VOOR HAARLEM EN OMOEVINta PALMZONDAG KERKLIJSTEN KALENDER VAN DE WEEK MARIA-STICHTING Epistel Evangelie Zondagsroep ZATERDAG 8 APRIL' Jezus' sprekend voorbeeld van nederigheid Philipp2:5-11) Jezus 'glorievolle in toch tin Jerusalem (Matth. 211-9) ST. BAVO (Kathedraal) PAROCHIE ST. JOSEPH O. L. VROUW VAN DEN H. ROZENKRANS Kath. deutsches Heim „St. Agnes" Kath. deutsche Seelsorge ST. JOHANNES DE DOOPER ST. ANTONIUS VAN PADUA ALLERH. HART VAN JEZUS Zondag 9 April Maandag 10 April Dinsdag 11 April Woensdag 12 April Donderdag 13 April Vrijdag 14 April Zaterdag 15 April In de kerken der E.E. P.P. Franciscanen en Capucijnen In de kerken der E.E. P.P. Dominicanen In de kerken der E.E. P.P. Jesuieten en Redemptoristen In de kerken der E.E. P.P. Augustijnen Hoe een laatste eerste werd H.H. ELISABETH EN BARBARA IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Broeders: Laat dezelfde gezindheid on der u heerschen, als ook in Christus Jezus was. Want hoewel Hij Gods gestalte bezat en Zijn gelijkheid met God geen roof hoefde achten, heeft Hij toch er Zich van ontdaan door de gestalte aan te nemen van een slaaf en gelijk te worden aan de menschen. En toen Hij uiterlijk als een mensch werd bevonden, heeft Hij zich vernederd, door gehoorzaam te worden tot den dood, ja tot den dood van het kruis. Maar daarom dan ook heeft God Hem ver heven en Hem den Naam gegeven hoog boven alle namen, opdat in den Naam van Jezus iedere knie zich zou buigen in den hemel, op aarde en onder de aarde, en iedere tong zou belijden het Glorie van God den Vader, dat Jezus Christus de Heer is. In dien tijd: Toen Jezus Jerusalem na derde, en te Bethphage bij den olijfberg was gekomen, zond Hij twee leerlingen vooruit, en zei tot hen: Gaat naar het dorp, dat tegenover u ligt, en aanstonds zult gij er een ezelin vinden vastgebonden, en een veulen erbij; maakt ze los en brengt ze Mij. Zoo iemand u een bemerking maakt, zegt hem dan: De Heer heeft ze noodig; en dadelijk zal hij ze laten gaan. Dit alles geschiedde, opdat veryuld zou worden, wat door den Profeet was voor speld: „Zegt aan de dochter van Sion: Zie, Uw Koning komt naar u toe, Zachtmoedig, en op een ezel gezeten, En op een veulen, het jong van een lastdier" De leerlingen gingen heen; en deden wat Jezus hun bevolen had. Ze brachten de ezelin met het veulen mee, en legden er hun mantels op; en Hij zette zich daarop neer. Nu spreidde het talrijke volk zijn mantels uit over den weg; anderen sneden takken van de boomen, en strooiden ze op den weg. En de scharen, die voorop gingen en volg den, riepen uit: „Hosanna den Zoon van David; Gezegend Hij, die komt in den naam des Heeren!" Leidschevaart ZONDAG. Palm-Zondag. Deze week dage lijks Generale Absolutie voor de leden van de 3de Orde. Algem. H. Communie voor de leden der Maria Congregatie, afdeeling meisjes en Jongedames. Onder de HH. Missen schaalcol- lecte voor het H. Land. Om kwart over 10 be gint de Hoogmis met voorafgaande Palm-wij ding en processie. Nadat degenen die zijn uit- genoodigd om aan de Palm-procesie deel te nemen hun palm van den priester ontvangen hebben, worden de palmtakken ook uitgereikt aan de overige parochianen. Men kome daartoe aan de groote Communiebank, doch gelieve er op te letten, dat kinderen voor deze plechtig heid niet in aanmerking komen, 's Avonds om 7 uur Lof met Lijdensmeditatie: vóór het Lof het Rozenkransgebed. MAANDAG. Om kwart over 8 tweede bijeen komst in de St. Leonarduszaal, voor de leden der H. Familie en der 3de Orde, die op 3 April j.l. verhinderd waren te komen. Geen Congre gatie der H. Familie in de kerk. DINSDAG. Geen Edelwacht. Om 8 uur 2de bijeenkomst in de Leonarduszaal voor de leden der Maria-Congregatie, afdeeling Meisjes en Jangedames. WOENSDAG, 's Morgens tot 11 uur en des avonds van 5 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Geen Congregatie. DONDERDAG. Witte-Donderdag. De