Stadsnieuws KATHOLIEKEN! Stemt op 26 April nummer 1 van LIJST 25 CH. v. d. BILT Nr. 1 van Lijst MAANDAG 10 APRIL KATHOLIEKEN! Stemt op 26 April BIOSCOPEN OP FEESTDAGEN Opnieuw verzoeken aan den raad om opheffing van een oude wet UITVOER CONTR6LE-BUREA U Het jaarverslag RIJKSTUINBOU W SCHOOL LISSE DE TUINBOUWSTEUN VOOR 1933 Bedrag van f 5 millioen onvoldoende ONZE BLOEMBOLLEN De beplanting van de stadsparken te Lyon UIT DE BOUWVAKKEN Actie tegen de werkverschaffings- politiek GEMEENTEZAKEN Huurwaarde vergunnings- localiteiten Verkoop grond Onderwijs DE DRANKWET Het aantal verloven De Gemeente en de drukkers patroons Uitbreiding Buurtverkeer Ned. Spoorwegen MIJ. VOOR ELECTRISCHE CENTRAALSTATIONS Dividend 200 en 160 VERKEERSONGEVALLEN Goed afgeloopen GEMEENTERAAD UIT DEN OMTREK BEVERWIJK DRIEHUIS HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN BOSCH- EN HEIDEBRANDEN Interessante lezing ZANDVOORT GYMNASTIEK De K. N. G. V.-feesten WIELRENNEN „De Kampioen" In geheel het land mogen de bioscopen op feestdage nals len Kerstdag, Paaschdag en Pink" sterdag geopend zijn, alleen in Haarlem moeten ze dicht blijven. Tot voor kort was Leiden, als trouwe buur, ook aan een dergelijke bepaling gebonden, maar daar heeft men tenslotte den sleutel tot overeenstemming gevonden. Haarlem staat, naar bioscoophouders ons mededeelden, alleen. Het bestuur van den Ned. Bioscoopbond heeft geprobeerd om de bioscopen op feestdagen open te krijgen. Het College van Burgemeester en Wethouders besloot eenstemmig de zaak te laten zooals ze is. Een beroep op den raad had geen succes, de eerste maal staakten de stem men, een volgende vergadering werd het voor stel verworpen. Wethouder Slingenberg heeft vooral krach tige tegenwerking geboden, terwijl onze fractie tegenstemde. Verschillende katholieke raadsleden stelden zich daarnaast echter op het standpunt, dat bedoelde hooge feestdagen voor ons een prin cipieel karakter dragen, dat zij in den familie kring gevierd moeten worden, hoewel zij geen Voorstel zouden ondersteunen om de bioscopen op die dagen te sluiten, als ze steeds open ge weest waren. Nu er een traditie is, willen zij die handhaven. De Ned. Bioscoopbond heeft zijn pogingen hog niet opgegeven. De raadsfracties zullen op nieuw een verzoek ontvangen, terwijl ook B. en W. ervan in kennis gesteld zullen worden. In een persconferentie hebben de heeren A. de Hoop en B. D. Ochse, resp. voorzitter en vice- voorzitter van den Bioscoopbond, de motieven tot dit verzoek nader uiteengezet. Haarlem ziet zich. op zulk een dag volgens het bestuur een belangrijke bron van inkomsten ontgaan. De bioscopen zouden zeker drie maal uitverkocht zijn en men kan dus zelf uitreke nen hoeveel vermakelijkheidsbelasting dat op zou brengen. Ook de schouwburgen zouden on getwijfeld meer menschen trekken dan op een gewonen dag. Voor en na de voorstellingen zouden velen hun geld brengen in café's en restaurants in Haarlem. Nu men met honderden naar de hoofdstad trekt ontneemt men den exploitanten noodgedwongen een belangrijke verdienste. Voorgesteld is ook de theaters op Goeden Vrijcfhg gesloten te laten in ruil voor de open stelling op de feestdagen. Dit compromis Wenschten B. en W. echter niet te aanvaarden. Eigenbelang speelt bij het request ook een rol en zeker een begrijpelijke. Het gaat slecht met het bioscoopbedrijf, en alleen de krachtige organisatie kan het bedrijf nog staande hou den. Men ontneemt de Haarlemsche theaters nu door het verbod de beste dagen en indien dit zoo blijven mocht, zou men volgens den heer de Hoop de exploitatie van de bioscopen wel kunnen moeten staken. Zoo'n vaart zal het nu wel niet loopen! De raad zal Woensdag opnieuw kunnen confe- reeren over deze kestie. Besluit hij de bioscopen geopend te houden, dan kan de burgemeester het besluit doen vernietigen. De argumenten voor en tegen zijn het wikken en wegen wel nogmaals waard. nius, Ch. Hijlkema, J. Th. Langelaan, Hille- gom; J. Zwaan, Voorburg; C. M. Rooaen, Heemstede; C. Slot, P. van Tol, Haarlemmer meer; F. C. Veltema, Leiden; F. A. Vlag, Voor schoten; J. G. Faase, Noordwijk; Chr. Vlot- man. Den Haag; H. G. J. Wolterbeek, Aerden- hout. Niet bevorderd werd één leerling. Uit het jaarverslag van het Uitvoer Controle bureau op aardappelen, groenten en fruit blijkt, dat in het afgeloopen jaar bet gebruik van het merk voor de producten tomaten en druiven is afgenomen. Het voornaamste gebied van dit product het Westland, heeft