Stadhouders in Duitschland VI u VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS St. Willibrordus Kruis en adelaar De toestand der Rijksbank l V Corruptie in het onderwijs Het nieuws van heden PLAN DOOR HET KABINET GOEDGEKEURD HET EERSTE BIER IN AMERIKA Uitnoodiging van Washington I DEPOSITO'S REKENING-COURANT DE BAROMETER ZATERDAG 8 APRIL 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18349 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN. Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866, N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw.242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering Hitier spreekt heden voor S. A. en S. S. in Duitschland en Oostenrijk Onderscheidingsteekens S. A.-overval in Johannes- tehuis te Berlijn AMERIKA WEER NAT 1000 advocaten te Berlijn Een vergeefsche tocht naar het Witte Huis Het Weer Papen naar Rome Hu Amerika weer "bier mag drinken werken de brouwerijen dag en nacht om aan de vraag te voldoen. Vereeniging van Katholieken boven de partijen In voeling met het Vaticaan Aan Berlijn, Parijs en Rome voor voorbesprekingen over tariefkwesties HET ONGELUK MET HET LUCHTSCHIP „J 3 Dr. Schacht belooft alles te zullen doen om de Mark op peil te houden Duitschland komt zijn verplichtingen na Galsworthy's vermogen 1 SPAARBANK MET 3% RENTEVERGOEDING Voorstel in het Lagerhuis tegen godslastering en opruiing onder de jeugd De regeering neutraal Werkloosheid daalt DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium Belgisch koningspaar te Jeruzalem De H. Vader in den Sint Pieter Nieuw ongeluk bij den Mount Everest NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 7 April (W.B.) In de kabinets- ritting van beden, welke waarschijnlijk tot vannacht zal voortduren, is reeds goedgekeurd de „wet tot parallelschakeling van de landen wet het rijk." De wet bepaalt, dat in de Duit sche landen, met uitzondering van Pruisen, rijksstadhouders zullen worden benoemd door den rijkspresident op voorstel van den rijks kanselier. BERLIJN, 7 April (V.D.) De bladen behan delen uitvoerig de kwestie der benoeming van stadhouders in de landen. Deze zullen in de landen de functie van staatspresident uitoefe hen. Zij hebben tegelijkertijd de taak een nauwe politie-relatie te onderhouden met de Rijks- regeering. Daar zij het rechit hebben den mi- hister-president te benoemen, kunnen zij ook de landsregeering eventueel afzetten. Zij kunnen hieuwe minister-presidenten benoemen en ook mutaties aanbrengen in de landsregeeringen. BERLIJN, 7 April (WB.) Naar de Duitsch- landzender bericht, zullen morgenavond ruim een half millioen S. A.- en S. S.-mannen in Duitschland en Oostenrijk aantreden, om de rede aan te hooren, welke de opperste leider Adolf Hitler om 7 uur in het Berlijnsche Sport- Palast tot de Berlijnsche S. A. en S. S. en door de microfoon tot alle in Duitsche en Oosten- rijksche streken aangetreden S- A.-formaties zal richten. Stipt 7 uur zal des leiders roep: „Heil S. A." en de groet der S. A. „Heil, mijn leider!" schallen en in het geheele rijk weer klank vinden. Dan zal de leider tot de S. A. spreken en de ontelbare millioenen in Duitsch land en Oostenrijk zullen zijn woorden hooren. Het te Berlijn verschijnende katholieke kerk blad voor het bisdom Berlijn van 26 Maart heeft, haar „Het Volk" althans meldt, van den Jo- hannesbond, afdeeling Berlijn, „vereeniging tot het bevorderen van het koninkrijk Christus, Johannesmissionarissen Christi des Konings, Johanneszusters van Maria Koningin", het vol gende bericht ontvangen: Vrijdagavond om kwart voor tien vond in ons Johannestehuis, Eckerstrasse 8 (mannen en Jongeliedentehuis) een huiszoeking plaats. De huiszoukers waren een rechercheur, eenige S.A.-lieden en Schupo-ambtenaren. Bij het onderzoek van het mannentehuis zijn zeven mannen weggebracht. Terwijl het onderzoek in het mannentehuis Plaats vond, dreef een S.A.