Mm icfoijft om: Katholieken stemmen alléén ©p Lijst 2S De dienstweigering bij de Marine De machtigingswet Geen staking te Almelo I MASSA-BERECHTING TE SOERABAJA •RADIO-PROGRAMMA, WERKL00ZEN-KAMPEN DONDERDAG 13 APRIL Overwegingen van het sentiment zouden funeste gevolgen kunnen hebben Krachtig requisitoir De straffen Het pleidooi Tweede Kamer tegen Woensdag 19 April bijeengeroepen Na de volkstelling Een lijvig boekdeel verschenen De veroordeeling van Reens en Vrijburg Gevoelens van minachting voor de Regeering MEVROUW ALB. STEENHOFF- SMULDERS t Uitvaartdiensten Vrijdag 14 April 1933 Met vet verwerkte artikelen x Bepalingen betreffende in- en uitvoer Vliegtuig verbrand Als een brandende fakkel gedaald, maar de inzittenden gered NEDERLANDSCHE ROME PELGRIMS In audiëntie bij Z. H. den Paus Anonieme briefkaarten Wederom eenige in Winterswijk bezorgd Geen rubberfabriek te Roermond? C. DE DOOD Blijft zitting houden in den Amsterdamschen gemeenteraad Regeling van het N. C. C. en de commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugd werkloosheid Crediet toegestaan Dreigend conflict Bij van Thiel'8 Draadnagel industrie MOTOR TEGEN VRACHTAUTO Berijder zwaar gewond Openluchttheater -T egelen De Neutrale Bond besloot niet deel te nemen Over het gevaar dér katho lieke dissidentpürtijtjes In aansluiting op wat wij reeds berichtten, vernemen wij nog het volgende: De zitting van den Zeekrygsraad te Soerabaja was niet openbaar. De Marine heeft de volgende gegevens ver strekt: De Zeekrijgsraad werd gepresideerd door den Initenant-kolonel der mariniers C. J. O. Dorren, als fiscaal trad op de officier van administra tie der eerste klasse, mr. G. H. van Driel. Als verdediger trad op de officier van admini stratie der tweede klasse, S. D. Duyverman. Voor den aanvang van de zitting hield de president een redevoering, waarin hy zeide, dat met deze zitting een aanvang werd ge maakt met een massa-berechting, uniek in de annalen der zeemacht. Hü hoopte, dat de recht spraak van den Krijgsraad een saneerenden in vloed zou uitoefenen, hetgeen in deze tijden van het grootste belang moest worden geacht. Zich richtend tot den fiscaal wees de president op diens groote verantwoordelijkheid. Hij sprak de hoop uit, dat de Krijgsraad zou kunnen steunen op een gedegen requisitoir. Zich wendend tot de leden van den Krijgsraad wees spreker er op, dat van hun beslissing zeet veel afhing. De zaken zijn te splitsen in twee hoofdgroe pen: lo. zaken betrekking hebbend op de massa ongehoorzaamheid, 2o. zaken betrekking hebbend op de muiterij. De zaken hebben een emstlgen en een tragi- schen kant, ernstig voor de marine, tragisch voor de schuldigen. De president sprak de hoop uit, dat de Raad zijn beslissingen zal nemen met warm hart en koel hoofd. „Wij dienen er van bewust te zijn dat wan neer wij het sentiment laten meespreken, dit funeste gevolgen kan hebben". Bij de strafoplegging dient onderscheid te worden gemaakt tusschen aanstokers, opruiers, bewuste opstandelingen en domme onberadenen. Bovendien zal de Raad, gesteun door het oor deel der Regeering en door het oordeel van den fiscaal hebben te beslissen over de houding van diegenen, die als meerderen door de gevaarvolle ontkno^ping werden verrast en of zij datgene gedaan hebben wat op dat oogenblik hun plicht was. In zijn requisitoir belichtte de fiscaal het aan deel van eik der beklaagden. Hij merkte ten aanzien van Van Kouwen op, dat diens vergrijp zeer ernstig was, ondermeer in verband met zijn rang, terwijl ten aanzien van Schilthuizen werd aangevoerd dat diens vergrijp minder ernstig is aangezien hij door 't voorbeeld v. Van Kouwen zeer ten kwade was beïnvloed. Tevens werd zijn zeer Jeugdige leef tijd in aanmerking genomen. Voorts werd in