plech tigheden zullen worden vericht door Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent en beginnen om 9 uur. De H. Communie wordt uitgereikt om half 7 en verder elk half uur. Wie onder de plechtigheden de H. Communie wenscht te ontvangen uit de handen van Z. H. Excellentie moet, alvorens de H. Hostie te ont vangen, eerst den ring van Z. H. Excellentie kussen. Bij de processie heden en ook op „Goe den Vrijdag" worden uitgenoodigd de H.H. Kerk- en Armmeesters. de Collectanten, Vin- centianen en de Bestuursleden der verdere Parochieele Organisaties, 's Avonds om half 9 luide Aanbidding. VRUDAG. Goede-Vrijdag. Om 7 uur wordt het Allerheiligst Sacrament ter aanbidding uit gesteld en om 9 uur beginnen de plechtighe den. Om 2 uur zal de Kathedraal geopend zijn om aan de geloovigen gelegenheid te geven ieder voor zich zelf de oefening van den H. Kruisweg te doen. Om 3 uur korte Lijdensme ditatie, waarna vereering der H. Kruis-reliquie. ZATERDAG. Paasch-Zaterdag. Kwart over 7 begin der plechtigheden. De Paasch-Mis be gint om half 9. Alleen na de Paasch-Mis zal de H. Communie worden uitgereikt. Tot 11 urn 's morgens, en 's middags van 4 uur tot half 10 is er gelegenheid om te biechten. Na de Paasch-Mis, d.i. van half 10 tot 11 uur kan men het Wijwater komen halen aan den hoofdingang der Kathedraal. Verder kan men, van Dinsdag 3den Paaschdag af, dage lijks van 7 tot 10 uur Wijwater halen bij den rij wielbewaarder. De 40-daagsche Vasten eindigt Zaterdagmid dag om 12 uur. Zaterdagavond can half 8 Maria-Lof met Ro zenhoedje. Jansstraat ZONDAG. Palm-Zondag. De H.H. Missen om half 7, kwart voor 8, 9 uur en om kwart over 10 de plechtige Hoogmis. Voor de Hoogmis, palmwijding en palmprocessie. De geloovigen kunnen na de zangers een palmtakje gaan ha len, hetwelk onder het zingen van het passie verhaal in de hand gehouden wordt. Onder de HE Missen schaalcollecte voor het H. Land. Om 1 uur leering voor de plechtige geloofs belijdenis en vernieuwing der doopbeloften. 's Avonds om 7 uur Lof met meditatie over het lijden van O. H. J. Chr. Heden en verder iederen dag der week na de HH. Missen generale absolutie voor de leden der 3de Orde. DINSDAG. Om half 8 Alg H. Communie voor de Edelwacht. 's Namiddags om 4 uur biechthooren voor de kinderen en 's avonds om 7 uur en kwart over 8 Congregatie voor meis jes en vrouwen ook gehuwden. WOENSDAG, 's Morgens tot 11 uur en 's na middags van 4 uur tot half 10 biechthooren. 's Avonds geen Congregatie. DONDERDAG. Witte-Donderdag. Gedachte nis van de instelling van 't AUerh. Sacrament. Vanaf 6 uur wordt ieder half uur de H. Com munie uitgereikt. Om 9 uur de plechtige Hoog mis, waarna processie en overbrenging van t H. Sacrament naar het H. Graf. 's Avonds om half 8 uur luide aanbidding en om 10 uur overbrenging van het H. Sacrament naar 't tabernakel. Gedurende geheel den dag gelegenheid voor de aanbidding en worden de geloovigen ver zocht allen te komen om hun dankbaarheid te toonen voor de instelling van het H. Sacra ment. VRIJDAG. Goede Vrijdag. Gedachtenis van 's Heeren Lijden en Dood. Om 7 uur wordt het H. Sacrament wederom overgebracht naar het H. Graf. De plechtigheden beginnen om 9 uur. 's Middags om 3 uur oefening van den H. Kruisweg en 's avonds om half 8 laatste me ditatie over het H. Lijden en sterven van O. H. J. Chr., waarna de reliek van het H. Kruis en van den doornenkroon worden vereerd. ZATERDAG. Paasch-Zaterdag. Om 7 uur begin van de plechtigheden, paaschkaarswij- ding en wijding van het doopvont. Omstreeks half 9 begint de Paaschmis, waaronder alleen gelegenheid bestaat om te communiceeren. Van 1 tot 6 uur aanbidding van het H. Sa crament. 's Avonds van 4 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. 