-man de zusters uit onze kapel, waar zij geknield lagen. Daarop onderzocht hij het met het mannentehuis ver bonden tehuis voor priesters en leeken en de eeuwige aanbidding van onze zusters. Hij heeft daarbij een ordebroeder, die van hem een legiti matie verlangde, omdat hij geen armband van de hulppolitie droeg, aangegrepen en met dood schieten bedreigd. Met voorgehouden revolver heeft hij, onder leiding van een zuster en den geestelijken leider van ons tehuis, het huis doorzocht. Hij heeft in de kamer van directeur Haw naar wapens gezocht en eveneens in twee verdiepingen van het tehuis. Daarbij heeft hij de kasten, die niet onmiddellijk open gingen, met geweld openge trokken en in den corridor heeft hij een heer, die daar stond, bevolen de handen omhoog te doen en daar de heer angstig vluchtte, met Scherp op hem geschoten. Daarop drong hij in een zaal, waar de katho lieke hoogeschool les gaf (ongeveer 30 personen) heeft den dames en heeren bevolen de handen omhoog te heffen en naar wapens onderzocht. Omdat men op zakelijke wijze protesteerde, heeft hij tweemaal met scherp in de zaal ge schoten. Een Schupo-ambtenaar, die er bij ge roepen werd, heeft aan het onderzoek door den S.A.-man een einde gemaakt en gezorgd, dat de lessen weer konden worden opgenomen. BERLIJN, 7 April (VZ>.). Met betrekking tot het plan titels, orde- en eereteekenen weer in te voeren, meldt de Boersenzeitung, dat de te verleenen onderscheidingen zullen uitgaan van het hoofd van den staat, dus van den Rijks president. Voor advies zal een bijzondere af deeling worden ingesteld. De nieuwe orden en eereteekenen zullen de mogelijkheid scheppen groote nationale verdien sten, zoowel op militair, politiek, economisch als in het bijzonder op cultureel en wetenschappe lijk gebied te waardeeren. Bjj geruchte verluidt, dat de Rijkspresident ook het recht zal verkrijgen, buitengewoon groote verdiensten jegens volk en natie door de ver leening van adeldom te eeren, waarbij, naar het schijnt, ook de gelijktijdige belooning van geadelden met grondbezit wordt overwogen. BERLIJN, 7 April. (V. D.) De commissaris voor de Berlijnsche Kamer van Advocaten, dr. Neubort, heeft Vrijdag tegenover persvertegen woordigers o. m. verklaard: Bij de balie is sinds tientallen jaren een overvloed van Jood- sche juristen, hetgeen heeft geleid tot den on- draaglijken toestand, dat meer dan twee derdo der te Berlijn toegelaten, ongeveer 3500, advo caten van Joodsche origine zijn. In de toekomst zullen nog slechts ongeveer 9001000 advoca ten van Duitschen stam het gerechtsgebouw betreden. Van de Joodsche advocaten zullen slechts ongeveer 35 worden toegelaten, waarbij in het bijzonder rekening zal worden gehouden met hun krijgsverrichtingen aan het front. NEW YORK, 7 April. (Eigen bericht). De af- geloopen nacht, welke het lang verwachte ein de bracht der prohibitie, is overal in de V. S., waar het bierslijten reeds wettelijk is toe gestaan, met een waren vreugdedans doorge bracht. Het feestvieren wilde geen einde ne men, ofschoon het nieuwe bier met zijn ge ring alcoholgehalte toch nauwelijks verhittend kon werken. Bijzonder origineel was de festiviteit te Washington. Dë eerste wagenlading bier, die op straat verscheen, werd terstond naar het Witte Huis gereden. De versierde vrachtauto droeg tot opschrift: „President Roosevelt, het eerste bier is voor u!" De auto reed in feestelijken stoet, geëscor teerd door een afdeeling marinesoldaten en politiemannen op motorrijwielen, naar het Witte Huis. Hier lagen de bewoners echter reeds in diepen slaap. Wat nu? Een persfotograaf stelde voor, dat de mari nesoldaten het bier voor hun rekening zouden nemen. Deze waren hier wel voor te vinden. Het resteerende bier werd heden met de com plimenten van den president aan de Nationale Persclub ter beschikking gesteld. (United Press). BERLIJN, 7 April. (V. D.) Vrijdagavond is vice-kanselier von Papen van Berlijn naar Rome vertrokken. Rijksminister Goering zal Zondag naar Rome gaan. Kort geleden is onder eere-voorzitterschap van vice-kanselier von Papen een bond van Katholieke Duitschers gesticht, die den naam draagt van „Kruis en Adelaar". Onder de namen der stichters worden ver meld Emil Ritter (Keulen), dr. Nikolaus Graf von Ballestrem (Opper-Silezië), prof. dr. Th. Brauer (Königswinter>, prof. dr. Gert Buch- heit (Pirmasens), prof. dr. H. Eibl (Weenen), prof. dr. K. Hugelmann (Weenen), Barones von Hertling (Berlijn) e.a. Allemaal bekende namen uit de „rechtsche" Katholieke rijen. Nationaal-socialistische Katholieke namen