IN EN OM HAARLEM Prikkeldraad Onze bloembollencultuur Uit den Gemeenteraad WETEN WIJ DAT ALLES VERSCHE GROENTE NAAR DE VUILNISBELT DONDERDAG 13 APRIL Propaganda door eigen streekgenooten Misleiding.,, und kein Ende Spinazie die geen geld opbracht Demagogisch gegoochel LUCHTVAARTSPORT POST- EN TELEGRAAFDIENST Op Goeden Vrijdag en de Paaschdagen VERNIETIGING VAN VERSCHE GROENTE M <1 f'jè, iÉÉiPi Woensdag werden te Beverwijk 4000 kisten versche spinazie welke op de veilingen onverkoopbaar bleek, door het Rijks- Inkoopbureau uit de markt genomen en op de vuilnisbelt vernietigd Maar de R. K. arbeider vliegt er niet in Er hing in de raadszitting, die van half twee tot over half zeven duurde, weliswaar een geladen atmosfeer, waaruit elk oogen- blik een donderbui kon losbarsten, maar aan het slot constateerden wij toch allen, dat het met een sisser afgeloopen was. De fighting spirit, de vechtlust die de roode partijen immer kenmerkte, schijnt er en niet alleen in Haar lem momenteel uit te zijn. Een groote mate van moedeloosheid, alsof zij den grond onder de voeten voelen wegzinken, is er voor in de plaats gekomen. De gebeurtenissen in Duitsch- land, waar de geweldige, „groszartige" S. D. A. P. als een kaartenhuis in elkaar is gezakt en vele bonzen van het Marxisme het zinken de schip, zonder kapiteinseer,, in den steek laten, maakt ook op de Nederlandsche socialis ten en communisten een diepen indruk en in die omstandigheden moet men wel over een bijna bovenmenschelijk optimisme beschikken om nog juichend de leuzen van vroeger aan te heffen. Eens Werd in den Haarlemschen Raad door een katholiek wethouder, den heer Mr. Bomans, na een brallende redevoering van een socialistisch raadslid over de voorbije glorie van het katholicisme, welks dagen volgens den rooden redenaar geteld zouden zijn, gezegd: „Als de S. D. A. P. op haar sterfbed zal liggen, zal de Katholieke Kerk nog in jeugdigen bloei haar plicht doen". Het heeft er alles van, dat Wij die dagen gaan beleven. Het Marxisme heeft in den bloei, dien zij kende, alle gelegenheid gehad zijn fraaie leuzen in werkelijkheid om te zetten, maar het is wel gebleken, dat zijn mooie theorieën weinig practische waarde heb ben, dat zijn phrasen hol en ledig zijn en dat alle ongerechtigheden, die aan menschelijk werk kleven, volop het deel van de roode partijen 2Ün geworden. Wat wij gisterenmiddag van de S. D. A. P. en de communisten in den Haarlemschen Raad hog hoorden, was politlekerij van klein allooi, Peuterig azen op verkiezingswinst. Vragen hier, Wat oppositie daar. Geen wapperende vaandels zagen wij. En de rechtsche partijen, die waar schijnlijk ten verweer gereed zaten, behoefden zelfs niet in te grijpen. Dat hebben w'ij anders meegemaakt! De burgemeester had extra-maatregelen ge nomen. Niet alleen waren op de publieke tribu ne, zooals altijd, rechercheurs van politie aan wezig, maar ook surveilleerden eenige agenten In uniform. Van den Nederlandschen Bioscoopbond was ®en verzoek ingekomen om voortaan op lsten Paaschdag, lsten Pinksterdag en lsten Kerst dag bioscoopvoorstellingen te mogen geven. Er Werd uit den Raad, niet ten onrechte, aanmer king op gemaakt, dat dit verzoek, nadat een gelijkluidend nog pas drie maanden geleden door den Raad was afgewezen, nu weer ter beslis sing aan de vroeden werd voorgelegd. Het ver- Zoek van den Bioscoopbond werd door de recht sche fracties bestreden. De anti-revolutionnairen «n christelijk-historischen op principieele over wegingen. De katholieke raadsleden schaarden zich aan hun zijde, omdat er voor hen geen enkele aanleiding bestond de mooie Haarlem- sche gewoonte om de hooge feestdagen van het Jaar te heiligen door het sluiten van de pu blieke gelegenheden tot vermaak ongedaan te helpen maten. De heer Castricum zeide, dat bij het niet erg vindt als de gelegenheid om zijn geld op te maken wat ingeperkt wordt, vooral bi den huidigen voor