JünéMfftonó: Aufwertungszaak van notaris M. ^ARIA-STICHTING Gemeenteraad van Zandvoort VERDACHTE BLIJFT KALM VRIJDAG 7 APRIL Alle getuigen gehoord Amerika weer „nat" Mr. Nijkerk heeft niet tweeduizend maar twintigduizend gulden gevraagd Niet anti-Duitsch STADSNIEUWS FAILLISSEMENTEN VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 6 April PAASCH-RECLAME Winkeliersvereeniging „Gen. Cronjéstraat" TOONEEL STADSSCHOUWBURG De verarming in 't kappersbedrijf BILJARTEN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN BILJART Soussa leidt DAMMEN HAARLEM—HV.V. 1EDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK R.C.H. op tour naar België Schoolvoetbal te IJmuiden WANDELSPORT W.V.S. „Dudok de Wit" WIELRENNEN Prestatierit Motorclub Haarlem HOCKEY NEDERLAND—FRANKRIJK DAMMEN Nieuwe dam vereeniging Practische oefening voor kweekelingen Georganiseerde patroons in drukkers- en schildersbedrijf Zandvoort weer een moderne badinrichting rijker? T elefoon-installatie Kweekelingen Concurrentie van buiten Druk- en schilderwerk Behoud van natuurschoon Derde moderne badinrichting! Standplaats kiosk HAARL. R.K. DAMBOND Clubcompetitie 2e klas Ontwikkeling 2-S.D.O. 1 Haarl. damkampioenschappen Damclub „Haarlem" VRAGENBUS Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep terecht gestaan de notaris, die in de bekende zaak van „Aufwertung" van nieuw-bezit en oud-bezit-obligaties van Duit- sche steden, veroordeeld is tot 6 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van preventieve hech tenis (ongeveer 2Vz maand). De rechtbank achtte geen termen aanwezig om de gestorte waarborgsom van f 30.000 verbeurd te ver klaren, noch vond zij termen om verdachte uit zijn ambt te ontzetten, zooals geëischt was. Het O. M. had acht maanden gevorderd, met aftrek van voorarrest, doch door te brengen in een bijzondere gevangenis. Zoowel verdachte als het O. M. kwamen in beroep. Ook ditmaal was de belangstelling voor de zaak zeer groot. Verdachte werd in deze instantie verdedigd door mr. A. G. Lubbers en mr. G. Ruys, bei den notaris en advocaat te Amsterdam. Door de verdediging waren dertig getuigen décharge gedagvaard, het O. M. dagvaardde 13 getuigen. De notaris nam zeer kalm in de verdachten- fcank plaats; hij maakte een rustigen indruk. De president mr. Joh. M. Jolles zei, nadat de procureur-generaal mr. Van Harinxma thoe Slooten in het kort de dagvaarding had voor gedragen, dat hij verd. op twee zaken wilde Wijzen: „In de eerste plaats raad ik u aan, u uiterst kalm te houden. Uit de stukken blijkt me, dat dat niet altijd het geval is geweest bij de rechbank. Uw bron van ergernis, de voorloopige hechte nis is door de Eerste Kamer van het Hof op geheven. Voorts raad ik u aan, de zaak zeer eenvou dig te houden, u hebt mij immers geschreven: „de zaak is een mug en het dossier is een olifant". Na een verhoor, dat dikwijls tot zeer scherpe Woorden aanleiding gaf, zei verdachte, dat hij geen enkele waarde aan de legalisatie hechtte, Vor hem was de mark volkomen waardeloos. „Als de bewuste sommen hooger zijn, ben ik nauwkeuriger". Daarna werd de zitting geschorst tot Don derdag. „Dan zien we elkaar in alle kalmte terug," alsdus sloot de president de zitting. Bij het voortgezette getuigenverhoor in de strafzaak tegen notaris M„ deelde een commis- sionnair in effecten uit Amsterdam mede, dat hy op vordering van Mr. Nijkerk wegens zijn bemiddeling in deze zaak ten gerieve van den voortvluchtigen bankier R., een schadevergoe ding van tweeduizend gulden heeft betaald. Toen werd door Mr. Nijkerk géén strafvervolging te gen get. ingesteld. Mr. Lubbers: Heeft men u wel bedreigd met een strafvervolging? Get.: Ja, maar toen ik betaald had, was Mr. bijkerk tevreden. Verd. vraagt dan of Mr. Nijkerk niet veel tteer dan tweeduizend gulden van getuige neeft gevraagd. Get. weet het bedrag niet meer, maar krijgt Verlof om het te gaan nakijken. De zwager van den voortvluchtigen bankier R. zegt, dat hij een jaar geleden