De bloembollen in bloei Wat Bloemendaals raad besloot GEUR EN KLEUR VRIJDAG 14 APRIL Schitterende tochten langs Neêr- lands duinvoet Nederlandsch product Nederlandsch product De bloeitijd Nuttige wenken hillegom Kilometersafstanden n n RECTOR L. SPEET f Mr. G. A. Servatius Raadsheer in den Hoogen Raad Geen loonderving Regeling voor de arbeiders in werkverschaffing KATH. ONDERWIJZERS Veertigjarig bestaan van „St. Augustinus" KATHOLIEKE TECHNICI Jaarvergadering te Heerlen WONINGBOUW EN WONINGHUUR Een raadslid, dat 16 cent contri butie per week voor een mid denstandsv er eeniging te duur vindt! Zijn er in onze gemeente monumenten Meterhuur Aankoop perceel Inrichting raadhuis Aanschaffing vrachtauto's GOUVERNEUR VAN SLOBBE Zomerverlof in het vaderland WIT-GELE KRUIS IN HET BISDOM HAARLEM Stadsbrand in Litauen Drie communisten dood geschoten VOETBAL GEESTELIJK ADVISEUR VAN DEN D.H.V.B. Weleerw. heer J. Mol benoemd R. K. Schoolvoetbalwedstrijden Woningbouw en huur Een autobusdienst Middenstand stentoonstelling Nieuwe vereeniging DAMMEN Damkampioenschappen DE HAARL. R.K. DAMBOND Clubavonden v. d. aangesloten clubs - - - - - - - - - - - - - De clubcompetitie 2e klas v. d, Haarl. R. K. Dambond BILJARTEN Om de Zilveren Fruitmand Ieder jaar opnieuw ;s het een verrassing om te ontdekken hoe schoon het eigen land is, Wanneer daar op de wereldberoemde geest gronden langs den duinrand de door nijvere handen opgekweekte bollen hun bloemenpracht tentoonspreiden. Meer en meer begint men fok buiten onze grenzen te beseffen, dat daar in die lage landen achter de zee een ware kleurenoverdaad te bewonderen valt. Slechts zelden gaan handel en schoonheid zoo harmo nisch hand in hand! De Bollenstreek langs onze Noordzeekust kan in twee helften ver beeld worden, waartusscben Haarlem gelegen is. Vooral het gebied ten zuiden van de „bloe menstad" is zeer bekend; het noorden, waar de velden in het algemeen kleiner zijn, is evenwel rustiger, niet alleen wat den aanblik betreft, doch evenzeer uit een toeristisch oogpunt. Daarom gelooven wij, aldus schrijft ons de A. N. W. B.-Toeristenbond voor Ne derland, dat velen er goed aan zullen doen, om ook eens een kijkje te gaan nemen in de omgeving van Alkmaar. Dien titel mogen de bloembollen met recht Voeren! In talrijke Staten heeft men getracht onze cultures te imiteeren, doch nergens is het gelukt om de bollen zoo mooi en zoo goed te kweeken als in ons eigen land. De geest eronden (de zandbodem achter de duinen) hebben tot dusverre het monopolie weten te behouden. In de laatste jaren is de cultuur meer en meer op wetenschappelijke basis ge bracht; in Lisse heeft men een Laboratorium Voor bloembollenonderzoek, dat ten deele door de belanghebbenden bekostigd wordt. De dik wijls fraaie, en altijd nuttige gebouwen, die den weinig weidschen naam van „bollenschu ren" dragen, voldoen eveneens aan hooge eischen. Tulpenteelt is tegenwoordig op een zeer groot aantal grondsoorten mogelijk, ver buiten de eigenlijke bollenstreek vindt men thans deze cultuur. loopt zeer uiteen en is in hooge mate afhan kelijk van de weersgesteldheid. Met Paschen i.behooren" de velden in volle pracht te staan. Tengevolge van het fraaie weer in de lentemaand van dit jaar is hieraan inderdaad voldaan en thans staan alle narcissen in vol len bloei. Zoover het oog reikt is alles geel, tot aan den horizon toe. Ook de hyacinten bieden een schitterenden aanblik. Daarente gen zijn de tulpenvelden nog weinig interes sant, slechts een enkel klein veldje vertoont Wat kleur, voor de rest is alles nog in knop ef zelfs nog niet eens zoover. Tegen het ein de dezer maand komen de kortstelige tulpen, en van de late hyacinten en tulpensoorten i Dar wins b.v.) kan men nog tot het einde van Mei genieten. Bij het ontwerpen van tochten, waarbij on derstaande schema's en het hierbij gepubli ceerde kaartje (beide bewerkt door den A. N. W. B.