's Middags om 12 uur eindigt de Vasten en is dus het gebruik van vleesch geoorloofd. Spaarne ZONDAG zijn de H.H. Misen om 6 uur, 7.30 en 10.30 de Hoogmis. Om half 1 de catechis mus voor de jongens; om half 6 Jongenscon gregatie; om 7 uur Meditatie door pastoor L. Snelders. MAANDAG-avond kwart over 8 H. Familie voor de dames. DINSDAG, om half 8 algemeene H. Commu nie voor alle schoolgaande kinderen. WOENSDAG, van 5 tot 9 uur biechthooren. DONDERDAG, om 8 uur de plechtige Hoog- Frederikspark nr. 8 Durch die Heimat geht ein Brief: „Seid einig" nur durch die feste Einigkeit ist Grosses zu erreichen. Sollten die kath. Deutschen im Aus- land zurück stehen wollen? Wehret dem Streit! Eintracht beglückt und betreit! Friede sei allen beschieden. Offnet die Herzen, dass einer den andem verstehe. Treibet das Glück und ertraget gemeinsam das Wehe. Mit viel Opfern ist für Euch kath. Madchen das- neue Heim geschaffen, ein Stück Heimat. Schone Zimmer für Patronat und Pension im Hause, schone Garten. Deutsche Schwestern erwarten Euch, erwarten Euch alle, auch die bis jetzt noch nicht da waren müssen jetzt kommen. Das Kuratorium von „St. Agnes' SONTAG den 9.4. 1933. Hl. Messe mit deutscher Predigt und Gesang um y. 9 Uhr in der Kapelle des Kinderhauses am Zijlsingel. DONNERSTAG, Andacht mit Predigt und Beichtgelegenheit in Bentveld. Pünktlich um y2 9 Uhr. mis met processie. Om half 8 openbare aan bidding. VRIJDAG, om 8 uur de plechtigheden, om 3 uur Kruiswegoefening, om half 8 Lijdens meditatie. ZATERDAG, om half 9 de gezongen H. Mis, van 4 tot half 10 biechthooren. Geen Lof. Amsterdamstraat ZONDAG Palm-Zondag. De H.H. Missen om kwart vóór 7, om 8 uur, om kwart over 9 de Kindermis, om half elf Palmwijding en Pro cessie, waarna de plechtige Hoogmis. Na de v'ijding worden de palmen in de kerk rondge deeld. Algemeene H. Communie voor de leden der Maria-Congregatie, afdeeling meisjes en jonge dames. Geen Edelwacht voor de kinderen. Des avonds om 7 uur Lof en laatste Lijdensmeditatie. Maandag, Dinsdag en Woensdag de H.H. Mis sen om 7 uur, om kwart vóór 8 de Kindermis en om 9 uur. Woensdag wordt de kerk om 6 uur geopend, en om kwart over 6 en half 7 de H. Communie uitgereikt. MAANDAG 8 uur vergadering van de H. Fa milie, afdeeling mannen. DINSDAG geen H. Mis om 9 uur. In de mor genuren biechthooren voor de schoolgaande kinderen. Kinderen, die niet de parochieele scholen bezoeken, worden tusschen half 12 en 12 uur in de kerk verwacht om te komen biech ten. Des avonds om 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Om kwart vóór 8 Maria-Con gregatie voor de meisjes. WOENSDAG onder de H. Mis van kwart vóór 8 algemeene Paasch-Communie voor alle schoolgaande kinderen. Hieraan moeten ook de kinderen deelnemen, die wellicht nog niet op de parochieele scholen zijn. Wij rekenen hierbij op de volle medewerking der ouders, zoodat er dien morgen niet één kind moge ontbreken! Van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. Geen H. Familie voor de dames. DONDERDAG, Witte Donderdag, gedenkdag van het Laatste Avondmaal en van de Instel ling van het Heilig Sacrament des Altaars. De H. Communie wordt uitgereikt vanaf 6 uur tot kwart vóór 7, en onder de H. Mis. Des avonds om 7 uw gemeenschappelijke Aanbidding. Er is geen mooiere dag om onze dankbaarheid voor de instelling van het H. Sacrament des Altaars te toonen dan juist Witte Donderdag. Welk een heerlijke gelegenheid voor allen om te Communie te gaan, nu de H. Communie reeds om 6 uur wordt uitgereikt! Mannen en jongens, dat is speciaal voor u gedaan: maakt dan van deze gelegenheid ook een dankbaar gebruik. Den geheelen dag is het H. Sacrament in de capsula uitgesteld. WU mogen zeker wtel ver wachten, dat iedereen, die maar eenigszins in de gelegenheid is, in den loop van den dag eenigen tijd het H. Sacrament zal komen aan bidden; en ook des avonds om 7 uur is de kerk natuurlijk weer geheel gevuld. VRIJDAG, Goede Vrijdag, gedenkdag van den Kruisdood van onzen Heer en Zaligmaker Je zus Christus. Om 6 uur uitstelling van het Al lerheiligst Sacrament en om 7 uur de plechtig heden, welke bestaan uit: 1. Verschillende lezingen, onderbroken door gezangen. 