naar de bollenvelden OPBOUW IN R.KHAATSPARTIJ %lck wat wiU GODSVERTROUWEN ZATERDAG 15 APRIL Kleurenzee, frïsch en prachtvol Te Noord wij kerhout Naar Bennebroek Vogelenzang en omgeving DIAMANTEN BRUILOFT STADSNIEUWS EXPOSITIES KUNSTWERKEN Kees Verwey en Jan Veringa „HOHI Dii VIEUX DCEIEn WEC" Besmettelijke ziekten VRAGENBUS CAFE „FLORA" - NOORDWIJK 168 TREKJES No. 794 I damast Zondag en tweeden Paaschdag zullen dan de echte bollendagen worden. Hoe meer deze da- gen naderen, met des te voller vertrouwen ge- looven wij aan de goede uitkomst van onze reeds meermalen de laatste weken gedane Voorspellingen. En al mocht, onverhoopt, het weer op deze bij uitstek voor een bezoek aan de uitgestrekte Van Alkmaar tot Leiden ongeveer reikende Kleurenzee geëigende dagen niet medewerken iets, waarover liefst gezwegen wordt en wat baar de laatste weerberichten onwaarschijnlijk 'ijkt dan zullen toch naar wij gelooven de bolletjes in het brandpunt der belangstelling staan. Mag voor een bezoek aan de prachtige velden Öe streek boven Haarlem, Kennemerland en booger niet vergeten worden, omdat daar steeds Van veel natuurschoon te genieten valt, ver dacht mag worden, dat tusschen Haarlem en Eeiden wel de grootste menschenmassa zal sa- bienstroomen. Ten gerieve van onze lezers plaatsen wij bierbij een teekening, waarop de wegen rond- °fh Lisse, welke het meest aanbevelenswaardig ain voor een genotvol en volle bevrediging schenkend bezoek, in kaart zijn gebracht, ter- vviji wij ook eenige correspondenten even aan bet woord laten voor het geven van de laatste lrilichtingen omtrent den stand der bolgewas sen. De hyacinten staan overal in vollen bloei en Veeds beginnen hier en daar de vroege tulpen b'eur te krijgen. Velen zullen a.s. Zondag zelfs 111 vollen bloei staan. Een zeer mooie route is Van Haarlem uit over Vogelenzang langs Rui- ëenhoek, den Heerenweg recht door het dorp in be richting Noordwijk. Ook kan men langs Zee straat en Zeeweg in de richting der duinen heel wat moois zien, om dan langs de duinen Noord- V'ijk te bezoeken. Ook kan men van het station af langs den Kerkweg zeer veel moois zien en eveneens is een wandeling langs de Pilarenlaan eri Leidschevaart in de richting station Lisse Alleszins aan te bevelen. Wil men volop van hyacinten- en tulpenpracht genieten, dan is een Vit rondom het dorp, d. w. z. langs Gooweg, bangelaan en Buurweg, te verkiezen. Een van de beide Paaschdagen moet hier een bezoek gebracht worden. Buiten den Rijks straatweg moet men den Kennemerbeekweg of Z-S. Hoogeweg bezoeken, waarvan een zijlaan, öe Zandlaan, ons midden tusschen de bollen velden brengt en ons een rustigen, vrijen kijk bi de natuur verzekert. Om het mooie natuur schoon van bosch, duin en weiland alleen al bunnen wij een bezoek aanbevelen, 'tls een hiooie wandeling vanuit de stad; terug zou bvcn met de tram kunnen gaan. Dan is er nog een speciale attractie, n.l. de Schi'derijententoonstelling in de Groote Spar- Veniaan, in een rustieke omgeving zijn deze Kunstproducten smaakvol geexposeerd een bezoek overwaard! Degenen, die van de tram gebruik maken, kunnen het beste bij de halte Stichting Vogelenzang uitstappen. Wil men werkelijk genieten van de natuur, dan is een fiets- of wandeltocht over Aerden- hout, den Vogelenzangscheweg op naar Voge lenzang al zeer aan te bevelen. Het jonge groen van de boomen en frissche weilanden wisselen elkander in aantrekkelijke verscheidenheid af. Nabij Vogelenzang, even voor café „Rusthoek", komen aan uw rechterhand de eerste bloeiende bollenvelden, gele narcissen. Aan uw linkerhand strekt zich dan een prachtig vergezicht voor uw oogen uit; groote kleurige vakken bloeiende hyacinten, narcissen en ornatussen. Ook van uit de Bekslaan, een der fraaiste beukenlanen uit den omtrek, heeft men een prachtig gezicht op deze