DE NIEUWSTE EISCH DER R.K. VOLKSPARTIJ NATIONAAL Nieuwe basiliek Door Afrika-Azië Prikkeldraad „De vloek van de booze daad" ELECTRICITEITSRAAD Dank aan A. B. K. MAANDAG 10 APRIL De a.s. verkiezingen Grootsche feestviering Wereldreizigers in ons land Ter adviseering van den minister Prof. dr. P. Zeeman Auto in puin gereden Het aantal stemgerechtigden In katholieke streken EEN LEESMACHINE UITGEVONDEN De Duitscher Georg Schutkowski heeft een apparaat gecon strueerd, waarmede het lang optisch-electrischen weg moge lijk is drukwerk te laten voorlezen Kieskringen waar tusschen 25 en 50 procent katholieke stemmen werden uitgebracht Overige Kieskringen De verheffing van de O.L. Vrouwe- kerk te Maastricht tot basilica minor De reis van den heer Roosevelt 15.000 K.M. per rijwiel met een kleinen „Sachs"-hulpmotor Bij K.B. voor den tijd van vijf jaar ingesteld Doctor honoris causa te Gent IR. G. NYHOFF NAAR SI AM Verbetering in de haven te Bangkok BIJ DE DOOFSTOMMEN Bezoek van Minister Terpstra aan St. Michiels-Gestel De eerste tomaten Een licht- en een zwaargewonde NIEUWE BURGEMEESTER VAN BATAVIA Ir E. A» Voorneman benoemd VOOR DEN KRIJGSRAAD De dienstweigering te Soerabaja DE STROOBRAND TE OUDE PEKELA Kwaadwilligheid DE ONBEWAAKTE OVERWEG Melkwagen door den trein gegrepen Oude man vermist Donderdagavond was de R. K. Volkspartij door den minister in de gelegenheid ge steld om in een politiek radio-kwartiertje de Nederlandsche luisteraars van voorlichting te dienen. De spreker, de partijvoorzitter, zou behandelen „Staatspartij of Volkspartij", doch zijn voordracht is practisch geworden tot: Ka tholieke Radio Omroep of Katholieke Radio Volksomroep, Paus Leo XIII of Pius XI. Immers een derde van zijn kostbaren spreektijd be steedde de heer Wesseling aan een scherpen aanval op den K.R.O., dien hij niet meer achtte geheel Katholiek Nederland te vertegenwoordi gen, doch slechts voor zoover dit georganiseerd is in de R. K. S. P. Daarom concludeerde hij tot de noodzakelijkheid een eigen volksomroep te stichten. Het overige van het betoog bestreed de Staatspartij waarin letterlijk niets deugde; en tegen dien zwarten achtergrond werd de Volkspartij gesteld, lichtend en stralend van eerlijke bedoeling en goeden wil. Om de echt heid van dit beeld te waarborgen, drukte spre ker een pauselijk zegel op zijn werkstuk. Hij deed n.l. een beroep op de „Immortale Dei" van Leo XIII, en forceerde het gelijk der Volkspartij tegenover Staatspartij met een beroep op Pau selijke uitspraken, natuurlijk zorgvuldig ver mijdend den uitdrukkelijken wensch van Paus Pius XI inzake de eenheid der katholieken in Nederland ook op poütiek gebied, zooals deze duidelijk uitgelegd en geïnterpreteerd werd door Haarlems bisschop en het geheele Nederlandsche episcopaat en in de commentaren der Katho lieke pers. Wij stellen nog vast dat bijzonder deze commentaren ten gunste van de R. K. Staatspartij van bevoegde zijde nooit werden weersproken, wat toch het geval zou zijn indien de opvattingen van de Volkspartij dienaangadh.de juist waren. Zonder verder de smalende en onwaardige critiek op de R. K. Staatspartij geuit in ge noemde microfoonvoordracht te Willen ontze nuwen, constateeren wij, dat de gebezigde me thode kennelijk elke goede trouw uitsluit. Na de reeds elders in dit blad gesignaleerde onkatholieke gedragingen, voortkomende uit een dito mentaliteit, zal dit geen verwondering baren. Wat nu betreft den aanval op den K. R. O., zij hier verwezen naar het schrijven, dat het bestuur van den Katholieke Omroep richtte aan den heer Wesseling, d.d. 20 Maart 1933. Daarin wordt uiteengezet hoe „in het algemeen geen uitzendingen van politiek propagandistisch karakter" in de K. R. O.