2. De Passie of het Lijdensverhaal van onzen Heer Jesus Christus volgens den Evangelist Jo annes, dat ook dit jaar weer op plechtige wijze zal worden gezongen. 3. Verschillende gebeden voor de kerk, Paus, geloovigen, doopleerlingen en voor allerlei nood wendigheden. 4. De Kruisvereering, waarbij de paarse doek van het Kruisbeeld wordt weggenomen en pries ters en geloovigen het Kruis komen vereeren. De Kruisvereering geschiedt weer vooraan bij de Communiebank: wij hopen, dat alle aanwe zigen weer aan deze mooie plechtigheid zullen deelnemen (schoolgaande kinderen worden bij de Kruisvereering niet toegelaten). 5. De „Missa Praesanctificatorum" of de Nut tiging van de op Witten Donderdag geconsa creerde H. Hostie. Gemakkelijk kunt u zich voorzien van een boekje voor de plechtigheden van den Goeden Vrijdag: daarmee zult u deze wonderschoone plechtigheden beter kunnen meeleven op den grooten dag, dat onze liefdevolle Meester voor ons aan het Kruis gestorven is! Wat nog al eens tegenvalt, is het aantal man nen en jongens, die op Goeden Vrijdag in den morgen van 67 uur even bij het H. Sacrament komen bidden. Laat dat dit jaar anders zijn; dat kan u op den dag van Jesus' Kruisdood zelf toch niet te veel zijn! Des middags om 3 uur Oefening van den H. Kruisweg. Er zijn steeds meer menschen, die den Goeden Vrijdag vrij hebben van hun werk zaamheden; hen mogen we zeker wel in den Kruisweg verwachten. ZATERDAG, Paasch-Zaterdag. Om half 7 de plechtigheden, waarna de Paaschmis. Alleen onder de H. Mis wordt de H. Communie uit gereikt. De plechtigheden van Paasch-Zaterdag be staan uit: Wijding van het nieuwe vuur en van de Paaschkaars, waarna de Profetieën worden gelezen. Daarna geschiedt de wijding van den Doopvont en het Doopwater. Paasch- Zaterdag is de dag, waarop Wij bijzonder de ge nade van 't H. Doopsel gedenken. Mogen velen in dien geest de plechtigheden bijwonen, en daar door God nog eens bijzonder danken voor die buitengewone genade! Vanaf half 10 tot 12 uur is er Wijwater verkrijgbaar bij den koster, A. Dyserinckstraat 10. Om twaalf uur eindigt de vasten! Vanaf 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. In verband met de drukte op Paasch- Zaterdag verzoeken wij de geloovigen beleefd zöoveel mogelijk in den vroegen middag te ko men biechten en niet tot de laatste uren te wachten. Nieuwe Groenmarkt ZONDAG Palm-Zondag. Voor de Hoogmis de wijding der Palmen. De H.H. Missen om kwart vóór zeven, acht uur de Kindermis, negen uur en half elf de Hoogmis. Onder de Hoogmis wordt de Passie gezongen door Priesters en Koor. Collecte voor de Missie van het H. Land. Des avonds om zeven uur Lof en Oefening van den H. Kruisweg. MAANDAG. Des avonds om zeven uur Con gregatie voor de meisjes. DINSDAG. Om zeven uur Uitstelling. Om acht uur gezongen li. Mis. Des middags te vier uur biechthooren voor de schoolkinderen, die morgen, Woensdag, gezamenlijk hun Paasch- communie zullen houden. De ouders worden verzocht, dat alle hun schoolgaande kinderen komen biechten. Met schoolgaande kinderen worden bedoeld alle kinderen tot en met het zevende leerjaar. Des avonds om half acht Lof ter eere van den H. Antonius en gebeden van het Broeder schap. WOENSDAG. Onder de H. Mis van half acht de gezamenlijke Paaschcommunie der school kinderen. De Maria-Congregatie voor de jongens om zeven uur des avonds vervalt. Des morgens wordt biechtgehoord tot elf uur. Des middags is er gelegenheid om te biechten van vijf uur tot half tien. DONDERDAG, Witte Donderdag. De H. Communie wordt voor de eerste maal uitgereikt om half zeven. Verder elk half uur. Om acht uur de Plechtige Hoogmis. Ook onder de Hoog mis wordt na de H. Communie van den Pries ter de H. Communie uitgereikt. Na de Hoog