uitgestrekte velden van v.h. de Hol- landsche Cultuurmij. Wil men de wandeling langer m,aken, dan kan men het best den Vogelenzangscheweg verder afgaan, de Leidschevaart op en de Margrieten laan door naar de Zilk. Ten zuiden van het Moederhuis van de Graal (op de grens van Vogelenzang—Zilk) liggen aan den voet der duinen, die de laatste jaren reeds gedeeltelijk voor de bloembollencultuur afgezand zijn, eenige mooie groote velden met in vollen bloei staande witte en blauwe hyacinten. In wonderschoone harmonie passen deze tinten zich aan bij den hooger, op den Tiltenberg gelegen modernen bouw van het Graalhuis, dat ook in wit en blauw is opgetrokken. Neemt men dan den terugweg geheel de Leidschevaart tot b.v. het Manpad en dan ver der den Rijksstraatweg of door Groenendaal naar de tramhalte, wij hebben de zekerheid, dat u van de mooiste en meest verscheidene plekjes in de jonge lente genoten heeft! Het echtpaar K. van GelderenM. van der Laan te Krommenie hoopt 27 April zijn dia manten bruiloftsfeest te vieren. De bruidsda gen zijn 14 April ingegaan. Ongetwijfeld zullen de beide krasse oudjes in deze dagen veel belangstelling ondervinden. Aan Kees Verwey, den schilder, die thans exposeert in 't oude Waaggebouw aan het Spaarne, kan men goed zien, dat hij een neef is van den dichter Albert Verwey, die zulke schoone verzen schreef, waarvan we er één, thans in de Lijdensweek, willen noemen: het Kruisigingssonnet, zóó waardig en schoon, dat het volle ontroering schenkt. Ontroering is spoediger te brengen door de muzikale- en dichtkunst, dan met de beeldende. Een schilderij dat ontroert, treft men niet te dikwijls aan, wel kan men geluk gevoelen en vreugde om de schoonheid. Het Stilleven No. 1 b.v. van Verwey schenkt ons dat geluk om de zeer schilderachtige schoonheid en nog meer is dit misschien het geval met het Stilleven met de sinaasappelen, dat harmonieus en vol distinctie is. Het lijkt ons toe, dat Kees Verwey nog eeni- germate zoekende is naar een bepaalden vorm, die aan zijn kunst het afgeronde karakter zal geven. Hebben wij het wel, dan is hier, met dit doek, de kenmerkende stijl ingezet. Verwey schilderde een verscheidenheid van onderwer pen en ook is de wijze waaróp niet steeds de zelfde. Vandaar dat bij de zeer goede eigenschappen van dit schilderstalent een nog grootere har monie het werk o.i. waardevoller zou maken. Prijzenswaard is het zeker. We noteerden o.m. no. 7, bloemenmand, frisch en zuiver van beel ding; 12, zelfportret, dat meerdere waarden in zich heeft dan louter picturale; no. 4, sneeuw landschap, met harmonieuse kleuren-wemeling; 3, damesportret, levend van toets; 5, hooier, een robuste, goede schildering, enz. Tegen no. 16, oude schoenen, hebben wij, meer wat de kleur dan de vormgeving betreft, onze bezwaren, evenals tegen 9, een niet geheel on verdienstelijk doek, dat echter wat leeg van in houd is. Zoo valt er te prijzen en aan te merken op deze alleszins bezienswaardige tentoonstelling. In de Kath. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht, exposeert Jan Veringa) Zijn houtsneden verdie nen allereerst belangstelling. Ze zijn zéér be koorlijk van compositie, styleering en decoratie. Frisscher kunst is bijna niet denkbaar en hoe weet Veringa ons de attractie van het „zwart wit" voor te tooveren. We noteerden als o.i. geslaagd: No. 10, dijk met boomen, aardig gestyleerd, evenals no. 7, zeedennen, heerlijk van stijl. De nos. 17, tjalk, en 13, molen met geit, treffen ons door hun zuiverheid; no. 1, duiven, is typisch gecompo neerd, met den maancirkel en de sterren. De houtsneden van de St. Bavo vonden we wat inhoudsloos. Van de teekeningen en aquarellen waren de „Gerretjes" en „Jantjes" nog zwak van beelding, beter en veel beter ook is „Beren- dientje", (no. 36) en 't mandenvlechtertje b.v. Wij blijven bij Veringa de houtsneden appre- cieeren, ofschoon zijn ander werk in menig op zicht te loven valt. Op onzen lessenaar ligt nog een merkwaardig boekje. Het is een werkje van dr. D. J. Kok, te Haar lem, getiteld: „Waarheid en fantasie in de ruiter- en paardenschilderijen en -teekeningen van beroemde Hollandsche meesters uit de 16e en 17e eeuw, speciaal ook betreffende Haarlem- sche meesters. MOOISTE ROUTE ter bezichtiging van de bloemboUenvclden, per auto of per fiets. nOORDWIJK- BENNEBROEK BENNEBROEK-NOORDWIJK MOOQO - OORDWIJK fidOROWlJKERHOüTv?