St. Liduina's vijfde eeuwfeest ELDERS STEMMEN De werkloosheid Oude man beroofd GROOTSCHE FEESTEN )-PROGRAMMA, DINSDAG 11 APRIL Allen naar Schiedam! Albertine Steenhoff- Smulders f Ais een rots in de branding houdt de R.K. Staatspartij stand Dank zij ook UW stem op Woensdag 12 April 1933 Jamin veroordeeld Over den afsluitdijk Daders opgespoord Tentoonstellingstrein Wijzigingsplan voor de departementen Zwendelaffaire met z.g. cocaine Philips in Denemarken Japansch-Nederlandsch arbitrageverdrag Een programma van de kerkelijke en niet-kerkelijke viering der feesten De bedevaarten Niet-kerkelijke viering Begaafd schrijfster en bekende figuur in de katholieke vrouwenbeweging Scheppend kunstenares yoor hen, die op 26 Aprilden dag der stem- mingniet vertoeven in de gemeentewaar zij op de kiezerslijst staan, bestaat de mogelijkheid te stemmen in de gemeente, waar zij op dien dag vertoeven. Zij moeten dit persoonlijk verzoeken ter Ge- 1 meente-Secretarie vóór of op 12 April a.s. Examen apothekers-assistent Bij de Arbeidsbemiddeling stonden op 25 Maart 343.968 werk- loozen ingeschreven DE BEDRIJFSRADENWET Koninklijke onderscheiding Geen sprake van een automaat Nog geen goedkeuring voor de A.T.O. Even uit zijn hut gelokt, waarin hij als kluizenaar leeft Meer contact tusschen handel en publiek Stuurlieden-examen Ilogaansche wijsheid Tien personen te Rotterdam gearresteerd Fabricage van gloeilampen en radio-artikelen Gunstig verloop der onder handelingen Machinisten-examen Nu de wereld overspoeld wordt met een vloed van rampen en de menschheid wordt bezocht door tallooze beproevingen, teekent zich de lijdensgestalte van St. Liduina af als een stralende figuur in het vijfde eeuwfeest van haar zaligen dood, aldus schrijft kapelaan A. J. Raaffels voorzitter van het uitvoerend comité voor de St. Liduina-feesten, in het zoo juist verschenen programma-boekje. De gestalte van St. Liduina brengt ons voor den geest haar boeteleven, haar heiligheid, welke door één gedachte werd gedragen en door één kracht werd gedreven: Christus zoe ken en Christus vinden. Op deze gedachte is het programma der feestviering ingesteld; dit feest moet ons iets leeren in deze benarde tijden. De kerkelijke plechtigheden worden ingeleid door een voorbereidende novene ter eere van de Heilige. Deze zal worden geopend op Zaterdag 22 April des avonds in de St. Liduina-kerk aan de Nieuwe Haven te Schiedam door Mgr. H. J. M. taskin, protonotarius apostolicus en pre sident van het Groot Seminarie Warmond. Deze zal ook 's Zondags in dezelfde kerk een pontificale Hoogmis opdragen. De andere dagen van de novene zijn de ver schillende oefeningen voor leden van de con gregaties e.d. en voor diverse intenties. lederen avond tijdens het Lof zal telkens een spreker van naam den roem van deze Nederlandsche Heilige komen verkondigen. Zooals reeds gemeld zal op den sluitingsdag, Zondag 30 April Z H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent een pontificale Hoogmis celebreeren. Na deze plechtigheid zal dan onder leiding van den componist, Marius Monnikendam, het „Alleluja festivale" worden uitgevoerd. Des avonds om 7 uur is de plechtige sluiting van de novene met een pontificaal Lof, te ce lebreeren door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent. Onder het Lof zal pater Borromeus de Greeve O. F. M. de feestpredikatie houden. Tevens worden dan de relieken van de Heilige in plechtige processie rondgedragen. Voor de goede orde in de kerk is voor die plechtigheden een bijzondere regeling getrof fen. Ook in de andere kerken van Schiedam zal het feest op bijzondere wijze worden ge vierd. In de kerk van den H. Joannes den Dooper aan de Leuvehaven zal de novene Zondag 30 April worden gesloten