Flinke houding van Haarlems burgemeester 25 Katholieke Eenheid beteekent 25 Katholieke Macht V óórbesprekingen te Washington Den Grooten Muur gepasseerd Papen en Goering bij den Paus IN VERKIEZINGSTIJD Uit het Derde Rijk COMMUNISTEN BUITEN GESLOTEN DONDERDAG 13 APRIL' De roode propaganda in den Raad onderdrukt Nog 44 naties uitge- noodigd De Volkenbondsraad Noenmaal bij den Duce GEMEENTERAAD Het Hildebrandmonument Adres Bioscoopbond Door den fiscus vervolgd Eervol ontslag Schoolkleeding Aanvaarding geschenk Kohier straatbelasting Maken erf af scheiding Opheffing onbewoonbaar- verklaring Vergunnings- en Verlofs- recht Huur gebouw Wijziging Politieverordening Wijziging commissie Balansen Aanvaarding grond Verkoop grond Levering drukwerk Benoemingen Schoolvoeding Roode propaganda Een zestal voorname punten. Mac- Donald zal zijn intrek nemen op het Witte Huis Meyer gaat heen Ongeveer 1000 onderwijskrachten in Pruisen in dienst gesteld Stahlhelm en hakenkruis Arrestaties te Diisseldorf Hevige gevechten in Noord-China 500 Chineezen gedood Afzonderlijke particuliere audiën ties van een half uur Dollfuss bij Mussolini Besluit van het Bulgaarsche parlement Woensdag vergaderde de gemeenteraad van Haarlem onder voorzitterschap van den bur gemeester. De heer REINALDA vindt de wijze van be spreking van het Hildebrand-monument door den burgemeester beneden peil. Hij zou gaarne vernemen de financieele gevolgen van de plaatsing op plaats A of B en van de regeling der positie van vrouwelijk personeel bij het Gasthuis. De VOORZITTER antwoordt, dat aan de plaatsing van het Hildebrand-monument na tuurlijk financieele gevolgen verbonden zijn. Wat de wenken van den heer Reinalda be treft, deze heeft spr. aangehoord en hij zal overwegen in hoeverre al dan niet gevolg daar aan moet worden gegeven. De heer PEPER stelt voor, het verzoek van den Bioscoopbond, de bioscopen op len Paasch-, Pinkster- en Kerstdag open te laten zijn, in te willigen. De heer JOOSTEN verdedigt een door hem ingediend verzoek van dezelfde strekking. Hij meent, dat een beroep op de Zondagswet niet opgaat. Hij ziet ook niet in, waarom het ver bod wel voor bioscopen moet gelden, daar het toch ook niet voor schouwburgen geldt. De heer VISSER keurt het af, dat men nu reeds deze zaak weer in den raad brengt, na dat 3 maanden geleden een beslissing genomen is. Spr. verbaast er zich over, dat de beide voorstellers, die zich aandienen als vertegen woordigers van de arbeiders, niet eens geïnfor meerd hebben bij het bioscoop-personeel, dat nooit een vrijen Zondag heeft. De heer VAN DAM verdedigt het voorstel- Joosten. Dit omvat niet het principieel karak ter, doch bedoelt slechts het vergemakkelijken van de exploitatie door de bioscoophouders. De heer CASTRICUM heeft er niet aan ge twijfeld, dat men vandaag weer een poging zou doen, het besluit van 3 maanden geleden on gedaan te maken. Nu wijst men op de staking van stemmen bij het besluit, om zijn inconse quentie te verbergen. Maar als de S. D. A. P. vasthoudt aan raadsbesluiten, dan kan spr. zich niet voorstellen, dat zü het betreffende be sluit te niet wil doen. Spr. meent voorts, dat men het bioscoopbe zoek in deze voor velen moeilijke tijden niet moet bevorderen. De heer WOLZAK wijst er op, dat de raad niet met te wiskunstige zekerheid moet reke nen op de uitvoering van hetgeen in de motie gevraagd wordt, als zij aangenomen wordt. De heer CASTRICUM noemt het bespotte lijk, als men den katholieken wil aanwrijven, dat zij den menschen geen ontspanning gun nen. Zij kunnen 362 dagen uitgaan en dan hoeven de 3 gevraagde dagen er niet bij. Spr. viftt het een ramp, dat de menschen zooveel uit kunnen gaan. De heer JOOSTEN keurt den toon af, waarop de communisten hun zaak verdedigen. Hij vertrouwt verder, dat B. en W. het heden middag te nemen besluit betreffende de bios copen zullen uitvoeren. De Zondagswet wordt toch niet gehandhaafd en daarom meent spr, dat de bioscopen niet in een afzonderlijke po sitie ge'aten moeten worden. Het voorstel-Joosten wordt aangenomen met ft15 stemmen (links tegen rechts). De