-programma's werden opgenomen. Sinds echter de Vara begon met politieke sociale voorlichting, achtte de K. R. O., na rijp beraad, noodzakelijk „dat zoolang politiek niet uit de radio js Uitgesloten krachtens wettelijke bepaling het in bepaalde omstandigheden ernstige plicht kan zijn, tegenover de demagogische voorlichting van den tegenstander dezerzijds goede staat kundige voorlichting te stellen". Derhalve werd besloten in begin Januari om Voor de K. R. O.-microfoon een reeks Katho liek-staatkundige voordrachten te doen geven, bijzonder met betrekkingtot de beginselen, de geschiedenis en „Quadragesimo Anno". De data daarvan waren reeds gefixeerd, toen bleek, dat de verkiezingen in Nederland vervroegd zouden plaats hebben. Ofschoon het relief dier voor drachten daardoor werd vergroot, stond de aanvankelijke opzet echter er geheel buiten. Speciale verkiezingsvoordrachten werden voor de Staatspartij gelijk voor de andere politieke groepeeringen georganiseerd en vastgesteld bij ininisterieele beschikking. De Volkspartij wenschte echter eigen partij- Uitzendingen binnen het raam van het K. R. O.- Programma. In den genoemden brief nu oppert het bestuur Van den K. R. O. daartegen overwegend be zwaar. „Bij dit besluit aldus het schrijven staat Voor het K. R. O.-bestuur als beslissende factor, Welke onze gedragslijn bepaalt, voorop, de Uit drukkelijke Wensch van Z. H. den Paus aan Z. H. Exc. Mgr. Aengenent geuit, en thans ook de „bijzondere ernstige vermaning" van het Neder- landsch Episcopaat in den jongsten gezamen- lijken vastenbrief gegeven. Deze beide uitspra ken, aansporende tot het bewaren der eenheid, ook op staatkundig gebied, laten bij de bepaling van onze houding niet den minsten twijfel over. Wij treden niet in gedachtenwisseling of Uw bestuur of een of meer onzer K.R.O.-leden het daarmee eens is. Voor ons bestuur is de zaak door die uitspraken volkomen duidelijk gesteld en beslist en neemt het dezelfde houding aan, Welke door de Katholieke pers in haar geheel Wordt aangenomen. Eenerzijds achten wij het dus onzen beslisten Plicht in deze tijden van verwarde volksvoor lichting in bepaalde, zij het in beperkte mate, ook op staatkundig gebied, eenige voorlichting te geven. Anderzijds wijzen de bovenaangehaalde Uitspraken der Katholieke overheid ons volko men den weg, hoe wij dien door ons gevoelden plicht moeten vervullen." Welnu deze brief werd door de Volkspartij beantwoord met de verklaring: „wij stichten een eigen omroep". En deze eisch geuit in de officieel politieke voordracht der partij maakt dat het geven van zijn stem aan deze nota bene in zich zelve verdeelde groepeering een Uieuwe verantwoordelijkheid insluit. Waartoe leidt toch deze partijzucht, welke aan het door drijven van eigen inzicht eerst de politieke een heid der Nederlandsche katholieken waagde, en thans de kracht van een zoo vruchtbaar wer kenden Katholieken Omroep op het spel wil zetten. Dat is de vloek van de verkeerde daad, dat zij altijd weer verkeerde daden na zich slee- Pen zal. De Volkspartij zie toe hoezeer zij de katholieke kracht steeds meer versnippert en afglijdt van de noodzakelijke eenheid. Eerst eigen politiek, hu eigen radio, straks wellicht eigen bijzonder onderwijsin andere landen mondde dit uit °P een „eigen Kerk". En toch ook daér begon men niet met het laatste. Wat beteekent echter practisch de nieuwste eisch der R. K. V. P.? Realiseert men zich daar, dat b.v. een enkele moderne microfoon 1000 kost, en dat voor een