velen moeilijken tijd. Het Verzoek van den Bioscoopbond, door de heeren Peper en Joosten in een voorstel omgezet, werd boor den Raad met 18 tegen 15 stemmen inge willigd; een stemming zuiver links tegen rechts. Of de bioscopen nu op Paschen voorstellingen zullen geven is echter nog niet zeker, want de burgemeester wilde niet beloven, dat hij ben wtensch van den Raad zou eerbiedigen. Wi, gelooven echter, dat de meerderheid in het col- kge van B. en W. hem wel zal adviseeren en dan terecht zich bij het gevallen besluit heer te leggen. Een krachtig beleid moet im- Mers niet afstooten, maar aantrekken. Bij de goedkeuring van de rekening der wo- hingbouwvereeniging „Tuinwyck-Zuid" wees de beer Peper er op, dat hier sinds jaren veel Woningen leeg staan. De inkomsten waren voor bet afgeloopen boekjaar geraamd op 66.000, bi Werkelijkheid kwam er maar 28.000 binnen. Ooor de huren te verlagen zou de gemeente voordeeliger uit zijn, meende hij. De heer Mr. Gerritsz deelde mede, dat de huren van deze Woningen reeds tweemaal verlaagd zyn, maar er schynt een antipathie tegen deze huizen te bestaan. Den heer De Braai, die in het alge- Meen huurverlaging bepleitte voor alle arbei- berswoningen, gebouwd met steun van Rijk en Gemeente, antwoordde hij, dat daarvoor de Medewerking van het Ruk noodig is. Het Rijk Wil wel huurverlaging toestaan mits de ge- Meente' de schade betaalt, zeide hy. Een doel treffend middel zou de wethouder het vinden als er veel arbeiderswoningen tegen lage huren 2°uden worden gebouwd, waardoor de vereeni- Sbigswoningen leeg zouden komen te staan. Dan het Ryk wel gedwongen worden met de "erneente in onderhandeling te treden over huurverlaging. Een prachtig staaltje socialisti- ^be regeeringswüsheid, deze soort voorziening de Volkshuisvesting! Er zijn ongetwijfeld knbere en betere methoden om tot huurverla- te komen. meerderheid van B. en W. had den Raad Mebegedeeld, dat zy niet voornemens was, tenzy aartoe genoopt door een uitspraak van den T^b, zich in alle gevallen by de gunning van bkwerk te beperken tot de georganiseerde fokkers. Dit standpunt houdt in, dat zy niet ebscht mede te werken aan de handhaving 11 be collectieve arbeidsovereenkomsten in et brukkersbedrijf, een standpunt des te merk- aardiger nu in de bestekken voor de uitvoering atl gemeenteiyke bouwwerken immer de be maling voorkomt, dat het collectief contract voor bouwvakken moet worden nageleefd. De heer B wees op deze inconsequentie en vroeg aan eh W. de groote lynen te zien en niet in meligheden te vervallen. Het is bekend, dat katholieken warme voorstanders zyn van het bedrijfsradenstelsel en van collectieve arbeids overeenkomsten. De katholieke raadsleden kant ten zich dan ook tegen de handelwüze van de meerderheid in het college van B. en W. en de heer Van Liemt deed uitkomen, dat hij tot, de minderheid in het college van B. en W. be hoort, wyi hij zyn meening in dezen niet voor enkele honderden guldens wil prijsgeven. De heeren Keerwolf, Visser, De Braai, Klein, Groe- nendaal en Reinalda verdedigden met klem van argumenten een voorstel-Visser om B. en W. imperatief op te leggen voortaan het gemeente- lük drukwerk te bestellen bij drukkers, die de bepalingen van het collectief contract naleven. Door deze formuleering werd tegemoetgekomen aan de bezwaren van hen, die bezwaar maak ten tegen de tarieven voor drukwerk. De heer Roodenburg, die de meening van de meerder heid van B. en W. verdedigde, richtte zijn aan val vooral op deze prüszetting, zooals hij dat noemde. Hij achtte het een fout in het stelsel, dat het publiek niet in voldoende mate kan profiteeren van moderniseering van drukkers- bedryven. Hem werd er echter op gewezen, dat de tarieven herhaaldelijk en op zeer korten termijn herzien worden. By deze discussie mis ten wu den heer Mr. Slingenberg. Onze wet houder van financiën, dien w'y als de auctor intellectualis van dit B. en W.