Hij stemt No. 1 van Lijst 25 Het vergaan van de ..Evermore" IN MEMORIAM ■RADIO-PROGRAMMA. DE DIENSTWEIGERING BIJ DE MARINE WOENSDAG 12 APRIL) Mevrouw Albertine Steenhof f- Smulders Extra-treinen met de Paaschdagen Per spoor naar de bloembollen- velden Minister Ruys voor de microfoon „Verantwoordelijkheid durven dragen" De noodtoestand in de Rijnscheepvaart Spoedige doorvoering van nood zakelijke maatregelen gewenscht Donderdag 13 April 1933 Wie er met de R. K. Staatspartij van overtuigd is, dat een gezond gezin onmis bare voorwaarde is voor een gezonde maatschappij, sta met haar op de bres: voor de verdediging van het christelijk gezinsleven voor de behartiging van zijn moreele en stoffelijke belangen; voor het welzijn der maatschappij door de verzekering van de welvaart van het gezin. De anonieme brieven ,God weet, dat ik onschuldig ben" DE MOORDAANSLAG TE NIJMEGEN Dader krijgt twee-en-een-half jaar FUNDAMENTEN GEVONDEN De oude Schiedamsche poort te Rotterdam Zware brand te Geffen Café en twee woningen verwoest Consumptiemelk BOERDERIJ AFGEBRAND 't Vee in de vlammen omgekomen Kapitale boerderij ver woest Veel vee omgekomen De „Dempo" met de geredde be manning hedenmorgen te Rot terdam aangekomen De kapitein vertelt De overval te Tilburg DE ONTVLUCHTE VOS NACHTELIJKE AANVARING Visschersvaartuigen in 'n mistbank Daders en aanstichter stonden terecht EEN KWAJONGENSSTREEK Verdachte betuigt zijn spijt DE VLIEGENDE KUIKENS Veilig in Indië aangekomen VAN DEN DIJK GESTORT Chauffeur van vrachtauto zwaar gewond Moeder en kind Een korporaal van de Java'ruide de bemanning van de Evertsen op In December bestonden reeds plannen DE TOESTAND OP ONRUST Dertig gevallen van beri-beri VOLKSRAADSVOORZITTER Mr. Spit nummer een op de voordracht HET TEEKEN DES KRUISES De Regeering grijpt niet in NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT TERMIJN VERLENGD Met ontroering is in de kringen van den R. K. Vrouwenbond het droeve bericht ver nomen, dat Mevrouw Albertine Steenhoff- Smulders uit ons midden tot God is opge roepen in den tijd, dat ze naar menschelijke berekening nog veel voor katholiek Neder land, en inzonderheid voor de katholieke vrouwen had kunnen doen. In haar is heengegaan, niet enkel een voor beeldige echtèenoote, een uitmuntende moe der, en voor velen een ware vriendin, maar ook een sociale werkster van beteekenis, die wijd en zijd vertrouwen en achting genoot, verworven door haar persoon en haar arbeid. De Katholieke Vrouwenbond eert haar nage dachtenis vooral als die van „de sociale werk ster bij de gratie Gods", en „een der pionier sters op gebied der katholieke vrouweneman cipatie." God had haar vijf talenten toevertrouwd, als Hij haar uitrustte met groote gaven van geest en hart; een scherpen geest, een dichter lijke ziel, een gevoelig, edel hart, een onver- moeiden werklust. Bij dat alles openbaarde zich een diep geloof, en een heerlijk Godsvertrouwen! Bezat deze begaafde vrouw niet een surplus aan kennis, liefde en kracht? Wat wonder dan, dat ze na de volle maat te hebben uitge schud in den schoot van haar gezin dat overschot in liefdedrang en arbeidslust uit droeg de volle maatschappij in tot leniging van den socialen nood. Want ook zij was ervan overtuigd; „Van haar, aan wie veel is gege ven, zal ook veel worden terug geëischt." Wanneer zooveel jaren geleden uit den nood der tijden de vrouwenbeweging ontstond, klonk de noodkreet ook door tot haar hart. Als idealiste van gedegen ontwikkeling, en diepen godsdienstzin, en vooral als vrouw met strikt rechtvaardigheidsgevoel begreep ze hoe de vrouwen meer ontwikkeling en meer recht behoefden om zich beter geschikt te kunnen maken voor haar taak van christen-moeder en sociale werkster. Zwaar was het pionierswerk in die dagen van wanbegrip en misverstand. Maar over tuigt van haar roeping ging ze met haar le zingen en door haar geschriften rond onder de vrouwengroepen, overai geestdrift wekkend voor de goede