De tragi-comedie te Moskou R.K. STAATSPARTIJ 3« Propaganda-vergadering De Pauszegen „Urbi et Orbi" Het Vickersproces te Moskou VEREEMGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden WISJINSKI'S MONOLOOG VOOR HET EERST SINDS HET JAAR 1870 GEEN DOODSTRAF TEGEN DE BRITTEN GEEISCHT DE BAROMETER DINSDAG 18 APRIL 1933 De eisch van het O.M. Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Muiterij inMands joekwo Sprekers: Mr. J. B. BOMANS Lid van Ged. Staten van N.-H. CH. L. v. d. BILT Lid der Tweede Kamer Toegang vrij voor R.K. Kiezers Geen debat 25.000 Buitenlanders in St. Pieter Goesev krijgt den kogel De Duitsche ministers te Rome Groote inbraak bij „C. en A." te Berlijn BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13855 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18356 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek OP HET KANTJE AF HEDENAVOND 8V\ uur in het gebouw St. Davo, Smedestraat De St. Pieter een trambotsing nabij een viaduct te Veenen, bleef de ontspoorde wagen juist den rand van de bovenbaan staan Z.H. de Paus zegende stad en wereld vanaf het groote bal- con der Basiliek De bestraffing der hoofdverdach ten moet echter volgens Wy- schinski zoo streng moge lijk zijn Rede van Wyschinski Geen greintje recht vaardigheid" De vermoedelijke vonnissen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De zitting van hedenmorgen Von Papen ontvangt 't grootkruis der Malthezer Orde Drie inbrekersbenden aan het werk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De gang van het massaproces tegen de Britsche en Russische employé's van de Metropolitan Vickers Company te Mos kou doet denken aan een van de handig ge- ensceneerde en uitstekend gespeelde tot het eind toe spannende justitioneele films, waarin ha lange zenuwsloopende verhooren de tot ver bijstering gebrachte beklaagden bereid zijn elke schuld te bekennen enkel en alleen om verlost te worden uit het verstikkende warnet van listig gestelde vragen. Zooals men weet, werden de Engelschen beschuldigd van omkooperij, sabo tage, spionnage en anti-Sovjet-agitatie. De Engelsche Regeering stelde zich onmiddellijk op het standpunt, dat alle tegen haar onderdanen ingebrachte beschuldigingen valsch waren en dat heel dit proces niets anders was dan één Van die typisch Russische tragi-comedies, welke geen ander doel hebben dan zondebokken te creëeren voor de door het Sovjet-regime zelf begane fouten, de Sovjet-regeering van onereus geworden contracten met buitenlandsche ar beidskrachten te bevrijden en het Russische volk van de „verraderlijkheid" van het „in het ge heim aan de ondergraving van den Sovjet staat werkende kapitalisme" te overtuigen. Deze Engelsche visie is zeer begrijpelijk. Tien jaar lang heeft de Vickers Company in Sovjet-Rus- land gewerkt aan electrische installaties, zonder dat er ooit van een klacht of een verdachtma king wterd gehoord. De onbetaalde vorderingen der maatschappij hebben een duizelingwekken de hoogte bereikt, zoodat door een annuleering dier schulden de theaterkosten van het aanhan gig gemaakte monsterproces meer dan tiendui- zendmaal betaald worden, terwijl er dan nog een zwaar-kapitalistische winst voor de anti kapitalistische Sovjet op overschiet. Bovendien schijnt de huidige toestand in de Sovjet-Unie economisch uiterst hachelijk te zijn en beginnen de principieele misvattingen der regeering zich zoodanig te wreken, dat zij er meer dan ooit behoefte aan moet hebben om zich althans in de oogen van de domme massa schoon te was- schen van alle