-Toeristenbond voor Nederland) na tuurlijk onderling gecombineerd kunnen wor den, moet men er rekening mee houden, dat langs den Rijksweg ten zuiden van Haarlem ever het algemeen meer tulpen en narcissen dan hyacinten voorkomen; langs den bin nenweg naar Noordwijk en de achterwegen, o.m. bij Hillegom, hebben de hyacinten de everhand. Verdere gegevens vindt men in het handige A. N. W. B.-Bloembollengidsje. In dien eenigszins mogelijk make men den tocht niet op Zondag. De drukte is dan meestal everstelpend en men ruikt meer benzine en oliedampen dan bloemengeur. Op een weekdag kan men bovendien vaak toegang krijgen tot de tuinen, tusschen de bloemen wandelen en er zich laten „kieken". (Vooral dit laatste is altijd erg dankbaar). Ben schitterend panora ma heeft men vanaf sommige punten in de duinen, ook het beklimmen van een toren of ruïne is zeer de moeite waard. Wie zich in bet geheel niet vermoeien wil, vindt de K. L. Lkfl&AB nonosHOEP HEILOO U^fttlAAR PURMEREÜD AMSTERDAM BEVERW'JK VElïEn V'JKaadJEE PRIEHUIS U 'JMU SCHOTEN haar AERDCntlOUT ZAHDYPORT BETMEbROEK ELEHZA DB Z1LK HOORfifc/UKERHOUT aLIS5C HOORPVUK 3' r/OASSEHHEIM v-noORDW'JK OEöSTöEEST IDEttS^nAAR UTRECHT WASSENAAR nine j-QRAVENHAÖE ^sJIAAR ROTTERDAM M. tot zijn dispositie, ook dit jaar worden weder rondvluchten boven de bloembollenvel- den georganiseerd. En wanneer men nu toch tijdens dezen tocht in de buurt van onze badplaatsen is, mag men de gelegenheid zeker niet verzuimen om daar even een kijkje te gaan nemen. Misschien vindt men het er wel zoo aangenaam, dat het besluit valt, om de vacanrtie „in eigen land" aan zee door te brengen. Alles te zamen zijn er dus redenen te over om in deze dagen het stuur van auto of fiets naar het westen te wenden. In de eerste rij getallen (I) vindt men de afstanden van plaats tot plaats, de tweede (II) zijn de totale afstanden, de derde rij (III) geeft de totale afstanden in omgekeerde volgorde (de plaatsnamen van onder naar boven gelezen). I. AmsterdamHaarlemBeverwijkCastri- cumAlkmaarSchoorlBergenEgmond CastricumBeverwijkBloemendaalHaar lemAmsterdam. I III AMSTERDAM 123.- 19.- Haarlem 19.- 104.- 5.5 Santpoort 24.5 98.5 4.- Velsen 28.5 94.5 2.- Beverwijk 30.5 92.5 8.- Castricum 38.5 84.5 3.- Limmen 41.5 81.5 4.5 Heiloo 46.- 77.- 4.- Alkmaar 50.- 73.- 9.5 Schoorldam 59.5 63.5 1.5 Schoorl 61.- 62.- 4.- Bergen 65.- 58.- 7.5 Egmond a. d. Hoef 72.5 50.5 2.5 Egmond Binnen 75.- 48.- 6.- Castricum 81.- 42.- 8.- Beverwijk 89.- 34.- 2.- Velsen 91.- 32.- 2.- Driehuis 93.- 30.- 7.- Bloemendaal 100.- 23.- 1.5 Overveen 101.5 21.5 2.5 Haarlem 104.- 19.- 19.- AMSTERDAM 123.- 2. Den HaagOegstgeestSassenheim HaarlemAerdenhoutNoordwijkKatwijk WassenaarDen Haag. I III DEN HAAG 97.- 10.- Den Deyl 10.- 87.- 3.5 Haagsche Schouw 13.5 83.5 3.- Oegstgeest 16.5 80.5 7.- Sassenheim 23.5 73.5 4.- Lisse 27.5 69.5 4.- Hillegom 31.5 65.5 4.- Bennebroek 35.5 61.5 6.5 Haarlem 42.- 55.- 2.5 Overveen 42.5 52.5 3.5 Aerdenhout 48.- 49.- 5.- Vogelenzang 53.- 44.- 9.5 Noordwijkerhout 62.5 34.5 4.- Noordwijk 66.5 30.5 2.- Noordwijk a. Zee 68.5 28.5 9.- Katwijk a. Zee 77.5 19.5 2.5 Katwijk a. d. Rijn 80.- 17.- 7.- Wassenaar 87.- 10.- 10.- DEN HAAG 97.