^, mille Het boekje is voor ieder kunstzinnige buiten gemeen interessant. Het werd met fraaie repro ducties verlucht, die alleen reeds in staat zijn het schilderlievend hart hoog op te halen. Dr. Kok is dierenarts. Hij kan beter dan wie ook op de hoogte zijn met de anatomische schoon heid van het paard en met die kennis de juist heid beoordeelen van de schildering. Een groot respect heeft de schrijver voor den paarden- schilder bij uitnemendheid, Phil. Wouwermans, wiens schilderwijze zoo fraai en juist was. Wouwermans werd in Haarlem geboren op 2i Mei 1619. Van hem getuigt Dr. Kok: „Een krachtige en gezonde belangstelling voor het mooie paard, een heerlijk compositietalent, een groote liefde voor het paard, kenmerken bij- j zonder Philips Wouwermans." Blijkbaar stelt hij dien in dit opzicht boven andere groote meesters, die hij noemde, die echter ook sterke prestaties leverden. K. de H. In den afgeloopen week zijn in deze ge meente 3 gevallen van roodvonk en 6 gevallen van diphterie voorgevallen. Vr.: Welke is, de kortste en mooiste weg per fiets van Beverwijk naar Venhuizen? Antw.: Beverwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar (16 K.M.), Rustenburg, Ursem, Aven- horn, Hoorn (23.1 KM.), langs Zuiderzeedijk over Schellinkhout, Blokkerhoek, Wij denes, Hem, Venhuizen. Totaal ongeveer 55 K.M. Vr.: Wat is het adres van den R. K. Loodgie- tersbond? Antw.: Secretariaat afd. Haarlem: F. A. Puts, Eemstraat 20. Vr. 1: Wlaar is het secretariaat gevestigd in Den Haag van den Kath. Dein. Bond, of partij van Mr. Veraart. 2. Wie vormen het dagelijksche bestuur? Antw. 1 en 2: Secretaris is de heer Mr. A. Pe ters, Fluweelen Burgwal, hoek Heerengracht, Den Haag. Vr.: Hoeveel uitkeering krijgt iemand die van begin af geplakt heeft, indien buiten betrekking 25 cent, en nu niet meer in staat is arbeid te verrichten? Antw.: U bedoelt krachtens de Invaliditeits wet? Dat hangt af o.m. van den aard der inva liditeit. Wij kunnen u dus, niet zeggen op hoe veel iemand recht heeft. Vr.: Bestaat er in Haarlem een R. K. Reis,- vereeniging? Antw.: Ja, het secretariaat is gevestigd bij W. Jansen, Ged. Schalkburgergracht 95. Vr.: Moet men een aanvraag indienen als men Marquisen aan een dicht huis aan den straatkant wil bevestigen? Moet men daarvoor belasting betalen? Antw.: Neen. Vr.: Wij hebben een dagmeisje van 16 jaar oud voor halve dagen dat bij ons; 2.50 per week verdient, welke rentezegel moeten wij voor haar plakken? Antw.: Een zegel van 40 cent. Vr.: Ik ben in het bezit van een Amerikaansch rijbewijs. Is dat hier geldig? Krijg ik hier ook onkosten voor het aanvragen van een nieuw rij bewijs? Waar moet ik mij vervoegen voor eep nieuw rijbewijs? Antw.: Wendt u tot de betreffende af deeling van de Provinciale Griffie te Haarlem Wij ra den uaan volledige (r) inlicrtingen daarbij te verstrekken, daar uw vragen zóó onvoldoende zijn. Eventueel kunt u zich ook wenden tot het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te Den Haag, afd. Binnenlandsche Zaken. Vr.: Wanneer is de zesde uitkeering van de Hanzebank? Antw,: Ons onbekend. Vr.: Wat is het juiste adres van den heer J. v. d. Berg, directeur van het Stadion te Am sterdam? Antw.: Den heer J. J. v. d. Berg, directeur Stadion te Amsterdam, Zandvoort. Vr.: Welke is de kortste weg per auto van Lisse naar Steenbergen (N.B.j en hoeveel K.M.? Antw.: Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Haag- sche Schouw, Den Deyl, Den Haag, Rijswijk, Hoornbrug, Delft) Zweth, Overschie, Rotterdam, (50 K.M.), Goïdschalxoord, Klaaswaal, Middel- slüis, Numansdorp, Willemstad (27.3 K.M.), Dinteloord, Steenbergen. Totaal 97 KM. Vr.: Hoe kan ik levertraanvlekken uit een roode trui en uit een blauw stoffen rok verwij deren? Antw.: Met alcohol van 90%, Vraag uwen drogist. Vr.: Als, twee zonen bij hun vader werkzaam zijn en de vader komt te sterven, kunnen deze dan de zaak gewoon voortzetten, voor eigen re kening? Er zijn meerdere kinderen, dus zou er bij gelijke verdeeling te weinig overschieten om door te werken. Moet hier nog een schriftelijke acte van opgemaakt worden door een notaris? Antw.: Dat zou alleen kunnen gebeuren met goedvinden van alle erfgenamen en in dat ge val is het beste er een officieele acte van te laten opmaken. Vr. 1: Is percentage kinderaftrek juist? Ik heb 2 kinderen (9 en 4 jaar oud). 2. Waarom is de hoofdsom eersten grondslag hooger dan vorig jaar, terwijl huurwaarde on gewijzigd is? 3. Wtarom is hoofdsom tweeden grondslag hooger dan vorig jaar, terwijl 't meubilair on gewijzigd is gebleven. 4. Voor welke waarde is het meubilair aange slagen; a. in 1932? b. in 1933? Antw. 1: Ja; 2 en 3. Haarlem is in een lagere klasse ingedeeld dan verleden jaar; 4. naar een waarde tusschen 1200 en 1400. Vr. 1: Ik ben aangeslagen in de schoolgeldbe lasting. Deze is volgens mij te hoog. Wordt men aangeslagen naar het jaarlijksche inkomen? 2. Of worden de kinderen aangeslagen onder de belasting naar het onderwijs dat zij genieten? Er zijn drie kinderen alle drie leerplichtig van 7, 9 en 11 jaar oud; zij genieten gewoon L. O. Mijn jaarlijksch inkomen is 1404. Hoeveel schoolgeldbelasting moet ik voor deze drie kin deren betalen? Antw. 1: Naar den aanslag op het belasting biljet van het belastingjaar aan het schooljaar voorafgaande. 2. De schoolgelden varieeren naar den aard van het onderwijs, dat wordt genoten. Naar een inkomen van 1404 moet u betalen voor drie kinderen 15 per jaar. Vr.: Op een blauw zijden japon zijn vlekken en kringen gekomen van bier. Waarmee kan ik deze vlekken er uit krijgen? (Waschbenzine helpt niet). Antw.: De vlekken kunt u verwijderen door alcohol van 90%. Niet te nat met een schoon doekje inwrijven. De kringen zijn waarschijnlijk door onoordeelkundige behandeling ontstaan. Probeer z eop dezelfde manier weg te krijgen. Zoo dat niet helpt, dan zult u het goed moeten laten ui ts toornen. Vr.: Ik heb last van bruine beestjes in het kamerschot. Kunt u mij ook zeggen hoe en waarmee ik ze weg kan krijgen? Antw.: Wend u eens, tot een drogist en koop bij hem een hoeveelheid insectenpoeder. Mis schien helpt dat. Wij kunnen uit uw mededee- lingen niet opmaken welke insecten het zijn. Vr.; Kunnen wij inlichtingen over de Califor- nische aardbeving aan het Amerikaansche con sulaat krijgen en zijn hier kosten aan verbon den? Antw.: Waarschijnlijk is de Amerikaansche consul wel in staat u inlichtingen over de aard beving in Colifornië te geven. Hij doet dat ook gratis. Een ander adres is natuurlijk de Neder- landsche consul te Los Angeles, maar het duurt u waarschijnlijk te lang om op dat antwoord te wachten. Vr.: Over loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vr. I: Bestaat er een afdoend middel tegen zonnesproeten? 2. Zoo ja, wat is hier aan te doen? Antw.: Geneeskundige vragen worden in deze rubriek niet beantwoord; wend u daarvoor tot uw geneesheer. Vr. 1: Heeft de verloting v. d. tentoonstelling „Moeder en kind" al plaats gehad? 2. Hoe moet ik het nieuwe belastingbiljet voor 1933-'34 invullen. Mijn inkomsten van 1 Jan. 1932 tot 31 Dec. 1933 of van 1 Mei 1932 tot 30 April 1933. 