zaak. Veel heeft de Vrouwenbeweging te danken zoowel aan haar warm, eerlijk woord, als aan haar vaardige pen, die pleidooien schreef in verschillende periodieken. Maar niet het min ste deel behoort geboekt op haar persoonlijk heid. Want dat juist zij, de echtgeloovige christinne. en voorbeeldige moeder het enthousiasme voor de vrouwenbeweging los trachtte te slaan, gaf zelfs tegenstanders te denken. Mevrouw Steenhoff-Smiilders had dadelijk invloed in de Vrouwenbeweging ook omdat de Katholieke gemeenschap haar voorheen had leeren waardeeren op ander terrein. Want als dichteres had ze reeds jaren lang jong en oud in mooie en lieve verzen voorgezongen van God, en hemelverlangen, van schoonheid en geluk, teer en innig. En hoevelen hadden heer lijke uren beleefd door haar prachtige geschied kundige romans? Verder ontplooide ze haar talenten in dienst van God, en de menschheid op het terrein van de Vrouwenbeweging behalve als actieve voor zitster van afd Baam, ook als Redactrice van „De Katholieke Vrouw". Jarenlang heeft ze daar als eerlijke, dappere voorvechtster op de bres gestaan ook voor de specifieke vrouwen- belangen, altoos die belangen getoetst aan de wetten van God en de Kerk. Onrecht verfoei de ze, en ze poogde te helpen, te verdedigen wie onrecht leed. Ze bouwde door haar artikelen over kunst en schoonheid, beschaving, opvoe ding, en kennis op ander gebied aan de Ka tholieke cultuur onder de vrouwen. Zoo waar is, wat onlangs over haar stond geschreven: dat ze veel levensverdieping wist te bewerken bij velen zonder ooit zich zelf op te dringen door femelend gepreek. Ook bij: „De Katholieke Vrouw", had ze een leidende plaats in de jaren van pioniers arbeid, toen getast en gezocht moest worden naar den juisten weg om het bondsblad een blad voor allen te doen zijn. Zóó is haar leven geweest een leven van noesten arbeid voor ideal blij en opgewekt, ook desondanks moeilijkheden, die altoos het deel zijn van de pioniers. Het geheim van die zedelijke kracht was haar zuivere geloofs leven. Het strijdbare van haar nobel karakter, ver wacht door vrome dichterlijkheid is èn haar werk, èn de Vrouwenbeweging ten zegen ge weest. Nu zij, die bij haar vijf talenten er vijf heeft bijgewonnen, op Gods' roep ons allen is voor gegaan naar de Eeuwigheid, vertrouwen we, dat ze door God genood werd naar het „schoo- ne land, zoo vol van zonneschijn", waarvan ze jaren terug in haar: „sprookjes", zoo fijn en teer wist te zingen. Met weemoed staren we thans op een leege plaats in de eerste rij onder de sociale werk sters. Waar we niet weten, of God haar nog even toeven laat op den drempel van „het zon neland Zijner heerlijkheid", daar zijn we over tuigd, dat velen met ons een gebed zullen stor ten voor haar spoedig hemelvaart! Namens De Federatie van R.K. Vrouwen bonden in Nederland TOOS POST In verband met te verwachten druk bezoek aan de bloembollenvelden, worden door de Ne- derlandsche Spoorwegen op beide Paaschdagen uitgebreide maatregelen getroffen. Verscheidene treinen zullen desgewenscht te Hillegom, Lisse en Noordwijkerhout stoppen voor het in- of uitstappen van reizigers, waar door veelvuldige reisgelegenheid naar en van de bloembollenvelden ontstaat. Doch niet alleen naar de bloembollenvelden zijn extra-treinen ingelegd, ook naar andere plaatsen zijn behalve die, welke reeds in den spoorweggids voor de Paaschdagen zijn aange geven, nog eenige extra-verbindingen gemaakt, daardoor overstappen wordt voorkomen. Op Zaterdag 15 April: Extra-trein Rotterdam Maas—Goudadoor—Utrecht, welke om 15.54 uit Rotterdam vertrekt. Amsterdam W.P. (13.39)UtrechtEindho venHeerlen. Doorvoer van trein 167 Rotterdam Maas Utrecht (met aansluiting van Den Haag S.S.) Amersfoort, als extra-trein naar Deventer. Deze frein vertrekt van Rotterdam te 15.00 uur, van Den Haag te 14.54 uur. Op Maandag 2en Paaschdag: Extra-trein Zeeland—Rotterdam D.P. Deze trein vertrekt 18.40 uit Vlissingen en stopt slechts