door een pontificale Hoogmis, op te dragen door den Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H. C. Jansen, terwijl in de kerk van O. L. Vr. Rozenkrans aan het Singel Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen een pontificale Hoogmis zal celebreeren. In de kerk van het Al lerheiligst Hart van Jezus zal op denzelfden Zondag Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. J. Lemmens een pontificale Hoogmis opdragen. Op een vastgestelden dag zullen in iedere kerk de reliquiën ter vereering worden uitge steld. Het overbrengen zal op plechtige wijze geschieden. Gedurende en na de novene-week zullen, voor zoover momenteel bekend, de navolgende bedevaarten Schiedam bezoeken: Op 22 April Nationale bedevaart der R. K. Verkenners; 23 April Vrouwencongregatie uit de Alg. Hulpkerk des Allerh. Verlossers te Rot terdam; 24 April Parochies uit Leiden en om geving onder leiding van den Zeereerw. Heer Th. Beukers; 25 April Nationale bedevaart der Federatie van R. K. Vrouwenbonden. 26 April Nationale bedevaart der Meis jescongregaties onder leiding van den Zeer- Eerwaarden Pater Mulders S.J. en mej. Persis Bremer Vr. v. N Om 11 uur Pontificale Hoog mis door Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent 27 April Parochies uit het Westland onder leiding van den ZeerEerw. Heer H. Wamink; 28 April St. Liduina Vereeniging en Dames congregaties uit den Haag; 2 Mei Parochie van de H. Liduina uit Haarlem onder leiding van den ZeerEerw. Heer L. Schalke. Om 10 uur pontificale Hoogmis door den Doorl. en Hoogw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Gene raal van het Bisdom Haarlem. Ziehier een korte opsomming van de plech tige kerkelijke viering van deze nationale feesten. Niet minder grootsch en even schoon opgezes Is het programma voor de niet-kerkelijke vie ring. Vooreerst vragen hier om bespreking de mimische tafereelen. Het verzoek van het St. Liduina-comité om het Leesverhaal, door prof. dr. Alphons Steger van de Heilige te geven, met eenige beelden op te luisteren, en alsnog het gesproken woord te verlevendigen, was voor Frank Luns een ge- reede aanleiding om in een achttal tafereelen verschillende voorvallen uit te beelden. Welke momenten uit het Heilige-leven hier voor het meest in aanmerking kwamen, werd in onderling overleg met den verhaler vast gesteld. Waar het de bedoeling was de illustratie zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn, is hier gebruik gemaakt van .Mimische Tafereelen" Op de daarvoor aangewezen oogenbükken ziet het publiek, op het tooneel, pantomimisch vertolken, hetgeen door den spreker is ver haald. De volgende tafereelen zullen worden ver toond: Het Wonderbare Mariabeeld; De val op het ijs; De diagnose De vluchteling; Het bezoek van den Wij-Bisschop; De verzorgster der armen; Liduina's Martelaarschap; met tot «dot een schitterende apotheose. Hetgeen prof. dr. Alph. Steger vooral duidelijk heeft wil len maken is, dat Liduina ons, reeds meer dan vijf eeuwen geleden, den socialen kant van het lijden leerde kennen: zij was en is daarom de heilige van het apostolaat des lijdens, dat is, om meer dan één reden, de heilige voor onzen tijd. De mimische tafereelen zullen worden opge voerd op de dagen der novene des middags, uitsluitend toegankelijk voor de Bedevaartgan gers, terwijl in de week 17 Mei avondvoor stellingen worden gegeven om 8 30 uur in de Groote Gehoorzaal van den R. K. Volksbond, Lange Have, nJ. Dinsdag 2 Mei, Woensdag 3 Mei, Donderdag 4 Mei en Vrijdag 5 Mei. Over den inhoud van deze tafereelen komen we wellicht nader terug. Zooals wij al reeds eerder hebben bericht, zal in het programma ook worden opgenomen het „St. Liduina Kinderspel". Daar de jeugd niet passief, maar