STADSNIEUWS Vooral NU Haarlem, 14 April VRIJDAG 14 APRIL Nieuwste modellen 1933 HEEREN...! COSTUUMS J. CHRISTIAANS Gemeubileerde rechtzaal Prïnsesse-ver jaardag Nog drie ontslagen bij de marine R. K. VOLKSBOND Ledenvergadering POLITIEKE VERGADERING In Haarlem-Oost ST. LIDUINA-FEESTVIERING In de St. Liduina-kerk TOONEEL STADSSCHOUWBURG HUISVLIJT VOOR WERK LOOZEN Uitspraak jury „Het geval Morris", detective geschiedenis in 3 bedrijven door Louis Gimberg HET SANEERINGSPLAN VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Een adres aan de Tweede Kamer ADVOCAAT vanaf 1.25 fl. Fijne oude CENEVER,, 2.35 fl. BORDEAUXWIJN 0.75 fl. Limonade div. smak. 0.45 fl. fa, B.HJ.Lans j, Co Concertprogramma DE STADSSCHOUWBURG ALS FILMSTUDIO Optreden van de Don Kozakken voor de sprekende film HAARLEM NA AMSTERDAM Ook tien-cent-taxi's THEATERS GESLOTEN Op lsten Paaschdag Jongetje door auto aangereden Tramverkeer gestagneerd DE ZOMER IN AANTOCHT Noordwijk aan Zee paraat Autographenverzameling dr. J. F. M. Sterck Arbeidsongeval Kunstkring Heemstede R. K. KIESVEREENIGING „CREDO PUGNO" Mr. Bomans spreekt! AFSCHEID MGR. v. VELSEN Brandje IS April V.A.R.A. uitzending op 30 April, doch zonder „Internationale" TRAM TEGEN BRANDWEER AUTO Arm-zwaaiende agenten KENNEMER FOTOKRING Jubileumtentoonstelling BURGERLIJKE STAND Wrange nasmaak van den rooden hoogtijdag UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN Onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum vergaderde de R. K. Volksbond. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van het R. K. Werkliedenverbond voor een regeling van verzuim voor arbeiders in werk verschaffing werkzaam. Van een opwekking van den Ned. R. K. Volks bond tot bijwoning van den 12den Diocesanen Katholiekendag, welke zal gehouden worden Zondag 21 Mei, waar als onderwerp zal behan deld worden „Saamhoorigheid", werd met be langstelling kennis genomen. Kaarten zijn te verkrijgen bij den admini strateur van „St. Bavo", den heer Scholte. Binnenkort zullen bij genoegzame deelname excursies worden aangevraagd naar de gemeen telijke kweektuinen van Haarlem en Bloemen- daal. Het Willem de Zwijger-herdenkings-comité had het verzoek aan den R. K. Volksbond ge richt, mede te willen werken aan de viering van het eeuwfeest door deelneming aan de vaandelhulde. Er werd tot deelneming besloten. Een zelfde verzoek zal gericht worden aan alle onder-afdeelingen, opdat ook deze met hun vaandels aanwezig zullen zijn, zoodat het een algemeene huldiging zal worden. Bij de behandeling van de agenda voor de centrale raadsvergadering, welke reeds gedeelte lijk op de bestuursraadsvergadering behandeld was, kwam sterk naar voren de meening een hoogere subsidie te bepleiten voor Herwonnen Levenskracht. De aftredende candidaten zullen gesteund worden en ten aanzien van de voorstellen der afdeelingen, ging men accoord met de prae- adviezen van het hoofdbestuur. De voorzitter sprak een opwekking tot stem men op de lijst der R. K. Staatspartij. Donderdag 20 April zal in het Patronaats gebouw aan het Teylerplein een groote politieke vergadering belegd worden, waar als sprekers zulien optreden de heer Max van Poll, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „Crisis en stembus" en de heer J. Ph. H. Castricum, lid van den Haarlemschen gemeenteraad, die zal behandelen: „Waarom stemmen Katholieken op de Staatspartij". Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Zondag lsten Paaschdag, des avonds om 7 uur begint in de St. Liduina-kerk de Novene ter eere der H. Liduina. Degenen, die hun bijzon dere intentie willen aanbevelen, kunnen daar van kennis geven aan de Pastorie, Rijksstraat weg 26. Deze Novene-gebeden worden herhaald 2den Paaschdag, des avonds in het Lof om 7 uur. Dinsdag- en Woensdagavond onder het Lof om half 8, Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdag avond onder het Lof om 8 uur. Zondag 23 April des avonds onder het Lof om 7 uur, en des Maandags 24 April, des avonds onder het Lof om 8 uur, telkens in de St. Liduina-kerk. Bovendien begint Donderdagavond onder het Lof om 8 uur het plechtig Triduum tot verdere voorbereiding van het kerkelijk feest, onder welk Lof de weleerw. zeergel. heer A. M. A. Vol- laerts, leeraar aan het