KATHOLIEKEN! LIJST 25 i Goede Vrijdag stemt op 26 April Nummer 1 van Het m.s. „Dempo redt 27 menschen De moord in de residentie DUITSCHE PACIFISTEN DE ZESDAAGSCHE MAANDAG 10 APRIL In de liturgie van Braga UIT DEUK. VOLKSPARTIJ Moet de heer Donders wijken? GROOTHANDELSPRIJZEN Het indexcijfer daalt nog steeds Telegram aan Von Neurath tot in vrijheidstelling der inge sloten leiders Wat misdeden zij? VARKENSVLEESCH- PRODUCTEN De uitvoer naar Duitschland BEGROO TINGSC O MM ISSIE Deficit van 110 millioen AUTO IN EEN HUISKAMER GEREDEN Zonderling schouwspel DOOR EEN AUTO GEGREPEN Wielrijder spoedig aan de gevolgen overleden Dinsdag 11 April 1933 99 Van het in de Golf van Biscaye gezonken vrachtschip „Evermore" Ketel-explosie in zee TWEE JONGENS DOOD GEREDEN Door chauffeur uit Enkhuizen in Duitschland Dreigend conflict te Almelo Loonsverlaging een week uitgesteld BENEDICTIJNEN TE EGMOND Giften voor het Bouwfonds VERHOOGING INVOER RECHT Op aardappelen in Duitschland Dader legt een volledige be kentenis af Ambtenaar vermoord Een tevoren beraamd plan? De voortgezette actie tegen de miltpunctie Om een kleinigheid Bij een hevige vechtpartij te En schede een man levens gevaarlijk gewond BELEEDIGENDE BRIEVEN GESCHREVEN Predikant ds. R. ingesloten SPORT EN SPEL PijnenburgWals vergroot'en hun punten-voorsprong Piet van Kempen vormt een nieuw koppel met Mouton DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN BILJARTEN Soussa wereldkampioen BILJARTKAMPIOENSCHAP OVER DRIE BANDEN De derde dag van het toumooi Bekijkt eens Uw Hoed Vergelijkt die met den Mode-Hoed Weet U wat U dan doet? U koopt beslist 'n ii itmèHiWtkfcüi Wettig gedeponeerd. Maart 1933, in vergelijking met die der voor gaande maand, blijkt, dat het algemeen index cijfer met 2, dat der voedingsmiddelen met i punten is gedaald. Tevenover een prijsstijging van 14 artikelen (9 voelingsmiddelen) met in totaal 28 punten, staat een prijsdaling van 19 artikelen (15 voe dingsmiddelen) met in totaal 117 punten (w.c. eieren met 31, sago en lamsvleesch met 12 en aardappelen met 11 punten). In het Eucharistisch Maandschrift voor geestelijken „SS. Eucharistia" treft ons een mooi artikel van prof. dr. Willibrord Lam pen OEM. over de Liturgie van Braga. In wezen is de kruisvereering op Goeden Vrijdag hetzelfde als elders. „Typisch is echter," schrijft de geleerde liturgist, „dat twee priesters, van wie een aan de linkerzijde, de ander aan de rechterzijde van het altaar staat, een witten doek gespannen houden, waarachter de cele brant en ministri met het kruis zich bevinden, zoodat zij door het volk niet gezien kunnen worden. Driemalen wordt dan het doek neer gelaten, opdat het volk het kruis kan aanbid den. Dan volgt de ontblooting en aanbidding van het kruis door de geestelijken, waarna de celebrant het kruis opneemt en in het midden des altaars staande, de antiphoon aanheft: „Super omnia ligna cedrorum", die door het koor wordt voltooid. In vertaling luidt zij al dus: Boven alle cederboomen zijt gij verhe ven, waaraan het Leven der wereld heeft ge hangen, Christus heeft getriomfeerd, en de dood den dood heeft overwonnen in eeuwig heid." Daarna wordt Ons Heer uit den „hortus" afgehaald. Met den kelk en de H. Hostie in de hand, naar het volk gekeerd, heft de priester aan: „Dit Lichaam, dat voor u zal worden overgeleverd" en het koor vervolgt: „Dit is de kelk des nieuwen Verbonds in Mijn Bloed, zegt de Heer. Doet dit, zoo dikwijls gij het neemt, tot Mijn gedachtenis." Na de H. Communie toont de priester weder den kelk, waarin