-lijk standpunt beschouwen, was afwezig, wy hebben daardoor waarschynlijk een zijner pleidooien in grooten styi gemist en wü waren werkelijk nieuwsgierig naar het bombardementsmateriaal, dat hy zou aanvoeren. Het voorstel-Visser werd met alge- meene stemmen door den Raad aangenomen met uitzondering van de stemmen der heeren Roodenburg en Van Santé. Een uitslag, waarover wy ons verheugen mogen. De heer mr. Van Dam bepleitte de instelling van een bureau dat de prü zen zou kunnen controleeren en de heer Grcenendaal gaf in overweging, dat B. en W. zich in verbinding zullen stellen met de orga nisaties. By de rondvraag had mejuffrouw Van Vliet succes met een motie om de decentralisatie by de schoolkindervoeding te vergrooten door nog een drietal distributielokalen beschikbaar te stellen en de schoolvoeding ook in den a.s. zomer voort te zetten. Nadat de heer Klein had op gemerkt, dat in dezen overleg met de St. Vin- centiusvereeniging van groot belang is, werd de motie van mejuffrouw Van Vliet om deze reden pm prae-advies naar B. en W. gezonden. Een interessante discussie over het „kalken" op straten en pleinen, waarby de heer Reinalda een hartroerend beroep deed op het goede re- geerdershart van den burgemeester en de heer mr. Van Dam een alleszins merkwaardig betoog hield over de wlsinige waarde, die hij aan deze soort propaganda toekent, eindigde met het In opdracht van minister Goering heeft Paul Kraas dezen nieuwen prijs voor de beoefening van. de sportluchtvaart ver vaardigd. Over het'algemeen weet men in het buiten land niet veel van den Hollander. Men stelt hem voor als een eigenaardig gekleed mensch, met wüde pofbroek, glimmende gespen, kanten mutsjes en kleurige voorschoten. Hy is in zijn gewone doen gekleed als Marker of Volen- dammer en weet van een colbertje met een boord en das maar weinig af. Er wordt wel hard gewerkt in dit lage landje aan de Noord zee en de menschen zyn er verbazend knap in het fabriceeren van boter en kaas, in het van gen van visch en inhet kweeken van bloe metjes. Sommige landgenooten maken zich druk om deze kwalificatie en erkennen niet de gewel dige reclame, die onwillekeurig aan de „pof broek en het kanten mutsje" vastzit. Laten ze in het buitenland maar denken wat ze wilien, als de producten waarvoor we bekendheid neb ben maar grif van de hand gaan. Daar gaat het om! Nederland is dan ook wereld-beroemd om de bloemen, voornameiyk om de bloembollen cultuur. „Dutch bulbs" hebben een benydens- waardig reputatie en in alle beschaafde landen geeft men veel geld uit voor een .stukje" van deze Hollandsche cultuur, met recht de triomf van de kweekkunst! Onze bloembollenkweekers zijn dan ook vaklui van den eersten rang en elke concurrentie in het buitenland wordt na korten of langen tyd finaal doodgedrukt. En dat komt hoofdzakelijk, omdat de kweeker een tegen 14 stemmen) om het kalken toe te staan. Er mag dus niet gekalkt worden, maar de com munisten hebben reeds toegezegd, dat zij het toch zullen doen. De heer Oversteegen had vragen gesteld aan den burgemeester als hoofd der politie over het weigeren van vergunning voor het houden van optochten, openluchtmeetings enz. De burge meester vroeg den Raad of deze het stellen var. deze vragen wilde toestaan, maar raadde het tevens af, omdat hy op de vragen toch niet zou antwoorden, wyi hij zulks als hoofd der politic niet verplicht was en eventueel toestemmend besluit van den Raad zou hy aan de Kroon ter vernietiging voordragen. Over het toestaan der interpellatie staakten de stemmen, zoodat er een volgende maal na de verkiezingen dus! nogmaals over gestemd moét worden. Aan de kaak stellen verdient de houding van den heer Van Santé bü deze stemming. Deze ver tegenwoordiger van den Vryheidsbond, een partij, die overal te koop loopt met den steun, dien zij het gezag geeft, ontzag zich niet, hier voor de vragen van den communist te stem men. Ook de heer