vindt men er niet bij Deze stichting van Von Papen trekt steeds de aandacht van geheel de Duitsche pers. Het feit dezer stichting wordt ook in verbinding gebracht met de reis naar Rome, die Von Pa pen onderneemt. Na de verklaringen van de conferentie der Duitsche Bisschoppen te Ful- da over de verhouding tusschen Kerk en na tionaal-socialisme acht men het in officieele kringen doelmatig, om ook directe voeling te nemen met het Vaticaan, om nog meer klaar heid te brengen omtrent de verhouding tus schen de Kerkelijke autoriteiten en de Rijks- regeering. Ook zou Von Papen onderhandelin gen gaan voeren in verband met het bestaande Concordaat, waarin een clausule staat over het bezetten van den bisschoppeiyken zetel en ten opzichte van zekede onderhandelingen en be sprekingen tusschen Vaticaan en de landen, die een Concordaat hebben gesloten, ten dezen. Heel dit complex van vraagstukken zal in Rome worden behandeld. Vooral ook wil Von Papen rapport uitbrengen over zijn Bond van Duitsche Katholieken. Het is dan ook niet toevallig, dat de bond „Kruis en Adelaar" juist thans een manifest Verwachting: Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Langzamer- hand iets zachter. Zon op 5.21, onder 6.44 Licht op 7.14. Volle Maan 10 April. WASHINGTON, 7 April. (Reuter) Het staats- departement heeft de Duitsche, Fransche en Italiaansche regeering door bemiddeling der respectieve ambassadeurs de uitnoodiging doen toekomen, om voorbesprekingen over de econo mische wereldconferentie met haar te houden. In de uitnoodiging wordt er de nadruk op gelegd, dat de eigenlijke conferentie te Lonaen zal plaats hebben, zooals vroeger reeds bepaald is. Te Washington zal alleen een gedachten- wisseling plaats vinden over het afbreken der internationale tarief-muren, opdat een vlot ver loop der Londensche conferentie verzekerd wordt. Het ligt niet in het voornemen, gemeen schappelijke besprekingen aan de Ronde Tafel te houden en ook heeft men niet het plan, de schuldenkwestie gemeenschappelijk te behande len. Veeleer wil het staatsdepartement met den vertegenwoordiger van elke buitenlandsche mo gendheid afzonderlijk onderhandelen. De uitnoodiging is gericht aan de regeerings- hoofden zelf. Het is de Amerikaansche regee ring echter even goed, wanneer andere kabi netsleden der uitgenoodigde landen naar Was hington komen of wanneer de onderhandelingen door tusschenkomst van de te Washington ge accrediteerde ambassadeurs gevoerd worden. Amerika is ook bereid, de vertegenwoordigers te ontvangen van alle andere door Washington erkende regeeringen, die van te voren bespre kingen wenschen te houden over de economi sche wereldconferentie. De besprekingen zullen ook loopen over ver zachting van de financieele en monetaire be perkingen. Roosevelt zou van meening zijn dat, wanneer het terrein niet van te voren is schoongeveegd en voorbereid, er te Londen kostbare maanden zouden worden verspeeld door discussies en menigvuldige commissies. Op de wereldtentoonstelling te Chicago zal een zestig meter hooge thermometer worden gebouwddie aldus van alle punten uit te zien zal zijn. verspreidt ter opwekking, om toe te treden tot zijn gelederen. Aan dit manifest ontleenen wij het volgende: „Deze bond is ontstaan op grond van natio nale noodzakelijkheid. Naar de statuten is zijn doel: de Christelijk conservatieve gedachte <n het Duitsche volk dieper wortel te doen schie ten, het nationale bewustzijn der Katholieke Duitschers te versterken en den opbouw van het komende Rijk in geestelijken zin te bevor deren. Wij noodigen alle Katholieke Duitschers De „J 3", die bij de opsporingspogingen naar het wrak van de „Akron" in zee is gestort, was reeds vroeger te Lakehurst met den grond in aanraking gekomen. Slachtoffers waren er toen niet te betreuren. BERLIJN, 7 April (W.B.) In de algemeene vergadering der Rijksbank hield de president, Dr. Schacht, alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan een rede over de taak der Rijksbank, den algemeenen economischen toe stand en de economisch-politieke eischen van het oogenblik. Hij zeide, dat het belangrijkste bij de afslui ting van de balans der Rijksbank is, de aanzien lijke inkrimping der omzetten die vergeleken met het