STADSNIEUWS JicnóMjftonó: Vraagt gratis proefwasch met de VELO I Trui is te keer gegaan as'nAdoIfi na Hitler ZATERDAG 15 APRIL Diefstal van portemonnaie Haarlemsche Weer- en Sterren kundige Kring ^r. P. Tideman over Bloemend aal Gevonden dieren en voorwerpen VOETBAL HET R. K. F.-ELFTAL TE HAARLEM Datum thans definitief bepaald op 21 Mei a.s. R. K. Scheidsrechters-Commissie district Haarlem R. K. Schoolvoetbalwedstrijden SCHOOLWEDSTRIJDEN HAARL. VOETBALBOND Uitslagen van Donderdag Uitslagen van Vrijdag 14 April Programma voor Maandag (2e Paaschdag) HaarlemExcelsior V. S. V. Stormvogels Union Paasch-toumooi ZWEMMEN Wedstrijden „Haarlem" BILJARTEN Om den „Nobels-beker" WANDELSPORT H.W. V. „Dudok de Wit" CRICKET GOUDEN JUBILEUM De Nederlandsche Cricketbond bestaat vijftig jaar KANOSPORT Haarlemsche kanosport SCHIETEN Schietver. „Generaal van Merlen" WIELRENNEN PIJNENBURG WEGRENNER? UIT DEN OMTREK SPAARNWOUDE |iiiiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui BRABANTSCHE BRIEVEN! Weer degelijke fatsoendelijke burgers f°nd ke Dré III meldt I z'n komst i minimi In een winkel in de Zijlstraat had een klant dinsdagmorgen kwart over tien zijn porte monnaie, inhoudende 14 op de toonbank neer gelegd. Even later was deze verdwenen. 's Middags om 5 uur kwam een 29-jarige monteur weer in den winkel, waardoor de win kelier argwaan kreeg en zich herinnerde hem °°k des morgens gezien te hebben.- Hij waarschuwde de politie. Een rechercheur Jmm den man mee naar het bureau, waar hij gekende zich aan den diefstal te hebben schui ns gemaakt. Men schrijft ons: In verband met de groeiende belangstelling v°or Weer- en Sterrenkunde in Haarlem en om keken, zijn eenige leden van de Haarlemsche Vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde over gaan tot oprichting van de Haarlemsche Hring voor Weer- en Sterrenkunde, als onderaf deling. van de Nederlandsche vereeniging. De kring beoogt eenerzijds de bestaande belang stelling bij het publiek voor deze beide weten schappen, vooral in onze omgeving, te bevor- eren, door het houden van populaire lezingen anderzijds voor de reeds ingeschreven leden aer Nederlandsche Vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde in eigen kring lezingen te organi seren, vragen- en waarnemingsavonden te "ouden, kortom, het contact tusschen de leden Cbderling innig te maken en zoodoende tot een Prettige samenwerking onder amateur-astrolo gen en dito meteorologen te geraken. Zij die eenige belangstelling gevoelen, hetzij v°°r Weer- of Sterrenkunde, kunnen zich als lid bPgeven bij den secretaris der kring Haarlem, öen heer R. Visser, Stuyvesantstraat 32. De contributie als lid der Nederlandsche Vereeni- 8l"g bedraagt 7.50 per jaar, waarvoor men maandelijks het bekende tijdschrift „Hemel en oarnpkring" ontvangt en waaraan tevens het ^Oordeel verbonden is om lezingen van den "histerdamschen, Haagschen en Rotterdam- ®chen kring bij te kunnen wonen. Het lidmaatschap van den Haarlemschen Hring is bij dit bedrag inbegrepen. Wenscht men alleen lid te worden van den kr'ng voor Haarlem en omstreken, dan be haagt de contributie ƒ3.50 per jaar; waarvoor men het recht heeft lezingen, vergaderingen en ^aarnemingsavonden van den Haarlemschen kHng bij te wonen. Het ligt tevens in de bedoeling van het be stuur om een portefeuille met populaire weer- co sterrenkundige tijdschriften onder de leden m doen circuleeren. Er wordt vooral met nadruk op gewezen, dat file lezingen en voordrachten een zeer populair karakter dragen en voor een ieder begrijpelijk bin. Donderdagavond was de zaal van het Jeugd- jbhs van acht tot kwart voor elf gevuld met belangstellenden. Mr. Tideman, al jaren Bloe mendaler door inwoning, zou er een beschou wing geven over de geschiedenis van Bloemen dal. Hij werd door mijnheer van Dijken be boet o.a. met de woorden „qui se fait attendre, Se fait desirer" en noemde hem den nationaal- s°cialist in Bloemendaal en bedoelde dat niet bp politiek gebied, maar door de liefde voor de Plaats zijner inwoning. Aan 't begin vooral ging sPr- met de kwinkslagen en ripoosten door en fPrak over den twist van Dirk IV en Floris den Zwarten, waarbij een broer om den ander te P'agen Aelbertsberg in brand stak. Dan kwam een geestig