en daarom Aspirin de wereld Feest van geur en kleur Haarlem, 18 April BEURS VAN AMSTERDAM EN VAN OVERSTELPENDE DRUKTE Voor Kinder kleeding Voor orde en gezag Chr. L. van de BILT Wisselkoersen DINSDAG 18 APRIL Bijzonder geslaagd veriroJLènsnaam De dienstweigeraars te Soerabaja No. 1 van Lijst 25 AGENDA DINSDAG 18 APRIL 1933 omdat In lange files reden auto's en fiet sers door de bollenstreek Politie-maatregelen Het jaarlijksche bloemenfeest De tramdienst Het aantal vervoerde reizigers T reinverkeer Bennebroek N.Z.H.T.M. Vogelenzang Lisse „g enkele tariefsverlagingen EEN PRINCIPIEELE RECHTSZAAK Inzake geluksbonnen-reclame DENK AAN HEDENAVOND! A atholieken naar het gebouw St. Bavo! ZES PERSONEN IN DE RINGVAART Allen gered JULIANAFEESTEN E HAARLEM-OOST Het programma Het programma DOODELIJK VERKEERS ONGELUK Reiziger tot zware straf veroordeeld Ver. „Onderling Genoegen" Ontheffing Winkelsluiting Nog twee schepelingen veroordeeld BURGERLIJKE STAND Spaarne-Stichting „Kindervoeding" 19 April INSTELLINGEN INKOMSTEN ROTTERDAM De cijfers over Maart iets gunstiger ELECTRICITEITS- VOORZIENING Koppelleiding over 't geheele land Prof. L. VAN VUUREN Buitenlandsche onderscheiding STOOMVAARTLIJNEN EEN DRIETAL INBRAAKJES Weinig succes voor de daders 111 zorgvuldige onderzoekingen hebben aangetoond, dat Aspirin langzamer in den bloedsomloop en de weefselcellen wordt opgenomen, maar (en dat is van belang) ook veel langer In het lichaam blijft, oefent het veel langer en in tensiever zijn heilzame werking uit. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 labl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tabl. 4 10 ets. De beide Paaschdagen was Haarlem weer bloemenstad op haar mooist. Niet zoozeer door de bloemperken in de stad. waar nog slechts „groen" met hier en daar de vluchitge symp tomen van vollen wasdom te zien was, maar door de bosjes en bossen en slingers hyacinten en narcissen, welke de „bollenkijkers" als een feestelijke herinnering aan hun tocht door de bollenstreek meevoerden. De eerste Paaschdag bracht teleurstelling. Plasserige regenwolken en dreigende donder koppen lieten de weifelaars afschrikken; de moedigen trapten tegen een straffen Noord- Westen wind of suisden in dichtgesloten auto's langs de in de wisselende wolkennatuur schilderachtige bollenvelden. De meesten bleven thuis of maakten Paasch-visites, zicii koesterend aan een snorrende kachel en de bol len latend voor wat ze waren. De politie, de spoorwegen en de trams konden dien eersten Paaschdag de drukte best aan en de café houders vreesden het ergste. De Tweede Paaschdag nam evenwel revanche. Een staalblauwe lucht, een lekker warm voorjaarszonnetje en een Oosten wind, te veel om een langen tccht te maken, maar vooral te weinig om thuis te blijven, tooverden files van auto's, van fietsers en wandelaars te voorschijn, welke van Amsterdam uit zich langs den straatweg Amsterdam—Haarlem voortbewogen en zich in Haarlem in alle rich tingen verspreidden. Het was wat men noemt een bollendag in optima forma! De Amsterdammers hadden den wind in den rug. Met een snel gangetje passeerden zij langs den straatweg de „zoete" en andere invallen, welke op dezen dag uiteraard een bijzondere aantrekkingskracht bleken uit te oefenen, dat zij zelf gestimuleerd hadden door rutschbanen, schommels en al wat meer tot een goed uitge- rusten speeltuin behoort, of hun terrassen op te stellen. Voorts passeerden zy de weinige bollenvel- langs den straatweg een voorproefje den (eigenlijk „voorgourtje)van wat komen zou en hun medereizigers, die „panne" hadden of van de vermoeienissen uitrustten. Hier en daar hadden ondernemend aangelegde werkloozen primitieve fietsenreparatieinrichtingen opgesteld, welke wel in een behoefte voldeden. Zij, die zelfs niet reden, lieten zich rijden in