icthkn PUROL Moeder en Kind RADIO-PROGRAMMA Het Vickersproces MacDonald naar Amerika ZATERDAG 15 APRIL 99 99 De eerste van de reeks tentoon stellingen in het Zuiden in Den Bosch geopend Katholiek karakter TWEEMAAL OVER DEN KOP Zondag 16 April 1933 Maandag 17 April 1933 Onverantwoordelijk autorijden Zóó zijn onze manieren! Faire S.D.A.P.-sche tactiek CONCENTRATIE TRAMWEGEN Ook in den Achterhoek NATIONALE VOLKSHULDE Op 17 April te Delft HET BAKKERS-SANEERINGS- CONTRACT Lidmaatschap eener coöperatie verboden MET EEN MES GESTOKEN Dinsdag 18 April 1933 Audiëntie Loonen en arbeidsduur in gas- en electriciteitsf abrieken Door iemand die op diefstal werd betrapt ERNSTIGE BRAND TE KERKRADE Men vermoedt brandstichting EEN LIJK GEVONDEN Onze kranige zwem ploeg Vier successen in Kopenhagen ZESDAAGSCHE SEIZOEN Boerderijen afgebrand Paaschreis van Garmisch naar Venetië en terug D. H. V. B.-PROGRAMMA De eindbalans „Een vreeselijke travestie" Scherp artikel in de „Iswestia" Heden met de ,J$erengaria" vertrokken AFRIKA—AZIË—EUROPA Weer in de vaart Op rijwiel met hulp-motor SLEEPBOOT GESTRAND „Lauwerzee" bij Southampton aai» den grond geloopen We herinneren ons natuurlijk nog alle maal de in JuniJuli 1932 te Amsterdam gehouden tentoonstelling „Moeder en Kind", die, om de zeer groote belangrijkheid, niemand verzuimd heeft te gaan zien. Een dergenen die het bijzonder belang van een dergelijke tentoonstelling aanstonds inzag, was prof. v. Rooy, die de opmerking maakte, dat het eigenlijk jammer was, dat zij niet in het Zuiden van ons land werd gehouden, om dat ze daar nóg meer nut zou kunnen stichten wijl de toestanden op hygiënisch gebied er nog niet staan op het peil van die in de groote Steden. Die verzuchting van prof. van Rooy heeft weerklank gevonden; er heeft zich een comité gevormd, waarvan dr. H. P. J. Koenen, kinder arts te Maastricht, voorzitter en de heer Ernst van Aelst secretaris is, dat zich ten doel stele een tentoonstelling .Moeder en Kind" te orga- niseeren in alle groote steden van Noord Brabant en Limburg. In haar streven ondervindt deze commissie de medewerking van hooge kerkelijke en we reldlijke autoriteiten; zoo behooren de drie bisschoppen uit de Zuidelijke diocesen, even als de voorzitter van den ministerraad en ae Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en Limburg, tot de eere-voorzitters. En nu wordt vandaag de eerste der reeks ten toonstellingen van dezen aard geopend. Op het terrein „De IJzeren Vrouw" aan den Gelderschen Dam te 's Hertogenbosch, is een reusachtige tent opgericht (Nederlandsch fa brikaat), die een oppervlakte beslaat van 3400 M2. Het dak rust uitsluitend op de houten wan den, zoodat de geheele oppervlakte vrü bleef en men bij de inrichting geen rekening behoefde te houden met vaak zoo hinderlijke kolommen. In die groote ruimte is nu bijeengebracht, veel, heel veel van hetgeen het vorige jaar ook te Amsterdam te zien was, maar toen, hoe druk het bezoek ook was, toch door te velen nog niet gezien werd. Maar er is ook veel nieuws te zien, nieuws vooral op katholiek gebied, dat, zooals vanzelf spreekt, hier in het Zuiden meer nog van belang is dan het in het Noorden des lands zou zijn. Het komt ons voor weinig nut te hebben, hier achtereenvolgens te gaan opsommen, welke stands er alzoo op deze tentoonstelling te zien zijn, maar willen toch wel zoo terloops, al wan delend door het tentoonstellingsgebouw, enkele dingen noemen. Zoo bijvoorbeeld de stands van de Federatie „Het Wit-Gele Kruis" en van het RK. Lim- burgsche Groene Kruis, waar tal van tabellen en aardige platen een duidelijk beeld geven van den vooruitgang in de kraamverzorging en de daarmee onmiddellijk verband houdende daling der zuigelingensterfte. Ook de stand van Moederschapszorg te Heer len is zeer leerzaam en is een duidelijk bewijs van den goeden invloed der Heerlensche Vroed vrouwenschool, waar in 1913 nog maar 63 moe ders haar kinderen het levenslicht schonken, welk getal echter gestadig toenam, totdat in 1932 het cijfer 712 bereikte. Hoe het moet en hoe het niet moet wordt gedemonstreerd door een volledig ingerichte moderne kraamkamer naast een ouderwetsche en hoe men tot de wetenschap moet komen hoe zijn kind, zoowel voor als na de geboorte te verzorgen, wordt gedemonstreerd in een model consultatie-bureau voor zuigelingen, dat ook al aanwezig is. Zelfs is er een lokaal, waarin korte, vluchtige moedercursussen tijdens de tentoon stelling zullen worden gegeven. Aardig is ook de folkloristische inzending, die in beeld brengt het bijgeloof, omtrent zwanger schap, omtrent