Joosten had vragen gesteld over het weigeren van toestemming voor het hou den van optochten. Maar door de ondervinding geleerd, dat de burgemeester als hoofd der po litie hierop niet zou antwoorden, had hy ze handiger ingekleed. Hy stelde de vragen niet aan den burgemeester, maar aan het college van B. en W. Het college van B. en W. toch heeft tot taak, de uitvoering van de door den Raad vastgestelde verordeningen dus ook var. de Algemeene Politieverordening, op grond waarvan verlof moet worden gevraagd aan den burgemeester, voor het houden van optochten Dat was van den heer Joosten in alle geval een aardig gevonden juridische spitsvondigheid Maar de burgemeester was onvermurwbaar en ook hier deelde hy mede, dat, als de Raad de door den heer Joosten gevraagde interpellatie toestond, hij niet zou antwoorden en ook dit besluit ter vernietiging aan de Kroon zou voor dragen. De burgemeester vroeg den Raad of hij het stellen van de vragen toestond; de heer Joosten vroeg toen het woord over deze vraag van den burgemeester; de voorzitter wei gerde; de heer Van Dam meende, dat de voorzitter dit niet mocht weigeren, waarop de heer Baas voorstelde te stemmen over een voorstel om den heer Joosten het woord niet te verleenen en de heer Van Dam om den heer Joosten het woord te geven over het voorstel van den heer Baas. De vreugde in den Raad steeg ten top. Eindelijk verkreeg de heer Joos ten dan toch het woord en zette uiteen, dat B. en W. ter verantwoording kunnen worden geroepen over de uitvoering van een verorde ning, die door den Raad is vastgesteld. De heer Roodenburg antwoordde, dat de uitvoering van deze verordening bij den burgemeester berust en al zouden de wethouders hem ook van advies gediend hebben, dan zouden zy, naar zyn mee ning, toch niet voor dat binnenkamers gegeven advies verantwoording aan den Raad schuldig zijn. Bovendien vond hy de vragen van den heer Joosten hoogst onbehooriyk Met 17 tegen 16 stemmen (thans stemde de heer Gerritsz, die zich by de stemming over de vragen van den heer Oversteegen afzijdig had gehouden, mede) stond de Raad den heer Joosten het stellen van zyn vragen toe. De voorzitter deelde mede, dit besluit ter ver nietiging aan de Kroon te zullen voordragen, ging verder niet op de vragen van den heer Joosten in en sloot de vergadering. Het zou iederen Haarlemschen burger zeker een daalder waard zijn geweest om den koddigen indruk te zien, dien dit bondige optreden maakte. De raadsleden keken elkaar verbaasd aan, maar berustten tenslotte. Het is wel een merkwaardig geval, dat de Kroon te behandelen krijgt en by ons weten bestaat er nog geen beslissing van dien aard. Formeel staat de heer Joosten sterk. B. en W. toch zyn de uitvoerders der verordeningen en kunnen dus ter verantwoording worden geroe pen door den Raad. Maar de Kroon is geen Hooge Raad, die de wetten nauwkeurig heeft uit te leggen, doch een in hooge mate practisch col lege, zoodat het om redenen van goed beleid het raadsbesluit wel zal vernietigen. Vooral ook omdat het practisch zoo weinig waarde heeft. Immers: in de Algemeene Politieverordening is de bepaling opgenomen ,dat optochten alleen mogen worden gehouden met toestemming van B. en W. om den burgemeester gelegenheid te geven tevoren kennis te nemen van den aard der optochten en van de maatregelen, die daar- bü te nemen zyn ter handhaving van de orde, maar als handhaver van de openbare orde heeft kunstenaar is in het kruisen van bloemen, een toovenaar in het kweeken van duizenden vor men met een ongekende kleuren-variatie. Ons eigen volk is er niet voldoende van door drongen, van welk een beteekenis de bloem bollencultuur is. Men weet wel, dat er eens in het jaar bollentyd is, dat er dan tusschen Haar lem en Leiden van een sprookjesachtig bioe- mendécor te genieten is, dat er dan vele vreem delingen komen om dit wonderlyke schouwspel in oogenschouw te nemen. Men weet