Seminarie Hageveld, de preek zal houden. Dit Triduum wordt voort gezet Vrijdagavond onder het Lof om 8 uur met preek, Zaterdagavond onder het Lof om 8 uur en gesloten Zondagavond met een Pontificaal Lof, te celebreeren door Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal van den Bisschop. Maandag 24 April, de kerkelijke feestviering dit jaar van St. Liduina, zal des morgens om half 10 in de St. Liduina-kerk een plechtige Hoogmis gecelebreerd worden, opgeluisterd door de Schola Cantorum van het Theologicum te Warmond en des avonds om 8 uur zal een plechtig Lof worden gehouden met sluiting der Novene. De wijding van het nieuwe St. Liduina-beeld zal plaats hebben op Zondagavond 23 April on der het Pontificaal Lof. bloembollenbedrijf in de grootste moeilijkheden te geraken, die tot een financieele ineenstorting aanleiding zouden kunnen geven. Immers, in dien het saneeringsplan niet in een of anderen vorm zou kunnen worden uitgevoerd, zou de geheele bloembollenhandel op het buitenland slechts mogelijk zijn tegen afbraakprijzen, daar de voorloopig vastgestelde verplichte minimum prijzen dan niet te handhaven zouden zijn. Na de reeds gedurende de laatste twee jaren ge leden verliezen zou dit nieuwe verlies voor de geheele bollenstreek niet meer gedragen kunnen worden. Met bijzondere ingenomenheid mocht ons comité vernemen, dat uwe hooge vergadering eerstdaags opnieuw bijeen zal komen, waardoor de mogelijkheid geopend zal worden om vóór 26 April de machtigingswet in zoodanigen be perkten vorm tot stand te brengen, dat de uit voering van het saneerings- en steunplan voor het bloembollenbedrijf mogelijk zal zijn. Het Centraal Bloembollen Comité veroorlooft zich tot uwe hooge vergadering het dringend verzoek te richten, hiertoe uwe medewerking wel te willen verleenen en zoodanige besluiten te willen nemen, dat de uitvoering van het sa neerings- en steunplan voor het bloembollen bedrijf op grond van de machtigingswet ver zekerd zij. Op de tentoonstelling van den Volksbond te gen Drankmisbruik, afd. Haarlem, omvattend huisvlijtwerk van werkloozen, heeft een jury de volgende prijzen toegekend: le prijs kast, no. 57), vervaardigd door den heer P. Prie, 2e prijs (koperen staande lamp, no. 251) van den heer H. Posthumus, 3e prijs (poppenhuis, no. 243) van den heer F. K. La- zarezik, 4e prijs (schilderij, no. 247) van den heer P. Naastepad, 5e prijs (marmeren inktstel, no. 1) van den heer H. J. A. Orth, 6e prijs (kerkje, no. 208) van den heer Th. van Dijk, 7e prijs (klok, no. 89) van den heer A. v. d. Bogaert, 8e prijs (lamp van figuurzaagwerk, no. 84) van den heer F. Kristal. De, uit den aard der omstandigheden, wei nige bezoekers van „De Spooktrein", het stuk, dat gisteravond voor de zooveelste maal in den Stadsschouwburg werd gegeven, werden niet onaangenaam verrast door de mededeeling, dat na het einde van dit sensatie-blijspel van Ar nold Ridley, Louis Gimberg zijn nieuwste werk: „Het geval Morris" ten tooneele zou voeren. Na een korte explicatie over den vorm, waar bij de auteur mededeelde, dat het eigenlijk een monoloog was, waarbij het publiek de andere spelers, décors en requisieten maar moest den ken, ving hij even later met zijn stuk aan. Het is moeilijk zich een voorstelling te maken van hetgeen één goed acteur kan bereiken, die een geheel tooneelstuk alleen voor zijn rekening neemt. En toch is het werk, dat Louis Gimberg gisteravond voor die kleine schare heeft ge daan, verbazend knap. Achtereenvolgens speelt hij de rol van ouden rubbermagnaat, politie-inspecteur en detective van Scotland Yard, doch ieder dezer creaties is zoo zuiver en volmaakt uitgewerkt, dat men na eenige oogenblikken totaal vergeet, dat slechts één enkele persoon op het tooneel aanwezig is. Iedere beweging, ieder manuaal en iedere in tonatie is blijkbaar tot in de perfectie bestu deerd, want geen enkel oogenblik wordt men er aan herinnerd, dat alles door een en denzelfden acteur wordt uitgebeeld. Vooreerst de grijze, gedegen business-man, 't type van den weloverwogen groot-industrieel, zakelijk en streng, doch up-to-date gentleman, als president-directeur van het bedrijf, doch sterk gevoelsmensch als het zijn particuliere aangelegenheden betreft, speciaal daar waar hij zijn