De smid van de Rijkseenheid Geen partij boek-ambtenaren VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS De Duitsche pers Het nieuws van heden BLOEMENDAAL PROPAGANDA- VERGADERING HITLER'S STADHOUDERS MIJNRAMP IN BULGARIJE DE BETREFFENDE WET VAN KRACHT DE BAROMETER MAANDAG 10 APRIL 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13865 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Von Papen zoekt werk ast Reeds 8 dooden De Vickersaffaïre G. B. Shaw is op zijn wereldreis bij aankomst te Honoloeloe aldus gehuldigd. Woensdag begint het proces Salarisverlaging in Ierland Protest der onderwijzers Opstand in een straf kolonie Veertig man ontsnapt Het Weer mihuiinmm!mills De K. V. onder nieuwe leiding; einde van een meer dan een eeuw oude traditie Ook het „Berliner Tageblatt' IN HET DERDE RIJK HITLER ONTVANGT DE LANDELIJKE PERS Goering premier in Pruisen ACCOORD TUSSCHEN PRAAG EN BERLIJN Aangaande het betalingsverkeer Joodsche, onbekwame en onbe trouwbare ambtenaren worden ontslagen Gericht tegen hoogere ambtenaren Tien stadhouders S. A.-appèl Joden ontslagen Het Heilig Jaar Ook door de Grieksch-orthodoxen gevierd Het bier wordt rustig ontvangen Een bomaanslag te Chicago Na de Akron-ramp DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN R.K. STAATSPARTIJ De handelspolitiek van Amerika NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18350 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hoezeer de geestdrift van Duitschland over het „unverfrqren" Hitier-bewind ok volgens de streng gecensureerde Duit- sehe pers heet aan te houden, in het buiten land is de sympathie voor den Nazi-geest en de Nazi-practijken nu juist niet bepaald groeiende. Zoo heeft b. v. het Engelsche blad, de „Obser ver", een ongezouten critiek geoefend op de hui dige machthebbers in Duitschland, niet alleen haar aanleiding van de behandeling, welke de Joden zich in het Derde Rijk" moeten laten Welgevallen, maar ook naar aanleiding van den superioriteitswaan van het Duitsche ras. Het twijfelt er zelfs niet aan, dat het nationaal- socialisme niet bij machte zal zijn de wonderen te wekken, welke het in zijn program heeft toe gezegd, en meent, dat Hitler's régiem niet de hiinste gelijkenis vertoont met dat van Bis- ftiarck, waaraan de tegenwoordige Rijkskanse lier zich met zooveel voorliefde en zelfbehagen spiegelt. Indien er vergelijkingsmateriaal uit de ge- Sehiedenis moet opgediept worden, kan de •.Observer" dat alleen vinden in de onheilstich tende periode, toen Keizer Wilhelm en von Biilow regeerden. Erg vriendelijk klinkt dit alles niet, en het Is niet zonder beteekenis, dat deze onwelwillen de persstem vanuit Engeland komt, dat tegen over de Duitsche eischen steeds een begrijpen de en redelijke houding heeft aangenomen. Dat het hier niet een geheel op zichzelf staande hieening van één enkel blad geldt, blijkt duide lijk uit een rede van Sir Austen Chamberlain, Welke deze te Birmingham heeft gehouden en Waarin deze politicus verklaarde, dat het thans niet het oogenblik is om concessies te doen of de vredesverdragen te herzien, daar in Duitsch land de oude overheerschersgeest herleeft. Het ernstigste symptoom van buitenlandsche beduchtheid ten aanzien van Duitschland is echter het feit, dat president Roosevelt besloten heeft voorloopig de keuze van een nieuwen Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn uit te stellen, omdat hij, naar Reuter meent te weten, eerst eens de kat uit den boom wil kijken en tie ontwikkeling van den toestand in Duitsch land wil afwachten. Welnu, die toestand ontwikkelt zich