging en dok tersbehandeling. Opdat deze plannen tot uitvoering komen, wordt aanmelding verzocht vóór 1 Mei bij de H. L. S., Waalhaven, Botterdam. De verveners in Overijsel, Vroomshoop, Ber- gentheim en Dedemsvaart hebben aan de veen arbeidersorganisatie medegedeeld, dat zij met ingang van 18 April zullen ophouden de loo- nen van 1932 te betalen en met ingang van dien datum zullen overgaan tot een verlaging van tien percent der loonen. Voorts hebben de Overijselsche verveners aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid een brief ge schreven en gevraagd maatregelen tot wering van den invoer van Duitsche turf, welke met regeeringssteun gegraven wordt, steun aan de fabrieksturf door het afzetgebied te verruimen, verlaging van de tarieven op het Overijseisch kanaal en tenslotte een wettelijk voorschrift om de gemeenten in het veengewest te noodzaken turf te stoken in de openbare gebouwen. Dinsdagmiddag heeft in het Rotterdamsch Zee-Hospitium, herstellingsoord voor jeugdige t.b.c.-patiënten, de herdenking plaats gehad van het vijf-en-twintig jarig bestaan dezer in stelling en van het feit, dat mevrouw D. B. van Dorp-Beucker Andreae haar zilveren jubileum vierde als geneeskundige-directrice. Mr. Lietaart Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid schetste in het kort het nut van de instelling, wier werk ook in Den Haag op hoogen prijs gesteld wordt. Spr. deelt mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd, mevrouw van Dorp-Beucker Andreae te benoemen tot Officier in de Oranje Nassau Orde. Tal van toespraken werden nog gehouden, terwijl vele gelukwenschen binnenkwamen. De N-V. Hollandsche Stoomboot Mij. kondigt voor het reisseizoen 1933 een aantal goedkoope zeereizen aan naar Engeland, Wales en Schot land. Het is een aardige attentie, als een land, dat bij uitstek is aangewezen op het bezoek van vreemdelingen, op het denkbeeld komt deze vreemdelingen met een tegenbezoek te veree ren. Dit denkbeeld is ontstaan bij de leiding der Zwitsersche Bondsspoorwegen, en aangezien een der leiders van de propaganda-afdeeling, de heer Outly, Nederland zeer goed kent en elk jaar opnieuw met de vertegenwoordigers van Nederlandsche reisbureaux, reisvereenigingen en reisgezelschappen excursies en vacantierei- zen van allerlei soort in alle deelen van Zwit serland helpt organiseeren, is de keus ditmaal op Nederland gevallen. Voor de eerste maal zullen de Zwitsersche Bondsspoorwegen een volledige reis naar het buitenland, tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt en met inbegrip van logies en dag- verdeeiing, organiseeren. De heer Outly, die voor de voorbereiding ervan te Amsterdam ver toeft, deelde ons mede, dat hij hoopte vol doende deelnemers in Zwitserland te vinden, die zich voor een bezoek aan Nederland zou den interesseeren, om er een extra-trein voor te laten loopen. Dat de Bondsspoorwegen, die met deze reis een experiment wagen, juist Nederland tot doel hebben gekozen, vindt zijn oorzaak in de sympathie voor Nederland, die door de jarenlange samenwerking is ontstaan. Op 30 April vertrekken de deelnemers uit Zwitserland. Zij zullen de stad Utrecht bezoe ken en een autotocht door de mooiste streken van Utrecht en Gelderland maken. Vervolgens gaat de reis naar Amsterdam, waar men twee dagen blijft om de bezienswaardigheden en de omgeving, o.a. natuurlijk het schilderachtige Waterland met Volendam en Marken, te be kijken. Langs de dan bloeiende bollenvelden gaat het naar Den Haag en Scheveningen, waar de zee ongetwijfeld voor vele Zwitsersche deelnemers de groote sensatie zal zijn. Ten slotte wordt Rotterdam bezocht met een uit voerige bezichtiging van de havens waarna het gezelschap op 6 Mei naar Zwitserlaasid terug keert. Dit alles, fooien en andere kleinigheden inbegrepen, met eerste klas hotels, bieden de Zwitsersche Bondsspoorwegen den deelnemers voor een bedrag van ongeveer honderd gulden in Hollandsch geld. Men is dezer dagen in Zwitserland begonnen met de propaganda voor deze reis. De heer Outly meende te kunnen verwachten, dat de belangstelling ervoor zeer groot zal zijn. Het bestuur van de BE. Werkliedenver- eeniging te Venlo heeft het initiatief genomen om een tentoonstelling te organiseeren, waarop kunstenaar en arbeider elkaar de hand zullen kunnen reiken; waarop de kunstenaars in de gelegenheid zullen zijn hun werken betreffende den arbeid voor de arbeiders te exposeeren; waarop de werklieden zuilen kunnen zien, hoe hun leven en lijden en strijden door de kun stenaars wordt meegevoeld en vastgelegd. De tentoonstelling wordt in Mei of Juni aan staande gehouden in de zalen van de R.K. Werkliedenvereeniging te Venlo en zal omvat ten de schilder-, beeldhouw- en graveerkunst. Z. H. Exc. mgr. dr. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft toegezegd de expositie te be zoeken. De bedoeling is op deze tentoonstelling werk te exposeeren van alle nog in leven zijnde Ne derlandsche katholieke kunstschilders, beeld houwers en graveurs, die werk geschapen heb ben over den arbeider en den arbeid. Eenige bekende Nederlandsche critici zullen de inzen dingen tevoren beoordeelen, zoodat alleen werk, dat aan de artistieke eischen voldoet, zal geëxposeerd worden. Verondersteld wordt, dat alle Nederlandsche en Vlaamsche kunste naars (ook, die momenteel in het buitenland vertoeven) door het inzenden van enkele wer ken blijk van sympathie met dit streven zul len geven. Het is voor het secretariaat der ten toonstelling „Kunst en Arbeid" (p. a. den heer G. Driessen, Kaldenkerkerweg 114, tel. 959, Venlo) ondoenlijk de adressen van alle hier voor in aanmerking komende kunstenaars te achterhalen. De Vereen. Haagsche Spelers zenden ons vol gend communiqué: „De Vereenigde Haagsche Spelers", directeur Pierre Balledux, zullen na de Vasten grootsche opvoeringen geven van het Passie-drama „Christus verworpen". Aanvankelijk lag het in de bedoeling dit spel in de Vasten te geven; op verzoek van het Doorluchtig Episcopaat is van dit plan afgezien en hoopt voornoemd ge zelschap dat Katholiek Nederland deze geste zal waardeeren, door het in de gelegenheid te stellen na de Vasten dit spel te doen vertoo- nen, in verband met het pas door Z. H. den Paus afgekondigde „Jubeljaar van Christus' Lijden en Sterven". Het correspondentie-adres is Pierre Baledux, Adelheidstraat 191, Den Haag." BATAVIA, 5 April. (Aneta). De als gevolg van de crisis verleende ontheffingen van be taling van landrente over geheel Java zullen in 1933 varieeren van 15 tot 35 pet-, opklim mend met 5 pet. De ontheffingen zullen totaal 8-750.000 bedragen, hetgeen gelijkstaat met 25 pet. van den totalen aanslag. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Braambeek, betreffende het verspreiden van propagandamateriaal van kiesvereenigingen door personeel van het P. T. T.-bedrijf. (Ingezonden 27 Maart 1933), heeft Minister Reymer, Minister van Waterstaat, het volgende geantwoord: In den brief van den directeur-generaal der p. T. en T. aan de hoofden van dienst, waarin aan personen, in dienst bij het Staatsbedrijf, verboden wordt zich, al dan niet in uniform, te belasten met hel bestellen (verspreiding huis aan huis) van verkiezingsdrukwerken, komt als uitsluitende motiveering voor dat verbod de volgende zinsnede voor: „Het is niet alleen aan bestellers maar aan alle personen, die in dienst van het Staats bedrijf der P. T. en T. hun hoofdbestaan vin den, verboden nevenwerkzaamheden te verrich ten, welke binnen den kring van de verrichtin gen van den P. T. T.-dienst vallen." Dit standpunt is reeds eerder, toen van op handen zijnde verkiezingen nog niets bekend was, in algemeenen zin ter kennis van de hoof den van dienst gebracht en wordt ook o.a. bij de beschikking op verzoeken tot het uitoefenen van nevenbetrekkingen ingenomen. Uit het voorgaande blijkt, dat niet een inci denteel verbod van een in de vraag omschreven beperkte strekking „als leden van kiesver eenigingen propaganda-materiaal van nun kiesvereeniging bij de kiezers huis aan huis te verspreiden" is gegeven, maar een alge meen gevolgde regel voor het geheele personeel van topassing is verklaard, ook ten aanzien van de verspreiding van alle verkiezingsdrukwerken, ongeacht de hoedanigheid, waarin deze ver spreiding geschiedt. De Minister acht de toepassing van den hier boven vermelden algemeenen regel in dit geval juist. Voor het personeel is daarvan een zekere, zij het dan zeer geringe, beperking in hun deel neming aan de verkiezingsvoorbereidingen het gevolg. Elk dienstverband brengt de kans mede van door de belangen van den dienst geboden beperking in het verrichten van buiten den dienst gelegen werkzaamheden. De grond voor het verbod is de plicht der bedrijfsleiding er voor te waken, dat het per soneel zich niet belast met verrichtingen, die de belangen van den dienst kunnen schaden. De zakenman J. C. Kooyman, die reeds ver schillende reizen in Europa met een extra vliegtuig van de K. L. M. maakte en een dezer dagen, na eenige vluchten naar het Roergebied wederom in Nederland terugkeerde, is thans