mis Processie naar het H. Graf. Geheel den dag Aanbidding. Des avonds om acht uur een korte openbare Aanbidding en daarna sluiting. VRIJDAG, Goede Vrijdag. Het H. Sacrament Wordt uitgesteld om zeven uur. Om negen uur beginnen de Plechtigheden van den Goeden Vrijdag. Des middags om drie uur, het Sterf uur van onzen Verlosser, Kruisweg. Des avonds om half negen de laatste Meditatie over het Lijden Onzes Heeren. ZATERDAG, Paasch-Zaterdag. Om zeven uur beginnen de plechtigheden met de wijding van het vuur en van de Paaschkaars. Ongeveer half negen begint de gezongen H. Mis. De vas ten eindigt om twaalf uur. Gelegenheid om te biechten des morgens tot elf uur, en des mid dags van vier uur tot half tien, A.s. ZONDAG. Het Hoogfeest van Paschen of van de Verrijzenis des Heeren. Collecte voor de sieraden van kerk en altaar. Nota. Op Zondag Palm-Zondag en verder alle dagen van de Goede Week Generale Absolutie voor de leden der Derde Orde. Kleverparkweg 15 A ZONDAG, Palmzondag. Begin van den Paaschtijd. De stille H. H. Missen om 7 en 9 uur, om 10.30 Palmwyding, Palmuitdeeling en pro cessie, waarna de Hoogmis. Onder de H. H. Mis sen schaalcollecte voor de schulddelging dezer kerk. 's Avonds om 7 uur Lof en Rozenhoedje. Na het Lof lied no. 23. In de week de H. H. Missen om 7.30 en 9 uur. De. H. Communie wordt uitgereikt om 7 uur, alsmede vóór en onder de H. H. Missen, Dins dags en Vrijdags óók om kwart voor 7 uur. MAANDAG. Om 8.30 uur zesde en laatste Lijdensmeditatie door den zeereerw. pater H. de Greeve, S. J. DINSDAG. Eerste der Negen Dinsdagen, die het feest van den H. Antonius voorafgaan. Van half acht tot half 10 uitstelling van het Aller heiligste voor het verdienen van den vollen af laat. Om half acht gezongen H. Mis en 's avonds half 8 Lof met gebeden ter eere van den H. An tonius. Na het Lof lied No. 104. Van 4.15 tot 5 uur voor de schoolkinderen gelegenheid om te biechten. Van 7.30 tot 9.30 is er in onze Pa rochiale Leesbibliotheek goede lectuur te ver krijgen (ingang tusschen kerk en pastorie). WOENSDAG, 's Morgens om 10 minuten over 7 moeten de schoolkinderen in de kerk aanwezig zijn om vóór de H. Mis van half 8 gezamenlijk te communiceeren. Geen Catechismus en geen Maria-Congregatie. Van 6 uur tot half 10 ge legenheid om te biechten, ook bij de eerw. pater assistent. DONDERDAG, Witte Donderdag, gedachtenis der instelling van het H. Sacrament des Altaars. Van 7 uur af zal elk half uur de H. Communie worden uitgereikt, alsmede vóór en onder de Hoogmis. Om 9 uur plechtige Hoogmis, waarna processie. Den geheelen dag is er gelegenheid het H. Sacrament te komen aanbidden. Om 12 uur gemeenschappelijke aanbidding door de schoolkinderen. Om 8.30 gezamenlijke aanbid ding van het H. Sacrament. De geloovigen wor den verzocht dien dag het H. Sacrament met bloemen en waslicht te vereeren. Bloemen bren- ge men daags tevoren aan de pastorie. VRIJDAG. Goede Vrijdag, 's Morgens om 7 u. wordt het H. Sacrament ter aanbidding uitge steld. Om 9 uur de plechtigheden. Na de Kruis- ontblooting vereering van het H. Kruis door alle geloovigen. Ieder kome langs de zijpaden naar de Communiebank en keere door het midden pad naar zijn plaats terug. Men make een knie buiging met de rechterknie en kusse daarna de voeten van den Gekruiste. (Nadere uiteenzet ting vindt men in dit blad onder de rubriek: Parochieleven), 's Namiddags om 3 uur oefening van den H. Kruisweg. Geheel den dag blijft de kerk open om aan de geloovigen de gelegenheid te geven tot het bidden van den Kruisweg. Volgens den wensch van Z. H. den Paus en het verzoek van Z. H. Exc. den Bisschop des avonds om 8.30 uur overweging over het lijden en sterven van den Verlosser, waarbij gezongen zullen worden: Pange lingua, Miserere en Sta- bat Mater. Tot slot zal de reliquie van het H. Kruis aan de geloovigen ter vereering worden aangeboden. ZATERDAG. Paasch-Zaterdag. 