heer PEPER bespreekt een geval-Van Diemen, oud-onderwijzer, die „door den fiscus achterna gezeten wordt". Wethouder ROODENBURG antwoordt, dat deze man reeds in moeilijkheden gekomen is, toen hij onderwijzer in den Haarlemmermeer was. Hij is daar zonder werk gekomen; hier kan hij niet aangesteld worden. Wat de rijksfiscus doet, daar kan de gemeente niets aan doen. De gemeentelijke fiscus zal soepelheid betrachten. Eervol ontslag wordt verleend aan: H. Orans- berg als leeraar aan de avondschool voor han delsonderwijs; mej. A. J. Lleffering als onder wijzeres aan school 4; mej. S. P. M. Wissing als onderwijzeres aan school 3. B. en W. stellen voor, de rekening der com missie voor schoolkleeding goed te keuren tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 16.242.60 en over 1932 een nader subsidie toe te kennen van 10.242.60. Aldus besloten. B. en W. stellen voor in eigendom te aan vaarden, ter plaatsing in 't Frans Halsmuseum, een collectie zilveren voorwerpen, benevens een gouden beugel, drie waaiers en een rouwklop- per, gelegateerd door nu wijlen mevr. C. J. EkamaPostma. Aldus besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan het le gedeelte van het kohier van de straatbelasting en dat der precariorechten dezer gemeente, be lastingjaar 1933, tot een totaal bedrag van J 248.922.65. Aldus vastgesteld. B. en W. stellen voor, het bestuur der Ver- eeniging tot stichting en instandhouding van scholen m^t den bijbel medewerking te ver- leenen voor het maken van een verhoogde erf- afscheiding tuschen den openbaren weg en de bijzondere lagere school aan de Slachthuisstraat hoek Byzantiumstraat. Aldus besloten. B. en W. stellen voor de onbewoonbaarver klaring van de woningen aan de Essenstraat nos. 20 en 22 en van de woningen aan de Spie gelstraat nos. 23 A en 23 B op te heffen. Aldus besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wij ziging der verordening op de heffing van Ver gunnings- en Verlofsrecht. Aldus vastgesteld. B. en W. stellen voor, het perceel aan het Kenaupark no. 6, waarin gevestigd is de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezondheids dienst, te rekenen van 1 April 1933 af opnieuw in te huren van jaar tot jaar, tegen een jaar- Üjkschen huurprijs van 2200. Aldu3 besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wij ziging der Algemeene Politieverordening, welke wijziging verband houdt met Drankwetlokah- ieiten. Aldus vastgesteld. B. en W. stellen voor af te wijzen het verzoek van de Nationale Commissie tegen het Alco holisme, beperkingen aan te leggen aan het aantal verloven A (voor den verkoop van zwak- alcoholhoudende drank). Aldus besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wij ziging der verordening op de vaste raadscom missies (Commissie van Bijstand voor Maat schappelijk Hulpbetoon). Aldus vastgesteld. Goedgekeurd worden de balansen over 1931 van de: Haarlemsche Stichting voor Woning verbetering, Woningbouwvereeniging „Tuin wijk" en de Woningstichting „Patrimonium". De heer PEPER maakt echter opmerkingen over het langdurig leeg staan van woningen van „Tuinwijk". Daardoor raken de huizen in ver val. Hij spoort aan een bevredigende oplossing er yoor te zoeken. De heer DE BRAAL bepleit verlaging van de huur van woningen. Wethouder GERRITSZ zet uiteen, dat bij „Tuinwijk-Zuid" reeds tweemaal huurverlaging heeft plaats gehad. Hij gaat na het onderzoek naar de huuropbrengst van middenstandswo ningen. Van abnormaal leeg staan van deze woningen is geen sprake. Men heeft bezwaren tegen het wonen in „Tuinwijk-Zuid", welke ge baseerd zijn op den smaak der menschen. Daar enboven gaat nog steeds het gerucht, dat die woningen niet goed zijn. Wat de arbeiderswoningen van „Patrimo nium" betreft, de minister wil huurverlaging goedkeuren, als de gemeente maar betaalt. Er is geen oplossing aan te geven zonder mede werking van het rijk. B. en W. stellen voor, van J. Lottgering gratis te aanvaarden 75 M2. grond, gelegen aan de Amsterdamsche vaart. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, grond te verkoopen aan: Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeni- ging „Vooruitgang", N.V. „Prinsenerve", S. Feenstra, A. P. Winnubst, S. Hop, „N.V. Hoger- veka", Gebrs. Van Schuppen, S. L. Blom en A. J. van Grijn, welke grond gelegen is resp. aan: Byzantiumstraat, Zaanenlaan, Mercurius- straat, Middenweg, Friesche Varkensmarkt, Van Dortstraat, Oost-Indiëstraat, Zaanenstraat en Jan Haringstraat. Voorts aan Gebrs. Mulder en J. W. de Mol grond, gelegen resp. aan de Neptunusstraat en de Van Nesstraat. Overeenkomstig deze voorstellen wordt be sloten. Wethouder GERRITSZ verklaart zich tegen den verkoop van den grond aan de Friesche Varkensmarkt. Het voorstel wordt aangenomen met 1815 stemmen. De meerderheid van B. en W. deelt mede, niet voornemens te zijn, tenzij daartoe genoopt door een formeele opdracht van den raad, zich in alle gevallen bij de gunning van drukwerk te beperken tot de georganiseerde drukkers. De heer KEERWOLF wijst op de voordeelen van het georganiseerd zijn in het typografen- bedrijf. Zoo zullen werklooze typografen bijna niet ten laste van de gemeente komen. Hij vereenigt zich met het voorstel-Visser. dat beoogt het drukwerk alleen te gunnen aan die drukkerijen in Haarlem, waar het personeel werkt onder de bepalingen van de in deze be drijven geldende collectieve arbeidsovereen komst. De heer VISSER verdedigt zijn voorstel. De heeren DE BRAAL, GROENENDAAL en VAN DAM verklaren zich voor het voorstel- Visser. De laatste vindt het een schaduwzijde, dat de deelnemers aan het collectieve contract gedwongen zijn, de prijszetting te aanvaarden. De heer KLEIN betreurt ook de weinige ach ting van B. en W. voor de indertijd aange nomen motie. Reeds in 1916 of 1917 heeft spr. voorgesteld in de bepalingen op te nemen den 10-urigen arbeidsdag. In de bestekken moest opgenomen worden, dat degenen, wien het werk gegund wordt, -zich houden aan het col lectieve contract. Men moet alleen de groote lijnen zien en niet vervallen in kleinigheden. Wethouder ROODENBURG deelt mede, dat het college niet in gebreke gesteld kan worden, omdat zoo spoedig reeds B. en W. van hun zienswijze kennis geven. Het beetje gemeentewerk, dat georganiseerde drukkers niet krijgen, zal geen groote werk loosheid met zich brengen. Er zit meer vast aan het collectief contract dan een goede arbeidsregeling en wel de prijs zetting. Daarom willen patroons zich niet on derwerpen. Het is een ernstige fout, dat door moderniseering van het drukkersbedrijf het publiek er niet van kan profiteeren. Dat komt door die prijszetting. Dat is een oeconomische fout in de maatschappij. Moet men de opdracht geven aan een georganiseerde, wiens prijs in strijd is met het collectief contract? B. en W. hebben gemeend, de gunning uit bezuinighelds- overweglngen te geven aan hem, die het goed koopste was. De heer KEERWOLF vindt de argumenten van den wethouder niet steekhoudend. De heer VISSER heeft in het raadsstukje alleen bezuinigingsredenen gevonden. En nu komt de wethouder met argumenten, als de loyale concurrentie. Die argumentatie heeft er niets mee te maken. De heer GROENENDAAL vraagt, of er groot prijsverschil tusschen de al- en niet-aangeslo- tenen bij de collectieve arbeidsovereenkomst is. De heer REINALDA betreurt het, dat B. en W. aangevoerd hebben, dat de motie geen plicht aan B. en W. oplegde. Maar in zijn moties heeft de raad altijd deferentie tegenover B. en W. betracht. De motie sprak uit, dat het be hoorlijk was, als B. en W. er aan gehoor gaven. Spr. betreurt het, dat de chr.