relaas over examen doen en jaar tallen opzeggen, maar ook een woord van dank aan de velen die het mogelijk maakten deze J®2ing te houden. Die stof vond hij in Bloemen- dals fotografisch archief, waarvan Ignatius I'spinck de grondlegger was, welk archief het gemeentebestuur zoo welwillend was ter beschik king te stellen. Dank kreeg ook mej. Nierop, de archivaris met wie hij uren had gezocht om "e beeldengalerij voor dezen avond vast te bellen en om het kort te maken den heer Boer cn zoovele dorpsgenotoen, vooral ouderen, die •al van historische bijzonderheden wisten, o.a. d heeren Balm, Van den Berg en ook de lei- ®ng en het personeel van de Stads-Bibliotheek Haarlem. Het eerste jaartal dan was 1211 Aelbertsberg 8ebicht, waarvan als aardapptfschuurtje nog ®Ch stukje achter het Huis te Bloemendaal °ver is. over het 2e 1230 Brederode gesticht, ^erd weinig gezegd. De ware geschiedenis zei sPreker, is het oude te zien en dat zich te zien 0Ptwikkelen tot wat nu is. Dan gaan we er met bbs hart bijstaan. (Wil men in Bloemendaal een historische vereeniging oprichten?) Veel is er dvalien in den loop der eeuwen, maar met de fernietiging loopt het nog al mee. We weten mts van Bloemendaals historie af sinds 1000. Hog wel verspreid, maar talrijk zijn de gege- Vehsl waaruit men die geschiedenis kan opbou wen. Zelfkennis krijgen we door de wortels van ons eigen zijn na te sporen, zoo ook met de geschiedenis van de woonstede. Dan wijdt spre ker eenige woorden aan de grootte. Met de ongelukkige bevolking van 't voormalig Mee- renberg mee zijn er 13000 Bloemendalers. In 1494 telden Overveen en Bloemendaal samen 72 huisgezinnen, waarvan 20 armlastig. In 1582 was het aantal woningen tot 81 gestegen, waar van de meeste 's winters leeg stonden, yt der bevolking was toen zeer arm. In 1632 waren er 107 huizen en in 1732 217. Er waren toen 38 bleekerijen bijgekomen. Einde 16e eeuw en be gin 17e eeuw kwamen die. Een der eerste was die van Van Dalen. Die garenbleekerijen waren gevolg van een staatsgreep in Frankrijk, waar door de Protestanten daar werden verdreven. Zij brachten hun textielnijverheid mee. Spoe dig zagen zij, dat het reine, zuivere duinwater uitnemend voor de wasch geschikt was. Zoo kwamen de garen- en linnenbleekerijen, later pas de kleerenbleekerijen, waarover met min achting als voddenbleeken werd gesproken. Later kwam hier de blUuwselfabriek „Het Anker" (tegenover Ter Hoffsteedeweg. De fa brikant woonde op Bloemoord. Friesch blauw en Friesch groen werd in de garens gedaan, che mische stoffen, die het bleek worden zouden bevorderen. Inmiddels was het aantal zielen in 1900 tot 5400 gestegen. Dan maakt spreker melding van een octrooi door de Staten van Holland en "Westfriesland, betreffende den duinval of 't duinwater, dat de oostwaarts gelegen polders vult en gekist moest worden. Dat werd een bron van ruzie tusschen drie dorpen en den heer van Mar quette. Echte stortbeken werden hier en daar gevormd. Gevolg was een proces voor den Hoo- gen Raad, aangegaan door Limmen, Bakkum en Akersloot. Het bovengenoemd octrooi werd in 1616 door Oldenbarneveld geteekend. Den dor pers werd nu gelast het water door te laten en te leiden naar de binnenwaarts gelegen meren. Daniël de Mackepied kocht in 1722 de heer lijkheden Aelbertsberg, Tetterode en Vogel- sanck. Als een oude ridder doolde hij rond, jachtsport beoefenend, maar daarmee antipa thie opwekkend. Dat gaf zooveel displeizier, dat hij de heerlijke rechten hetzelfde jaar met f 100 winst aan de Stad Haarlem verkocht. Sinds dien voerde een der Haarlemsche magis traten den titel van Heer van Aelbertsberg enz. Vandaar ook, dat alle Haarlemieten hier rondloopend, zich nog bijzichzelf thuis voelen. De Fransche revolutie (hier1795) schafte alle heerlijkheden af, maar nog (natuurlijk sati risch bedoeld) meent de Haarlemsche magistraat) dat hij de Heer van Bloemendaal is. Intus-' schen werden na genoemde revolutie de drie heerlijkheden tot een gemeente Bloemendaal vereenigd. Bij vertoont een bijlvorm maar de Haarlemieten hebben een geduchten knauw uit den steel gedaan (Zijlweg, Rollandbuurt). Dan ging spreker nog een en ander na van Overveen, dat in 1750 nog niet eens -een kerk dorp was, van Duinendaal, Zomerzorg, Elswoud, de