in Middel burg, Goes, Vlake en Bergen op Zoom, en sluit aan op den telectrischen trein 11.60 Rotterdam —Den Haag—Amsterdam, waardoor het publiek ongeveer drie kwartier eerder de plaats van bestemming bereikt. Extra-trein Rotterdam Maas (20.44)Gouda doorUtrecht. Extra-trein HeerlenEindhovenAmsterdam W.P. Deze trein vertrekt te 18.50 uur uit Heer len. Extra-trein Deventer (21.04) Apeldoorn Utrecht, naar Rotterdam Maas en Den Haag. Doorvoer van trein 177 Rotterdam Maas Utrecht (aansluiting van Den Haag S.S.) Amersfoort als extra-trein naar Apeldoorn. Deze trein gaat van Apeldoorn door als trein 1923 naar Zutphen—Winterswijk. Doorvoer van trein 940 S. van Den Helder— Alkmaar als extra stoomtrein naar Amsterdam C.S. Deze trein vertrekt 19.51 uit Den Helder Trein 2495 Amsterdam C.S. (23.30)Alkmaar, zal als stoomtrein loopen en te Alkmaar wor den doorgevoerd naar Den Helder als trein 939. Op Maandag 2en Paaschdag zal een speciale goedkoope trein loopen van de stations Zut phen, Brammen, Terborg, Doetinchem, Nijme gen, Eist, Dieren-Doesburg, Velp, Zevenaar, Arnhem en Ede naar Amsterdam te terug. Wat het reizigersvervoer naar en van Bel gië betreft, zal op Zaterdag 15 April de snel trein 11 Rotterdam D.P. (15.06)Roosendaal, als extra-trein worden doorgevoerd naar Ant werpen C„ waar hij om 17.52 aankomt. Deze trein gaat Maandag 18.57 weer als extra-trein van Antwerpen C. terug. Zooals bekend zijn de vacantiekaarten met de Paaschdagen, eveneens verkrijgbaar. In de reeks van politieke radio-kwartiertjes, zooals deze door den Minister van Waterstaat voor de verschillende partijen is vastgesteid, sprak Dinsdagavond om kwart vóór acht de Minister-President, jhr. mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck, namens de R. K. Staatspartij over- „Verantwoordelijkheid durven dragen." In een kort, waardig en weloverwogen woord zeide Z.Exc. o.m., dat het er wel den schijn van kon hebben alsof het algemeen kiesrecht pas bestond. Dit is n.l. af te leiden uit de groote animo, welke blijkt uit het feit, dat er 53 partijen zijn, die elk met goede en ernstige staatkundige begrippen als gezag, orde en wel vaart komen als nouveauté's. Men zal zich ech ter moeten herinneren, aldus ongeveer ging spreker verder, dat deze staatkundige begrip pen werden voorgestaan heel de geschiedenis van ons parlementair bestaan door de oudste partijen, waaronder de R. K. Staatspartij tot nog toe de grootste en krachtigste is. Deze partij verleende immers haar medewerking aan zoo menig Kabinet. Zij heeft de verantwoorde lijkheid niet alleen willen, maar ook kunnen en vooral durven dragen, zonder af te wegen of dit beteekenis kon inboeten aan populariteit. Verder wees spr. o.m. erop, dat niet in ver deeldheid en versnippering, maar in eensge zindheid en door de kracht van de eenheid de R. K. Staatspartij ook de verantwoorde lijkheid kan, wil en durft dragen voor een vruchtbaren parlementairen arbeid in de toe komst. De tweede spreker, mr. J. van Maarse- veen, rechtskundig adviseur van het R. K. Werkliedenverbond, heeft eveneens den na druk gelegd op den geweldigen aanwas der partijen bij deze verkiezingen, zoodat zelfs in den kleinsten kieskring door niet minder dan 31 partijen een candidatenlijst 'werd ingediend. Onder de katholieke, partijen, die thans los van de R. K. Staatspartij met eigen candidaten uitkomen, heeft alleen de R. K. Volkspartij in dertijd kans gezien een vertegenwoordiger in de Kamer te krijgen, doch deze heeft daar niets kunnen presteeren en hij werd den volgenden keer niet herkozen. Men moet er dan ook wel rekening mee houden, dat zelfs een partij, die twee of drie candidaten in de Volksvertegen woordiging weet te brengen, daar geen noe- menswaardigen invloed kan uitoefenen. Door deze handelwijze wordt alleen bereikt, dat het parlement tot vruchteloos werken wordt gedoemd. Spreker wees verder op de groote belangen, welke in dezen crisistijd voor de verschillende bevolkingsgroepen