het requisitoir ten aanzien van Dijkstra opgemerkt, dat diens delict van ongeveer gelijke zwaarte was als dat van Schilthuizen. Dijkstra was echter reeds eerder in Willemsoord tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegens dienstweigering. Ten aanzien van De Geus werd opgemerkt, dat deze geheel uit zichzelf tot zijn misdra ging is gekomen, waarbij hij als motief opgaf: hoe meer menschen in arrest, hoe lichter de straf en hoe meer kans op intrekking van de salariskorting. De Geus was reeds eenmaal tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld wagens verduistering. Concludeerend eischte de fiscaal tegen De Geus acht maanden gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst, tegen Van Kouwen tien maanden gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst, tegen Schilthuizen zes maanden gevangenisstraf en tegen Dijkstra ze ven maanden gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst. SOERABAJA, 12 April. (Aneta) In zijn plei dooi wees de verdediger er op, dat deze vonnis sen uiterst gewichtig waren, omdat zij richt snoer zouden zijn voor de verdere uitspraken van den Krijgsraad. Hy verklaarde de verde diging na machtiging van den commandant der Zeemacht te hebben aanvaard om twee rede nen: le. omdat hy de verdediging nimmer wei gert, indien hy daartoe voldoenden tyd beschik baar heeft en er geen wettelijke redenen voor verhindering bestaan; 2e. zou by een eventueel hooger beroep door een bepaald soort raads lieden voor het Hof valsche munt geslagen kunnen worden uit het feit, dat deze menschen zonder raadsman bleven in het proces in eerste instantie. Bovendien is pleiter's persooniyke overtui ging dat een raadsman desgewenscht te allen tijde aanwezig behoort te zün, al was 't slechts om den schijn van onevenwichtige rechtspraak te vermyden. De snelle opeenvolging van feiten by de Ma rine resumeerend, verklaart pleiter, dat hier door veel vertroebeld is wat anders zeer klaar en duidelijk zou zyn. De geweldige hetzecampagne die een belang rijk deel van de pers ontwikkeld heeft na de muitery aan boord van de „Zeven Provinciën' heeft veler oordeel vertroebeld Met zeer geweldige wraakgedachten bezield wordt door de publieke opinie van iederen dienstweigeraar een muiter gemaakt, van iede ren schepeling een onbetrouwbaar sujet. SOERABAJA, 12 April. (Aneta). Zyn plei dooi voortzettend zeide de verdediger: „Ik heb het vaste vertrouwen en de volle overtuiging, dat het oordeel van den Zeekrygs raad geenszins vertroebeld zal worden en dat het vonnis aan deze en volgende beklaagden op te leggen geen schyn zal bevatten van bevre diging der wraakgevoelens van de publieke opinie. De op te leggen straffen kunnen slechts ten doel hebben verbetering, zoo noodig gepaard gaande aan algemeene preventie, zoowel zui verend als waarschuwend". Dat de thans te vellen vonnissen even zoo vele richtsnoeren voor de verdere uitspraken zullen zyn is slechts juist voor wat aangaat de analoge gevallen. In deze gevallen is van analogie weinig sprake. Pleiter stelde voorop, dat hoe ontoelaatbaar ook, deze massale dienstweigering geen prin cipieel is geweest. Men was „das Militar an sich" niet anti-gezind. Het doel was een de monstratie, hetgeen voldoende uit de feiten is komen vast te staan. Aanvankeiyk heeft de militaire overheid het karakter der dienstweigering anders beschouwd, hetgeen vooral te wyten was aan het volkomen ontbreken van een deugdeiyk georganiseerden. goed georiënteerden maritiemen inlichtngen- dienst. Voorts wees pleiter er op dat de Raad goed voor oogen moet houden dat er eind Januari 1933 voor ieder schepeling een soort hoog spanning bestond. De stemming was buitenge woon geënerveerd. Het zwaartepunt van alle beslissingen van den Krijgsraad