nog met oen bankier in het buitenland heeft gesproken R. had toen met nadruk aan getuige gezegd, dat de notaris geen cent voordeel van de zaak heeft gehad. President: Waar sprak u R., was hij ver weg? Getuige: Daar kan ik niet op antwoorden. Pres.: Och, ik ben er niet op gebrand, ik neb strafzaken„genoeg te behandelen. De commissionnair in effecten J. Houthakker legt dan zeer gunstige verklaringen over verd. af. Ook hij was veel bij notaris M. gekomen om verklaringen. Get. had dan zijn boeken mee genomen en verd. had dan een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Mr. Lubbers: Bood de notaris zich voor „auf- Wertungszaken" aan? Getuige: Geen sprake van. De bankier R. had op de Beurs, vóór deze zaak loskwam, een goeden naam. Getuige C. Acohen komt mededeelen. dat hij nadere informaties heeft ingewonnen: Mr. Nij kerk had eerst 22.500 R.M. gevraagd of 12.000. Verdachte roept uit: „Is dat geen chantage?" President: „Kom, kom, niét zulke groote woor den." Dan wordt Mr. R. W. Nijkerk voorgeroepen. Hij geeft toe met een strafklacht te hebben ge dreigd. Doch de Duitsche steden zouden z.i. meer gebaat zijn geweest by een schadeloos stelling. De Raad van toezicht heeft de zaak onder zocht, aldus get., en is tot de conclusie geko men, dat mij voor mijn houding géén blaam treft. Pres.: „Aanvankelijk hebt u toch verklaard, dat u géén aanklacht had gedaan!" Get.: „Deze klacht is niet van mij uitgegaan, de Officier heeft ambtshalve ingegrepen en heeft mij verzocht een klacht in te dienen." Get. verklaart nog, dat hij pogingen heeft aangewend om de zaak te schikken. Pres.: „Familie van verdachte heeft toch Schadevergoeding aangeboden?" Get.: „Toen zat verd. al in arrest." Mr. Nijkerk verklaart dan nog, dat hij van Verschillende anderen schadevergoeding voor de Duitsche steden had ontvangen. Pres.: „Hangt uw salaris, dat u van de Duit sche steden krijgt, af van het resultaat dat u bereikt?" Get.: „Neen, dat doe ik nooit." Pres.: „Het is in Duitschland gewoonte." Get. zegt dan, dat hij alle pogingen heeft gedaan, om menschen, die behoorlijk hadden geregeld, buiten een justitieele vervolging te houden. Mr. Lubbers (tot get.): „Hebt u, toen verd. onvindbaar was, den Officier niet gezegd, bij hem, Lubbers, huiszoeking te doen?" Get. herinnert zich dat niet, wel weet hij, dat er huiszoeking plaats heeft gevonden. Mr. Lubbers vraagt acte van deze verklaring. Mr. Lubbers (tot get.): „Vond u, dat de pro curatiehouder betrouwbaar was?" Get.: „In zeker opzicht wel. ik heb alle feiten onderzocht en veel van wat de procuratiehou der zei, bleek juist." De volgende getuige is Mr. J. Verdam, rech- ter-commissaris te Amsterdam. Op de vragen van den verdediger Mr. Ruys 2egt Mr. Verdam, dat hij geen aanleiding had °m de notarissen Schaap en Luyckx te hooren. haar de wijze waarop op hun kantoren werd gewerkt. Verd. (tot Mr. Verdam): Vindt u den procu ratiehouder betrouwbaar en zoo ja, waarop berust uw oordeel? (in een van de stukken zou ^r. Verdam zich aldus hebben uitgelaten). Mr. Verdam geeft toe, dat de verklaringen Van den procuratiehouder steeds scherper wer den in de verschillende verhooren, doch voor- Zoover het de feiten betreft, t.a.v. den verd, o.a. het niet meenemen van boeken, bleef de pro curatiehouder steeds op 't zelfde standpunt. Verd.: Heeft getuige er nooit aan gedacht, dat het hier een civiel belang van de Duitsche steden betrof en verder niets! Notaris Koopmans wordt nog eens voorge roepen. Hij zegt, dat zijn meening gedurende de geheele zitting in niets is gewijzigd. Er is volgens get. hoogstens sprake van 'n grenzen- looze slordigheid. Pres.: De verklaring over het verblijf van den procuratie-houder in Indië is toch beden kelijk en als deze de waarheid spreekt heeft hij nooit boeken meegenomen naar den notaris. Verd.: Ja, als H. de waarheid spreekt. Notaris Koopmans: Verd. heeft er geen cent voordeel bij gehad. President: Dat sluit kwade trouw nog niet uit, hij kan zoo gehandeld