omroepbedrijf zes ton al een zeer beperkt budget is? Weet men niet, dat het be sluit van 15 Mei 1930 den zendtijd ver deelde naar de geestesstroomingen in den lande en niet naar de politiek? Hoe zou op deze basis de R. K. V. P. zendtijd willen ver krijgen? Wanneer zij de katholieke beginselen wil geven, de katholieke cultuur, dan zal elke minister haar optreden naast den K. R. O. die dit immers juist doet, en voortreffelijk als volmaakt overbodig terugwijzen. Wil zij een politieken omroep fundeeren, naar haar verkiezingsprogram, dan wordt hier een titel aangevoerd, welken de wet niet kent. Ge lukkig niet kent want anders zouden vol gens de laatste differentiaties er eerlang 53 omroepen in Nederland komen. De eisch van de R. K. V. P., indien deze ern stig is te nemen, beteekent practisch aan de kracht van den K. R. O. knabbelen; houdt in onverantwoordelijke verzwakking van onzen cultureelen invloed, en demonstreert boven alles, dat het ontbreken eener goede katholieke gees tesgesteldheid bij de leiders der Volkspartij het toevertrouwen van de groote katholieke belangen aan die handen ten eenenmale onmogelijk maakt. Er wordt, in Duitsche navolging, ook ten onzent hevig geschermd met het niet overduidelijke adjectief n a- tionaal. Als we spreken van de nationale vlag, dan is dat duidelijk, voor iedereen, zelfs voor beminnaars van de roode vlag. Maar als men spreekt van nationale ge zindheid, van nationale partijen, welke concrete gedachte ligt daaraan dan ten grondslag? Eén ding is echter wel opmerkelijk, dat behalve bij Prof. Eigeman, die zeer oprecht erkent, dat in deze woordverbin dingen nationaal een synoniem is van li beraal al deze liefhebbers van de na tionale gedachte in den regel ófwel reac- tionnair, ófwel fascistisch, ófwel beide zijn. Dit maakt het gebruiken van het bij voeglijk naamwoord nationaal, waarvan wij met een zekeren eerbied en daarom maar zeldzaam toepassing moesten vin den", al zeer spoedig tot een misbruiken. Men roept om een „nationaal" kabinet, en men denkt dan aan een kabinet, waar achter een zeer groot deel van het Neder landsche volk niet zou kunnen staan, en het onmogelijk als werkelijk nationaal zou kunnen erkennen. Het verdachte is, dat het hardst naar zulk een quasi-natiönaal kabinet verlangd wordt door het uitstervend ras der libe ralen. Begrijpelijk is het wel, omdat dit de eenige kans nog is, dat een of twee hun ner het in ons land nog eens tot Minister zullen kunnen brengen. Maar moet de mooie nationale vlag nu misbruikt wor den, om het wrakke schip van een bur gerlijk concentratie-kabinet te tooien? Met eenige belangstelling lazen wij in „Het Handelsblad" van 7 April het artikel van Mr. Elout, waar hij als titel boven schreef: „Richtlijnen. Hoe zullen wij stemmen?" Daarin is ook nationaal troef aas, en de Katholieke Staatspartij zoo ongeveer Zwarte Piet. In het nationale-kabinet-spel kan deze kaart niet gemist worden, maar wie haar in handen hebben worden door Mr. Elout met een zwarte kool geteekend: onbe trouwbaar. Maar al hoort dit zoo bij dit oude spel, wij zullen toch nooit nalaten er tegen te protesteeren. De liberalen zij zijn voor honderd pro cent nationaal. De Antirevolutionnairen behalve de ook volgens Mr. Elout hon- derd-procentige Dr. Colijn staan al een beetje onder pari. Zoo ook de Christelijk- Historischen. Maar de Roomsch-Katholie- ken, die staan een heel eind onder den nationalen Jan. Waarom? Zeker, ze zijn steunpilaren van bet gezag. Maar als „elementen voor een nationale concentratie" zijn ze onvolwaar dig, omdat „ze, nu al tientallen jaren lang, een politiek van