op het spel staan. Wat de belangen van de arbeiders betreft, hieraan werd opzettelijk in het program der R. K. Staats partij een groote plaats ingeruimd. Evenals in het verleden zullen ook in de toekomst de arbeiders-afgevaardigden en met hen de vele arbeidersvrienden onder de overige Katholieke Kamerleden, werken met dat pro gram in de hand. Het centraal bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart bericht ons: Vertegenwoordigers van de betrokken regee ringen, van de reederijen en van de particu liere schippers hebben Dinsdag in Duisburg ver gaderd op uitnoodiging van de Duitsche en van de Nederlandsche regeering en onder voorzit terschap van Ministerialdirektor Klausener van het Reichsverkehrsministerium, ten einde den noodtoestand in de Rijnvaart te bespre ken. De diepgaande besprekingen brachten in dezen zin overeenstemming, dat grondslagvoor alle te treffen maatregelen moeten zijn het principieele behoud van het vrije bedrijf en voorts vrijwillige overeenkomsten tusschen de Rijnvarenden in elk land en tusschen de be trokken landen onderling. Men mag spreken over een algemeenen wil om de maatregelen te ontwerpen en in te voe ren, welke voor een leniging van de nooden der Rijnvarenden noodzakelijk zijn, hoewel de uitgesproken gedachten nog een grondig on derzoek noodig hebben. Dit onderzoek zal zoo snel mogelijk plaats vinden, zoodat een nieu we vergadering mag worden verwacht tegen het begin van de maand Mei. HUIZEN, 1875 M.' N.C.R.V. 8.00 Morgen concert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst door Ds. P. van Vliet 10.45 Gramofoonmuziek 11.00 KRO. Gramo foonmuziek 11.30 Godsdienstig half uurtje, pastoor L. H. Perquin. 12.00 Po litieberichten 12.15 KRO. Orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2.00 N.C.R.V. Fraaie hand werken door mej. G. Ablij. 3.00 Vrou wen-halfuurtje, Ds. D. Boeke: „De versprei ding van den Bijbel in den tijd der vet kaarsen". 3.30 Zender-verzorging 4.00 Bijbellezing, ds. E. I. F. Nawijn, zang; mej. C. de Jager, orgel M. F. Jurjaanz. 5.00 Bram Hendrik, cello, Dorothy Gerstel a.d. vleugel. 5.45 Handenarbeid voor de jeugd, H. J. Steinvoort. 6.15 Onze Ned. Monumenten: „Vondel', door A. L. van Hul zen 6.45 Knippen en stofversieren 7.00 Verkiezingsredevoering, A. R. Partij 7.30 Politieberichten 7.45 J. Sohioper, se cretaris van het Chr. Nat.Vakverbond in Nederland. 8.00 Uitzending van het „Verbond van Evangelisatie-Commissies der Geref. Kerken in Nederland, door de Evan gelisatie-Commissie Rijswijk (Z.H.), uit de Ger. Kerk aldaar 9.30 Vaz Dias 9.45 Wat er op de wereld gebeurt. Corn. A. Crayé 10.15 Treurmuziek bij de verschil lende volken en in verschillende tijden. Gramofoonmuziek, ingeleid door G. van Ravenzwaay. 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. AVRO. 8.00 Gramo foonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Solistenconcert, Joh. van Emden, piano, Aliazar Blok, cello, a.d. vleugel Egbert Veen. 11.00 Knipcursus, kinderkleeding door mevr. Ida de Leeuw van Rees 11.30 So listenconcert 12.00 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester, afgewisseld door gramofoonmziek 2.00 Halfuur voor de vrouw 2.30 Zenderverzorging 2.45 Gra mofoonmuziek 3.00 Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw-van Rees 3.45 Gra mofoonmuziek 4.00 Mevr. Ant. v. Dijk, voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Het Rotterdamsch Vocaal-kwartet, Bertha ten Hope, sopraan, E. J. van Dijk-Ver- maes, alt, F. J. Vermaes, tenor. Leo Wolfs bergen, bas, a. d. vleugel Annle Neder- bracht 5.00 Voor grootere kinderen: mevr. Ant. van Dijk. 5.50 Kovacs I.ajos met zijn orkest, Bob Scholte, refreinzang. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander.' 7.30 Engelsch voor gevorderden, door Fred. Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroepor kest o.l.v. Nico Gerharz, mevr. H. Leopold- Draper, piano 8.25 Utrechtsch Vrouwen koor, o.l.v. Karin KwantTörngron. 