Nachtegaal, dateerend van 1873 enz. enz. Telkens werden daarbij aangehaald Bloemen- daalsche persoonlijkheden als de koetsier van de tramomnibus van vóór 1900. Meesterlijk droeg hij ook voor het Bloemendaalsch Volks lied, dat van Overveen en den lofzang op Overbeek. Toen opende de beeldenreeks met een avondkiekje op Bloemendaal aan Zee, verder Bloemendaal als natuur en verder de dorpen, plaatsen enz. Ten slotte gaf de heer Boer nog een smalfilm van eenige momenten, aanleg Zeeweg enz. Bij de plaatjes zagen we oud en modern Bloemendaal. Ook bij deze plaatjes met praatjes werd menige kwink slag vernomen. De pauze werd ingezet om kwaxt voor elf, maar niet nadat een hartelijk applaus spreker voor zijn boeiende voordracht had beloond. Hij hoopte, dat deze avond lust zou opwekken zich te gaan vermeien in Bloe mendaals historie, waarvoro zoo vele bronnen zjjn. Koenen, Zomervaart 54zw„ actetasch; Rump, Brouwersvaart 136, beursje m. rozenkrans; Bu reau v. politie, Smedestraat 9, broche, bal, hand pomp, bos sleutels; v. Santen, Stoofsteeg 1, hondje; Hamersveld, Zomervaart 22, hond; Asyl, Ridderstraat 11, 2 honden; Beek, Slachthuis straat 79, dameshandschoenen; Berkhout, Kool- steeg 22a, horlogeketting; Kennel Fauna, Park laan 119, 2 honden; Hollander, Dr. Schaepman- straat 13, herdershond; v. Galen, Gen. de Wet straat 44, dameshandschoen; Mulder, Amster- damschevaart 76rd., dameshandschonen; Peek, Rifpstraat 11, hondenriem; Ravensbergen, Acaciastraat 99, hond; Timmermans, Leidsche- plein, knoopinsigne; Van Heerden, Donkere Spaarne 54zw„ motorpijpen; Van Caaren, Ver- spronckweg 163, kinderportemonnaie; Plette, Pleiadenstraat 77, damesportemonnaie; Jamin, Zijlstraat 25, portemonnaie; Bronkhorst, Har- menjanstraat 22, reiskaart; Lokerse, Van Sil- lemstraat 68, heerenrijwiel; Spronk, Atjehsraat 50, schoolrapport; Meiland, Amsterdamstraat 49, sleutels; Rijkenboer, Dekkerstraat hoek Mo- lijnstraat, actetasch. Bureau van Politie, Smedestraat 9, armband, misboekje; van Dijk, Archipelstraat 52, vulpen; v. d. Zande, N. Tuindorplaan 28, bril; Meijer, Nic. Beetsstraat 18rd, kinderbril; Hage, Ster- renboschstraat 64, handschoen; Vrij, Esschil- derstraat 6, hondje; De Vries, Hoofdvaart 391, H'meer, hond (foxterrier)Droog, Luitensteeg 11, handschoenen; Jansen, Teijlerstraat 14, hond; Kalf, Oranjeboomstraat 84, handschoe nen; De Leeuw, V. Oosten de Bruynstr. 163, idem; Gohm, Van Loostraat 10, witte muts; Boeree, Bisschop Ottostraat 1, muziekstandaard De Haan, De Clercqstraat 140, jongensmuts; Rijntjes, Middenweg 73, studentenmuts; Schoonderbeek, Schalkwijkerweg 21, portemon naie; Koningsbrugge, Schagchelstraat 32, ro zenkrans; Van Norden, Begijnhof 27, raampje met ijzer belagen; De Winter, De Clercqstraat 110, rozenkrans in doosje; Jaarsma, Duvenvoor- destraat 15rd„ rijw.belast. plaat je; Schouten, Leidscheplein 64, stofbril; Postkantoor, bureel Directie, Raaks, wandelstok. Omtrent de komst van het vertegenwoordigen de elftal der R. K. F. in Haarlem, bereikten ons thans eenige nadere bijzonderheden: Zooals men weet, heeft de vereeniging H. B. C. te Heemstede de organisatie ter hand genomen voor een wedstrijd tusschen het R. K. F.-elfbal en het elftal van het District Haarlem van den D. H. V. B. De datum is definitief bepaald op 21 Mei a.s. en op dien dag rekent H. B. C. op een record aantal toeschouwers. De vereeniging H. B. C. heeft kosten noch moeite gespaard om haar gasten een waardige ontvangst te verzekeren. De schitterende ter rein-inrichting, welke zooals men weet een gron dige verbetering heeft ondergaan, leent zich bijzonder voor belangrijke sportgebeurtenissen. En de komst avn het R. K. F.-elftal is onge twijfeld een evenement dat eenig is in de Haar lemsche voetbalgeschiedenis. Vooral ook, omdat- ons Roomsch Nederlandsch elftal eenige weken later naar Hannover moet om den strijd met Duitschland aan te binden, zoodat we ongetwij feld de sterkste samenstelling krijgen. Reeds is er een groote vraag naar kaarten, zoodat het aan te bevelen is zich spoedig te voorzien. Vereenigingen kunnen kaarten bestel len bij den heer A. Klaver, Javalaan 13, Heem stede. Heemstede staat dus binnenkort in het mid delpunt der belangstelling en voor Haarlem en Omstreken is de dag van 21 Mei dan ook een zeer belangrijke. Wij komen nog vtel terug op het belangrijke sportgebeuren, maar voor heden willen we onze lezers reeds opwekken dien datum te reservee ren voor de ontmoeting HaarlemR. K. F.