nationale split sing hebben gevoerd," in tegenstelling tot de Liberale Partij," „die de natie niet gesplitst wil zien maar één, zoowel op gees telijk als op sociaal terrein." Aldus Mr. Elout in ,,Het Handelsblad". Als hij 't nu niet verder vertelt, willen wij hem wel een geheim toevertrouwen: wij, Roomsch-Katholieken, willen precies hetzelfde, enbidden er dagelijks voor. Maar als zijn hoogste ideaal is, dat alle Nederlanders één zullen zijn, zoowel op geestelijk als op sociaal terrein, en dus al lemaal liberaal, en wanneer wij bidden, dat alle Nederlanders weer tot de oude Moederkerk zullen terug keeren, wat geeft hem dan het recht, zich zelf natio naal en ons ten deele anti-nationaal te noemen? Splitsen wij de natie? Laat Mr. Elout er maar eens zijn mede-liberaal prof. Eige man op na lezen, en dan zal hij bemer ken, hoe deze overtuigend aantoont, dat het de liberalen waren, die uit bekrompen partijzucht den schoolstrijd hebben ont ketend. Of laat hij het scherpe vonnis nog eens herlezen, dat Mr. W. J. van Weideren ba ron Rengers heeft geveld in zijn „Schets eener Parlementaire Geschiedenis", II, blz. 138, over de liberalen van 1874: „Opmerkelijk was intusschen, dat de wenschelijkheid eener herziening der schoolwet van 1857 eene wet, waarvoor jarenlang eene soort van fetichisme was gekoesterd, die elke wijziging onvoorwaar delijk deed afkeuren thans ook bij de liberalen instemming vond, deels omdat zich in de praktijk leemten hadden geopen baard, die voorziening eischten, deels omdat men, hij gemis van eenstemmigheid omtrent alle andere hervormingen, in het aanvaarden van een nieuwen schoolstrijd tegen de voorstanders van het hijzonder onderwijs, een geschikt .middel meende te zien om het prestige en den invloed der liberale partij in den lande te herstellen." Van splitsing, van nationale eenheid, van de liberale partij gesproken! Dit willen wij wel zeggen: het gesol van de liberalen met het woord nationaal walgt ons, en verveelt ons met oprechte nationale verontwaardiging. Bij de opgave van het aantal stemgerechtig den voor de aanstaande Tweede Kamer-ver kiezingen zijn voor de vergelijking abusievelijk de aantallen kiezers in 1925 in plaats van in 1929 opgegeven. In 1929 bedroeg het aantal kiezers: Kieskring I 's Hertogenbosch 203.328 II Tilburg 186.719 III Arnhem 210.434 IV Nijmegen 188.799 V Rotterdam 293.187 VI 's Gravenhage 229.587 VII Leiden 185.313 VIII Dordrecht 249.511 IX Amsterdam 401.656 X Den Helder 177.545 IX Haarlem 195.295 XII Middelburg 129.761 XIII Utrecht 199.529 XIV Leeuwarden 210.251 XV Zwolle 248.566 XVI Groningen 198.371 XVII Assen 101.008 XVIII Maastricht 216.643 1 aantal bedraagt 3.825.503 of 272.135 minder dan bij de verkiezingen op 26 April a.s. „De Volkskrant" heeft zelf de vergelijkende cijfers van het aantal kiezers in de jaren 1929 en 1933 berekend en komt tot de conclusie, dat de gemiddelde aanwas van het aantal kiesge rechtigden 7,11 procent bedraagt. Hoe staat het nu in onze katholieke kieskringen met dat gemiddelde. Een vergelijking in genoemd biad doet het volgende zien: 1929 1933 Den Bosch 203.328 224.371 Tilburg 186.179 199.692 Maastricht 216.643 233.548 606.690 657.611 De aanwas is dus 50.921 of 8.39 procent. 1929 1933 Nijmegen 188.799 201.216 Leiden 185.313 209.314 Den Helder 177.545 191.411 Haarlem 195.295 223.192 Utrecht 199.529 214.829 Zwolle 248.566 269.467 1.195.047 1.309.419 De aanwas is dus hier 114.372 of 9.57 procent. 