dochter onderhoudt over zijn vermoedens wat haar liefde betreft. Dan de politie-inspecteur van het rayon, het prototype van den opgeklommen, niet bijster snuggeren, doch goedhartigen man, die zijn be roep uitoefent op een wijze, zooals men ver onderstelt, dat een grossier in olienootjes dat doen zou. En tenslotte de intelligente detective van Scotland Yard, de politieman met educatie, waarvan men moet verwachten, dat zijn diag nose scherp en juist is en die dan ook den ge- heimzinnigen moord op den ouden heer Morris tot oplossing brengt. Al die personen stonden zoo raak gete°kend voor ons, dat men aan dwingende suggestie van een compleet drama, dat voor zijn oogen af speelt, niet kan ontkomen. En dat, terwijl het stuk zelf misschien ietwat teleurstelt, omdat men bij moderne detectiven- stukken nu eenmaal gewend is, dat juist dege nen, waarvan men geenszins vermoedt, dat zij de daders zijn, het aan het eind worden, terwijl hier de vermoedelijke moordenaars zich ook als zoodanig ontpoppen. Ware bijvoorbeeld de eer der optredende Davies door welke oorzaak ook de dader geweest, de verrassing van de ont knooping zou evenredig het voortreffelijke spel geweest zijn. Nu ging de nieuwsgierigheid voor namelijk uit naar de wijze waarop het gedaan was. Overigens is de ontwikkeling van het geval zoo, dat we bij een weder-opvoering slechts gees telijk volwassenen een aanbeveling kunnen mee geven. Maar die zien dan ook een stukje spel, dat werkelijk subliem is. L. V. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het volgende adres gezonden: Het Centraal Bloembollen Comité (waartoe zijn toegetreden de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, de Bond van Bloembollen handelaren, het Hollandsch Bloembollenkwee kers Genootschap, de Vereenigingen „de Nar cis", „de Hyacinth" en „de Tulp", de Bloem- bollenveilingsvereeniging „West-Friesland", de bond van Veilingsvereenigingen „Het West- land", de Bloembollenkweekersvereeniging „Flo- ralia" en de Nederlandsche Gladiolus Vereeni ging) heeft in December van het vorig jaar een saneerings- en steunplan voor het bloembollen bedrijf bij de Regeering ingediend. Het zocht de oplossing voor de moeilijkheden, waarin het bedrijf verkeert, in een garantie van den pro ductieprijs door het opkoopen van een eventueel surplus van voor uitvoer bestemde bloembollen met een daaraan verbonden inkrimping van de teelt, en voorts in een verheffing van het prijs niveau der uit te voeren bollen door middel van Regeeringsvoorschriften bij den uitvoer. Ofschoon een regeling van deze strekking bü voorkeur vroeg in het begin van het jaar had moeten tot stand komen, zou zij nog een nuttig effect kunnen hebben, indien hare toepassing onverwijld kon worden tegemoetgezien. Alle hoop was daarom gevestigd op de spoe dige behandeling en aanneming der machti gingswet, zonder welke de ontworpen regeling niet kan worden uitgevoerd. wilt U zonder veel uit te geven gezellige Paaschdagen hebben. Het is mogelijk, onder handhaving on zer uitstekende kwaliteiten, zéér lage prijzen. 'n Greep uit onze artikelen: ide Paaschdrank) ("n Feestborrel) ('n Goed glas, ook als Tafelwijn) (Voor de kinderen) IN DE WINKELS VAN: KL. HOUTSTRAAT 57, TEL. 13676 JANSSTRAAT 39, TEL. 12612 ATJEHSTRAAT 24, TEL. 12033 ESSCHILDERSTR. 10', TEL. 13676 minuut werden verschoven, precies de tijd, noo- dig om de Wolga-Schleppers in hun volle kracht en heerlijkheid te hooren. Het was blijkbaar een nieuwe interpretatie, want het klonk anders dan men dat gewoon is. Al degenen, die met de Paaschdagen naar de bioscoop gaan, zullen dat zelf kunnen constateeren. Met opzet vermelden we deze bijzonderheid, omdat de Wolga-Schlep pers reeds zooveel millioenen malen door ons land getrokken zijn, dat men ze bijna niet meer kan luchten of zien, om het zoo maar eens uit te drukken. Deze Wolga-Schleppers schleppen echter zoo, dat er een gerechtvaardigde twijfel opkomt, of zfj überhaupt wel ooit „geschlept" hebben. In ieder geval was het buitengewoon mooi, al was het dan ook slechts een voorproefje van hetgeen op de officieele uitvoering ten gehoore zal worden gebracht. Opmerkelijk was verder de zeldzaam goede acustiek, die het tooneel van den Stadsschouwburg heeft, en dat hem zoo bij uitstek