-hist. wethou der liberale ideeën verdedigd heeft. Het leveren van het drukwerk wordt gebaat met een be hoorlijke organisatie in het drukkersbedrijf. Het systeem van bevoordeelen van ongeorga niseerde drukkers leidt z. i. tot prijsverhooging ook bij de ongeorganiseerden De heer VAN DAM: „Of tot prijsverlaging bij de georganiseerden." De heer REINALDAof tot anarchie in het bedrijf. De houding van B. en W. leidt tot een groo- ten teruggang op sociaal gebied. B. en W. moeten in overleg treden met de werkgevers in het typografisch bedrijf. Dan ook zal te hooge prijs vermeden worden. Wethouder VAN LIEMT deelt mede, dat de kleinst mogelijke meerderheid van B. en W. uit bezuiniging de regeling getroffen heeft. De katholieken zijn voorstanders van het ge organiseerde bedrijf en zij denken er niet aan, dit principe ter wille van enkele honderden gul dens te verkoopen. Spr. legt er daarom den na druk op, dat het schrijven van B. en W. niet de meening vertolkt van het geheele college, doch slechts van een meerderheid. Wethouder ROODENBURG verdedigt nog maals het besluit der meerderheid van B. en W. Bij een inschrijving varieerden de bedragen van 670 tot 1100. Er is dus wel een groot prijsverschil, wat niet alleen in de loonen zijn oorzaak vindt. Volgens de meening van B. en W. pikken de ongeorganiseerden slechts een graantje mee. Het voorstel-Visser wordt aangenomen met 31 tegen 2 stemmen. Tegen de leden Van Santé en Roodenburg. Benoemd tot: lid der Commissie voor de beoordeeling van subsidies uit de gemeentekas (vacature-G. Adrian) mevr. Venema-Van Doom; curator van het Gymnasium mr. dr. F. A. Bijvoet; de leden en plaatsvervangende leden der stembureaux. tijdelijk leeraar in de lichameliike oefening aan het Gymnasium D. Ph. Immer. Op vragen van mej. Van Vliet over school voeding deelt wethouder ROODENBURG mede, dat den raad een lijst overgelegd zal worden over de aantallen kinderen, die deelgenomen hebben aan de schoolvoeding, alsmede op de dagen, waarop dit geschied is. B. en W. staan afwijzend tegenover de meening, dat school 38 bij uitzondering toegestaan moet worden, warm voedsel te verstrekken. Na deze eene school zouden er meer volgen. Het huidige systeem voldoet goed. Op de vraag, of ook in den a.s. zomer warm voedsel kan verstrekt worden, kan nu nog geen definitief antwoord gegeven worden. Daartoe moet men nog eenige weken wachten. Mej. VAN VLIET dient een motie in, waar in de centralisatie gevraagd wordt voor de kindervoeding (lokalen in Leidschekwartier, Rozenpriëel en overkant Rijksstraatweg) en ook in den komenden zomer warm voedsel te verstrekken. De heer KLEIN wijst op het goede werk der St. Vincentius Vereeniging bij de verstrekking van warm voedsel. De motie-Van Vliet behoeft een nader onderzoek. Ook de kosten moeten berekend worden, om dat 's zomers nog nooit warm voedsel verstrekt is. De Vincentius Vereeniging legt er nu reeds geld bij. Spr. vraagt daarom prae-advies over het voorstel. De heer VAN DAM is het hiermede eens ten aanzien van het tweede der motie, doch be pleit inwiliglng vén 'jhèt''éérste deel."" Wethouder ROODENBURG deelt mede, dat B. en W. niet tegen de centralisatie is, maar men beschikt niet dadelijk over de noodige hulpkrachten. De motie willen B. en W. om prae-advies nemen. Over het tweede deel zul len B. en W. in Mei mededeelingen doen. Over het eerste deel volgen mededeelingen vóór de a.s. campagne. Men moet echter wel in aan merking nemen, dat de zaak niet zoo eenvou- vóudig is, als men denkt. Op vragen van de communisten over niet- verleend verlof voor het houden van optochten e.d. deelt de VOORZITTER mede, dat hij ad viseert, de vragen niet toe te staan, daar hü ze niet zal beantwoorden. Wordt tot toelating be sloten, dan zal hij het besluit ter vernietiging voordragen aan de Kroon. Over het voorstel van den voorzitter, de vra gen niet toe te staan, staken de stemmen met 1616, zoodat daarover in de volgende verga dering opnieuw gestemd moet worden. Op communistische vragen, waarom niet meer verkiezingsleuzen op de straten geschil derd mogen worden, deelt de VOORZITTER mede, dat dit besluit genomen is, omdat de communisten daar misbruik van gemaakt heb ben. De heer PEPER houdt een propaganda- speech voor het communisme. De heer CASTRICUM acht het plaatsen van propagandaborden de juiste wijze van própa- ganda-voering. Het b eshilderen der straten ontsiert de stad en dat moet zooveel mogelijk geweerd worden. De heer REINALDA noemt de houding van B. en W„ al staan zi) formeel in hup recht, „klein gedoe". Als de autoriteiten een goede regeling bij het straatscbilderen in de hand houden, kan men dit toelaten, wijl de politieke propaganda