zal niet liggen in den duur der op te leggen gevangenisstraf, doch in de bykomende straf, n.l. uitzetting uit den dienst. i Daarna nam pleiter de vier gevallen afzon derlijk in beschouwing en bepleitte clementie. De krygsraad ging daarna in raadkamer, waarna de reeds vermelde uitspraak volgde. De Tweede Kamer is byeengeroepen tegen Woensdag 19 April des middags te 1 uur. Deze vergadering is door den voorzitter be paald ingevolge een verzoek, overeenkomstig artikel 18 van het reglement van orde tot hem gericht door de heeren Van den Heuvel, Krijger, Kampschöer, Feber, Snoeck Henkemans, Loer akker, Van de Bilt, Albarda, Marchant en Kor- tenhorst, om een vergadering te willen bijeen roepen ter behandeling van het wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van byzondere maatregelen in het belang var, den Landbouw. Naar wy vernemen is aan het Centraal Bu reau voor de Statistiek de bewerking der ge gevens van de laatst gehouden volkstelling voor wat betreft de bevolking naar geslacht, leeftyd, burgerlijken staat, kerkelijke gezindten, natio naliteit, geboorteplaats, samenwoning, gezinssa menstelling en woongelegenheid gereedgekomen. Enkele maanden geleden verscheen een lijvig boekdeel omtrent de bevolking volgens genoem- telling naar de plaatseiyke indeeling. De thans gereedgekomen gegevens moeten nog worden gerecapituleerd en in druk worden ge bracht. Hiermele zijn nog eenige maanden ge moeid. Met het oog op de a.s. verkiezingen heeft de Directeur-Generaal van de Statistiek voor de gegevens omtrent de kerkeiyke gezindten excep- ten laten maken en aan ieder gemeentebestuur bedoelde gegevens voor zyn gemeente doen toe komen. De Rykskiesdistricten krygen desgewenscht in zage dier gegevens van alle gemeenten des lands. BATAVIA, 12 April (Aneta). De Raad van Justitie achtte wettig en overtuigend bewezen, dat de heer Vryburg zich schuldig maakte aan het uiting geven van gevoelens van min achting jegens de regeering van Nederland en de heer Reens zich schuldig maakte aan het uiting geven van gevoelens van minachting jegens de regeering van Ned.-Indië. Ten aanzien van den heer Vrijburg overwoog de Raad van Justitie, dat, indien hy zyn rede op schrift zou hebben gesteld, hy de geïncrimi neerde woorden niet zou hebben uitgesproken, terwyi de heer Reens als geoefend spreker wel doordacht en weloverwogen op sarcastische wyze stemming tegen de regeering maakte. Woensdagmorgen zyn in de parochiekerk van den H. Nicolaas te Baarn de Uitvaartdiensten gehouden voor de zielerust van mevr. Alb. Steenhoff-Smulders. Nadat rector v. d. Hengel des morgens een stille H: Mis had opgedragen, waaronder een groot aantal leden van den R.K. Vrouwenbond tot de H. Tafel naderden, werd om half elf de Requiemmis gezongen. Na de H. Mis die werd opgedragen door den pastoor der parochie bestond er gelegenheid de nabestaanden in de pastorie te condoleeren, van welke gelegenheid velen gebruik maakten. De begrafenis van mevr. A. Steenhoff-Smul ders heeft heden in allen eenvoud plaatsgehad. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmu- ziek. 10.00 Lydensdlenst o. 1. v. Dr. P. Segenga Azn., m.m.v. het koor Frisch Le ven. 11.00 Concert, Kees Hartveld, viool, Relnier Bresser, cello, Guus Seyler, piano. 12.00 Pol. her. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Orgelconcert, door Ferd. Kloek, MeJ. Mach- teld Hagenbeek, sopraan. 2.00 Zenderverz. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 MeJ. T. Hagenbeek, verzorging v. d. Paaschtafel. 3.30 Trio v. d. Horst en J. H. v. Ginkel, clarinet. 5.00 Rinke Tolman „Een wandeling in April. 5.30 C. A. v. Deul, Het fotografeeren van vogels en andere dieren. 6.00 T. Borst „Tuinbouwsteun 19321933". 6.30 Beant woorden van vragen over diverse planten, A. J. Herwig. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Pol. ber. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Zuiderkerk) te Hilversum. Voorganger: Ds. G. Laarman, geref. predikant aldaar. 9.15 Spreker: Ds Th. C. Vriezen, Godsdienstleeraar Chr. M. O. te 's-Gravenhage. 9.45 Concert door de Haarlemsche Orkest-Vereenlging, o.l.v. Frits Schuurman. Soliste: Maartje Offers, alt. 11.00 Gewijde dagsluiting door Ds. K. H. Walllen, Evang. Luth. predikant te Weesp. HILVERSUM, 296 M. 8.00 VARA. Gra mofoonmuziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA. Gramofoonmuziek. 11.10 Onze keuken, P, J. Kers Jr.; 11.40 Carel Rijken draagt voor. 12.00 AVRO. Gramofoonmu ziek. 12.30 Orgelspel door Fr. Hasselaar. Jac. van Kempen, tenor; Louis Zimmerman, vi ool. 2.30 Klassieke concert door het Con certgebouworkest o.l.v. Albert v. Raalte. Nic. Klasen, fluit; Rosa Spier, harp; Ferd. Helmann, viool. 2.00 Kommer Klein leest een Paaschverhaal van Selma Lagerlöf voor. „De Kaarsvlam". 4.00 VARA. Trio Favoriet. 4.50 Na schooltijd. Rollen Numan vertelt. 5.30 Orgelspel door Joh. Jong. Alb. de Booy, zang. 6.10 Krontjong orkest „Slamat Hin- dia", o.l.v. Raden D. Doermakewara, Hamid bin Saaie, zang. 6.40 Van leed en strijd, van hoop en geluk in Sovjet Rusland. Ir. Th. A. Sruik „De techniek en de techniekver. eeniging. 7.00 VPRO. Kerkdienst uit de N.P.B. te Den Haag. Prof. Dr. J. Lindeboom. 10.00 VARA. Piatrogibas-kwartet. Rinus Komst, trompet; Joop Calquist, gitaar; Ka- rel van Dijk. bas; Jan Vogel, piano. 10.15 Cabaretêre Susie Klein, Jan Vogel a„ d. vleugel. 10.25 Piatrogibas-kwartet. 10.40 Su sie Klein. 10.50 Piatrogibas-kwartet. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BRUSSEL. 509 M. 11.20 Gramofoon muziek. 12.30 Concert door het kleine or kest van het NIRO, oJ.v. P. Leemans. 4.20 Populair concert door het Radioorkest. 8.20 Vervolg concert door het omroepsympho- nle-orkest. 9.45 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 2.20 Gewijde muziek. 7.35 Kerkconcert door het Kopen- haagsche Jongens en Mannenkoor o.l.v, Woiuike. 10.00 Strijkkwartet. BERLIJN. 419 M. 11.20 Populair con cert 3.50 „Stabat Mater", voor koor, solisten, orgel en orkest 4.20 Het „Ca- clllakoor" zingt gewijde liederen 9.50 Concert. HAMBURG, 372 M. 11.00 Concert door een orkest van werklooze musici o.l.v. Ot to Ebel von Sosen 2.10 Concert-Nora- gor o.l.v. José Eibenschütz 7.20 „Hohe Messe". KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. —11.20 Concert door het sympho-orkest van Leipzig 3.50 Concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 Solis tenconcert 4.00 Vesperconcert o.l.v. Eysoldt. DAVENTRV, 1354 M. Concert door het Schotsche Studio-orkest o.l.v. Guy Daines 12.50 Concert door Calender's Band o.l.v. Tom Morgan 2.05 Concert 3.20 Concert door het radiokoor 4.05 Concert door het B.B.C.-theaterorkest o.l.v. Stanford Robinson 9.35 „A Litany". PARIJS Eiffel, 1446 M. 8.20 Syrapho- nie-orkest van Parijs o.l.v. Pierre Mon- teux. PARIJS (R.), 1725 M. 11.50 Gramo foonmuziek 6.20 Gramofoonmuziek 8.05 idem 8.20 Lamoureux-orkest, MILAAN, 331 M. 7.05 Gramofoon muziek 8.20 Concert gewijde muziek. ROME, 441 M. 4.50 Kamermuziek 6.40 Gramofoonmuziek 8.05 Oratorium in twee deelen. IVEENEN, 517 M. 4.20 Concert door het Anton Bruckner-orkest o.l.v. Aude- rleth 7.50 „Requiem" van Mozart. WARSCHAU, 1411 M. 5.20 Populair Concert 9.00 gewyd concert. BEROMUNSTER. 