snel, niet op economisch, maar op poiltiek terrein. Hitler smeedt met mokerslagen de Rijkseenheid lh het nationalistische vuur. De zoo juist afge kondigde „Stadhouderswet" maakt practisch een einde aan het federale stelsel, waarin de landen als in binnenlandsche aangelegenheden vrijwel autonome mogendheden waren vereenigd. Sinds Zuid-Duitschland voor Hitier capituleerde, is de onafhankelijkheid der landsregeeringen snel tot een fictie gereduceerd en thans kan zelfs deze fictie niet meer gehandhaafd worden. Hitler, die den stadhouderszetel in Pruisen voor zichzelf heeft gereserveerd, heeft geheel het Rijk stevig in zijn persoonlijke macht, want hij zal ^r wel zorg voor dragen, dat zijn stadhouders in de verschillende deelen des Rijks handelbare marionetten zijn, die aan het geringste rukje, dat hij aan de touwtjes doet, prompt gehoor zamen. De landen hebben voortaan onder de bevelen der respectievelijke stadhouders te para deeren in de rijksuniform van het geünifor meerde rijk. Of Von Papen, die Hindenburg Wist te overreden om Hitier als Rijkskanselier te aanvaarden, zich de overheersching der Nazi's Zóó heeft voorgesteld, als zij thans geworden is, mag betwijfeld worden. Von Papen is altijd een voorstander geweest Van een autoritair régiem, mits hij daarin zelf ook iets te vertellen had. Alleen omdat hij zelf niet voldoenden aanhang bij het Duitsche volk kon vinden, ging hij er toe over Hitier tot sa menwerking uit te noodigen, doch deze samen- Werking is uitgeloopen op een vrijwel machtelooze werkloosheid voor hem zelf. Zelfs het minister-presidentschap in Pruisen, dat hem was toegedacht, zal hem nu ontgaan, want Hitier schijnt besloten Göring voor deze functie te benoemen. Von Papen is thans op zoek naar ander werk op een ander terrein. Na mede gewerkt te hebben aan de oprichting van een nieuwe boven de partijen staande, maar NatiO' naai geörienteerde vereeniging van katholieken: „Kruis en Adelaar" is hij thans naar Rome ver trokken om, naar verluidt, een nieuw concor daat tusschen Duitschland en het Vaticaan voor te bereiden naar het model van dat welke tus schen het fascistische Italië en den Paus is gesloten. Mocht hij hierin slagen, dan zal hij wellicht de laatste taak vervuld hebben, waar voor Hitier hem persoonlijk nog noodig heeft. En daarna zal het alleen nog van de welwillend heid van den dictator afhangen of Von Papen al dan niet aan den dijk der politieke werkloos heid zal worden gezet. SOFIA, 8 April (Reuter). Bij een mijngas- ontploffing in Cardiff-mijn in Zuid Bulgarije werden verschillende gangen ingedrukt. Tot dus ver staat vast, dat 8 arbeiders gedood werden. Het bergingswerk is nog aan den gang. Vermoe delijk zijn er nog meer menschenlevens te be treuren. MOSKOU, 8 April. (Reuter) Alan Monkhouse en de andere gearresteerde Engelsche ingenieurs hebben als verdedigers gekozen vier advocaten van het College van Advocaten. De namen van deze pleiters worden niet be kend gemaakt. Het proces begint Woensdag a.s. De Sovjetpers publiceert felle artikelen tegen de Britsche inmenging in den normalen loop der Sovjet-Russische rechtspraak. „De Sovjet- regeering is onmeedoogenloos besloten, de wet ten toe te passen op alle vernielers, ook En gelsche." MOSKOU, 8 ApriL (Reuter) Op instigatie van de autoriteiten zijn in Rusland een groot aantal speciale tooneel-gezelschappen gevormd, die rondtrekken van dorp tot dorp tot in de uiterste hoeken van de Sovjet-Unie, teneinde den bewoners van het platteland de Sovjet-too- neelstukken te vertoonen. In de Oekraine bijv. zijn 127 tooneelgezel- schappen voor dit doel