in het geheel geen medewerking geschonken. Volgens het verslag blijft slechts een weg open, n.l. de Landbouw- uitvoerwet, want een controle op het product moet er komen, willen we als belangrijk expor teerend land op de buitenlandsche markten ons handhaven. Reeds het jaar 1931 deed vermoe den dat het voor de exportproducten druiven en tomaten met een vrijwillig contróle-systeen niet zou lukken. In 1932 is dit vermoeden zekerheid geworden. Voor de wettelijke regeling der con trole op uien, waren er verschillende bona-fide exporteurs, die er sceptisch tegenover stonden. Na een driejarige controle zijn deze exporteurs echter geheel bekeerd en zouden niet gaarne den vroegeren toestand terugwenschen.. Zoo zal het ook gaan met een wettelijk geregelde con- tróle op andere producten. Als gevolg van de verminderde export-gelegenheid is het gebruik van het U. C. B.-merk voor aardappelen even eens afgenomen. Voor late bloemkool zijn dit jaar zeer veel labels gebruikt, doordat de kwa liteit door het uitblijven van vorst lang goed bleef. In totaal zijn gebruikt door exporteurs 223.000 contróle-merken, veilingen 1.160.000, totaal 1.383.000 tegen 1.874.150 in 1931, zoodat het ge bruik met 491.000 stuks is verminderd. In totaal werd 29.387 colli met het merk be drukt, tegen 100.481 in 1931. Het aantal afgege ven kwaliteitsverklaringen bedroeg voor kool 519.050; uien 149.800; peen 1.081.074; aardappe len 40.625; totaal 1.790.549 tegen 813.658 in 1931. De vooruitgang wordt toegeschreven aan den export van peen naar Amerika. In het kersen seizoen werden afgegeven 67 oorsprongverkla ringen voor kersen tegen 172 in 1931 en 128 verklaringen voor andere artikelen (93). Het aantal aangesloten leden bedraagt 107 exporteurs en 82 veilingen, tegen resp. 117 en 84 in 1931. De uitslag van het eind- en overgangs examen aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse is als volgt: Het diploma der school werd toegekend aan; J. de Bruin, Voorschoten, met aanteekening voor Duitsch, Zweedsch, Stenografie en mach.- schrijven; W. Ie Grand, Sassenheim, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, mach. schr.; W. van Zonneveld, Sassenheim, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch, mach. schr.; J. W. de Haas, Hillegom, met aant. voor Engelsch Duitsch, Fransch, Steno en mach. schr.; H. G. Hijlkema, Hillegom, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, mach. schr.; C. v. Zij verden, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch, mach. schr.; Wm. Montagne, Lisse, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en mach. schr.; Th. Sabelis, Santpoort, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Steno en mach. schr.; W. J. H. Verhoeven, Utrecht, met aant. voor mach. schr. Een verklaring voor het met gunstig gevolg bijwonen der lessen in enkele vakken werd ver leend aan den vakleerling J. H. van Waveren, Hilegom. Overgangsexamens van klasse I naar klasse H. Onvoorwaardelijk geslaagd zijn: G. A. Bosch, M. H. de Reede, Leiden; C. O. A. Drie huizen, C. de Vink, Lisse; H. W. Kaatman, Haarlem; W. H. Philippo, J. A. Slingerland, Sassenheim; K. A. Scharpf, Bennebroek. Van klasse II naar klasse III. Onvoorwaar delijk geslaagd zijn: F. v. Aken, C. Driehuizen, Lisse; P. A. Ie Clercq, J. v. d. Kamp, Sassen heim; W. Freymuth, J. Scheepstra, Bloemen- éaal; c. W. van Brussel, Haarlem; M. Hiile- Het Centraal Bureau der Veilingen in Neder land heeft aan den Minister van Economische Zaken een adres gezonden, waarin het be treurd wordt, dat over het voorgestelde wets ontwerp nopens de steunverleening aan den tuinbouw voor 1933, niet eerst overleg is ge pleegd met de Tuinbouworganisaties, niette genstaande hierom was verzocht. Men had dan graag de gelegenheid willen benutten, om eenige bezwaren tegen het ontwerp aan te voe ren, alvorens dit gepubliceerd werd. Het voor naamste bezwaar is wel, dat de limiteering van 5.000.000 niet past in het systeem van uitbe taling der minimumprijzen voor alle op de veilingen onverkochte producten. Bovendien moet genoemd bedrag, op grond van de ondervinding in 1932, veel te laag wor den genoemd, om daarmee het verschil tusschen den richtprijs en veilingprijs te kunnen aanvul len. Immers is over 1932 over het algemeen van dit verschil slechts 40 pet. kunnen worden uit betaald. Daarom wordt door het Centraal Bureau ver zocht te willen bevorderen, dat het bedrag van 5.000.000 tenminste wordt verdubbeld terwijl men voornemens