hebben uit haatge voelens tegen Duitschland. Verd.: Ik haatte Duitschland niet, m'n naaste familieleden zijn Duitschers. Ik ben het alleen niet eens met het Berlijnsche recht. Notaris Koopmans zegt dan nog, dat de Kamer van Toezicht tegen fraude steeds krach tig optreedt. De president brengt dan een brief ter sprake, dien verd. uit het Huis van Bewaring aan een Franschen vriend te Parijs had geschreven. Pres.: Dat was zeker een mystificatie. Ik heb er om gelachen, maar 't was onbehoorlijk. In de brief stond: „ik zit gevangen, wees ge waarschuwd, vlucht en breng den buit in vei ligheid." Pres.: Waarom schreef U dat epistel? Verd. Och, in de gevangenis moet je wat doen. En bovendien had Mr. Van Dullemen een werkelijken brief aan m'n vrienden te Parijs niet doorgelaten Pres.: 't Was dus een plagerij tegenover den Officier. Het getuigenverhoor is afgeloopen en tot slot van dezen middag wordt verd. aan een verhoor onderworpen. Hij wordt op het podium ge roepen en neemt vóór de groene tafel plaats. Stuk voor stuk worden de verschillende stuk ken doorgenomen. Met klem zegt verd. nog eens, dat hij in de tijden dat hij zijn handte keningen onder de verklaringen zette, geen verstand van „Aufwertung" had. Hij wist er niets van Nieuwe gezichtspunten doen zich bij dit ver hoor niet voor. Nog steeds weigert verd. de dag vaarding in ontvangst te nemen. Pres.: Stellen de verdedigers geen prijs op de dagvaarding? Verdachte maakt een beweging van: Niet aannemen! Met een zucht legt de president de uitvoerige dagvaarding weer in het dikke dossier. De zitting wordt dan geschorst tot heden middag. Donderdag 6 April werd door de Arrondisse- ments Rechtbank te Haarlem in staat van fail lissement verklaart: Arie de Melker, winkel chef, wonende te Haarlem, Wagenweg 124. Cu rator: Mr. A. Klein, advocaat en procureur te Haarlem. Rechter-comm.Mr. Th. F. Raedt. H. S., handelsreiziger, zonder bekende woon plaats, thans gedetineerd. Oplichting. Zes mnd. gevangenisstraf met aftrek perv. hecht. o. v. P. de H., arbeider, zonder bekende woon plaats. Appèl overtr. art. 453 W. v. Str. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. J. v. d. M., arbeider, wonende te Haarlemmer meer. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Eén maand gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar, benevens 15. boete subs. 10 dagen hecht. o. v. H. G. T., fabrieksarbeider, wonende te Wor- merveer; L. K., fabrieksarbeider, wonende te Koog aan de Zaan; C. V., fabrieksarbeider, wo nende te Zaandijk: Huisvredebreuk. Ieder één mannd gevangenisstraf o. v. J. T. C., caféhouder, wonende te Aalsmeer. Appèl overtr. Jachtwet. Vonnis kantonrechter Haarlemmermeer bevestigd. J. F. S., chauffeur, wonende te Den Helder. Vrijgesproken. E. E. S„ wonende te Bloemendaal. Appèl over treding Motor- en Rijwielwet. Eén maand hech tenis voorw. met een proeftijd van twee jaar, 500.boete subs. 100 dagen hecht. o. v., be nevens ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van zés maanden o. v. Door de bovengenoemde winkeliersvereeni ging wordt een Paasch-reclame georganiseerd met diverse attracties. Deze week ■■erschijnt een speciale Gen. Cronjéstraat Courant, waar in bij de foto's opgenomen wordt een foto van den Cronjéman, die zich verschillende avon den in de Cronjéstraat zal bevinden. Het pu bliek wordt verzocht hem te zoeken. Voor de vinders zijn geldprijzen van ƒ20 beschikbaar gesteld. Tevens wordt een Cronjéstraat Rebus, eene kleurplaatwedstrijd, enz. uitgeschreven, voor welke attracties eveneens diverse prijzen zijn uitgeloofd. De weggeloopen Bruid, blijspel in 3 bedrijven van G. Middleton, door N.V. Het Schouwtooneel. Dat iemand geen idee heeft om een tooneel- stuk te maken en zelfs niet schrijven kan, zal niemand hem kwalijk nemen. Dat hij het des ondanks toch doet, is iets dat hij, nou ja, zelf moet weten. Maar dat er dan nog een gezel schap te vinden is, dat het opvoert, is zeer bedenkelijk en hoogst gevaarlijk. Gevaarlijk, wijl