8.45 Omroeporkest 9.15 Het Aguilar- Kwartet 9.30 Orgelconcert door Piet v. Egmond Jr., Hélène Cals, sopraan 10.00 Omroeporkest. 10.30 Aguilar-Luit-kwar- tet 10.45 Omroeporkest 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.20 M. Concert door het N.I.R. o. 1. v. P. Leemans; 12.30 gram.- muziek; 4.20 concert door het Radioorkest 0.1.v. Franz André; 5.35 gramofoonmuziek; 7.20 concert door het omroepsymphonie- orkest o.l.v. Arthur Meulemans; 9.30 gra mofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Carl. Ry- dahls instrumentaal ensemble; 1.00 gramo foonmuziek; 1.50 omroepharmonieorkest o. 1.v. Launy Gröndahl. BERLIJN, 419 M. 3.50 Concert door de Berlijnsche orkestvereeniging o.l.v. Schmal- stich; 6.20 luisterspel „Deutsche Passion" 1933; 7.20 „Chrlstus"-mysteriespel. HAMBURG, 372 M. 12.35 gramofoonmu ziek; 1.30 idem; 3.50 concert; 7.20 Noragor- kest o.l.v. Ebel van Sosen. KöNIGWUSTERHAUSEN 1635 M. 1.20 gramofoonmuziek; 3.50 concert; 4.50 con cert; 7.20 concert door een kamerorkest; 10.20 concert. LANGENBERG, 472 M. 11.20 concert; 12.20 concert o.l.v. Eysoldt; 3.55 vesperconcert d. het kleine orkest van Munster. DAVENTRY, 1554 M. 11.20 orgelconcert; I.05 concert; 1.35 concert door het Western Studio-orkest; 2.20 vesper; 3.05 concert door het Metropole-orkest o.l.v. Colombo; 4.05 orgelconcert; 8.55 concert; 10.05 B.B.C. dansorkest o.l.v. Henri Hall. PARIJS Eifel 1446 M. 7.50 Gramofoon muziek. PARIJS, 1725 M. 7.05 gramofoonmuziek; II.50 concert; 5.50 gramofoonmuziek; 6.40 concert; 9.20 gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 4.30 orkestmuziek; 8.20 uitzending uit een theater. ROME, .441 M. 4.50 concert; 7.35 gramo foonmuziek; 8.05 concert o.l.v. Mulé. WEENEN, 517 M. 3.10 „Volksweisen aus deutschen Ostersplelen." WARSCHAU, 1411 M. 5.40 populair con cert; 7.35 concert door het Philharmonie- orkest van Warschau o.l.v. Cas; BEROMttNSTER, 466 M. 8.05 Eduard Hen- neberger speelt moderne pianomuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Ds. E. R., de bekende Ned. Herv. predikant te Winterswijk, veroordeeld door het Amster- damsch Gerechtshof wegens de valsche brie- venschrijverij, over welke reeds drie jaar lang zooveel te doen is geweest, deelt in „De Win- terswijksche Kerkbode" mede, dat hij thans in de strafgevangenis te Amsterdam zijn straf on dergaat, doch dat hij onschuldig lijdt. „Onschuldig ben ik hier. Heerlijk om dat te weten. Ware ik schuldig, het zou erger zijn. Tegenover alle beschuldigingen en vonnissen van rechtbank, gerechtshof en menschen houd ik mijn onschuld staande. De verklaring op den kansel indertijd afgelegd, in tegenwoordigheid van den heiligen, rechtvaardigen God, die een maal rechtvaardig, onpartijdig en onbevoor oordeeld vonnissen zal, blijft van kracht, zal van kracht blijven, nu bij mijn leven, straks bij mijn sterven, straks in de groote eeuwig heid. God weet, dat ik onschuldig ben." De rechtbank te Arnhem deed gisteren uit spraak tegen den werkloozen kellner H. T. G„ die op 13 Januari in de Passage van Vroom en Dreesmann te Nijmegen een moordaanslag pleegde op zijn echtgenoote, met wie hij in een echtscheidingsprocedure lag. De rechtbank veroordeelde hem tot 2% jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 2 y, jaar gev. zonder aftrek. Bij graafwerk voor de uitbreiding van het gebouw der firma Gerzon aan den Schidam- schedijk hoek Zoetesteeg te Rotterdam stuitten arbeiders Maandag op de oude fundamenten van de in 1615 afgebroken Schiedamsche Poort. Het schijnt, dat deze poort vroeger dienst heeft gedaan als gevangenis. in de weer, om het dier te zoeken. Maandagmiddag meenden enkele kinderen Reintje gezien te hebben in het zoogenaamde „zwarte wegje" nabij denTerwoldschen weg, doch de eigenaar, die onmiddellijk daarheen toog, vond geen enkel spoor. Men speurt ijverig ook in de omgeving, doch de kans om het beest terug te krijgen wordt met den dag kleiner. Het droevigst van het geval is, aldus „De Telegraaf", dat de eigenaar, die met den vos zijn brood verdiende, thans zonder inkomsten is. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en een dochtertje van vijf jaar, wordt met armoede bedreigd. De politie heeft den ongelukkigen een bon voor nachtlogies verstrekt. Maandagavond tegen 10 uur is door niet bekende oorzaak een ernstige brand ontstaan in het café van den heer Renders te Geffen. Weldra stond het geheele perceel, alsmede de aangrenzende woningen van de gezinnen Krom hout en Penders in lichter laaie. Het café en de beide woningen werden geheel verwoest. De plaatselijke brandweer kon weinig tegen het vuur uitrichten. Enkele personen, die zich op het moment dat de brand uitbrak in het café bevonden, namen aan het blusschingswerk deel. Zij wisten de kinderen en een gedeelte van het meubilair in veiligheid te brengen. Verzekering dekt de schade. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 16 April t/m 29 April de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptie- melk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4%, 5 en 5y, cent per Liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 3 cent per liter De vastgestelde prijs geldt „af boerderij." Op de grens van Hooge Zwaluwe en Wagen berg, gemeente Terheide, is Dinsdagmiddag door onbekende oorzaak afgebrand de boerderij van den landbouwer van Cleef. Acht melk koeien, twee paarden en eenig klein vee kwa men in de vlammen om. Het woonhuis bleef behouden. Het vuur is met twee spuiten van Wagenberg bestreden. Verzekering dekt de schade. Gisterenmorgen omstreeks half twaalf brak brand ui in de kapitale boerderij van den heer van de B. te Beek en Donk. Drie koeien, drie kalveren en zes varkens kwamen in de vlammen om, terwijl twee koeien die ernstige brandwonden hebben opgeloopen, afgemaakt zullen moeten worden. De boerderij met inboedel en alle landbouw werktuigen werden een prooi der vlammen. De brandweer van Beek en Donk wist een klein bijgebouwtje voor het vuur te sparen. Gistermorgen is te R'dam aangekomen het motorschip „Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd met aan boord de geredde bemanning van het Letlandsche stoomschip „Evermore", dat in de Golf van Biscaje is gezonken. De kapitein van de „Dempo", de heer U. Ude- ma, vertelde ons over deze redding, dat hij 8 April, des avonds om 11.15 uur, een S. O. S.- bericht van de „Evermore" had gekregen, waar bij werd medegedeeld, dat de ketel ontploft was en dat men assistentie noodig had. Getracht werd nog nadere bijzonderheden te krijgen, maar de marconist kreeg geen antwoord meer. De „Dempo" bevond zich 25 mijlen ten Noorden van de opgegeven plaats, en stoomde dus terug. Alles aan boord werd gereed gemaakt, vooral daar men vreesde dat er slachtoffers bij deze ketelontploffing zouden zijn, wat trouwens bij een ketelontploffing meestal het geval is. Om 1.23 uur kwam men bij het schip, terwijl ook eenige andere schepen in de nabijheid ge stopt lagen. Het wrak dobberde zonder licht en het water was reeds tot aan het dek gerezen. De bemanning dreef rond in twee booten van het Letlandsche schip, terwijl ook een sloep van een Portugeesch schip eenige menschen aan boord had. De motorboot van de Dempo", be mand met den eersten stuurman en den dokter, ging op onderzoek uit. Na eenigen tijd kwamen zij rapporteeren, dat de bemanning, bestaande uit 24 mannen en 3 vrouwen in de booten was gegaan, dat niemand letsel had bekomen en dat ook het zinkende wrak uiterlijk geen tee kenen van schade toonde. Daar het Letland sche schip bestemd was voor Nederland, werd de bemanning aan boord van de „Dempo" ge nomen. 