zuigelingen en omtrent kinder verzorging. Dan hebben we er een kleuterloopkamer en een kleuterspeelkamer en voorts een model van het eerste RK. Kleuterhuis, dat in aanbouw is in de „Krabbebosschen" bij Breda. Een leerzame stand is ook die, waarin wordt aangetoond, wat de katholieke kerk doet voor het kind in Oost- en West-Indië, terwijl we ten slotte nog willen wijzen op den stand van de H. Landstichting, waarop een geheel nieuw leermiddel wordt te zien gegeven voor het on derwijs in de Bijbelsche geschiedenis. Het bestaat uit een groot aantal foto's van Palestina met een gedocumenteerde verklaring Het doel is de verhalen uit de Bijbelsche ge schiedenis. te plaatsen in een zuiver aardrijks kundige, historische1 omlijsting, waarvoor die verhalen gaan leven en logisch verklaard kun nen worden uit zeden en gebruiken, door de bijbehoorende foto's in beeld gebracht. Er bestaan 10 serie-foto's met verklaringen, ieder op een ander gebied. De eene behandelt bijvoorbeeld de handelsrelaties in Israël, een ander de cultuurverschijnselen in het land van den bijbel; een derde geeft wetenswaardigheden over het landschap in Palestina, waaruit dan weer verschillende verhaalde gebeurtenissen hun verklaring vinden; er zijn twee series die be trekking hebben op het leven van Jesus. Alles bijeen lijkt deze tentoonstelling wel ge schikt, om de hygiëne in de verhouding tus- schen moeder en kind, ook in het Zuiden des lands, op wat hooger peil te brengen. Dat de gemiddelde leeftijd van den mensch tegen woordig 20 jaar meer bedraagt dan 50 jaar geJ leden, is niet alleen te danken aan de curatieve, maar vooral aan de ontwikkeling der praeven- tleve geneeskunde. De zorg voor de gezond heid van het kind begint reeds voor de geboor te, een feit, dat gelukkig meer-en-meer begre pen wordt. Een tentoonstelling als deze zal dat begrip nog aan velen kunnen bijbrengen. Voor komen van ziekte is niet alleen beter, maar ook goedkooper dan genezen. A. T. HUIZEN, 1875 M. 8.30 KRO Morgen wijding NCRV 9.30 Orgelbespeling door J. C. Eibertsen Jr. 9.50 Kerkdienst uit het Centraal-Geboüw te Nijmegen KRO 12.15 Het KRO-sextet o.l.v. Piet Lusten- houwer 2.10 Boeken en schrijvers door pater dr. J. van Heugten S.J. 2.30 Con cert door het Hollandsch vocaal-kwartet 3 uur Voordracht door Harry Poll 3.20 Het Hollandsche vocaal kwartet 3.50 Gra- mofoonmuziek 4.15 Lof uit de Minder- broederskerk der paters Franciscanen te Heerlen NCRV 5 uur Gramofoonmuziek 5.20 Kerkdienst uit de Ger. Kerk te Haren (Gr.) KRO 7.45 Toespraak door Jan Engelman 8.10 Het KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen, soliste Jo Immink, alt 9.20 Gramofoonmuziek 9.35 Vervolg van het liederenrecital door Jo Immink 10.40 Epiloog door het Klein koor o.l.v. Jos. H. Plekkers. HILVERSUM, 296 M. VARA. 8.30 Tuin- bouwhalfuurtje 9 uur „Doe het veilig", door Ir. R. A. Gorter 9.15 Voetbal-mede- deelingen en postduivenberlchten 9.17 Zondagmorgen toespraak door G. J. Zwert- broek 9.37 Orgelspel door Johan Jong VPRO 10.30 Kerkdienst uit den N.P.B. te Heemstede. AVRO 12.01 Filmpraatje door L. J. Jordaan 12.30 Paaschklokken. Ca rillonconcert uit den toren der Kathedrale Basiliek van Sint Jan te 's Hertogenbosch; door den stadsbeiaardier Toon van Balkom 1 uur Gramofoonmuziek 2 uur Boe kenhalfuur d. dr. P. H. Rltter - 2.30 Studio- uitvoering v. h. Osterorator. van J. S. Bach - 3.20 Radio-toon. „Het duiveltje in de flesch". Leiding Kommer Kleijn 4 uur Sportuit slagen van Vaz Dias en gramofoonmuziek VARA 5 uur Kinderuurtje 6 uur Vara- orkest o.l.v. Hugo de Groot 6.45 Uitzen ding voor den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden 7.10 Vara-orkest o.l.v. Hrfgo de Groot, m.m.v. Stefan Fren- kel, viool 8 uur AVRO Tijdsein 8.01 Vaz Dias 8.15 Het Omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte, solist Hugo Kolberg, viool 8.40 Negro-spirituals en songs door Marion Kerby en John Jacob Niles, zang en piano 9 uur Het Don Kozakkenkoor oj.v. Serge Jaroff 9.20 Eerste optreden in Nederland van de filmster Gitta Alpar. sopraan. Begeleiding Kovacs Jajos en zijn orkest 9.50 Marlon Kerby en John Jacob Niles; 10 uur Gitta Alpar vervolgt haar pro gramma m.m.v. Kovaes Lajos en zijn orkest; 10.30 Gramofoonmuziek 10.45 Kovac La jos en zijn orkest (refreinzang Bob Scholte) 11.10 Gramofoonmuziek 12 uur Tijd sein en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 9.20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R., o.l.v. P. Leemans 10.20 Gramofoonmuziek 12.30 Concert door „The Mickey's Club Jazz At traction" ol.v. Ludo Langlois 4.20 Con cert door het radio-orkest o.l.v. Franz An- dré 9.30 Dansmuziek uit het Palais St. Sauveur, te Brussel. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Het om roeporkest o.l.v Emil Reesen 2.20 Het omroeporkest o'l.v. Launy Grondahl, m.m.v. de Dansk Mensural Cantori, o.l.v. Julius Foss 7.20 De Messias. Oratorium van Handel. Philharmonlsch orkest van Kopen hagen. Het Caecilia Jongenskoor. Leiding Mogens Woldike 10 uur Folmer Jensen, piano. BERLIJN, 419 M. 10.50 Bach cantate uit Leipzig (zie Königswusterhausen). 11.20 Militair concert o.l.v. A. Demuth, H. Goerischen. H. Schmidt. 2.50 Cone, door het Berliner Notstandsorkest ol.v. Eugen Sonntag 7.25 Populair concert door de Bernard Derksen-kapel. HAMBURG, 372 M. 12.25 Concert door Norag-orkest o.l.v. José Eibenschütz 2.20 Kamermuziek 3.50 Populair concert 7.20 Concert door het Philharmonie-orkest van Hamburg o.l.v. Richard Richter 9.40 Populair concert door het Norag kamer orkest o.l.v. Gerhard Maasz KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 10.50 Uit Leipzig „Cantate" Ich weisz dazs mêin Erlöser lebt, van J. S. Bach. Het sted. en Gewandhausorkest. Leiding D. dr. Karl Staube 1.50 Cembalo-recital door Anna Narbara Speckner 7.20 Concert 8.20 Progr. Milaan. DAVENTRY, 1554 JS. 12.20 Concert 'door het Schotsche studio-órkest oj.v. Guy Daines 1.20 Gramofoonmuziek 2.05 Concert door het Victor Olof Sextet 3.35 Concert door het B.B.C.-orkest (afd. C.) o.l.v. VictO* Hely Hutchinson. Paul Her mann. cello 4.50 Pianorecital door Ha rold Samuel - 8.25 Concert door Albert Sandler en zijn Park Lane Hotel Orkest. Dale Smith, bariton. PARIJS (EIFEL), 446 M. 12.50 Con cert door het Jean Ibos-orkest. PARIJS (RADIO), 1724 M. 7.05 Gramo foonmuziek 11.40 Gewijde muziek 12.20 Gramofoonmuziek 7.20 Music Hall Programma. Orkest o.l.v. Maurice André. Ant. Rico, accordeon, mej. Varigny in haar repertoire. MILAAN, 331 M. 6.30 Gramofoonmuz. 8.20 Uitzending uit het Scala Theater te Milaan „Aida", Opera van Verdi. ROME, 441 M. 4.20 Uitzending uit het Augusteo. Conc. o.l.v. Bernardino Molinari 8.05 „II Toreador" van Caryll en Monck- ton, o.l.v. Alberto Paoletti. WARSCHAU, 1412 M. 2.20 Populair concert 3.45 Gramofoonmuziek 4.20 Planorecital door B. Kon 5.20 Gramo foonmuziek 8.20 Concert. Mevr. Downar- Lapolks, sopraan. H. Czaplinaki, viool. Aan den vleugel L. Urstein 9.35 Populair con cert. BEROMUNSTER, 460 M. 7.05 Ooster- sche muziek door het omroeporkest 8.20 Kinderliederen en bergerettes door Irm Schloss, sopraan. Aan den vleugel Clara Hirt Het omroeporkest 9 uur Zangkwartet Edelweiss, Bazel, o.l.v. Hans Ettlin. LANGENBERG, 472 M. 10.50 Bach-ean- tate. Zie Königswusterhausen. 12.20 Con cert o.l.v. Eysoldt 3.50 Populair concert door een militair orkest o.l.v. Keune 11.05 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 1875 Meter 8.30 NCRV. 8.30 9.30 Morgenwijding door J. de Heer m. m. v. W. Verver, vioolbegeleiding. Onder werp „De Heer is waarlijk opgestaan en is van Simon gezien. (Lukas 24:34) KRO. 9.3010.30 morgenconcert. 10.30—12.00 Hoogmis uit de St. Aloysiuskerk te Utrecht Celebrant Pater C. Agasi O.E.S.A., directeur-organist Jean Cuypers. Dirigent A. Mulders S.J. Orgelspel voor de H. Mis. NCRV. 12.1512.30 Gram.muziek 12.30 1.30 Orgelconcert uit de H.E.L. Kerk, Klo veniersburgwal, Amsterdam door Jan Zwart. 1.304 Groote Nationale volks- hulde ter herdenking van den geboorte dag voor 400 Jaar van Willem Prins van Oranje op het marktplein te Delft. 45.30 Concert door de Amsterdamsche Orkest- vereeniging ol.v. Frans Diepenbeek. 5.30 6.15 Beiaardconcert op het Carillon van den Euseblustoren Arnhem door R. J. Gort. 6.157 uur Concert door Knapen koor o.l.v. Hubert Cuypers te Amsterdam. 77.30 Paaschverhaal„Toen Moeder ziek was" van J. L. F. de Liefde, met gram. muziek geïllustreerd (voor jeugdige luis teraars). 7.309 uur Concert uit de Stads gehoorzaal te Leiden. Chr. Oratorium Ver- eeniging „Con Amore". Dirigent: D. Smlnk. Solisten: Jo Vincent sopraan; Dick Weiman, bariton; Fernando Zepparoni, viool a. d. vleugel Mevr. K. Haentjens- Behrend. a. h. orgel Aart Smink. Orkest Ned. Kamerorkest. 910 Utrechtsch Sted. Orkest o.l.v. Henri van Goudoever, pl.m. 10 uur Vaz Dias. 1111.30 Gram.muziek. HILVERSUM, 296 M. 9.00 VARA Or gelspel door Joh. Jong. 10.00 Sluiting. VP RO. 10.00 Orgelspel door W. Doortmont uit de Doopsgez. Kerk (Oosterpark te Am sterdam). 10.30 Kerkdienst uit de Doops gez. Kerk te Amsterdam. Spr. Ds. F. Dtj- kema. VARA. 12.00 Vara-klein-orkest o.l.v. Paul Duchant met zang van Alb. de Booy. 12.45 H. Meertens: Paaschgebrulken in Nederland. 