- afstand van Sassenheim naar Noordwijk bedraagt 7.5 K.M. Gistermorgen is in zijn woning van het R. K. Jongens-weeshuis te Amsterdam rector L. Speet overleden. Rector Speet was reeds eenigen tijd lijdende en een leverziekte had alle hoop op herstel doen verdwijnen. Toch werd de dood nog niet zóó spoedig verwacht. Rector L. A. J. C. Speet werd op 19 Januari 1872 te Leiden geboren. Hij studeerde aan de seminaria van het Haarlemsche diocees en werd op 30 Maart 1895 priester gewijd. Als kapelaan Speet werkte de overledene te Vlaardingen en aan de St. Anna-parochie op Wittenburg. In 1906 volgde zijn benoeming tot rector van de Heibloem en tenslotte in 1909 tot rector van „De Voorzienigheid" te Amsterdam en het R.K Jongens weeshuis aan de Lauriergracht, als mede directeur van de Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind. Bijna 25 jaar heeft rector Speet op de Lau riergracht gewerkt aan de opvoeding der jeugd en de heiliging der religieusen. Zijn naam is voorgoed gevestigd als bouwheer van het mach tig complex van R. K. Instellingen aan Lau riergracht en Elandsstraat. Achtereenvolgens zijn onder zijn leiding hier neergezet de nieuwe meisjeskweekschool, het internaat voor kweek school en Mulo, de St. Jozef- en Mariaschoo! en de nieuwbouw van de Voorzienigheid aan de Elandsgracht. De ontslapene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Stcrt. van gisteravond bevatte de benoe ming van mr. G. A. Servatius, thans vice-presi dent van de Rechtbank te Amsterdam, tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan den. In verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, is door de Rijksinspecties voor de Werkverschaffing de volgende regeling ge troffen a. voor de arbeiders, die zich op eigen gele genheid naar het werk plegen te begeven, vangt op den dag der stemming het werk aan om 9 uur, terwijl deze arbeiders nog tot uiter lijk 10 uur op het werk zullen worden toegela ten. Te dezer zake worden vergoed wegens loonderving twee uren, berekend naar het vastgestelde grondloon, vermeerderd met eventueelen procentischen loontoeslag. Voor de arbeiders, die naar het werk worden vervoerd, hetzij per autobus, hetzij per trein of tram, zal het vertrek op den dag der stem ming plaats hebben om 9 uur (de juiste ver trektijd van trein of tram zal nader worden vastgesteld), terwijl aan deze categorie arbei ders zullen worden vergoed de uren, die zijn verzuimd, berekend naar het vastgestelde grondloon, vermeerderd met den eventueelen procentischen toeslag. Voor de arbeiders, die in kampen zijn ge huisvest, zjjn maatregelen getroffen, dat zij hunne stem kunnen uitbrengen in de gemeen te, alwaar hun kamp is gevestigd. Voor deze arbeiders vangt het werk op den dag der stem ming aan om 9 uur, terwijl zij nog tot 10 uur op het werk zullen worden toegelaten. Te dezer zake worden vergoed wegens loonderving twee uren, berekend naar het vastgestelde grond loon, vermeerderd met den eventueelen pro centischen loontoeslag. De 41e algemeene vergadering der Dioc. Vereeniging voor R. K. Onderwijzers „St. Augustinus" in het Bisdom Haarlem wordt gehouden op Dinsdag 18 April in café Brink- mann te Haarlem. De Pontifica'e H. Mis zal 's morgens om hall tien door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent worden opgedragen in de H. Jozefkerk aan de Jansstraat, waarna om elf uur de vergadering een aanvang neemt. 