STADSNIEUWS ELDERS STEMMEN Haarlem, 10 April BEURS VAN AMSTERDAM t Wisselkoersen MAANDAG 10 APRIL Palmpaschen Kleurrijke optocht in Haarlem- Oost Folkloristische zang en -reidansen DE BOLLENVELDEN De Zondag stelde teleur Drukte te Hillegoth Te Zandvoort Wandelpark Kostverloren Verkeersdrukte op Zondag Steekproef met nieuwe verkeers regeling R. K. Jonge Werkgever* en R. K. Volksbond CONTACTCOMMISSIE D.H.G.B. Bezoeker in slaap gevallen? Optocht ontbonden jVoor hen, die op 26 April, den dag der stem ming, niet vertoeven in de gemeente, waar zij I op de kiezerslijst staan, bestaat de mogelijkheid f te stemmen in de gemeente, waar zij op dien dag vertoeven. I Zij moeten dit persoonlijk verzoeken ter Ge- I meente-Secretarie vóór of op 12 April a.s. Arbeid adelt NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Schilderijen-veiling ONDERL. ONDERSTEUNINGS FONDS N. Z. H. Bestuursverkiezing Om de zoetigheid Opening tentoonstelling Man met slechten dronk ARBEIDERSONTWIKKELING Het kinderleven en de ontspanning in de 17de eeuw NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING De Haarlemmermeerpolder Diefstal van een bakfiets Aanbesteding R. K. Volksbond „Kindervoeding" WIJZIGING N. Z. H.-TARIEVEN R.K. JEUGDIGE WERKLOOZEN Tehuis Teylerplein 2 JUBILEUM J. VAN ESCH Als eerelid van „Harmonie- Crescendo" HET MELKBESLUIT Waar aan gedacht moet worden AGENDA BURGERLIJKE STAND 11 April INSTELLINGEN MAANDAG ÏO APRIL 1933 Er is verleden jaar voorspeld, dat de traditie van een Palmpaschenoptocht, door kapelaan Trouwborst in eere hersteld, wel voortgezet zou worden in volgende jaren. En Palmzondag 1933 heeft die voorspelling bewaarheid. Wat is er de laatste weken, dag-in dag-uit weer door vele kinderhartjes en -harten ge popeld naar dezen Zondag. Met een ijver en een nauwgezetheid hebben de kleinen zorgvuldig de aanwijzingen der oude ren volgend geknutseld aan hun Palmpaschen die ieder voor zich wenschte, op loyale manier uit te steken boven anderen. Zij hebben eerst de dagen, dan de uren ge teld, die hen nog scheidden van al dat genot volle, dat zij zich nog zoo levendig van het vorig jaar herinnerden. En dan de kleine peu ters, zij die verleden jaar nog slechts toeschou wers waren en nu voor het eerst zelf met hun vingertjes den Palmpaaschstok mochten om klemmen, hoe hebben zij gevlast, net zoo lang.... tot eindelijk het uur van samenkomen voor hen aangebroken was. *t Was dan ook ëen geschater en gesnater van je-welste Zondagmiddag op de speelplaats der Broederscholen op het Teylerplein, waar de zich in de blijdschap der kleuters verheugende lei ders en leidsters handen te kort kwamen om uit de kluwe van dooreenwarrelend kleutervolk een ordelijke rij samen te stellen, die straks de door de commissie vastgestelde route zou volgen. Het vriendelijke zonnetje gaf glans aan het geheel. De blijde gezichten bewezen hoe dankbaar de moeilijke taak is die de onderafdeeling van de Haarlemsche R.K. Vereeniging voor Groote Ge zinnen, de Commissie voor Speeltuinwerk Haar lem-Oost, op zich genomen heeft, door het ini tiatief van kapelaan Trouwborst ook thans weer uit te werken. Wat liep het weer schitterend van stapel! Voorop de groote Palmpaaschboom der ver eeniging, die na den tocht geplant zou worden op het speelterrein. Vervolgens alles stond in de volmaaktste orde opgesteld was men volop in de gelegen heid het knutselwerk der kleinen, waaraan ze zoovele uren gegeven hadden, te bewonderen. Ze waren weer mooi, de haantjepiks, de kukeleku- haantjes, de zwaantjes, de krakelingen en hoe menigvuldig andere naam er misschien nog te geven is aan de versierde en opgetruigde palm- stokken. Oranje-appeltjes, krentenbroodpoppetjes wat een kleurrijkheid en zoet genot in samen stelling met de vijgen, eieren en andere ingre diënten. Op het schoolplein liet de Spaame- bazuin eenige aardige wijsjes hooren. Door het verbod van B. en W. ten aanzien van het hou den van optochten op Zondag, mocht dit