van alle partijen daarmee ge baat is. Het verbod van dit en andere zaken toont bruut gezag en bederft de stemming. Men moet zich vrij kunnen bewegen binnen het raam der Grondwet en spr. vraagt B- en W. geen maat regelen te treffen, welke prikkelen. Binnen het raam van orde en regel moet vrije propaganda voor de verkiezingen gevoerd kunnen worden, meent spr. Daartoe doet hij een beroep op den burgemeester. De heer VISSER wijst er op, dat indertijd uitgemaakt is, dat niet meer op de straat ge schilderd zou worden. Dat is bij meerderheid van stemmen beslist. Er is nu meer dan vol doende gelegenheid, om propaganda te maken. Spr. huldigt B. en W„ dat zij de groote vrij heid dienaangaande een beetje ingeperkt heb ben. Door radio, vergaderingen, pers en strooi biljetten is er overvloed van gelegenheid, om propaganda te voeren. De heer BAAS prijst de houding van B. en W. Er worden zooveel ophitsing en leugens neergekalkt door gewetenloozen, dat men dit Vel verbieden moest. Ieder, die respect voor 't gezag heeft, moet zich afvragen, waarom toe stemming verleend moet worden voor het kal ken van nonsens. De heer VAN DAM betoogt, dat men onder scheid moet maken tusschen argumenteerende en bewerende propaganda. De eerste is vrij, de tweede heeft weinig overtuigende waarde. Strikt noodzakelijk is die propaganda niet. Daarbij moet men zich laten leiden door het ordelijke stadsbeeld. In Amsterdam is het een verschrik kelijk gezicht. Aan de argumenteerende propaganda moet men, meent spr., zoo groot mogelijke vrijheid verleenen, vooral in den tegenwoordigen tijd. Spr. keurt het af, dat verkiezingsbiljetten met couranten overplakt worden. Het plakken moet zich beperken tot de ge meentelijke aanplakborden en tot olaatsen, waar dit niet hinderlijk is, mits de biljetten na de verkiezing verwijderd worden. Een communistische motie om het kalken weer toe te staan werd met 1914 stemmen verworpen. Op een vraag van den heer Oversteegen be treffende uitkeering door Maatschappelijk Hulpbetoon deelde wethouder v. LIEMT mede, dat bij verkeerde uitkeering verkeerde inlich tingen zijn gegeven. De wethouaer is ten allen tijde bereid iemand te ontvangen, in zijn huis wenscht hij niet gestoord te worden. Op een vraag van den heer Oversteegen om op Juliana-dag arbeidersgroepen, welke I Mei willen vieren geen enkele belemmering in den weg te leggen, werd niet geantwoord, daar het behandelen van de vraag met 1913 stem men niet werd toegestaan. Dan kwamen aan de orde de vragen van den heer Joosten betreffende het niet toestaan van een optocht der S. D. A. P. op 1 April j.l. B. en W. zijn in meerderheid van oordeel, dat den heer Joosten geen verlof gegeven moet worden tot het stellen van die vragen. De heer Joosten wil het woord. De voorzitter weigert dit, en wil eerst stem men. De heer JOOSTEN zegt, dat er gedebatteerd mag worden over het voorstel, de vragen niet toe te staan. De heer v. DAM merkt op, dat hij zijn stem toch eerst mag motiveeren. Hij zal vóór stem men. De heer JOOSTEN zegt de vragen te mogen stellen omdat de voorzitter en de raad de Alg. Politie-verordening samen maakten. Wethouder ROODENBURG merkt op, dat de wethouders in deze zaak niet bevoegd zijn, en ook omdat de vragen niet behoorlijk ge steld zijn. De raad besluit met 1716 stemmen het stel len van de vragen toe te laten. De VOORZITTER deelt mede, het besluit ter vernietiging aan de Kroon te zullen voor dragen en sluit de vergadering. Mededeelingen aan den Raad d.d. 12 April 1933. a. Ingekomen zijn: Een brief van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, houdende bericht van ontvangst van de bij raadsbesluit van 8 Maart 1933 vastgestelde verordening tot wijziging der Algemeene Politie verordening. Een verzoekschrift van de Afdeeling Haarlem der Onafhankelijke Socialistische Partij om een uitkeering ineens te verstrekken aan alle werk- loozen, die hoofden van gezinnen en kostwin ners zijn en 6 maanden of langer werkloos. Een verzoekschrift van jhr. F. Teding van Berkhout e.a. om een ander terrein voor den bouw van het Sportfondsenbad aan te wijzen