schuld voor de gewekte teleur stellingen. Zoowel de Engelsche regeering als de directie der Vickers Company te Londen hebben •,a priori" haar onwankelbaar geloof in de on schuld van de Engelsche beklaagden uitgespro ken. Indien zij het daarbij hadden gelaten, zou den zij misschien tactischer en meer in het Wezenlijk belang der beklaagden hebben gehan deld dan thans. De bedreiging met het verbreken van de Engelsch-Russische handelsbetrekkingen en zoo noodig ook van de diplomatieke relaties, indien de Britten te Moskou veroor deeld zouden worden, heeft voor de Sovjet- regeering de voortzetting van het proces tot een prestige-kwestie gemaakt. Zij achtte die be dreiging, welke door het aannemen van de wet in het Lagerhuis, waarbij de regeering gemach tigd werd eventueel een embargo op den invoer Vanuit Sovjet-Rusland te leggen, zeer reëel Werd, een onduldbare poging tob het uitoefenen Van pressie. Aan deze pressie toegeven zou haars inziens gelijk staan met inbreuk maken op haar souvereiniteit in haar onvervreemdbaar rechtsgebied. Zeer duidelijk heeft de Russische Officier van Justitie, Wisjinski, in zijn requisi toir de prestige-kwestie in deze onverkwilcelijke Geschiedenis aangeduid, toen hij verklaarde: ■■De oogen van de geheele wereld zijn op ons Gevestigd, de oogen van onze vrienden en van onze vijanden. Deze vijanden hebben de gren zen vergeten, die hun door onze staatssouverei- hiteit zijn gesteld en hebben getracht moreelen druk op ons uit te oefenen, welke echter in het geheel geen uitwerking op ons heeft gehad." De eenige uitwerking, welke de pressie der Engel sche regeering heeft gehad, is geweest, dat de klauwen der G.P.oe zich knellender om haar slachtoffers heeft gesloten. Heeft de Engelsche regeering dit niet voorzien? Of heeft zij mis schien een motief willen markeeren, waarop zij straks zou kunnen weigeren een nieuwe handels overeenkomst met Rusland te sluiten, wanneer de oude afloopt? Mocht dit haar bedoeling zijn geweest, dan heeft zij de belangen van haar onderdanen in Moskou daarvoor opgeofferd. Of ging zij uit van de overweging, dat wie eenmaal in de handen van de G.P.oe is geraakt, door geen macht van buitenaf meer gered kan wor den? Heel de warwinkel van deels belachelijke, deels ernstig klinkende aanklachten, van in de cel afgelegde bekentenissen, die in de rechtszaal weer werden herroepen, alsmede de cynisch ironische allerminst waardig objec tieve toon van den openbaren aaklager Wis jinski, toonen duidelijk aan, wel keen onover brugbaar diepe klove er gaapt tusschen de rechtsopvattingen van de zgn. „kapitalistische" landen en die van den Sovjet-staat. De wetten der Sovjet kunnen zoodanig geïnterpreteerd worden, dat de meest argelooze handelingen in haar oogen tot daden van spionnage, sabotage, corruptie en tegenrevolutie worden. En de da den der Engelschen zijn als zoodanig ook ge ïnterpreteerd. Aan het eind der openbare ver hooren, was de toestand zóó, dat alle Engel schen alle schuld ontkenden en alle gearresteer de Russen niet alleen hun eigen schuld, maar ook die van hun Engelsche chefs bevestigden. Dit geeft veel te denken. In ieder geval is de be schuldiging van opruiing ingebracht tegen den niet eens Russisch-sprekenden Engelschman Gregory zóó dwaas gebleken, dat zelfs Wisjinski zich genoodzaakt zag voor dezen vrijspraak te vragen. Ook den Rus Siebert, die een zeer on dergeschikte rol in heel deze affaire heeft ge speeld, is dit geluk te beurt gevallen. Al de ove rige beklaagden echter zijn door Wisjinski schul dig bevonden en