het een funesten invloed op de toch reeds zoo weinige bezoekers van den schouwburg kan hebben. Want de weggeloopen bruid is een klinkklare draak, met onmogelijke situaties, die recht tegen elk normaal verstand ingaan. Een handjevol onbenullige handelingen, aan elkaar gevoegd met hotsende en botsende woorden reeksen, die bovendien nog de extra taak heb ben, al de barre stommiteiten te verdoezelen en het geheel ook "blijspel" te doen zijn. Dat men het als zoodanig nog zou kunnen beschou wen, komt dan ook enkel en alleen door het feit, dat uitstekende spelers, zooals mevr, Esther de Boervan Rijk, Dogi Rugani, Ezer- man en thans ook Folkert Kramer, met man en macht getracht hebben er iets van te ma ken. Zij, en zij alleen verschaften soms door hun goed en gezellig spel eenige prettige, aan gename oogenblikken. Maar desondanks was het niet mogelijk het geheel te waardeeren. Een draak blijft een draak ook al steekt men hem de vederen van een Paradijsvogel op zijn kop. Misschien, heel misschien, was het geval na het tweede bedrijf nog te redden geweest, in dien in de derde acte was uitgekomen, dat de oude levenslustige tante, al het voorafgaande had geënsceneerd, om de twee verstokte .vrij gezellen „uit hun tent" te lokken en hun oogen te openen voor het schoone geslacht. Want dan had men tevens een excuus gehad voor al de onmogelijke, dilettantische hande lingen, die ih liet eerste en tweede bedrijf wer den gepleegd en waarvan de kroon op alles zeker wel het beneden alle critiek zijnde op treden vai. den politie-inspecteur was. On juister, ontactischer, grover en onmogelijker kon het niet. Toen men dan ook in het derde bedrijf wilde laten gelooven, dat alles ernstig bedoeld was en het toch „heusch echt" een detective-stuk was, kreeg men het gevoel, dat men met open oogen voor den gek was gehouden en dat de schrijver die er aan schuldig is, tot de eerste klas dadaïsten behoort. We vinden het jammer van de reeds eerder genoemde krachten, die duizend maal betere stukken waardig zijn en nu aan dit onding hun talenten moesten verspillen. Zij kunnen zich echter troosten met de gedachte, dat het ap plaus, dat na iedere acte gegeven werd, enkel en alleen voor hen gold en voor hen alleen. We hopen dan ook van harte dat men de weggeloopen bruid zal laten loopen en dat de keuze van een goed blijspel dezen misgreep zal herstellen. L. V. De Nederlandsche Kappersbond heeft een actie ingezet, waarvan het doel is de autori teiten, zoowel die van ons land als van het buitenland, benevens het publiek, er van te overtuigen, dat tengevolge van de malaise de toestanden in het kappersbedrijf zeer zorg wekkend zijn, zoowel voor de patroons als voor de bedienden. Het ligt in het voornemen een groote be- drijfs-enquête te organiseeren, om aan de hand van aldus verkregen gegeven, den autoriteiten een juist beeld van den toestand te kunnen geven. Voorts is in het plan de campagne opgeno men het publiceeren van de gegevens, opdat het publiek aan de nog steeds gehoorde aan sporing om het kappersvak te leeren, geen ge hoor zal geven, wijl elke poging om door mid del van een cursus kapper of kapster te wor den, mislukt is. NEW YORK, 6 April (Reuter) Na een be staan van 14 jaar zal te middernacht in 19 staten de drooglegging beëindigen. In de meeste steden zal na middernacht in de hotels en restaurants bier worden geschon ken, behalve te New York, waar de restaura teurs en hotel-eigenaren besloten tot zes uur in den ochtend te wachten, teneinde een bras partij te voorkomen. De staten, die thans „nat' worden, zijn Washington, Oregon, Nevada, Californië, Ari zona, Montana, Wisconsin, Illinois, Missouri, Indiana, Kentucky, New York, Pennsylvanië, New Jersey, het district Columbia, Delaware (gedeeltelijk), Maryland gedeeltelijk)West- Virginia (na 9 Mei), Wyoming (na 18 Mei) en Noord-Dakota na 1 Juli). Donderdag zijn te Keulen de wereldkam pioenschappen twee-stootskader 45/2 voort gezet. Er was vrij veel belangstelling. De uitslagen luidden: pnt. brt. h.s. gem. Moons (België) 400 18 97 22.22 Joachim (Duitschland) 293 109 17.24 Soussa (Egypte) 400 52 2.87 Gasparin (Frankrijk) 206 10 214 40.