geschikt maakt voor het opnemen van dergelijke geluidsfilms. Daaraan zouden verschillende gedeelten en plaatsen in de zaal een voorbeeld kunnen nemen. Dit als inter mezzo. Na afloop inviteerden zij ons vriendelijk met hen mee te gaan. We weigerden minstens even vriendelijk, want dat Russischdat Russisch! Nee dan leve onze moedertaal! V. Het programma voor het concert van het Don Kozakken Koor onder leiding van Serge Jaroff op Dinsdag 18 April in den Stadsschouwburg te Haarlem vermeldt o.m. de volgende liederen: Herr, erbarme Dich! (Lvovsky); Gott, be- wahre! (P. Tschesnokoff)Wenn Du in Dein Reich kommest (W. Kalinnikoff)Vater unser; Volkslieder (I. Dobrowen)Russisches Dorf- scherze (K. Schwedoff); Der rote Sarafan (A. Warlamoff); Abendglocken, arr. v. Serge Jaroff; Der. Wallgraben (P. Tschesnokoff); Schwarze Augen, arr. v. K. Schwedoff; Auf der Petersburger Landstrasse; Don Kosakkenlied, arr. v. Gretchaninoff. „Het wereldvermaarde Don Kozakken Koor onder leiding van Serge Jaroff zal hedenmor gen half elf uur, in den Stadsschouwburg door Polygoon worden verfilmd." Zoo luidde de mededeeling, die we ontvingen en die ons deed besluiten eens te gaan zien hoe de Don Kozakken zich als filmspelers ge dragen. Eerlijk gezegd viel hët tegen, want alles ging zoo eenvoudig als men dat maar kon wenschen. Het groote tooneel was reeds bij voorbaat in beslag, genomen door een lampencollectie van Polygoon, waarvan de lichtbundels, tot een to taalsterkte van plusminus 50.000 kaars, zich in den linker tooneelhoek concentreerden. Op een klein schavotje stond het opnametoestel en een eindje verder de tafel van den „sound-mixer" zooals het officieel heet. Half elf zou het aanvangen, dus kwamen ze prompt elf uur binnengestapt uit een autobus die regelrecht van den Haag kwam. Jas, hoed en alpino-petje werden afgelegd en de mannen met de gouden kelen stelden zich linea recta voor de lens op. Eerst werd een „Probe" gemaakt om den tijd te meten en toen nog een, om te meten of men wel juist gemeten had, waarna op een afge sproken signaal de voorstelling voor de lens aanving. Nu maakten we tevens voor den eersten keer kennis met de ijdelheid van die stoere Russi sche kerels, want zoodra zij besef hadden, dat het „meenens" ging worden, plakten zij hun oogharen of wenkbrauwen (of allebei) glad met een vocht dat zü met hun twee voorvingers uit hun mond opdiepten. Aanvankelijk begrepen we niet, waarom deze manipulatie geschiedde, doch bij een navraag (in het Duitsch, want ons Rus sisch van school hebben we helaas allang ver geten) werd ons medegedeeld dat zij dit van de ras-echte filmartisten hadden afgekeken, die op die manier hun ragfijne wenkbrauwen in de plooi houden. Er werd stilte gecommandeerd, waarop alle Naar wij vernemen zullen te Haarlem in na volging van Amsterdam met ingang van Zondag a.s. 10-cent-taxi's door de stad gaan rijden. El ke stadsrit kost dan één dubbeltje per persoon. De N. V. Autohandel-Mij. te Haarlem zal er voorloopig tien in bedrijf nemen. Wij komen morgen op een en ander nader te rug. Naar wij vernemen hebben B. en W. beslo ten den lsten Paaschdag den bestaanden toe stand inzake het gesloten zijn der theaters nog ongewijzigd te laten; de theaters zullen dus nog gesloten moeten blijven. Of vóór Pinksteren een andere beslissing zal worden genomen, is nog niet uitgemaakt. Donderdagmiddag ongeveer half 4 is de 6- jarige H. L. door een auto op het Prinsen Bol werk aangereden. Met gebroken dijbeen werd het knaapje naar het St. Joannes de Deo- ziekenhuis vervoerd. Doordat ongeveer om tien minuten over half 7 een tramrijtuig in de Rozenstraat door on bekende oorzaak uit de rails liep, ondervond het tramverkeer Donderdagavond twintig mi nuten vertraging. Noordwijk aan Zee maakt zich op voor den komenden zomer. De sombere luiken verdv.ij- nen van de ramen; achtergebleven sporen van guur winterweer worden verwijderd. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft haar reclame-campagne ingezet met de uitgifte van de lijst van hotels, pensions, te huren villa's en huizen. Vergelijkt men de daarin voorkomende prijzen met die van het vorig jaar, dan ziet men over de geheele linie een daling van 20 tot 25 pCt. Verzekerd is, dat deze prijsdaling geen invloed heeft op het pen sion. Een dergelijke prijsverlaging is wel de beste reclame. Voor ƒ3.50, 4 en 5 per dag kan In het komende seizoen reeds een goed pension verkregen worden. Behalve deze gids zal door het Reclamefonds evenals het vorig jaar een folder worden uit gegeven. Alle middelen, waarover het Reclamefonds beschikt, zullen voor reclame in eigen land worden gebruikt. Evenals het vorig jaar ligt het in de bedoe ling van Vreemdelingenverkeer tijdens het sei zoen, kinderfeesten te organiseeren. Verder zul len openlucht-concerten worden gegeven en fakkeloptochten worden georganiseerd. Heel schuchter doet Noordwijk de laatste jaren aan amusement. Maar traag wil het er in, dat velen van de bezoekers van de badplaats en vooral de jongeren, behalve zee en strand ook gaarne amusement willen. Vooral op de meer koude en regenachtige dagen, waarop het verblijf op het strand geen genoegen is, wordt een gelegenheid tot vermaak gaarne gezocht. Het steeds aangevoerde motief, dat Noordwijk het rustige karakter moet bewaren, gaat toch zeker voor den Noord niet meer op. Geleidelijk aan toch is de Noord-Boulevard en omgeving zoodanig veranderd, dat deze moeilijk meer rus tig te noemen is. De natuurlijke scheiding tus- schen Noord en Zuid-Boulevard heeft een scheiding gebracht in het verkeer en biedt vol doenden waarborg dat het rustige karakter van de Zuidduinen gehandhaafd zal blijven. Was het seizoen 1932, dank zij het mooie weer, voor Noordwijk niet slecht te noemen, de verwachting voor dit jaar is nog niet hoog ge spannen. Is de vraag naar villa's en huizen goed, de vraag naar pensions is nog niet groot. Vertrouwt wordt, dat de Nederlanders het eigen land niet zullen vergeten en hun vacantie in de mooie plaatsen van het eigen land zullen door brengen. Als dit waarheid wordt zal Noordwijk ook dit jaar niet te klagen hebben. De autographenverzameling van dr. J. F. M. Sterck zal in het voorjaar in veiling worden gebracht door het Internationaal Antiquariaat (Menno Hertzberger). Zij bevat o.a. handschrif ten van Coornhert, Marnix, Oldenbameveldt, Jan de Witt, Hugo de Groot, Vondel, Tessel schade, Huygens en Barlaeus, verder van bui tenlandsche humanisten en andere historische persoonlijkheden. Door het besluit om dit wetsontwerp niet op - de agenda te plaatsen, dreigde het geheele spreek-, hoest- en niesbuien twee en een halve Donderdagmiddag ongeveer half 4 waren de beide gemeentewerklieden, de 62 jarige P. W. en de 60-jarige J. R„ op den Zijlweg bezig een riool te ledigen. Zij gebruikten hierbij een lier met twee slingers. Doordat plotseling een dezer slingers losschoot, kreeg W. den anderen tegen het hoofd. Bloedend verwond werd hij binnen gebracht in perceel 198. Een dokter consta teerde hersenschudding en heeft hem met den ziekenauto van Mathot naar zijn woning in de Zuidpolderstraat 2 laten brengen. De door de Kunstkring „Heemstede" georga niseerde tentoonstelling van grafiek en teeke- ningen zal Zaterdag om drie uur in het Kleu terhuis aan de Lieven de Keylaan geopend worden. De tentoonstelling is voorts geopend van 15—23 April, dagelijks van 10—12 en van 25 uur, op Zon- en Feestdagen van 25 uur. Lage prijzen - Billijke condities AFD. HEERENKLEEDING ALLEEN (ook tijdens verbouwing WESTERGRACHT 79 TELEF. 13292 en JULIANAPARK 60 TELEF. 13663 Dinsdag a.s., des avonds om kwart over 8, houdt de R. K. Kiesvereeniging (Algemeene R. K. Propagandaclub) in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, zooals wij reeds herhaaldelijk meldden, een groote propagandavergadering. Sprekers zullen zijn de heeren mr. J. B. Bo mans, lid van Ged. Staten van Noord-Holland en Ch. van de Bilt, lid der Tweede Kamer. De namen van deze sprekers zijn er borg voor, dat er Dinsdagavond weer eens een echte „ou- derwetsche" propaganda-vergadering zal groei en, sprankelend van welsprekendheid en dave rend enthousiasme! Wat hebben wij al een bezieling en enthou siasme gekend op de vergaderingen, waar mr. Bomans als spreker optrad De Haarlemsche Katholieken herinneren-zich nog die verkiezingsvergaderingen vóór den oor log, waarin mr. Bomans hen opriep om den burcht der liberalen in den Haarlemschen Raad te gaan bestormen! En hoe juichten wij den volgenden avond in dat zelfde „St. Bavo" om de