460 M. 3.20 Gramo foonmuziek 4.20 „Ostem", spel in drie bedryven van v. Strindberg 6.30 Con cert door het omroeporkest 9.00 Con cert dor het omroep-orkest VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Met ingang van 18 April a.s. zal voor den in voer van alle met vet verwerkte artikelen, zoo als koek, koekjes, banket, biscuits, bonbons, ca ramels, toffees, beschuitgelei, beschuithonig, wittebroodscrème, honingzoet, enz. een ver- voervergunning van de Crisis-Zuivel-Centrale vereischt zijn. De prys dier vervoervergunning bedraagt per K.G. vervoerde waar: I. ƒ0.05, voor zoover de waar minder dan 15 pCt. vet bevat; II. ƒ0.10, voor zoover de waar 15 pCt. of meer, doch minder dan 30 pCt. vet bevat; III 0.17%, voor zoover de waar 30 pCt. of meer, doch minder dan 50 pCt. bevat; IV. 0.25, voor zoover de waar 50 'pCt. of meer, doch minder dan 75 pCt. vet bevat; V. ƒ0.35, voor zoover de waar 75 pCt- vet of meer bevat. -Deze vervoervergunningen moeten worden aangevraagd door middel van een door de Cri sis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhage. kosteloos te verstrekken aan vraagformulier. Ter contróle van het door den importeur op gegeven vetgehalte zal door de douaneambte naren van de in te voeren artikelen een mon ster worden genomen en opgezonden naar het Rykszuivelstation te Leiden. Voor den uitvoer van bovengenoemde artike len is een certificaat van uitvoer verëischt, waarop de in het binnenland betaalde heffing kan worden gerestitueerd aan door de Crisis- Zuivel-Centrale erkende bedrijven, welke aan de door genoemde Centrale gestelde eischen hebben voldaan. Deze certificaten moeten worden aangevraagd door middel van een door de Crisis-Zuivel-Cen trale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Graven- hage, kosteloos te verstrekken aanvraagformu lier. De Crisis-Zuivel-Centrale zendt op aanvraag aan belanghebbenden een circulaire betreffen de den export en import van met vet verwerk te artikelen. zyn gekomen. Pastoor van Berkel bood na mens den Utrechtschen juwelier van Berkel een gouden exemplaar van de bedevaarts medaille aan den Paus aan. Op zyn troon hield de H. Vader een toespraak tot de pelgrims, waarby Hy zyn vreugde betuigde over dit nieuw bewys van gehechtheid der Nederlanders aan den H. Stoel. Deze bedevaart is de eerste groote groep van zoo verre herkomst, waarmee de Nederlanders dus een eereplaats innemen, wel ke hun toekomt. Een reis als deze vordert of fers, vooral daar ook Nederland door de crisis zwaar lydt. Z. H. de Paus sprak van het sterk geloof, dat de Nederlanders erfden van hun vaderen en het bewonderenswaardig werk voor de missies, waardoor dit kleine land toont hoe groot het is van ziel. De Paus zegende daarna de pelgrims en met hen de geesteiykheid en geloovigen van Nederland, waarby Hy byzon- der dacht aan de kinderen, de schoonste bloe men van dat bloemenland. Dr. Post bood by deze audiëntie aan Z.H. een exemplaar aan van het boek „Het Vatlcaan" van Post en Smit. Woensdagmorgen heeft Mgr. Smit in de Sa cramentskapel van den St. Pieter een Mis voor de pelgrims gelezen en een toespraak gehouden over de beteekenis van het Jubeljaar. Daarna verrichtten de pelgrims de voorgeschreven ge beden. In de Harskamp is Woensdagmiddag by mi litaire oefeningen wegens nog niet opgehelder de oorzaak een militair vliegtuig, bemand met den sergeant-majoor Buwalda en een sergeant- waarnemer, brandende omlaag gestort. De piloot wist er met groote behendigheid m te slagen het toestel brandende en wel op den grond te zetten. t Beide inzittenden sprongen er onmiddeliyk uit, zy hebben slechts lichte verwondingen op- geloopen. Onze correspondent te Rome seint: Woensdagmiddag om twee uur zyn door Z.H. den Paus in audiëntie ontvangen drie honderd pelgrims van het comité tot samen stelling van Nederlandsche bedevaarten, onder geesteiyke leiding van pastoor van Mulukom. Hierby was ook aanwezig Mgr. Huurdeman. Mgr. Eras stelde de pelgrims aan den Paus voor, die allen den ring liet kussen. Z. H. on derhield zich een oogenblik met den bekenden