— Dommering slaagde erin den Belg Ga briels glansrijk te verslaan. Gabriels faalde vol komen: Dommering Gabriëls Albert (Frankrijk) De stand is op het oogenblik: 1. Soussa (Egypte) met drie gewonnen par tijen. 2. en 3. Poensgen (Did.) en Gabriëls (België) met ieder twee gewonnen partijen en een ver loren partij. 400 98 28.57 67 45 4.79 400 9 142 44 44 311 217 38.88 Naar men ons meldt, speelt Haarlem as. Zondag aan den Schoterweg een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen H.V.V. Gedurende de komende Paschen zal R- C. H. deelnemen aan een tournooi uitgeschreven door de Royal Charleroi Sporting Club te Charle roi, waaraan behalve genoemde club ook nog deelnemen de Shepherd Bush F. C., Engeland, en de U. S. Tourquenoise, Frankrijk. Dat wordt dus een vier landen tournooi waarin RCH, wil het een behoorlijk figuur maken, wel zijn beste beentje zal moeten voorzetten. Intusschen voor de RCH-ers boven dien een aardig uitstapje. De loting voor de schoolvoetbalwedstrijden had het volgend resultaat: 1. School A I (IJm.)—School 2 (Beverwijk) 2. School C (IJm.)School 3 (Beverwijk) 3. School S (IJm. O.)H. Hartschool (IJm.) 4. School S I (IJm. O)—School H (IJ. O) 5. School I (Beverwijk)Emmaschool (IJ. O.) 6. School E (IJm. O)School J (IJm.) 7. School F (Santpoort)P. Vermeulenschool (IJm. O.) 8. School G (Velsen)School K (IJm. O.) 9. U-L.O. (Beverwijk)—H.B.S. II (IJm. O.) 10. Comité-schoolChr. School (Velsen) 11. CreutzbergschoolSchool IV (Beverwijk). 12. Cort v. d. Lindenschool (Urn.)Marnix- school (IJm.) 13. H.B.S. I (IJm.)Chr. School (Wijk aan Duin) Zondag 9 April a.s. houdt bovengenoemde Vereeniging een trainingsmarsch van 25 K.M De leiding der dames berust bij mej. A. La- zones, die der heeren bij den heer J. de Reus- Zondag j.l. organiseerde bovengenoemde ver eeniging voor hare leden een prestatierit over 265 K. M. Er werd te Overveen gestart voor het circa 120 KM. lange ochtendtraject, hetwelk over hoofdwegen en binnenwegen naar Maarn leid de, alwaar den deelnemers een uur rust werd toegestaan. Na deze rust kregen zij het circa 145 K.M. lange middagtraject te verwerken, hetgeen bestond uit lastige polderwegen door Gelderland en Zuid-Holland, waarna de eer ste deelnemer omstreeks 4 uur weer aan het clubhuis hotel Roozendaal te Overveen arri veerde. Slechts één deelnemer was door pech uitgevallenen. De uitslag was als volgt: le prys P. Wolking, 39 strafp. 2e prijs C. Hardenbelt, 70 strafp. is prijs H. Dirks, 75 strafp. 4 G. Kroon, 5 F- Wit- teman. 6 H. Irreger. 7. P. Gras. 8 S- Hooger- huis. 9 T. Hulsenbosch. Het was ook nu weer een geslaagde rit. Naar wij vernemen zal de strijd Nederland—Frankrijk, 23 April a.s. gespeeld wordt, worden gehouden. Op dien bezet voor de competitie Blauw-WitA.D.O. De hockeylandenwedstrijd te Den Haag op een nader rein. hockeylandenwed welke op Zondag niet te Amsterdam dag is het stadion voetbal wedstrij den wordt nu gespeeld aan te wezen ter- Onder den naam Damvereeniging „D. O. S. is te Haarlem een nieuwe damclub opgericnt met aanvankelijk elf leden- Het bestuur dezer nieuwe vreeniging is als volgt samengesteld' Voorzitter: G. J. Kors; secretaris: P. C. K. Heidweiller, Nagtzaamstraat 81; penningmees ter C. A. Martin. De wekelijksche clubavonden worden gehou den in gebouw Berkerodestraat 1 te Haarlem. Donderdagavond vergaderde de gemeente raad van Zandvoort onder leiding van burge meester Van Alphen. B. en W. stellen voor een verbetering aan te brengen in de telefoon-installatie voor het raadhuis en het gebouw van de bedrijven, voor het onderhoud waarvan tot' nu toe 258 per jaar betaald wordt. Bij deze verbetering zullen raadhuis en be drijven eigen lijnen krijgen. Door den P. T. T. wordt aanbevolen een toe stel, dat nu nog niet in den handel is, maar 1 Juni