- elftal. De Roomsche Sportbeweging zal er wel bij varen. Tweeden Paaschdag speelt het R.K. Haarl. Scheidsrechters-elftal een bekerwedstrijd tegen het R.K. Leidsche Scheidsrechters-elftal. De op stelling is als volgt: Uitermark Persoon Feije Herssels Weijers Koop Hogenboom, v. Dam, Spolders, Weijers, Mense. Vertrek 1.15 uur per tram vanaf Station (Haarlem). Aanvang wedstrijd 3 uur op het ter rein van Teijlingen te Sassenheim. Daar niet bij het programma vermeld stond, wanneer deze wedstrijden aanvangen, vermel den wij nu, dat deze beginnen Dinsdag 18 April a.s. 2—7 Afdeeling A Gem. LyceumHBS AI Afdeeling C, le ronde HBS B3—ULO A3 2—2 HBS B 3 wint met strafschoppen ULO A 4—Inst. „Oranje Nassau" 0—10 Gem. Lyceum 3Noorderschool 11 Gem. Lyceum wint met strafschoppen Chr Dreefschool (H'lem)—Gem. Lyceum 4 3—0 Afdeeling Dl, le ronde (voortzetting) OLS 11—OLS 38 2—4 OLS 24—OLS 23 5—0 OLS 34—OLS 7 2—0 OLS 8—OLS 16 4—3 OLS 14Corn. Houtmanschool - 15 J. P. CoenschoolOLS 33 4 3 OLS 27—OLS 39 0—9 OLS 36—OLS 35 0—4 Nassauschool2e Doopsgez.school 3—3 2e Doopsgezschool wint met strafschoppen OLS 4Juliana v. Stolberg-school 22 Juliana v. Stolbergsch. wint met strafsch. OLS 3—OLS 4 0—3 OLS 13—le Doopsgezschool 42 OLS 25Da Costaleerschool 31 Afdeeling DII, le ronde ULO A 6HBS B 5 0—12 HBS B6—HBS A 7 1—7 ULO A 8Gem. Lyceum 5 08 Afdeeling A H. B. S. I (Velsen)—Rijkskweekschool I 3—2 Afdeeling B (le ronde) H. B. S. A. 2—U. L. O. (IJmuiden) 0—2 Rijkskweekschool 2H. B. S. A. 3 114 U. L. O. A. 2Nijverheidsschool 2 (IJm.) 013 Afdeeling C (le ronde) Kennemer Lyceum 2U. L. O. 2 (Zandvoórt) 30 Ambachtsschool 3U. L. O. (Hoofddorp) 0i Bronsteeschool 2 (H'stede)H. B. S. (Velsen) 14 U. L. O. 2 (Bl'daal)Ambachtsschool 2 012 H. B. S. A. 4—U. L. O. 2 (IJmuiden) 11—2 Afdeeling DI (le ronde) Junoschool (O. L. S. 46)O. L. S. 4 (Hoofddorp) 31 O. L. S. 37—O. L. S. 28 2—0 Tusschenronde (winnaars) Linnaeusschool (O. L. S. 42)O. L. S. 18 02 O. L. S. 15—O. L. S. 24 6—1 Tusschenronde (verliezers) O. L. S. 47—O. L. S. F (Aerdenhout) 2—9 O. L. S. 17—O. L. S. 23 2—1 O. L. S. 16—O. L. S. 33 2—1 Afdeeling D II (le ronde) Ambachtsschool 6H. B. S. B. 7 200 U. L. O. A 9Gem. Lyceum 7 80 U. L. O. B 4—U. L. O. A 7 3—1 H. B. S. A 6Gem. Lyceum 6 6—1 la Haarlem 4EHS, HFC 3Damiaten, Kin- heim 2—Ripperdalb DWOHaarlem 3, Storm vogels 3IVO, DIOBloemendaal 2; 2a Spaar- nestadStormvogels 4 (terrein Rozenprieel) 2b Kennemers 3Beverwijk 2; 2c Droste Zandvoort 2. Hillegom 2DIO 2; 3a Kennemers 5EHS 2; 3c Damiaten 2B'wijk 4 (terrein DIO), Kenau 2—Spaarnev. 3; 3d DSK 4— Swastika 2, Kenau 3Kennemers 8 (terrein Kennemers)3e Beverwijk 5Stormvogels 5; 3f DIO 4Kennemers 7; 3g Hillinen 5Spaarn- dam 3, Haarlem 6Rozenprieel, Bl'daal 5 Droste 2; 3h Schoten 4DeCeO 2; Zandvoort 5Hillinen 2; 3i Hillinen 4Halfweg 3, Scho ten 5EDO 6; 3j Hillinen 3Zandvoort 4. DeCeO 4—EDO 9; 3k EDO 7—Haarlem 8. J unïoren- competitie A: EDO a—Haarlem a, VSV a—HFC a; B: Zandvoort b—Zeem; C: IVO a—Kinheim, THB DeCeO; D: Spaarndam—Swastika; E: IVO b—Beverwijk, Haarlem d—EDO c. Maandag a.s. (Tweede Paaschdag) komt het Rotterdamsche Excelsior bij Haarlem op be zoek. Haarlem brengt het volgende elftal in het veld: Kaan Van den Berg Huisman De la Mar Oldenburg Vreeken Iseger, Bloemink, Kammeijer, Smit, Polanen. v. d. Wint van Zutfen v. d. Griendt De Boer, Heijermans Sr., Heijermans Jr., Wolf Jr., van Osch, v. d. Lugt, Wolf Sr. Hille- kamp. De Waard Haak Koster Fijen Prins v. d. Velde v. d. Steen, Groeneveld, Schoorl,, van Rooden, De Waard De Voetbalvereeniging V. V. Union houdt op 2en Paaschdag een tournooi op haar terrein, gelegen achter het E.D.O.-terrein aan den Mid denweg. Om 9 uur wordt begonnen met den wedstrijd H.Z.C.Tumlust. dan om 10 u. V.V.U.H.K.S.V. Om 11.30 een wedstrijd tegen de 2 winnaars en om 12.30 een wedstrijd tusschen de 2 verlie zers. Het een en ander om 3 mooie prijzen. Op het nationale zwemfeest van de Zwem- club „Haarlem" op Donderdag 27 April as., worden weer estafettes gehouden voor middel bare scholen. Ditmaal zal het een 3 maal 50 M. wisselslag-estafette zijn (rug-, school- en vrije slag). Elke school kan met maximaal 2 ploegen inschrijven. Het voorloopige programma ziet er als volgt uit. 1. Af val wedstrijd voor „Haarlem" adspiran- ten. 2. 