1929 1933 Arnhem 210.434 227.941 Rotterdam 293.187 309.367 Den Haag 229.587 248.839 Dordrecht 249.511 273.298 Amsterdam 401.656 429.599 Middelburg 129.761 132.757 Leeuwarden 210.251 193.370 Groningen 198.371 209.068 Assen 101.008 106.369 2.023.766 2.130.608 De aanwas is dus hier 106.842 of 5.27 procent. Het gemiddelde in de katholieke kieskringen ligt dus belangrijk hooger. De verheffing der O. L. Vrouwekerk te Maas tricht tot Basiliek zal Paasch-Maandag op plechtige wijze worden gevierd. Z. H. Exc. Dr. G. Lemmens, Biscshop van Roermond, en zeer waarschijnlijk Z. H. Exc. Mgr. Kerkhoffs, Bisschop van Luik, benevens Mgr. Bauduin, Vicaris-Generaal in het Bisdom Roermond, en Mgr. Simenon, Vicaris-Generaal in het Bisdom Luik, zullen, naast Provinciale en Stedelijke autoriteiten de plechtigheden bij wonen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens zal dien dag tijdens de Hoogmis om half elf Pontificaliter assisteeren. Tijdens de Hoogmis heeft de pro clamatie plaats van de Pauselijke Bulle en wordt een toespraak gehouden. Na de Hoogmis wordt een plechtige processie met het Genadebeeld gehouden. Het Genade beeld der Sterre der Zee blijft overigens den geheelen dag uitgestald staan vóór het Priester koor, dragend de gouden kroon en getooid met den fraaien blauwen mantel. De processie volgt den weg, welke ook in 1878 genomen is, rond het O. L. Vrouweplein. Het is n.l. nimmer de bedoe ling geweest de Paaschprocessie van vóór 1640 te herstellen, zoodat aan het verzoek der be woners der St. Bernardus- en St. Pieterstraat niet behoeft te worden tegemoet gekomen. Tot de waardigheidsteekenen der Basilica Minor behooren het conopeum en tintinnabij- lum. Het conopeum of parasol wordt vervaardigd naar het model van dat der basiliek te Ton geren door de Zusters Franciscanessen aan de Capucijnenstraat, welke groote bekendheid heb ben om hun borduurkunst. Het conopeum draagt de wapens van den Paus, den Bisschop, Lim burg en Maastricht, benevens de emblemen van de Broederschappen der Sterre der Zee, H. Drievuldigheid, St. Rochus, St. Jozef, St. Hu- bertus en St. Caecilia, en bovendien den datum hunner oprichting. Naar de ontwerpen van den Maastrichtschen beeldhouwer Charles Vos wordt het tintin- nabulum of standaard met klokje vervaardigd. De kerkelijke plechtigheden worden voortge zet tot Maandag na Beloken Paschen. BATAVIA, 8 April (Aneta). De heer Roose velt bezocht reeds eenige malen het museum van het Bataviaasch Genootschap voor Kun sten en Wetenschappen. Z. E. zal er heden- Zaterdagochtend zijn in ons land aangekomen de Duitscher R. S. Köckler en de Engelsche Zuid-Afrikaan Kenneth D. Poulton, die een zeer bijzondere prestatie op hun naam hebben. Met een eenvoudig rijwiel, toegerust met een kleinen „Sachs"-hulpmotor hebben zij 'n tocht gemaakt van Kaapstad dwars door Afrika naar Cairo, over Klein Azië en half Europa naar Duitsch- land. Aan de Hollandsch-Duitsche grens werden zij hartelijk ontvangen door den heer Koch, wiens dochter hun een lauwerkrans aanbood en een vertegenwoordiging van de Amsterdamsche Sachsmotorclub. Via Oldenzaal, Hengelo, Al melo ging het nu naar Deventer en overal langs den weg was de publieke belangstelling zeer groot. In Deventer werd een bezoek gebracht aan de Burgers Rijwielfabrieken. De beide wereld reizigers waren vol bewondering over het kun nen van deze Hollandsche fabriek. Na afscheid genomen te hebben werd in hotel van Wely ge luncht, en hier sloot zich de Apeldoornsche Sachsclub, onder leiding van den heer Schakel, bij hen aan. Over Zutphen en Dieren werd nu naar Arnhem gereden, waar, op het Velper- plein, een zoo groote menschenmenigte te hoop liep, dat de politie maatregelen noodig oor deelde. Van Arnhem af werd de route gevolgd via