jeugdorganisator pastoor Averkamp en met een zestal jongemannen, die per fiets naar Rome Naar wy vernemen hebben enkele Winters- wijksche Ingezetenen briefkaarten ontvangen, waarvan het handschrift, naar ons werd mede gedeeld, een frappante gelykenis zou vertoo- nen met dat van de anonieme briefkaarten, aan het schrijven waarvan ds. R. te Winters wijk destyds schuldig is verklaard en in hooger beroep door het Amsterdamsche Gerechtshof tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld. Naar men weet heeft ds. R. van cassatie af gezien en ondergaat thans de hem opgelegde gevangenisstraf. Indien de „Volkskr." goed is Ingelicht, heb ben Gedeputeerde Staten van Limburg in de vergadering van Dinsdag geen goedkeuring ge hecht aan het besluit van den raad der ge meente Roermond, waarbij aan de rubber fabriek „Vredestein" in Den Haag een rente dragend voorschot werd verstrekt van ƒ225.000 voor het vestigen van een rubberfabriek op het industrieterrein aan den Molenberg. Zulks zou beteekenen dat een schitterende gelegenheid om een 225 personen aan werk te helpen, op het laatste oogenblik onmogelyk wordt gemaakt. Gedeputeerde Staten moeten wel heel zwaar wichtige redenen hebben gehad om een be sluit, dat voor de gemeente Roermond van ge weldig belang is, niet goed te keuren. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam heeft de gewezen sociaal-dèmocraat, C. de Dood, die dezer dagen is overgegaan naar de Communis tische Party Holland, medegedeeld, zyn maan- daat als raadslid niet ter beschikking te stellvn van de S. D. A. P. De heer de Dood blyft dan zitting houden voor de C. P. H. Deze verkla ring gaf aanleiding tot eenig tumult in den raad, waarby de soc.-democr. wethouder Boekman, de heer de Dood een „walglyke zeteldief' noemde. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede: Inzake het verleenen van subsidie voor kampwerk (ontspanningsarbeid) ten behoeve van jeugdige werkloozen, waarvoor een alge meen crediet van f 25.000 is uitgetrokken, is thans met de landelyke commissie ter bestry- ding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid de volgende regeling getroffen: Het Nationaal Crisis-Comité verwacht van de landelijke commissie vóór 1 Mei een opgave van de verschillende organisaties, welke dit jaar werkloozen-kampen zullen inrichten, met een raming van het aantal man-kampweken, dat door elke organisatie zal worden gehouden. Aan de hand van deze gegevens zal een nader verdeelingsschema worden vastgesteld; daarbij zal worden nagegaan of er een grens voor sub sidies aan kampen van een bepaalde groep zal worden gesteld. Het toegestane crediet zal in dien zin be schikbaar worden gesteld dat met inachtne ming van het gestelde maximum van f 25.000 voor de totaalbijdragen nimmer meer dan de helft van de kosten van een bepaald kamp met als uiterste grens f 5 per man kampweek kan worden vergoed, hierby aannemende, dat de totaaluitgave per deelnemer per week be cijferd worde op f 10. Subsidie wordt bij voorkeur verstrekt aan een der algemeene jeugdvereenigingen. welke zich in den zin der stellingen van den Centra- len Jeugdraad met de vrye jeugdvorming be zighouden. Zij wordt uitgekeerd door de landelijke com missie ter bestryding van de gevolgen dei jeugdwerkloosheid. Elke subsidie-aanvrage wordt door voor noemde commissie beoordeeld, welke het pro ject op deugdelijkheid zal toetsen, maar in het byzonder zullen afdoende waarborgen inzake uitvoering en financieelen opzet der ingedien de plannen moeten worden geboden. Voor de kampen worden voorts de volgende algemeene voorwaarden gesteld: In de kampen worden uitsluitend jeugdige crisiswerkloozen ondergebracht; zy dienen ge houden te worden in den vorm van leer- of werkkampen of van een combinatie