auto s, trams, treinen en autobussen, welke van alle oorden des land en daarbuiten arriveerden Wij zagen er zelfs uit Nijmegen, uit Gronin gen, uit Rotterdam en uit Haarlem's concur rente: Gent, het middelpunt van bloemencul tuur in België. De politie in Haarlem had uitgebreide ver keersmaatregelen getroffen, nog méér dan an ders, noodig door de verbouwing van de Lan ge en Eendjesbrug. Bij het einde van het fietspad langs de Amsterdamsche Vaart stond een agent van po litie, die onverbiddelijk eiken fietser de zijstraat in wees, waar hij met het pontje over het Zui- der Buiten Spaame kon varen en zoo naar de bloembollenvelden kon rijden. Ook voor de auto's was een speciale route door de binnen stad voorgeschreven. Ook de politie te Halfweg, Heemstede en de dorpen en steden van de bollenstreek hielden verscherpt toezicht. In Halfweg was bij de grenzen van de kom der gemeente een groot bord opgesteld: „Het is verboden een voor gaand motorrijtuig te passeeren", een maatregel, welke uiteraard zeer nuttig en soms zelfs nood zakelijk was! Over het gejakker langs den Am- sterdamschen Straatweg zou alleen al een pa gina vol te schrijven zijn!! Des middags en des avonds kwamen uit Noordelijke, Oostelijke en Zuidelijke richtingen tallooze auto's en motorfietsen aanrijden met lange slingers gele narcissen om de motorkap gedrapeerd of met bossen paarse hyacinten achter de ruitjes. Op zoo'n dag bemerkt men eerst welk een belangrijke rol Haarlem voor het transito-verkeer speelt! Het jaarlijksche bloemenfeest in Kennemer- land en omgeving, bestaande uit een „trek" van duizenden naar de bloembollenvelden, is ditmaal wel bijzonder geslaagd. Het feit, dat de glorie van het bloemenfeest samenviel met de Paaschdagen, was hiervan wel de voornaamste reden. Het weer was maar zoo, zoo, doch de bollenkijker is wat dit betreft niet al te zeer verwend. Is het al niet her haaldelijk geschied, dat men zijn liefde voor de Kennemerlandsche flora met een stevige hagelbui moest bekoopen en hebben vorige ja ren talrijke bollendagen zich niet het meest onderscheiden door malsche en minder malsche regenbuien van zeer langdurigen aard? Daar om viel er wat. het weer betreft niet veel te reclameeren. Er waaide een frissche noordoosten wind, welke echter voor de Amsterdammers weer het voordeel had, dat zij in een minimum tijd den 18 K.M. langen weg naar Haarlem konden af leggen. Vandaar verspreidde het wielrijdende publiek zich in allerlei richtingen. Vooreerst is er de weg, welke via Overveen en Vogelenzang door de Zilk naar Noordwjj- kerhout en vandaar via Katwijk en Rijnsburg weer naar de bloemrijke streken rond Leiden voert. Hier is bijzonder veel te genieten, vooral wanneer men niet al te veel haast heeft en zoo nu en dan eens de moeite neemt om één der vele landwegen in te slaan. Men ziet hier eerst een uitgebreide collectie hyacinten, terwijl verder de narcissen heel sterk domineeren. De duinen op den achter grond geven het landschap een bijzondere be koring. Een andere route gaat over den hoofdweg naar Leiden. Men passeert dan allereerst Heemstede, waar de bollenkweekers tijdens de laatste jaren echter meer en meer verdrongen zijn door speculatieve bouwondernemers, die van 't oude Heemstede weinig meer op zijn plaats hebben gelaten. Maar nog is men dit prachtig vernieuwde dorp met groote-stad-allures niet gepasseerd of reeds in Bennebroek zit men temidden van de uitgestrekte hyacintenvelden. In Hillegom en Lisse krijgen de bollenkijkers weer herhaaldelijk de gelegenheid om den drukken verkeersweg den rug toe te keeren en rustig te dwalen op landelijke wegen, temidden van de schoonste kleurschakeeringen. Dan volgt Sassenheim, dat met zijn prachtige villa's sterke herinneringen wekt aan den tijd, dat de kweekers aan hun bolletjes het slijk der aarde heel