geleverd kan worden. Dit toestel kan later op het streeknet worden aangesloten, als de omgeving van Zandvoort geautomatiseerd wordt. De huur bedraagt 575 per jaar. Het voorstel wordt aangenomen. Twee candidaten voor Lichamelijke Opvoe ding M. O. verzoeken als kweekelingen te wor den toegelaten bij het onderwijs in de licha melijke opvoeding aan de scholen C en D, dat gegeven wordt door den heer Pagee. B. en W. adviseeren afwijzend op dit ver zoek- De heeren PADT en VAN RIJNBERK plei ten voor inwilliging van het verzoek omdat zij dit in het belang der kweekelingen en ook van het onderwijs achten. Nadat wethouder MOLENAAR het voorstel toegelicht en daarbij verklaard heeft, het in het belang der leerlingen te achten, als het verzoek afgewezen wordt, verwerpt de raad het voorstel van B. en W. met 7 tegen 5 stemmen. Het verzoek is dus ingewilligd. Evenals vorig jaar wordt een verzoek van de vereeniging van groenten- en fruithandelaars „De Eendracht" om een ventvergunning ad 1.50 per dag te willen instellen voor hen, die yan buiten de gemeente komen, afgewezen. De heer GEERS wijst er in dat verband op dat sommige venters niet meer venten in het dorp, maar er eigenlijk een vaste standplaats innemen. Spr. acht dit niet juist, tenzij ook deze plaatsen openbaar verpacht worden en be doelde venters dus pacht zullen moeten beta len, als zij feitelijk niet venten. De VOORZITTER zegt toe, dit in B. en W. te zullen bespreken. In de jaren 1929 en 1930 besloot de raad de levering van gemeente drukwerk uitsluitend op te dragen aan georganiseerde drukkerspatroons. De prijzen van het drukwerk werden door de verplichte bondstarieven aanzienlijk hooger. Dit groote prijsverschil gaf aanleiding tot het bestellen van drukwerk buiten de ge meente. Naar aanleiding van de vragen van den heer Bolwidt en het adres van den Bon.l van Patroons in de Grafische Vakken, waar in zeer veel motieven voor opheffing van die bepalingen worden aangevoerd, stellen B- en W. voor, genoemde besluiten ten voordeele van de gemeentekas in te trekken. Ook voor schilders zal de verplichting van organisatie niet meer gelden. De heer DRUYF weet niet wat er gebeurd is, dat B. en W. bewogen heeft met dit voor stel te komen. Hij heeft vernomen, dat van buiten Zandvoort goedkooper drukwerk gele verd kan worden. Maar dat mag de principieele kwestie toch niet aantasten en goed geordende toestanden weer veranderen in het nadeel van de maatschappij. Het is spr- opgevallen dat er bij dit voorstel alleen een schrijven ter inzage lag van den z.g. gelen bond, die naar vrijheid in het bedrijf streeft. Maar er is ook een Fe deratie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf. Laten B. en W, ook daar advies inwinnen. De heer GROEN wil den bestaanden toe stand handhaven. De heer VAN DER MOLEN zegt, dat de S. D. A. P. ook voor vrijheid, maar niet voor z.g. bandelooze vrijheid is, welke ten koste gaat van de sociale wetgeving. Hij wil den bestaan- den toestand handhaven, ook in het belang der arbeiders, voor wie spr. anders gevolgen vreest van voor hen ongunstige toestanden- De heer GEERS zegt, de argumenteering van het voorstel van B. en W. gelezen hebbende, n.l. dat men door de organisaties gedwongen wordt, dit voorstel te doen, tegen dit voorstel te zullen stemmen. Spreker is niet voor de gevraagde vrijheid, welke hjj niet in het algemeen belang acht. Als men georganiseerde drukkers heeft, kan men ook verzekerd zijn van goed en vakkun dig werk. De heer BOLWIDT vraagt of het in het be lang van de gemeente is, drukwerk aan geor ganiseerde drukkers te geven. Gelezen het rap port van de patroons in de grafische vakken, geeft spr- een negatief antwoord. Oók voor de schilders gelooft spr. dat het eertijds genomen besluit niet van het minste belang is; ook niet in dat van de gemeente. Spr. pleit tenslotte voor het intrekken van het onderhavige besluit. De heer VAN RIJNBERK is voor rust in het bedrijf, wil wilde concurrentie tusschen de pa troons