jaar 1931 in 1932 met 15.6 pCt. is te- ruggeloopen. Van den anderen kant echter is het zaken leven gezonder geworden. De gevolgen der Juli- crisis van 1931 is men echter nog niet te bó ven gekomen. De toestand van het Duitsche bedrijfsleven is nog steeds moeilijk. Dr. Schacht zeide verder, dat de hervorming van het bankwezen, waarbij ook de Rijksbank betrokken is, thans zonder eenige verstoring van het economisch leven voortgang kan vinden. De nationaal-socialistiscne revolutie heeft het Duitsche volk de illusie ontnomen, dat men alleen met de hulp van het buitenland tot een economische verbetering kan komen. Een goed begrip van de feiten is voorwaarde voor iedere gezondmakery. Hierom ook wordt thans de ware gouddekking op de overzichten van de Rijksbank aangetoond. Van den anderen kant moeten thans de over schotten van den Duitschen handel met 't bui tenland, die ver onder de verwachtingen bhj- ven, het buitenland op den ernst wijzen van den toestand der Duitsche deviezen, daar de ont- uit, zich by dezen bond aan te sluiten, voor zoover zij zich kunnen vereenigen met zyn doel einden. De bond staat boven de partijen, hy vraagt niet tot welke party zyn leden behoo- ren en wandelt niet langs de wegen, die den gewonen partijen eigen zün. Zijn bestaan js niet gebonden aan het bestaan van partyen, die trouwens voor het conservatieve denken toch slechts voorbijgaande tydverschynselen zyn. Ons toekomstgeloof berust daarop, dat die partijen altijd zullen worden overleefd door het Christelijk erfgoed en door de idee van 't Rük der Duitschers: Kruis en Adelaar." Onzerzyds hierby een opmerking: De Duitschers hadden en hebben reeds een machtige organisatie boven de partijen: de „Volksverein für das Katholische Deutsch- land" (München-Gladbach). Deze door en door nationale en Christeiyke organisatie Is in de oogen van den heer Franz von Papen te veel met het Centrum verbonden. Vandaar zijn nieuwe bond. Ook de sociale richting van den „Volksverein" is by de Duitsch-nationale Katholieken niet gewild. Als symptoom zy ver meld, dat de Centrumpers thans meer dan ooit de leuze propageert: „Hinein in den Volksverein!" LONDEN, 7 April. (Reuter) De bekende En- gelsche litterator John Galsworthy heeft een vermogen van naar schatting 71.127 pond ster ling nagelaten. RNE imk wikkeling van den buitenlandachen handel haar noodzakelijke gevolgen moet hebben. Duitschland zal in ieder geval zijn. commer- cieele verplichtingen moeten nakomen, om niet het vertrouwen van het buitenland te verliezen. Voor de Rijksbank is het noodzakeiyk haar goud- en deviezen-reserves te vergrooten om zich vrij te kunnen bewegen in het internatio nale geldverkeer wanneer de Ryksmark eens niet meer, zooals nu, van zyn internationale functie beroofd is. Voorloopig kan echter de deviezendwang in geen geval worden opgeheven, daar het er op aan komt de valuta stabiel te houden. Dr. Schacht legde en den nadruk op, dat de Rijksbank het eene doel voor oogen heeft, de waardevastheid der Rijksmark op peil te hou den. De Duitsche betalers kunnen zich op de onverstoorbare waakzaamheid der Rijksbank over de Duitsche valuta verlaten. Sprekende over een werkverschaffingspro gram verklaarde dr. Schacht, dat dit slechts kon bestaan uit maatregelen ter bevordering van den landbouw, waardoor deviezen werden bespaard en industrie en handel bestellingen zouden krygen die weer werk zouden geven. De verzorging van de binnenlandsche markt wordt juist dan noodzakeiyk als het buitenland de Duitsche goederen weigert. Verder was de positie van de wereldmarkt van belang. Alleen verlaging van het Rijksbankdisconto beteeken- de nog geen algemeene renteverlaging. Ten slotte verklaarde dr. Schacht, dat meer vast heid zou worden gebracht in de betaling der RÜksbank-dividenden. Het Rijksbank-aandeel zou weer gemaakt worden tot wat het behoort te zyn: een eerste klas beleggingspapier. LONDEN, 7 April. (Reuter.) In het Lager huis werd heden met 124 tegen 30 stemmen een wetsvoorstel aangenomen, waarbij gevangenis" van ten hoogste 4 maanden of boete van ten hoogste 50 pond sterling kan worden op gelegd aan ieder ander dan de ouders, die op ruiende of godslasterende gedachten leeren aar of verspreiden onder kinderen