mu ziekgezelschap de kleinen niet op hun tocht door de straten van het Amsterdamsch kwartier be geleiden, maar mochten ze zich eerst weer laten hooren in den speeltuin. Omstreeks den aangegeven tijd vertrok de kin derstoet. Voorop op een vrachtauto de Palm paaschboom der vereeniging, gevolgd door de groepen kinderen, klasgewijze achter elkander, terwfjl de route in verband met het drukke ver keer op een enkel punt gewijzigd werd. In plaats-van de Zuidpolderstraat werd de Voor uitgangstraat genomen. In de vredigste orde trokken de Palmpaasch- vierende kleinen na den afgelegden weg rondom, het speeltuinterrein „Kindervreugd". Hier was een met palen en touwen afgebakend midden stuk waarbinnen de kinderen in een grooten cir kel opgesteld werden. Waren de kinderen onderweg door een groote menigte belangstellenden gadegeslagen het leek wel of geheel de zich uitbreidende stad, zooals Haarlem-Oost tenslotte toch beschouwd moet worden, uitgeloopen was op het terrein was die belangstelling niet minder. De geheele parochie-geestelijkheid en de voor zitter van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen, wethouder v. Liemt, hadden zich eveneens hier heen begeven. Nadat de Palmpaaschboom, die door de Broe ders der Broederscholen vervaardigd was in het midden van den kindercirkel geplant was, wer den door alle kinderen een vijftal folkloristische liedjes gezongen, terwijl door een kleinere groep onder dezen zang o.m. een Almelosche, een Gel- dersche en een boerendans werden uitgevoerd. Deze zang en reidansen stonden onder de alge- meene leiding van juffrouw Stavenuiter, terwijl deze op de scholen van de Haarlem-Oost parochie gedurende de laatste zes a zeven weken ingestudeerd waren. Ruim vierhonderd kinderen vierden hier hun Palmzondag-feest en het was den kleinen aan te zien, dat ze het genoeglijk vonden. Modellen voor de door hen vervaardigde palm- stokken waren door de commissie enkele weken geleden op de scholen uitgereikt. Was er verleden jaar een jury, die aan de mooiste producten een prijs toekende, dit jaar werden alle deelnemertjes en deelneemstertjes onthaald op een verrassing. Deze bestond uit een chocolade-surprise-ei, dat hun bij het ver laten van den speeltuin ter hand werd gesteld. 't Was een ware feestdag voor de katholieke jeugd van Haarlem-Oost. En dat het zal groeien u behoeft maar te zien naar het parochiewerk in dit zich snel uitbreidend stadsdeel, waar reed» vier groote scholen propvol, den bouw van een vijfde weldra noodzakelijk zullen maken. Blij, door al het genotene, maar vooral dol gelukkig met de pas-gekregen verrassing, galm de nog lang de melodie van het oer-oude Palm- paaschliedje in het Oostelijk kwartier van Haar lem na. Palm-palmpaschen, Ei, koerei. Eén ei is geen ei, Twee ei is een half ei, Drie ei is een Paaschei. Was het genot voor de Haarlem-Oost-jeugd hiermee voorbij, voor de verpleegde kinderen van het St. Joseph-huis op den Zijlsingel begon het pas. Daarheen werd de Palmpaaschboom der ver eeniging gebracht en de kleuters die daar ver zorgd worden mochten hem ontdoen van zijn reuze-broodhaan en alle andere lekkernijen, ter wijl ook zij bedeeld werden met dezelfde sur prise, die de deelnemertjes bij het verlaten van den speeltuin in ontvangst mochten nemen. Over het algemeen verdient de Commissie en elk der leden daarvan in het bijzonder grooten lof voor de verdienstelijke wijze, waarop zij ge zorgd hebben, dat de kinderen ten volle van dezen Palmzondag-feest hebben kunnen ge nieten. Hoewel dank zij het mooie lenteweer in de morgenuren, het vrij druk was langs den weg, kon gisteren toch niet van een echten bollen- Zondag gesproken worden. Voor het station der Ned. Spoorwegen werd althans van een bollendrukte nog niet veel be merkt. De toeloop van reizigers verschilde niet veel van die op zomersche Zondagen. De politie in Haarlem en Heemstede had het ook zeer gemakkelijk. Er waren veel fietsers en wandelaars en in den