actief ls en de opvoeders er steeds naar streven, zoo veel mogelijk zintuigen in het onderwijs te be trekken, meende het z.g. comité schoolgaande jeugd tenslotte haar doel het best te bereiken met een combinatie van spreekkoor, zang en levende bedlden. In Br. Constantius vond het een fijn voelend dichter, die een tekst maakte. Geïnspireerd door de bekende schilderingen van J. Dunsel man in de St. Liduinakapel, bezong hij in acht gedeelten haar heilig leven op een wijze, waar van mag worden verwacht, dat zij niet zal nalaten een opvoedende werking op de kinde ren uit te oefenen. Na elk tafereel volgt een korte zang met compositie van Br. Bruno en Br. Ludwinus De uitvoering zal plaats hebben in den na middag in den tuin achter het nieuwe klooster. Voldoende bekend mag intusschen worden verondersteld, dat de Graalmeisjes op de Zon dagen 23 en 30 April met eenige duizenden naar de stad van St. Liduina zullen trekken om daar hun derde massaspel op te voeren. Wij mogen dus gerust zeggen, dat de viering van de St. Liduina-feesten grootsch en indruk wekkend zal zijn. Mogen deze feesten slagen door een groote, echt katholiek geïnspireerde deelname en dat voorts Liduina zelf door haar voorspraak zorge, dat de weersomstandigheden van dien aard zijn, dat een groote opkomst uit geheel het land naar Schiedam en een goede afwerking van het programma mogelijk zul len zijn. Mevr. Alb. Steenhoff Smulders Naar wij met leedwezen vernemen is Maan dagmiddag te Baam de bekende katholieke schrijfster mevrouw Albertine Steenhoff - Smulders in den ouderdom van 61 jaren overleden. Albertine Smul ders, die te Rotter dam op 2 Novem ber 1871 werd ge boren, was indertijd van de oprichting af redactrice van „Van Onzen Tijd". In 1920 werd zij hoofdredactrice van „De Katholieke Vrouw"; voorts was zij redactrice van het tijdschrift „Mei" en heeft vele jaren de vrouwenrubriek van het dagblad „Het Cen trum" geredigeerd. Zij was lid van „De Violier" en van de Ver eeniging van Letterkundigen. De overledene, die in 1904 in het huwelijk trad met P. H. J. Steenhoff, oud-hoofdredac teur van „Het Centrum", heeft behalve als vooraanstaande figuur in de katholieke vrou wenbeweging ook naam gemaakt als schrijfster van vele werken, Van haar vertalingen zijn vooral bekend: Hoe een koning overwon De tragedie eener koningin; Met welk recht; Oddfish van Hemi Harland; De snuifdoos van den Kardinaal; Mijn vriend Prospero; Suzanna. Van Mgr. Spalding vertaalde zij: De vrouw en het hooger onderwijs. Op het gebied van kinderlectuur bewerkte zij o.a.: Het uur der kinderen; Het scheepje van Petrus; Vertellingen van allerlei dieren Oorspronkelijke kinderboeken van haar zijn: Een huis vol kinderen en Een kind van 1813. Behalve in de Katholieke Nederlandsche let terkundige kringen was mevrouw Steenhoff Smulders ook een zeer geziene persoonlijkheid in de Vlaamsche letterkundige wereld. Bij den zestigsten verjaardag van Albertine SteenhoffSmulders, op 2 November 1931, schreef Frank van Bergen in „De Tijd op Zon dag" o.m. het volgende: Albertine Smuldershad den grooten moed in de redactie van „Van Onzen Tijd" plaats te nemen en, niet als strijdbare amazone, maar als scheppend kunstenares, een paladijne der nieuwe beweging te zijn. Ook zij kreeg haar deel van de afkeuring dier dagen. Zij had het gewaagd een warm doorvoelden indruk te geven van de Bene dictie met het Allerheiligste op de Grand Place te Brussel. „De Maasbode", bij monde van Thompson, vond, dat het gedicht niet verge leken kon worden, in de verste verte niet, met de Dithyrambe van Broere. Zóó streed men in die dagen op litterair gebied. Het bewuste son net moge hier een plaats vinden. Het is een prachtig staal van het kunnen van de jonge Albertine