is verdere bezwaren tegen het ontwerp ter kennis te brengen van den Re- geeringscommissaris en de Commissie van Ad vies ingevolge de Tuinbouwsteunwet. Zooals reeds in het vorige najaar werd mede gedeeld, zijn uit de gelden van het Twee-cents- per-Roe-fonds o. m. bekostigd beplantingen in de stadsparken van Lyon, schrijft het „Wkbld. van BI. C." De beplanting is aangeboden aan het be stuur der stad Lyon, van welke stad de be kende Fransche politicus, Edouard Herriot, bur gemeester is. De uitvoering van de beplanting werd verzorgd door den directeur van den ge meentelijken dienst der plantsoenen, den heer Faucheron, die de bollen vorig najaar deed planten in de plantsoenen van de meest be langrijke en het meest in het centrum gelegen pleinen, n.l. de pleinen Bellecour, de la Répu- blique, Moraud, Carnot, Jules Ferry en an dere. Deze pleinen worden dagelijks door een groot aantal inwoners bezocht, daar ze in het centrum liggen, terwijl ook vreemdelingen, die Lyon bezoeken, de beplantingen moeten op merken, daar de plantsoenen deels vóór de sta tions gelegen zijn. Naast deze beplantingen met narcissen, hyacinthen en tulpen wordt in den Botanischen tuin, in het park Het Gou den Hoofd, een demonstratie met bolbloemen georganiseerd. Dubbele tulpen zijn geplant op het plein Carnot, narcisseij in hoofdzaak op het plein Bellecour, hyacinthen in den grandiosen park- aanleg op het Plein der Republiek. Voorts zijn nog op verschillende pleinen kleinere vakken vooral met tulpen beplant. Het totaal aantal bollen dat gebruikt is overschrijdt de 20.000. Nu de bloeitijd nadert, blijkt uit een dezer dagen van den heer Faucheron ontvangen schrijven, dat de bollen overal regelmatig op komen en een goede bloei mag worden ver wacht. De plantsoenen zullen omstreeks Paschen de aandacht van het publiek trekken, en den inwoners en bezoekers tevens in herinnering brengen, dat dit schoone Nederlandsche pro duct een groot vreugde kan geven aan hen, die daarvoor een naar verhouding klein finan cieel offer brengen. Behalve, dat het de gevoelens van de Fran- schen ten opzichte van de Nederlandsche bloem bollenkweekers ten goede zal komen, wat nu reed:? blijkt uit de erkentelijkheid van het Lyon- sche stadsbestuur, zal er zoo een flinke pro paganda gemaakt worden voor het artikel bloembollen. Een propaganda, die in deze koop krachtige industrie- en woonstreek, waar ons product meer vroolijkheid kan brengen, zeer zeker op zijn plaats is. En waarvan dedoel treffendheid grooter zal zijn, doordat deze re clame geruggesteund wordt door de aife, in het najaar georganiseerde vertooningen van de film „Van Bol tot Bloem", die er, ook door de explicatie van onzenafnemer Rivoire, zeer in den smaak zijn gevallen, en die door deze be plantingen extra scherp in het geheugen onzer klanten en toekomstige klanten zullen worden geprent. De commissie inzake werkverschaffing in de bouwvakken vergaderde te Rotterdam met be stuurders van patroons- en werknemersorgani saties in de provincie Zuid-Holland. De vergadering, welke druk bezocht was, stond onder leiding van den heer mr. B. Bou- man, voorzitter der commissie. Groote ontstemming ten aanzien van de werkverschaffingspolitiek der regeering, waar door het toch reeds zoo noodlijdende bouwbe drijf steeds erger wordt ontwricht, kwam tot uiting. Uit tal van ter vergadering medegedeelde fei ten bleek, dat ook in Zuid-Holland vele nor male werken in werkverschaffing zijn gemaakt of nog in uitvoering zijn. Vastgesteld werd, dat, tengevolge daarvan, de toestand zoowel voor de werkgevers als voor de werknemers in het bouwbedrijf meer en meer onhoudbaar wordt. De vergadering besloot de actie tegen deze voor het bouwbedrijf en degenen die daarin hun bestaan moeten vinden, zoo funeste regee- ringsmaatregelen met kracht voort te zetten. Te dien einde werden twee sub-commissies, een voor Zuid-Holland-Noord en een voor Zuid- Holland-Zuid, welke de Landelijke Commissie in haar taak zullen bijstaan, gevormd. B. en W. schrijven: Bij de nieuwe drankwet is voor de vergun ningshouders de mogelijkheid geopend om van een beslissing van den Raad op bezwaarschrif ten tegen den aanslag in het gemeentelijk ver gunningsrecht, in beroep te gaan bij den Raad van Beroep. De aanslag in het gemeentelijk vergunningsrecht wordt bepaald naar de ge schatte huurwaarde van de vergunningslokali- teit in verband met den omvang van het be drijf. De wet geeft geen nadere omschrijving hetgeen onder