's Morgens om 7 uur begin van de plechtigheden der wijdingen van het vuur, het licht en het doopwater, welke ongeveer te half negen gevolgd worden door de gezongen Paaschmis. Na de Nuttiging dezer H Mis zal de H. Communie worden uitgereikt 's Middags om 12 uur eindigt de Veertigdaag- sche Vasten, 's Avonds van 5 uur tot half 10 ge legenheid om te biechten, ook bij den eerw. pa ter assistent. ZONDAG a.s. Hoogfeest van Paschen. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de altaar sieraden. Derde Orde v. d. H. Francïscus Van Palmzondag tot Paschen dagelijks Gene rale Absolutie voor de leden der Derde Orde. Dispensatie-offergeld De geloovigen worden verzocht het verschul digde dispensatie-offergeld te storten in de of ferbus onder het Missiekruis. Eerste H. Communie De eerste H. Communie der kinderen zal dit jaar plaats hebben op den 5en Zondag na Pa schen, op Zondag 21 Mei. De onmiddellijke voorbereiding (in de Montessori- en Fröbel school, Velserstraat 15) duurt twee weken, doch zal nog nader worden aangekondigd. Palm-Zondag. In de palmwijding en de pro cessie, welke evenals het uitdeelen der palmen behooren plaats te hebben vóór de Hoogmis, viert de H. Kerk Jesus' triomf. Voor een oogen- blik vergeet zij hare boetestemming om Christus als haren Koning te huldigen door het herden ken en voor-oogen-stellen van Zijn glorievollen intocht binnen Jeruzalem. Voor ons is de processie een opwekking om aan Jezus' strijd en Lijden deel te nemen, om eenmaal ook deel te hebben aan Zijn zegepraal. Mis: Domine. Geen Gloria. Credo. In de stille H.H. Missen het laatste Evangelie van de palm wijding. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. De H. Mis vormt een schrille tegenspraak met den Hosanna-jubel uit de palmwijding. De In troïtus stelt ons voor den verlaten Heiland, in diepe vernedering en gehoorzaamheid aan het kruis, Zijn Vader smeekend om hulp. Gehoor zaamheid, nederigheid en geduld moeten ook onze gevoelens zijn (Epistel), waarom wij ook vragen in het gebed. Het is de wil des Vaders, dat de Zoon zoo machteloos is tegenover zijne vijanden. Daarom berust de Heiland daarin. Het loon, de opname in den hemel, zal niet achter blijven. Een aanmoediging voor ons, als wij zien hoe dikwijls de braven door God worden ge kastijd en den zondaars tevredenheid geschon ken wordt (althans uiterlijk) (Graduale). Ons geloof is nu weer versterkt en stelt ons in staat eerbiedig te luisteren naar Christus' Lijdens krachten (Tractus) en Hem te zien lijden (Lij densverhaal). In het Offertorium klaagt de van allen troost verstoken Heiland hoe zij Hem spij zigen met gal en Zijn dorst lesschen met azijn. Maar hoe bitter de Lijdenskelk ook is, als de Vader wil, dat Hij dien drinke, Zijn H. Wil ge schiede (Communio). Geven wij ook ons geheel over aan den H. Wil van God, dan zullen door ons Kruisoffer onze fouten gedelgd worden (Fostcommunio). Mis v. d. Maandag: Judica. Geen Gloria. 2e gebed voor Kerk of Paus. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. Mis v. d. Dinsdag: Nos autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Leo, Paus. Geen Credo. Prefatie v. h. Kruis. Kleur: Paars. Mis v. d. Woensdag: In Nomine. Verder alles op Maandag. Witte Donderdag, gedenkdag v. d. instelling v. h. Allerheiligst Sacrament. Mis: Nos autem. Gloria en Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Wit. N.B. Men lette op de veranderingen in den Canon (lijst der vaste gebeden) der H. Mis, zoo als die op den Witten Donderdag staan aan gegeven. De Liturgie van dezen dag spreekt van vreugde en droefheid. Het kruisbeeld op het altaar is met een witten doek bedekt. Het orgel wordt gespeeld tot en met de Gloria, onder het bidden waarvan de kerkklokken luiden. De priester is bekleed met de witte kleederen van vreugde, want vandaag herdenken wij de instelling van het Allerheiligst Sacrament des Altaars, de eerste