Smulders: Een heilig dicht uit lang vervlogen jaren, Een schoon visioen in stralend gouden pracht Een kleurgeschitter, él te stout gedacht, Om door de matte verven te bewaren. In plechtgewaden schrijden priesterscharen: Om 't hooge baldakijn een eerewacht; Blank-wit en rood gaan knapen, zingend zacht De zoete teere zangen der altaren. Van uit d'aloude, statige gebouwen Daalt dof fluweel of glinsterend satijn, De wind speelt met de vlammen der flambou wen, Dan klinkt er klokgetingel, zilverrein En Koning Christus zegent zijn getrouwen. Hel straalt en gloeit de zomerzonneschijn. Albertine Smulders heeft in „Van Onzen Tijd" met De Klerk, Binnewiertz, Eduard Brom, Donders en Theo Molkenboer en voor al haar mede-redactrice Maria Viola, mooi, goed en vruchtbaar werk gedaan voor de ge poogde vernieuwing der katholieke literatuur. Dat er van slagen bitter weinig kwam, lag wel allerminst aan haar. Haar later werk heeft naast het litteraire, sterken socialen inslag en bestrijkt het gebied der moderne vrouwenbeweging in vele vertak kingen. In ruimen kring bekend is geworden haar vertaling van het boek van Mgr. Spal ding: „De Vrouw en het Hooger Onderwijs". Zij verzorgde uiterst gewetensvol en litterair vele vertalingen van belangrijke werken op het gebied van roman- en kinderlectuur. Van grooter en hooger belang is haar oor spronkelijk werk. Het was en is een genot in de oude „Katholieke Illustratie" te bladeren. Daar vindt u (later in boekuitgaven) haar le genden uit het „Biënboeck", sterk geteekende historische personen met heel hun tijdsomge- ving, gestalten als Jan van Arkel, Jacoba van Beieren, de Abdisse van Thorn, Jean Erskine Stuart. Zij zette de beste traditie van Mathilde voort. In 1917 bundelde zij nog haar „Verzen" en liet haar teedere „Sprookjes van de scheme ring" verschijnen. Katholieke kiezers! No. 1 van LIJST 25 HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.20 Gem. Zangver. „Uno Animo", Zwolle. Dir. S. Bodewes Wzn. 9.00 Liederenrecital door mevr. Jeanne Tuyten, sopraan. A. d. vleu gel P. Möhringen 9.30 Folkloristische lezing over den N.W. hoek van Overijssel, door P. W. J. v. d. Berg 10.00 Verv. liederenrecital 11.00 Morgendienst door ds. C. D. van Noppen. Mej. Machteld Ha- gebeek, sopraan. Orgel A. C. Willeumier 11.00 Concert. Machteld Hagebeek, zang; J. B. Rennsen, viool; A. C. Willeumier, orgel 12.00 Politleber. 12.15 Middag concert door Chr. zangver. „Looft den Heere", Enschede. Dubbelmannenkwartet „Laus Deo", Enschede, declamatie H. SchQonderbeek 2.00 Dr. H. B. Holsboer: „De Twentsche Textielindustrie" 2.30 Belaardconcert van den Stadstoren te En schede. door B. de Bruin 2.45 Concert door het Bethel Kinderkoor te Enschede en de Chr. Mond-accordeonclub „Harmo nie", Enschede 3.15 Landbouwhalfuur- tje: „Eenige opmerkingen over het land bouwbedrijf op den lichteren grond" door J. Hofstra 4.30 J. J. van Deinse: „Twentsche volksgebruiken" 5.00 Kin deruurtje. P. Smit. Mevr. W. P. Mortier Schuller, zang. Een kinderkoor. Ir. A. C. H. Toet, piano 6.00 J. Wynia: „Twente, het land van katoen en helde" 6.15 J. B. Bernink: „Het ontstaan van Twente" 6.30 J. Geesing: „Iets over de geschiedenis van Overijssel" 7.00 Verkiezingsredevoe ring 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Verkiezingsrede voering. Chr. Hist. Unie. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine 8.30 Op last van den Minister van Waterstaat afgestaan 9.0011.30 Concert, te geven door het Christelijk Zwolsch Mannenkoor en de Chr. Muziekvereeniging „David" te Zwolle o. 1. v. den heer E. v. d. Berg. Spreker: dr. C. N. Impeta, geref. predikant te Kam pen. Declamatie: de heer A. Wapenaar, hoofd der Chr. School te Zwollerkerspel (de indeeling van het programma blijft hetzelfde als is opgegeven) 11.15 Tijd sein. HILVERSUM, 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 9.00 Klein-orkest o. 1. v. Paul Duchant VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 1.45 Zenderverzorging 2.00 Vrouwenuurtje. Mej. M. L. Boerlage: „Kinderlectuur" 3.00 Voor de kinderen. De Flierefluiters o. 1. v. J. V. d. Hprst. VARA-tooneel o. 1. V. W. v. Capellen. Oom Henk 5.30 Orgel spel door Joh. Jong. Reinier Bennink, slagwerk -6.00 Zenderwisseling. Jood- sche uitzending. Dr. D. M. Levy: „De Jood en de vredesgedachte" RVU 6.30 Meta Reidel: „Hoe moeten wij zingen?" 7.00 Muziek van dezen tijd. jaap Stotijn, hobo; mevr. T. Stotijn, sopraan; Max Vredenburg, piano 7.30 Verkiezingsredevoering Soc. Dem. Arbeiders Partij 8.00 Judas Mac cabeus „De Stem des Volks", Amster dam. VARA-Philharm.-orkest. Jan Nieland, orgel; To v. d. Sluys, sopraan: Emmy HammesfahrPüttbach. alt; Michel Go- bets, tenor; Hendrik Konigs, bas. Het geheel o. 1. v. A. Krelage Jr. 10.00 De vakbewe ging. J. A. Berger: „De uitvoering van so ciale verbetering"- 10.30 Judas Macca beus 11.00 Vaz Dias 11.15 Grand Theater, Amsterdam. De huldiging van mevr. Henr. Davids, ter gelegenheid van haar 30-jarige tooneel-loopbaan 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.20 Concert O. 1. v. Paul Moreaux 12.30 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 4.20 Dansmuziek6.05 Luis terspel van Leon Donnay 6.20 Gramo foonmuziek 7.20 ,,L' Arlésienne", stuk in drie bedrijven van Daudet 9.30 Con cert door het Max Alexijs-orkest. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest van restaurant „Wivex" o. 1. v. A. Bendix 2.20 Omroeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl 7.20 Accordeonmuziek 9.35 Fransche muziek door het omroeporkest o. 1. v Emil Reesen 10.20 Dansmuziek door de band van .Nationaal Scala" o. 1. v. Kal Julian. BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert 5.30 Gewijde muziek 7.50 Cithermuziek 8.20 Kamerorkest o. 1. v. Paul van Kem pen. HAMBURG, 372 M. 10.20 Gramo foonmuziek 10.50 Concert 12.35 Gra mofoonmuziek 1.30 idem 3.50 Concert door het Norag-orkest o. 1. v. Horst Pla ten 7.20 Pianorecital 9.50 Dansmu ziek o. 1. v. Gerhard Maasz 10.20 Con cert door het Norag-kamerorkest. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 11.20 Gramofoonmuziek 1.20 idem 3.50 Concert 5.25 Planorecital 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Concert O. 1. v. Eysoldt 3.35 Huismuziek 3.50 Vesperconcert 7.25 Concert door het kleine orkest van Münster 9.45 Con cert door het kleine orkest van Münster. DAVENTRY, 1554 M. 11.20 Orgelcon cert 12.05 Concert 1.20 Nieuwe gra mofoonmuziek 2.20 Planorecital 2.35 Concert 4.05 Orgelconcert 6.50 Con cert door het B.B.C.-theaterorkest 8.55 Concert door B.B.C.-orkest o. 1. v. Adriaan Boult 11.05 Roy Fox en zijn band. PARIJS (Eifel), 1446 M. 8.05 Concert o. 1. v. M. Flament. PARIJS (Radio), 1725 M. 11.35 Con cert door het omroeporkest 11.50 Or gelrecital 12.20 Concert door het om roeporkest 1.50 Orgelrecital 6.00 Gramofoonmuziek 6.40 Populair concert 8.05 Radiotooneel. MILAAN, 331 M. 7.05 Gramofoon muziek 7.50 Radiotooneel. ROME, 441 M. 4.50 Orkestmuziek 8.05 Uitzending uit een theater. WEENEN, 517 M. 4.25 Populair con cert 6.55 Uitzending naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de „Wiener Singakademie"-achtste symphonie van Mahler 9.00 Populair concert door het Oscar Jascha-orkest. WARSCHAU, 1411 M. 7.20 Concert door een symphonie-orkest van Ponan 9.35 Populair concert. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.05 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Herman Hofmann. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIO GIDS iMiiiitiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiimiiiimiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii rHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiuiiiiiiMiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiir AMSTERDAM. Geslaagd de dames E. de Wölff van Westerrode, A. G. M. Schouten, Hilversum, W. K. Hoogenboom, Honselersdjjk. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 606.500 leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen in de week van 20 tot en met 25 Maart 1933 be droeg 29 pet., dat is 1 pet. minder dan in de week 6—11 Maart. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg bij 1025 organen der openbare arbeids bemiddeling op 25 Maart 1933 376.987. Hiervan waren werkloos 343.968 personen. Van de werkzaamheden der organen der openbare arbeidsbemiddeling over 1932 geven de volgende cijfers eenigermate een beeld. Op 1 Januari 1932 stonden bij de gezamen lijke organen ingeschreven 256.800 mannen en 14.000 vrouwen. Gedurende 1932 bedroeg het aantal nieuwe inschrijvingen van mannelijke werkzoekenden 926.000, van vrouwelijke werk zoekenden 148.600. Hier tegenover stonden 170.600 aanvragen om mannelijke en 96.000 aanvragen om vrouwelijke arbeidskrachten. Het groote aanbod van werkzoekenden maakte het mogelijk aan een zeer groot gedeelte der aanvragen om werkkrachten te voldoen en daarbij bijzondere aandacht te schenken aan de geschiktheid der werkzoekenden voor de door hen in te nemen plaatsen. Voldaan is, voor wat betreft de mannelijke arbeidskrach ten, aan 160.000 aanvragen, zijnde 93.5 procent van het totale aantal aanvragen; vrouwelijke arbeidskrachten werden tot een totaal van 69.000 geplaatst, züijnde 72 procent van het totale aantal aanvragen. Tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw is benoemd mr. dr. A. A. van Rhijn, administrateur bij de afdeeling Volks gezondheid, voorheen aan het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid, thans aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Naar wij vernemen, houdt deze onderschei ding verband met het aandeel, dat de heer van Rhijn, tezamen met mr. J. Westhoff, toenmaals chef der afdeeling Arbeid van het Ministerie, gehad heeft in de voorbereiding van het ont werp eener Bedrijfsradenwet, dat dezer dagen tot wet is verheven. De Hooge Raad wees gisteren arrest in de zaak van P. H. L. Jamin die op eèn Zondag te Rot terdam na 5 uur een banketwinkel open had en banketwaren had verkocht door middel van een automaat die in den winkel stond, welke open was voor den verhoop van consumptie-ijs. De rechtbank te Rotterdam oordeelde dat hier van een automaat geen sprake was omdat het toestel toezicht vereischte en sprak een veroor- deelend vonnis uit waartegen de heer Jamin cassatie aanteekende. Dit cassatieberoep heeft de Hooge Raad he den verworpen. Werd nog onlangs als vaststaand gemeld, dat vandaag de dienst van de A. T. O. over den afsluitdijk zou worden geopend, thans schijnt dit nog niet het geval te zijn. Vermoedelijk zullen de autobussen van de A. T. O. pas op het einde van deze maand het traject Alkmaar- Leeuwarden vice versa rijden, daar de noodige goedkeuringen van Ged. Staten nog niet zijn ingekomen. Zaterdag heeft een drietal personen, afkomstig uit Enschede, te weten B., W. en van V., een bezoek gebracht aan Gradus Wegdam, iemand, die al tal van jaren in groote verlatenheid leeft in een hut op de Buurserheide, nabij de Zoddebeek. Men heeft den bejaarden man voor eenige oogenblikken naar buiten weten te lokken en toen de gelegenheid benut om de spaarduitjes van den kluizenaar weg te rooven. De oude man kwam later tot de ontdekking, dat hij een be drag van 30.