huurwaarde moet worden ver staan. Het gevolg daarvan is, dat in de wijze van schatting in de verschillende gemeenten groote verscheidenheid bestaat. Ook de Raad van Beroep kan ten aanzien van de bepaling der huurwaarde eene andere opvatting zijn toegedaan, dan het gemeentebestuur, zoodat bij beroep dan niet alleen de feitelijke omstandig heden in geding komen, maar de huurwaarde door den Raad van Beroep naar andere grond slagen kan worden bepaald. Wij achten het daarom gewenscht, dat in de verordening op de heffing van het ge meentelijk vergunningsrecht de grondslagen waarnaar de huurwaarde wordt geschat, wor den vastgelegd, zoodat de beoordeeling door den Raad van Beroep naar dezelfde grondsla gen zal geschieden, als de schatting vanwege het gemeentebestuur. Die grondslagen zijn naar onze meening tweeërlei en wel ten eerste de huurwaarde der lokaliteit op zichzelf, gelet op de grootte, de inrichting en den stand of de ligging n ten tweede de hoeveelheid sterke drank, die in de lokaliteit wordt verkocht. Het bedrag naar den eersten grondslag zal moeten worden geschat, door vergelijking van de verschillende vergunningslokaliteiten met elkander, uitgaande van een absoluut mini mum, naar ons gevoelen te stellen op f100. Het bedrag naar den tweeden grondslag kan wor den berekend volgens een in de ontwerp-ver- ordening opgenomen tarief. Reeds gedurende plm. 40 jaren geschiedde de schatting der huur waarde op deze wijze, met dien verstande, dat het minimum bedrag naar den eersten grond slag f 50 bedroeg en in het thans voorgestelde tarief voor berekening van het bedrag volgens den tweeden grondslag een meer geleidelijke stijging is neergelegd. Het thans in de ontwerp verordening voorgestelde minimum bedrag van f 100 en het voorgestelde tarief komen ons in verband met hét in de drankwet vastgestelde minimum vergunningsrecht van f 40 alleszins billijk voor. In de verordening zijn tevens eenige nieuwe bepalingen opgenomen ten behoeve van het onderzoek naar den omzet van sterken drank in het klein. Tot het doen van aangifte en het ver strekken van gegevens en inzage in boeken en bescheiden, waren de vergunninghouders tot nu toe niet verplicht. B. en W. stellen vóór aan F. Hóp, alhier, te gen den prijs van f 18 per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de westzijde van de Friesche Varkensmarkt, groot plm. 313 M2. B. en W. stellen voor het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot Stichting en In standhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem, gevestigd te Haarlem, Nieuwe Gracht 11, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor het maken van een verhoogde erfscheiding tusschen den openbaren weg en het terrein voor lichamelijke opvoeding van zijne bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Slachthuisstraat hoek Byzan- tiumstraat binnen deze gemeente, toe te staan. B. en W. schrijven aan den raad: Aangezien eene verlaging van het maximum aantal verloven A voor den verkoop van zwak- alcoholischen drank i'n het klein (thans 1 op de 500 inwoners) eerst in 1935 onder de oogen kan worden gezien, dringt de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme te Utrecht er in een adres, dat in onze handen om praeadvies is gesteld, op aan, om reeds thans ongewenschte uitbreiding van het aantal dier verloven tegen te gaan door gebruikmaking van de bevoegd heden toegekend bij artikel 43 jo art. 9, 2e art. 43 jo art. 10, le lid der Drankwet (Staatsblad 1931, No. 476). Deze bevoegdheden houden in: a. verzwaring van de localiteits-eischen met betrekking tot ruimte, licht en lucht; b. Vaststelling van een maximum, bijv. op het bestaande aantal verloven A in een aantal wijken, buurten of straten. Uit het door den commissaris van politie uit gebracht rapport blijkt, dat van eene uitbreiding van het aantal verloven A niet mag worden ge sproken. Het in dat rapport gegeven statistiekje geeft aan een aantal verloven A op 1 Mei 1931, waaronder vele slapende verloven zich bevonden, die daar de oude Drankwet geen gelegenheid gaf om deze af te voeren, bleven voortbestaan. De nieuwe Drankwet bracht het middel om tot zuivering te komen en om het juiste aantal werkelijk uitgeoefende verlofsbedrijven te kun nen bepalen. De toepassing namelijk van art. 74 4e lid der nieuwe wet deed vervallen de ver loven A, die niet meer mochten voortbestaan, omdat voor de betreffende localiteit reeds zoo danig verlof dan wel eene vergunning gold. Aldus