200 M. vrije slag heeren. 3. 100 M. vrije slag dames. 4. 5 maal 50 M. vrije slag estafette heeren juniores. 5. 200 M. schoolslag dames. 6. 100 M. rugslag heeren. 7. 100 M. schoolslag heeren. 8. 3 maal 50 M. wisselslag estafette jongens Middelbare Scholen. 9. 5 maal 50 M. vrije slag estafette dames. 10. 6 maal 50 M. wisselslag estafette heeren (rug-, school-, vrije, rug-, school- en vrije slag) 11. 4 maal 50 M. vrije slag estafette voor sportvereenigingen voor Haarlem en Omstre ken. In afdeelingen A en B. 12. 100 M. rugslag dames. 13. 10 maal 50 M. vrije slag estafette heeren. 14. Schoonspringen 5 vrije sprongen van de 3 M. plank. 15. Waterpolowedstrijd. Waarsch. A. Z. 1870. Vrijdagavond zijn de nederlaagwedstrijden om den „Nobels-beker" voortgezet. De laatste helft van de ontmoeting tusschen „D. E. S." en „Excelsior" uit Velsen Noord werd met zes par tijen beëindigd. Alhoewel „D. E. S." dezen avond 86 punten inliep, bleven de bezoekers nog 79 punten voor. De uitslag van dezen avond was: „D. E. S." 687 en „Excelsior" 601 caramboles. De totaal stand luidt: „D. E. S." 897 en „Excelsior" 976 caramboles. De volgende week komt „K. E. T. S." uit Am sterdam. De bloembollenmarsch, georganiseerd door bovengenoemde vereeniging op Maandag 117 April (2e Paaschdag) wordt voor de wandel sport in Haarlem een groot succes. Het aantal inschrijvingen is reeds de 400 gepasseerd. Dit is een record-aantal voor Haarlem. 'Uit verschillende plaatsen van het land ko men de deelnemers om te wandelen en te ge nieten van Haarlems bloemenpracht, o. a. uit Lochem, Nijmegen, Apeldoorn, Den Helder, Utrecht, Hilversum, Rotterdam enz. enz. Op verzoek van zeer velen kan ook deze week en aan den start (die 10 uur o. m. plaats vindt) nog worden ingeschreven. De route is zoo ge nomen dat de deelnemers(sters) volop kunnen genieten van de schitterende bloeiende bollen velden. Aan ieder die deze marsch binnen S'A uur volbrengt, wordt een speciaal voor dit doel ont worpen medaille uitgereikt. Op den 30en September van dit jaar zal de Nederlandsche Cricket Bond een halve eeuw bestaan. Dit feit zal feestelijk worden herdacht voor welk doel zich een speciale commissie heeft gevormd, onder voorzitterschap van den heer C. M. Pleyte d'Ailly te Hilversum. Besloten is een gedenkboek uit te geven, waarin naast de geschiedenis van den Neder- landschen Cricket Bond, belangwekkende feiten uit den loop der jaren zullen worden verza meld. Voorts zullen ter gelegenheid van dit jubi leum twee wedstrijden tegen de M.C.Ó. worden gespeeld, nJ. een op 10 en 11 Augustus tegen een Nederlandsch elftal te Haarlem en een op 12 en 13 Augustus tegen het Nederlandsche elf tal te 's-Gravenhage. In den middag van 30 September zal het Bondsbestuur te Den Haag. de geboorteplaats van den N.C.B., een receptie houden, welke door een Reunie-diner zal wor den gevolgd. De redactie van het gedenkboek zal worden verzorgd door de heeren Jhr. J. van den Bosch, H. W. Glerum, A. de Haan Azn., D. Kapelle, Drs. B. Kleefstra en W. H. R. van Manen, ter wijl neg „mengelwerk" van anderen wordt ver wacht. De H. K. V. gaat tweeden Paaschdag er op uit. Er wordt een tocht ondernomen naar de bloembollenvelden. Van Penningsveer gaat het om half elf door de Ringvaart naar Hillegom, om door de Leidsche Vaart terug te peddelen. Dat kan een genotvol tochtje worden. Woensdagavond werd door de S. V. Generaal van Merlen, de jaarvergadering gehouden in het Schietgebouw. De opkomst was zeer slecht. Beide aftredende bestuursleden werden weer herkozen terwijl als datum van den eindwed- strtjd 28 Mei is aangewezen. In het vervolg za' op Woensdagavond geschoten worden. Reeds verschillende malen heeft Pijnenburg verklaard, dat voor hem slechts de baan be staat en hij zich niet op den weg zal wagen. Daarom verwondert het ons, dat hij dezer dagen aan een medewerker van „l'Intransi- geant" heeft verklaard: „Misschien zal ik eens aan een wedwedstrijd deelnemen. In Frankrijk is er geld mee te