namiddag werd het aan tal auto's grooter, maar, gezien de verwachtin gen, viel de drukte niet mee. De tram liet van Haarlem naar Leiden extra-diensten loopen (zooals men weet is tus- schen deze plaatsen een half—uursdienst)Van Haarlem naar Hillegom was alleen het mate riaal verzwaard. De kwartiersdienst Amster damHaarlem was veranderd in een tien-mi nuten-dienst. De stroom reizigers zou voor een kwartiersdienst te groot zijn geweest, maar den tien-minuten-dienst kan ze met gemak verwer ken! Het aantal reizigers voor den dienst Haar lemHillegom was grooter dan die voor den dienst LeidenHillegom. Hillegom alleen schijnt het bijzonder druk gehad te hebben. Blijkbaar hadden alle wande laars, fietsers en automobilisten dit als cen traal vereenigingspunt uitgekozen. Daar heerschte een echte, prettige bollenzondag- stemming, maar algemeen verwacht men, dat de meeste bloemenliefhebbers hun uitstapje naar de bollenvelden tot de Paaschdagen hebben uit gesteld. Onze correspondent te Zandvoort meldt: Van den grooten stroom naar de bollenvel- vloeit altijd een deel naar Zandvoort. Daarvan getuigden gisteren de bloemenslin gers, als een herinnering aan de bollenstreek meegenomen door de auto's, welke bij het mooie weer de gasten naar Zandvoort voerden. Ook de bloementrossen op de fietsen toon den, dat na de weelde van de kleurrijke bloe menvelden, in het begin van volle ontwikkeling, een bezoek-aan het gladde strand met de immer bewegende zee als afwisseling, toch veler eind doel was. Met het oog op de drukte, die verwacht werd door den trek naar de bollenstreek, hadden B. en W. Zondagmorgen nog het besluit genomen, ontheffing te verleenen van de winkelsluitings wet tot des avonds acht uur. Van andere zijde schrijft men ons nog: Deed het weer in den vroegen morgen voor spellen, dat deze Zondag een dag bij uitnemend heid beloofde te worden evenals een over druk bezoek aan het strand later op den dag werd de lucht nevelig, waardoor velen genoopt werden van een uitstapje naar het strand af te zien. Jammer was dit, vooral als men in aanmer king neemt, dat de N.Z.H.T.M. ook op een meer dan gewone drukte had gerekend. Gedurende den dag werd een speciale 10-minutendienst onderhouden en des avonds een kwartiersdienst. Gisteren heeft het Wandelpark Kostverloren te Zandvoort zijn hekken geopend. Dat dit mooie stuk van Zandvoorts duin bij velen een geliefd plekje is geworden, daarvan getuigde de groote belangstelling, waarvan men reeds op dezen eersten dag blijk gaf. Bij mpoi weer, als het aan het strand te koud is, biedt „Kostverloren" een ideaal toeven on der het veilige toezicht van den heer Bol. Daar de politie de ervaring had, dat het rij- wielverkeer op drukke bollendagen e. d. aan het begin der gemeente, door het auto-verkeer ge strengeld, een ernstige rem was en een groot aantal politiemenschen noodig maakte om den verkeersstroom in goede banen te leiden, is Zondag een geslaagde proef gehouden, om op een andere wijze goede resultaten te verkrij gen. Waar het rijwielpad van de Amsterdamsche Vaart op den asphaltweg overgaat bij de Bak huizen van de Brinkstraat is men begonnen de van Amsterdam komende wielrijders door de stille straten der Amsterdamsche buurt te ge leiden, waarvoor een tiental borden geplaatst was met het opschrift: „Wielrijders bollenvel den en Zandvoort"; terwijl een pijl de te vol gen richting aangaf. Hierdoor kwamen de wiel rijders eerst weer op Heerensingel en Schalk- wijkerbrug in aanraking met het groote ver keer. Op dit punt stond een verkeersagent. Alle verkeersagenten, die Zondag dienst hadden, waren stuk voor stuk en persoonlijk geïnstrueerd ten opzichte van hun specialen door hen te vervullen post; dit wegens de verkeerstheorie, die tegenwoordig voor de politie geleerd wordt. —Zoo had de verkeersagent bij de Antoniestraat een uit vier deelen bestaande taak. Allereerst moest hij de wielrijders bij de Schalkwijkerbrug in groepjes van circa twintig gesplitst