en het thans uitgegraven terein door beplanting en het aanleggen van wegen zijn oude bestem ming te geven. Een verzoekschrift van J. van Diemen, tijde lijke leerkracht bij het openbaar lager onderwijs, om maatregelen te beramen, waardoor hij finan cieel geholpen wordt. Een verzoekschrift van de Haarlemsche Af- deelingen van de Samenwerkende Arbeidersvak bonden in het Grafisch Bedrijf betreffende het gunnen van drukwerk der gemeente. (Te be handelen bij punt 13 van den oproepingsbrief). Een telegram van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond, houdende het verzoek om de wenschelijkheid uit te spreken, dat Burgemeester en Wethouders de Zondags wet 1815 ten aanzien van de bioscoop onderne mingen niet meer toepassen, zoodat op den Goeden Vrijdag, den len Faaschdag, den lsten Pinksterdag en den lsten Kerstdag bioscoop voorstellingen kunnen worden gegeven Een verzoekschrift van H. F. van Bodengraven cm hem te ontheffen van de z.i. ten onrechte opgelegde precario-rechten alsmede van de ver- volgingskosten. b. Gesteld worden in handen van Burgemees ter en Wethouders om prae-aidvies: Een verzoekschrift van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel om beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van verbeteringen in het lokaal voor vrije- en ordeoefeningen der school aan de Bakenessergracht 81. c. Gesteld wordt in handen van den Burge meester ter afdoening: Een verzoekschrift van Otto Schafer om aan hem vergunning te verleenen voor het maken van hlaasmuziek door een corps van 12 man op den openbaren weg. WASHINGTON, 12 April (Reuter). In het Witte Huis is besloten, MacDonald als gast van Roosevelt daar op te nemen. Herriot zal in de Fransche ambassade wonen. Er bestaan echter geen bezwaren tegen besprekingen „aan den haard van het Witte Huis tusschen Roosevelt, Herriot en MacDonald." Staatssecretaris Huil heeft alle gezantschap pen te Washington, wier regeeringen besloten hebben bijzondere gedelegeerden te sturen, vriendelijk uitgenoodigd, het program der eco nomische wereldconferentie met hem te be spreken. Voor deze conferentie heeft Huil reeds het arbeidsprogramma opgesteld. De zes hoofdpunten hiervan zijn: geld- en credletpolitiek; prijspolitiek; hervatting van het kapitaalsverkeer; opheffing van de beper kingen van den internationalen handel; tarief- sn handelspolitiek; organisatie van de productie en den handel. Huil hecht groote waarde aan de econo mische conferentie en naar zijn meening hangt de economische toekomst der wereld van deze conferentie af. In den Senaat was Huil vroeger dikwijls de eenige die protesteerde tegen iedere verhoo ging van de tarieven, daar hij deze schadelijk achtte voor den internationalen handel. Nu hoopt hij dat de wereld het stadium be reikt heeft, waarin de parlementen en politici zullen inzien, dat ieder land niet op zichzelf kan leven en dat het dus noodzakelijk is de internationale handelsbelemmeringen weg te nemen. Als vertegenwoordiger van Mussolini zal d% Italiaansche minister van Financiën zich naar Washington begeven. NEW YORK, 12 April (Reuter). Naar ver nomen wordt heeft de gouverneur van de Fe deral Reserve Board, Eugene Meyer, tien dagen geleden ontslag aangevraagd. President Roosevelt heeft hem echter ver zocht in functie te blijven totdat zijn opvolger benoemd is. De „Herald Tribune" noemt als opvolger van Eugene Meyer den naam van den bekenden eco noom Walter Stewart. WASHINGTON, 12 April. (Reuter). Het staatsdepartement heeft een boodschap gezon den aan 44 naties, die niet vertegenwoordigd zullen zijn op de aanstaande besprekingen te Washington. Deze naties worden uitgenoodigd voor een gedachtenwisseling over het algemeene aspect van den economischen toestand en de ontwapening langs den gebruikelijken diploma- tieken weg. Het staatsdepartement is hiertoe overgegaan in verband met het gerucht, dat bepaalde niet- uitgenoodigde naties ontstemd waren. In een adres ter gelegenheid van den Pan- Amerika-dag zinspeelt Roosevelt op de „vitale beteekenis" eener onmiddellijke slooping door de Amerikaansche naties van