wel, dat er verschil is tusschen een tulp, een hyacinth en een narcis, maar dat er duizenden soorten in bestaan heeft men feitelyk nooit overdacht. Wanneer een tulp een tulp zou blyven, zou het spoedig met den handel gedaan zyn, dan zou een ieder wel kweeker genoemd kunnen wor den, zelfs de huisvader, die uit liefhebbery een perkje hyacinthen tot bloei weet te brengen. Ondanks de zeer vele nuanceeringen van de bolgewassen wordt er door autoriteiten op het gebied van bloembollen voortdurend op gewe zen, dat de ongebreidelde uitbreiding der cul tuur gevaar brengt voor de toekomst. De pro ductie moet in evenwicht zyn met den afzet en export. Om onze reputatie te versterken, wordt al het mogelijke gedaan, om het artikel bloem bollen, wat gezondheidstoestand en kwaliteit betreft, tot het uiterste op te voeren. Ten einde dit doel te bereiken hebben de kweekers en exporteurs een fonds gesticht, het z.g.n. 2 cent per Roe fonds (een roede is 13 M2.). Een ieder betaalt naar het aantal roeden, dat hy als teelgrond gebruikt. Een groot deel van de in gekomen gelden wordt gebruik voor weten- schappelyk ónderzoek. Te Lisse is een labora torium voor bloembollenonderzoek gevestigd. De leiding is in handen van den zeer bekwa men, kundigen professor Van Slogteren. Aldaar worden alle mogelyke proeven genomen. Met succes is een behandeling tegen het „ziek" van narcissen uitgevonden; door middel van een warmwater-procédé is dit „ziek" afdoende be streden en het komt dan ook maar zelden meer voor. Een bezoek aan dit laboratorium is in alle opzichten de moeite waard. Eenige jaren ge leden is het afgebrand, maar dank zij de ener gie van de bollenmenschen kon het weer spoe dig herbouwd worden. De inrichting was on misbaar gebleken! Het overige deel der gelden van het „roe fonds" wordt hoofdzakelyk besteed voor on- persoonlyke reclame. Dit systeem getuigt ook van het grootzakelijke inzicht van de beoefe naars der bloembollencultuur. In de parken der voornaamste steden in het buitenland worden beplantingen aangebracht van tulpen, hyacinthen, narcissen enz. Doch ook het binnenland wordt niet vergeten. Eenige jaren terug beplantte men op werkelyk schit terende wijze den Ryksmuseumtuin en het plantsoen op den Dam, opdat de vreemdelin gen, die in Holland zouden vertoeven, de ge dachte niet zouden krygen, dat we alle bollen uitvoeren! Niets is minder waar, want onze kinderen worden al vroeg van de schoonheid der bolbloemen doordrongen. Op de rekening van het „roefonds" komt een post voor: school- reclame. Aan de scholen worden bloembollen gegeven, om deze door de kinderen in bloei te doen trekken. Men zou in deze bollendagen verwachten, dat er een overweldigend aanbod in bloemen zou zyn, dat men voor een dubbeltje een half veld zou mogen leegplukken. Fietsen en auto's wor den wel opgesierd met kransen en guirlandes, langs den weg trachten wel veel kooplui een daggeld door bloemenverkoop te verdienen, doch een groot aanbod in bloemen is er geenszins. Spytig vinden de buitenlanders het, wanneer ze hooge bergen afgesneden bloemen op het land zien liggenlangzaam verrottend. Waarom doet men er een ander niet een ple ziertje mee, dit is toch werkelyk zonde! De oplossing van dit mysterie is al heel een voudig. Vroeger jaren werden in den bloeityd wagonladingen bloemen naar het buitenland verzonden. Dit was niet billyk, omdat de bui- teniandsche afnemers in den zomer de bollen koopen, om hiervan in den loop van den win ter en in het voorjaar de bloemen te verkoo- pen. Wanneer de kweekers nu de bollen tegen een goeden prijs verkoopen en in het voorjaar, als ook de bloemen in het buitenland bloeien, ook weder de Hollandsche bloemen op de bui- tenlandsche markt brengen, ontstaat hierdoor een oneerlijke concurrentie. Om hieraan paal en perk te stellen, is het „snybloemencontract" in het leven geroepen, waarby de kweekers zich verbinden geen afgesneden bloemen meer