wel ter dood. Toch heeft hij slechts tegen één n.l. den Rus Goeef de dood straf durven eischen, omdat, naar hfj zeide, de Sovjet niet wraakzuchtig en wreed is. Deze ver klaring klinkt in den mond van hem, die den Engelschen ingenieur Thornton, een derhoofd- beklaagden, net nog goed genoeg noemde om met zijn lichaam den grond der Sovjet-Unie te „mesten" al heel wonderlijk. Het zou waar- schijnlij keerlijker zijn geweest, indiein Wisjinski openlijk bekend had, dat hij de doodstraf voor de Engelschen niet heeft geëischt, omdat de Sovjet-regeering het conflict met Engeland niet op de spits wenscht te drijven. Trouwens de toch al niet hartelijke verhouding tusschen En geland en Sovjet-Rusland zal er nu juist niet vriendelijker op worden, ook al worden de En gelschen tot zware gevangenisstraffen veroor deeld, welke dan, naar algemeen verwacht wordt, in verbanning uit de Sovjet-Unie zullen worden omgezet. Verwachting: Meest matige, Noordelijke S tot Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op 'n enkele regen- of hagelbui, waarschijnlijk nachtvorst, weinig verande- ring in temperatuur'. =j Hoogste stand: 776.4 te Thorshavn Laagste stand: 751.6 te Riga EE Zon op 4.59, onder 7.01. Licht op 7.31 Nieuwe Maan 24 April. PEKING, 18 April. (V."D.) Volgens een be richt uit Charbin hebben de soldaten van een bij Chandochedzsi (aan den Chineeschen Oos terspoorweg gelegen) gelegerd Mandsjoerijsch regiment gemuit. Met de hulp van Mandsjoe- rijsche en Japansche troepen is het gelukt de muiters te ontwapenen. 24 officieren en sol daten zijn gedood. Een groot aantal personen werd gewond. Volgens mededeelingen van de Mandsjoerij- sche autoriteiten zou de muiterij zijn aange sticht door communisten. PEKING, 18 April. (Reuter). Rondom de havenstad Tsjing Wang Tao wordt verbitterd gevochten. Deze stad is sedert gisteren door de troepen van Mandsjoekwo bezet en ontruimd door de Chineezen, die vreesden, dat hun de terugtocht naar de Loenan-rivier zou worden afgesneden door de Japnners, die te Tsjing Wang Tao hun kwartier hebben opgeslagen. De Japansche troepen trachtten de Chinee zen naar den rechter-oever van de Loean- rivier terug te drijven. MOSKOU, 18 April. (V.D.) Volgens een of- ficieele mededeeling heeft de plaatsvervangen de commissoris van buitenlandsche zaken den Japanschen ambassadeur een nota doen toe komen, waarin wordt geprotesteerd tegen het schenden der Russische belangen. TE:™ Onze Romeinsche correspondent seint ons: Zondagmorgen, Paaschmorgen. De geheele week reeds was Rome overstelpt met vreemde lingen, maar vanochtend lijkt het of de ge heele wereld hier aanwezig wil zijn om getuige te zijn van de grootsche Paaschplechtigheder. in dit Heilige Jaar. In den prillen ochtend stroomt al een onafzienbare menigte in de richting van St. Pieter: het zijn de Romeinen, diepgeloovig volk, die zich een plaats gaan veroveren op het St. Pietersplein en daar de hernieuwing willen zien van de traditie van den Paaschzegen „Urbi et Orbi", welke in 1870 zoo tragisch werd afgebroken. Wel heeft Z. H. Pius XI reeds drie maal het volk vanuit de „loggis" gezegend, doch dit was, zou men kun nen zeggen, meer een uiting van Zijn vader lijke genegenheid jegens Zijn kinderen en niet de plechtige liturgische Paaschceremonie, die zich vandaag na een onderbreking van 63 jaren opnieuw voltrekken gaat. Tegen achten begint het verkeer naar het Vaticaan ook de bevoorrechten op te nemen, die in de Basiliek de Paus-Mis zullen kunnen bijwonen. Honderden auto's snorren langs den Engelenburcht, waar