de tusschen haai bestaande tariefmuren. NANKING, 12 April. (Reuter). Sunfo, voor zitter van de Wetgevende Yuan en zoon van wjjlen Sim Yat Sen, zal China te Washington en op de economische wereldconferentie ver tegenwoordigen. BERLIJN, 12 April. (V. D.) De Pruisische mi nister voor Onderwijs en Eeredienst heeft van daag bepaald, dat de lesroosters weer in den ouden vorm moeten worden opgesteld. Dit be teekent dat in Pruisen practisch 24.000 lesuren weer moeten worden bezet, waarvoor ongeveer 1000 leerkrachten noodig zijn. Daar de „Joodsche en Marxistische elemen ten" eveneens zullen worden vervangen, is te verwachten, dat nog meer leerkrachten zullen worden tewerkgesteld. SCHOENEBECK a. d. ELBE, 12 April. (V. D.) De leider van de Duitsch Nationale Bismarck- jeugdorganisatie, Georg, is Dinsdagavond laat, door onbekend gebleven personen ontvoerd. De politie heeft nog geen sporen van den vermiste gevonden. BERLIJN, 12 April. (V. D.) Binnenkort zul len de oude postzegels in Duitschland verdwij nen en zal op de nieuwe postzegels nog slechts de'als relief uitgevoerde beeltenis van Rijks president Von Hindenburg behouden blijven. Deze postzegels zullen gedeeltelijk in nieuwe kleuren worden uitgegeven. BERLIJN, 12 April. (V. D.) Bij de bespre kingen tusschen de Rijksregeering en het be stuur van den Stahlhelm, welke zooals gemeld zijn opgeschort tot na Paschen, gaat het o.m. om een gelijkmatige handhaving der bepalingen betreffende de aanneming van nieuwe leden bü Stahlhelm en SA, de opheffing der weder- zijdsche leden-„Sperre" (tot nu toe was ver boden gelijktijdig lid te zijn van NSDAP en Stahlhelm), ten einde de in enkele deelen van het Rijk opgetreden onzakelijke concurrentie uit te schakelen. DÜSSELDORF, 12 April. (V. D.) Woensdag avond heeft de staatscommissaris voor de stad Diisseldorf, de gouwleider Florian, den eer ste burgemeester der stad, dr. Lehr, dr. Oden- kirchen en den directeur van de spaarbank, dr. Vogt, gearresteerd als verdacht van het aan nemen van steekpenningen. MUNCHEN, 12 April. (W. B.) De stadhouder van Beieren, von Epp, heeft minister Siebert benoemd tot minister-president en minister van Financiën, Adolf Wagner tot minister van Binn. Zaken, Frank II tot minister van Jus titie, Schemm tot minister van Eeredienst en enderwijs en Esser tot minister zonder porte feuille. Ernst Roehm is benoemd tot staatsse cretaris van stadhouder von Epp. SJANGHAI, 12 April. (Reuter). Volgens be richten uit Peking en Tokio hebben er hevige gevechten plaats in Noord-China. De Japan- sche troepen maken daarbij gebruik van zwaar geschut en hebben bij hun opmarsch verschei dene steden voorbij den Grooten Muur bezet, terwijl de Japansche vliegtuigen systematisch het geheele gebied nabij de Loean-rivier op 100 K.M. van Sjanghaikwan bombardeerden. Vol gens berichten uit Japansche bron trekken de Chineesche troepen zich in wanorde terug. De Japanners verklaren, dat zij slechts ten doei hebben de Chineesche troepen terug te drijven tot over de Loean-rivier, waarna de Japanners zich tot den Grooten Muur zullen terugtrek ken. TOKIO, 12 April. (Reuter). Vermoedelijk zal de minister van Financiën Takahasji binnen kort aftreden, hetgeen waarschijnlijk een ern stige politieke crisis zal veroorzaken. TSJANGTSJOEN, 12 April. In een gevecht bij Lengkau zijn 500 Chineezen gedood en 26 Ja panners. Honderd Japansche soldaten werden gewond. De Japansche minister van Oorlog Araki heeft medegedeeld dat de strijd in Jehol tot 10 April aan 1479 Japansche soldaten het leven heeft gekost. Bijna 3500 Japanners werden gewond. (United Press) GENÈVE, 12 April. (V.D.) Het Volkenbonds secretariaat heeft zonder nadere motiveering medegedeeld, dat de oorspronkelijk op 8 Mei a.s. vastgestelde zitting van den Volkenbonds raad is uitgesteld tot 22 Mei. ROME, 12 April. Woensdagochtend zijn vice- kanselier von Papen en Goering door Z. H. Paus Pius XI in audiëntie ontvangen. Het onderhoud met vice-kanselier von Pa pen, die door legatieraad Klee werd vergezeld, duurde van half elf tot elf uur en droeg een uiterst vriendschappelijk