1.15 Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 2.00 verzorging zender. 2.15 Gram. muziek. (Herhaling „Bonte avond" van 25 Maart, opgenomen op gram.platen. 4.30 voor de kinderen, vraaguurtje door Oom Henk, Orgelspel Joh. Jong. 6.00 Jan Klaas- sen. Een muzikale schets door Hendrika van Tusschenbroek. Uit te voeren door 't Vara-kinderkoor. „De Roodborstjes" o.l.v. Leida Hulscher, met pianobegeleiding van Jo Kickhefer. 6.20 Orgelspel door Joh. Jong. 6.50 gram.-muziek. 7.00 cither-solo door H. Gernert. 7.30 Varatooneel o.l.v, WiUem van Capellen. De Paaschklok, dra- Vrijdagmorgen heeft er een ernstig verkeers ongeval op den Rijksstraatweg te Heemskerk plaats gehad, dat wonderlijk nog vrij goed is afgeloopen. Ter hoogte van den uitgang Kleinen Houtweg reed in de richting Alkmaar een twee tal aan elkander gekoppelde boerenwagens. Een Ford-auto, komende van Amsterdam, reed deze wagens achterop en wilde met een kalmen gang voorbijrijden. Op datzelfde oogenblik echter kwam met groote snelheid een Nasz-auto aan rijden, afkomstig uit Den Haag, eveneens rich- rijden, afkomstig uit Den Haagokg koigok tgogi ting Alkmaar, welke met den Ford-wagen gelijk tijdig naast de boerenwagens, dus met z'n drieën naast elkander kwamen te liggen. De bestuur der van den Nasz-wagen, die een fietsrijder van den tegenovergestelden kant zag' aankomen, gaf vol gas om vóór den Ford-wagen uit te schieten en daardoor den wielrijder te ontwij ken. Door de te scherpe snijding liepen de twee wagens schuin op elkander in met het gevolg, dat de Nasz-wagen, waarin acht personen ge zeten Waren, tweemaal over den kop sloeg x in tegenovergesteiide richting in een tuin terecht kwam. Wonder boven wonder bekwam geen dei- inzittenden eenig letsel. De Ford-wagen reed een boompje omvet. Beide wagens werden ver nield en zijn eenigen tijd later weggesleept. D.» rijksveldwacht heeft de zaak in onderzoek. Men schrijft ons uit de kieskringgroep 'sHer- ogenbosch-Middelburg Het geval in de Noordelijke kieskringen, waarbij talrijke sociaal-democraten een candi- datenlijst der partij-Veraart onderteekenden om zoodoende verwarring in de katholieke ge lederen te stichten, heeft in het Zuiden een tegenhanger gevonden. Men weet, dat in Zeeland onder het katho lieke kiezerskorps aanvankelijk een gespannen stemming bestond in verband met het niet vei lig stellen van den Zeeuwschen zetel. Nu ech ter dit feit als feit dient te worden aanvaard, hebben de katholieken, 's lands en het alge meen katholiek belang hooger stellend dan een gewestelijken wensch, den strijd voor de ka tholieke lijst op krachtige wijze ingezet; het Tweede Kamerlid Lockefeer staat hierbij in de voorste gelederen. Thans komt de S.D.A.P., niet alleen om stem men voor de socialistische lijst te verzamelen, maar tevens om de katholieken aan te raden blanco te stemmen, omdat immers het gebeur de met den Zeeuwschen Kamerzetel door de katholieke Zeeuwen dient gewroken te wor den.... Zoo brengt de S.D.A.P. ook hier de faire tac tiek in toepassing om onrust en tweedracht te zaaien in het katholieke kamp, in de hoop natuurlijk, dat zij, de S.D.A.P., daarvan de vruchten zal plukken. Op dit gedoe kunnen wij slechts één ant woord geven: in ongekende macht en eensge zindheid óp voor de ééne Katholieke lijst, no. 25! Nu de fusie der Brabantsche tramwegen een feit gaat worden, begint men ook in den Gel derschen Achterhoek met concentratieplannen. Het blijkt zelfs, dat de leiding hiervan berust in handen der overheid. Vermoedelijk zal het nieuwe verkeerslichaam onder leiding komen van het bestuur der Geldersche tramweg maatschappij. Hierbij zouden betrokken zijn de Geldersche tramwegmaatschappij, de Geld. Westl. St. Mij., de Geldersche Ooet-St. Mij., er de Betuwsche St. Maatschappij. De mogelijkheid bestaat, dat de exploitatie der lijn Zutphen-Emmerik ook spoedig bij de groep zal worden ingelijfd. overheidsbedrijven in een aantal gemeenten in Nederland. Vergeleken met 1 Juli 1932 zijn de normale loonen in vele gevallen vrijwel gelijk geble ven. Hierbij zijn echter buiten beschouwing gelaten de tijdelijke kortingen,' welke sedert 1932 in de verschillende gemeenten op de loo nen worden toegepast; deze kortingen zijn in gevoerd hetzij in den vorm van een uniforme of gedifferentieerde korting, hetzij in dién van invoering of verhooging van verhaal van pen sioenpremie. Het Maandschrift vermeldt nu afzonderlijk deze tijdelijke kortingen, alsmede het op de ver schillende data geldende verhaal van pensioen premie. De mededeeling vermeld onder aan de dienst regeling der extra-treinen, dat in verband met de aankomst van den trein uit Utrecht de plechtigheid in de Nieuwe Kerk eerst later zou beginnen, moet vervallen. De radiouitzending dwingt tot stipt vasthou den aan de vastgestelde tijden, voor de kerk plechtigheid derhalve 13 uur. De directie der Meelfabrieken van de Neder- landsche Bakkerijen te Middelburg heeft haar personeel bij aanplakking in de fabriek doen weten, dat zij geen lid mogen zijn of worden van etene coöperatie. matisch declamatorium door Martien Be versluis. 