te verkoopen. Bepaald is daarbij, dat ten hoogste 2 K.G. bloemen vervoerd mag worden. Natuur lijk is ook hier het onsympathieke gilde der onderkruipers wel eens aan het werk, maar de zaken staan er momenteel zóó voor, dat slechts een enkele wagonlading per jaar naar het bui tenland gaat. En dit is van geen invloed. De gelegenheid om zich door het volgen van onderwys in het bloembollenvak te bekwamen bestaat sinds vele jaren. Van Rykswege of met Rykshulp wordt zoowel avond- als dagonder- wys gegeven, zooveel mogelyk tydens de slapste periode. Er bestaan verschillende cursussen, o.a. wordt in Hillegom, Lisse en Sassenheim on derwys in bloembollenziekte gegeven. Dagonderwys wordt gegeven op de lagere tuinbouwscholen, op de Rykstuinbouwschool te Lisse, welke drie-jarig is en speciaal voor de opleiding van a.s. bloembollenkweekers en han delaren dient, op de R. K. tuinbouwwinterschool te Beverwyk, welke twee-jarig is. Wy willen dit artikel besluiten met een op roep van den secretaris der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur: Ieder Ne derlander weet van onze nationale bloembol lenteelt; hy is daar trotsch op. Vooral nu se dert lange jaren de uitvoer van de milliarden bollen met allerhande moeilykheden heelt te kampen, grootendeels veroorzaakt door de pro tectionistische handelspolitiek, die in schier alle landen, welke voor het verbruik van bollen in aanmerking komen, wordt gehandhaafd, heeft de Nederlandsche bloembollenkweeker zijn land genooten als propagandisten noodig. Voor de landgenooten de taak om met Nederlandsche vindingrijkheid en zakeninzicht den naam van de Hollandsche bloembollen uit te dragen over onze grenzen, tot vermeerdering van de wel vaart, tot voorkoming van malaise en tot ver heffing van onze nationale bloembollenteelt! I In een te Roosendaal gehouden vergadering, belegd door den Kath. Dem. Bond, werd aan Prof. Veraart gevraagd of hy mocht de Kath. Dem. Bond in een niet te verwachten geval den kiesdeeler halen een Kamerzetel zou aanvaarden. Prof. Veraart staat n.l. no. 1 op de lyst, en er is alle reden toe om te ver onderstellen, dat Prof. Veraart op precies de zelfde wijze no. 1 op de lyst staat als Generaal Snyders op de lyst van het Verbond voor Na tionaal Herstel. De verkiezingsleuze „Wilt gij welvaart.... kiest Veraart" is dus wel eenigermate mislei dend! Wanneer men Veraart stemt, dan stemt men de volmaakt onbekende grootheden, die na hem de lijst van den Kath. Dem. Bond „sieren". En wanneer men die onbekende Staatslieden stemt, dan stemt menvoor enkele amendementen des heeren Veraart, welke amendementen op den Partijraad van de R. K. Staatspartij geen meerderheid konden verwerven! Wat antwoordde Prof. Veraart nu op de tot hem gestelde vraag? Antwoordde hy met een eerlijk ja of neen? Volgens het verslag in het Dagbl. van Noord- Brabant zei Prof. Veraart: „dat spreker een zetel zal aanvaarden als de mogelijkheid bestaat om de politiek van „den sterken man" of het monsterverbond te belet ten". In zekeren zin is dit een antwoord, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat: Prof. Veraart zal nooit een Kamerzetel aannemen. Maar waarom dit dan niet met even zooveel woorden gezegd en wtearom de toehoorders in den waan gebracht, dat de mogelykheid van een zetel-aanvaarding nog wél bestaat? Dat is misleiding. Tenzy Prof. Veraart zelf gelooft: lo. dat er hier te lande een „sterke man" rondloopt; 2o. dat niet hij, Prof. Veraart, die „sterke man" is; 3o. dat als er een „sterke man" is, hy, Prof. Veraart, nog sterker is en den „sterken man" kan beletten, sterk te zyn; 4o. dat hij, Prof. Veraart, het monsterver bond kan verhinderen. Onder het monsterverbond verstaat Z. H. G. dan met ds. Kersten de coalitie van R. K., C. H. en A. R. Welnu, wanneer deze drie neiging mochten vertoonen om weer de coalitie te vormen, dan is het voldoende, dat Prof. Veraart in de Kamer verschynt om het