doorlaten, los daarvan de auto's, die van de lange Hee- renvest kwamen eveneens in groepjes doorlaten, vervolgens het verkeer, dat van de stad kwam en bestemd was voor Amsterdam, vrij geven, zoo ook het verkeer, komende van lange Heerenvest, zoowel tram als rijwielverkeer. Met de tram was een afspraak gemaakt. Een beambte gaf den agent een seintje, als een tram door moest de afspraak betrof ook, dat telkens maar één tram door mocht, dit om vlugger verkeer in de hand te werken dan werd het verkeer van de Schalkwijkerbrug stop gezet om de tram ruim baan te geven. Al het verkeer, dat naar Leiden en den Haag moest, werd over Kleine Houtweg en Baan ge leid, om de lastige route Gasthuisvest, Groote Houtstraat te ontlasten. Als proef heeft de politie behalve de drie vaste posten die ze noo dig had, zoo goed als geen extra menschen ge commandeerd voor de regeling van het ver keer en ofschoon het gisteren maar een matig drukken Zondag was, is toch gebleken, dat dit; zoo wel kan, omdat de politie van de stelling uitgaat, dat in het algemeen het publiek zich op een lastig punt zelf in het verkeer moet op lossen. Het ligt in de bedoeling om deze regeling bij de a.s. Faaschdrukte te bestendigen. De proef is inderdaad een oplossing voor den verkeerschaos, zooals die op drukke Zondagen tot nu toe heerschte. De politie neemt dan ook in overweging, een dergelijk plan te ontwerpen voor de drukke zomerdagen. Men schrijft ons: Zaterdagavond vergaderde de afd. Haarlem der Kath. Jonge Werkgevers Ver. Voor de tweede maal te zamen met een viertiental le den van den R. K. Volksbond. De voorzitter van den Volksbond, tevens voorzitter van de R. K. Haarl. Gemeente raadsfractie, leidde enkele belangrijke Sociale onderwerpen in, waarna over en weer eerlijk en geanimeerd gedebatteerd werd. Dergelijke, op instigatie yan Z. H, E. den Bisschop belegde gecombineerde vergaderingen zullen door ieder weldenkend mensch als daad werkelijke heilbrengende pogingen moeten L' v/orden aangemerkt. Het lijkt ons de eenige manier, om elkaar 't meest volkomen te leeren kennen, aanvullen en waardeeren. Moge het gecontinueerd en na gevolgd worden. I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In een Zondag te Haarlem gehouden vergade ring van de contractcommissie van den D.H.G.B. werd, nadat verslag over de werkzaamheden was uitgebracht, met algemeene stemmen tot ont binding der commissie besloten. Medegedeeld werd, dat de overgangsbepalingen voor de turn verenigingen van de Graal thans van dien aard zijn, dat tot het overgaan naar de Graal kon worden geadviseerd. Om half een vannacht bij een rondgang van den nachtveiligheidsdienst bleek, dat alle deuren van den stadsschouwburg streng gegrendeld waren. Om half vier vannacht daarentegen werd een deur open gevonden. Men vermoedt nu, daar er niets vermist is, dat een in slaap gevallen bezoeker zich een uit weg heeft gebaand en de deur niet gesloten heeft. Zondagmorgen hield de S.D.A.P. een ver- kiezings-propaganda-fietstocht, waaraan door een driehonderd wielrijders werd deelgenomen. Omdat echter geen vergunning was aangevraagd, werd de stoet op den hoek van Jansweg en Nieuwe Gracht door een inspecteur en eenige agenten tot stilstand gebracht en ontbonden. In groepjes van een twintigtal fietsers werd hen vervolgens toegestaan zich naar gebouw de „Centrale" te begeven. miii.i.i.iiiiiiiiiiiiiiimiiiii.iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimmii.iiiiiimiiii.iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimiiiiiiimiiif In de maand Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Coöperatie „Arbeid-Adelt opgericht werd. Op bescheiden wijze zal dit feit herdacht worden, nJ. H. Mis vooi de overleden en levende leden, receptie door het bestuur en een tweetal feestavonden, waarop gelegenheid zal bestaan tegen geringen prijs belangstellenden te intro- duceeren. veen in ons land en talrijke tabellen verduide lijkten de voordracht. Op