bij eenzelfde gelegenheid eeuwen geleden ruim twee honderd menschen als slachtoffer van het verkeer in den Tiber omkwamen. Hoewel de toegangen van de stad naar St. Pieter nog verre van berekend zijn voor het moderne verkeer, verloopt alles be trekkelijk vlot, dank zij den zeer uitgebreiden politie-maatregelen. Op het St. Pietersplein is een groote macht politie- en militie-troepen 4000 man samengetrokken aan den voet van de machtige trappen, die naar de basiliek voeren. Deze vult zich langzamerhand geheel tot dat zij tegen negen uur een menigte van naar schatting 35.000 geloovigen, waaronder 25.000 pelgrims uit het buitenland, bevat die in eerbiedige spanning het moment verbeiden dat de plaatsbekleeder van Christus het Paaschoffer zal komen opdragen. De gereser veerde tribunes geven weer een machtigen aan blik van distinctie en schittering. Het corps diplomatique en de Romeinsche adel hebben hun plaatsen ingenomen evenals de familieleden van den Paus. Verder merken wij op den Deenschen kroonprins, Prinses Sté- phanie van België, Prinses Immaculata van Oostenrijk, den ex-koning van Griekenland, Prins Georg van Saksen, den Oostenrijkschen Bondskanselier Dollfuss, den Duitschen Vice- kanselier von Papen en Giuseppe Motta; voorts den Ierschen minister van justitie en den Chi neeschen generaal Huang, Intusschen kleedde de H. Vader zich in de Zaal der Paramenten, terwijl de Kardinalen zich voor de plechtigheden in de Zaal der Con gregaties gereed maakten. Tegen tienen kon digde een geweldig enthousiasme in St. Pieter de komst van den Pauselijken stoet aan. Geze ten op den draagstoel kwam Zijne Heiligheid vanuit de „Sala Regia" de basiliek binnen. De stoet schreed door het middenschip naar de links gelegen Drievuldigheidskapel, alwaar het Allerheiligst Sacrament ter aanbidding werd uitgesteld en vandaar naar het Pausaltaar, waar de Pauselijke Edelgarde een dubbele eerewacht vormde en Z. H. de Paus voor de H. Mis gekleed werd. Dan nam het H. Mis offer een aanvang. Na de bewierooking van het altaar besteeg de H. Vader den grooten troon in de absis. Het Epistel en het Evange lie werden in het Latijn en in het Grieksch gezongen. Tijdens de Consecratie klonk vanuit den koepel de muziek der zilveren trompetten. De eerewacht knielde met opgeheven sabels. Er heerschte een grenzenlooze stilte in de immen se Basiliek. Volgens voorschrift van den pauselijken ritus nuttigde de H. Vader het Brood en den Wijn, het Vleesch en Bloed van Jezus Christus op den Troon. Terwijl de kelk en de H. Hostie naar den troon werden gebracht, bracht de eerewacht neergeknield het saluut. De plechtige Pausmis, die in diepen gods vrucht door de tienduizenden gevolgd werd en op allen een zichtbaren indruk maakte, was te half één ten einde. Bij de plechtige Pausmis assisteerden de kardinalen Granito Pignatelli di Belmonte en Verde, alsmede Mgr. Julien. Op den pauselijken MOSKOU, 18 April (Reuter) Toen Zondag ochtend het proces tegen de Britsche ingenieurs werd hervat, las de advocaat van Monkhouse een lijst van tien vragen voor van technischen aard, die een diepen indruk maakten op de rechtbank. In de middagzitting werden de antwoorden op deze vragen door den leider der commissie van deskundigen voorgelezen. Voordat de Officier van Justitie zijn rede be gon sprong Monkhouse op en verklaarde, dat hij niet tevreden was met de antwoorden en dat hij over enkele wenschte te debatteeren. De assistent van het Openbaar Ministerie antwoordde hierop: „Indien Monkhouse iets wil zeggen, moet hij iets concreets