gevormd, die voor de boeren van belang zijnde stukken, o.a. betrek king hebbende op de zaaicampagne, zullen op voeren. Door verscheidene districten trekken ook rondreizende bioscopen, die films, verband hou dende met de bedrijven, vertoonen. DUBLIN, 8 April. (Reuter) De regeering- De Valera heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de salarissen van de burgerwacht, het leger, de onderwijzers en andere openbare amb tenaren aanzienlijk worden verlaagd. De onder wijzers hielden vandaag in elke Iersche stad een protestvergadering; besloten werd dat alle onderwijzers op 26 April het werk een dag zul len neerleggen. In een rede in de Dail zinspeelde De Valera op verdere offers, die van het volk verlangd zouden worden. Hij bepleitte een verdaging van het parlement voor 6 maanden, om de regeering in staat te stellen, haar program ongehinderd ten uitvoer te brengen. De oppositie schreeuwde hierop: „Hitier". SAO PAULO, 8 April. (Reuter) Op het eiland je Porcoc, slechts 3'A K.M. van de kust van Sao Paulo, dat dient als Braziüaansche straf kolonie, is onder de gedetineerden een openlijke cpstand uitgebroken, die mogelijk was geworden doordat een deur toevallig ongesloten was ge bleven, waardoor de gevangenen zich geweren en munitie konden toeëigenen. De gouverneur van het eiland en de bewa kers werden door de gedetineerden gevangen gezet, de gebouwen geplunderd, de brandkast leeggehaald en het radiotoestel vernield, ten einde de verbinding met het vasteland onmo gelijk te maken. In korten tijd was het geheele eiland in de handen van de rebellen. Sommige van hen bouwden vlotten en veertig man, o.w. de aanvoerders, die allen gewapend waren, ver lieten het eiland, terwijl zij de anderen achter lieten. De gouverneur was er inmiddels in geslaagd, toch de verbinding met Sao Paulo tot stand te brengen, vanwaar weldra militaire versterking was aangekomen. De rebellen gaven zich over en de opstand kon zonder bloedvergieten bedwongen worden. Van de gevangenen, die op de vlotten ontsnapt zijn, heeft men tot dusver niets meer vernomen. 3= Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- Westelijke tot Zuidelijken wind, aan- S vankelijk opklarend, later weer toene- E= S mende bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 768.3 te Le Havre. Laagste stand: 740,8 te Jan Mayen. Zon op 5.17, onder 6.48. Licht op p 7.18. Volle Maan 1.58 n.m. KEULEN, 8 April (W.B.)Het grootste orgaan der Duitsche Centrumspartij, de „Kölnische Volkszeitung", publiceert de volgende verklaring: Het bestuur van de Kölner Goerreshaus A.G. heeft besloten, Maandag a.s. het verzoek in te dienen tot opening van de liquidatie-procedure. Tegelijkertijd zijn de bestuursleden Heinrich Maus en Julius Stocky als zoodanig afgetreden. De uitgeverij der „Kölnische Volkszeitung" zal onder nieuwe leiding op een andere economische basis worden gesteld. De cultureele houding van het blad en haar politieke richting ondergaan geen wijziging. (Wat juist nauwelijks het geval zal kunnen zijn. Red.). Een verder teeken des tijds: de uitgever en leider van het Rudolf Mossehaus (Berliner Tage blatt) Lachmann-Mosse is als zoodanig afgetre den. De heer en mevrouw Lachmann-Mosse stellen 15 jaren lang de winsten van hun onder nemingen ter beschikking van een fonds, dat uitkeeringen zal doen aan de slachtoffers van den wereldoorlog zonder onderscheid van religie. De buitenlandsche ondernemingen en dochter maatschappijen blijven in het bezit der familie. De couranten van Morse zullen blijven werken in nationale democratische richting en den op bouw van Duitschland helpen