merkwaardige wijze toonden luchtfoto's oude geulen en dalen in den bodem. Lucht foto's van de drooggelegde Wieringermeer ga ven prachtig de eigenaardige barsten (krimp- scheuren) weer, welke in den uitdrogenden bo dem ontstaan. De Haarlemmermeerpolder moet eenzelfde aspect hebben vertoond. Ook de nieuwe geologische kaart en ver schillende geologie-boeken konden in de pauze bezichtigd worden. Zondagmorgen organiseerde de Natuurhis torische Vereeniging onder leiding van den heer G. A. v. Schaik een excursie in de duinen van de Amsterdamsche Waterleiding. Ongeveer 35 leden namen aan de wandeling deel en genoten van de voorjaarszon, het mooie landschap en de ontluikende natuur. Berk, Canadeesche- en Balsempopulier bloeiden met tallooze katjes, de meidooms zijn al met een groen waas overtogen. Behalve de duinviooltjes bloeiden reeds voorjaarsvroegeling, kandelaartjes, viola hir- suta e. a. In een rustpoos liet de heer v. d. Wal 2 bij Hillegom opgegraven steenen bijlen zien en wekte de voorzitter op tot deelneming en be zoek aan de voorjaarstentoonstelling van 29 April5 Mei a.s. Woensdag aa. zal deurwaarder A. v. d. Bosch in het Algemeen Verkooplokaal, Nieuwe Gracht, publiek verkoopen een collectie moderne en oude schilderijen van beroemde meesters. De schilderijen zullen heden en morgen nog ter bezichtiging zijn van 105 uur. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de adverten tie, voorkomende in dit blad. Volgens een mededeeling aan de leden van bovengenoemde vereeniging deelt de secretaris penningmeester mede: De stemming zal plaats hebben op 20 en 21 April a.s. Bij loting is vastgesteld: Lijst no. 1 voor de vertegenwoordiging der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel, de heeren: 1. F. M. Souwer; 2. P. Toe set; 3. J. Roede en 4. C. Bos. Lijst no. 2 voor de vertegenwoordiging van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramper soneel St. Raphael en den Protestant Christe- ltjken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. 1. L. L. M. Geers (St. R.); 2. W. P. Klaver (P.C.B.)3. H. B. Harren (St. R.)4. J. J. Stroo (P.C.B.). In de afgeloopen week zijn uit een consump tietent op het D.V.S.-korfbalterrein aan den Zomerweg door openbreking twee korfballen, 90 chocoladereepen en 45 pakjes kauwgummi ontvreemd. Fier wapperde Zaterdag de mooie vlag van de afd. Haarlem van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken van het dak van het gebouw der R. K. Leeszaal. In de groote achterzaal werd een tentoonstelling gehouden, getiteld: „Woord en Beeld in het toerisme". Bij de ope ning daarvan Zaterdagmiddag waren vele voor aanstaande personen aanwezig. O.a. de Hoog- eerw. heer H. J. C. Sondaal, deken van Haar lem, Rector J. B. M. Timp, geestelijk adviseur van vele vereenigingen, de heeren J. B. van Liempt en G H. Weustink, oud-inspecteur van het L.O. en de dames J. Sormanide Voogd en M. F. Schousvan Delft namens den R. K. Vrouwenbond. De voorzitter van de afd. Haarlem van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, de heer Joh. W. B. Beyk, verwelkomde de aanwezigen. Spr. memoreerde de oprichting en den groei van de vereeniging en zeide, dat het doel van de tentoonstelling is: meer naar buiten propagan da te maken voor het idee, dat aan de Reisver eeniging voor Katholieken ten grondslag ligt. Spr. dankte tenslotte het bestuur van de R. K. Leeszaal voor het beschikbaar stellen van zaal en boeken. Vervolgens sprak de Hoogeerw. heer deken H. C. J. Sondaal het openingswoord. Spr bracht hulde aan de Reisvereeniging voor Katholieken, een uitstekende aanvulling, aldus spr., van de andere R.K. vereeniigngen. Eenige jaren geleden, aldus spr., ontstond een trek naar buiten, welke door de crisis wel ver minderd, maar toch nog aanwezig is. Om dien trek op te vangen is de Roomsche reisvereeni ging zoo noodzakelijk. Spr. wees op de schoon heid van het reizen, de schoonheid van de na tuur en besprak het doel van de Roomsche reis