kon worden vastgesteld, dat op 1 Juli 1932 werkelijk werden uitgeoefend 86 verloven A en voor deze werd dus het door de nieuwe wet ingestelde verlofsrecht geheven. Onder de werking der tegenwoordige Drankwet ontston den slechts 5 nieuwe verloven A, zoodat het totaal-aantal 91 is geworden. Teneinde na te gaan wat dit aantal beteekent voor Haarlem dient in aanmerking te worden genomen hoeveel verloven A verreend zijn bij de invoering van het verlofsinstituut onder de na overgangsbepalingen volledige werking der Drankwet 1904. Het gemeenteverslag over 1906 vermeldt dat er toen waren 138 vérloven A. Ge concludeerd mag daarom worden, dat na de invoering van het verlofsstelsel een aanmerke lijke teruggang van het aantal verloven A is waar te nemen, nu Haarlem met vergrooting van grondgebied en belangrijke toeneming van bevolking slechts 91 verloven A telt. Vanzelf staat dit aantal zeer gunstig tegenover het maximum-aantal hetwelk de Drankwet thans toelaat, te weten 249. Wij zijn dan ook van meening, dat er geen grond bestaat voor het ten deze aanleggen van eenige beperking. Wij stellen derhalve uwen raad voor afwijzend op het hiervoren bedoeld verzoek te beschikken. Een ontwerp-besluit is hierbij gevoegd. Door de samenwerkende arbeidersvakbonden in het grafisch bedrijf is aan den Raad het volgend schrijven gezonden: Namens de meerderheid van het College van Burgemeester en Wethouders bereikte U, volgens publicatie in de plaatselijke pers, een raadsstuk, waarin deze meerderheid haar standpunt meent te moeten uiteenzetten ten opzichte van de gun ning van het drukwerk van de gemeente aan ongeorganiseerde drukkerspatroons; zulks naar aanleiding van een motie van de H.H. Keerwolf c.s., welke in de vergadering van den Raad van 14 Dec. j.l. werd aangenomen en waarbij Burg. en Weth. worden uitgenoodigd alle drukwerk, ook dat der bedrijven, alleen bij georganiseerde drukkerijen te laten vervaardigen. Burg. en Weth. verklaren in dit raadsstuk dat de steeds slechter wordenden toestand der ge- meente-financiën, die tot de grootst mogelijke zuinigheid noopt, voor hen aanleiding is, aan het besluit, in deze motie neergelegd, niet te voldoen. Onder verwijzing naar het in bedoelde raadS' zitting reeds door de H.H. Keerwolf c.s. ter ver dediging van de motie gedane mededeelingen inzake de arbeidsvoorwaarden, hebben onderge^ teekenden, namens de afdeelingen Haarlem van de hieronder genoemde bonden van werknemers in de Typografie, omvattende bijna alle in het bedrijf werkzame gezellen, de eer uwen Raad te verzoeken alsnog zich uit te spreken in dien geest, dat door het College van Burg. en Weth. aan het in genoemde motie vervatte besluit wordt voldaan. Ter nadere toelichting van ons verzoek diene nog het volgende: Tusschen werkgevers in de boekdrukkersbe- drijven eenerzijds en werknemers anderzijds bestaat sedert jaren een collectief contract. Dit contract regelt niet alleen loon en arbeidsduur der betrokken gezellen, doch bevat tevens be palingen omtrent een behoorlijke uitkeering bij ziekte, pensioenregeling, leerlingenverhouding en opleiding van den leerling. Deze bepalingen zijn niet gemaakt teneinde een groep arbeiders te bevoordeelen, doch uitsluitend om te komen tot een gezonden bedrijfstoestand, waarvan niet alleen de bij het bedrijf betrokkenen, doch ook een groote groep niet rechtstreeks bij het bedrijf geïnteresseerden profiteeren. De boekdrukkerspatroons, die niet tot deze collectieve overeenkomst zijn toegetreden, doen dit in hoofdzaak om te ontkomen aan de ver verplichtingen in de C.A.O. vastgelegd, teneinde daardoor een deloyale concurrentie tegen het georganiseerde bedrijf te kunnen voeren. Zij kunnen dit echter slechts ten koste van een lagere belooning hunner arbeiders, een on- gebreidelden exploitatie van jonge krachten, waarvoor geen plaats is in het bedrijf, zoodra zij tot een zelfstandig bestaan zijn gekomen, het zich onttrekken aan de zorg voor de in het bedrijf oud geworden gezellen, enz. enz. Waar de gemeente in de bestekken van voor hare rekening uit te voeren werken steeds de clausule opneemt dat de arbeidsvoorwaarden moeten gelden van de voor de verschillende be drijven geldende collectieve arbeids-overeen- komsten, zijn ondergeteekenden van meening, dat ook de bewerkers van het gedrukte woord hetzelfde recht kunnen doen gelden. Indien de gemeente, terwille van luttele gul dens besparing op drukwerk, medewerkt tot verslechtering van den toestand