's Middags om vier uur heeft ter herden king van het veertigjarig bestaan der vereeni ging een feestvergadering plaats, waarop Mgr Aengenent én prof. P. J. M. Heskes het woord zullen voeren, nadat de nieuwe vereenigings- vlag is gewijd. Op Zondag 9 April j.l. hield het R.K. Ver bond van Technici in Nederland zijn zevende vergadering in het „Grand Hotel" te Heerlen. Overgegaan werd tot het stichten van een fonds, genaamd Onderlingfonds, ten doel heb bende de meest in nood verkeerende collega's te kunnen helpen. Met algemeene stemmen werd het reglement dat in concept ter tafel lag, na eenige kleine wijzigingen goedgekeurd; men was overtuigd, dat dit fonds, wanneer elk lid der bij het Ver- Donderdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Bloemendaal ondervoorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren De Lestrieux Hendrichs en Laan. Er is één vacature. Het beroep van F. Broersma tegen een bouw vergunning gaat naar B. en W. om prae- advies. Aangenomen wordt het voorstel tot verlenging van den duur der verordeningen op het beheer van het gas- en waterbedrijf. Aangehouden wordt het voorstel tot bezui niging op de straatverlichting. Het voorstel-Cassée tot verlaging van de huur van gas- en watermeters wordt uitvoerig door den voorsteller verdedigd. Hij handhaaft zijn voorstel tot verlaging der huur met 50 tegenover het afwijzend prae-advies van B. en W. De VOORZITTER wijst er op, dat de inkom sten der bedrijven verlaging niet wettigen. Het is daarenboven onjuist, in het midden van een bedrijfsjaar tot verlaging te besluiten. De heer QUARLES VAN UFFORD stipt aan, dat reserves bij het waterbedrijf noodig zijn voor het maken van een zuiveringsinstallatie. Bij het gasbedrijf zijn reserves o.m. noodig, omdat de inkomsten terue loopen. De heer SCHULZ is vborstander, de heer HOGENBIRK tegenstander van het voorstel- Cassée. De heer VAN RIESSEN wil algeheele afschaf fing van de meterhuur, omdat deze te veel op den middenstand drukt. Z.i. zijn de meters ér voor het bedrijf en niet voor de licht- en watergebruikers. Over het voorstel-Cassée staken de stemmen, na een verdere uitvoerige bespreking, met 66, zoodat in de volgende vergadering opnieuw ge stemd moet worden. Vastgesteld wordt de 5e suppletoire begrooting 1932. Voor 3.000 wordt van mej. J. J. Broekmeijer aangekocht perceel Bloemendaalsche weg 202. Voor meubileering van het raadhuis wordt B. en W. een crediet van 6.000 verleend. B. en W. vragen een crediet van 6.200 aan voor de aanschaffing van vrachtauto's. De heer QUARLES VAN UFFORD heeft be zwaren tegen het voorstel, omdat uitbreiding van de vrachtcapaciteit voor de gemeente de gelegenheid van vrachtvervoer door particulieren vermindert. Ook de heeren CASSÉE en HOGENBIRK heb ben bezwaren tegen het voorstel. De heer NOORMAN ziet in aanschaffing een gemeentebelang. De heer LUDEN oordeelt, dat de gemeente materieel voor de dagelijksche be hoefte moet hebben; voor extra werk is z.i. aan besteding noodig. Slechts bij uitzondering moet gehuurd worden. De heer WITTEMAN is er voor, als in aan- :chaffing een blijvend voordeel gelegen is. Wethouder PRINSENBERG ontkent, dat de aanschaffing verband houdt met een mislukte aanbesteding, zoodat de wagens niet gebruik! behoeven te worden voor vervoer van zand, waarvan bij bedoelde aanbesteding sprake was. Vorige jaren is aan particulieren 30.000 be taald voor vervoer, waarbij dus niet begrepen is het vervoer door eigen wagens. De beide auto's zijn noodig voor aanvulling van vermin derde vervoercapaciteit. Door de aanschaffing verkrijgt men geen grootere capaciteit dan er voorheen was. Men zal met het eigen vervoer niet verder gaan dan tot op heden geschied is. Ook over dit voorstel staken de stemmen met 66, zoodat het in de volgende vergadering opnieuw aan de orde komt. B. en W. wordt ech ter toestemming verleend, alvast één auto aan te schaffen. bond aangesloten Vereenigingen, de vastgestel de bijdrage van 10 cent per maand voldeed en Öaaraan werd niet getwijfeld, een instelling van groote beteekenis zou zijn. Met luiden bijval werd de toezegging van de Vereeniging, wel eens een extra bijdrage in het fonds te storten, ontvangen. In de volle belangstelling stond de bespre king voor eventueele aansluiting van de RK. M. T. S.