vereeniging: het bevorderen van de cultureele ontwikkeling en vernieuwing en versterking van ons eigen mooi Roomsch leven. In een prachtige peroratie hoopte spr. ten slotte, dat door de Roomsche reisvereeniging vele katholieken weer zullen genieten van de schoonheid, welke verspreid ligt over Europa. De bondsvoorzitter, de heer B. F. Stumpel, sprak vervolgens nog namens het hoofdbestuur der vereeniging. Zondagnacht om bij half één trof een agent in de Jansstraat den 20-jarigen kellner M. S. aan, die kennelijk onder den invloed van ster ken drank verkeerde. De agent raadde den man aan, kalm naar huis te gaan, maar in plaats van dien raad op te volgen, ging de man „vreemd" doen. Hij sprong eensklaps voor een rijdende tram, doch door hem tijdig weg te rukken, kon de agent erger voorkomen. Hij wilde den man toen veiligheidshalve naar het bureau brengen, maar deze rukte zich los, kwam te vallen en sloeg met zijn voorhoofd tegen de steenen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Een lid van den ongevallendienst ver leende hem de eerste hulp, waarna hij per ziekenauto yan Mathot naar de Mariastichting vervoerd is. Met een hersenschudding is hij aldaar opge nomen. Morgenavond wordt in het gebouw „St. Bavo" de laatste ontwikkelingsavond gehouden door de commissie van arbeidersontwikkeling uit den R.K. Volksbond. Het is thans een lichtbeeldenavond over het kinderleven en de ontspanning in de 17de eeuw met toelichting van den heer W. N. Schalkwijk uit Amsterdam. In verband met een te houden excursie naar den Haarlemmermeerpolder, hield dr. J. F. Steenhuis Vrijdagavond een lezing met licht beelden voor de afd. Haarlem en Omstreken van bovengenoemde vereeniging over dit onder werp. De geschiedenis van den polderbodem is voor geologen interessant, voor leeken minder, doch dank zjj een groote serie lantaarnplaatjes wist spr. zijn gemengd gehoor te boeien. Het oudste geschrift, dat handelt over droog making en de gevolgen daarvan, is van Van Geuns. In 1853 komt Staring's drijftillen-theo- rie, die tot 1926 heeft gegolden Zij werd in 1929 door mej. Polak teniet gedaan, die aantoonde dat ons laagveen dezelfde samenstelling heeft als het hoogveen. De bodem van den Haarlemmermeerpolder bestaat voor het grootste gedeelte uit zeeklei; dezelfde klei als in de Noord-Hollandsche droog makerijen. Hier en daar komen plekjes zand aan de oppervlakte. Dat is het oude zeezand, tertiair. Slibhoudend water van de wadden, heeft hier de klei opgebracht. De weelderige plantengroei op deze vruchtbare grondsoort was aanleiding tot de vorming van de veenlaag. Dit veen werd weggegraven tot op de oude zeeklei; daardoor ontstond een meer met een kleibodem. die voor landbouw geschikt was. Dus loonde 't, de plas leeg te malen, die bovendien zóó groot geworden was, dat het land er omheen bevei ligd moest worden door dijken. Aan den Noordkant van de Haarlemmermeer vindt men een afzetting van de Eemzee; van de moreene, van de groote Ijskap, die ons iand in den ijstijd bedekte en welker Zuidelijkste punt ongeveer bij Bennebroek lag, moeten ook in den polderbodem sporen te vinden zijn. Fraaie foto's van veenlandschappen, typische veenplanten, kaartjes van Dr. Tesch over het Voor den Haagschen politierechter heeft te recht gestaan de Leidenaar J. van T., wien ten laste was gelegd verduistering van een nieuwe bakfiets, welke hij van een Haarlemsche firma in huur had. De benadeelde werd in deze zaak gehoord. Tegen den verdachte werd geëischt een gevangenisstraf van twee maanden. Overeenkomstig den eisch werd verdachte veroordeeld. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken in het Raadhuis alhier aan besteed het ophoogen van straatbaan op een terrein, gelegen aan de Gouwwetering, ten zui den van de Zomervaart. Ingekomen waren 14 biljetten. Laagste In schrijvers waren G. Krul en Com. Smit te Haarlem, voor 30.575. Woensdag 12 April houdt de R. K. Volksbouc, des avonds 8 uur een ledenvergadering. O. a zal worden behandeld de agenda van de een trale raadsvergadering, welke op 30 April en 1 Mei te 'sGravenhage gehouden zal worden De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de Igeloopen week uit in hare afdeeling Zoete- straat: Maandag 137 porties, Dinsdag 142 porties. Woensdag 126 porties, Donderdag 134 porties, Vrijdag 134 porties, Zaterdag 113 porties; Overtonstraat: Maandag 169 porties, Dinsdag 154 porties, Woensdag 155 porties, Donderdag 147 porties, Vrijdag 166 porties, Zaterdag 134 porties. ByzantiumstraatMaandag 104 porties, Dins dag 110 porties, Woensdag 108 porties, Donder dag 100 porties, Vrijdag 101 porties, Zaterdag 102 porties. Bovendien werden dagelijks 65 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs, De directie der N.Z.H. bericht, dat indien zulks in verband met de noodige voorbereidin gen. mogelijk zal blijken ingaande 1 Mei a.s., doch anders met ingang van 1 Juni 1933 een gewijzigd tarief op de lijnen in werking' treedt. Morgen zullen wij een uitvoerig overzicht der nieuwe tarieven geven. Dinsdag 11 April: Bezoek aan Amsterdam met bezichtiging van het s.s. „Orania" van de Kon. Hollandsche Lloyd. Vertrek per fiets van Teylerplein om 9 uur. Men gelieve zich spoe dig voor deze excursie op te geven. 45.30 tooneelrepetitie. Woensdag 12 April: 10—10.30 ontspanning. 10.30—11 vraag-halfuurtje. 11—12 ontspan ning. 2 uur voetballen. Donderdag 13 April: 's middags gezamenlijk bezoek aan eenige kerken in de omgeving van Haarlem. Vrijdag 14 April: de zaal is geopend; geen lessen of cursussen; 's middags om 3 uur geza menlijke kruiswegoefening in de kerk van St. Jan, Amsterdamstraat. Zaterdag 15 April: 1012 ontspanning. Om 12 uur feestelijk uitluiden van de Vasten! Komt allen! Onder zeer veel blijken van belangstelling herdacht Vrijdag de heer J. van Esch den dag, dat hem 25 jaar geleden het eere-lidmaatschap van „Harmonie-Crescendo" werd aangeboden. De heer Van Esch is een der oprichters van de „Harmonie" en heeft zoowel als werkend en als eerelid veel voor de vereeniging gedaan. De „Harmonie Crescendo" bracht hem daarom in verband met dat jubileum des avonds onder leiding van den heer H. W. Hofmeester een serenade, waarbij de voorzitter, de heer Burger, namens het bestuur den jubilaris gelukwenschte en een fraaie bloemenmand aanbood. De jubilaris dankte voor de spontane huldi ging. Om 9 uur stelde het korps zich weer op. Er werd door de 2de Zuid-Polderstraat, Van der Hulststraat naar het Teylerplein gemarcheerd alwaar de stoet ontbonden werd. Burgemeesters en Weth. van Haarlem, hebben besloten, het nooddig te verklaren, dat vervoer, het in voorraad hebben of behandelen van melk en/of melkproducten en van als zoodanig aangeduide waar door of vanwege hem; die het bedrijf van melkverkooper uitoefent in de ge meente Haarlem niet mag plaats vinden zonder een door of vanwege den Burgemeester van Haarlem te verleenen vergunning. Deze vergunning zal namens den Burge meester worden verleend door den directeur van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem. Voorts hebben B. en W. besloten, het noodig te verklaren, dat vervoer, het in voorraad heb ben of behandelen van melk eri/of melkproduc ten en van als zoodanig aangeduide waar in de gemeente Haarlem slechts mag plaats vinden, indien het bedrijf voldoet aan de eischen in lid 2 van art. 32 van vorengenoemd Melkbesluit gesteld. Deze besluiten treden in werking 11 April 1933. Geboren: 6 April. E. J. C. Rohling—Burger man, d.; 7 April. T. C. Maaskantde Jong, z.; M. LeisingMarczak, z.; 8 April. A. M. E. Kui perBrinkmans, z.; M. de Vries—Terol d.; T SteensmaBos, d. Overleden: 7 April. H. W. Kuit, 59 j., Duven- voordestraat; K. Remmelts, 82 j., Oranjekade' 8 April. J. M. E. RietdijkMalefeijt, 77 j, Nas- saulaan. Sociëteit „St. Bavo" Gemengd koor „On der Ons", 8 uur. Eindexamen R. K. Handels avondschool R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur. Brinkmann, Groote