H. Communie der Apostelen en hunne Priester wijding. Maar het afscheid des Heeren en het droevig verraad van Judas maken dezen dag tot een droevigen dag. En daarom wordt de altaarschel vervangen door den ratel, het orgel zwijgt evenals de kerkklokken tot aan de Gloria onder de Paaschmis op Paasch-Zaterdagmorgen. Nu Christus' lijden gaat verstommen alle vreugde klanken. Het kruisbeeld blijft alleen staan voor het geopend tabernakel, verder is alles van het altaar weg. Die ontblooting van het altaar wijst er ons op, dat het onbloedig Offer tijdelijk heeft opgehouden en dat ontkleede altaar is een sprekend beeld van den verlaten Christus aan het kruis. Goede Vrijdag, sterfdag van onzen Heer Jesus Christus. Vandaag wordt geen H. Mis opgedra gen. Al onze aandacht dient gevestigd op het bloedig Offer van Calvarië. Onder de plechtig heden de kleur: Zwart. In de zinrijke en hoogst indrukwekkende plechtigheden op den Goeden Vrijdag bedoelt de H. Kerk ons voor oogen te stellen: Jesus aan het Kruis, opdat wij tot leedwezen gestemd, ons hart zóó bereiden, dat wij de vrucht der verlos sing deelachtig worden. Doordringen wij ons diep van onze schuld, van Gods rechtvaardig heid en bidden wij om vergiffenis als vrucht van Christus' Lijden. Paasch-Zaterdag. Bij de plechtigheden de kleur: Paars. Bij de wijding v. d. Paaschkaars en in de H. Mis de kleur: Wit. De plechtigheden v. d. H. Mis spreken ons van het Geheim der Verrijzenis van Christus, ons Hoofd en van de geestelijke verrijzenis van Christus' Lichaam (wijding van het nieuwe vuur en van de Paaschkaars) en ledematen (wijding van het doopwater). In de twaalf pro fetieën wordt ons het tijdperk voor oogen gesteld, waarin de Aartsvaders van het Oude Verbond verlangend uitzagen naar het nieuwe Rijk, dat Christus, de Messias, stichten zou en het menschdom nog niet deelachtig was aan de ge nade der Verlossing. Aldus bereidt de H. Kerk ons voor op de hernieuwing van het leven, welke zij viert in de heerlijke Paaschmis. (Epistel). Deze H. Mis werd vroeger opgedragen in den nacht van Zaterdag op Zondag (zie gebed en de Prefatie van Paschen, waarin moet worden In gevuld: vooral in dezen nacht), Alleluja! Lof aan God voor Zijne goedheid, uitstralend in de weldaad onzer Verlossing. (Tractus) N.B. In de H. Mis weer de Psalm „Judica" bij de voetgebeden. Geen Introitus. Onder het bidden van de Gloria luiden altaarschel en kerkklokken. Geen Offertoriumzang. Achter de „Lavabo" (het gebed bij de handwassching) wordt weer gezegd het „Gloria Patri" (Eere zij den Vader). Men lette ook op de veranderingen in den Canon der H. Mis, zooals die staan aangegeven op Paaschzaterdag. Geen Agnus Dei. Geen Postcommunio. Na de nuttiging onmiddellijk de Vespers. Alles als in bovenstaanden kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. 2e geb. v. d. Z. Mareujs Fantuzzi (van Bologna). WOENSDAG, 2e geb. v. d. Z. Angelus van Chivasso. Alles als in bovenstaanden kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. 2e geb. v. d. Z. Antonius Neyrot, Martelaar. Alles als in bovenstaanden kalender v. h Bisdom. Alles als in bovenstaanden kalender v. h. Bisdom, behalve: WOENSDAG. 2e geb. v. d. Z. Andreas van Monte Reale, Amsterdam. ALB. M KOK, pr. Dismas is de legendarische naam van den historischen boetvaardige, die een der twee moordenaars was, die met Jezus gekruisigd werden. Dismas is ter elfder ure tot bekeering ge komen. Door te letten op Jezus. Door Jezus te zien en te hooren: in de ge rechtshoven, op diens kruisweg op Gol gotha. Dismas heeft Jezus' vermaning tot de wee- nende vrouwen wel benut. Dismas voelde zich als het dorre hout tegen over Jezus, het groene hout. Dismas heeft geweend over zichzelf. Zijn droefheid was gelijk Paulus deze noemt „de droefheid naar God." De laatste gelegenheid tot goede werken heeft hij begeerig, krachtig aangegrepen. Dismas heeft zijn eigen