's Nachts om 2.31 uur zonk het wrak. De zee was, toen het ongeluk gebeurde, geheel glad en er stond een heldere maan, zoodat het reddingswerk zonder gevaar of moeite kon plaats vinden. De bemanning van het gezonken schip heeft de papieren, de kat en een paar muziekinstrumenten kunnen redden. De „Dempo" heeft door deze redding vrijwel geen vertraging ondervonden. De kapitein van het gezonken schip, de heer Udrin, vertelde nog, dat hij met een lading ijzererts van Italië naar Terneuzen op reis was. Een paar maanden geleden heeft het schip ook ketelschade gehad. Ditmaal is de bakboordketel gesprongen. Dat er geen gewonden zijn geval len, is te danken aan het toeval, dat er tijdens de ontploffing juist niemand bij de stookplaats en in de machinekamer aanwezig was. De geredden zijn te Rotterdam opgenomen in het Christelijk Zeemanshuis. Nog steeds is er van den ontvluchten vos te Deventer geen spoor ontdekt. De eige naar is van 's morgens tot 's avonds In den mond der Westerschelde aan de zoo genaamde „Nolle", bjj Vlissingen, heeft een nachtelijke aanvaring plaats gehad tusschen twee visschersvaartuigen uit Breskens. Doordat de visschersschepen in een mistbank waren geraakt, konden de schippers geen hand voor de oogen zien. Plotseling had tusschen beide vaartuigen een heftige aanvaring plaats. Een der schepen bekwam ernstige averij aan den achtersteven, waar het water met geweld bin nendrong. Door het verplaatsen van ballast en voortdurend pompen kon het gehavende schip drijvende worden gehouden en tenslotte, toen men uit de mistbank was geraakt, naar Bres kens worden gesleept. De materieele schade aan het aangevaren vaartuig is zeer aanzien lijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, dank ook zij het feit, dat het water in den Scheldemond tijdens de kritieke uren zeer kalm was. De Bredasche rechtbank heeft de zaak be handeld tegen den 36-jarigen lederbewerker en twee jongens van 17 en 18 jaar, die een poging hebben gedaan om een zestigjarigen winkelier aan den Korvelschen weg te Tilburg te over vallen en te berooven. De lederbewerker, die de aanstichter van het misdrijf was, bleef bui ten wachten, terwijl de jongens den winkel binnentraden. De jongste vroeg naar sinaas appelen, de oudste sloeg den winkelier toen deze zich bukte met een hamer op het hoofd. De oude man kon nog om hulp roepen, waarop de deugnieten op de vlucht gingen. De eisch luidde tegen den 17-jarige ter be schikking stelling van de regeering tot zijn 21ste jaar en daarna een jaar gevangenisstraf; tegen den dader, die met den hamer sloeg, drie jaren en tegen den aanstichter vier jaren ge vangenisstraf. A. O. uit Rotterdam, 21 jaar, gedetineerd te Den Bosch, stond voor den Krijgsraad terecht wegens het verspreiden van opruiende geschrif ten in de kazerne te Ede op 10 Febr. 1933. Deze zaak diende reeds op 27 Maart en werd ter verdere behandeling geschorst tot 11 April om inlichtingen over beklaagde in te winnen en welke zijn uitgevallen zooals de auditeur militair verwachtte. De auditeur-militair handhaafde zijn requi sitoir. De eisch luidde: acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk, met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Swane, pleitte clementie en wees er nog eens op, dat verdachte veel spijt heeft van zijn kwajongensstreek. Ook verdachte betuigde persoonlijk zijn spijt. Uitspraak conform den eisch. Den 30sten Maart vertrok de „Snip" van de K. L. M. naar Batavia met een heele kippen ren aan boord: een kloek met vijftien kuikens en een prijsgekroonden haan. Den 8sten April kwam het geheele gezel schap springlevend en gezond te Batavia aan. De kuikens waren al flink gegroeid, de kloek was door het gebrek aan beweging wat cor pulenter geworden, de haan kraaide van ple zier, dat hij ten langen leste zich eens ver treden mocht. De vreugde der ontvangers in Indië was groot. Even buiten het dorp Gouderak is Maandag middag een ongeladen vrachtauto van de Coö peratieve Graanmaalderij „Ons Voordeel" te Gouderak, welke bestuurd werd door den 27- jarigen gehuwden A. van N. aldaar, van den Gouderakschen dijk gereden, toen van den te- genovergestelden kant een andere auto nader de. De chauffeur van den graanwagen haalde in volle vaart zoo ver mogelijk uit, waarbij hij de macht over zijn stuur verloor. De wagen werd zwaar beschadigd. De bestuurder, die in bewusteloozen toestand uit den auto moest worden gehaald, bleek beide beenen boven de knie gebroken en een armwond opgeloopen te hebben. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Moeder en kind.... Een twee-een heid welke 't onderwerp voor vele schrijvers is geweest. Moeder en kind. Het begrip houdt van jongs af aan een offer in voor de moeder. Bij de geboorte en bij hei ouder worden. In het gezin met vader geeft de moeder zich aan het kind. Is vader dood dan heeft zij geheel voor het jonge leven te zorgen. De moeilijkheden worden grooter. De jonge moeder hoopt mis schien nog veel van het leven. Maar het kind vraagt haar toewijding. De moeder wil het kind behoeden voor het eigene leed, dat haar leven grief de. In het jonge opkomende leven wil zij zich zelf zien verbeterd en ver edeld. Haar denken keert onwillekeu rig steeds tot het kind terug en geen teleurstelling vermag den telkens her haalden opbouw te breken van toe komstillusies. Moeder en kindHet kind richt als vanzelf het leven der moeder ten goede, want het vraagt onwillekeurig het offer dat ieder mensch beter maakt. SOERABAJA, 11 April. (Aneta) Het So«r. Handelsblad meldt, dat bij het onderzoek door de daartoe ingestelde commissie naar de geval len van dienstweigering verschillende feiten kwamen vast te staan, ondermeer dat een kor poraal van de „Java" zich naar de „Evertsen" had begeven, waar hij in een toespraak de min deren had aangezet tot massale dienstweige ring. Een andere korporaal deelde mede, dat op de „Java" een roode vlag zou worden geheschen als sein tot een algemeen verzet op de ter reede van Soerabaja liggende schepen. Uit brieven van familie uit Holland aan de gevangenen blijkt, dat reeds in December plan nen bestonden op de vloot voor een georgani seerde dienstweigering. BATAVIA, 11 April. (Aneta.) Generaal-ma- joor de Vrieze en kolonel Elshout van den Militairen Geneeskundigen Dienst zijn heden naar Onrust vertrokken. De beri-beri-gevallen op Onrust blijven sta- tionnair. Het aantal gevallen wordt getaxeerd op ruim 30. De voeding wordt o. a. aangevuld door ver- verstrekking van Katjang idjoe. De troepen zullen stellig nog de geheele maand April op het eiland blijven. Het voorloopig onderzoek is practisch geëin digd. Thans moeten de ten laste leggingen daar uit worden opgemaakt, waarmede veel tijd ge- moeid is. Daarna zullen de officieren-commissaris W- eedigde verklaringen afnemen. BATAVIA, 11 April, (Aneta.) Het Ooilege van Gedelegeerden maakte een voordracht op voor de vervulling van vacature van voor zitter van den Volksraad. Het College plaatste als nummer een op deze voordracht den heer mr. H. J. Spit, hoofdambtenaar van het Depar tement van Justitie, en als nummer twee den heer C. O. van der Plas, resident. Op de vragen van het Kamerlid Van Dis betreffende het doen van stappen door de Be geering tot het verbieden van de vertoonm? van de film „Het teeken des Kruises" heeft Minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat het hem bekend is, dat bij sommige groe pen van de bevolking bezwaren bestaan tegen de vertooning van deze film. Andere groepen, waaronder ook behoorende tot kringen, waar uit de bezwaren werden vernomen, deelen deze bezwaren niet. De keuring van films is ingevolge de Bios coopwet opgedragen aan de Centrale commis sie voor de keuring van films. Hiermede zod zich onder de bestaande wetgeving niet ver dragen een ingrijpen, als in de laatste vraas bedoeld. Naar verluidt, zal de Commissaris in Ope»' baren Dienst te New-York, Gorham Rice, door de Amerikaansche regeering waarschijnlijk wor den benoemd tot gezant der Vereenigde State» in Nederlahd. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald dat de termijn waarvoor heffingen krachtens de Crisis-Varkenswet 19** zullen gelden, verlengd wordt tot 27 Mei a**'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6