in het bonafide drukkersbedrijf, kan het niet anders of zij zal daar in de naaste toekomst zelf zeer groote schade van ondervinden. Zooals bekend is, bestaat er buurtverkeer tusschen de stations Amsterdam CS/MP en Alk maar en ook voor de tusschenliggende stations. Dit buurtverkeerbaanvak wordt nu ingaande 15 April a.s. uitgebreid met Bergen, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en Schoorl. Dat wil dus zeggen, dat alle stations van Amsterdam MP t/m Heiloo, ingaande 15 April buurtverkeer- kaart kunnen afgeven, maar de ge noemde tramstations en natuurlijk ook omge keerd. Met Paschen kan men hiervan dus reeds profiteeren. In de vergadering van aandeelhouders dezer Maatschappij te Haarlem, zijn de balans en verlies- en winstrekening over 1932 vastgesteld en goedgekeurd. Na ruime afschrijving is het dividend voor de gewone aandeelen, evenals het vorig jaar, op f 200.en voor de oprichters-aandeelen op f 160.bepaald. De heer L. A. Spierings te Boxtel, die aan de beurt van aftreding was, is als commissaris herkozen. Zondagmorgen had op de Wiistelaan te Sant poort een aanrijding plaats, welke echter vrij goed afliep. De bestuurder van een luxe auto moest plotseling stoppen, om een aanrijding met een hond te voorkomen. Mej. G., die ter plaatse per rijwiel reed, werd echter aangereden en bekwam schaafwonden aan hoofd en beener.. Het rijwiel werd geheel vernield en ook haar kleeding erg beschadigd. De spoedig ter plaatse zijnde dr. de Groot en E. H. B. O. behandelden haar. Per auto werd zij huiswaarts gebracht. De automobilist zal de schade vergoeden. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 12 April 1933, des na middags ten 1.30 ure zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsen hof) Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken: ver zoekschrift H. Cransberg om ontslag als leeraar aan de Avondschool voor Handelsonderwijs; alsvoren mej. A. J. Lieffering om eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 4; alsvoren mej. S. F. M. Wissing om eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 3; procefc-verbaal opneming kas en boeken gemeente-ontvanger. 2. Balansen enz. 1931a. Haarl. Stichting voor Woningverbetering; b. Woningbouwvereeniging „Tuinwijk"; c. Woningstichting „Patrimonium". 3. Rekening en verantwoording over 1932 Commissie voor Schoolkleeding. 4. Aanvaarding schenking. 5. Kohier straatbelasting, enz. dienst 1933. 6. Verleenen medewerking maken erfafschei- ding bijz. school Slachthuisstraat. 7. Aanvaarding van voor straat bestemden grond Amsterdamschevaart. 8. Opheffing onbewoonbaarverklaring per- ceelen: a. Essenstraat 20, 22; b. Spiegelstraat 23 A en B. 9. Verkoop grond: a. Byzantiumstraat (Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver. Vooruitgang UA..); b. Zaanenlaan (N.V. „Prinsenerve")c. Mercuriusstraat (S. Feenstra); d. Middenweg (A. P. Winnubst); e. Friesche Varkensmarkt (S. Hop). 10. Wijziging verordening heffing Vergunnings recht en Verlofsrecht. 11. Weder-inhuring perceel Kenaupark 6. 12. Wijziging Alg. Politie-verordening (Drank- wetlokaliteiten). 13. Schrijven Burgemeester en Wethouders inzake levering drukwerk. 14. Verzoekschrift Nat. Comité tegen Alcoho lisme inzake aanleggen beperkingen aan het aantal verloven A. 15. Wijziging verordening vaste raadscommis- siën (Commissie van Bijstand Maatschappelijk Hulpbetoon). 16. Reclames straatbelasting en precariorechten Benoeming: a. lid commissie voor de beoor deeling van subsidies uit de gemeentekas; b. curator gymnasium; c. leden stembureaux; d. tijd. leeraar lich. oefening gymnasium. DE HULDIGING VAN DEN BURGE MEESTER Het eere-comité Het uitvoerend comité voor de huldiging van den burgemeester heeft in zijn vergadering be sloten de volgende personen uit te noodigen zitting te nemen in het eere-comité: De leden van den Gemeenteraad; de oud burgemeester van Beverwijk, Jhr. G. J. Bo- reel; de oud-wethouders, de heeren C. A. Zwa ger, C. Gorter, Th. J. Comelissen; Ph. M. Pattes; Z.Eerw. heer Pastoor j. v. d. Pavoordt, de plaatselijke predikanten en voorts mevr. A. A. van HattumDekker; dr. D. A. Boom; W. Beukelaar; ir. A. H. Ingenhousz en ir. K. L. Moens. Buurtschap Driehuis De vereeniging van bewoners in de buurtschap Driehuis houdt op a.s. Dinsdag haar derde jaarvergadering in de theeschenkerij ,,'t Huis te Velsen". De agenda vermeldt o.a. jaarverslagen, bestuursverkiezing en benoeming eerelid. Stemmen in een andere gemeente Naar