3. Ik heb drie dochtertjes op school; ze zijn leerplichtig. Hoeveel schoolgeldbelasting moet ik Antw. 1: Ja; 2. Naar uw inkomen van het kalenderjaar dus van 1 Januari tot 31 December betalen? Ze genieten gewoon L. O. en zijn 10, 8 en 7 jaar oud. Ik ben aangeslagen voor een belastbaar inkomen van 1511 per jaar. Maandag (2den Paaschdag) n.m. 3 uur DANSEN - VA uur GROOT BAL - Speciaal Dansorkest. Voorts iederen Zondagavond VA uur dansen. 1S32, tenzij er een nieuwe bron van inkomen ia aangeboord. 3. Wij kunnen uw vraag niet beantwoorden; wij dienen ook te weten hoeveel kinderen u in totaal beneden de 16 jaar hebt. Indien u maar drie kinderen hebt zoudt u moeten betalen over het loopende schooljaar 15 in totaal. Vr.: Ik ben aangeslagen naar een inkomen van 2101. Aantal samenwonende belasting plichtigen 2. Inkomstenbelasting (hoofdsom en opcenten 37.26. Gemeentefondsbelasting (hoofdsom 39.Opcenten naar gemeente 31.20. Totaal 107.46. Is deze aanslag juist? Antw.: Die aanslag is, juist. Vr.: Ik ben aangeslagen in de schoolgeldbe lasting, heffingsjaar 1932-1933, voor drie schooL gaande kinderen (twee jongens en een meisje) op de Bijzondere Lagere School voor 12. Naar hoeveel inkomen is, deze aanslag berekend? Welk jaar neemt men aan dat het inkomen is verdiend? Antw.: Naar een inkomen tusschen 1200 en 1400 op uw aanslagbiljet van het belasting jaar 19311932, dus verdiend over het kalen derjaar 1930. Vr.: Een notaris rekent mij 83A0 voor het registreeren van een stukje grond van 12 M2., wat ik van buren gekocht heb. Is die berekening goed? Antw.: Wij kunnen het heusch zonder nadere gegevens niet zeggen. Vr.; Kunt u mij ook zeggen welke R. K. cou lant „geen Maasbode" dagelijks scheepsberich ten publiceert? Antw.: Er zijn verschillende kranten, die da gelijks scheepsberichten publiceeren. Wij kun nen daaruit moelij k een keus doen door er één van te noemen. Vr.: M'n aanslag schoolgeld 19321933 ge woon L. O. voor drie schoolgaande kinderen be draagt 54.M'n inkoms,benbiljet 19311932 geeft aan zuiver ink. 4252, 4 kinderen. 1932 1933 geeft aan 4142, 5 kinderen (minderj.) M'n schoolgeld 3132 bedroeg voor drie school gaande kinderen 45. Vr. 1: Is de berekening juist en dus het schoolgeld sedert verleden jaar verhoogd? 2. Is de destijds door u gepubliceerde lijst nog van kracht en is met de belastbare som bedoeld het zuiver inkomen zonder of met kinderaftrek? Antw.: Inderdaad is het schoolgeld dit jaar belangrijk verhoogd. De „N. H. Crt." heeft zich scherp tegen deze verhooging, die vooral de grootere gezinnen trof, verzet. 2. Welke lijst bedoelt u? Voor belastingaan slagen? Dat is de belastbare som zonder kinder aftrek. Vr.: Wanneer is de directeur van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden te speken? Antw.: Eiken werkdag, maar u doet het best tevoren belet aan te vragen per briefkaart. U bespaart u dan 'n vergeefsche reis, want het is altijd mogelijk dat hij niet te spreken is. •Vr.: Wanneer ik een paar schoenen verkoop en deze worden niet betaald, heb ik dan het recht dien persoon de schoenen van de voeten te trekken, wanneer ik hem passeer op straat? Antw.; Neen. Vr. over handelsadres voor buikbanden. Antw. Handelsadressen worden in deze ru briek niet opgegeven. Vr. 1: Mijn inkomen is 3000 per jaar; ik heb twee kinderen beneden de 18 jaar, is nu mijn totaal aanslag inkomstenbelasting 148.10 juist? 