verdienen en het is een pret tige sport". Zou Pijnenburg in de zomermaanden het stuur omgooien Over: Een vraag aan de Haarlemsche politie. Volgens de artt. 20 en 26 van het Motor- en Rijwiel-Reglement moet ieder motorrijtuig voor zien zijn van een behoorlijk geluiddempende uit- laatinrichtlng en is het verboden om de afge werkte gassen anders dan door middel van déze, behoorlijk geluiddempende inrichting af te voeren. Hoe komt het nu, dat deze artikelen in onze stad een volkomen doode letter zijn? Van de meeste automobielen zal ik geen kwaad zeggen: zij voldoen aan het wettelijk voorschrift. Maar met de moorrijwielen is het treurig gesteld. Het lijkt wel of de berijders dezer vehikelen het er op zetten zooveel mogelijk de aandacht op zich te vestigen door het veroorzaken van roffellawaai. en de maat is volgemeten met de moderne rij wielen met hulpmotor, die 'n geluid afgeven, dat door een helbewoner geïnspireerd moet zijn. Eenigen tijd geleden heeft de Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam bekend gemaakt, dat hij in den vervolge, zonder voorafgaande waar schuwing, proces-verbaal zou doen opmaken te gen alle overtreders van bovengenoemde voor schriften en ik zou willen vragen of zijn Haar- lemschg ambtgenoot niet den tijd gekomen acht dat voorbeeld te volgen. Het is toch normaal, dat wettelijke voorschrif ten worden gehandhaafd, te meer. wanneer over treding ervan een zoo grooten en dagelijks terug keerenden last veroorzaakt! V. Tooneeluitvoering Maandag, tweeden Paaschdag, geeft de tooneelvereeniging „St. Ja cobus" alhier, haar laatste uitvoering van dit seizoen, in het vereenigingsgebouw te Spaam- woude des avonds te half acht. Het programma vermeldt voor de pauze het tooneelspel in 3 bedrijven, genaamd „Vergel ding". Na de pauze zal worden opgevoerd het blij spel in 2 bedrijven getiteld: „Kleeren maken den man". Evenals .vorige avonden heeft ook nu het college van B. en W vergunning verleend tot het iiouden van een verloting welke direct na afloop der opvoering zal worden gehouden. De prijzen hiervoor bestaan uit luxe voorwerpen. Tot slot van den avond staat nog vermeld een gezellig samenzijn met medewerking van een pittig strijkje dat voor de noodige afwisse ling zal zorgen. E. 52 ^'''IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH1 ULVENHOUT, 12 April 1933 Mi enier, Goeie week! En ^eek Wa 'n beste „goeie Waant, Trui is „schoon" en ik dus vanzel- :ers ok. Wij wonen weer as degelijke fatsoen lijke burgers; de woonwagenperiode en de zi- dersmanieren zijn hier gelukkig weer af- yyschaft. M'n „zigeunderin" is er nog telkens d'oerö van gewiest. Twee dagen laank was ze an d'n vloer af. 'n Bietje influenza gepakt, de gordijnenwasscherij natuurlijk, jat, „jyico, ge mot in deuzen tijd nog veurzichtig <i)h - - Jdift, bÜ as 'n bietje koorts van de schoonmaak- veul moei, afijn, ze hadden Trui lillijk ó'ren das. Ze is te keer gegaan, deus jaar, Adolfina Hitier. Alles wa-d-in d'ren weg ruimde ze op. Blompotten waar 'n stuks la1 was, kwats! die gongen d'n miest- ,l! op. Leege flesschen en kruiken, netzoow. h ouw stoeltje uit 't achterhuis, ik zaag- n-er nog wel 's 'n bomke op kort, veur de Sputtebuis, marsch! 'n Spiegeltje, waar 'n ^erf Ujt was maar ge kon-d-er oew eigen >n 8 best in zien, best! rang! Da zeilde op "loment dwars over d'n erft en as ik m'n 8en nie gebukt had, had d'n lijst om m'nen gezeten. b Bloedbad zouw ze aangericht hebben toen °P volle schoonmaakkracht stoomde, 'n Pan U®,® 'n gatje in d'n bojem, 'k had er ver- le al zeker tien keer 'n balleke stokverf in WiegelrÖ' rinkeldeking! bovenop d'n En sjuust as ze 't witge schuurde heilig huishouwen diepzinnig stond te bekijken, ge wit wel, da beeldstuk da'k mee 'nen vorigen schoonmaak per ongeluk blaank had ge schrobd en waarveur ik 'n nuuw had gegeven, sjuust op da moment kwam ik gelukkig net binnen. 'tWas gewoonweg 'n salvo van ouwe spie gels, stoelen, pannen mee gaten, blompotten ennet sting ze d'r „kanon" te la jen mee 't afgedaankte heilighuishouwen, as ik dan op tijd binnenkwam. „Wa zouwen we daarmee doen?" vroeg ze kwansuis. „As ge 't hart hedt," zee ik: „da ge da-d-ok over d'n erft vuurt, dan gade gij 't achterna, scherpschutter Toen ging ze 'nen halven pas opzij, ik sting in d'r vizier, en ze zette 'n paar oogen, nouw, daor kunnen d'n Moes en d'n Hit nog van leeren. Zoow van: „wie-doe-me-wa!" 