wat beter voelden kleven, dan dit thans het geval is. Via Oegstgeest komt men dan weer heel gemakkelijk op de eerder om schreven route. Vooral in de omgeving van Hillegom en Lisse zijn ook reeds talrijke tulpen in bloei, welke natuurlijk een fraaie afwisseling temidden van het geel der narcissen en de toch weer heel andere kleuren der hyacinten vormen. Het autoverkeer was buitengewoon groot. TJit ons eigen land leverden Noord- en Zuid-Hol land, Gelderland en vooral ook Noord-Brabant geweldige contingenten. Heel veel Belgen had den een trip over den Moerdijk gemaakt, ter wijl men eveneens de Duitsche wagens maar voor het nawijzen had. Door de N. Z. H. T. M. was op den tweeden Paaschdag een 10-minuten-dienst Amsterdam —HaarlemZandvoort geregeld, welke stipt op de minuut verliep. Met den dienst Haarlem—Leiden was men echter minder gelukkig en van alle kanten be reiken ons daarover klachten. Ook op dit tra ject was een 10-minuten-dienst georganiseerd, welke regeling tot ongeveer 1 2 uur goed ver liep. Daarna echter liep het mis enhope loos mis! De boel was niet meer goed te krij gen en men bleef tobben tot ongeveer 9 uur 's avonds. De schuldige oorzaak hiervan was het plaatsje Oegstgeest. Voorbij het beruchte „Groene Kerkje" moet het verkeer langs zulke nauwe straatjes geleid worden, dat deze op drukke dagen als gisteren het verkeer niet kunnen opslurpen. Er ontstaat dan stilstand in het verkeer en de chaos is daarmede geboren. Het tramverkeer liep bij Oegstgeest geheel vast en in de andere plaatsen kon men dien tengevolge uren wachten, alvorens er een tram kwam. Geen wonder dan ook, dat er aan de halten hevig gemopperd werd, niet het minste aan de halte-Den Hout bij den hertenkamp. Vandaar moesten de bollenliefhebbers uit Amsterdam vertrekken. Zij reden mee tot de Baan, waar een tijdelijke halte ingesteld was en moesten dan naar de halte-hertenkamp loopen. Dat is op zichzelf al niet prettig, maar onaangenamer was het voor hen er geen tram te vinden. De onrust bij de menschen was wel te begrijpen en de politie had, naar ons verzekerd wordt, veel moeite de menschen te kalmeeren. Van de N. Z. H. was het wel een goede maat regel de treinreizigers, die van het Stations plein naar ZandvoOrt moesten, niet met lijn 1, doch met lijn 4 te laten vertrekken. Ook was het juist gezien de groote tramrij tuigen voor de bollenstreek van den Hout af te laten vertrekken, waardoor dus voorkomen werd, dat die groote wagens door de stad moes ten rijden. Op de lijn HaarlemLeiden zijn lsten Paaschdag 15587 menschen vervoerd en op 2den Paaschdag 25626. Het aantal bollenlief hebbers (alleen met de tram reeds) is dus wel groot geweest. Op de lijn Haarlem—Heemstede zijn tweeden Paaschdag 25000 reizigers vervoerd. Behalve de vele vacantiegangers had het spoorwegverkeer van Haarlem uit een over stelpend aantal „bloembollenkijkers" te vervoe ren. De drukte vooral op de „spitsuren" was enorm. Gelukkig is ons Haarlems personen- station groot genoeg om de drukte te verwer ken, zoodat alles zonder ongelukken is afge- loopen. In de vestibule van het Centraal-Statlon te Amsterdam waren extra-loketten open en op schriften wezen den menschen naar de loketten voor de bloembollenvelden, waarheen de trek wel zeer groot was of naar het Gooi. Vooral in de richting van Haarlem was het vervoer buitengewoon groot. Vanaf 10 uur des morgens liepen voortreinen van de gewone treindiensten van Amsterdam naar Haarlem en verder naar Den Haag. Des middags vanaf 4 uur tot 8 uur keerden deze voortreinen (en extra-treinen) naar Amster dam terug. Deze regeling betrof speciaal den tweeden Paaschdag toen soms zelfs 2 voor treinen ingelegd moesten worden den Eer sten Paaschdag was het reizigersvervoer veel gemakkelijker te verwerken. In den stations-Ingang te Haarlem waren bovendien