van beneden 16 jaar. Een vervolging kan alleen worden inge steld door den algemeenen officier van Justi tie. De hertogin van Athol, die het ontwerp ver dedigde, toonde een aantal van het Europee- sche vasteland afkomstige aanplakbiljetten met grove caricaturen van God en den Paus; an deren maakten den Joodschen en den Moham- medaanschen godsdienst belachelijk. De hertogin verklaarde, dat het de politiek der communisten in Engeland is, zich te ont houden van openiyke aanvallen op den gods dienst. Zy las echter een aantal zinsneden en aanhalingen uit communistische geschriften voor, waaruit bleek hoe zij den godsdienst op andere manieren aanvielen. De hertogin zou een uitbreiding van de bill tot bescherming van den Joodschen en andere godsdiensten toejuichen. De onderstaats-secretaris van Binn. Zaken verklaarde, dat godslastering en opruiing door de bestaande wetten reeds voldoende strafbaar waren gesteld, ook was er geen bewys voor de bewering, dat de onderwijzers op verderfeiyke wyze beïnvloed worden. Het was heden ten dage geen vergryp, wanneer men communist was, terwijl het niet direct bewezen was, dat aan kinderen beneden 16 jaar godslasteringen worden geleerd. De regeering had geen reden om aan te nemen, dat er revolutionnair onder was wordt gegeven in een mate, welke de voor gestelde maatregelen rechtvaardigt. Aan het ministerie van Opvoeding is geen enkel geval bekend, waarin een onderwijzer ten laste wordt gelegd, dat hij op deze wijze bederf heeft ge zaaid onder de kinderen. Hacking verklaarde echter, dat hij alle sym pathie had voor de bedoelingen van het voor stel en de regeering zou daarom geenerlei pressie uitoefenen in een of andere richting Persooniyk was hij echter van meening, dat er weinig te winnen was by een aanneming in tweede lezing, aangezien de bestaande wetten reeds toereikend waren. BERLIJN. 7 April. (V. D.) Het aantal werk- loozen. dat by de arbeidsbeurzen is ingeschre ven, is van 16 tot 31 Maart met 337.000 ver minderd tot 5.598.000. Het gunstige weer neeft mogeiyk gemaakt, dat een groot aantal per sonen kon worden tewerkgesteld. Corruptie in het Engelsche onderwijs? Voorstel in het Lagerhuis. Washington heeft Duitschland, Frankrijk en Italië uitgenoodigd voor economische voorbe sprekingen ten zijnent. In de Duitsche landen zullen stadhouders wor den benoemd. Uitstel der Sumatra-inschrijvingen. Tegen Notaris M. is in hooger beroep zes maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit zün ambt geëischt. De beperking der kaasproductie. Nog steeds komen Duitsche Joden over de grens. Wereldkampioenschappen groot-biljart. De Zesdaagsche te Parijs. O TILBURG JERUZALEM, 7 April. (Reuter) De koning en de koningin van België hebben als gewone pelgrims een bezoek aan de heilige plaatsen alhier gebracht. Het koningspaar reisde incog nito als graaf en gravin De Réthy. Alleen de pers slaagde er in hun identiteit vast te stel len. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 7 April: Hedenochtend heeft Z. H. de Paus in Sint Pieter de voor den Jubileumsaflaat voorge schreven gebeden verricht. In de basiliek waren de Romeinsche Colleges en Seminaries, een Spaansche pelgrimstocht en andere pelgrims- groepen verzameld. De Paus knielde op den drempel van de Heilige Deur een wijle in ge bed en bezocht daarna, zooals in de Bulle is voorgeschreven, de Sacramentskapel, de Maria kapel en de Confessio, waar de voorgeschreven gebeden werden verricht door het koor van het Lateraansche Seminarie onder leiding van Ca- simiri. Na den Apostolischen Zegen keerde oe H. Vader naar zijn appartementen terug. By de ingetogen plechtigheid, welke ongeveer een uur duurde, waren vele kardinalen aanwezig. CALCUTTA, 7 April. (Eigen bericht) De Mount Everest-expeditie heeft opnieuw een ongeluk getroffen. By het plotseling ontploffen van een met waterstofgas gevulden proefballon liepen de meteoroloog der expeditie en twee assistenten door steekvlammen ernstige brand wonden op. VOOR 60 CENT PER WEEK huurt U Uw Stofzuiger, met 2 jaar Uw eigendom. W. BRAKEL Jr. BOTERMARKT 17 HAARLEM TELEF. 12897 Hoogste stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 759 Vorige stand: 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1