'k Voelde da 'k wa doen moest. As dit schot gelost wier, was 't mee mijn veur heel d'n schoonmaak afgeloopen. Dus ik pakte de „mu nitie" uit d'r haanden, nam 't onder m'nen erm en vroeg heur toen af, of ze docht, da 'k op 'n uitdragerij, en 'k wees naar d'n miest- kuil, soms ertjes en boonen kon zaaien. „Gij ruimt oewen eigen rommel maar op", zee de schutter: „as ik 't maar kwijt ben." „Dus wa gij wegsallemaandert, da's ineens mijnen eigen rommel?" „De miestkuil is jouw afdeeling," zee ze par- maantig: „en Toen was ik geblazen, "k Nam t heilig huis houwen op en gong naar 't stalleke. En daar hè 'k 't netjes gewit. Toen 't droog was nog 's en nog 's en toen ben 'k er trotsch mee naar m'n kanonnier gestapt. „Asteblieft," zee ik: „da wouwde gij nouw weggooien. Kek 's, is da weer nie netjes opge knapt? Wit, wit as sneeuw." Trui snoof. Liet mijn er mee in m'n handen staan, zette d'r handen in d'r zij en bekeek 't beeldje as 'nen kunstkenner die examen af- nimt. Ge wit wel, zoow mee 'n gezicht as: ge zijt nie wijzer. „Nie mooi geworren?" vroeg ik eindelijk. „Gaat er maar mee op de markt staan," raaide ze me aan: „as ge 't zelf zoo prachtig vindt. Maar bij mijn koom 't er nie meer in!" Amico, eerlijk is eerlijk, maar ik wós er trotsch op! 'k Had er alle zurg aan gespendeerd en 'k vond 't wezenlijk weer erg opgeknapt. „Ziede nouw nie," wees ze aan: „da ge de oogskes en de vingerskes en de mondjes, en Josef z'nen baard, da ge da-d-allemaal vol- gesmeerd hedt. Da ge nie meer zien kunt wa d-et veurstelt! 't Is éénen harden bonk kalk ge worren, heksenmeester!" „Sjuust," zee ik: „en daarom is 't nouw zo'n schoon heilig beeld! 'n Modern. Al die moderne beelden zijn zoow en 'n aander gift daar veul geld veur. Maar gij zijt te stom om dat te be grijpen!" „Dus 'n beeld zonder oogen, zonder vingers en lijkend op éénen brok kalk is modern?" „Sjuust!" „Dan zullen we in 't vervolg 'n emmerke kalk onder d'n glazen stolp zetten," zee Trui en verder liet ze me mee m'n modem-geworren kunststuk staan veur Peer Snot. Ondertusschen kreeg de moderne kunst daar 'n lillijke opduuvel, amico. Toch hè 'k 't ding nie weggedaan, 'k Zal er eerst nog 's mee onzen Dré over praten, d'n verver. Die hee verstaand van moderne kunst, zoow as ge wit. Hoewel.... die is ok alweer erg d'n ouwerwetschen kaant opgegaan! Hij schildert teugeswoorig ijskoud groene weilanden in plaats van groene portret ten mee één oog. Ge kunt 't nie meer bijhou wen. Kunst is sjuust damesmode. Telkens wa-d- aanders en as ze uitgeprakkizeerd zijn, dan worren ze ineens nog ouwerwetscher dan Jan Steen. Mee 't gevolg, da mijn modem kunst begrip vandaag alweer antiek is! Maar laat ik daar m'nen kop nie over bre ken. Daar zijn aanderen veur, om over de kunst te bakeren. Mee 't gevolg dat er veul meer „bakers" zijn, dan kunstenèèrs, want „bakeren" is veul gemakkelijker! Kunstenèèrs worren nouw eenmaal geboren en bakers worren gemokt, 't Een is 't werk van Onzenlieveneer en 't aandere is 't werk van menschen en da kan nouw eenmaal nie mee mekaar concur- reeren Maar om op Trui terug te komen, of liever gezeed, op d'n schoonmaak, wa-d-eigenlijk 't zelfste is, waant as ik aan Trui denk, dan denk ik aan kanonnades en boenwas en verf en kalk, sterker, dan vuul ik 't allegaar! Wilde geleuven dat de bedstee er naar rook? Maar om dan op 't een en aander terug te komen: 't is veurbij. ,,'t Kan Paschen worren," hee Trui gezeed: „ik ben d'r veur klaar!" Mee aandere woorden, amico: d'r Paasch gaat van 't jaor vast deur! Trui hee 't goed gevonden! En.... d'n kleine Dré is ok al hier. Wa-d-ok 'n goei veurteeken is! Verlejen week, sjuust as Trui 'n paar dagen ziek was, kwam z'n briefke van de kostschool, 't Kwam sjuust op tijd. Waant 's middags, as ik thuisgekomen was uit de stad, mee m'nen leegen wagel, dan was 't, of ik 'n klap in m'n gezicht kreeg. 