-Vereeniging bij het R. K. Verbond. Over de mogelijkheid, de wensehelijkheid en de practische uitwerking van eventueele samen werking, werd breedvoerig van gedachten ge wisseld, en werd besloten nadere besprekin gen met het Bestuur der R. K. M. T. S.-Ver eeniging te houden, teneinde aansluiting bij het R. K. Verbond van Technici te bewerkstel ligen. Bij de Bestuursverkiezing werden de aftre dende Verbond sbestuurders A. Knipschild (Maastricht), Th. v. Leijen (Terwinselen) en G. Vrins (Tilburg) herkozen, terwijl de heer J. J. Reijnart (Amsterdam) als redacteur werd her benoemd. De besprekingen, welke op deze vergadering werden gevoerd, hadden een vlot verloop en getuigden van een goede verstandhouding tus schen Verbond en de daarbij aangesloten ver eenigingen. Men constateerde dat men ook van buiten af meer en meer voor het Verbond gaat voelen. Algemeen was men van oordeel, dat het R. K. Verbond van Technici in Nederland het aan gewezen lichaam is waarvan de stuwkracht moet en kan uitgaan voor alle bij haar aange sloten bonden of vereenigingen van Technici in Nederland. Verder werd besloten, omstreeks October 1934 een congres te houden waarvan plaats en da tum nog nader zullen worden bepaald; een en ander wordt ter afdoeling in handen gesteld van het Dag. Bestuur. De jaarvergadering 1933-1934 <zal worden ge houden te Utrecht. Naar wij vernemen, zal Gouverneur van Slobbe, van Curasao, in den a.s. zomer, met zijn echtgenoote en kinderen, eenige maanden in het vaderland komen doorbrengen. Een van zijn dochters zal dan hier blijven om haar studiën aan de R. K. Universiteit te Nijmegen te gaan voortzetten, terwijl drie jongere dochters in het pensionaat der Eerw. Zusters te Roosendaal, waar voorheen ook kinderen van den Gouver neur haar opleiding genoten, zullen worden ge plaatst. De algemeene vergadering van de Haarlem sche diocesane federatie van het Wit-Gele Kruis zal worden gehouden op Woensdag 19 April des v.m. om half elf te Den Haag. De agenda be vat de aankondiging van den lezing over: „Geestelijke volksgezondheid en het Wit-Gele Kruis", door dr. C. Kortenhorst te Den Bosch KOWNO, 13 April (V.D.). De in Noord-Li- tauen gelegen stad Lygumai staat sinds van middag in brand. De politie deelt mede, dat de brand te Ly gumai tegen zes uur vanavond bedwongen was. 45 woonhuizen, 40 bedrijfsgebouwen, de pastorie en de volksschool zijn tot den grond toe afgebrand. De kerk kon behouden blijven. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners der verbrande huizen zoo goed als niets konden redden. Men vermoedt dat de brand is ontstaan in een schoorsteen. Meer dan 200 families zijn dakloos geworden. MUENCHEN, 13 Aprü. (W. B.) Gisteren poogden een viertal communisten het concen tratie-kamp te Dachau te ontvluchten. Aangezien zij niet luisterden naar de som matie om te blijven staan schoten de bewakers. Drie communisten werden gedood, één ernstig gewond. Naar wij vernemen is de weleerw. heer J. Mol te Amsterdam benoemd tot geestelijk adviseur van den Dioc. Haarlemschen Voetbalbond, als opvolger van rector J. Braakman. De loting der RE. Schoolvoetbalwedstrijden heeft het volgend resultaat gehad. A. Petrus Canisiusschool (Timorstraat), St. Jozelfschool (Nieuwegracht) 10 uur terrein T. Y. B. B. B. St. Jozefschool (Vogelenzang), St. Ba- voschool (Westergracht), 10 uur terrein H. B. C. C. St. Elisabethschool (Gen. de la Reystraat) St. Aloysiusschool (Overveen) 11 uur terrein T. Y. B. B. D. St. Franciscusschool (Tugelastraat) St. Bavoschool (H. N.) 1.30 uur terrein T.Y.B.B. E. School Vijfhuizen St. Canisiusschool (Linschotenstraat), 11 uur terrein H. B. C. F. St. Franciscusschool (Nagtzaamstraat) School Ged. Oude Gracht, 1.30 uur terrein H. B. C. G. St. Lambertusschool (Amsterdamstraat). U. L. O.-Scholen. Afd. A. R.K. Lyceum 1 Zijl weg) U. L. O. School Driehuis, 3 uur, terrein T. Y. B. B. Afd. B. U. L. O .School Ged. Oude Gracht 2 U. L. O. School Gen. de la Reystraat( 3 uur, terrein H. B. C. Woensdag 19 April. H. Winnaar G Winnaar E, terrein T. Y. B. B., 10 uur. J. Winnaar D Winnaar B, terrein H. B. C., 10 uur. K. Winnaar FWinnaar A, terrein terrein T. Y. B. B., 11 uur. U. L. O. Scholen. Afd. A. U. L." O. School Ged. Oude Gracht 1 R.K. Lyceum (Zijlweg), 1.30 uur, terrein H. B. C. Afd. B. R.K. Lyceum 2 (Zijlweg) U. L. O. School (Gen. de la Reystraat), terrein T. Y. B. B„ 1.30 uur. V erliezersronde. X. Verliezer A Verliezer E, terrein H. B. C., 3 uur. 2. Verliezer B Verliezer C, terrein T. Y. B. B., 3 uur. 3. Verliezer D Verliezer F, terrein H. B. C., 11 uur. 4. Verliezer G. Donderdag 20 April (Demi Finale). M. Winnaar K Winnaar J, terrein T. Y. B. B., 10 uur. N. Winnaar C Winnaar H, terrein H.B.C., 10 uur. U. L. O. Scholen. Afd. A. U. L. O. School Driehuis) U. L. O. School 1 (Ged. Oude Gracht), terrein T. Y. B. B., 11 uur. Afd. B. U. L. O. School (Ged. Oude Gracht) 2 R.K. Lyceum (Zijlweg) 2, terrein H. B. C., 11 uur. Verliezersronde (Demi Finale). 5. Verliezer 1 Verliezer 3, terrein T. Y. B. B., 1.30 uur. 6. Verliezer 2Verliezer 4, terrein H. B. C„ I.30 uur. Programma Vrijdag 21 April. 2 uur: Finale Verliezersronde, terr. H.B.C. Ev. uitgestelde wedstrijden, terrein H.B.C. Zaterdag 22 ApriL I.30 uur: Finale Lagere Scholen, terrein T. Y. B. B. 3 uur; Finale U. L. O. Scholen, terr. T.Y3.B. De U. L. O. Scholen spelen in twee afdee- lingen een halve competitie waarna de twee eerst geplaatste in de finale komen. Bij gelijk spel wordt 2 maal TA minuut ver lengd wanneer dan nog gelijk is beslist het lot. Men wordt vriendelijk verzocht direct na af loop van den wedstrijd de uitslagen aan het secretariaat op te geven. B. en W. vragen een crediet van 21.000 aan voor den bouw van 10 arbeiderswoningen op het voormalige opslagterrein aan de Leidsche- vaart te Vogelenzang. Van verschillende zijden wordt waardeering uitgesproken jegens B. en W. voor dit voorstel, waarna het crediet verleend wordt. B. en W. vragen machtiging, in noodzakelijk gebleken gevallen on-en minvermogenden huur ders de behulpzame hand te bieden. De heer WITTEMAN is niet geheel bevredigd door het voorstel. Zoo zou hij de uitvoering aan den raad willen opdragen. Hij constateert een wanverhouding tusschen inkomsten en huur. Z.i. is de gemeente verplicht, die wanverhou ding weg te nemen. Hij steunt daarom het voorstel der woningbouwvereenigingen. De heer NOORMAN verdedigt de huurrege- ling, door den heer Bolleman en hemzelf inge diend. De heer SCHULZ bepleit eveneens aanneming van een regeling, welke regelend werkt. Wethouder BORNWATER wijst op de nood zakelijkheid van huurverlaging. Medelijden met de zgn. huisjesmelkers heeft spr. niet. Er komen veel aanvragen van bewoners in. Misschien kun nen. B. en W. het voorstel-Bolleman als lei draad nemen, maar het moet niet imperatief opgelegd worden. Wethouder PRINSENBERG