tot stand komen van deze coalitie te beletten!!! Wy hebben voor het „Staatsmanbeleid" van den Delftschen hoogleeraar nooit veel bewonde ring kunnen koesteren. Wel dachten wij dat Z. H. G. zij het vreemdsoortige éérlijke politiek voerde. De Kath. Dem. Bond maakt zich echter schul dig aan ergerlijke volksmisleiding. Den Katholieken past daartegenover maar één houding, één daad: No. 1 van lyst 25. wyn behooren tot de dagelyksche tafelartikelen van het groote gerinü) 3.6 Waarom de benzine uitgezonderd? Ook vaders van groote gezinnen hebben wel eens een auto. Onze groentenboer heeft er een. Zondags maakt hy er een autobus van en gaat met zyn kroost uit ryden, en hy is nog niet eens S.D.A.P.'er! Zyn socialistische lezers nu zóó dom, als him pers het veronderstelt? En moeten ze maar alles slikken wat die pers hun voorzet? Zal een een voudige socialistische arbeider bovenstaand stukje in „Stemt Rood" lezend, zich nu niet eens enkele vragen stellen, b.v.: Wat deert mij de wynaccyns, het zegelrecht, de benzinebelas ting, de bieraccyns, de belasting op de sigaret ten, id. op de sigaretten nog eens? Moet ik nu die invoerrechten betalen? En gebruik ik al die suiker of wordt daarvan niet het grootste deel verwerkt in fabrieken, banketbakkerijen enz.? Wanneer ik van die 80 millioen dit alles nu eens aftrek, de sigaretten, den wyn, het gedistil leerd, de sigaretten nog eens en de invoerrech ten er by dat kunnen ze voor myn part allemaal houden wat blijft er dan over van dat courantenbericht! En vrijwel alle levens- benoodigdheden zijn zooveel goedkooper gewor den. De consument betaalt den boer minder dan kostprijs. Een arbeider die zoo redeneert (en daar be hoeft hy toch niet geleerd voor te zyn, daarvoor is een dosis gezond verstand voldoende) stemt niet rood, hy stemt niet op een party die hem voor den domme wil houden en met allerlei groote woorden en schoonklinkende beloften wil paaien. De katholieke arbeider stemt 26 April op No. 1 van lyst 25. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de dienst op Goeden Vry- dag geheel zal worden uitgevoerd als op werk dagen en op len Paaschdag geheel als op Zon dagen. Op 2en Paaschdag is de openstelling van het hoofdkantoor geregeld als op Zondagen met dien verstande, dat van 8.309.30 tevens gele genheid bestaat tot het aanbieden van aange- teekende stukken. Op 2den Paaschdag wordt uitgevoerd 1 brief en 1 pakketpostbestelling in de morgenuren. In eerstgenoemde bestelling wordt ook aange- teekende correspondentie opgenomen. In verband hiermede wordt gelegenheid tot afhalen van gewone correspondentie, behalve aan busrechthouders, op 2den Paaschdag ni et gegeven. De openstelling van de bykantoren Bloemen- daal, Overveen en Heemstede, van de hulpkan toren Bennebroek, Santpoort-Dorp, Santpoort station en Spaarndam, is op 2den Paaschdag gelyk aan die op Zondagen. De bykantoren Aerdenhout, Frans Halsstraat en Tempeliersstraat, het poststation Vogelen zang en de postagentschappen zijn op dien dag gesloten. In dezen tijd van het jaar biedt Beverwyk, de marktplaats van Kennemerland, wederom het jaarlijks terugkeerende schouwspel van lange files wagens en karren, die, beladen met de fynste producten van onzen vaderlandschen bodem, ter veiling gaan. De komst van de groentenwagens beteekent het begin van een bedryvigheid, waarnaar altijd met groot ver langen wordt uitgezien. Door de tuinders en door den middenstand. De eersten zien met verlangen uit naar de belooning van hun ar beid en de laatste, de handeldryvende midden stand weet. dat straks de rekeningen weer be taald zullen worden. Helaas! Zóó was het voorheen. De crisis heeft den tuinbouw in zulk een hevige mate getrof fen, dat het hoopvol aspect, hetwelk men an dere jaren om dezen tijd kende, zich thans ver anderd heeft in een hopelooze situatie, die met alle redelijkheid den spot drijft. Het beeld van leven en bedrijvigheid is inder