wij vernemen, zal ter secretarie van Heemstede Maandag 10 mi Dinsdag 11 April telkens des avonds van 8 tot 9 uur gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van een verklaring om te stemmen in een andere gemeente dan in die waar men op de kiezerslijst voorkomt. Degene die van deze bevoegdheid gebruik willen maken moeten zich persoonlijk ten Raadhuize vervoegen. Voor de vele forensen en de talrijk velen die zich nog kort in deze gemeente gevestigd hebben, zal daarvan zeker een dankbaar gebruik gemaakt worden. Collecte Dinsdag 11 April zal het comité Driehuis-Santpoort voor de Willem de Zwijger herdenking een collecte houden ter bestrijding van de onkosten, o.a. van versnapering en sou venir aan de deelnemende kinderen. Excursie Op een nader te bepalen Zondag, zulks in verband met den bloeitijd, organiseert de vereeniging „Santpoort's Bloei" een reisje naar de bloeiende Betuwe. Deelname is alleen voor leden der vereeniging. De reis gaat per autocar. Ver. tot bestrijding der tuberculose. Uit het jaarverslag van den secretaris der ver. tot be strijding der tuberculose, afd. Velsen, blijkt, dat het bestuur in het afgeloopen jaar wederom in staat was alle patiënten, die uitzending naar een sanatorium noodig hadden te helpen, mede door de belangrijke gemeentelijke subsidie, wel ke de vereeniging mocht ontvangen. Het plaatselijke consultatiebureau werkte eveneens op schitterende wijze. In 1932 kwamen hier 1778 bezoeken, waarvan 938 patiënten wer den onderzocht. De medische leider dr. Kielstra hield 92 zittingen. De enquêtrices der vereeniging legden in het afgeloopen jaar 4806 bezoeken af over 684 ge zinnen met 1097 patiënten. Behter kon niet verholpen worden, dat ten gevolge der crisis het ledental met 77 verminderde. In den loop van 1932 werden 12 patiënten naar sanatoria gezonden, terwijl 10 patiënten in het ziekenhuis werden opgenomen, 31 patiën ten kuurden thuis, waarvoor de noodige lig- tenten in breukleen werden gegeven. Dat de uitgaven over 1932 belangrijk minder zijn dan over 1931 vindt zijn oorzaak in de min dere verplegingskosten, welke betaald moesten worden. Door Maatschappelijk Hulpbetoon werden op advies van den consulteerenden geneesheer der vereeniging zeven patiënten naar ziekenhuizen gezonden ter verpleging voor een totaalbedrag van ƒ2243.10. Op 31 December 1932 was het aantal beta lende leden 902, tegen 967 op denzelfden datum van 1931. Het contributiebedrag was over 1931 ƒ1583.25 tegen 1469.25 in 1932. Aan subsidie werd ontvangen: 1930 1931 1932 Gemeente Velsen 8.350 ƒ11.900 8.000 Noord Holl. Ver. 420 430 540 Rijkssubsidie 3.757 3.509 3.213 ƒ12.527 ƒ15.839 ƒ11.753 Met dank aan allen, die de vereeniging hebben gesteund, besluit het jaarverslag. Door het bestuur der „Kennemer Padvinders was Zaterdagavond in het „Kennemer Lyceum" een bijeenkomst belegd voor padvinders, om kennis te nemen van hetgeen hopman De Koning, de bekende houtvester der Ned. Heide Maatschappij, te vertellen had over „Bosch- en Heidebranden." De ruime aula was maar nauwelijks ruim ge noeg, om al de luistergrage padvinders te be vatten. Bij verhindering van Mr. Dr. Baart, districts commissaris, werd de bijeenkomst geopend door Dr. J. Rinse, die al de aanwezigen verwelkomde. De heer De Koning ving daarna aan met de groote beteekenis van onze -bosschen voor onze volkswelvaart in 't licht te stellen. Ons land bezit niet veel bosch; slechts 7 pCt. is beboscht. En hiervan behoort 80 pCt. aan particulieren, de overige 20 pCt. aan rijk en gemeenten. De ze bosschen kunnen niet in onze behoefte aan hout voorzien, want er is gemiddeld 4 millioen kub. meter per jaar noodig. Hiervan leveren onze bosschen slechts 1/8 gedeelte. Vooral ae mijnen vragen een groot gedeelte van onze houtproductie. En als ons land daarmee van het buitenland afhankelijk was, dan zou het er slecht met ons uitzien. Vooral zou dat in de oorlogsjaren het geval zijn geweest. We moeten dus zuinig zijn op onze bosschen en ons best doen om te behouden, wat we nog hebben. De boschbouw geeft bovendien aan vele handen werk. Ze verhoogen ook in hooge mate het na tuurschoon, komen aan het pensionbedrijf ten goede en ook het jachtbedrijf is er ten zeerste mee gebaat. Boschbranden zijn dus niet alleen funest voor het natuurschoon, maar ook be rokkenen ze enorme schade aan onzen wild- en vogelstand. Een streek, die door boschbrand is geteisterd, levert wel den meest triesten en troosteloozen aanblik op. die zich denken