voorkomen en dus het raadsbesluit van eertijds handhaven. Wethouder MOLENAAR zegt, dat B. en W. niets onbeproefd laten, om werk in Zandvoort te houden. Maar den laatsten tijd moesten de belangen der gemeenschap in grooter mate medespreken, daar de financiën een niet on belangrijke rol speelden. Het is de bedoeling niet van B. en W., de loonen in het grafisch bedrijf te doen verlagen Maar, vraagt spr., toen de contractprijzen wer den vastgesteld, was het papier in kostprijs circa 60 pet. duurder en wien komt deze extra winst nu ten goede? Voor Zandvoort acht spr. het van geen be lang, het voorstel te handhaven. En ook an dere gemeenten willen die richting uit, in welk verband spreker op Haarlem wijst. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. vervolgens verworpen met 7 tegen 6 st. Daar het afgraven van de duinen aan de noordzij van de Zandvoortschelaan steeds ver der gaat, hebben B. en W. gemeend, ernstige pogingen te moeten aanwenden, om verdere beschadiging van het natuurschoon te voor komen. Zy hebben een verordening ontworpen, ge baseerd op de Haagsche verordening, maar van betere juridische gronden voorzien, welke zü ter goedkeuring aanbieden. Z. h. st. wordt zy vastgesteld. In behandeling komt dan het verzoek van den heer S. W. Küchlin, directeur van het Grand Hotel om te komen tot de oprichting van een moderne badinrichting. Deze inrichting is ontworpen met zwem- bassing, restaurant en winkelgalerij. Het personeel zal uit Zandvoortsche inwo ners gekozen worden. Waar groote kosten aan dezen modernen bouw verbonden zyn, vragen zij bij de acht huurjaren, geldig voor de thans bestaande in richting met badkoetsjes, tien optiejaren. zy vragen een duinreep voor bebouwing te mogen huren ter lengte van 200 M. Het ligt in de bedoeling in of op de duinreep grenzende aan de Boulevard de Favauge, een café-restau rant te bouwen met kleedgelegenheden voor de baders. Verder zullen op het strand bassins ge bouwd worden, die gedurende den winter met zand gevuld worden, zoodat dan het strand weer in den normalen toestand wordt gebracht. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat het water in de bassins in het voor- en najaar verwarmd zal worden. De pacht die men wil betalen bedraagt 4000 per jaar. Over deze kwestie voeren vele leden het woord. By de beantwoording zegt de voorzitter toe, dat er voor gezorgd zal worden, dat, wat de ligging van de nieuwe exploitatie betreft, de badgasten niet gehinderd zullen worden in het geriefelijke bezoeken van het strand. Vrije passage zal bestaan biyven. Voor den vooruit gang van Zandvoort acht spr. het wel goed, dat de ouderwetsche badkoetsjes verdwijnen. Als de raad tegen het vestigen van winkels by deze nieuwe inrichting is, zullen deze er niet gebouwd worden. Doch spr. gelooft, dat zij niet zoo'n groote concurrentie voor den dorps- winkelstand kunnen beteekenen, temeer daar alleen Zandvoortsche firma's zich hier zouden mogen vestigen. Met 10 tegen 3 stemmen wordt het verzoek hierna ingewilligd. B. en W. stellen voor aan mej. de wed. T, Driehuizen te verhuren een hoekje duinreep aan het einde van den zeeboulevard bij de grens van de gemeente Bloemendaal ten einde daarop een kiosk voor den verkoop van choco lade, fruit, etc- te kunnen plaatsen. Het voorstel wordt aangenomen, waarna de raad in besloten zitting gaat. Daar de le en 2e ontmoeting van bovenge noemde tientallen spoedig op elkaar volgde, plaatsen wij hieronder de gedétailleerde uit slag van beide wedstrijden. Ondanks het feit dat Ontwikkeling 2 vooral de le ontmoeting met groote cijfers wist te winnen, droegen bei de wedstrijden een zeer spannend karakter. Genoemd tiental mag thans het genoegen smaken kampioen van haar afdeeling te zijn. Voorwaar een mooi succes voor de Lissenarer. De le ontmoeting Ontwikkeling 2S.D.O I C. ZuiderduinM. Homburg A. LeuvenB. Ronde W. OetelaarF. v. d. Burgt W. v. VelsenJ. Luiten A. v. DijkL. Luiten A. MooijekindW. Hubbers A. v. BezuE. Metzelaar