zeggen. We vervolgen niet de Vickers-maatschappij, doch haar employé's." Monkhouse verklaarde, dat de meeste ant woorden tegen de maatschappij gericht waren en niet tegen de beklaagden. Om 20 uur 20 begon de rede van het Open baar Ministerie, waarin wterd gezegd: „We naderen thans het einde van het proces en zullen spoedig nauwkeurige en duidelijke re sultaten zien. Onze vijanden hebben vergeten bijtijds op te houden, zij trachtten te veel pressie op ons uit te oefenen en verloren hun geduld. Ik hoop, dat het resultaat als een slag voor hen zal komen. Zij vergaten, dat zij met Sovjet-Rusland te doen hadden, wij zullen niemand toestaan zich met onze binnenlandsche aangelegenheden te bemoeien. Hieraan moeten zij denken. De kapitalisten zien onze rechtbank niet graag, omdat het een klasse-rechtbank is." Maandagmorgen om 11 uur werd het proces tegen de Britsche ingenieurs voortgezet. troon assisteerden de kardinalen Laurenti en Pumasoni Biondi. De Gregoriaansche „Scuola Pontificia" voerde de meerstemmige „Missa in honorem Papae Marcelli" van Palestrina uit. De pauselijke stoet schreed daarna naar de „Confessione", waar vanuit de „loggia van Ve ronica" de reliquieën van het H. Lijden getoond werden, en keerde onder luide toejuichingen van de geloovigen door de middelste poort en door de „Sala Regia" naar het Vaticaansch Paleis terug. Thans was het moment gekomen voor den plechtigen zegen „Urbi et Orbi". Om echter den hoogwaardigheidsbekleeders en den geloovigen, die in St. Pieter de Paus-Mis gevolgd hadden, gelegenheid te geven zich naar buiten te begeven om van dit grootsche mo ment getuige te zijn, was een speling van on geveer een half uur gelaten. Het corps diplo matique, de Romeinsche adel, de verschillende ministers van buitenlandsche mogendheden en allen, die op de tribune in de basiliek de Paus mis hadden bijgewoond, werden op de „loggia del Maggiordomato" toegelaten, het groote ter ras boven de bronzen poort, om daar den Pauszegen te ontvangen. Het uittreden uit de Basiliek gaf een groot- schen en onvergeteiyken aanblik. Het mach tige plein van St. Pieter zag zwart van het volk. Tienduizenden en nog eens tienduizenden, uit alle landen der wereld hier samenge stroomd, wachtten het plechtige oogenblik dat Paus Pius XI op de buitenste „loggia" zou tre den en aan de Stad en de Wereld Zijn Zegen zou verleenen. Eindelijk te 1 uur 20 verscheen de H. Vader in de „loggia". Evenals vóór 1870 werd de H. Vader gedra gen op de „Sedia Gestatoria", terwijl de zil veren bazuinen schalden en de Italiaansche troepen op het Sint Pietersplein de geweren presenteerden. Een storm van gejuich brak los op het plein. Heel het katholieke volk huldigde den Plaats bekleeder van Christus. Dan viel er een diepe stilte. De H. Vader strekte de rechterhand ze genend uit en voor het eerst na drie-en-zestig jaren zag deze Paaschdag het ontroerende en grootsche moment dat de Vader der Christen heid Zijn kinderen, Zijn Stad en den heelen aardbol Zijn plechtigen Zegen schonk. Een indrukwekkende stilte viel in en er was geen ander geluid dan het ruischen der fon teinen. Dan sprak de Paus de woorden van zegening die over heel het Sint Pietersplein hoorbaar waren. Een golf van toejuichingen brak na de zege ning los. De H. Vader dankte hiervoor door herhaaldelijk de ontelbare menigte toe te wui ven. De klokken van Sint Pieter beierden. De kapel der Palatijnsche Garde zette den Paus- marsch in. Enkele minuten later trok de pauselijke stoet zich van de „loggia" terug. De plechtigheden van dezen