een H. Hostie op Witten Donderdag worden er drie geconsacreerd aan het volk en zingt: „Calicem salutaris accipiam." Intusschen heeft men een zwartbefloerste baar gebracht, waar op een klein troontje, waarop de kelk met H. Hostie wordt geplaatst. Verder worden op de baar nog geplaatst de boeken van het Oude en Nieuwe Testament of een missale, een kruisje, de schellen, de leege ampullen en de sleutels der kerk. Alles wordt overdekt en door den de Vesperpsalmen geëindigd en zingen twee knapen: „Christus is voor ons gehoorzaam ge worden tot den dood." Het koor antwoordt „Tot den dood des kruises." Daarop zingt de celebrant: „Zoo langen tijd was Ik bij U," waarna Magnificat, Pater meter, Miserere en Oratie volgen. Dan bedekken alle geestelijken hun hoofden met de superplies ten teeken van rouw en in. processie begeleidt men de baar, die door de zes voornaamste priesters wordt gedragen, naar het H. Graf. Gedurende de pro cessie zingen twee knapen: „Hou, heu, Domine, beu, heu Salvator noster" (Ach, ach, Heer, ach, ach onze Verlosser). Koor: „Pupilli facü sumus absque patre, mater nostra vidua" (Kinderen zonder vader werden wij, onze moeder werd weduwe). Knapen: „Heu, heu, Domine, heu, heu, Sal vator noster." Koor: „Cecidit corona capitis nostri; vae no bis, quia peccavimus" (De kroon van ons hoofd is gevallen; wee ons, omdat wij zondigden). Knapen: „Heu, heu, Domine, heu, heu, Sal vator noster." Aldus weeklagend komt de stoet bij de plaats, die als H.Graf is ingericht. Wanneer de cele brant en ministri met het Allerheiligste zijn binnengegaan, wordt er een doek voor de kapel gespannen, ,als om aan te duiden, dat het graf wordt gesloten. Het Allerheiligste wordt bewierookt (symbool der balseming?). Daarna zingt de priester: Celebr.: In pace factus est locus ejus. Zijn rustplaats is in vrede. Chorus: Et habitatio ejus in Sion. En zijn verblijfplaats in Sion. Celebr.: Caro mea. Mijn lichaam. Chorus: Requiescet in spe. Zal rusten in afwachting. Celebr.: In pace in idipsum. In vrede. Chorus: Dormiam et requiescam. Zal ik slapen en rusten. Dan wordt het voorhangsel weggenomen en het koor zingt eenige verzen, die vertaald lui den: „Toen de Heer begraven was, werd het graf verzegeld en wentelde men een steen voor den ingang van het graf. En men plaatste er wachters, die het zouden bewaken. De opper priesters gingen tot Pilatus en vroegen een bevel om het graf te bewaken. „Gaat," zeide hij, „bewaakt het, zooals gij weet. Zij nu gin gen heen en verzegelden het. En zij plaatsten er wachten om het te bewaken." Daarna verwijdert zich de processie. In den namiddag wordt er gepreekt over de begrafe nis des Heeren." Naar aanleiding van het in de RK. Volkspartij tusschen de heeren Donders en Wesseling ge rezen geschil, heeft zich een centraal kiescomité- Wesseling gevormd met den heer Hoqtsma te Zwolle als voorzitter en den heer Weber te Nij megen als secretaris om den heer Wesseling met voorkeurstemmen gekozen te krijgen. In „Onze Vaan" van deze week is uit hetgeen de heer Wesseling over deze kwestie schrijft, op te maken, dat de heer Donders, tenzij deze vóór dien tijd zijn fout erkent, door het congres op Zondag 21 Mei te houden uit de partij moet worden gezet. Uit de thans gepubliceerde indexcijfers van groothandelsprijzen (basis 1913 100). over Prof. J. B. Kors, voorzitter R. K. Vredes- bond in Nederland, dr. J. C. Wissing, secr. We reldbond der Kerken, drs. G. J. de Voogd, secr. Jongere Vredesfederatie, en ds. H. H. Meulen- belt, secr. Nooit Meer Oorlog Federatie, hebben