— kwijt was. Eerst Zondag kreeg de politie van het geval kennis. Het mocht gelukken de daders te En schede op te sporen, eerstgenoemde twee zijn gearresteerd. De derde persoon is in de rich ting Zwolle vertrokken en zijn aanhouding is binnenkort te verwachten. Op de aangehouden personen bevond de po litie een bedrag van ongeveer negen gulden, dat van dezen diefstal afkomstig is. Zij bekenden en werden Maandagmorgen naar Almelo over gebracht. Onderhandelingen, gevoerd tusschen de Ne derlandsche Spoorwegen te Utrecht, de Direc tie der Europeesche tentoonstellingstreinen en een Nederlandsche groep, hebben er toe geleid, dat in ons land een Nederlandsche tentoonstel lingstrein zal loopen. Deze zal bestaan uit 17 wagons, waarvan 15 salonwagens geheel als ex positieruimte zullen worden ingericht, met een geraamde oppervlakte van 1000 M2. De lengte van dezen trein zal ongeveer 400 meter be dragen. Vooral nu vele bedrijven, door exportbelem meringen zich meer op de binnenlandsche markt zullen moeten toeleggen, is deze „rol lende jaarbeurs", die op grootsche wijze wordt opgezet, het aangewezen middel om het con tact tusschen den handel en het publiek te be werkstelligen. Immers, deze tentoonstelling is niet ge vestigd op een centraal punt, doch gaat zelf de koopers bezoeken. De Nederlandsche ten toonstellingstrein wordt voor het publiek open gesteld 15 Mei a.s. te Utrecht en maakt van daar uit een tocht door ons land, die drie maanden zal duren. Ongeveer zeventig der be langrijkste plaatsen in geheel het land worden bezocht. Waar de plaatsruimte, niettegenstaande de respectabele lengte van den trein, beperkt is, worden de meest belangrijke bedrijven het eerst in de gelegenheid gesteld, deel te nemen. In het buitenland zijn de bereikte resultaten van dien aard, dat in België dit jaar reeds de derde tentoonstellingstrein wordt georgani seerd. Tientallen exposanten, die aan den Bel gischen Tentoonstellingstrein deelnamen, zon den reeds aanvragen voor den Nederlandschen trein. Nederlandsch fabrikaat heeft echter prioriteitsrecht. De toegangsprijzen zullen ma tig zijn, terwijl overwogen wordt om voor onderwijs-inrichtingen enz. bij collectieve be zoeken een speciaal gereduceerd tarief vast te stellen. Naar de „Volkskrant" verneemt, zou in de partementale kringen ernstig rekening ge houden worden met een wijzigingplan voor de departementen, welke wijziging natuurlijk voor haar beslagkrijging de goedkeuring noodig heeft van het nieuwe kabinet, dat na de a.s. verkiezingen zal optreden. Op het oogenblik is de situatie van de drie departementen waarvoor belangrijke wijzigin gen schijnen voorbestemd, aldus: Departement van Waterstaat. Hierbij is thans ondergebracht: de z.g. „natte" Waterstaat (wegen, Zuiderzee, bruggen e. d.) en de z.g. „droge" Waterstaat (P.T.T., mijnen, vervoer wezen, w. o. spoorwegen). Departement van Economische Zaken en Arbeid. Hierbij zijn thans ondergebracht: Eco nomische Zaken (6 afdeelingen), Landbouw (4 afdeelingen), Arbeid en Arbeidsverzekering. Departement van Binnenlandsche Zaken. Hier bij zijn thans ondergebracht: Binnenlandsch Bestuur, Volksgezondheid, Werkloozenzorg (werkverschaffing en steunverleening, werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling). Gedacht wordt aan opheffing van Water staat als departement. De „natte" Waterstaat zou dan gaan naar Binnenlandsche Zaken en de „droge" Waterstaat naar Economische Za ken. Binnenlandsche Zaken zou Volksgezondheid en de twee afdeelingen Werkloozenzorg af staan. Economische Zaken zou afstaan de afdee ling Arbeid en de afdeeling Arbeidersverzeke ring. Departement van Binnenlandsche Zaken be staande uit: ten le de afdeeling Binnen landsch Bestuur en ten 2e de „natte" Water staat. Departement van Sociale Zaken bestaande uit: le: Arbeidersverzekering, 2e Arbeid, 3e Werkloozenzorg. 