Markt Algemeene ver gadering ijsclub voor Haarlem en Omstreken, half 9 uur. Gebouw „St. Bavo" Examen R. K. Han delsavondschool, 7 uur „St. Caecilia", 8 u. Rechtskundig Bureau half 9 R.K. Kraamverzorging, van 23 uur Lichtbeelden avond R. K. Volksbond, 8 uur. Gebouw Nassauplein .6 Kamer van Koophandel, 7.30 uur. St. Josephgezellen-Ver. Jansstraat 59 Zangclub, 8.30 uur Utile Dulci, 8 uur. Frans Halsmuseum, Klein Heiligland Ten toonstelling Kennemer Fotokring, 16 en 8— 10 uur. Gebouw „St. Bavo" Cursussen R.K. Volks bond, 3 uur Geel-Wit, 6 uur Gewone zit tingen 4 en 7 uur. R.K. Lyceum Bijeenkomst afgevaardigden R.K. Jonge Werkgevers en RJK. Volksbond, kwart over 8. R.K. Leeszaal, Nieuwe Gracht 70 Ten toonstelling „Woord en beeld in het toerisme", van half 4—5 en van 7—9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat L Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhaisvest 25 rood. Spreekuren; Dinsdag van 23 uur, St. Bavo. Smedestraat 23; Donderdag van 23 uur Damiatestraat IJ Donderdagavond van 77.30 uur Clubhuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 7—8 uur Kinderhuisvest 25 rood. R.K. Wijkverpleging „Wil-Gele Kruis". Spreek- straat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat 1; Leid- schevaart 2. Heden overleed tot onze diepe droefheid, meermalen voorzien van de H.H. Sacra menten der stervenden, in den ouderdom van 91 jaar, onze goede Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw 'MARIA ANNA JORRITSMA Wed. van den WelEd. Gestr. Heer Frederik Hendrik Schoemaker Koningshof, post 'sGraven- wezel, België A. C. O. ROODNAT— SCHOEMAKER J. ROODNAT. Bussum: ADR. F. L. DE GRUS— SCHOEMAKER A. DE GRIJS en Kinderen Almelo: F. H. SCHOEMAKER M. SCHOEMAKER SEIGNETTE en Kinderen Roozendaal (Nr. Br.) St. Joseph Missiehuis: C. SCHOEMAKER Pr. Miss. Malang (N.O.I.) F. J. SCHOEMAKER Freiburg (Zwitserland) F. J. P. LOOTS— ROODNAT Theol. Stud. Wij bevelen onze dierbare overledene in Uwe godvruch tige gebeden aan. Ginneken, 9 April '33. Geen Bloemen. Gaarne H.H. Missen. De plechtige Uitvaart zal geschieden in de kapel v. h. St. Laurensgesticht te Ginne ken op Woensdag 12 April 's morgens te 10 uur, waarna de begrafenis op het R. K. Kerkhof te Ginneken. MAANDAG 10 ApriL Vorige koersen Heded Londen 8.474$ 8 47 Berlijn 57.75 58.25 Parijs 9.75 9.745$ Brussel 34.58 34.575$ Zwitserland 47.871$ 47.074$ Weenen Copenhagen 37.85 37.75 Stockholm 44.85 44.75 Oslo 43.40 43.50 New York (cable) 2.47;$ 2.47H Rome 12.70 12.70 Praag 7.374$ 7.375$ Madrid 21-00 21.00 Vorige koersen Heden staatsleenlngen 5 Nederland 1919 10144 iV, Nederland 1916 103 i Nederland 1931 5 Nederl 1932 100% 41/, N Ind 1926 AB 92®» 5'A Dultschl (Youngleen.) 40 Banken Koloniale Bank 61 Indische Bank 504$ Cert. Handel-Mij60 indnstrieen Onliever 854$ Caivê Delft 47 Ale Kunstzijde fP> Van Berkei's Pat. '4 Nieuwe Philips Kilch Accoustiek ,,i% Ned Ford 10a* tndustr. Buitenland Anaconda 74$ Bethlehem Steel 144$ (J 3. Steel 2941$ O. S Leather 54$ Intern Nickel 84$ Mijnbouw Boeton Mijnbouw '|K Alg Exploratie '2' Red tang Lebone luo Petroleum CJaboes 16 Kon Olie 1414$ Perlak 81 Peudawa4 Continental OU 64$ 1014$ 103 994$ 101 924$ 404$ 59 50 60 855$ 455$ 274$ 15 1095$ 14$ 1094$ 7*4ii 16H 20% 34$ 94$ "H 120 108 16 143 81 4 6% Vorige koersen Heden Shen Union OU 4% 4% Rubber A'dam Rubber 564$ 55 Bandar 36 36 Dell Batavia Rubber 21 21 Serbadjadl 16 164$ SUau 13 13 V. 1. G. O. 24 Allied 22 22 Intercontln. Rubber O* Scheepvaart Java Cb. Japan 31 31 Holl. Amerika Lijn 24$ 24$ Dito Gem Elgend. 254 2 Kon. Ned. Stoomb- 124$ 124$ 3cheepvaart-Unle 48 48 Suiker H. t. A. 180 179 iav. Cultuur 125 123 N I. S. U81 80 °oerworedjo 45$ 44$ Vorstenlanden 40 40 actions idem 28.50 27.00 t'abak Dell Batavia uflfc 1164$ Oude Dell IU7 104 Oostkust M 14 3enembab 111 1164$ r spoorwegen Union Pacific 63 65 Wabasb 14$ >4$ Erie 4 4 Kansas City South. South. RaUw. 8 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2