vindt een on rechtvaardigheid in de regeling-Bolleman, dat bewoners van particuliere woningen er buiten vallen. Ook wordt geen rekening ge houden met het kindertal en dus niet met de draagkracht der bewoners. De heer WITTEMAN is van oordeel, dat door die regeling een einde gemaakt wordt aan een stuk onrechtvaardigheid. Daarmede begaat zij toch geen onrechtvaardigheid tegenover bewo ners van particuliere huizen? Huur naar draagkracht is een utopie. Geen enkel beginsel eischt dit. Wel moet er een zekere verhouding zijn tusschen inkomsten en woninghuur. Het voorstel-Bolleman-Noorman wordt ver worpen met 75 stemmen. Het aan de Woningbouwvereniging „Bloe- mendaal-Noord" verleende subsidie wordt ver hoogd. Ontheffing van art. 7 der bouwverordening wordt verleend aan J. G. Verbeek, M. Boek- raadt-Wormsbecher, R. W. Poolman, D. Anto- nisse, IJ. G. v. d. Veer, dr. C. J. Brenkman, mr. A. F. van Hall, S, Mars, N.V. voorheen Huneker en Joosten, Ned. Herv. Gemeente, J. Russ en J. Buys, P. Kerkvliet en het be stuur der Chr. Schoolvereeniging „Aerdenhout- Bentveld". De ontheffing- wordt geweigerd aan C. Hage en P. F. Semé. Het voorstel van B. en W., in den vervolge geen Velsensche kinderen meer tot openbare scholen te Bloemendaal toe te laten, wordt aangenomen met 75 stemmen. Eenige discussie ontstaat over het verzoek van J. Backhuys, hem de exploitatie op te dragen van een nieuwen autobusdienst Bloemen daalAerdenhoutHeemstede. Verschillende leden bepleiten, zich bij onderhandelingen, niet tot dezen aanvrager te beperken. Het verzoek wordt aangehouden tot de vol gende vergadering. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ver ordening op monumenten. De heer LUDER vraagt, of er eigenlijk wel monumenten zijn. De heer QUARLES VAN UFFORD vindt, dat de verordening niet voldoende rekening houdt met de belangen der eigenaars. De VOORZITTER zet uiteen, dat de verorde ning in hoofdzaak betreft de bescherming van het natuurschoon. De rechtsgeldigheid van een dergelijke regeling is reeds bij rechterlijke be slissing in 's-Gravenhage gebleken. De heer WITTEMAN zou in de verordening willen opnemen een bepaling, dat ook bosschen er onder vallen. Of laat men bosschen vallen onder het begrip „kunstwerk?" De VOORZITTER antwoordt, dat daarin voor zien wordt door de Boschwet. De verordening wordt goedgekeurd. Van A. J. P. Jansen wordt gratis overgeno men de Jan Willem Frisolaan en het nog niet aan de gemeente behoorende deel der Oranje Nassaulaan. De samenwerkende middenstandsvereenigingen vragen een subsidie voor de van 116 Mei a.s. te houden tentoonstelling. B. en W. staan hier niet afwijzend tegenover, doch zouden eerst nadere inlichtingen willen inwinnen. De heer CASSÉE verdedigt de subsidiever- leening. De heer VAN RIESSEN geeft de ietwat vreemde mededeeling, dat 8 jaariyksche con tributie te veel is voor een middenstander, waar over de heer CASSÉE hem kort maar krachtig onderhanden neemt. Ook de VOORZITTER betoogt met klem de noodzakelijkheid der organisatie van de winke liers. De subsidie voor de tentoonstelling wordt verleend. Hierna gaat de raad in geheime vergadering. Men verzoekt ons te willen melden, dat is opgericht de voetbalvereeniging V. V. H. (Ver- eenigde Vischhandelaren). Het secretariaat is gevestigd bij J. E. Lijn zaad, Breestraat 7. De stand van den wedstrijd om het hoofd klasse damkampioenschap van Haarlem luidt thans als volgt: Nr. Spelers gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. J. B .Sluiter Jr. 6 2 44 0 8 2. H. W. Zitman 5 3 1 1 7 3. W. Stroo 6 1 4 1 6 4. P. J. van Dartelen 3 1 2 0 4 