bevorderen. De „Voelkischer Beobachter" bericht triomfee- rend: „Er gebeuren nog wonderen in de wereld. Het Joodsche krantenconcern Mosse heeft dezer dagen niet minder dan 118 Joodsche bedienden, secretarissen en stenotypisten ontslagen. Wan neer dit zoo verder gaat zijn in dit jaar niet pas in den herfst doch reeds in de lente alle bladen bruin. Van nu af aan is ook den Jood- schen fotoreporters de toegang tot 't huis Mosse ontzegd". Mr. Sting-Nordhauser, die naast Kerrl met de leiding van het Pruisische ministerie van Justitie is belast. BERLIJN, 8 April. (V.D.) Naar verluidt zal de stadhouder van Pruisen, Rijkskanselier Hit- Ier, waarschijnlijk nog in den loop van heden den commissarialen minister van Binnenland sche Zaken in Pruisen, Rijksminister Goering, tot minister-president in Pruisen benoemen. Op voorstel van Goering zullen dan tegelijkertijd de overige Pruisische ministers worden benoemd. Men verwacht niet, dat in de thans nog com- missariale Pruisische regeering belangrijke ver anderingen zullen komen. Het staat nog niet vast of de nieuwe Pruisische Minister-Presi dent ook minister van Binnenlandsche Zaken zal blijven. MÜNCHEN, 8 April. (W.B.) Dr. Goebbels heeft het» lid der N.S.D.A.P., Hugo Fischer, tot plaatsvervangend Rijkspropaganda-leider be noemd. POTSDAM, 8 April. (W.B.) De gemeente raad van Potsdam heeft eenstemmig, dus ook met de stemmen van de sociaal-democraten, den Rijks-president en Rijkskanselier Adolf Hit ler benoemd tot eere-burgers van de stad Pots dam. BERLIJN, 8 April. (W. B.) De Duitsch-Tsje- cho-Slowaaksche besprekingen over de regeling van het betalingsverkeer hebben heden na lang gerekte onderhandelingen tot een bevredigend resultaat geleid. Aan te nemen is, dat de over eenkomst in het begin der volgende week van kracht wordt. Daarmee zullen dan ook de door de wederzijdsche maatregelen ontstane moei lijkheden van de baan zijn. In het ministerie van Volksvoorlichting en Propaganda heeft Hitier de landelijke persvertegenwoordigers ontvangen. Tijdens de rede van den Rijkskanselier. Aanwezig waren o.m. minister Goebbels, de Pauselijke Nuntius Mgr. Orsenigo en de Italiaansche gezant Cerrutti BERLIJN, 8 April. (V. D.) De wet tot her stel van het Ambtenarenkorps, die gister door het Kabinet is goedgekeurd, treedt vandaag in werking. Onder de wet vallen alle directe ambtenaren van het Rijk, de landen, de gemeenten enz., alsmede de functionarissen der sociale ver zekeringen. Rechters en hoogleeraren zijn even min uitgezonderd. Ook ambtenaren op wacht geld vallen er onder. De Rijksbank en de Duit sche Rijksspoorwegmaatschappij zijn bij de wet gemachtigd, gelijkluidende maatregelen te tref fen. Strengste maatregel is ontslag, lichtste maat regel eervol ontslag met vol pensioen. De strengste maatregelen zijn gericht tegen de ambtenaren, die sedert 9 November 1918 zijn aangesteld, zonder de noodige opleiding te heb ben genoten of zonder geschiktheid te bezitten. Deze ambtenaren krijgen drie maanden salaris na hun ontslag. Aanspraak op wachtgeld of verzorging van achtergeblevenen alsmede op het blijven dragen van titels, dienstkleeding en dienstinsignes hebben zij niet. Slechts wanneer zij behoeftig zijn of voor onbemiddelde gezins leden hebben te zorgen, kan hun een uitkeering van ten hoogste een derde van hun salaris worden toegekend. Dit geldt ook voor ambte naren op wachtgeld. BERLIJN, 8 April (W.B.). Afgezien van Prui sen zullen er in het geheel 10 stadhouders in het rijk worden benoemd en wel een voor Beieren, Saksen, Wurtemberg, Baden, Hessen en Thüringen. In Mecklenburg-Schwerin