2. Moet voor een schoolgaand kind 18. schoolgeld betalen, is dit ook juist? Antw. 1: Ja, die aanslag is juist; 2. Vermoe delijk is deze aanslag niet te hoog, want hij komt neer als men twee kinderen heeft op een in komen tusschen 2400 en 2600. „Well, good-bye and good luck to you, wher ever you're going!" Dit zou men onder de omstandigheden ongeveer moeten vertalen: „Nou, daag! Alle succes je toegewenscht waar je ook belandt". Dit zijn woorden welke een van de weinige overlevenden van het Amerikaansche reuze luchtschip de Akron zijn zinkende kameraden eikaar hoorde toeroepen. Van het vergaan van de Titannic vernamen wij indertijd dat het gezang „Nader bij U, o God" de passagiers eenige hoogere gedachten bijbracht. Maar de laatste woorden welke ons hier van die menschen in doodstrijd worden overgeleverd komen ongeveer neer op een „Nou jo, hou je taai" als van twee voetballers bijv., die elkaar over een paar dagen weer zullen zien. Verre zij 't dat ik zou willen oordeelen over de laatste gedachten van die menschen, naar het doet zoo droevig aan als eenige echo van zoo'n verschrikkelijke ramp slechts te hooren: good luck to you wherever you are going. Moet men zulke woorden opvatten als de uiting van jongelui zonder Geloof of als sinis tere aanstellerij in 't gezicht van den dood? In beide gevallen stemmen ze somber.... In het kader van de Goede Week en de Paaschdagen, de dagen van Verlossing en ge nade, van offer en eindelooze barmhartigheid moeten wij nog eens extra dankbaar zijn voor de Goddelijke gave van het Geloof, voor dien wegwijzer naar de eeuwige zaligheid en moeten wij den Gekruisigden Heiland beloven dat wij naar vermogen zullen meewerken om zooveel mogelijk menschen deelachtig te doen worden aan zijn Kostbaar Bloed. St. Bonifacius-Missieliuis Father LEFEBER Hoorn, postrek. 120937. Niets schooners dan een priester te helpen geven aan Gods Kerk. loopt 'n pater te bedelen voor z'n arm koster. B kent hem, want u heeft hem op bezoek dit jaarverleden jaaróf 't ar daarvóór, misschien ook drie of meer op volgende jaren. U heeft hem 'n bonnetje laten schrijven voor kidenierswaren of manufacturen. ,j 0f ge hebt hem weggestuurd met leege han- r homdat uw eigen handen óók leeg wa- God zij u genadig als dit niet zoo j °°k omdat het in deze donkere tijden al nSer hoe moeilijker voor hem wordt. Iïe'hse Francis- iimiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii bedelde zoo maar A.öe openbare straat. De gordijnen h «aar clat eaat nu J meer ft, aht de wereld is Vp„ zeven eeuwen 'n schrikkelijke hoel iiiiiniHiiiiiimiiiniiiiiiiimmiiii b(Wafder gewordenen bi pater met 'n G ^kdat zou nu gèèn gezicht zijn. se, ew°on maar 'n pater is al 'n gek verschijn- 't lijkt wel of dat al die zeven eeuwen ls Sebleven past in iedere straat merkt ie dat j0l, ^eë°n van morgen al met 'n paar school- ®eris> die achter hem kwamen loopen en t ï>aa van 'n paar kraaien nabootsten'n ,r anderen trapten „per ongeluk" heel hard atyf plas toen ie passeerdeen 'n drietal Ze 1 er"meisjes giechelden 'n viezigheidje toen OotSS ^ein hepen. degV volwassenen heb je, die precies als kin- j.11 hoen, bij 't ontmoeten van 'n priester, y^ar dat is allemaal gewoon. e zullen 'n eindje met de pater meeloopen, om te zien of er misschien óók es iets ónge woons gebeurt. Hij schelt ergens aande deur gaat opener staat 'n juffrouw, die vriendelijk knikt en hem binnen verzoekt Nee, hij hoeft niet eens te vertellen, waar ie voor komtdat weet ze alen ze zucht met 'n glimlachje Die zucht beteekent, dat er tegenwoordig héél wat van de portemonnaie wordt ge vergden de glimlach beteekent: „Nou, vooruit maar weer't zal ons er niet minder om gaan." In vijf minuten is 't bekeken. Zoo gaat 't drie of vier keer. Dan komt ie aan 'n deurdie niet open gaaten hij doet net of ie niet ziet, dat er in de voorkamer iets beweegten er 'n stukje gezicht achter 'n gordijn-spleet komt en weer behoedzaam retireert De deur blijft geslotenook na 't tweede belletje. De volgende deur gaat open met 'n zwaai en 'n norsche stem bijt hem toe:,, We doen d'n niet meer an!" En vóór de pater gelegenheid krijgt, om 'n verbaasd gezicht te zetten, is de deur al met 'n smak dicht geslagen. Daar is ie dus gauw klaarmaar dat ge beurt wel meer Alléén vraagt de pater zich af, of die snau wende afwijzing 'n enkele, ofwel 'n dubbele be- teekenis heeft. Eb- komt 'n „betere" straat, meest van win keliers met sinds jaren gevestigde zaken. Hij ondervindt malaisemaar 't valt toch meeen 't doet hem goed, dat de liefdadig heid niet 't eerste is, waarop bezuinigd wordt... 