8.00 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot, m.m.v. Hendrik Konig, bas. Gustav Mahler-programma. 8.30 Vaz Dias. 8.45 zegepraal des Geestes. Symphonisch plei dooi voor geeste-bewapening. Tekst van Ernst Jolianssen, vertaald door Nel Bak ker, Muziek van Walter Girmatis. Uit te voeren door Vara-orkest o.l.v. H. de Groot vara-tooneel Willem van Capellen. 9.15 gram.muziek. 9.30 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot. Weensche muziek. 10.15 J. Mou lin zingt liedjes. 10.30 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.00 J. Moulin zingt lied jes. 11.15 Gram.muziek. 12.00 sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.20 gramofoon muziek. 12.30 concert door het kleine or kest van het N.I.R. o.l.v. F. Leemans. 4.20 dansmuziek. 5.35 gramofoonmuziek. 5.50 gram.-muziek. 7.20 concert door het Ra dio-orkest o. 1. v. Karei Walpot. 9.30 con cert door het Max Alexys-orkest. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Carl. Ry- dahl's instrumentaal ensemble. 2.20 man- dolinemuziek. 2.50 gramofoonmuziek. 3.20 orkest van restaurant „Wivex" o.l.v. Teddy Petersen; 7.20 radiotooneel. 7.35 Louis Preil's instrumentaal ensemble. 8.20 idem. 9.35 cellospel. 10.20 dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 11.29 concert door het BerUjnsche Philharmonieorkest. 2.50 populair concert o. I. v. Winnig. 4.20 ver volg concert. 7.25 populair concert door het omroeporkest o.l.v. Bruno Seidler Winkler. HAMBURG, 372 M. 11.20 M. concert .o.l.v. Horst Platen. 3.50 concert door het Noragorkest o.l.v. Adolf Seeker. 530 solis- tenconcert 7.20 „Der Vogelhandler" ope rette in drie bedrijven. 10.30 dansmuziek. KÖNIGWUSTERHAUSEN, 1655 M. 11.20 vocaal en instrumentaal ensemble. 4.20 Brahms concert. 10.20 concert. LANGENBERG, 472 M. 12.20 concert door het kleine orkest van Munster. 3.50 vesperconcert. 7.35 concert. 9.50 concert. DAVENTRY, 1554 M. 11.20 orgelcon cert. 12.05 concert door Western Studio orkest o.l.v. Thomas; 1.05 Gramofoonmu ziek. 2.30 B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. 3.20 concert door het Schotsche Stu dio-orkest o.l.v. Guy Daines. 6.50 concert 9.00 Verdi-concert door het B.B.C.-orkest. 10.10 Harry Roy en zijn Band. 7.50 solisten- PARIJS Eiffel, 1446 M. concert. PARIJS, 1725 M. 7.05 gramofoonmu ziek. 11.20 concert door het omroepor kest. 9.20 gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 4.30 gramofoonmu ziek. 7.0.5 gramofoonmuziek. 8.20 con cert. ROME, 441 M. 7.20 gramofoonmuziek 9.35 populaire muziek. ..WEENEN, 517 M. 4.20 populair con cert. 9.05 populair concert door het Otto Wacek-orkest dansmuziek. 7.20 „Dolly"- operette. 9.35 dansmuziek. 10.20 idem. BEROMUNSTER, 460 M. 9.00 dansmu ziek. HUIZEN, 1875 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor Perquln 12.00 Politieberichten 12.15 Het K.R.O.-Sextet o.l.v. Piet Lusten- houwer 1.45 Verzorging van den zender 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Solistencon cert H.I.R.O. 4.00 Uitz. voor de Theoso fische Ver. 4.10 Mr. Dr. D. Albers: „Evo lutie" 4.35 Uitz. voor de Ver. voor Wet telijke Dierenbescherming 4.45 Jac. A. Hazelaar: „De Dieren in de Wet" 5.10 Sluiting K.R.O. 5.10 Het K.R.O.-Orkest o.l.v. J. Gerritsen 6.50 Politieberichten 7.05 Prog. v. Budapest 7.458.00 Op last v. d. Minister v. Waterst. den zendtijd af gestaan voor een politieke beschouwing in verband met de a.s. verkiezingen. Mr. T. J. Verschuur 9.009.15 Op last v. d. Mi nister afgestaan voor Politieke beschouwing R.K. Staatspartij, Rector J. Bots 915 Vaz Dias 9.20 Concert door het Ensemble „Russia", oj.v. A. Doubatoff 11.00 Vaz Dias 11.05 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. V.A.R.A. 8.00 Or gelspel door Cor Steyn 8.30 Gramofoon muziek 9.00 Orgelspel door Cor Steyn 9.30 Gramofoonmuziek V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding V.A.R.A. 10.15 Het Am- sterdamsch Trio 10.45 Hetty Beck draagt voor „Rouwnacht" 11.00 Het Amster- damsch Trio 11.30 V.A.R.A.