Zaterdag het volgende telegram aan den Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken Frei- herr von Neurath verzonden: De Hollandsche Vredesbeweging, vertegen woordigd door vier federatieve organisaties met ruim 30.000 leden uit alle kringen van het Ne- derlandsche volk, doet door den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Zaken een beroep op de Duitsche regeering, om de in hechtenis gehouden leiders der Duitsche Vredesbeweging spoedig weer in vrijheid te stellen. Het recht tot zulk een beroep ontleent men daaraan, dat de Duitsche buitenlandsche poli tiek ter vervuiling van haar eischen ten op zichte van Duitsche aanspraken op herziening van het verdrag van Versailles en de rechts gelijkheid van Duitschlands internationale po sitie vaak genoeg gestaan en zich beroepen heeft op de strooming in alle landen, die deze aanspraak van Duitschland oprecht hebben erkend. Wij zullen in ieder geval niet afwijken van de erkenning dezer aanspraak van Duitsch land, zoolang Duitschland zelf niet in strijd komt met zijn verplichtingen voortvloeiende uit zijn lidmaatschap van den Volkenbond, of deze schendt. De vervolging der pacifisten in Duitschland is evenwel onvereenigbaar met de door den Duitschen Rijkskanselier Adolf Hitler op 23 Maart in den Rijksdag geproclameerde Duitsche buitenlandsche en Vredespolitiek. De nu ge vangen zittende pacifisten hebben sedert jaren geen andere buitenlandsche politiek dan deze politiek van goede internationale houding voor gestaan. Juist deze mannen hebben daardoor na de ramp van den oorlog het eerst sympa thieën voor het Duitsche volk gewekt en deze voor het aanzien van de Duitsche buitenland sche politiek vruchtbaar gemaakt. Er kan zich geen volkomen harmonische ver houding tusschen de volkeren van Europa en het Duitsche volk ontwikkelen zoolang de voor vechters van den volkenvrede in Duitschland als strafwaardige misdadigers worden behan deld. Wij bieden dit beroep den Duitschen minis ter van Buitenlandsche Zaken aan, met het dringend verzoek, hiervan nauwkeurig kennis te nemen en het by de Rijksregeering tot uit voering te brengen. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt be kend, dat met ingang van Maandag 10 April as. de uitvoer naar Duitschland van varkens, varkensvleesch, spek en andere varkensvleesch- producten, met uitzondering van reuzel, zal zyn verboden, tenzy men in het bezit is van een door de Nederlandsche Varkenscentrale afge geven byzondere uitvoermachtiging. BATAVIA, 8 April (Aneta). Het „Bat. Nieuwsblad" meldt, dat de Begrootingscommis- sie ter voorbereiding van de begrooting voor het dienstjaar 1934 vóór Paschen nog een reeks vergaderingen houdt, onder voorzitterschap van den heer Bodenhausen. Een deficit van 110.000.000 wordt onver- mydeiyk geacht. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is de luxe auto van den heer v. G. uit Waalwyk in de bocht van den Ryksstraatweg Moerdyk tegen het huis van den heer J. Kauters gereden. De wagen drong door de muur het huis binnen en kantelde in de woonkamer om. De bestuur der brak zyn pols, terwijl de twee andere in zittenden door glasscherven in het gezicht wer den gewond. In de woonkamer werd een formeele ravage aangericht. De bewoners bleven echter ongedeerd. Zondagmiddag omstreeks kwart over twaalf werd te Apeldoorn op de Deventerstraat, ter hoogte van de Julianakerk, de 55-jarige wiel rijder W. Boek, uit Brummen, aangereden door een auto, die in dezelfde richting reed als hy, en bestuurd werd door M. J„ uit Put ten. De heer Boek wilde den weg ovesteken, kennelijk met de bedoeling het huls van zyn aldaar wonende dochter te bereiken, doch ver zuimde teeken te geven. De heer Boek sloeg met zyn hoofd tegen den grond en overleed na eenige smartelijke oogenblikken. De auto reed vervolgens tegen een boom en werd danig beschadigd. De inzittende bekwam geen letsel. Het ïyk is per ziekenauto naar het zieken huis te Apeldoorn vervoerd. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje, pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 De KRO-boys o. 1. v. P. Lustenhou- wer 1.45 Zenderverzorging 2.00 Vrou wenuurtje. Vrouwenkoor o. 1. v. El. Aghina 3.00 Gramofoonmuziek 3.20 Voordracht door Henny Poestkoke 3.40 Llederenrecital door mej. M. J. Klooster huls 4.00 Gramofoonmuziek 4.20 Verv. Zangvoordracht 5.00 KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen 7.30 Politieberich ten 7.45 Verkiezingsredevoering. R.K. Staatspartij 8.15 Lijdensmeditatie, prof. F. Feron uit de kathedraal te Roermond 9.30 Vaz Dias 9.35 „Johannes Passie". Oratorium van Jos. 11.00 Vaz Dias 11.05 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwyding 10.30 Kamermuziek door het Haydn- kwartet. P. Kramer, 1ste viool, A. de Groot, 2e viool, H. v. d. Bosch, altviool, H. J. Lljsen, cello 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHillebrand: „Paaschgerechten" 11.30 Voortzetting Kamermuziek 12.00 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep, afge wisseld door accordeonmuziek door The two Hodlars 2.15 Zenderverzorging 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 4.00 Pianorecital door Betsy van Praag 4.30 Radio-kinderzang o. 1. v. Jacob Hamel 5.00 Voor kleiner kinderen. Mevr. Ant. v. DUk VPRO 5.30 Menschen in den bijbel. Ds. B. J. Aris, Barabbas 6.00 Gramo foonmuziek 7.00 Verkiezingsredevoering „Verbond van Nationaal Herstel", daarna Onafhankelijke zakenlui 7.30 Engelsch voor beginners door Fred Fry 8.00 Vaz Dias 8.05 Gevarieerd programma: Ko- vacs Lajos met Bob Scholte, Omroepor kest o. 1. v. N. Treep, The Paradise Gar den hawaiians o. 1. v. Henk Ruyters, Louis Noiret, liedjes a. d. vleugel 10.30 Aan sluiting met het Carlton Hotel, Amster dam, Corn. Codolban en zijn orkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.20 Gramofoon muziek 12.30 Concert door het kleine orkest o. 1. v. P. Leemans 4.20 Gramo foonmuziek 4.35 Pianorecital 5.50 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 7.20 Gala concert door het groote omroepsympho- nieorkest o. 1. v. Jean Kumps 9.30 Gra mofoonmuziek 10.00 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk- orkest o. 1. v. Harald Andersen 2.20 Om roeporkest o. 1. v. Emil Reesen 7.20 Om roeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl 10.35 Dansmuziek door de band van restaurant Nimb o. 1. v. Jens Warny. BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert 8.20 Hugo Wolg: luisterspel 9.50 Po pulair concert. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muziek 1.30 idem 3.50 Concert 7.20 Populair concert door het Norag- kamerorkest o. 1. v. Gerhard Maasz 9.50 Concert door het symphonie-orkest van werklooze musici o. 1. v. Otto Ebel von Sosen KÖMGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 6.20 idem 9.00 Gramofoonmuziek 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Concert o. 1. v. Pfaff 12.20 Concert o. 1. v. Erich Walther 3.50 Vesperconcert door het orkest van den West-Duitschen omroep 6.20 Symphonieconcert. DAVENTRY, 1554 M. 