karakter. Vervolgens stelde von Papen aan den Paus zijn echtgenoote voor. De H. Vader overhandigde den vice-kanse lier de H. Jaarmedaille, terwijl hij mevrouw von Papen een bamsteenen rozenkrans in een geschubd dopje aanbood. Om elf uur ontving de Paus den Pruisischen premier Goering, die was verschenen in de nieuwe uniform van het commissariaat voor luchtvaartaangelegenheden en vergezeld werd door zijn adjudant, den gep. kapitein Koerner (in SS uniform), en legatieraad Graaf Saurma. In deze bespreking, welke eveneens onge veer een half uur duurde, gaf Goering een al gemeen overzicht van den toestand in Ouitsch- land, waarbij hij in het bijzonder wees op de kracht der nationale regeering. Na dit onderhoud stelde Goering den Paus zijn adjudant Koerner voor. Later bracht Goering een bezoek aan kardi naal-staatssecretaris Pacelli, dat meer dan een uur duurde. De bespreking betrof den politieken toestand in Duitschland. Na een kort bezoek aan Sint Pieter werden Goering en Koerner op het St. Pietersplein door talrijke Duitsche Rome-bezoekers en pel grims ontvangen en' in hun auto welke zich slechts zeer langzaam een weg kon banen, herhaaldelijk en levendig begroet met Heil Hitlergeroep. Om half twee vond een noenmaal plaats in Villa Borghese door Mussolini aangericht ter eere van de beide Duitsche ministers, waaraan - werd deelgenomen door eenige ministers en vooraanstaande ambtenaren. Van bevoegde zijde te Berlijn wordt- ver klaard, dat de Duitsche ministers het niet als hun taak beschouwen, thans over Mussolini's plan te onderhandelen. ROME, 12 April (W. B.) Tijdens een recep tie van Duitsche persvertegenwoordigers ont kende vice-kanselier von Papen, de geruchten als zouden zijn besprekingen ten Vaticane de voorbereiding van een rijksconcordaat of de stichting eener nieuwe Katholieke partij heb ben gegolden. Ook was over de z.g. Jodenver volging geen woord gesproken. Zijn bezoek aan het Vaticaan had slechts 't karakter van een persoonlijke voelingname, welke naar hij hoopte voor beide van nut zou zijn, vooral wat betreft de Verhouding tot de Curie en de doeleinden der nationale Duit sche regeering. Verder noemde von Papen Mussolini's pact van-vier een geniale conceptie. Tijdens zijn gesprekken met Mussolini was zijn indruk van dezen als een groot staatsman volkomen be vestigd. Tenslotte verklaarde de vice-kanselier, dat het bezoek van Dollfuss aan Rome niet het geringste met de aanwezigheid der Duitsche ministers uitstaande heeft. Kardinaal-staatssecretaris Pacelli heeft he denmiddag de bezoeken van vice-kanselier von Papen en den Pruisischen premier Goering in opdracht van den Paus beantwoord. Von Papen heeft Z. H. een borstkruis over handigd, dat Paus Urbanus eens heeft gedra gen. Pius XI bestemde dit kleinood voor de Vaticaansche verzamelingen. Mussolini komt in een artikel in de Ita liaansche pers op tegen de pretentie der Klei ne Entente, dat zij een vijfde groote mogend heid in Europa vormt. Verder verklaart de Duce, dat de Volken bond zich een spoedige herziening der vredes verdragen tot plicht moet rekenen op straff® van ondergang. ROME, 12 April. (V.D.) Woensdagochtend i® de Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss doof Mussolini ontvangen in het Palazzo Venezia SOFIA, 12 April. (V.D.) Na een tweedaagse!» debat heeft de Bulgaarsche Sobranje heden middag het regeeringsvoorstel tot ontbinding van de fractie der Communistische Arbeiders Partij ®n ongeldig verklaring der communisti sche mandaten, met groote meerderheid aan genomen. Ook de burgerlijke oppositie-partijen stemden voor het voorstel. Terwijl de meerder heid bij het bekend worden van den uitslag der stêmming applaudisseerde en hoera riep, ver lieten de communisten onder het zingen van de Internationale de zaal. De Sobranje had tot nog toe 274 afgevaar digden. Door de uitsluiting der communist®0 ondergaan de meerderheidsverhoudingen een aanzienlijke wijziging. Tegen 150 afgevaardig den van het democratische boerenregeeringsbloK staan 94 oppositie-afgevaardigden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10