'k Had 's mergens wel 'n bietje gemerkt, van Trui d'r broerdigheid, ok al had ik dan maar net gedaan, of ik 't nie zag, 't beste wa ge doen kunt in zukke gevallen: nie over praten en zoow stiekum maar wa werk uit d'r haanden nemen en gin deuren open laten staan, de kachel 's oppoken en zoow, maar as ik thuiskwam, 'n half uurke vroeger dan gewoon, 'k had me omspres 'n bietje gehaast, dan zag ik al gaauw en Blek, m'nen braven hond zag 't ok, da-d-et mis was mee de vrouw! Ze kwam nie mee Blek z'n schaal werm voeier veur d'n dag, de deur op d'n erft bleef dicht, t was stil, akelig stil mag 'k wel zeggen en Blek en ik keken mekaar 's mee doffe oogen aan. Veur Blek was 't ok 'n heele teleurstelling! Want z'nen thuiskomst mee d'n wagel, is veur hum 't beste uurke van d'n dag! Dan krijgt ie z'nen wermen, dampenden slobber, z'n kanneke kristalhelder water, dan wordt ie op z'nen schoeft geklopt en aangehaald, dan afijn, dan hè 'k wel 's gedocht: Blek is me 'n stuk veur! Maar nouw, neeë, da was 'n trieste boel. Zachtjes gong 'k binnen en jawel, horre. Trui lag in de bedstee. Ziek as 'n hondje! En dat op 'n uur as ditte; dat in d'n schoon maak'k sting lamgeslagen; mee stijve knieënDèèr. Neeë, da beviel me niks! Sodemearel, neeë! Waant da 's gek, amico, hoe ouwer as ge wordt, hoe moeilijker da ge mekaar missen kunt, ok al laat ge daar dan meestal niks van merken. Enhoe ouwer of ge wordt, hoe zwaarder of ge 't opvat. Dalijk denkte dan aan die en die en zus en zoow, die van oeuwen eigen ouwer zijn en toch ok al.... Afijn! Veur d'n oogenblik geef ik ze weer 'n eeuw, dus nie verders over sauwelen! Maar 'k had er 'nen kwaaien dag mee; da wil 'k géren weten. En 's avonds, teugen half acht, as ik de blinden had gesloten en 'n klein lichtje aangestoken, zat ik in d'n schemer bij de plattebuis, zo'n bietje aan m'nen paternoster te friemelen, za 'k maar zeggen, 'n Pepke kos ik nie rooken, mee 't oog op Trui d'r keel, veur de krant was 't te duster en meer licht maken was nie goed veur d'ren slaap, afijn, ik zat m'n eigen zo'n bietje te versjagrijnen. Toen kwam Driek Frijters, onze postbooi binnen. As d'n weerlicht friemelde-n-ik m'nen pater noster weg en zee „ssst," en 'k wees naar de bedstee. „Trui?" vroeg ie. Ik knikte en douwde 'm zachtjes de deur uit. „Beterschap, Dré." „Bedaankt, Driek." ,,'n Briefke uit d'n Ouwenbosch," zee-t-ie nog, om mijn 'n bietje op te fleuren, denk ik. ,,'k Heb 't gezien, Driek daank oew!" Toen hè 'k onder 't petrolie-laampke Dré III z'n epiesteltje gelezen. Da knapte me weer heelegaar op! Hij schreef: „Lieve Opa en Opoe. Ik maak het goed. Honende van Uw hetzelf- den. Ik laat Uw weten alsdat het Paasfeest gaat beginnen (da wist ik alweer!) en ik dus va- kansie krijgt van de broeders. Mag ik komen Opa? Ik wil weer graag op Ulvenhout zijn. Lek ker fietsen. Staat het nog in het vet? Kijkt Uw goed ernaar Opa, alsdat het niet verroest mijn fietsie? En dan ga ik weer mee met Uw met de groentenkar en met Blek. Poffen de klanten nog Opa zooals in de Kerstvakansie? Goed op schrijven hoor. Want weet Uw wel dat Uw er met de Kerstvakansie wel eens een vergat op te schrijven in Uw boekie en alsdat ik toen nog gezeid hebt Opa zei ik die juffrouw met dat rooie haar zei ik het niet betaalt en toen zeit U dat ze wel betaalt had en toen ik het haar den anderen dag vroeg toen zei zij och gut ja, da kleine manneke kan beter onthou wen dan groote menschen. Dat was Uw en zij Opa, die groote menschen. En mag ik nou weer komen Opa ja hé. Ik zal goed meehelpen en zeg U maar aan Opoe alsdat zij niets geen last van mij heeft. Hoe maakt Janus het. En den Blaauwe? Goed zeker. Ik ook moet U maar zeggen. Opa komt u mijn halen. Met de fiets astenblief j- Opa? Krijg ik nog een brief wan neer zoowat. Dan zorg ik vast en zeker dat ik klaar ben om dalijk mee te kunnen gaan. De broeder zei niet nee toen ik het hum vroeg. Opa en Opoe gegroet van mijn U liefhebbende kleinzoon Dré HL" Ik moet ook de groeten doen van Broeder Overste, zeit hij. Hier zijn ze dus. Tot een Woensdag. Kom u vroeg? Erg vroeg astenblief Opa? Vast en zeker? Ik ben al om half 7 op. Dré ILL" Amico, is 't gin boske om op te frèten? Ozoo! Mergen vruug gaai ik op stap. Op de fiets. Trui is weer beter. M'n boske in aantocht. Ons huiske glaanst as 'n paleske! Uit d'n grond van m'n hart, ok namens de Kanonnier, 'n Zalig Paasch- feest! Veul groeten van ons gebeiën, oewen toet a voe DRÉ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7