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Concert door het Commodore Grand-orkest o. 1. v. Joseph Muscant 1.35 Concert 2.20 Concert 3.05 Gramofoonmuziek 3.50 Concert 6.40 Concert door het Radio Militair orkest. PARIJS (Eifel), 1446 M. 7.50 Concert. PARIJS (Radio), 1725 M. 11.20 Popu lair concert door het Krettly-orkest 5.50 Gramofoonmuziek 6.40 Populair con cert door het Krettly70rkest -8.05 Gra mofoonmuziek 8.20 „Oh Papa", operette van André Barde. MILAAN, 331 M. 4.35 Dansmuziek 6.20 Gramofoonmuziek 9.20 Dansmu ziek. ROME, 441 M. 4.50 Orkestmuziek 7.35 Pianospel 8.05 Opera-uitzending of concert. VVEENEN, 517 M. 4.05 Muziek van hedendaagsche Oostenryksche componis ten 9.35 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.45 Populair concert 7.20 „Turandot", opera van Puccini. BEROMCNSTER, 460 M. 7.20 „Ma- non Lescaut", opera in vier bedryven van Puccini. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS In den nacht van Zaterdag op Zondag is naar „De Telegraaf" bericht, het Letlandsche vrachtschip „Evermore", groot 3844 ton, toebe- hoorende aan den reeder F. Grands uit Riga, op ongeveer 900 mijl ten noorden van Kaap Finisterre, in de Golf van Biscaye, ten gevolge van een ketelontploffing gezonken. De geheele bemanning kon worden gered. Vier en twintig mannen en drie vrouwen zijn aan boord geno men door het Nederlandsche motorschip „Dem po" van den Rotterd. Lloyd. De „Dempo" was op de thuisreis van Indië en bevond zich vry dicht in de buurt van het schip, toen dat in de diepte verdween. Volgens een bij den Rotterdamschen Lloyd ontvangen telegram van den kapitein van de „Dempo" bevond zijn schip zich op 46 gr. Noor derbreedte en 7 gr. Westerlengte. Op die plaats zullen dus ook de drenkelingen van de „Ever more" aan boord zyn genomen. De „Evermore" was begin dezer maand uit Vollonica vertrokken en passeerde op 4 April reeds Gibraltar. Opmerkelyk ls het intusschen, dat de „Evermore" eenige maanden geleden ook reeds een defect aan een der ktels had en wel van zoo ernstigen aard, dat de kapitein het raadzaam achtte, te Vigo (Spanje) binnen te loopen, om daar de noodige herstellingen te laten aanbrengen. Het ligt voor de hand, aldus wordt gezegd, om aan te nemen, dat de be wuste ketel ook op de „laatste reis" van de „Evermore" niet in orde was, en thans oorzaak van de ramp geworden is. Het schip werd volgens Lloyds Register in 1901 gebouwd. De „Dempo" ls heden in Southampton aan gekomen en zal Dinsdagmorgen om zeven uur te Rotterdam arriveeren. Te Enkhuizen is bericht ontvangen dat de 18-jarige ch'uffeur uit Enkhuizen, L. Ruiter van een expeditie-onderneming aldaar Vrydag- morgen te 5 uur naby Dorsten in Westfalen twee personen heeft doodgereden, terwyl zyn wagen ernstig werd beschadigd. Ruiter had met een Chevrolet-truck met laadwagen een vracht haring van Wieringen naar Dortmund gebracht en was weer op de terugreis naar Enkhuizen. Dicht by Dorsten liepen twee jongens voor hem aan den rechterkant van den weg. Toen de auto tot dicht by hen genaderd was, staken zy plotseling den weg over. Ruiter probeerde nog hen te ontwyken door zyn stuur scherp naar rechts te gooien, met het gevolg dat de auto vyf steenen palen, die rechts van den weg stonden, uit den grond rukte en ernstig beschadigd werd. Beide jongens werden door den auto gegrepen en gedood. Ruiter deed terstond aangifte van het ge beurde by de politie te Dorsten die hem arres teerde en den wagen in beslag nam. By na vraag by de politie-autoriteiten te Dorsten bleek, dat deze voornemens zyn Ruiter yoor- loopig vast te houden, Na langdurige besprekingen