schuld, zonder ver ontschuldiging, oprecht beleden voor al het volk. Hij heeft zijn medekruiseling, die in eigen leed nog spotte, ernstig bestraft. Hij heeft de zondelooze menschheid van Jezus bewonderend beleden, waardoor van zelf voor zijn zielsbesef de gouden poort van Jezus' goedheid voor hem open ging. Hij heeft geloofd in de reddende kracht van het bloed, dat hij vloeien zag. En al schreeuwde alles voor het oppervlak kige volk Jezus' onwaardigheid en nietswaar digheid uit voor hem is Jezus. God zelf, die mensch is geworden. Groot vertrouwen bezielt en troost zijn diep berouw. Hij bidt tot Jezus. Een gebed, dat tegelijk een aanbidding is. „Jahve, gedenk mijner, wanneer gij gekomen zult zijn in uw koninkrijk." Wij hooren nu het laatste gesprek van Jezus met een zondaar. Straks het vervolg. TH. J. VAN NOORD, pr. Langendijk. (Panl Krugerstraat) ZONDAG, Palm-Zondag. De H.H. Missen om 5.30, 7.15, 9 uur, en half 11 de Hoogmis. Vóór de Hoogmis om kwart over 10 wijding en uitdeeling der palmen. Elk huisgezin zende één afgevaardigde om de palm te halen. Bij het halen der palm ga men naar voren door het middenpad, en keere terug door één der zijpaden. Men zende geen schoolkinderen om palm te halen. Dit jaar wordt uitsluitend op Palm-Zondag palm verstrekt, dus niet op Paasch-Zaterdag. Het Passieverhaal zal dit jaar ook op Palm-Zondag worden gezongen. Met het oog hierop wordt het koopen van- een Misformulier, achter in de kerk verkrijgbaar, heel bijzonder aanbevolen. Tijdens het zingen van de Passie en het Evangelie behoort men de palm in de rechterhand te houden. Alg. H- Communie voor de Maria-Congregatie afdee ling meisjes. 5.30 uur Maria-Congregatie voor de jongens. Om 7 uur Lof met Lijdensmedi tatie. MAANDAG 8.15 uur H. Familie afdeeling mannen. 1 DINSDAG half 8 Lof. WOENSDAG. Gelegenheid om te biechten: des morgens van 7.30 tot 9.30 en 's namiddags van 5 tot 9.30 uur. Geen Maria-Congregatie. DONDERDAG. Witte Donderdag- De H. Communie wordt uitgereikt om 6 uur, en daar na elk kwartier tot half 8, tenslotte onder de plechtige H. Mis. De plechtige H. Mis begint om 8 uur. Op het einde dier H. Mis processie met het H. Sacrament. Zij die bloemen willen schenken ter versiering bij het Allerheiligste, worden verzocht de bloemen te doen bezorgen Woensdagmorgen aan de Kosterswoning, de la Reystraat 4. Op Witte Donderdag geen biecht gelegenheid. Den geheelen dag aanbidding, 's Avonds om 7.30 uur luide aanbidding. VRIJDAG. Goede Vrijdag. 7 uur Uitstelling van het H. Sacrament. Geen Communie-uit reiken. Om 8 uur beginnen de plechtigheden. Geen biechtgelegenheid, 's Middags om half 3 Kruiswegoefening. Vanwege het H. Jaar zal ook op Goeden Vrijdag een overweging worden gehouden over het lijden en sterven van O. H. Jesus Chr., en wel des avonds om half 8. ZATERDAG, Paasch-Zaterdag. Om 7 uur beginnen de plechtigheden. Pl.m. 8 uur de Paaschmis. Op het einde daarvan kan men communiceeren. Gelegenheid om te biechten des morgens van 8 tot 9.30 en des namiddags van 5 tot 9.30 uur. Paasch-Zaterdag is onti- houdingsdag, om 12 uur echter eindigt de Vasten geheel en al. Na de Paaschmis, dus vanaf circa half 9 kan men wijwater bekomen Men gelieve te zorgen dat tusschen half 9' en 10 uur voor alle gezinnen het wijwater words gehaald. Na dien tijd is er geen gelegenheid meer. ZONDAG 16 April. Hoogfeest van Paschen. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de sieraden en benoodigdheden van kerk en al taar. Algemeene H. Communie voor de jongens van Maria-Congregatie en Patronaat. Gedurende den Paaschtijd kan men het of fertje voor de Vastendispensatie voldoen ach ter in de kerk in de bus voor parochieele be langen. (Minimum 15 ct.) De plechtige H. Communie met vernieuwing der doopbeloften zal geschieden op Zondag 23 April. De le H. Communie der kleinen op Zondag 7 Mei.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6