Loenen, Beekbergen naar Apeldoorn. Op de fa briek van de firma Verbeek en Schakel aldaar werd den wereldreizigers zoo'n schitterend bloemstuk aangeboden, dat de heer Köckler er op reageerde met de verklaring, dat hij dit naar zijn moeder zou zenden. Na afloop begaf men zich naar het bekende Hotel Bloemink om vervolgens voor het houden van een lezing met lichtbeelden naar gebouw „De Bordelaise" te gaan. De zaal van dit gebouw was gevuld met een enthousiast publiek, dat hen op waardige wijze huldigde en met groote belangstelling de we derwaardigheden van de beide wereldreizigers volgde. Zondagavond waren de beide wereldreizigers in de hoofdstad te gast. Hier had zich een huldigingscomité gevormd, waarvan de heer A. H. Lammers secretaris is, dat hun een harte lijke ontvangt bereidde. Over Amersfoort, Hil versum en Bussum kwamen zij des middags in de stad aan en onder groote belangstelling werd gereden naar het American Hotel, waar Köckler en Poulton aanzaten aan een diner te hunner eer gearrangeerd. Aan tafel heerschte een bij zonder opgewekte stemming. Hartelijke woorden werden gewisseld. Voor een groot aantal belangstellenden hield de heer Köckler vervolgens een voordracht met lichtbeelden over het verloop van zijn avon tuurlijken tocht. Op bijzonder vermakelijke wijze wist hij de geweldige bezwaren die moesten worden overwonnen, te schilderen, de ongeloof lijke afstanden en tallooze moeilijkheden die zich voordeden op het 15000 K.M. lange traject, welke alle door de kleine „Sachs"-hulpmoto- ren met succes het hoofd werd geboden. Kostelijk waren de ontmoetingen met het Afrikaansche wild. Eén heelen keer zagen zij een leeuw. Over groote afstanden werd nauwelijks wild gezien, maar op andere trajecten tuften zij dwars door kudden zebra's, gnoe's, giraffen en antilopen. Hoe vreemd was het hun te moede, toen zij langs de toppen der Kilima Ndzjaro met sneeuw en ijs bedekt, den equator passeer den! Niet minder mooi waren de belevingen in de Sinaï-woestijn en verderop in Voor-Azië, Pales tina, Syrië, Libanon met prachtig gebaande we gen. Overal langs den weg van Zuid naar Noord de hartelijkste medewerking der bevolking, be halve in Joego Slavië waar chicane troef was. En eindelijk tuften hun trouwe hulpmotoren het inmiddels herboran Duitschland binnen, waar zij en niet alleen Köckler, maar ook Ken neth Poulton erkende dit volmondig geen chaos of vervolging vonden, zooals zij in vele buitenlandsche bladen moesten lezen, maar een orde en rust, die er in jaren niet hadden ge- heerscht. Na een korte pauze vertoonde de heer Köckler een serie fraaie lichtbeelden, welke een duidelijk beeld gaven van het landschap dat zij waren gepasseerd met vaak schier onoverkome lijke terreinmoeilijkheden. Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn uitstekend verzorgde voordracht. Vandaag zijn de wereldreizigers over Haar lem, Bennebroek, Noordwijk-Binnen, Wasse naarslag. Den Haag, Delft, Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen en Maassluis naar Hoek v. Hol land vertrokken, vanwaar zij met de boot naar Londen oversteken. middag, alvorens naar Singapore te vertrekken, voor den derden keer terugkeeren. De heer Roosevelt bleek uitermate deskundig op het gebied der folklore en wisselde zijn in drukken uit met verschillende ethnografen, o.a. over de prae-historie met den heer Dr. Van Stein Callenfels. Bij Koninklijk besluit is, behoudens nadere regeling bij de wet, voor den tijd van vijf jaar een electriciteitsraad ingesteld. Deze raad heeft tot taak, den Minister van Waterstaat op verzoek, dan wel eigener bewe ging, van advies te