heeft de directie van de stoomspinnerij „Twente" te Almelo, aangesloten by den Twentsch Gelderschen Fa- brikantenbond, zich bereid verklaard om te volstaan met een verlaging van vijf pet., wel ke heden zou ingaan, terwyl een maand daar na het loon weer met 2J4 pet. zou verlaagd worden, zoodat dus thans in het geheel, over de geheele linie 114 pet. loonsverlaging zal worden toegepast. Oorspronkeiyk luidde het voorstel der directie tien pet. verlaging, met uitzondering van de laagst bezoldigden. De organisaties hebben over deze voorstellen Vrydagavond met de leden vergaderd. Op die vergadering was het wachten op een bericht van den Ryksbemiddelaar, die by de directie nog pogingen zou aanwenden om te verkrijgen dat de verlaging nog een week zou worden op geschort, om dan nog nader overleg te kunnen plegen. Dit bericht kwam nog laat binnen en luidde, dat de directie in dit uitstel had be willigd, zoodat vandaag nog geen loonsverla ging ingaat, maar de week daarop vyf pet. Hierover zullen nu Dinsdag de organisaties met de leden vergaderen en zal worden uitge maakt, of men de laatste voorstellen der di rectie al of niet zal aanvaarden. Totaal vorige opgave 5.262.92 Ingek. giften van 25 Maart7 April. Rector J. K. te B. 20.— W. D. v. H. te R. 3.— Dr. A. R. te A. 10.— Mevrouw E. H.—J. te D. 1.— H. A. V. te G. 25.— J. v. d. P. te G. 10.— G. J. L. te R. 2.50 T. van een armen kapelaan 2.50 Bouwsteentje van J. E. te A. „100.— F. de B. te H. 2.50 J. P. M. L. te D. 2.50 1,79.— Ingekomen by de St. Paulus Abdy Oosterhout (NB.): F. J. K. te S. 3.50 Pastoor W. M. te T- 10. Rector N. N. te N. 3.50 W .C. M. te H. 10.— P. Th. v. V. te H. 5.— Rector G. H. D. te O. 25.— F. N. V. Q. te H. 25.— 82.— Totaal 5.523.92 Giften voor dit doel worden uitsluitend aan genomen ten kantore van de Firma Theodoor Gilissen te Amsterdam, Nieuwe Doelenstraat 12 14, Gironummer 28485. In verband met afspraak met Italië wordt het invoerrecht in Duitschland van oude aard appelen, geoogst vóór 1 Januari, met ingang van 15 April verhoogd van 1.50 Mark op 6 Mark per 100 K.G, Men herinnert zich dat in den nacht van 12 op 13 December 1932 in de Naaldwyksche straat, pand 103 te 's Gravenhage, de bewoonster, mej. F. L. door een revolverschot gedood werd. Zekere P., een buurman, die in den nacht thuiskwam, gaf later aan de politie het signalement op van den vermoedelyken dader, hetwelk zooveel ge leek op zyr eigen signalement, dat hy voorloopig vastgehouden werd. P. slaagde er echter in zyn alibi te bewyzen, zoodat hy spoedig weder op vrye voeten kwam. Terloops nu werd de aandacht der politie ge vestigd op een gunstig bekend staanden be woner van de Van Boetzelaerlaan, die zich na het voorgevallene zonderling gedroeg, zoodanig dat hy den indruk vestigde, dat zyn geweten in hooge mate bezwaard was. Het viel ook op, dat hy een regenjas en een gleufhoed bezat, die hy op den avond van den moord gedragen moet hebben, maar waarmee men hem na dien tyd niet meer zag loopen. De aanwyzingen tegen hem werden zoodanig, dat de politie gisteravond overging tot zyn arrestatie. Hij ontkende aan- vankelyk halsstarrig, doch heeft na een zeer langdurig verhoor Zaterdagnacht een bekente nis afgelegd. Hy heeft verteld, dat hy met de vrouw ruzie had, waarop zy hem de deur uit werkte. De man werd hierover zóó woedend, dat hij een revolver, die hy by zich had, op de vrouw afschoot. Hij verklaart niet de bedoe ling te hebben gehad, haar te dooden en zegt veel berouw van zyn daad te hebben. De aangehoudene, de 31-jarige A. C. v. B., van