5. J. van Berkum 4 1 2 1 4 6. J. W. van Dartelen 4 1 2 1 4 7. J. P. van Eijk 5 2 0 3 4 8. H. A. van Abs 5 0 1 4 1 St. Bavo. Vrijdagavond, aanvang 8 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. T. E. P. Maandagsavonds aanvang half 8 in het gebouw v. d. St. Josephsgezellen aan de Jansstraat. Ontwikkeling. Maandagsavonds in het R. K. Vereenigingsgebouw te Lisse, aanvang 7.30 u. S. D. O. Dinsdagavonds om 8 uur in het Patronaatsgebouw aan het Teylerplein. St. Jozef. Zaterdagsavonds om half 9 in het gebouw v. d. St. Josephsgezellen, Koningstein- straat. D, L. D. Zondagsavonds aanvang 8 uur in het Patronaatsgebouw Tugalastraat. De wedstrijden om het pers. kampioenschap. Genoemde wedstrijder, beloven ditmaal hoogst interessant te worden. Tot competitieleider voor de le en 2e klas is ditmaal benoemd de heer W. Hopstaken. DE R. K. T. E. P. Hieronder laten wij den stand op heden vol gen, zooals de kamp om den topscoreprijs na 4 wedstrijden is. Deze prijs wordt toegekend aan diegene, welke in het afgeloopen seizoen het hoogst aantal punten in de wedstrijden heeft behaald. Stand van het 2e tiental na 5 wedstrijden: gesp. gew. rem. verl. pnt. brd B. v. d. Kroft 5 3 2 - 8 4 H. d. Reus 4 3 1-73 G. v. d. Kroft 5 2 1 2 5 1 G. Hesselman 5 2 1 2 5 6 W. Mul 5 2 0 3 4 7 C. Bloemzaad 5 1 2 2 4 10 C. Mul 5 113 3 5 Joh. Valk 5 113 3 8 Th. Kurvers 5-1419 W. Besselink wegens ziekte verhinderd 2 Stand van het le tiental na 4 wedstrijden: gesp. gew. rem. verl. pnt. brd H. Rump 4 3 0 1 6 5 W. Hopstaken 4 2 1 1 5 2 P. Mul 3 2 1 5 3 J. v. d. Kroft 3 2 1 5 inv. P. Hollenberg 4 2 0 2 4 4 C. Stijnman 4 0 3 1 3 1 J. Lucas 4 1 1 2 3 10 H. v. Gastel 3 1 0 2 2 9 B. v. d. Kroft 3 1 0 2 2 inv. A. Frenay 2 1 0 1 2 7 D. Rump 2 1 0 1 2 8 H. de Reus 1 1 2 inv. DAMCLUB ST. BAVO De onderinge competitie van voornoemde ver eeniging heeft eenigen tijd geleden een aan vang genomen. Gezien de onderlinge krachtsverhouding v. d. deelnemers, zal het er wel danig om span nen, welke favorieten dezen keer de eerste plaatsen zullen bezetten. De stand van heden is als volgt: B. H. Stevens 2 2 4 J. v. d. Zwan 2 2 4 J. Veen 1 1 2 J. Warmerdam 4 2 6 J. Draayer 4 2 1 5 L. v. d. Voort 4 2 2 4 J. Weyers 6 2 3 5 J. Stevens 1 1 F. Broekman 2 2 P. de Haas 4 4 P. Does en P. Veen, geen van beiden gespeeld. De wedstrijd T. E. P. 2D. L. D .1 werd een overwinning voor laatstgenoemde. Bij T. E. P. kwamen 3 en bij D. L .D. 1 1 speler niet op. Aan bord 3 moest de partij vanwege het late uur worden afgebroken. De gedetailleerde uit slag is: T. E. P. 2D. L. D. 1. J. v. d. KroftA. Bronsting 20 W. Besselink n.o.J. Bronsting 02 H. de ReusN. Koomen xx B. v. d. KroftP. Klaver 20 C. Mul—Th. Bronsting n. o. 20 G. Hesselman n. o.C. Castricum 02 W .Mul—J. de Gier 0—2 J. Valk—J. Heus 0—2 Th. Ruwers n. o.H. Bakkenhoven 02 C. BloemzaadJ. Goekel 02 Voorloopige uitslag 612 P. Kobus winnaar Onder enorme belangstelling werd Woensdag avond in café „De Wijnberg" aan de Bartel- jorisstraat de beslissende match gespeeld voor bovengenoemd toumooi. Na een zeer spannenden strijd slaagde de H. B. C.-crack er in de overwinning te behalen met de volgende cijfers: pnt. brt. h.s. gem. P. Kobus 350 15 65 23.33 L. Gehrels 270 14 60 19.18 Hierna werden de volgende prijzen uitge reikt: P. Kobus, zilveren fruitmand: L. Gehrels, likeurstel; H. Geestman, tinnen rookstel; Ru- delsheim, wandlampje; Damman, tinnen fruit- coupé: Keijzer, zilveren portretlijst. De door de B. V. „Benoorden 't IJ" beschikbaar gestelde eikenklok v?as voor C. Keijzer voor de hoogste serie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9