extra-loketten open. Het spreekt vanzelf, dat dit extra treinver keer de treinen bestonden geregeld uit 6 7 wagens! heel wat hoofdbrekens aan het per soneel, in het bijzonder den stationchef, heeft bezorgd. En waar alles zoo uitstekend verloopen is de vertraging bedroeg hoogstens enkele minuten is hier een compliment voor de voortreffelijke regeling hier wel op zijn plaats! Het zijn voor trein en tram eenige drukke da gen geweest en menig beambte heeft er zijn Zondagsche rust bij ingeschoten! Voorts kunnen wij nog mededeelen, dat het Bureau voor Vreemdelingenverkeer in het aar dige huisje naast het Station gedurende de Paaschdagen des morgens enkele uren is ge opend geweest en nog eenige vreemdelingen den weg naar de bloembollenvelden heeft ge wezen. Was het eersten Paaschdag hier, vooral op het bekende en beruchte kruispunt, den Vier sprong, reeds vrij druk, zoodat rijks- en gemeen tepolitie handen vol werk hadden, tweede Paaschdag overtrof, wat het autoverkeer betreft, onze verwachtingen. Wat dien dag aan auto's onafgebroken achter elkander ons passeerde, wij konden dat gisteren moeilijk met de „alge meen" heerschende crisis in den lande vereeni gen. Het viel ons in dit verband op, dat het aantal fietsers o.i. veel geringer dan andere jaren was, hoewel dit wel gedeeltelijk verklaard wordt door het voor wielrijders minder gunstige weer. Tweeden Paaschdag was de verkeerspolitie versterkt en niettegenstaande dat heeft zij toch een zeer zwaren dag gehad. We hebben een tochtje door de bloembollen streek gemaakt en eens speciaal gelet op de in de verschillende gemeenten getroffen verkeers maatregelen. En het moet gezegd, in Bennebroek kon die ons ongetwijfeld het meest bekoren. In navolging van Amsterdam had men hier op den Viersprong een stopbord en ook de verkeers- teekens waren zeer duidelijk en deskundig aan gebracht. Het zal zeker de taak der politie ver gemakkelijkt hebben en ook bij de autobestuur ders viel deze regehng zeer in den smaak. On danks de groote massale drukte vlotte het ver keer hier uitstekend. Tweeden Paaschdag in de morgenuren ha slechts één klein ongeval plaats, hetgeen eer. wielrijder zijn bezit kostte, dat door een auto vernield werd. De bloemententjes verkochten veel en de ver schillende consumptie-inrichtingen maakten goede zaken. dat die winkels op Zaterdag 29 April en 6 Mei 1933 na des namiddags 10 uur tot des namid dags 11 uur, op Zondag 30 April en 7 Mei 1933 van des namiddags 2 tot 11 uur en op de ove rige dagen na des namiddags 8 uur tot des amiddags 11 uur voor het publiek mogen ge- d blijven, daarin mag worden verkocht en koelite medegenomen. Ook Vogelenzang heeft zli aandeel in de PaasiChdrukte gehad; ze werd door de goede zorgen van de verkeerspolitie uitstekend ver werkt. Vooral tweeden Paaschdag was het auto verkeer groot en gaf de politie handen vol werk. Alles verliep echter uitstekend, een ongeval op tweeden Paaschdag uitgezonderd. Een dame, zekere mej. G. uit Amsterdam, werd 's middags, omstreeks 1 uur, op het drukke en gevaarlijke kruispunt BekslaanVogelenzang- scheweg door een auto aangereden en bekwam een hersenschudding, waardoor zij naar een zie kenhuis vervoerd moest worden. De drukte met de beide Paaschdagen was alhier gewoon enorm. De regeling van het ver keer in 't dorp was echter in goede handen, zoodat aldaar van ongevallen of hinderlijke stagnatie geen sprake was. Ons dunkt echter, dat het geen overbodige luxe ware geweest, wanneer op de Lisserbrug, welke door de amo- veering voor het verkeer op de drukke bloe mendagen veel te snel is, een verkeersagent had post gevat. Op eersten Paaschdag had aldaar door de drukte reeds een aanrijding plaats. Een jongedame per fiets werd daar n.l. aangereden door een auto en ernstig aan het hoofd verwond. Na ter plaatse te zijn