beroep caféhouder en petroleumventer, zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. BUITENZORG, 8 April. (Aneta). De gouver neur van Midden-Java meldt, dat in het Regent schap Brebés op 6 April jj. een inlichter van den Pestbestrydingsdienst door de bevolking, welke zich tegen miltpunctie verzette, met steen worpen werd gedood. Het dessahoofd dat den inlichter trachtte te beschermen werd lichtgewond. Zondagnacht heeft in het vroeger beruchte wyk De Krim te Enschede een steekparty plaats gevonden. Omstreeks kwart voor twaalf kregen de 30- jarige ongehuwde G. en de ongeveer even oude L. van B., eveneens ongehuwd, ruzie over een kleinigheid. Beider gemoederen waren aldus „Het Volk" zeer opgewonden ten gevolge van drankgebruik. In een oogwenk werd er hevig gevochten. G. zwaaide als een woesteling met een mes in het rond, en even later stortte Van B. neer. Hy richtte zich nog op, strompelde naar een lan taarn en zeeg ineen. Het bloed gutste uit een diepe wond, die hy in de borst opgeloopen had. De politie werd gewaarschuwd; dr. Wefers Betting verleende de eerste geneeskundige hulp Van alle kanten kwam publiek toesnellen. Bewusteloos werd Van B. per ziekenauto naar het R. K. ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat een zyner longen ernstig geraakt was, terwyl hy zeer veel bloedverlies had ge leden. Zyn toestand is levensgevaarlyk. Een uur na de vechtparty werd G. door de recherche van zyn bed gelicht en in verzeker de bewaring gesteld. De man ontkende, doch de politie, beschikt over verschillende bezwa rende getuigenverklaringen. Zondagavond was de toestand van het slachtoffer nog onveranderd. Naar wy vernemen heeft de Winterswyksche predikant Ds. R. zich by de Justitie aangemeld om zyn straf te ondergaan. Hy is ingesloten in de strafgevangenis te Amsterdam. Op 27 Maart j.l. werd hy door het Hof we gens het schryven van beleedigende brieven en briefkaarten tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. Ook de rechtbank te Utrecht had hem tot één maand veroordeeld. De predikant heeft dus afgezien van cas satie. By de sprints van vannacht 2 uur hebben Wals en Pynenburg er alles op gezet om hun punten-voorsprong zooveel mogelijk te vergroo- ten, waarin zy aardig zijn gesleagd. Het koppel op de tweede plaats Guerra-Linari schynt zyn kruit te hebben verschoten en doet niets meer, zoodat de groote concurrenten voor onze land- genooten het koppel Broccardo-Guimbretière blyven, en de eindstrijd zal dan ook wel tus schen deze beide koppels gestreden worden, waarby Wals en Pynenburg het voordeel van een grooten punten-voorsprong hebben. Na den val van zyn broer Jan mocht Piet van Kempen tot 2 uur vannacht blyven door- ryden. Toen hy op dat tydstip nog geen kop- S preekwoord en Oude spreekwoorden leveren koste lijke wijsheid. Onze voorouders lieten soms een heele verzameling in hun huis aanbrengen. Ziehier een reeks uit een huis te Wetteren: Niemand is in waarde in eigen aarde. Staat maar een wijl, gij verliest een mijl. Wijsheid is mans gedult in vrouwen: Dat kan het huis in rust behouwen. Nijd krijt van spijt waar eere rijdt. Handelt gij 't pek, gij krijgt een vlek. Wie struikelt en niet en valt, voordert zijnen weg. Een rijpe peer valt ligt ter neer. Kort is het leven ons gegeven. Neemt U wel in acht, Zoo niet, wordt ge licht veracht. Denkt in geluk aen pijn en druk. pelgenoot had gevonden, en hy zich nog in goede conditie bleek te bevinden, werd deze periode verlengd met het gevolg, dat toen van morgen tegen kwart over vier Henri Lemoine