bevochten over winning! De muren dreigden in te storten door de don derende ovaties, de daverende hoera's van onze overwinnende kiezers en propagandisten. En het was mr. Bomans, die welsprekend de woorden vond en uitsprak, welke ons uit het hart waren gegrepen! Maar ook uit den allerjongsten tijd weten we nog, hoe gloedvol spreker mr. Bomans is. Altijd trekt zijn woord volle zalen, altijd wa ren zijn woorden het beluisteren waard. Wij zijn dan ook overtuigd, dat de Haarlem sche Katholieken de prachtige gelegenheid, die zij Dinsdagavond hebben om mr. Bomans te hooren spreken, met beide handen zullen aan grijpen. Met hem spreekt C. v. d. Bilt, onze populaire Kamercandidaat Het heilige verkiezingsvuur moet en zal weer hoog oplaaien. Hooren wat de R. K. Staatspartij voor ons dééd en nog zal doen, alsook wat onze tegen standers misdeden en daartegenover kunnen stellen, wij zijn overtuigd, dat menige Katho liek dat verlangt te weten. Mr. Bomans en Ch. v. d. Bilt zijn in stfat dat verlangen te bevredigen; ja mr. Bomans is zelfs in staat alle Haarlemsche Katholieken er van te overtuigen, dat ALLEEN OF LIJST 25 GESTEMD MOET WORDEN! Dinsdagavond, daar zijn wij zeker van, dat wordt een „ouderwetsche" avond, ouderwets- vol en ouderwts-enthousiast! Het zal daarom aanbeveling verdienen, zich tijdig van een plaats te verzekeren. Op dus allen Dinsdagavond naar het gebouw St. Bavo, om naar deze twee begaafde sprekers te luisteren! Nog kunnen wij mededeelen, dat de politie in deze woelige dagen streng de hand aan de po- litie-verordening zal houden, wat betreft het publiek, dat in de zaal aanwezig mag zijn. De rechtszaal ziet er zakelijk uit. Aan den wand hangen geen meesterstukken, geen lief lijke landschappen, geen vroolijke caricaturen, Men vindt er geen divans, geen luie fauteuils, geen spiegels, geen gespijkerde kleeden. Gisteren was dit alles anders, de rechtbank was ongetwijfeld in Paasch-stemming. Tot meubileering van de zaal behoorden thans een buffet, een fraaie theetafel, een kostbare schoorsteenklok, een Philips-radio met een prima luidspreker, zelfs een bloeiende clivia in zeldzaam gebeeldhouwden pot. In het beklaagdenbankje stapte een 50-jari- ge Haarlemmer, die dusdanig geroerd werd door deze feestelijke en gezellige ontvangst, dat hem de tranen in de oogen sprongen, bij het aanschouwen van zooveel schoons. Later bleek, dat de man „kennis" had aan hst buffet; dat zijn vrouw aan die theetafel voor hem een lekker kopje had klaar gemaakt; dat de klok één getikt had thuis, zooals ze nergens tikt; de radio gespeeld had „Home sweet home" in een klein knus huisje in de bloemenstad. Alleen de clivia herkende hij bijna niet. Hoe was het in vredesnaam mogelijk, dat deze ka merplant in ballingschap was gaan bloeien en rijke geel-roode kelken fier de lucht in stak? De gebeeldhouwde pot zag wat witjes, die scheen minder tevreden te zijn in het Paleis van Justitie. Er kwam een ambtenaar der directe belas tingen voor het getuigenhekje. En onmiddellijk was de genoeglijke familie-sfeer verdwenen. Ook de waarde van den inventaris verminderde dooi de komst van dezen ambtenaar aanzienlijk. De theekast was plotseling van waai-boomenhout; de klok in blik gevat, de gebeeldhouwde pot een gips-prul, de radio een dood ding. ,U hebt beslag gelegd op deze goederen?" in formeerde de president. De ambtenaar, stram in de houding, ant woordde bevestigend. ,En verdachte heeft ze na uw vertrek ver kocht?" Nu was de stemming finaal bedorven. Er viel een bloemkelk van de bloeiende clivia.... Acht maanden gevangenisstraf eischte de Of ficier van justitie wegens het onttrekken van goederen aan beslag. Het buffet trilde, de theetafel beefde, de radio kreunde, de klok piepte, de gebeeldhouw de pot barstte van woede. Een tweede bloem-kelk viel uit de rood-gele cliyia-pracht. Zeker nog 14 dagen logeert de inventaris in het Paleis van Justitie Aneta seinde Donderdag aan de Maasbode; Hedenmorgen heeft Mgr. A. P. F. Van Vel- sen voor den laatsten keer in de kathedraal de liturgische plechtigheden pontificaal verricht. Zaterdag zal Mgr. Van -Velsen een afscheids bezoek bij den Gouverneur-Generaal afleggen. Maandag keert Monseigneur naar Batavia te rug. Maandagavond vindt in de pastorie een