'n Enkele, bittere uitzondering is ervan gehuichelde onmacht HU wéét, dat daar gelogen wordten dat doet hem meer pijn, dan de afwijzing op zich zelf Nu moet hij 'n straat verder zijn Ebi bij 'n groot huis blijft ie twijfelend staan. Hij raadpleegt z'n boekjeJa, 't adres staat er inIs ie daar verleden jaar dan wel geweest? HU herinnert er zich niets van Misschien waren ze toen afwezigJa, ja nu weet ie 't weerhij kreeg geen gehoor en de gordijnen waren dichtHet zijn de zelfde, die nu nóg voor de hooge ramen han gengordijnen van wijnrood zijden da mastzooiets aparts, dat 't geheugen te hulp komt soms En nu gaan z'n gedachten eenige jaren te rugen hü herinnert zich, dat ie in de salon werd gelaten door de dienstbodeen dat de vrouw des huizes, 'n lieve dame, hem hartelijk te woord stond en met 'n mooie gift ver blijdde En de pater schelt aan in 't prettige voor uitzicht van 'n vriendelijke ontvangst. 't Duurt nogal lang eer er op z'n bellen wordt gereageerdmaar eindelijk komt er toch 'n gelaat achter het kleine kijk-raampjede pater licht z'n hoed Toch is er nog wat geaarzel daar achter die deurmaar ze gaat toch openen de bezoeker stapt de vestibule in. En staat 'n oogenblik verbaasd. Is dat dezelfde mevrouw van eenige jaren ge leden? Of is ze het niet? Maar hij heeft geen tijd, om daar over te gaan denkenen zegt: „Pardon, mevrouw misschien ben ik verkeerdmaar ik heb deze naam nog in m'n boekje staan „Ja, pater, dat is juisten ik meen u ook te herkennenal weet ik niet precies meer, wat u hier De pater zegt het doel van z'n komst. De dame kleurtzoekt vergeefs naar 'n antwoorden er is 'n verlegen stilte. Dan vliegt opeens, door 'n felle tocht-vlaag, de deur van de salon openen de pater ziet 'n kale, leege kamer „O, u is zeker aan de schoonmaakja, ik begrijp 't, mevrouwik kom ongelegen wil ik liever dezer dagen nog eens komen aan- loopen?" „Ochik't spfjt me, patermaar ik geloof niet, dat er deze keer „Omevrouw, zegt u gerust, wat u meent, hoorik kom bij méér menschen, die hmMaar u begrijpt, ik laat m'n goeie klantjes niet graag schieten 'n Nerveus lachje is 't antwoorddan komt er iets van 'n ingehouden snik „Was 't maar waar, paterwas 't maar waar, dat we nog tot uw goeie klanten Dan kan ze niet verder. En de pater begrijptvoelt 'n rilling en ziet nu eerst goed het te oude, afgematte gelaat vol zorg-rimpels „Mevrouwheb ik 't goed begrepen is hier „Komt u even binnennee, in de achter kamerdaar staan tenminste nog 'n paar stoelenen 'n tafelMaar u zwijgt, hoor pater! U is de eerste, die De bezoeker komt in de achterkamer Er staan vier stoelen, 'n tafel, en 'n kastje, dat niet eens in 'n huiskamer hóórtAan de muren hier en daar 'n goedkoop plaatwerk je in lijstEb- is ook nog 'n kachelmaar de kamer-kilte zegt, dat die uit is Dat is alles De pater zit met stomheid geslagenen na 'n lange poos is alles wat hij zeggen kan: „Mijn Godhoe is dat mogelijk?" Dan volgt een verhaaleven kort als tra gisch. Haar man had een goede betrekking aan een bank-instellingdie 'n paar jaar gele den failleerdeen hij zat zondersollici teerde hier, daar, overal, zonder resultaat Ze begonnen met 'n tweede hypotheek op 't huistoen dat geld op was ze hadden er heel zuinig mee gedaan moesten ze een en ander gaan verkoopenen zoo ging dat doorde eene maand ditde andere maand dat, naar gelang de nooden En geen van beiden hadden ze de moed, ergens om ondersteuning te vragendat vonden ze erger dan de dood Haar man schreef nu adressen voor 'n paar