dienen omtrent aangelegen heden betreffende de electriciteitsvoorziening. Voor het bedoelde tijdvak zijn tot lid en voorzitter benoemd: prof. ir. G. J. van Swaay, oud-Minister van Waterstaat te Delft; en tot leden: H. P. J. Bloemers, burgemeester van Groningen te Groningen; prof. mr. dr. G. W. J. Bruins, oud-hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam, te Wassenaar; jhr. S. van Citters, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, lid van de Eerste Kamer, te Brummen; mr. J. P. Schönfeld, administra teur bij het departement van Waterstaat te Den Haag. Aan den Raad zal door den Minister van Waterstaat een secretaris worden toegevoegd. De Raad is bevoegd, in het belang van de vervulling van zijn taak, de medewerking in te roepen van openbare lichamen, colleges >en autoriteiten. De Minister zal bij den Raad een bureau instellen. Dit bureau bereidt de behan deling van zake in den Raad voor en verschaft aan den Raad de noodige voorlichting. Het bu reau of het hoofd daarvan dient verder den Minister van advies in gevallen, dat dit door dezen wordt gevraagd. De verdere regeling van de organisatie en de werkzaamheden van den Raad en van het bureau, alsmede van de wijze van samenwerking tusschen den Raad, het bureau en andere Rijksdiensten, geschiedt, zoo noodig, door den Minister. De Academische Raad der Universiteit te Gent heeft aan prof. dr. P. Zeeman, hoog leeraar in de Natuurkunde der Universiteit van Amsterdam, op voorstel van de Faculteit der Wetenschappen met algemeene stemmen het doctoraat honoris causa der Universiteit van Gent verleend. In Februari j.l. heeft de regeering van Siam een verzoek gericht tot de Verkeersorganisatie van den Volkenbond om eenige technische des kundige adviezen te mogen ontvangen voor de verbetering van den toegang van de haven van Bangkok en van de haveninstallaties aldaar. De Verkeerscommissie wees daartoe drie des kundigen aan en wel onzen landgenoot ir. G. P. Nyhoff, een Engelschman A. T. Goode en een Franschman, Staatsraad Watier. Deze des kundigen hebben, aldus meldt „De Telegraaf", te Genève de laatste dagen een eerste bespre king gehouden, waarbij ir. Nyhoff belast werd met onderzoek ter plaatse. De heer Nyhoff zal zich laartoe in den loop der maand Mei naar Bangkok begeven. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Z. Ex. Minister Terpstra, heeft een bezoek gebracht aan het Instituut voor Doofstommen te St. Michielsgestel. Z. Exc. liet zich voorlichten omtrent het onderwijs in deze alom bekende en beroemde katholieke Neder landsche onderwijsinrichting en legde groote belangstelling voor de speciale taak dezer nut tige instelling aan den dag. Bij aankomst van den minister hadden de broeders van het insti- tuur en de leerlingen zich vóór de gebouwen opgesteld om den hoogen bezoeker te begroeten. Zeer voldaan heeft de minister, die vergezeld was van den inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, de inrichting verlaten. Te Poeldijk zijn de eerste tomaten ter veiling aangevoerd, waarvoor 27 cent per pond en 10 cent per stuk werd besteed. Het is wel een hooge zeldzaamheid, wan neer de Oproerige Krabbelaar in „Het Volk" den Katholieken een pluim op den hoed steekt: meestal deugen wij voor niets en valt er in ieder geval bedenkelijk weinig goeds van ons te zeggen Thans echter: dank aan A.BK. voor een aan de Katholieken bewezen vriendelijkheid, waar we werkelijk zeer gevoelig voor zijn: In „Het Volk" van Zaterdag klaagt A. B. K. volkomen terecht over de bejegening, den Joden in Duitschland aangedaan. Maar wat laat de schrijver zich dan in 'C heetst