dezer beide typen en de in de werkloozenkampen uit te voeren werkobjecten mogen uitsluitend het jeugdwerk ten goede komen; ondersteuning vanwege het Nationaal Crisis-Comité kan slechts .plaats vinden, indien in de kampen onder deskundige leiding orde en tucht ge waarborgd zijn en al datgene vermeden wordt, hetgeen beoogt verstoring van de bestaande rechtsorde of aantasting van het wettig gezag. Omtrent de wyze van beschikbaarstelling van de bijdragen van het Nationaal Crisis-Co mité zal met de landelyke commissie nader overleg worden gepleegd. Eventueel te verlee nen voorschotten zullen nooit meer dan de helft dezer subsidies kunnen bedragen; de tweede helft kan eerst worden verstrekt, nadat de rekening en verantwoording omtrent het gehouden kamp door het N.C.C. is goedge- De landelijke commissie zal zich voorts met de contróle op de kampen belasten; over ieder kamp zal door den daarvoor aan te wyzen in specteur in bijzonderheden worden gerappor teerd. Tenslotte zullen vertegenwoordigers van het N.C.C. in de landelijke commissie zitting ne men, met name: Mevrouw Steenberghe—£n- ghering en Mr. A. J. A. A. baron van Heem stra, als plaatsvervangende leden: Mevrouw Havelaar-van Beeck Calkoen en Mr. H. de Bie. By van Thiel's draadnagelindustrie te Beek en Donk dreigt een arbeidersconflict, naar aan leiding van de door de directie aangekondigde loonsverlaging van 25 procent voor een gedeel te van het personeel. Dinsdagavond heeft het georganiseerde per soneel met het bestuur van den R.K. Metaal- bewerkersbond over deze aangelegenheid ver gaderd. Besloten werd met de aangekondigde verlaging niet accoord te gaan. Het- bestuur zal een bespreking aanvragen met de directie der N.V., om alsnog het conflict tot een bevredi gende oplossing te brengen. Wanneer geen over eenstemming wordt bereikt, zal op 18 April a.s. de staking worden geproclameerd. In dit conflict zyn tachtig werklieden be trokken. Gistermiddag te omstreeks half één reed de motorryder B. uit Gorcum ter hoogte van Ho tel Brughuis te Meerkerk tegen een passeeren- de vrachtauto van den heer de J., wonende te Sliedrecht. Het motorrijwiel werd zwaar be schadigd, terwyl de bestuurder van het motor- rywiel met een gebroken pols en ernstige hoofdwonden naar het ziekenhuis te Gorcum moest worden vervoerd. In tegenspraak met andere geruchten deelt men ons van de zyde der Vereenigde Haagsche Spelers onder leiding van Pierre Balledux mede, dat zij de beschikking kregen over het open luchttheater te Tegelen tot opvoering van „Die Sevenste Bliscap van Maria" in de bewerking van pastoor Smulders die het opvoeiingsrecht aan de Haagsche spelers afstond en de uit gave van het tekstboekje verzorgt. De heer Rot, architect te Blerick is met het ontwerpen van decors .en costuums belast. De eerste opvoering zal plaats vinden 25 Juni. Goede Week Deze week is wel zeer in het bij zonder de week van het kind. De va- canties beginnende kerk roept. De plechtigheden der Goede Week spreken krachtig totde kinderver beelding. Wij ouderen ergeren ons niet wanneer bij de ietwat lange dien sten het bewegelijke kind misschien even ongedurig wordt, of wanneer de kleuters op Witten Donderdag de eene kerk in en de andere uitwippen. Ze willen graag zeven kerken bezoeken en vinden overal den grooten Kinder vriend. Ze krijgen nu de groote Her inneringmede voor heel het verder leven, een herinnering die wellicht beslissend is. Laat het kind in zijn ontvankelijkheid iets der schoone be teekenis doorvoelen van hetgeen de zinrijke uiterlijke liturgische hande lingen inhouden. ,,Laat de kleinen tot Mij komen en belet het hun niet." Roepen wij zelf even de heugenis op aan eigen kinderjaren toen onze geest gevormd werd en we voor ons leven de schoonheid en