-toonee, o.l.v. W. v. Cappellen 12.00 V.A.R.A. klein or kest o 1. v. Paul Duchant 12.45 Orgel spel door Joh. Jong 1.15 n.m. VA.R.A. klein orkest o. 1. v. P. Duchant -2.00 Zen- derverz. 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 C. Rijken draagt voor een fragment uit Chaïm Lederer's Terugkeer 3.30 De No tenkrakers oj.v. Daaf Wins 4.45 Na Schooltijd. J. van Oogen vertelt 5.15 De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot R.V.U. 6.20 Meta Reidel: Cursus „Hoe moeten wij zingen" (voortzetting) V-A.R.A. 7.00 Mu zikale babbeltjes door P. Tiggers 8.00 Het Beuker en Denijs-ensemble 8.30 Het Meisje van Arles. Op te voeren door het V.A.R.A.-tooneel 10.00 Vaz Dias en Varia 10.15 V.A.R.A.-orkest o.l.v. P. Tiggers 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans. F. Gilman, fluit 12.50 Géo van den Fontijne zingt 4.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Jean Kumps 7.20 Po pulair concert door het radio-orkest o.l.v. Franz André 9.30 Gramofoonmuziek 10.15 Christus Vincit van Liszt (Gr. PI.) KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 Strijk orkest van hotel 1' Angleterre o. 1. v. Max Skalka 7.20 Deensche muziek door het omroepork. o.l.v. Launy Gröndahl Aage Thygesen zingt liederen van Rung, Grieg en Nielsen, op tekst van H. C. Andersen 8.55 Saxofoonspel door Winstrup Olesen. A. d. vleugel Viktor Fischer 9.50 Omroepor kest o.l.v. Launy Gröndahl 10.30 Dans muziek door de band van Hotel Wivex o.l.v. Teddy Petersen. BERLIJN, 419 M. 5.10 Alfons Schützendorf, bariton zingt. A. d. vleugel Clemens Schmalstich 6.20 Pr. Königs wusterhausen 7.20 Populair concert door Hans Bund en zijn orkest. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek 5.45 Populair concert door de Bernard Dercksen-kapel 10.20 Concert (zie Hmnburg). LANGENBERG, 472 M. 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt 3.50 Vesperconcert o.l.v. Wolf 7.25 Concert door het Orkest van den West- Duitschen omroep o.l.v. Josef Breuer 7.55 Idem o.l.v. Kühn. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert door het Commodore Grand Orkest o.l.v. Jos Muscant 1.35 Concert door het Nor thern Studio orkest o.l.v. John Bridge 2.20 Concert door het Klavecimbel-trio 3.50 Concert door René Tapponnier en zijn orkest in het Carlton Hotel 8.40 Concert door het Brosa Strijkkwartet. PARIJS (Eifel), 1446 M. 7.50 Blijspel van Robert de Fiers en caillavet. „Miquette et sa mere". PARIJS (Radio), 1724 M. 7.05 Gramo foonmuziek 11.20 Krettly Orkest 6.40 Idem 7.20 Vocaal concert door een kin derkoor o.l.v. Paul Weill 8.05 Piano reci tal door Léon Kartun 8.50 Gramofoon muziek. MILAAN, 331 M. 4.35 Dansmuziek 7.05 Gramofoonmuziek 9.20 Orkestcon cert. ROME, 441 M. 4.50 Orkestmuziek 7.35 Mar. Cossa, sopraan, zingt liederen van Schumann 8.05 Concert 9.20 Idem 9.35 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1412 M. 4.20 Symphonie- concert door het Philharmonieorkest o.l.v. G. Fitelberg. Cas Koszelinsky, viool 5.45 Populair concert 7.20 Concert door het omroeporkest o.l.v. J. Oziminsky 8.40 Viool-recital door Ignace Weissenberger. L. Urstein a. d. vleugel 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.05 Harmo nie-orkest uit Bern o.l.v. Stephan Jaeggi 8.35 Omroeporkest 9.00 Gramofoonmuz. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGID$ Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Dinsdag géén au diëntie verleenen. In de derde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is opgenomen een overzicht van de loonen en den arbeidsduur op I Januari 1933 van de meerder jarige arbeiders, Verkzaam bij de eigenlijke fa bricage in de gas- en electrlciteitsfabrieken Te Botterdam zag Vrijdagavond omstreeks negen uur de 23-jarige A. Reens, wonende in de Gijzelinghstraat, dat een onbekende man aan zijn fiets, welke voor zijn woning stond aan het morrelen was. R. kwam naar buiten en zag dat de man de lantaarn van zijn fiets had afgehaald. Hij greep den man beet en wilde hem het gestolene afnemen. De onbe kende haalde daarop een mes te voorschijn en bracht R. een steek in den linkerwang en in den rug toe. R. viel op straat en moest in emstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht worden. De onbe kende dader wist te ontkomen. groote schuur gevuld met hooi en twee groote hooibergen werden een prooi der vlammen. De inboedel kon gedeeltelijk gered worden, even als het vee. Verzekering dekt de schade. Donderdagavond omstreeks 11 uur brak even eens brand uit in de hooischelf naast de boer derij „Zonnevecht" van den heer Ridder te Weesperkarspel. De bewoners moesten in allerijl en in nacht gewaad uit het brandende huis vluchten. De brandweer arriveerde pas