onvergetelijken Zondag eindigden om half twee. Aan het slot van zijn requisitoir in het Vickers-proces heeft de offi cier van justitie, Wyschinski, ver klaard, dat voor alle verdachten, behalve voor den Engelschen inge nieur Gregory en den Rus Siebert, art. 58 van het Sovjet-Russische wetboek van strafrecht moet wor den toegepast. De maximumstraf volgens dit artikel is de dood door den kogel. Een speciale straf eischte de officier slechts voor Goesef, na melijk de doodstraf, terwijl hij voor Gregory 1 en Siebert vrijspraak vroeg. De bestraffing van de hoofd verdachten, MacDonald, Monk house, Nordwall, Cushny, Goesef, Soegoroetsjkin, Lobanof, Krasjen- ninnikof en Sokolof, moest, aldus zeide de officier, zoo streng moge lijk zijn. De Officier van Justitie Wyschinski zette zijn Zondag begonnen requisitoir voort. Wij waren er hier getuige van, aldus Wyschinski, dat beklaagden Thornton en Monk house in den loop van het proces trachtten dit in die richting te leiden welke hun was aange wezen en welke ook tot uiting komt in het eer ste deel van het Engelsche Witboek. Hierdoor wordt het tevens volkomen duide lijk, dat de openbare meening in Engeland door een reeks kunstgrepen is misleid. Ofschoon de handelingen van Thornton en Monkhouse schandelijk en afkeurenswaardig, zijn, kan ik geen woorden vinden, om het ge voel van verontrusting en verachting uit te drukken, ten aanzien van Russische staatsbe ambten, die hun plicht tegenover het vader land en geboortegrond zoozeer verzaakt heb ben. Er bestaat geen reden om in verband met dit proces eenigerlei beschuldiging aan het adres van de Metro Vickers Mij. te richten. De handelingen en de misdaden van indivi- dueele personen van het Moskousche filiaal dezer maatschappij, willen wij niet beschouwen als handelingen door de maatschappij zelf ge pleegd. Tot slot van het eerste deel zijner rede vatte hij de tegen den Sovjetstaat gepleegde misda den in drie hoofdgroepen samen: n.l. lo. Sa botage; 2o. militaire spionnage; 3o. het geven van steekpenningen als strijdmiddel tegen den Sovjetstaat. In het verder verloop van zijn rede zeide Wyschinski, dat het conservatieve Engelsche parlementslid, Patrick, in het Lagerhuis had verklaard, dat hij zich er over geërgerd had, dat hij de rechters gedurende de processen had zien rooken. Het verschil tusschen onze rechtbanken en de Britsche, aldus de openbare aanklager, is volgens Engeland, dat de hunne de gerechtig heid laten zegevieren en de onze niet. Het conservatieve Lagerhuislid Patrick, aldus voegt Reuter er aan toe, die eenige processen in Moskou heeft bijgewoond, had op 5 dezer in het Lagerhuis verklaard, dat de Russische rechtbanken werktuigen voor den klassen-strijd zijn. Toen men aan het Lagerhuislid Patrick den commentaar van den Russischen Openbaren Aanklager toonde, verklaarde hij: „Ik handhaaf ieder w'oord, dat ik over de Russische rechtspraak-methodes heb gezegd Het is mij onverschillig of rechters gedurende het proces rooken of niet, als zij slechts recht spreken, doch de Sovjet-rechtbanken zijn een volkomen parodie op de gerechtigheid. Alle processen worden in Rusland gevoerd op den grondslag van den klassen-strijd en zij zijn een openlijke ramp. Uit ondervinding kan ik verklaren, dat er van het begin tot het einde geen greintje recht vaardigheid is in hetgeen thans te Moskou plaats heeft." Verwacht wordt dat de vonnissen in het Vic kers-proces Woensdagmorgen bekend zullen worden gemaakt. Reuter voorziet dat de vonnissen als volgt zul len luiden: Beklaagde MacDonald en