de grootheid meekregen van de laatste dagen der Goede Week. Daar de Neutrale Bond van Textielarbeiders Woensdagavond besloten heeft niet deel te ne men aan de staking bij de stoomspinnerij „Twenthe" tegen de aangekondigde loonsver laging van 5 pet., welke Dinsdag a.s. zou in gaan, is te verwachten, dat deze staking niet zal doorgaan. De toestand is thans zoo dat van de op deze fabriek werkzame arbeiders slechts onge veer een kwart gedeelte zich vóór de staking heeft uitgesproken, n.l. alleen de leden van „De Eendracht". De directie van de stoomspinnery „Twente" te Almelo, heeft, zooals het „Handelsblad" mee deelt, Woensdagmorgen aan de bestuurders van het fabrieksziekenfonds medegedeeld, dat wan neer Dinsdag a.s. de staking een feit zou wor den aan deze fabriek, het bestaande fabrieks ziekenfonds zal worden ontbonden, zoodat de menschen, die tot nu toe uit het fonds dok- tersverpleging kregen, dan niet meer daarvan kunnen profiteeren. Naar aanleiding van de verkiezings-propa- ganda, die gevoerd wordt door de R. K. Volks partij, R. K. Arbeidersparty en Kath. Dem. partij, is het wellicht niet kwaad, dat de R. K- arbeiders zich eens goed indenken in het vol gende: Aangenomen dat de leiders der diverse afge scheiden R. K. groepen alle geleid worden door het ideaal ons voorgehouden in de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimö Anno" en in dien geest de Maatschappy willen hervor men, zou ik hen toch willen vragen: „Meenen zij werkelyk door verdeeldheid te brengen in de R. K. Staatsparty, hun doen te bereiken?" Stel: de afgescheiden groepen behaien eenige zetels in de Tweede Kamer ten koste der R. K- Staatspartij welken invloed fieeft dit dan op de samenstelling van het te vormen Parlemen tair Kabinet? Totaal géén Invloed! Want alléén de leider der sterkste party zal als kabinets formateur kunnen optreden. Is het dan niet gewenscht, ja zelfs hoogst noodzakeiyk. <fat achter dien leider staat een zoo groot moge- ijke kamerfractie, ten einde in het overleg om tot een parlementair kabinet te geraken de noodige waarborgen te kunnen afdwingen, dat met de katholieke eischen en principes wordt ming gehouden. Slaagt daarentegen de vorming van een Parlementair Kabinet niet doordat de sterkste regeeringsparty door onderlinge'verdeeldheid 15 verzwakt, dan is de weg vrij voor hen. die aan sturen op een zoogenaamd „Nationaal Kabinet' onder leiding van „een sterken man", daar dan gebleken is, dat de verschillende kleine par tyen niet tot regeeringsvorming in staat zyn. Dat komt dan neer op de „Dictatuur" onder leiding van het Liberaal-Kapitalisme en MiU" tairisme, met als ondergrond „het Protestantse!: karakter van de Natie". Waar blyven dan de Democratie en de R- invloed? Juist het tegendeel is dan bereikt. Een totale miskenning van den volksinvloed en een achteruitstelling van de Roomsch Katholieken tot tweede rangs Nederlanders, die alleen maar thuis behooren in het „Donkere Zuiden". Daarom zou ik alle R. K. en in het bijzonder de arbeiders willen aansporen niet op den ver keerden weg voort te gaan, doch den uitdrukke- lijken wensch van Paus en Bisschoppe.. te vol gen en zich te blyven scharen achter de leiding der R. K. Staatsparty, opdat onze grootste kracht „De Eenheid" gesteld kan worden tegen over het grootste gevaar van het oogenblik ,Pe Dictatuur". wy mogen erop vertrouwen, dat de leiding der R. K. Staatsparty by de onderhandeling over kabinet en werkprogram rekening zal houden met hetgeen er leeft in de harten der R. arbeiders en met energie elke overheerschinf? van Liberaal Kapitalisme en Conservatisme z®' afwyzen. Daarom als één man gestemd door allen oP lyster der R, K. STAATSPARTIJ. EEN R. K. KIEZER-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6