verbon den, werd zij per ziekenauto van den heer Scheepmaker naar het ziekenhuis vervoerd. In het café-restaurant „De Nachtegaal" was de drukte geweldig en menig aldaar gestation- neerd bloemenverkooper maakte goede zaken. Over het algemeen echter maken dezen dit jaar geen beste zaken wat misschien ook haar oor zaak vindt in de benarde tijdsomstandigheden. Ook op de buitenwegen in onze omgeving was het een gezellige drukte, waar ook voor de bloe menliefhebbers veel was te genieten! Door het droge stugge weer blijven de bloe men dit jaar lang in goede conditie en is er voorloopig de eerste paar weken voor de lief hebbers veel schoons te aanschouwen! Alsnog is besloten enkele abonnementsprijzen e.n kleine verlaging te doen ondergaan en wel voor de trajecten van Amsterdam naar Halfweg .laarlem, Heemstede, Aerdenhout/Bentveld en Zandvoort en van Halfweg naar Haarlem. Deze prijzen zullen voor volwassenen 0.50 worden verlaagd, eveneens voor het meerendeei der jongeliedenkaarten. De abonnementen met eindpunt Haarlem zul len voortaan ovet de geheele lijn 1 van Schoten tot Blauwebrug geldig zijn. In de afgeloopen week diende voor de Haar- iemsche Rechtbank de zaak tegen de heeren C. v. E. en E. v. L. resp. voorzitter en secretaris der Commissie Heemsteedsche Winkeliers in zake overtreding loterijwtet bij de in November j.l. te Heemstede gehouden Winkelweek met ge luksbonnen-reclame. Het vonnis van den Kantonrechter werd be vestigd, dat luidt: „Schuldigverklaring zonder toepassing van straf." Getracht zal worden een principieele uitspraak te verkrijgen in hoogste instantie. Nog even een korte herinnering aan de ver gadering van hedenavond in het gebouw „St. Bavo", waar de heeren mr. J. B. Bomans en Chr. L. v. d. Bilt de katholieke kiezers zullen toespreken in verband met de a.s. verkiezingen. De toegang is vrij voor alle katholieke kiezers. De vergadering begint om kwart over acht. Er staat den katholieken een avond van groot enthousiasme te wachten! Zaterdag voer de heer T. uit Amsterdam met een zeilboot in de Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder en had op sleeptouw een vlet, waarin zes dames en heeren. Plotseling stootte de vlet door verkeerd manoeuvreeren van den stuurman tegen een voor de ringvaart- brug liggenden paal, waardoor het vaartuig werd beschadigd. Toen de brugwachter riep: „Mijnheer, er is een gat in uw schuit," liet de stuurman dadelijk, doch dom genoeg, zijn roer los, om te onderzoeken wat er gebeurd was. Dit laatste werd voor allen noodlottig, want Juist kwam een tjalk aanvaren, die de nu on bestuurde schuit overvoer, waardoor allen in de vaart terecht kwamen. Gelukkig was er veel volk op de been; met schuitjes en haken werden allen op het droge gebracht. Hevig ge schrokken, doch gered, werden zij bij omwo nenden van droge kleeren voorzien en gingen daarna naar hun woonplaats, Santpoort, terug. Door een der dames is bij dit ongewild bad een beugeltasch verloren, inhoudende ongeveer ƒ37.die tot nu toe na herhaald dreggen niet is gevonden. t Zooals bekend is, zal dit jaar de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, omdat de datum van 30 April op Zondag valt, gevierd worden op Maandag 1 Mei. Wij ontvingen het officieele programma der feestelijkheden, zooals die wor den georganiseerd door de afd. Haarlem-Oost van de Ver. „Koninginnedag", genaamd Oran- jebond „Prinses Juliana". Jn verband met het feit, dat dit jaar in het centrum der stad, in verband met de Willem de Zwijger Herdenking, op Frinsesseverjaar- dag geen feest zal worden gevierd, verwacht het bestuur van Haarlem-Oost een groote drukte. Vanaf heden zullen de prachtige prijzen voor de te houden wedstrijden voor de kinderen ten toongesteld zijn bij Sigarenmagazijn Bolwidt, Kruistochtstr. 