daad weer teruggekeerd, maar het parool luidt thans: naar de belt! Een groot gedeelte van den spinazie-aanvoer bleek Woensdag te Beverwyk onverkoopbaar. Toch was het nog pas de tweede veiling van den kouden grond. Andere jaren bracht de eerste spinazie tot 1.60 per kist op. Gisteren was ze niets waard. Vroeger trok, na afloop der markt, een kleine spinazie-vloot naar Amsterdam. Gis teren lagen er slechts een paar schuiten aan den kant, bestemd voor de hoofdstad. Voor heen gebeurde het wel eens, dat, by een paar warme dagen in Mei, een buitengewoon groote aanvoer sleepen noemen ze dat in Beverwijk de pryzen deed tuimelen Maar wat thans gebeurt, is in de geschiedenis nog niet voorge komen. Het gevolg was gisteren, dat het Ryks-inkcop- bureau de onverkoopbare spinazie, pl.m. 4000 kisten, uit de markt nam en naar een centraal punt ter vernietiging liet voeren. Dat centrale punt was de Beverwijksche vuilnisbelt. Een lange ry van vrachtauto's en wagens, be laden met honderden kisten spinazie, trok naar de belt, waar de groente werd neergestort. Daar lag nu het product. Prachtgoed was het. Daar had de tuinder nu voor gewerkt, gemest, dagen lang het goed nageloopen, om het tenslotte naar de belt te brengen, met de wetenschap, dat hij van het ryk een kleine vergoeding krygt, waarmede nog niet eens de kosten goedgemaakt zyn. Hy kan nog goedkooper zyn spinazie om spitten. Wordt er geen versche groente meer gegeten? Dezer dagen verklaarde ons een winkelier, die versche spinazie in zijn zaak had staan, dat zyn klanten om bus-spinazie vragen. Daar was met zooveel werk aan! Zou dit een symptoom van onzen tijd zyn? Intusschen hebben de Beverwyksche veilin gen gezamenlyk een telegram naar den Minis ter gezonden, waarin verzocht wordt de steun regeling voor 1933 zoo spoedig mogelyk in wer king te stellen. In de betrokken kringen is men van oordeel, dat de regeering de vergoeding op 60 cent per kist behoorde te stellen. Zooals men weet, heeft de regeering voorge steld, een bedrag van ƒ5.000.000.voor steun aan den tuinbouw beschikbaar te stellen. Op grond van de ervaring, in 1932 opgedaan, moet dit bedrag veel te laag worden geacht, om daar mede het verschil tusschen den richtprys en veilingprys te kunnen aanvullen. Het Centraal Bureau voor de veilingen heeft den Minister hierop reeds gewezen. In No. 2 van „Stemt Rood" lezen wy: „Waar de rechtsche heeren het geld vinden." Op suiker 6 millioen Op het gedistilleerd 4 Op de sigaretten 5 Op de benzine 15 Invoerrechten 11 Op den Wijnaccijns 1.5 Op het zegelrecht 2 Op de zuidvruchten 1.7 Op de suiker nog eens 5 Op de sigaretten nog eens 3 Invoerrechten nog eens 11 Op het bier 3.6 Op de suiker daarenboven 10.5 hy, ook buiten deze Algemeene Politieverorde ning om, het recht eiken optocht, die gehouden wordt, te doen verhinderen. De burgemeester zou zich dus van de vragen van den heer Joos ten niets'behoeven aan te trekken en zelfs de bepaling van de Algemeene Politieverordening die betrekking heeft op het houden van optoch ten, niet behoeven toe te passen. 79.3 millioen „Verhooging dus van de indirecte belastingen met byna 80 millioen gulden. Daarvan drukken het minst op de kleine luiden de benzinebelasting en het zegelrecht. Blijft dan toch ruim 60 millioen belasting op allerlei verbruiksartikelen. Per hoofd van de bevolking zeven a acht gulden. Aan deze belasting betalen allen mee; be deelden, werkloozen en de gezinnen, meer, naarmate zy' grooter zijn. De Katholieken beloven voor de groote ge zinnen te zorgen. Met zulke belastingvoorstellen kan de heer de Geer op ze rekenen." Vaders van groote gezinnen wryven zich de oogen uit. Zy zoeken op hun budget den post: gedistilleerd 4 millioen sigaretten 5 invoerrechten 11 wynaccyns 1-5 sigaretten nog eens (de zoontjes mogen niet rooken, maar doen het stiekum toch) 3 invoerrechten nog eens (bier en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5