en Mecklenburg- Strelitz komt een gemeenschappelijke stadhou der, hetzelfde geldt voor Brunswijk en Anhalt, voor Oldenburg en Lippe en voor de drie Hanzesteden. In Pruisen is de rijkskanselier stadhouder. BERLIJN, 8 April (W.B.)Zooals aangekon digd werd, heeft hedenavond in het Sportpalast te Berlijn een ook in het geheele rijk en Oos tenrijk aanhoord appèl van de S.A. en de S.S. plaats gehad. Rijkskanselier Hitier werd in zijn hoedanigheid als opperste leider der storm troepen met onbeschrijfelijk enthousiasme be groet. Hij hield een rede, waarin hij de ge schiedenis der nat.-soc. beweging op de bekende wijze weer uiteenzette. Het slot van de bijeenkomst vormde den heilroep voor Hitler, die via de microfoon in het heele rijk en Oostenrijk bij de vergaderde S.A. en S.S. af deelingen weerklank vond. Volgens paragraaf 3 moeten ambtenaren van niet-Arische afstamming worden gepension- neerd. Honoraire ambtenaren van die afstam ming moeten worden ontslagen. Dit betreft vooral Joden. Zij worden echter eervol ontsla gen en krijgen pensioen. De pensioenen worden in zekere mate beperkt. Alleen voor vooroorlog- sche ambtenaren van niet-Arische afstamming wordt een uitzondering gemaakt. Een tweede uitzondering geldt voor de niet-Arische amb tenaren, die in den wereldoorlog voor het Duit sche rijk of zijn bondgenooten aan het front hebben gestreden en voor degenen, wier vader of zonen in den oorlog zijn gevallen. Politiek onbetrouwbare ambtenaren, dat zijn ambtenaren, die niet den waarborg bieden, dat zij te allen tijde zonder reserve voor het va derland zullen opkomen, kunnen uit den dienst worden ontslagen. In dat geval krijgen zij drie maanden salaris. Daarna treedt de pensioen regeling in werking. Ambtenaren, die verplaatst of gedegradeerd worden, behouden hetzelfde salaris. Zijn zij het daarmede niet eens, dan kunnen zij binnen een maand pensionneering aanvragen. Ambtenaren van niet-Arische afstamming en politiek onbetrouwbaren krijgen geen pensioen wanneer zü geen diensttijd van tien jaren heb ben, tenzij zij door een ongeval vroeger den dienst hebben moeten verlaten. Verder wordt voorkomen, dat voor ambtenaren, die door par- tijgunst in hun ambt zijn gebracht, hun vroe gere werkzaamheid als niet-ambtenaar in re kening zal worden gehouden. De wet geldt ook voor emploé's en arbeiders voorzoover dit beteekenis heeft. De uitvoeringsvoorschriften worden uitge vaardigd door den Rijksminister van Binnenl. Zaken in overleg met den Minister van Finan ciën en de hooge landsautoriteiten. Deze bepalingen zullener in het bijzonder den nadruk op leggen, dat deze wet niet is be stemd voor de breede massa van alle ambte naren, maar dat zij zich slechts richt tegen die ambtenaren, die de hand in de staatsleiding hebben en die derhalve in zekeren zin van ge lijke politieke overtuiging moeten zijn als de regeering. De mindere ambtenaren en de mid denklasse worden door de wet zoo goed als niet getroffen. Na 30 September treden de normale bepalingen weer in werking. BELGRADO, 8 April. (Reuter) Evenals de Roomsch Katholieke Kerk, houden ook de Grieksch-Orthodoxen een „Heilig Jaar" ter ge dachtenis aan Christus' dood, dat aanvangt op den Eersten Paaschdag. Op dien dag, die dit jaar toevallig samenvalt met den Westerschen eersten Paaschdag, zal de Servische patriarch, dr. Varnava, gekroond met de gouden patriarch-kroon en omringd door honderden priesters in hun lange witte baarden en veelkleurige toga's, een beroep doen op de Orthodoxe Christenen van Servië, om het „Heilig Jaar" door plechtigheden en boetedoe ning te vieren. Het Servische