laat. Gemiddeld gaan er elk jaar 350 H.A. boscn door branden verloren, vertegenwoordigende een waarde van plm. 125.000. De meeste bosch branden ontstaan in de maanden Maart, April en Mei. De oorzaken van boschbranden zijn onvoorzichtigheid, baldadigheid, misdadigheid en een enkele maal ook vonken uit een loco motief. Vervolgens gaf de heer De Koning verschil lende wenken voor hetgeen elk te doen heeft, die bij een boschbrand tegenwoordig is. Spr. stelde op den voorgrond, dat iedereen, die door de politie gesommeerd wordt, verplicht is, hulp te verleenen. Bij weigering zou men zich een vervolging op den hals halen. Wat men te doen heeft, wordt uitgemaakt door hen, die bij het blusschingswerk de leiding hebben en hun be velen heeft men op te volgen. Zij zijn dan ook meestal voorzien van de noodige kapmessen (voor het houtvrij maken van een brandvrije strook) en schóppen (voor het dooven van vuur met zand en het opruimen van hei). Ook wer den verschillende goede wenken gegeven in het belang van het bewaren van de gezondheid der helpers en voor het behoud van persoonlijke eigendommen. Tot slot gaf hopman De Koning nog aan de padvinders den raad, altijd uiterst voorzichtig met vuur te zijn en als er soms brand mocht ontstaan, dan niet weg te loopen, maar dadelijk pogingen aan te wenden, om den brand te blusschen. Een groot aantal mooie lantaarnplaatjes met bosch- en heidebranden, over voorzorgsmaat regelen tegen deze rampen, over de boschbe woners (wild en gevogelte en voor den bosch bouw nuttige dieren) waarbij spr. een allergees tigste en een zeer interessante explicatie gaf, verduidelijkte het gesprokene nog in hooge mate. Een hartelijk woord van dank van hopman Rinse en een „yell" van alle padvinders, was het loon voor sprekers leerzame en van allerlei kwinkslagen en joligheidjes tintelende voor dracht. Vermelden we tenslotte nog, dat een strijkje van groep 4 eenige muziekstukjes onder leiding van den heer Bielen ten beste gaf en dat eenige leden van groep 2 eenige zangnummers, met begeleiding van gitaars, banjo's en andere tok- kelinstrumenten, onder leiding van den pa trouilleleider Klant op zeer verdienstelijke wijze ten beste gaven, waarmee veel succes werd in- geoogst. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze bijeenkomst besloten. Joodsche vluchtelingen Na een vergadering in Pension „Soester" aan de Zeestraat, is hier een plaatselijk hulpcomité voor Joodsche vluch telingen opgericht. Het comité heeft als bestuur gekozen de hee ren M. Speyer, voorzitter; Dr. I. van Bueren, secretaris; penningmeester M. Noach; M. Frank, J. Struch, S. J. Kroon en mevr. C. de WildeLeviet, leden. Het secretariaat is gevestigd Zeestraat 55 en onder postgiro 185354 kunnen gelden gestort worden onder mededeeling van: Noodfonds. Het overzicht van het 25e bondsfeest K. N. G. V., waaraan in Rotterdam ongeveer 6000 gymnasten zullen deelnemen, luidt als volgt: Vrijdag 2 Juni: Officieele opening. Jury- en leidersvergaderingen. Zaterdag 3 Juni: Adspirantenfeest, bestaande uit wedstrijden, uitvoering, filmvertooning en optocht. Voor leden: wedstrijden, gala-uitvoe ring, avondfeest. Zondag 4 Juni: Wedstrijden, uitvoering, op tocht en wedstrijd NederlandBelgiëEnge land. Maandag 5 Juni: Wedstrijden, w.o. handbal wedstrijd NederlandDuitschland, Bondsuit- voering. Dinsdag 6 Juni: Uitstapjes. Zondag 2 April hield H. S. V. „De Kampioen" haar 4den rit der wintercompetitie. Gereden werd 1 K.M. Uitslag der A-kl.: 1. Van Egmond, 2. Rjjneveld, 3. v. Dijk, 4. Fruitema, 5. Molen dijk. B-kl.: 1. Huijboom, 2. Gruiters, 3. Ten Boom, 4. v. d. Heijde, 5. Schravendijk. C-kl.: 1. Meskers, 2. Groot, 3. Wester, 4. Grijmans, 5. Stoker. Zondag 9 April werd gereden 300 M. sprint, waarmede de wintercompetitie gesloten werd. Aan den start kwamen 33 renners. Uitslag der A-kl.: 1. Van Egmond, 2. Van Dijk, 3. Kossen, 4. Baak, 5. Tabel. B-kl.: 1. Ten Boom, 2. Grui ters, 3. Huijboom, 4. Otter, 5. Hessels. C-kLj 1. Wester, 2. Schipper, 3. Meskers, 4. v. Eg mond, 5. Groot. Eindstand der wintercompetitie luidt: 1. Van Dijk, 20 pt.; 2. Van Egmond, 15 pt.;'3. Rijne- veld, 12 pt. 4. Fruitema, 8 pt. 5. Moerkerk, 7 pt. A-kl. van den Bal: 1. Ten Boom, 19 pt.f 2. Gruiters, 16 pt.; 3. Hessels, 13 pt.; 4. v. d, Heijde, 11 pt.; 5. Huijboom, 9 pt. C.-kl.: 1. Mes kers, 18 pt.; 2. Groot, 16 pt.; 3. Tom van Eg mond, 10 pt.; 4. J. de Bruin, 9 pt.; 5. Wester, 8 pt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3