afscheidsreceptie plaats. Hedenmorgen omstreeks 10 uur ontstond brand in een kast in de woonkamer van het perceel Leidschevaart 450, waarin de winkel van den heer A. J. E. Pielage gevestigd is. De brand kon door de bewoners zelf ge- bluscht worden. De brandweer was wel aan wezig, doch behoefde niet op te treden. Eenige kleedingstukken verbrandden, doch de schade is gering. Gebouw „St. Bavo" Alberdingk Thijm, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Be stuur Overheidspersoneel, 8 uur Gecombi neerde Besturen Bou&vakbond, half 8 R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Frans Halsmuseum Jubileum-Fototentoon stelling Kennemer Fotokring, 1012 uur en 1.30—6 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit 6 uur en ge wone zittingen 4 en 7 uur. De V.A.R.A. heeft zich gewend tot den Mi nister van Waterstaat met het verzoek om, nu haar op 1 Mei a.s. geen zendtijd kan worden toegestaan, haar te vergunnen om op Zondag 30 April (Prinsesse-verjaardag) van 8.00 tot 12.00 uur 's avonds een wijdingsprogramma uit te zenden. De Minister heeft dit verzoek ingewilligd, mits de V.A.R..A. belooft, dat zij in haar uit zending op dien dag, de gevoelens welke op den 3 Óen April in het overgroote deel van het Nederlandsche volk leven, niet zal kwetsen. De „Internationale" zal ook aan het slot van den avond achtaerwege moeten blijven. Als de V.A.R.A. de voorwaarden van den Mi nister aanneemt, moet zij den avond van den 29en April ruilen tegen dien van den 30en van de A.V.R.O. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Don derdag terecht de trambestuurder J. N. J„ die door den kantonrechter was veroordeeld tot 30 boete wegens het niet voldoen aan een stopteeken van een agent van politie. In den avond van 28 September rende de brandweer auto over den Kruisweg in de richting van Schoten. Op het Stationsplein stond een agent, die van het trottoir bij Heck's Lunchroom af een teeken aan den trambestuurder tot stoppen gaf om de brandweer door te laten. Dat teeken bleek vrij dubieus te zijn en de rechters wezen er op, dat aan zwaaien met de armen door agenten nogal eens verschillende beteekenis gegeven wordt. Trampasagiers déchargeerden den wagenbe stuurder, het was vol in de tram en de sirene van den brandweerauto kon niet gehoord wor den. De Officier van Justitie laakte het sirene systeem van den brandweerauto. Met den lin kervoet moet de sirene in werking gehouden worden en als de bedienèr moet remmen, houdt de sirene op. De Officier vroeg vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vroeg vrijspraak, waarbij de verdediger zich aansloot. De in het Frans Halsmuseum gehouden ten toonstelling van foto's, georganiseerd door den Kennemer Fotokring, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum, mag als zeer goed geslaagd beschouwd worden. De jury, die bestond uit zeer goede bekenden in de fotowereld, heeft een moeilijke taak ge had, om dat vele schoons te beoordeelen. Het aantal inzendingen was zeer talrijk, zoo dat Met bestuur zeer terecht kon schrijven: „Het is ons een vreugde te kunnen constatee ren, dat de deelname aan dezen wedstrijd onze verwachtingen verre heeft overtroffen en dat de kwaliteit der inzendingen dusdanig is, dat hiervan een fraaie tentoonstelling kon worden samengesteld." De Kennemer Fotokring zal Dinsdag 25 April, des avonds om acht uur, een vergadering hou den in de sociëteit „Vereeniging" aan den Zijl- weg. De agenda vermeldt o.a. een lezing van den heer A. L. van Zwanenburg, voorzitter van de A. V. V. „Rotterdam" en eere-voorzitter van den bond en Proefprojectie. Ondertrouwd 13 April: G. E. Kluver en M. W. de Boer. M. v. Gennip'en E. Verheek. P. v. d. Geest en D. Faber. W. Philippo en M. v. Oeve- ren. W. F. Stevens en J. H. Steenkist. S. v. Brakel en H. Stoter. Getrouwd 13 April: J. v. Berloo en J. T. M. Konings. R. Visser en M. C. G. Gorselink. J. Hart en L v. Leeuwen. Geboren 11 April. A. Prins—Niemöller, d. H. J. Stol—Witkamp, z. 12 April. W. M. v. d. Bergv. Leeuwen, d. C. A. Baard—v. d. Korf, d. Overleden: 12 April. B. P. J. Florie, 62 jaar. Gasthuislaan. 