3, terwijl de aanmelding tot deel name zal geschieden op Zaterdag 22 April, 35 uur, bij J. H. v. Engelen, 2e Zuidpolderstraat 22; en op Maandag 24 April 79 uur bij P. J. Goedemans, Graaf Willemstraat 21. Vooral de vliegerwedstrijd belooft bijzonder interessant te worden. Hiervoor is een jury be noemd, bestaande uit drie heeren hoofdonder wijzers, t.w. een van de R.K.-, een van de Openb.- en een van de Chr. School. Ook voor de noodige versnaperingen voor de kinderen is gezorgd, en bovendien zullen zü al len een vrijen rit hebben in een der draai molens, dié zullen geplaatst worden aan de Zomérvaart. Ook andere attracties zullen daar zijn, zoodat de feeststemming er wel reeds vroeg in zal ritten. In dezen tijd van actie tot steun van de Ned. Industrie is het een goed idee van het bestuur, om des avonds een filmvoorstel ling in de openlucht te doen plaats hebben, uitgaande van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Ten overvloede laten wij hier het volledige programma volgen, waaruit blijkt, dat in Haar lem-Oost weder volop zal zijn te genieten voor jong en oud. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft thans arrest gewezen in de zaak tegen den Rotter- damschen koopman O. en bevestigde het von nis der Haarlemsche rechtbank, waarbij hij wegens het veroorzaken van dood door schuld was veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf en Intrekking van hij rijbewijs voor den tijd van één jaar. De man had met zijn auto op den Wagenweg te Harlem een 17-jarigen jongen, die per fiets rechts van den weg reed aangereden en tenge volge daarvan was de jongeman kort daarop overleden. De automobilist was met eenige vrienden op weg naar een voetbalwedstrijd te Amsterdam. Hij stapte een oogenblik uit zijn auto en vervolgde daarna zijn weg naar Am sterdam om den voetbalwedstrijd bij te wonen. Ook de procureur-generaal had bevestiging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank gerequireerd. V.m. 89 uur: Koraalmuziek op de Amster damsche Poort, door de Haarlemsche Harmo nie-kapel o. 1. v. J. C. J. Scholte. 9 uur: Opening der attracties en kramen aan de Zomérvaart. 1012 urn-: Wedstrijden voor de kinderen van 710 Jaar in den gemeentelijken speeltuin aan de Zomérvaart, o. a. zakloopen, vlag- steken, koekhappen, blokjesrapen. Mooie prijzen. Muziek door de Haarl. Harmonie-Ka pel. 1212.30 uur: Uitdeeling der tractaties aan de kinderen der leden. N.m. 2.305.00 uur: Wedstrijden voor de kin deren van 10—13 jaar in den Gemeentelijken Speeltuin aan de Zomérvaart, o. a. vliegerwed strijd, tobbetje steken. Muziek op het terrein. 7.308.30 uur: Concert door de Muziekver. „Harmonie Crescendo" in de muziektent op het Teylerpleln. 8.309.30 uur: Groote Bioscoop-voorstelling in de open lucht van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" aan de Zomérvaart. 9.3010.30 uur: Voortzetting concert door de „Harmonie Crescendo". 12 uur: Sluiting der feestelijkheden. Den geheelen dag, van 9 uur af, zijn aan de Zomérvaart eenige vermakelijkheden en kramen opengesteld. De Vereeniging „Onderling Genoegen" zal Zaterdag 22 April om 8 uur een tooneeluitvoe- ring geven in den Schouwburg Jansweg. t B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door den Raad van Bestuur der St. Josephsge-ellen- Vereeniging, Parochie O. L. Vrouw te Haarlem, van 29 April tot en met 7 Mei 1933 in het Jeugdgebouw aan de Koningsteinstraat te hou den bazar ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. No. 460 ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, SOERABAJA, 18 April (Aneta) De Zee krijgsraad heeft de schepelingen Kooyman en Heins wegens weigering om te gehoorzamen aan het dienstbevel om naar kooi te gaan bij een oploop van schepelingen op het terrein van het Marinevliegkamp, op 29 Januari j.l., veroordeeld tot resp. l'/j jaar en 5 maanden