na ongeveer vijf kwartier. Het vee, alsmede eenig geld en huisraad, kon worden gered. Donderdagnacht drie uur werd aan de over zijde van de Nieuwstraat te Kerkrade, de ge heele inventaris van den kermisreiziger K. door brand vernield. Er verbrandden twee woonwa gens, een vrachtauto en een transportwagen. De woning werd gedeeltelijk vernield. De scha de is groot. Daar de brand op drie plaatsen tegelijk uitbrak, wordt brandstichting vermoed. Donderdagochtend is in een droge sloot bij den Smeetlandschen dijk te Rotterdam het lijk gevonden van den 37-jarigen makelaar J. A. D. gewoond hebbende aan de Polderlaan aldaar. De politie-dokter heeft het lijk geschouwd, maar kon de doodsoorzaak niet vaststellen. Teekenen van geweld heeft hij evenmin gevonden. Op het oogenblik staat de politie nog voor een raadsel. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. In het ziekenhuis aan den Coolsingel zal de sectie worden verricht. Het onderzoek omtrent de doodsoorzaak van den 37-jarigen makelaar J. A. D., wiens lijk, zooals gemeld, Donderdagochtend in een droge sloot bij de Smeetlandsche Dijk is gevonden, heeft uitgewezen, dat van misdrijf geen sprake kan zijn. De man is vermoedelijk gevallen en in den modder van de droge sloot terecht ge komen en gestikt. Vrijdag zijn te Kopenhagen onder groote be langstelling de internationale zwemwedstrijden aangevangen, waarbij de Nederlandsche deel nemers een groot succes konden boeken. De baan was 33 1/3 Meter lang, doch tamelijk zwaar. Over het algemeen waren de wedstrijden zeer spannend. De resultaten waren: 1. Puck Oversloot, tijd 1 min. 23.6 sec. Mej. Nielson, tijd 1 min. 28 sec. 100 Meter schoolslag dames: 1. Else Jacobsen, tijd 1 min. 27 sec. 2. Jennie Kastein, tijd 1 min. 28.3 sec. 200 Meter vrije slag heeren: 1. Christensen, tijd 2 min. 29.2 sec. 2. Scheffer, tijd 2 min. 29.3 sec. op handslag. Schoonspringen dames: 1. Inger Kragh, 220.8 punten. 2. Mej. Klapwijk, 217.8 punten. 100 Meter vrije slag dames: 1. C o r r y L a d dé, tijd 1 min. 11.7 sec. 2. Lilly Andersen, tijd 1 min. 14.4 sec. 200 Meter schoolslag heeren: 1. Malmström, tijd 2 min. 58.7 sec. 2. Korpershoek, tijd 3 min. 0.9 sec. Schoonspringen heeren:, 1. Sttoijn, 391.8 punten. 2. Larsen, 338 pnt. Gemengde estafette: 1. Nederland, tijd 8 min. 5.8 sec. 2. De- remarken, tijd 8 min. 6.8 sec. Nederland 12 punten. Denemarken. 12 punten. Zondag (Eersten Paaschdag) worden de wed strijden te Kopenhagen voortgezet. Vrijdagavond omstreeks zeven uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de kapitale boerderij van den landbouwer Ten Klooster, gelegen in de buurtschap Streukel onder de gemeente Hasselt. De boerderij, alsmede een Het Reisbureau Bahnhofhotel Garmisch on derneemt van 6 t.m. 11 Mei a.s. een zesdaagsche goedkoope autoreis door de Dolomiten, naar Ve netië en het Gardameer. Deze reis is in de maand Mei, wanneer de natuur in vollen bloei staat, een onvergetelijke ervaring. Prospectus sen met beschrijving van de reis 64 pag.) zijn kosteloos verkrijgbaar aan het Reisbureau Bahnhofhotel Garmisch (Bayern). Uitgesteld zijn: Alliance 1St. Mart. 1; P. V. C. B. 1—B. S. M.; Victrix 1—Roda 1; D. O. S. 2—V. V. S. B. 1; India 2—de Meer 3; Celer 3— R. C. D. 2; E. V. E. 2—Union 2; Volendam 4— Purmerend 2; S. D. E. 2—U. S. V. 2; S. D. S. 3 Wilh. 3; L. en Sn. 3—R. I. A. 4; Celer 5- R. C. D. 3. Met de zesdaagsche van Parijs kan men het winterseizoen als gesloten beschouwen. Dezen winter hebben 25 zesdaagschen plaats gevon den, waarvan 15 in Amerika, 9 in Europa en 1 in Australië. De grootste afstand werd af gelegd in Chicago, waar de winnaars 4274 K.M. verslonden (in Amsterdam werd het vorige jaar totaal afgelegd 3281 K.M.) Dank zij 9 overwinningen en .een vierde plaats neemt de Australiër Peden dit jaar de eerste plaats in, Pijnenburg vijfmaal overwinnaar, noteert 30 punten, terwijl Audy en de oude Mc Namara, ieder met 3 overwinningen, volgen. Piet van Kempen (die het vorige jaar de eerste plaats innam) kreeg slechts 12 punten, maar be houdt in het algemeen klassement de eerste plaats met 152 punten. Mc Namara, de oude zesdagen-koning, bedreigt van Kempen ernstig en heeft thans 147 punten, hetgeen volgens „Paris-Soir", het blad waaraan wij deze be schouwing ontleenen, des te opmerkelijker is, daar twee jaar geleden Mc Namara volkomer geslagen scheen. Paaschzaterdag „Alleluja is gezongen en de Vasten is gesprongen." Dit Oud-Hollandsche rijmpje heeft weer zijn zin gekregen nu wederom de vastentijd op Paasch zaterdag om twaalf uur eindigt. Paaschzaterdag heeft altijd zijn bij zondere