opgaf, diens koppelgenoot, Mouton, met Van Kempen een nieuw koppel Piet van Kempen- Mouton vormde. Jan van Kempen is definitief uit den strijd en zal misschien vandaag nog in een zieken huis worden opgenomen. Door het alleen rijden van Piet van Kempen deed zich nog een bewogen incident voor bi) het verryden van de premie van 20.000 frans om 1 uur vannacht, toen Piet van Kempen plotse ling door de wedstrydcommissie uit den strijd werd - gehaald, tot groote verontwaardiging van een fluitend en huilend publiek. Achteraf bleek echter, dat dit op reglementaire gronden was gebeurd, hoewel daardoor de zaak niet veel fraaier werd. Toen na het uitvallen van Jan Piet van Kempen alleen mocht blijven doorrij den, was besloten, dat hij zelf zyn rusttyden zou mogen indeelen. In den loop van den avond was deze regeling echter gewijzigd sn werd bepaald, dat de wedstrijd-commissie de rust- en rijtyden zou mogen indeelen. Juist; toen de aldus vastgestelde rusttyd voor Piet van Kempen aanbrak, werd met het verrijden van de premie van 20.000 francs begonnen en tot groote verontwaardiging van het publiek, dat van deze wyziging niets wist, moest Van Kempen, die een zeer goede kans maakte en sterk favoriet was uit de baan. Op prachtige wijze nam Van Kempen echter wraak door, toen zijn rusttyd om was, en hij weer, luide toegejuicht door het publiek, in de baan verscheen, achter elkaar vier premie- sprints te winnen met formidabele spurts. De sprints van 2 uur vannacht werden ge wonnen door Pijnenburg, Schön, Wals, Pijnen burg, Schön, Piet van Kempen, Buschenhagen, Charlier, Buschenhagen. Vannacht te drie uur, in het 123ste uur van den wedstryd, was afgelegd een afstand van 2921.500 K.M. De stand tegen half vier was: 1. Pynenburg-Wals 347 punten. 2. Guerra-Linari 379 punten. 3. Brocacrdo-Güimbretière 134 punten. 4. Wambts-Leducq 124 punten. Op 1 ronde: 5. Ignat-Faber 108 punten. Op 2 ronden: 6. Dipaco-Dinale 221 punten. Op 3 ronden: 7. Charlier-Deneef 179 punten. 8. Tietz-Bulla 148 punten. Op 4 ronden: 9. Ronsse-Loncke 154 punten. Op 5 ronden: 10. Pelissier-Dayen 213 punten. Op 7 ronden: 11. Schön-Buschenhagen 249 punten. Op 8 ronden: 12. P. v. Kempen 169 punten. Op 16 ronden: 13. Coupry-Pecquex 93 punten. Op 27 ronden: 14. H. Lemoine-Mouton 142 punten. Nadat tegen half vijf het koppel Piet van Wempen-Mouton was gevormd, werd dit ge plaatst op de twaalfde plaats, n.l. op 9 ronden achterstand met 169 punten. De uitslagen van de Zaterdag te Keulen ge speelde partyen om het wereldkampioenschap luiden: Dommering 400 12 136 33,55 Joachim 180 12 82 15,— Moons 400 13 180 30,77 Gasparin 210 13 79 17,50 Gabriels 400 8 269 50,— Albert 281 8 119 35,ia Daarna volgde de barrage-party tusschen Soussa en den titelhouder Poensgen. Soussa be haalde de overwinning en daarmede het wereld kampioenschap. Soussa 400 16 97 25, Poensgen 297 16 122 19,80 Gabriels verbeterde met 269 het wereld record-serie, terwyl Poensgen met 28,59 een nieuw wereldrecord algemeen gemiddelde be haalde. Zaterdag zyn te Amsterdam de wedstrijden om het driebandenkampioenschap voortgezet. De resultaten waren als volgt: pnt. brt. hs. gem. Robijns 50 54 4 0.925 Kleerekooper 28 54 3 0.518 Koopman 36 98 5 0.367 Foeljager 50 99 4 0905 Sengers 50 74 4 0.675 Rudelsheim 42 74 3 0967 Petersen 44 87 4 0905 Vink 50 87 5 0974 De avondpartyen hadden het volgend i taat: pnt brt. hs. gem. Kleerekooper 48 100 3 0.480 Vink 50 100 3 090 Foeljager 22 59 3 0.372 Sengers 50 w. iiL 5 0.847

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6