van zijn betoog ontvallen? De lezer proeve: „Eeuwen van verdrukking hebben ons geleerd, dat de éénige dam tegen Jodenvervolging door vooruitstrevende groepen in alle volkeren werd opgeworpen." Wie zijn er in der eeuwen loop nu steeds de nobelste verdedigers van de vrijheid der Joden geweest? Wie hebben zich steeds het sterkst verzet tegen Jodenvervolgingen en Jodenhaat- aankweeking? Het waren (de heer A. B. K. is genoegzaam historisch ontwikkeld om dit te weten) de Pausen van Rome en in navolging van deze Pausen de Katholieken van overal ter we reld, de Katholieken zoowel van thans als van voorheen. Ondubbelzinnig is de meening der Katholieken omtrent de jongste Jodenvervolgingen ook thans weer gebleken en gepropageerd. En heet het nu al weer niet, dat Paus Pius er bij Von Papen op zal dringen dat de Duitsche regeering de Joden op gematigde, vredelievende wijze zal behandelen? De conclusie ligt dus voor de hand: de Katho lieken met de Pausen aan het hoofd be hooren in de eerste linie tot de „vooruitstreven de groepen in alle volkeren," die in den loop der eeuwen den eenigen dam tegen Jodenvervol ging opwierpen. Den heer A. B. K. dank voor de eerlijke erkenning, dat de Katholieken waarlijk vooruit strevend zijn in den goeden zin van het woord! Te Laren is Zondagnacht omstreeks 1 uur, op den Hilversumschen weg, een ernstig auto-on geluk gebeurd. Volgens verklaringen van een agent van politie, die daar surveilleerde, reed de auto, welke bestuurd werd door den heer W. uit Huizen, met een snelheid van meer dan 100 K.M., in de richting Laren. In de scherpe bocht, tegenover den Houtweg, verloor de heer W. de macht over zijn stuur, met het gevolg, dat de auto tegen een boom botste, welke afknapte, daarna een tweede boom, die ongeveer 10 Meter verder stond omverreed, en ten slotte in gruizelementen terecht kwam op het laag gelegen terrein, bezijden den weg, waar men bezig is een hertenkamp aan te leg gen. De chauffeur W. liep eenige lichte snij- wonden aan het hoofd op, terwijl de aannemen K. B„ eveneens uit Huizen, die naast hem zat, een hersenschudding en een ernstig beenfrac tuur opliep. Twee personen, die achter in den auto zaten, kwamen met den schrik vrij. Dr. Holtmann, die spoedig ter plaatse was, liet den heer K. B. per brancard naar het ziekenhuis vervoeren. De auto, die door de politie in beslag genomen werd, is niet het eigendom van den bestuurder, doch van de garage De Lange te Huizen. Naar aan „De Telegraaf" uit Batavia geseind wordt, is de heer ir. E. A. Voomeman, bur gemeester van Malang, benoemd tot burge meester van Batavia. SOERABAJA, 10 April (Aneta). De Zee krijgsraad te Soerabaja vangt morgen de be handeling aan van de zaak der Europeesche dienstweigeraars. Hiervoor zullen dagelijks vier matrozen onder gewapend geleide per autobus uit de gevangenis te Malang naar Soerabaja worden overgebracht. Nader bericht men ons nog, dat de politie naar de oorzaak van den stroobrand een zeer nauwkeurig onderzoek instelt, daar er sporen zijn gevonden, die aan kwaadwilligheid doen denken. Zaterdagavond wilde.de melkrijder M. uit Alting met zijn met paard bespannen wagen den onbewaakten overweg aldaar passeeren. Blijkbaar had de man niet bemerkt, dat een trein naderde uit de richting Assen, want toen de wagen bijna was gepasseerd, werd deze door de locomotief gegrepen en weggeslingerd. De heer M. en zijn vier kinderen kwamen er bijna zonder letsel af. Het paard sloeg op hol. Sinds eenige dagen wordt te Princenhage ver mist de 81-jarige M., wonende bij het Lies bosch. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5