gevangenisstraf plus ontslag uit den militairen dienst. Geboren: 14 April: H. E. Verheesv. Heuke- lom, z. H. E. BontekoeAntonisse, z. G. J. LammersLeenders, d. 15 April: M. C. Pie- terseHorsman, d. Overleden: 14 April: D. v. Veen, 84 j., Amster- damschevaart B„ 7 mnd., z. van D. Hensen, Eendjespoortstraat 15 April: T. Oderkerk, 77 j., Oranjestraat. Aan het jaarverslag der Spaarne-Stichting (Afdeeling Haarlem van de Centrale Vereeni ging tot behartiging van de Maatschappelijke belangen van Zenuw- en Zielszieken) is het volgende ontleend: Voor de eerste maal werden in dit tijdperk 58 nieuwe gevallen ingeschreven, waarvan 25 mannen en 33 vrouwen. Dit aantal beteekent geen noemenswaardige stijging tegenover het vorige jaar (58 tegen 56). Voor de afdeeling was het mogelijk zes vrou welijke patiënten in Tehuizen onder te bren gen. Drie van haar vonden opname in Huize Hartel te Haarlem. Een ander klein Tehuis werd gesticht door een gediplomeerd krankzin nigenverpleegster, die drie patiënten opnam, welke gerekend konden worden o de Maat schappelijk ongeschikten. Omtrent de onderafdeeling: Bureau voor Moeilijke kinderen deelt mevr. Mees-Schuckink Kool, medisch leidster van dit Bureau mede. dat de toename van het aantal kinderen in 1932 bedroeg 29, dus 8 minder dan in 1931. Van de oudere gevallen zijn er nog steeds een anatal, waarmee het Bureau geregeld con tact heeft. De financieele afhankelijkheid maakt het werk heelemaal moeilijk en belemmert er ook den omvang van, wat telkens weer opvalt bij vergelijking met andere Consultatie-Bureaux. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoe- testraat: Maandag 128 porties; Dinsdag 127 porties; Woensdag 112 porties; Donderdag 80 porties. Overtonstraat: Maandag 158 porties; Dinsdag 143 porties; Woensdag 149 porties; Donderdag 104 porties. Byzantiumstraat: Maandag 100 porties; Dins dag 106 porties; Woensdag 75 porties; Donder dag 67 porties. Bovendien werden dagelijks 65 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon La ger Onderwijs. Sociëteit „St. Bavo" Propagandavergade- ring R. K. Kiesvereeniging, 8 uur „St. Cae- cilia", 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 uur. St. Joseph-Gezellengebouw Zangclub, half 9 uur „Utile Dulci", 8 uur. Stadsschouwburg Don Kozakkenkoor, 8 uur. Café-Restaurant Brinkmann Algemeene Vergadering Dioc. Ver. voor R. K. Onderwijzers „St. Augustinus", 11 uur; herdenking 40-jarig bestaan, 4 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30 en 8.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Feestavond Spaarkas „St. Nicolaas", 8 uur Grossiers Kleinhan del, 8 uur Haarlemsche Inkoop Combina tie, S!4 uur Bevolkingsbureau, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. R. K. Kraam verzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhoisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur, St. Bavo, Smedestraat 23; Donderdag van 23 uur Damiatestraat U Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubhuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis". Spreekuren van de Zusters: lederen dag van 22.30 uur in de wijklokalen: Clubhuis Raad huisstraat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat 1; Leidschevaart 2. Blijkens het vergelijkend overzicht over Maart 1933 vertoonen de bronnen van inkom sten der gemeente Rotterdam voor het eerst sedert geruimen tijd nagenoeg geen achteruit gang. Zij brachten op ƒ505.080 tegen ƒ505.912 in Maart 1932. Het havengeld voor zeevaartuigen vertoont zelfs een geringe stijging. Dit stemt overeen met de kleine opleving, die de scheepvaart- cijfers te zien gaven. Voor het eerste kwartaal blijven de cijfers echter nog ten achter bij die van het overeen komstige tijdvak van het vorig jaar. De commissie-Bruins heeft voor 'nde Prov. Geldersche Electriciteits-Maatschappij