Heilig Jaar wordt volgend jaar Paschen gesloten, dat dan echter drie weken na het Roomsch Katholieke Paaschfeest valt. NEW YORK, 8 April. (Eigen bericht) On danks de groote vreugde over de afschaffing van het bierverbod in het grootste gedeelte der V. S., heeft in de verschillende steden geen rustverstoring plaats gehad. Te Chicago is echter een bomaanslag gepleegd op een brouwerij, waardoor 1500 dollar schade werd aangericht. Vermoedelijk is de aanslag gepleegd döor een bierverkooper, die zich een zoet winstje zag ontgaan, doordat de brouwerij hem niet op tijd geleverd had. De New Yorksche politie deelt mede, dat tot dusver geen enkele arrestatie wegens dronken schap is verricht. De New Yorksche brouwerijen moeten nochtans alle hens aan dek brengen, om aan de groote vraag naar bier te kunnen voldoen. (United Press) Herriot naar Amerika. Wrak van de „Akron" gevonden? Von Papen is te Rome door een enthousiaste menigte toegejuicht. Hij zal een bezoek bren gen aan Z. H. den Paus en Mussolini. Iersche spoorwegarbeiders opnieuw in staking. Geheele verkeer ontwricht. De wet tot herstel van het Duitsche ambtenaren corps van kracht. Rustige „ontvangst" van het bier in Amerika. Hull over Amerika's handelspolitiek. Los uit de isolatie. Woensdag a.s. begint te Moskou het Vickers- proces. Accoord tusschen Duitschland en Tsjecho-Slo- wakije inzake het betalingsverkeer. Mijnramp in Bulgarije: reeds 8 dooden. De „Kölnische Volkszeitung" en „Berliner Tage blatt" onder nieuwe leiding. Telegram aan Von Neurath tot invrijheidstel lingen der ingesloten Duitsche pacifistische lei ders. De Winterswijksche predikant Dr. R. ingesloten in de strafgevangenis te Amsterdam. Moordaanslag te Den Haag opgehelderd. Verhooging invoerrecht op aardappelen in Duitschland. Ambtenaar van de pestbestrijding te Brebés vermoord. Prof. Dr. P. Zeeman doctor honoris causa to Gent. Groote feesten te Maastricht bij gelegenheid van de verheffing der O. L. Vrouwekerk tot ba silica minor. Tribune ingestort bij een voetbalwedstrijd to Nijmegen. Hevige vechtpartij te Enschede. Morgen begint voor den Zeekrijgsraad te Soe- rabaja de behandeling van de zaak der Euro- peesche dienstweigeraars. Het Nederlandsche motorschip „Dempo" redt 27 opvarenden van het vrachtschip „Evermore". Ernstige auto-ongelukken te Laren en te Apel doorn. Nederland wint met 31 van België. Go Ahead Oostelijk kampioen. Robijns wint het Nederlandsche kampioenschap over drie banden. De Parijsche Zesdaagsche. Laga wint de Amstelrace. O NEW YORK, 8 April. (Reuter) Het lijk van luitenant Masury, een der slachtoffers van de Akron-ramp, is teruggevonden; dit is het eer ste teruggevonden lijk. DINSDAG 11 APRIL - S% UUR Hotel van ouds HET RAADHUIS Spreker: Mr. J. B. ROMANS, Lid Ged. Staten N.-H. Voorz. R.K. Kamer-centrale, Haarlem. TÓEGANG VOOR ALLE R.K. KIEZERS! WASHINGTON, 8 April (V.D.) De Minister van Buit. Zaken Huil heeft naar aanleiding van de a.s. onderhandelingen te Washington ver klaard, dat de regeering der Vereenigde Staten het plan heeft de 13 jaar lang gevolgden politiek van economische isolatie op te geven. Men hoopt dat daardoor de andere landen zullen worden aangespoord tot verlaging der toltarieven. Huil verwacht van dezen maatregel een verhoging van den wereldhandelomzet van 50 tot 60 milliard dollar. Naar United Press meldt, zijn thans ook Ca nada en Mexico tot de voorbereidende econo mische besprekingen uitgenoodigd. In het geheel zijn dus 11 uitnoodigingen gedaan. Hoogste stand op Maandag 1 uur mm.: 760 Vorige stand 759

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1