4e Volksgezondheid. Departement van Economische Zaken, be staande uit: le Landbouw, 2e Economische Zaken, 3e de „droge" Waterstaat. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor eersten stuurman Groote Stoomvaart P. H. Valent- goed. Een missionaris, Pater Leo Quinte- lier, naar spreekwoorden van Igo- rotten op de Philippijnen gevraagd gaf als antwoord der inboorlingen: „Zoo spreken wij niet. Als we in ons land uw taal moesten kennen zouden we u toch niet verstaan daar gij ginder zoo dikwijls iets zegt om iets anders aan te duiden." Maar de llocanos langs de zee kennen wel spreekwoorden die ook voor ons leer zaam zijn. Zie hier enkele: Liefde en liefde betalen malkander. Blazen en zuigen gaan niet zamen. Naar ijdele woorden luistert een doof oor. Wie het dak niet vermaakt, als het maar druppelt, zal een gansch huis moeten maken. Maak geen contract met iemand die rijker is dan gij. De treurzang van den erfgenaam is oen verborgen lach. Het geluk dat een lomperik over komt, maakt er een zot van. De ongelijke draad breekt waar hij het dunst is. Waar macht is, is geen recht. Er is geen slechte rijst voor de hongerige. Als ge niet gaarne onaangename dingen hoort, ga dan niet met een hongerige praten. Geen grooter vijand dan de ge veinsde vriend. De liefde maakt schoon wat leelijk is. Geen beter vertrooster dan de droe ve en de ongelukkige. Het verzoek van den machtige is een bevel. De sterke drank is een blinddoek voor de schaamte. Wat ge leert van in de wieg, is 't uwe voor altijd. Wie zegt wat hem belieft, zal moe ten hooren wat hem kwaad maakt. a-" .-r» De centrale recherche te Rotterdam heeft tien mannen aangehouden, verdacht van een zwendelaffaire met z.g. cocaine. Door allerlei manipulaties wisten zij het vrijwel waardelooze goedje voor groote bedragen aan den man te brengen. Een boterboer uit een Zuidhollandsch dorp werd voor f 1400 opgelicht, waarna deze op zijn beurt er een collega van hem liet invliegen, welke laatste het goedje wegwierp toen hem bleek dat het waardeloos was. Een Brabantsch caféhouder werd opgelicht voor f 7500. Om den Brabander op een dwaalspoor te brengen traden twee leden van het complot op als rechercheurs, die de partij in beslag namen. Toen later bleek dat de politie de partij niet in beslag had ge nomen, werd deze van het gebeurde op de hoog te gesteld, waarna zij een onderzoek instelde en de tien mannen aanhield. Het zijn de 38-jarige C. S., de 31-jarige A., de 48-jaxige P.O., de 23-jarige H. V., de 30-jarige G. J. S., de 31-jarige P. L., de 38-jarige J. J. v. d. S., de 23-jarige C. W. G., de 46-jarlge Th. J. W. en de 32-jarige F. N. De sedert kort door de Deensche regeering getroffen maatregelen tegen den invoer van eleetrische gloeilampen en radio-artikelen (ver hooging van invoerrechten en beperking van het deviezenverkeer) waardoor invoer van deze artikelen in Denemarken practisch onmogelijk is geworden, hebben de Philips Lamp en A.S. en Philips Radio A.S. te Kopenhagen genood zaakt, om te besluiten, zelf de fabricage vaO gloeilampen en radio-artikelen in Denemarken ter hand te nemen. Het plan bestaat, om in Kopenhagen fabrieksruimte voor den afzet in Denemarken in te richten. Men bericht ons uit Tokio: Volgens mededeeling ontvangen door den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, worden er bij de onderhandelingen inzake een Arbitragever drag tusschen Japan en Nederland, gunstige vorderingen gemaakt, hoewel eenige tijd ge moeid kan gaan met de onderteekening. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor het theo retisch gedeelte van diploma B. de heer H. van As te Zaandam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6