13 April. J. B. H. Sanders, 73 j., Bilderdijkstraat. F. Ziere, 48 jaar, M. v. Heems kerkstraat. Thans is, zooals „Het Volk" weet te melden, ook een drietal afgetreden hoofdbestuursleden van den bond van marineschepelingen uit den zeedienst ontslagen. Het zijn de korporaal-ma chinist H. H Jore, de stoker eerste klasse L. Pols en de marinier eerste klasse C. P. Suuring. Zü zijn indertijd gestraft met vijf dagen streng arrest wegens het opwekken tot deelnemen van marine-vrouwen aan de 8 November-demon- stratie. Het blad vernam, dat Pols slechts eenige maanden diensttijd te kort komt voor den pen sioengerechtigden diensttijd, terwijl Jore onge veer 24 en Suuring ongeveer 15 dienstjaren heb ben. Spaarvereenlging „St. Antonius". Boven- enoemde vereeniging, meer speciaal ten doel hebbende, door sparen in de gelegenheid te zijn brandstoffen coöperatief te koopen, hield Don derdagavond een vergadering in het Patronaats gebouw. De voorzitter, de heer L. Roest, open de op de gebruikelijke wijze, waarna eenige' mededeelingen volgden, o.m. dat thans alS""" secretaris was aangewezen de heer W. v. d. Eeipgai Vervolgens gaf de voorzitter een uitvoerig verslag van de in Maart gehouden vergadering der Diocesane Inkoop Centrale Haarlem, waar bij deze afdeeling is aangesloten, waaruit bleek, dat deze Centrale het vorige jaar een omzet had gehad tot een bedrag van f 56440.02. Ver volgens werden een tweetal reglementen voor gebruikersbelangen, een van den Ned. R. K. Volksbond, de Diocesane Inkoop Centrale Haar lem en Dioc. Coöperatie en één meer speciaal voor de Diocesane Inkoop Centrale Haarlem artikelsgewijs voorgelezen en besproken. Uit het verslag bleek o.m., dat er een nauwe samenwerking bestaat tusschen de Mijndirec- ties onderling, waardoor zij zelf kunnen bepalen hoeveel Duitsche en Belgische kolen in Holland betrokken moet worden. Enkele leden betreur den deze samenwerking, omdat uit de gegevens bijlkt, dat door die samenwerking de meeste steenkool uit het buitenland komt, ten koste van onze eigen industrie en ten koste van önze eigen werkloozen. Uit de bespreking van de gedeelten „inkoop brandstoffen" en „vaststelling der mijn waaruit betrokken moet worden", kwam dit nog meer tot uiting. Met algemeene stemmen werd dan ook een voorstel aangenomen, om, waar zoo sterk gepropageerd wordt om de eigen industrie te steunen, onze kolen te betrekken van de Hoi- landsche mijn „de Wilhelmina". De voorzitter dankte de leden voor dit no bele besluit en sprak den wensch uit, dat alle leden hun brandstoffen door middel der ver eeniging zullen betrekken. Op een vraag of er ook dit jaar weer dekens verstrekt zullen worden, deelde de voorzittel* mede, dat dit nog niet definitief is, maar dat hieraan gewerkt wordt. R. K. Sport Dinsdag was de R. K. Sport- vereeniging in vergadering bijeen in ,,'t Huis te Velsen". De voorzitter, de heer Smit opende de vergadering en wekte op tot eenheid en samenwerking. Hij sprak zijn tevredenheid uit over de verrichtingen der elftallen, speciaal het derde en vijfde, dat reeds kampioen is. Mede gedeeld werd, dat zal worden deelgenomen aan de nederlaagwedstrijden te Beverwijk en uit geest. Besloten werd na afloop van het seizoen een feestavond te organiseeren, de datum zal spoedig bekend gemaakt worden. Ernstig werd geklaagd over het vele ongerief bij feestviering in de concertzaal „Zomerlust" en aangedrongen werd naar een andere gelegenheid om te zien. Medegedeeld werd, dat het eerste elftal zal deelnemen aan de „zilverenbal"-wedstrijden tegen de R. K. voetbalvereeniging „Kimbria" ts Maastricht op 14 of 15 Augustus. Vanaf 1 Me» zal de training weer aanvangen. Het bestuui werd uitgebreid met twee leden, woonachtig te IJmuiden-Oost t.w. de heeren Spanjaard en Neve. Hierna werden enkele nieuwe leden geïnstal leerd. De weleerwaarde pater W. Arts, geesteliiK adviseur, wees op den goeden geest en de spor tiviteit In de vereeniging. Hij spoorde de junioren aan een voorbeeld aan de ouderen te nemen en sprak den wensch uit, dat het steeds één R. K. Sportvereeniging moge blijven. Personalia Bij Koninklijk besluit van April is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier de heer M. de Jong- Speldjesdag De ten behoeve van de ver eniging „Ziekenzorg" in onze gemeente gehad" i den speldjesdag heeft in totaal opgebracht de l mooie som van 481.8""

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2