Thornton zullen worden veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf. Beklaagde Monkhouse krijgt 3 jaar ge vangenisstraf. Cushny en Nordwall zullen waar schijnlijk voorwaardelijk in vrijheid worden ge steld. Gregory zal worden vrijgesproken. Wat de Russische beklaagden betreft zullen Goesco en Lobanoff waarschijnlijk ter dood worden veroordeeld, terwijl de andere beklaagden gevangenisstraf zullen krijgen. Men vermoedt dat de gevangenisstraffen voor de Engelsche be klaagden zullen worden veranderd in verban- Z. H. de Paus geeft 'voor het eerst sinds 1870 den zegen „Urbi et Orbi". De eisch in het Vickersproces te Moskou. Geen doodstraf voor de Britsche ingenieurs; wel zware straffen. Een wonderbare genezing te Modena. Mechanische voorlezer te Leningrad uitge vonden. Bierbedrijvigheid in Amerika. De Duitsche belastingen vloeien traag. Opbrengst Rijksmiddelen over het eerste kwar taal ƒ.9.4 millioen minder dan het vorig jaar. Felle uitslaande brand in een goederenloods te Den Haag. Vragen aan de Indische Regeering betreffende de berechting der dienstweigeraars. ning m.a.w. dat zij Rusland zullen moeten ver laten. MOSKOU, 18 April. (V. D.) Het Vickers proces is hedenmorgen voortgezet met de plei dooien der verdedigers, die in het algemeen het standpunt van den openbaren aanklager, dat sabotage der bedrijven in de Sovjet Unie een onvergeeflijk misdrijf is, onderschrijven doch milde beoordeeling van de daad hunner cliën ten te verzoeken en in eenige gevallen trach ten aan te toonen, dat hun cliëënten zich niet aan een dergelijk misdrijf hebben schuldig ge maakt. De verdediger van MacDonald verklaarde, dat deze naar Rusland was gekomen om geld te verdienen en carrière te maken. MacDonald heeft door zijn bekentenis bevestigd, dat hij schuldig was. Aangezien hij echter alle op drachten, die hem gegeven waren, heeft uitge voerd, verdiende hij clementie. De verdediger van Monkhouse verklaarde dat deze zijn gerechte straf verdiend had, hoe wel hfj er aan toevoegde dat hij vóór het ple gen van zqn sabotage-daden nooit anti-Sovjet gezind was geweest. ROME, 18 April (V.D.) De Duitsche vice- kanselier Von Papen heeft ter gelegenheid van zijn verblijf te Rome het Grootkruis van de Souvereine Orde van Malta gekregen. In den zetel der Orde op den Aventynschen Berg te Rome werd hem een lunch aangeboden, waar aan ook de Duitsche gezant bij den Heiligen Stoel deelnam. Zondagmiddag bracht Von Pa pen een bezoek aan Littoria. Hij sprak zijn bewondering uit voor de door het fascisme tot stand gebrachte droogmaking der Pontünsche moerassen. Rijksminister Goering is na zijn Paaschver- biyf op Sicilië en Capri gisteravond per vlieg tuig weer te Rome aangekomen. BERLIJN, 18 April. (V.D.) In het warenhuis van C. en A. Brenninkmeyer zijn, volgens een bericht van de „Montag Morgen", Zondag avond drie afdeelingen inbrekers binnenge drongen. Zij hebben in totaal een buit gemaakt ter waarde van 60 tot 80.000 Mark. Deze gewel dige inbraak werd ontdekt door het feit, dat een vensterruit in den gevel aan de nieuwe Friedrichstrasse gebroken was. Toen agenten van politie met den chef van het warenhuis het groote complex betraden, ontdekten zij sporen van nog twee benden. Op de tweede verdieping was een poging gedaan om de brandkast open te breken, terwijl op de eerste en tweede verdieping een blijkbaar andere ben de alle kleeren, mantels en blouses had ge roofd. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 758 .Vorige stand 769

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1