beteekenis gehad voor het gezin. Het Paaschbrood, de boter hammetjes en de eieren komen aan bod. We gevoelen alreeds in kerk en huis de Paaschvreugde. De doffe ratel wordt vervangen door de altaarbel. Vuur en water ontmoeten elkaar in den morgendienst, wanneer in de tondeldoos 't vuur wordt geslagen waarmede Godslamp en Paaschkaars worden ontstoken terwijl het vuur en het water worden gewijd. Laat ons knielen en ons weer verheffen over eenkomstig de aansporing der litur gie. Het licht straalt over de wereld, het water des doopsels wascht de zie len rein en in elk menschenhart moge die hernieuwing plaats vinden welke de zin van onzen Paaschtijd is. Paaschzaterdagde droefheid over Gods lijden en de boete voor onze misslagen maken plaats voor een blijdschap over de verlossing der menschheid uit de duisternis van het graf tot de glorie van het stralende Leven. Alleluja. Het Doorzitten bij Wielrijden •n een- door de Zon Verbrand* Huid, verzacht en geneest men met Doos 30-60, Tube SO It. Bit Apoth. en DroflUte» LONDEN, 15 April. (Reuter) Het verloop van het proces te Moskou wordt door de Londensche bladen met groote aandacht gevolgd. Men is bevreemd over de afwisselende beken tenissen en ontkenningen van MacDonald en vraagt zich af of hier misschien dreigementen achter zitten. De „Morning Post" noemt het proces een pas kwil en eischt optreden tegen Moskou. De „Daily Telegraph" spreekt van het proces als van een „vreeselijke travestie". MOSKOU, 15 April. (V. D.) In een hoofd artikel over het Vickersproces schrijft de „Is westia" onder het opschrift: „Een vernielde legende" o.a. het volgende: De pogingen om de Sovjetrechtspraak in discrediet te brengen door geklets over ontoelaatbare methodes en druk, die zou zijn uitgeoefend op de beklaagden, zijn volkomen mislukt. De eerste twee dagen hebben volgens de verklaringen van de beklaagden zelf en volgens de feiten, die door de instructie zijn vastgesteld met een absolute duidelijkheid aan het licht gebracht, welke de activiteit was van deze „hooggeplaatste" persoonlijkhedèn, wier vertegenwoordigers in de verantwoordelijkste imperialistische kringen in Engeland hun on schuld waarborgden. De imperialistische kliek wil de waarheid verbergen voor het Enfcische volk en kan het licht van de waarheid, dat door dit proces te voorschijn kwam, niet verdragen. Niets zal u echter helpen, aldus de „Iswestia", de waarheid zal doordringen tot het Engelsche volk en het heimelijk werken ontmaskeren, van al diegenen, die avonturen voorbereiden, die de, wereld duur te staan kunnen komen. LONDEN, 15 April. (Reuter) Minister-presi dent MacDonald vertrekt heden met de „Beren- garia" naar de Vereenigde Staten. Hij is voor nemens met hetzelfde schip op 3 Mei naar En geland terug te keeren. In gezelschap van MacDonald bevinden zich zijn dochter, onderstaats-secretaris van buiten- landsche zaken Van Sittart, Leilh Roos van het departement der schatkist, de eerste parti culiere secretaris van den premier Barlow en Mr. Oberton van het ministerie van handeL Tijdens de afwezigheid van MacDonald zal Baldwin de zaken van den minister-president afhandelen. Baldwin zal als een dergelijke stap nood zakelijk is de ministers tot een kabinetsraad bijeenroepen, als het resultaat van het proces tegen de Engelsche ingenieurs te Moskou be kend is. De bestaande handelsovereenkomst met Rusland loopt Maandag a.s. af. Een achttal thans te Rotterdam, Amsterdam en Zaandag opgelegde stoomschepen zullen binnenkort weer in de vaart komen en naar de Witte Zee vertrekken, om hout te halen voor de Limburgsche mijnen. De heeren A. Köckler en K. D. Poulton, die verleden week door ons land kwamen, hebben hun tocht in Londen beëindigd. Zij werden in het South-Africa-House op Trafalgar-Square door den High-Commissioner ontvangen. Het geheele traject Windhoek - Kaapstad Cairo - Palestina, Klein Azië - Europa, circa 23000 K.M. werd afgelegd op gewone rijwielen, voorzien van „Sachs"-Hulpmotor van 74 c.M-3- De sleepboot „Lauwerzee" van L. Smit Jo.'s Int. Sleepdienst is nabij Southampton gestrand. De sleepboot is, aldus meldt „De Te" legraaf", eenigen tijd geleden uit Maassluis naar Southampton vertrokken, om daar een jacht te halen, dat voor sloop naar Rotterdam verkocht was. Donderdag vertrok de sleep uit Southampton, doch wegens averij aan het jacht wilde men Vrijdagochtend vroeg naar de Engelsche haven terugkeeren. De sleepboot is daarbij met het jacht aan den grond geloopen- Getracht zal worden de „Lauwerzee" op eigen kracht vlot te doen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10