met het vliegtuig PHAFS (Specht) via Parijs, onderweg naar Barcelona, Lissabon, Sevilla, Algiers en Tunis. Het toestel is een 3-motong verkeersvliegtuig van het type F VII B; als gezagvoerder treedt op de heer P. Soer, vlieg tuigbestuurder der K. L. M. Verschenen is een nota van den Minister van Economische Zaken naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp wijziging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1933 (dekking van net verlies op den geforceerden verkoop van 600.000 balen aardappelmeel). Hieraan wordt ontleend, dat de hoeveelheid der nog in het bezit der regeering zijnde baien aardappelmeel zal verkocht worden op zooda nige voorwaarden, dat daarmede de markt van het aardappelmeel zoo min mogelijk gedrukt wordt. Alles zal in het werk worden gesteld om het surplus buiten den gewonen handel in aardappelmeel te houden en, zoo mogelijk, zal het worden geëxporteerd. In de desbetreffende contracten, welke reeds zijn afgesloten, zijn voorwaarden opgenomen van de strekking, als hier bedoeld. Indien de nog resteerende voor raad als veevoeder zou moeten worden ver kocht, zullen de vrije handelaren in veevoer evenzeer als de coöperaties in de gelegenheid worden gesteld, daarop een bod te doen, opdat een zoo hoog mogelijke prijs kan worden be dongen. Zaterdag 8 April, 's ochtends ongeveer 9 uur, arriveert te Oldenzaal de Duitscher Richard S. Köckler, in gezelschap van den Zuid-Afrikaan Kenneth D. Poulton, voorheen journalist te Johannesburg, op hun doorreis naar Londen, welke stad het eindpunt is van hun Afrika- Azië-Europa-tocht, welke geheel wordt afge legd op rijwielen met een „Sachs"-Hulpmotor van 74 cM3. Te meer merkwaardig mag deze tocht heeten, omdat het vooropgezette plan hem te maken, niet bestond De heer Köckler was n.l. eenige jaren geleden naar Windhoek in de Kaapkolonie vertrokken, teneinde daar een zaak in rijwielen met „Sachs"-Hulpmotoren te openen. Reeds voor de opening echter, viel deze zaak ten offer aan de economische crisis en bleef hem niets anders over dan 1 rijwiel met „Sachs"-Hulp- motor, waarop hij besloot de reis naar Duitsch- land terug te maken. Hij begaf zich daarom naar Kaapstad, om van dit zuidelijkste punt van Afrika te vertrekken. Via Bloemfontein ging het op Johannesburg aan, waar hij, na een verblijf van 2 maanden in een ziekenhuis, wegens zonnesteek en typhus, opgeloopen door de ontberingen, kennis maakte met den jour nalist Kenneth D. Poulton, die besloot het ver dere gedeelte van den tocht, eveneens op een rijwiel met „Sachs"-Hulpmotor, met hem mede te maken. Via Victoria Falls, Kartoem, Cairo, Jaffa, Angora, Sofia, Weenen, Schweinfurt (voor bezichtiging van de fabrieken van de firma Fichtel Sachs, waar de „Sachs'-motoren en de „Torpedo"-vrijwielremnaven vervaardigd worden), Berlijn en ons land, gaan zij nu na air Londen. De tocht door ons land zal behoudens een eventueele kleine wijziging over de volgende plaatsen gaan: 8 April: Oldenzaal, Enschede, Hengelo, Al melo, Deventer, Zutphen, Dieren, Arnhem, Apeldoorn (Hotel Bloemink). In Apeldoorn zal door den heer Poulton een mondelinge reisbe schrijving met lichtbeelden gegeven worden voor genoodigden. 9 April: Apeldoorn, Amersfoort, Hilversum, Bussum, Amsterdam. Aankomst Berlagebrug on geveer 2 uur. Vandaar naar „American-hotel" alwaar 's avonds persdiner en daarna eveneens een voordracht met lichtbeelden in de bios coop van dit hotel. 10 April: Amsterdam, Haarlem, Bennebroek, Noordwijk-Binnen, Wassenaarslag, Den Haag, Delft, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen. Maassluis, Hoek van Holland (boot Engeland). Als men nu bedenkt, dat alleen het traject „Kaapstad-Cairo" ongeveer 15000 K.M. lang ls en afgelegd moest worden door zandwoestijnen, steppen, hooge gebergten, ondergeloopen stre ken, dicht struikgewas, enz., onder voortdurende bedreiging door wilde volksstammen en in het moordend klimaat van een land, waar wolk breuk op wolkbreuk vaak afgewisseld wordt door verzengende hitte, kan men eenigszins vermoeden, tot welke prestaties deze beide man nen en hun machines in staat bleken. Het is dan ook geen wonder, dat hun in Cairo en vele andere plaatsen een geestdriftige ont vangst te beurt viel en ook de belangstelling voor hunne rijwielen met „Sachs"-Hulpmotoi enorm was, dat men niet had kunnen vermoe den, dat deze kleine motoren tot dergelijke krachtprestaties in staat zouden zijn. Ook in ons land zal het beiden wel niet aan belangstelling ontbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 12