J. DuivenvoordenF. Doing J. OetelaarG. v. Leeuwen Alph. DuivenvoordenCh. Luiten De retumwedstrijd S.D.O. IOntwikkeling 2 M. HomburgC. Zuiderduin B. Ronde—Ant. Leuven F. v. d. BurgtW. Oetelaar J. LuitenW. v. Velsen L. LuitenA. v. Dijk W. HubbersA. Mooyekind E. MetzelaarA. v. Beau F. Doing—J. v. Duivenvoorden G. v. LeeuwenJ. Oetelaar Ch. LuitenAlph. Duivenvoorden 2—0 2—0 2—0 1—1 2—0 2—0 0—2 2—0 2—0 2—0 17—3 1—1 0—2 0—2 0—2 0—2 2—0 2—0 0—2 0—2 2—0 7-13 De huidige stand van deze clubcompetitie is thans: Ontwikkeling 2 7 7 0 0 14 pnt. S. D. O. I 8 4 1 3 9 pnt. St. Jozef I 8 3 1 4 7 pnt. D. L. D. I 6 114 3 pnt. P. E. P. 2 5 0 1 4 1 pnt. Bij dezen stand is de wedstrijd D.L.D.l F. E. P. 2 niet vermeld, daar de einduitslag nog niet bekend is. De clubcompetitie le klas Vrijdagavond aanstaande zullen de le tien tallen van de clubs Ontwikkeling uit Lisse en F. E. P. Haarlem elkander voor de 3e maal ontmoeten. De wedstrijd zal plaats hebben in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- renweg te Heemstede. Belangstellenden zyn welkom. De wedstrijden om de persoonlyke kam pioenschappen van Haarlem werden Woens dagavond j.l. in het clublokaal der Damclub „Haarlem" voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen remise met W. Stroo; J. P. van Eijk wint van H- A. van Abs; P. J. van Wartelen remise met H. W. Zitman; J. B. Sluiter Jr. remise met J. van Berkum. Derde klasse: J. Zurel wint van A. Russ; B. Henneke wint van Th. C. v. d- Sluijt; Ph. G. Amelung Jr wint van H. G. J. Andriessen; P. J. Bijrij wint van B- Gabriël; G. Eizing Jr. wint van A. Smit; G. Eizing Jr. wint van Ph. G. Amelung Jr.; J. Zurel remise met G. El- zing Jr- Hieronder publiceeren wij den stand van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Haarlem (hoofdklasse-afdeeling). Deze luidt thans als volgt: Nr. Spelers gesp. gew. rem. verl. pt. 1. H. W. Zitman 3 3 0 0 6 2. J. B. Sluiter Jr 3 1 2 0 4 3. J. van Berkum 3 1 1 1 3 4. J. W. van Dartelen 3 1 1 1 3 5. W. Stroo 4 0 3 1 3 6. P. J. van Dartelen 1 1 0 0 2 7. J. P. van Eijk 3 1 0 2 2 8. H. A. van Abs 4 0 1 3 1 In het clublokaal der Damclub „Haarlem" werden Woensdagavond j.l. de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1932-1933 dezer ver eeniging voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse R. C. Broekmeyer remise met A. M. Berghuys. Tweede klasse Louw-beker J. P. Exel Sr. wint van C. Dikkeboom- Over: Weldadigheid naar Vermogen." „Janskamer" Jansstraat 38 rood Wij helpen Christen en Israëliet, Protestant of Roomsch, verschil maakt dat niet. Maar wilt zonder onderscheid dan ook bedenken, Om aan onze kas naar vermogen te schenken. Postgiro 212793 Telefoon 13235 of 15445 Vr.: Welk is de kortste weg van Nieuw-Ven- nep naar Breda per fiets en hoeveel K.M.? Antw.: Ringvaart Haarlemmermeer, Ley- muiden, Rynsaterwoude, Oudshoom, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda (35.5 K.M.), Moordrecht, Kortenoord, Rotterdam (58 K.M.), Wevershoek, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek. de 3 Hoefijzers, Terheijden, Breda. Totaal 108 K.M. Vr.: Ik heb snijboonen gesteriliseerd. De flesch is goed met sodawater uitgekookt en ook nog goed gesloten, maar de boonen zyn niet te eten door den sterken geur. Wat kan daar de oorzaak van zijn? De andere boonen zijn goed, alleen de snijboonen niet. Antw.; Dit geval komt zéér sporadisch voor. Wij hebben ons tot ter zake kundigen gewend, die dit geval eerst nog nader willen onderzoe ken en voorloopig geen antwoord op deze vraag konden geven. Vraag: Kunt U mij zeggen wat of de kortste en mooiste weg is van Krommenie naar Den Haag? 2. Wat voor wegen moet ik door fietsen om naar de Kneppelhoutstraat te komen. Antwoord 1: Krommenie, Assendelft, Buiten huizen, Spaarndam, Haarlem (18.2 K.M.), Ben- nebroek, Hillegom, Lisse, Oegstgeest, Haagsche Schouw. Den Deyl, Den Haag. Totaal 62 K.M. 2. Informeert U dit even by aankomst te Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9