bollen-firma's'n daalder of twee gulden per duizend bracht dat opnauwelijks ge noeg om te blijven eten't ging 'm zoo vlug niet af pokhij was dat werk niet ge woon En nu was alles 't huis uiten 't werd nou zoo angstigzoo angstigze durf den niemand binnen latenfamilie hadden ze hier niet, gelukkigen voor de kennissen hielden ze zich maar niet thuismaar dat was niet vol te houden zooze schrokken van iedere belvan iedere boodschap en als nu toevallig die deur niet was open ge waaid 't Verhaal is uiten de pater zegt, wat hij meent te moeten zeggenneemt af scheidmaar niet voor goed En als ie buiten isen langs de gevel looptziet ie weer de gordijnen De gordijnen van wijnrood zijden damast die voor de wereld verborgen hielden, wat daar binnen langzaam aan 't vergaan was. Die gordijnen van wijnrood zijden damast dekten een naaktheid, waarvan de meest har- telooze zou hebben gehuiverdeen geheim gedragen leed, waarvan geen sterveling iets vermoedde De pater informeert evenen weet dan, hoe hij op hoofsche wijze in deze pijnlijke zaak kan te hulp komen. Maar allerlei gedachten bestormen hem en ten laatste erkent hij, dat hij wel véél weet, maar nog lang niet alles Eb: was een schatrijk man, die met z'n vrouw 'n villa bewoonde van vier en twintig kamers... Daar was 'n garage bij met drie auto'sen 'n tuin, waarvan het eind niet te zien was. De geld-crisis kwam en hij verloor duizenden per dag Maar er was nog eten, nog drinkener waren kleeren, meubels, al moest er bezuinigd worden. De papieren bleven dalenen er moest opnieuw worden bekrompen Maar nóg was er eten en drinken in over vloeden behalve de meest luxe genoegens behoefde men zich nog niets te ontzeggen. Doch het echtpaar, dat wellicht nooit offers had behoeven te brengen, durfde de toekomst niet afwachten. Op 'n morgen vond men ze doodde re volver zat nog in zijn hand gekneld En daar tegenover die twee anderenin dat leege, holle huis, achter die gordijnen van damastdie letterlijk alles waren, wat ze nog over hadden En dan tóch mee-dragendin lange mar tel-urendat harde, harde leven Maar met een onverwoestbaar Godsvertrou wenen het arme, lieve 'stukje eer-gevoel, t hen terughoudt van het vragen om een aalmoes Dat is 'n verschildat veel te denken geeft. We loopen dagelijks langs honderd of meer ramen Stomme ramen, met mooie, of eenvoudige gordijnen En we weten niet, of daarachter wordt ge lachen of geschreid We weten niet, hoeveel ellende er is, die niet naar buiten komt Ook omdat ze daar nooit gezocht wordt. Maar er zijn er, die het wel wetenen ons vertellen kunnen, dat het geval van de zijden damast gordijnen er één is van de honderd ge lijksoortige Ze kunnen ons óók nog brengen in 'n gezin, waar nog kort geleden de kinderen vier droge sneedjes brood per dag kregenwaar de vader iedere dag 'n aftrek-sommetje maakte, om te zien hoe lang ie 't nog rekken kon Ze kunnen ons brengen op plaatsen, waar we binnen één minuut als kinderen te huilen zouden staan Maar ze doen het niet Want het zijn de Stille Armen, die ze niet in 't „algemeen medelijden" willen trekken. Er wordt voor hen gezorgd. Hoeen hoe lang nog? Dat ligt heelemaal aan ons Och, laat ons nietlaat ons nooit ver geten de stille armen, die niet naar buiten durven komen, om hun hand op te houden die wachten moetenwachtenwach tentot ze toevallig worden ontdektof in alleruiterste nood hun geheim toevertrou wen aan 'n kennis'n priester Eb- loopt ,'n pater te bedelen voor z'n arm klooster U kent hemen stuurt hem niet voorbij als 't niet hoeft De stille armen bedelen niet En daarom zien we ze nietkennen we ze niet Dat is hun nadeel Mogen we nog even herinneren aan de lief dadigheidsuitvoering op Zondag 23 dezer? Er zijn nog kaarten over En iedere leege plaats in de schouwburg zou 'n klacht zijn. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9