een rap port uitgebracht, waarin zij bij de regeerint'- aandringt spoedig een onderzoek te doen in stellen naar de wenschelijkheid om een, het geheele land bestrijkende, ultra-hoogspannings leiding te ontwerpen, gevoed door een aaneen gesloten systeem van koppelleidingen uit de bestaande electrische centrales. De „Gesellschaft für Erdkunde" herdenkt op 6 Mei a.s. den honderdsten geboortedag van Friedrich von Richthofen. Het genootschap heeft bij die gelegenheid prof. L. van Vuuren» hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, benoemd tot correspondeerend lid. De uitrei king van het diploma zal op 6 Mei a.s. plaats hebben te Berlijn. DINSDAG, 18 April. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 14 April, Moorlands, s„ Mlddlesbro: Phrontls, s., Java; Klipfonteii), s.. Hamburg. 15 April, Vlgrld, s.. Batoum; stuyvesant, s„ W.-Indlë; Kildale, s„ La Plata. 15 April: Joma, m.s„ Shoreham; Agamem non, s., West-Indië. Vertrokken 14 April: Texelstroóm, s., Liver pool; Ek, s„ Oslo. Vorige koersen Heden Londen 8.44 8 48)4 Berliln 58.65 58.7214 Parite 9.75 9.75)4 Brussel 34.55 34.52- Zwitserland 47.85 47.o7 H Weenen Xopenhagen 37.6714 37.75 Stockholm 45.25 44.75 Oslo 43.1214 43.50 New York (cable) 2.47)4 2.46 Rome 12.67 H 12.70 Praag 7.37H 7.38 Madrid 21.00 21.00 In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is In perceel Pol 2 in voormalig Spaarndam, waar een schilderswerkplaats gevesigd is, een deur paneel ingedrukt en zijn ui de werkplaats 12 busjes tak ontvreemd. Zaterdagavond tusschen 8 uur en kwart over 8 heef men zich door vernieling van een ruije aan den voorkant van het huis in de Kopstraat ngebroken. In de benedenverdieping werden enkele kas ten doorzocht. De bewoner was niet thuis. Toen de inbreker zich echter naar boven had begeven en bemerkte, dat zich daar iemand bevond de vrouw des huizes lag riek te bed heeft hij zich gehaast het huis te verlaten. Er wordt niets vermist. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ver der nog ingebroken in perceel Oost-Indiëstraat 82. Door een ruit te vernielen heeft men zich ook hier toegang tot het huis verschaft. Uit een buffet is uit diverse doosjes in totaal :en bedrag van ƒ58.50 ontvreemd. Op een slaapkamer maakte men zich nog meester van ƒ8, terwijl de huiskamer nog 18 sigaren opleverde. De woning is door den inbreker door de achterdeur verlaten. Vorige koersen Heden staatsleenlngen 5 Nederland 1919 4 VA Nederland 1916 4 Nederland 1931 5 Nederl 1982 4 IA N ind 1926 AB 5 VA Dultechl (Youneleen Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Bandel-Mll 101)4 103 100 100% 9m 41H 101)4 103 100 ioc% 91)4 40)4 IndustrteCn Onliever Caivê Delft Ale Kunstzllde Van Berkei's Pat Nieuwe Phllit* Küch ACCoUsf lek Ned Ford industi Buitenland Anaconda Bethlehem Bteel jWs 0. 8 Steel O 8 Leather Intern Nickel villnbou» Boeton Mtlnbouw Ale Exploratie Red lane Leboni l'etrolenm Oaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU W» 59 60 50 50 59 59H 84 ti 82 49 H 49)4 28 27)4 15 16 112), 149, 1% l 34, 13), 7% 7% 17X6 7% 31% 2)6 4 9)4 11 12 .2 122 3 107 vr 16 X» 143)-, 144), bi 02 4)4 4)4 6)4 6)4 Shell Onloo OU Vorige koersen Heden 5 5X1 Rabbet Adam Rubber 58)4 Bandar 39)» Oeli Batavia Rubber 24X Serbadladl 17)4 Sllau 15)4 V 1 O O. 26)4 Allied 23 Lntercontln Rubber scheepvaart Java Ch Japan tioll Amerika Lijn Dito Gem Elgend Kon Ned Stoomb heenvaart-Unie 32 2)4 2 11)4 49H suiker R V A 177)4 jav Cultuur 124 N 1 8 U 60 Poerworedjo 4)4 Vorstenlanden 41 Actions idem -®-ou tabak oeli Batavia 122H Jude Oeli 107)4 Oostkust 15 lenembab 122 noorweeen Union Pa-i' ivaoasb Brie Kansa? :i> South South Rail» c6H 114 4» 8 6)4 60« 40 25)4 17)4 16 28 22 32 2)4 2 11)4 180 125 81 4)4 40 28-00 122 15 122 64)4 2 5 8 6*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2